LLLT CAP / Γνώμες

gatsby

Member
Καλησπερα,

Σκεφτομαι να αγορασω το CAP LLLT απο γνωστη κλινικη… Εχω χρονιο προβλημα κ κανω μονο συντηρητικες θεραπειες (μινοξιδιλη χαπι, μεσοθεραπεια, λοσιον + revivigen) . Έχει δοκιμασει ή αγορασει κανεις το CAP;; ( Καπελο Low Level Laser Therapy)
Ειχα κανει παλια laser σε καποιους γνωστους κλεφτες αλλα τοτε εκανα τοσα πολλα που δεν ξερω εαν βοηθησε ή οχι! Εαν εχει καποιος παρομοια εμπειρια θα βοηθουσε πολυ γιατι το κοστος του cap ειναι τεραστιο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stradlin

Member
Κάποτε είχα φτιάξει ένα δικό μου. Δεν πιστεύω ότι κάνει κάτι ιδιαίτερο (ούτε καν αν κάνει κάτι γενικότερα). Όχι απλά επειδή το δικό μου δεν με "έσωσε" αλλά δεν έχω δει να έχει σώσει κόσμο ευρύτερα. Ακόμη και στο ποσοστό που μπορεί να δουλέψει σε κάποιες περιπτώσεις δε νομίζω ότι αξίζει το κόστος, ιδιαίτερα αν το συγκρίνει κανείς με ασύγκριτα φθηνότερες αγωγές, ασύγκριτα δραστικότερες (φίνα, ντούτα κλπ).
 
Τελευταία επεξεργασία:

gatsby

Member
Ευχαριστω guys! Κ εγω αυτο σκεφτομουν οτι μαλλον δεν αξιζει… απλα το σκεφτομουν κυριως επειδη εμπιστευομαι τον γιατρο αυτης της κλινικης. Επειδη οταν ειχα παει για μεταμοσχευση μου ειχε πει σταρατα οτι δεν με αναλαμβανει γιατι δεν εχω υγιη δοτρια περιοχη, σκεφτηκα οτι για να μου προτεινει το CAP ισως κανει κατι…. Βεβαια οταν εισαι ‘πεινασμενος ´ καταπινεις ότι κ αν σου πουν! Κ παλι ευχαριστω για τις απαντησεις!
 

Quarantine

Active Member
Φίλε από όσο γνωρίζω υπάρχουν κλινικές που μπορείς να το δοκιμάσεις (δεν ξέρω πόσο το χρεώνουν) για να δεις αν δουλεύει και να μην χρειαστεί να το αγοράσεις τζάμπα.
Τώρα αν το χρεώνουν πανάκριβα δεν ξέρω αν συμφέρει, καλύτερα να το αγοράσεις μόνος και να σου μείνει.
Γενικά δεν υπάρχουν αξιόπιστα before and after στο ίντερνετ.Το μόνο θετικό είναι ότι έχει εγκριθεί από τον fda και πως έχει πολύ καλές αξιολογήσεις στο αμαζον.
Το irestore είναι φθηνότερο και με πολύ καλές αξιολογήσεις, αυτό είχα βάλει στο μάτι αλλά δεν το αγόρασα τελικά,δεν θέλω να πάρω το ρίσκο, δυστυχώς είμαι από επαρχία και δεν υπάρχει κλινική εδώ να το δοκιμάσω.Εγώ πιστεύω πως κάνει δουλειά αλλά όχι σαν την φίνα και την ντουτα αλλά μπορεί σαν την μινοξιδιλη η έστω παραπλήσια.Στο μέλλον μπορεί να βγούνε δυνατότερης τεχνολογίας λέιζερ και να κάνουν καλύτερη δουλειά, αυτήν η τεχνολογία έχει χρόνια και έχει ξεπεραστεί.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Eχω κανει και εγω παλαιοτερα laser;ine εγω δεν πιστευω να κανει τπτ. απο που αρπαξουν ακομη και η δικια μας κλινικη να ειχε δεν θα το προτεινα.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Eχω κανει και εγω παλαιοτερα laser;ine εγω δεν πιστευω να κανει τπτ. απο που αρπαξουν ακομη και η δικια μας κλινικη να ειχε δεν θα το προτεινα.
Αρχικά, ΜΙνοξιδίλη και Φιναστερίδη ειναι τα ΠΙΟ αποτελεσματικά
Υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ βιβλιογραφια για το αντικείμενο που αποδεικύει το ακριβως αντίθετο από αυτο που λες
Εγω έχω δει ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ αποτελεσματικότητα σε συγκεκριμενα περιστατικα (και μονο σε αυτους το προτεινω), και θα τα δημοσιεύσω εντος του 2024, οπότε θα προσθέσω στην παγκόσμια βιβλιογραφια. Καλό θα ειναι να δισταυρτωνουμε τις απόψεις με του επιστημονες, ειδικα όταν μας εχουν δωσει επισημη θέση.
To LLLT ΕΧΕΙ θετική δραση σε 100% των ατόμων απλα από μικρή μέχρι μέτρια και σπανιότερα σημαντική.
Το αν αξίζει το κόστος ειναι ΑΛΛΗ ερωτηση και εξαρταται από την αξία που έχουν τα μαλλια για καποιον.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Γιατρέ λέτε ότι το LLLT ότι δίνει επανεκφυση μαλλιών η άπλα τα συντηρεί?
Το αν κάποιος είναι Nw 4-5 η 3 με τελείως κενή φαλακρή περιοχή η διάχυτη αραίωση τι να του κάνει.
Συγκεκριμενα περιστατικα πχ αν καποιος ειναι 30 αρης με μαλλι και αρχιζει να καταλαβενει οτι κατι ξεκιναει αραιωνει για τετοια περιπτωση λετε? Πρεπει να το κανει θεραπειες συνεχως ? Να αγορασει το μηχανημα? Νομιζω δεν αξιζουν τα λεφτα εκτος αν συνδιαζει με μινοξ και φινα ισως και καποιο σαμπουαν με βιταμινη και κατι ελαχιστο αν δινει το μηχανημα.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Γιατρέ λέτε ότι το LLLT ότι δίνει επανεκφυση μαλλιών η άπλα τα συντηρεί?
Έχω πολλα περιστικα επανέκφυσης!
Δες επισυναψη

Το αν κάποιος είναι Nw 4-5 η 3 με τελείως κενή φαλακρή περιοχή η διάχυτη αραίωση τι να του κάνει.
ΟΥΤΕ η Μινο, ΟΥΤΕ η Φινα θα τον γεμισουν, γιατι εσυ μιλας να ...γεμισει, οποτε αφου δεν γεμιζει = αχρηστο. Δεν ειναι έτσι.
ΕΠΕΙΤΑ:
-πολλοι πάιρνουν ήδη διπλη αγωγή και έχουν χτυπήσει ταβάνι
-πολλοι δεν θέλουν ούτε να ακούν για φάρμακα
-πολλοι η τοπική αγωγή τους χαλάει την ...κόμη και δεν την βαζουν τακτικα
-πολλοι το ξεχνάνε
-πολλοι την δοκιμασαν παλαιότερα και "δεν δούλεψε" και δεν θελουν να ξαναδοκιμασουν κτλ.
ΟΟΟΟΟΟΟΟΛΟΙ αυτοι αν δεν ειναι σε σταδιο 6 πιθανον να βοηθηθούν από την αγωγή με LLLP
Συγκεκριμενα περιστατικα πχ αν καποιος ειναι 30 αρης με μαλλι και αρχιζει να καταλαβενει οτι κατι ξεκιναει αραιωνει για τετοια περιπτωση λετε?
Οχι, κυριως μια από τ ις παραπάνω
Πρεπει να το κανει θεραπειες συνεχως ?
ναι, μοπως ΟΛΑ στη ζωή!
Να αγορασει το μηχανημα?
Ναι, εκτος αν ειναι τοσο αργοσχολος που προτιμαει να πηγαινει μερα παρα μερασ την οποια κλινική, αφου αυτο θα κοστισει και πολυ παραπάνω. καποιες κλινικες έχουν πολυ ομορφες κοπελεςσ την γραμματεια ή στο σερβισ ΑΚΡΙΒΩΣ για αυτο το λογο :)
Νομιζω δεν αξιζουν τα λεφτα εκτος αν συνδιαζει με μινοξ και φινα ισως και καποιο σαμπουαν με βιταμινη και κατι ελαχιστο αν δινει το μηχανημα.
Και για άλλη μια φορα έχεις δικα ΣΟΥ στατιστικα/metrics.
Σεβομαι το δικαιωμα σου στην οποια άποψη, η βιβλιογραφια διαφωνει μαζι σου.

ΔΕΝ αντικαθιστούμε Μινο/Φινα με LLLP. (εκτος αν οι παρενεργειες ειναι ανυπόφορες)
Ειναι χρήσιμο όπλο και δεν έχει καμια παρενεργεια.

Εγω μετα από ΜΕΤ έχω δει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πραγματα!
 

Quarantine

Active Member
Έχω πολλα περιστικα επανέκφυσης!
Δες επισυναψη


ΟΥΤΕ η Μινο, ΟΥΤΕ η Φινα θα τον γεμισουν, γιατι εσυ μιλας να ...γεμισει, οποτε αφου δεν γεμιζει = αχρηστο. Δεν ειναι έτσι.
ΕΠΕΙΤΑ:
-πολλοι πάιρνουν ήδη διπλη αγωγή και έχουν χτυπήσει ταβάνι
-πολλοι δεν θέλουν ούτε να ακούν για φάρμακα
-πολλοι η τοπική αγωγή τους χαλάει την ...κόμη και δεν την βαζουν τακτικα
-πολλοι το ξεχνάνε
-πολλοι την δοκιμασαν παλαιότερα και "δεν δούλεψε" και δεν θελουν να ξαναδοκιμασουν κτλ.
ΟΟΟΟΟΟΟΟΛΟΙ αυτοι αν δεν ειναι σε σταδιο 6 πιθανον να βοηθηθούν από την αγωγή με LLLP

Οχι, κυριως μια από τ ις παραπάνω

ναι, μοπως ΟΛΑ στη ζωή!

Ναι, εκτος αν ειναι τοσο αργοσχολος που προτιμαει να πηγαινει μερα παρα μερασ την οποια κλινική, αφου αυτο θα κοστισει και πολυ παραπάνω. καποιες κλινικες έχουν πολυ ομορφες κοπελεςσ την γραμματεια ή στο σερβισ ΑΚΡΙΒΩΣ για αυτο το λογο :)

Και για άλλη μια φορα έχεις δικα ΣΟΥ στατιστικα/metrics.
Σεβομαι το δικαιωμα σου στην οποια άποψη, η βιβλιογραφια διαφωνει μαζι σου.

ΔΕΝ αντικαθιστούμε Μινο/Φινα με LLLP. (εκτος αν οι παρενεργειες ειναι ανυπόφορες)
Ειναι χρήσιμο όπλο και δεν έχει καμια παρενεργεια.

Εγω μετα από ΜΕΤ έχω δει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πραγματα!
Καλά γιατρε και εσείς γεμάτο με όμορφες κοπέλες είστε στην κλινική, ελπίζω να μην το κάνετε για τον ίδιο λόγο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gatsby

Member
Καλά γιατρε και εσείς γεμάτο με όμορφες κοπέλες είστε στην κλινική, ελπίζω να μην το κάνετε για τον ίδιο λόγο
Εγω όπως είπα κ στο αρχικο post, εκανα laser σε καποιους γνωστους κλέφτες/αλήτες αλλα το έκανα μαζί με άλλες θεραπείες μόνο 1 φορά την εβδομάδα. Από όσο έχω καταλάβει αυτή η συχνότητα δεν αρκεί. Μιας κ δεν ειμαι κατάλληλος για ΜΕΤ μάλλον θα το δοκιμάσω κ θα επανέλθω σε 6-8 μήνες να σας ενημερώσω!!
@Anastasakis Hair Clinic επισυναπτόμενα εννοείτε την βιβλιογραφία σωστά? όχι κάποια φώτο που μου διαφεύγει.
 

Quarantine

Active Member
Εγω όπως είπα κ στο αρχικο post, εκανα laser σε καποιους γνωστους κλέφτες/αλήτες αλλα το έκανα μαζί με άλλες θεραπείες μόνο 1 φορά την εβδομάδα. Από όσο έχω καταλάβει αυτή η συχνότητα δεν αρκεί. Μιας κ δεν ειμαι κατάλληλος για ΜΕΤ μάλλον θα το δοκιμάσω κ θα επανέλθω σε 6-8 μήνες να σας ενημερώσω!!
@Anastasakis Hair Clinic επισυναπτόμενα εννοείτε την βιβλιογραφία σωστά? όχι κάποια φώτο που μου διαφεύγει.
Φίλε από ότι διάβασα θέλει 2 με τρεις φορές την εβδομάδα για 20 λεπτά.
Δεν ξέρω τι μάρκας προϊόν είχαν εκεί που πήγες,έχει να κάνει με την συχνότητα όσο μεγαλύτερη είναι η συχνότητα τόσο πιο αποτελεσματικο, υπάρχει capillus με 2,300 ευρώ και capillus με 600 ευρώ,φαντάζομαι το ακριβό είναι καλύτερο.
Πόσα πλήρωνες στην κάθε συνεδρία και το μάρκα λέιζερ είχαν?
Δλδ έχεις σκοπό να το αγοράσεις η να πας για συνεδρίες?
 

_Johnny_

Member
Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα φιναστεριδη που έχει εγγυημένα και πολύ καλά αποτελέσματα και δεν θα έμπλεκα με καπέλα κτλπ χωρίς να ξέρεις αν θα σε βοηθήσει και ποσο ειδικά σε αυτές τις τιμες που τα πουλάνε τα καπέλα lllt δεν αξιζουν με τίποτα.
Δεν πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του το καπέλο laser, από τη στιγμή που υπάρχουν πολύ καλύτερες και σίγουρες θεραπείες με λίγα χρήματα και με εγγυημένα αποτελέσματα όπως η φιναστεριδη.
Το πακέτο προσκαρ 5-6 ευρώ έχει και το κοβεις στα 4 και παιρνεις από ένα κομμάτι και είσαι απόλυτα καλυμμένος στο θέμα τριχόπτωσης και πιθανόν να σου δώσει και επιπλέον μαλλιά.
Για ποιο λόγο να δώσεις μια περιουσία για ένα καπέλο με αμφίβολα αποτελέσματα. Δεν υπάρχει κανένας απολυτως λογος κατά τη γνώμη μου.
Καλύτερα να κρατήσεις τα λεφτά σου να τα επενδύσεις σε κάτι που πραγματικά αξίζει. Φιλικές συμβουλές. Καλη συνέχεια εύχομαι…
 

Quarantine

Active Member
Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα φιναστεριδη που έχει εγγυημένα και πολύ καλά αποτελέσματα και δεν θα έμπλεκα με καπέλα κτλπ χωρίς να ξέρεις αν θα σε βοηθήσει και ποσο ειδικά σε αυτές τις τιμες που τα πουλάνε τα καπέλα lllt δεν αξιζουν με τίποτα.
Δεν πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του το καπέλο laser, από τη στιγμή που υπάρχουν πολύ καλύτερες και σίγουρες θεραπείες με λίγα χρήματα και με εγγυημένα αποτελέσματα όπως η φιναστεριδη.
Το πακέτο προσκαρ 5-6 ευρώ έχει και το κοβεις στα 4 και παιρνεις από ένα κομμάτι και είσαι απόλυτα καλυμμένος στο θέμα τριχόπτωσης και πιθανόν να σου δώσει και επιπλέον μαλλιά.
Για ποιο λόγο να δώσεις μια περιουσία για ένα καπέλο με αμφίβολα αποτελέσματα. Δεν υπάρχει κανένας απολυτως λογος κατά τη γνώμη μου.
Καλύτερα να κρατήσεις τα λεφτά σου να τα επενδύσεις σε κάτι που πραγματικά αξίζει. Φιλικές συμβουλές. Καλη συνέχεια εύχομαι…
Δεν γίνεται να συγκρίνεις χάπια με παρενέργειες φίλε με κάτι που δεν έχει παρενέργειες.
Το ξέρουμε πως έχουν καλύτερα αποτελέσματα τα φάρμακα αλλά πολλοί δεν θέλουν να πάρουν φάρμακα για μια ζωή ειδικά αν έχουν και παρενέργειες.
Το καπέλο έχει εγκριθεί από τον fda για την τριχόπτωση και μπορεί να τον βοηθήσει με 0 παρενέργειες.Τι να το κάνει το μαλλί αν δεν του σηκώνεται η ψ....
 

_Johnny_

Member
Δεν γίνεται να συγκρίνεις χάπια με παρενέργειες φίλε με κάτι που δεν έχει παρενέργειες.
Το ξέρουμε πως έχουν καλύτερα αποτελέσματα τα φάρμακα αλλά πολλοί δεν θέλουν να πάρουν φάρμακα για μια ζωή ειδικά αν έχουν και παρενέργειες.
Το καπέλο έχει εγκριθεί από τον fda για την τριχόπτωση και μπορεί να τον βοηθήσει με 0 παρενέργειες.Τι να το κάνει το μαλλί αν δεν του σηκώνεται η ψ....
απλά αν παρει κάποιος φιναστεριδη είναι τελειως αχρείαστο το καπέλο laser. Όποτε δεν νομίζω ότι αξίζει τα τρελα λεφτά που ζητάνε για ένα καπέλο με πολύ κατώτερα αποτελέσματα από μια θεραπεία όπως η φιναστεριδη. Και δεν θα λύσει το πρόβλημα του αφού η τριχόπτωση οφείλεται στην dht και θα πληρώσει ένα σκασμό λεφτά χωρίς να ξέρει τι θα του δώσει..το θεωρείς λογικό ;

Οι παρενέργειες της φιναστεριδης είναι σε πολύ χαμηλό ποσοστό σύμφωνα με τις μελέτες οποτε δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Και μικρότερη δόση φιναστεριδης να παρει πάλι θα κανει πολύ καλύτερη δουλειά από το καπέλο που δεν θα του σταματήσει την τριχόπτωση, αλλά θα συνεχίζεται…κακά τα ψέματα αν δεν παρει φιναστεριδη δεν θα λύσει το πρόβλημα του.
 

Quarantine

Active Member
απλά αν παρει κάποιος φιναστεριδη είναι τελειως αχρείαστο το καπέλο laser. Όποτε δεν νομίζω ότι αξίζει τα τρελα λεφτά που ζητάνε για ένα καπέλο με πολύ κατώτερα αποτελέσματα από μια θεραπεία όπως η φιναστεριδη. Και δεν θα λύσει το πρόβλημα του αφού η τριχόπτωση οφείλεται στην dht και θα πληρώσει ένα σκασμό λεφτά χωρίς να ξέρει τι θα του δώσει..το θεωρείς λογικό ;

Οι παρενέργειες της φιναστεριδης είναι σε πολύ χαμηλό ποσοστό σύμφωνα με τις μελέτες οποτε δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Και μικρότερη δόση φιναστεριδης να παρει πάλι θα κανει πολύ καλύτερη δουλειά από το καπέλο που δεν θα του σταματήσει την τριχόπτωση, αλλά θα συνεχίζεται…κακά τα ψέματα αν δεν παρει φιναστεριδη δεν θα λύσει το πρόβλημα του.
Θεωρώ λογικό να δοκιμάσει κάτι το οποίο έχει εγκριθεί από τον fda και μπορεί να τον βοηθήσει χωρίς παρενέργειες από το να παίρνει νέος άνθρωπος για όλη του την ζωή χάπια τα οποία μπορεί να του κανουν και μόνιμες παρενέργειες PFS αν έχεις ακουστα?
Η απόφαση δική του είναι βέβαια εμείς απόψεις ανταλλάσσουμε
Αν θέλει ας πάρει ελεύθερος είναι.
 

_Johnny_

Member
Θεωρώ λογικό να δοκιμάσει κάτι το οποίο έχει εγκριθεί από τον fda και μπορεί να τον βοηθήσει χωρίς παρενέργειες από το να παίρνει νέος άνθρωπος για όλη του την ζωή χάπια τα οποία μπορεί να του κανουν και μόνιμες παρενέργειες PFS αν έχεις ακουστα?
Η απόφαση δική του είναι βέβαια εμείς απόψεις ανταλλάσσουμε
Αν θέλει ας πάρει ελεύθερος είναι.
Το καπέλο είναι fda cleared. Η μινοξιδιλη και η φιναστεριδη είναι fda approved.
φαντάσου που και η μινοξιδιλη είναι πολύ ανώτερη από το καπέλο σαν θεραπεία δεν σταματάει την τριχόπτωση και δεν λύνει το πρόβλημα του ο καθένας αν δεν παρει φιναστεριδη. Οποτε τι να περιμένει κανεις από το καπέλο laser?? Γιαυτο σου λέω αν δεν παρει φιναστεριδη δεν θα λύσει το πρόβλημα του..οποτε θεωρώ ότι δεν αξίζει καθόλου το καπέλο σε αυτά τα λεφτά που κοστίζει, αφού δεν θα σταματήσει την τριχόπτωση καθως δεν σταματά την dht η οποία θα συνεχίσει να καταστρέφει τα μαλλιά του ανενόχλητη...
Είναι απόλυτα ασφαλής η θεραπεία με την φιναστεριδη να την παίρνει για μια ζωή και οι πιθανότητες για παρενέργειες είναι παρα πολύ μικρές έως ανύπαρκτες. Αν έχει καποιος παρενεγρειες απλά μειώνει τη δόση και ολα κομπλε. Γενικά αν δεν παρει φιναστεριδη δεν θα λύσει το πρόβλημα του που θα γίνεται ολο και χειρότερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Απλα δεν εχουμε δει ποτε αποτελεσματα ειτε ανεξαρτητα ειτε απο κλινικες. Στα τοσα χρονια εδω μεσα η με παιδια που συναναστρεφομαι.
 

gatsby

Member
Τοτε παλια εκανα μια θεραπεια πηγαινα εκει με λουζανε μου βαζανε κατι μασκες , ελαια κ οτι αλλη βλακεια μπορεις να φανταστεις κ μετα με εβαζαν σε ενα μεγαλο μηχανημα laser για 15 λεπτα. Τοτε ,πανω απο 10 χρονια δηλαδη εδινα 50 ευρω την επισκεψη κ εχανα 2 ωρες εκει + πηγαινε ελα. Τα μαλλια μετα ηταν αφρατα κ σαφως καλυτερα αλλα δεν μπορεις να ξερεις τι απο ολα εκανε. Για Φινα κ Ντουτα ξερω… ειναι γραμμενα κ παντου στο φορουμ αλλωστε. Απλα ρωτησα συγκεκριμενα για το CAP μηπως ειχε καποιος πραγματική εμπειρια. Μαλλον απο το νεο έτος θα το αγορασω… για να μην με τρωει αυτο το μηπως κανει κατι. Εαν μου δωσει εστω κ ενα 10% θα ειναι επιτυχια κ θα αξιζει τα χρηματα του για εμενα. Θα επανελθω με εντυπωσεις οταν εχω κατι χειροπιαστό. Ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις!
 
Μπλουζα