m3e36 (friend), FUE, 3978g, 17-18/11/2000

Gianney

Well-Known Member
Προσωπικα θεωρω το αποτελεσμα πολυ καλο, όχι αρκετα καλο.
Ο άνθρωπος έιναι γεματος από "φαλακρος" με μια ΜΕΤ.
Το αν φαινεται λιγο δερμα ειναι αδιάφορο, διότι 99 στους 100 δεν θα το προσεξουν και αν ρωτηθούν θα το περιγραψουν ως "εχει πολυ μαλλι!", και 1 στους 100 που μπορει να το προσεξει δεν ειναι ΄λογος να ξαναμπει σε χειρουργειο και έξοδα.
Αφού ξέρεις ρε γιατρέ οι 9/10 επιζηταμε Μαξ πυκνότητα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mike1988

Active Member
Αφού ξέρεις ρε γιατρέ οι 9/10 επιζηταμε Μαξ πυκνότητα.
Δεν ισχύει αυτό!! Εννοείς ο 1-2 στους 50 μπορεί στο σύνολο του πληθυσμού. Ένας που έχει περάσει τόσα χρόνια χωρίς μαλλιά και ειδικά στα μέγαλα norwood είναι αστείο να επιζητούν με μία επέμβαση και μέγιστη πυκνότητα. Γενικά, δεν πρέπει να δεχόμαστε ημίμετρα αλλά ένας άνθρωπος με μέγαλη α.α. πρέπει να έχει και ρεαλιστικές προσδοκίες.
 

oreo

Well-Known Member
Δεν ισχύει αυτό!! Εννοείς ο 1-2 στους 50 μπορεί στο σύνολο του πληθυσμού. Ένας που έχει περάσει τόσα χρόνια χωρίς μαλλιά και ειδικά στα μέγαλα norwood είναι αστείο να επιζητούν με μία επέμβαση και μέγιστη πυκνότητα. Γενικά, δεν πρέπει να δεχόμαστε ημίμετρα αλλά ένας άνθρωπος με μέγαλη α.α. πρέπει να έχει και ρεαλιστικές προσδοκίες.
Αυτό το μαθαίνεις μετά τις διαφημίσεις ή αν βρήκες το φόρουμ :D :D :D :p
 

Gianney

Well-Known Member
Δεν ισχύει αυτό!! Εννοείς ο 1-2 στους 50 μπορεί στο σύνολο του πληθυσμού. Ένας που έχει περάσει τόσα χρόνια χωρίς μαλλιά και ειδικά στα μέγαλα norwood είναι αστείο να επιζητούν με μία επέμβαση και μέγιστη πυκνότητα. Γενικά, δεν πρέπει να δεχόμαστε ημίμετρα αλλά ένας άνθρωπος με μέγαλη α.α. πρέπει να έχει και ρεαλιστικές προσδοκίες.
Ναι σαφώς αυτό που ήθελα να πω είναι ότι όλοι μέσα μας θα θέλαμε πυκνότητες Μπέζου η δεν ξέρω και εγώ ποιου ασχέτως το Nw απλά έννοειται ότι όσο πιο μεγάλη κλίμακα τόσο συμβιβαζόμαστε στην μικρότερη πυκνότητα και πάντα έννοειται με πάνω από μια μμ, βέβαια υπάρχουν και οι Ισπανοί,κουμπωμενοι φίνα με δοτριες καμία 10κ grafts και ,αλλά τέλος καλή η ιδέα όπως του Πάνου όπου με fut και fue απέδωσε αρκετά gtafts.
 

vlafo

Well-Known Member
Σε κλίμακα nw5 όπως έχουμε πει και με δότρια 8000g κάνεις πλήρη reconstruction και με πυκνότητες πάνω από 50g.
Σε μικρότερες κλίμακες πετυχαίνεις πυκνότητες πολύ δυνατές αν το κυνηγήσεις που προσεγγίζουν τις μαμά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis25

Well-Known Member
ρε συ vlafo ενας nw5 δεν εχει μονο 160cm2 γυμνα για να φτασεις τα 50 πυκνοτητα , νομιζω εχει παραπανω γυμνα . Επισης , αν βγαλεις απ τη δοτρια 8000 , τοτε δλδ θα περισσεψει μια δοτρια με 30 το πολυ 35 μοσχευματα ανα εκατοστο ωστε να βαλεις 50 ανα εκατοστο πανω στο κεφαλι . Τι εικονα θα ειναι αυτη αραιη δοτρια γυρω γυρω και πυκνο κεφαλι. Δε μου φαινονται λογικες οι πυκνοτητες πανω απο 40 σε τετοια nw μη σου πω και κατω απ 35 μεση πυκνοτητα , ωστε να χεις και μια ομοιομορφια σε ολο το κεφαλι και στη δοτρια . Πχ ο γιωργος , τωρα ξερουμε εχει πυκνοτητα μεση 30 , αν ηταν ενα νοργουντ κατω , τοτε παλι με εξαντλημενη δοτρια οπως τωρα θα χε μεση πυκνοτητα 35-40 . Ως εκει .
 

vlafo

Well-Known Member
Μάκη
Αν πας πάνω από 160 και πλησιάσεις τα 200τμ είσαι καθαρό nw6 (βλέπε Alex me 195τμ προς κάλυψη)
50 προφανώς και δεν είσαι σε όλες τις ζώνες αλλά μπροστά άνετα (βλέπε John).
 

Disco

Well-Known Member
ρε συ vlafo ενας nw5 δεν εχει μονο 160cm2 γυμνα για να φτασεις τα 50 πυκνοτητα , νομιζω εχει παραπανω γυμνα . Επισης , αν βγαλεις απ τη δοτρια 8000 , τοτε δλδ θα περισσεψει μια δοτρια με 30 το πολυ 35 μοσχευματα ανα εκατοστο ωστε να βαλεις 50 ανα εκατοστο πανω στο κεφαλι . Τι εικονα θα ειναι αυτη αραιη δοτρια γυρω γυρω και πυκνο κεφαλι. Δε μου φαινονται λογικες οι πυκνοτητες πανω απο 40 σε τετοια nw μη σου πω και κατω απ 35 μεση πυκνοτητα , ωστε να χεις και μια ομοιομορφια σε ολο το κεφαλι και στη δοτρια . Πχ ο γιωργος , τωρα ξερουμε εχει πυκνοτητα μεση 30 , αν ηταν ενα νοργουντ κατω , τοτε παλι με εξαντλημενη δοτρια οπως τωρα θα χε μεση πυκνοτητα 35-40 . Ως εκει .
Προτιμότερο είναι να έχεις βάλει περισσότερα πάνω και να είναι πιο πυκνό το πάνω μέρος και όχι πυκνή η δότρια παρά το αντίστροφο. Δηλαδή αν έχεις αραιό πάνω μέρος και πυκνή δότρια δείχνει ακόμα πιο αραιό το πάνω και φαίνεσαι ακόμα πιο καραφλός. Ενώ όταν το πάνω είναι πυκνό κ η δότρια πιο αραιή, υπάρχει μεγαλύτερη αντίθεση και υποσυνείδητα νομίζει ο άλλος ότι έχεις πιο πυκνά μαλλιά και πιο γεμάτος. Δεν είναι ωραίο αισθητικά να φαίνεται πυκνή η δότρια και πάνω να είσαι σαν diffuse thinner. Γι'αυτό τον λόγο πολλοί που έχουν αραίωση ξυρίζουν κοντά τη δότρια, ώστε να φαίνεται πιο πυκνό το πάνω μέρος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Προτιμότερο είναι να έχεις βάλει περισσότερα πάνω και να είναι πιο πυκνό το πάνω μέρος και όχι πυκνή η δότρια παρά το αντίστροφο. Δηλαδή αν έχεις αραιό πάνω μέρος και πυκνή δότρια δείχνει ακόμα πιο αραιό το πάνω και φαίνεσαι ακόμα πιο καραφλός. Ενώ όταν το πάνω είναι πυκνό κ η δότρια πιο αραιή, υπάρχει μεγαλύτερη αντίθεση και υποσυνείδητα νομίζει ο άλλος ότι έχεις πιο πυκνά μαλλιά και πιο γεμάτος. Δεν είναι ωραίο αισθητικά να φαίνεται πυκνή η δότρια και πάνω να είσαι σαν diffuse thinner. Γι'αυτό τον λόγο πολλοί που έχουν αραίωση ξυρίζουν κοντά τη δότρια, ώστε να φαίνεται πιο πυκνό το πάνω μέρος.
Σε αυτό συμφωνώ σαν εικόνα είναι πολύ καλύτερη εικόνα να έχεις πυκνότητα παντού και αραιωμένη λίγο η δότρια(όχι γαζωμένη)παρά το αντίστροφο,άλλο αν το έχουμε συνηθίσει έτσι.
 

Disco

Well-Known Member
Σε αυτό συμφωνώ σαν εικόνα είναι πολύ καλύτερη εικόνα να έχεις πυκνότητα παντού και αραιωμένη λίγο η δότρια(όχι γαζωμένη)παρά το αντίστροφο,άλλο αν το έχουμε συνηθίσει έτσι.
Ναι ακριβώς αυτό. Όχι γαζωμένη απλά πιο αραιή σε σύγκριση με το πάνω μέρος που πρέπει να είναι όσο πιο πυκνό γίνεται για να φαίνεται ωραίο.. Μη ξεχνάμε και τον λόγο που κάνουμε μεταμοσχεύσεις. Ο κόσμος έξω το πάνω μέρος θα κοιτάει όχι τη δότρια...
 

makis25

Well-Known Member
εγω παιδια ειμαι της ομοιομορφιας . Να σας δωσω ενα παραδειγμα . Nw5+ με μετρημενα 170cm2 γυμνα για καλυψη . 200cm2 δοτρια , μεση πυκνοτητα δοτριας 75/cm2 . 30 χτυπηματα το εκατοστο με 0% τρανσεξιον συνολο 6000 μοσχευματα . 6000 μοσχευματα σε 170cm2 ληπτρια δηλαδη μεση πυκνοτητα 35 . Με 100% φυτρωση Εχεις ενα κεφαλι πανω που χει πλεον περι το 80% της πυκνοτητας της δοτριας . Σιγα που θα φαινεται διαφορα . Και εχεις καλυψει αξιοπρεπως το κεφαλι .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Η ομοιομορφία και εμένα μου αρέσει αλλά εγώ το σκέφτομαι και αλλιώς υπό προυποθέσεις.

Nw5 με μέση πυκνότητα 85,απο τη συνολική δότρια(20.000) έχω απόθεμα το 40%=8000g με 40 χτυπήματα ανα τετραγωνικό και έχω ένα κεφάλι πολύ παραπάνω από αξιοπρεπές.
Ένα φυσιολογικό σενάριο που απλά πρέπει να πληρούνται οι ελάχιστες προυποθέσεις σε ένα nw5 με πυκνότητες της τάξεως των 45g..
 

alex7

Well-Known Member
Μάκη
Αν πας πάνω από 160 και πλησιάσεις τα 200τμ είσαι καθαρό nw6 (βλέπε Alex me 195τμ προς κάλυψη)
50 προφανώς και δεν είσαι σε όλες τις ζώνες αλλά μπροστά άνετα (βλέπε John).
Ο Lorenzo με κατέταξε NW5 .Μη με υποβιβάζεις σε 6 .Άσε τώρα που δεν έχω σχέση με τέτοια NW .Μπροστά και middle είμαι καινούργιος
 

alex7

Well-Known Member
Αυτό είναι μακρινό παρελθόν φαντάζομαι πλέον.
Nw5 μου κάνει εντύπωση πάντως.
Αυτό που καθορίζει το NW είναι το ύψος των πλαινων γεφυρών .Όσο πιο χαμηλά είναι τόσο πιο μεγάλο NW .Αντίστροφα όσο πιο ψηλά είναι οι « γέφυρες» τόσο χαμηλότερο το NW
 

vlafo

Well-Known Member
Αυτό που καθορίζει το NW είναι το ύψος των πλαινων γεφυρών .Όσο πιο χαμηλά είναι τόσο πιο μεγάλο NW .Αντίστροφα όσο πιο ψηλά είναι οι « γέφυρες» τόσο χαμηλότερο το NW
Ακριβώς αλλά θυμόμουν πως είχες χαμηλά τις γέφυρες.
Μάλλον έκανα λάθος.
Ευτυχώς για σένα.
 

nine

Active Member
Αφού ξέρεις ρε γιατρέ οι 9/10 επιζηταμε Μαξ πυκνότητα.


Το πρόβλημα είναι οτι επιζηταμε πολλες φορες πυκνοτητα που δεν εχουνε οι περισσοτερες περιπτωσεις σε μεγαλυτερες ηλικιες.
Λιγοι ειναι "βουρτσα" σε μεγαλες ηλικιες και σιγουρα δεν ειναι επηρεασμενοι απο την ΑΑ.
 
Μπλουζα