Live συζήτηση με τον Γιατρό!

krhtikos21

Member
Gio είπε:
georgehairs είπε:
Ποια ειναι η αποψη του γιατρου για την ΦΙΝΑ ? Απο ασθενεις που εχει δει και απο την εμπειρια του ποσο περιπου διαρκει η ΦΙΝΑ και οταν χανει την δυναμη της η τριχοπτωση ειναι το ιδιο επιθετικη σαν να μην επαιρνε κανεις η απλα πηγαινει αργα και σταθερα (σε σημειο οπου δεν καταλαβαινεις οτι χανεις τριχες αλλα το βλεπεις στο χρονο)? ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Η φίνα έχει παρά πολύ καλά αποτελέσματα αρκεί να παραμείνεις πιστός σε αυτήν. Πολλοί άνθρωποι που έκαναν μεταμόσχευση μπροστα γλίτωσαν τα πίσω εξαιτίας της φίνας ενώ σε μένα μόνο ένας ασθενείς ήρθε με μόνιμη παρενέργεια και αυτή σχετιζόταν με την εκσπερματιση (όχι την ποιότητα του σπέρματος). Παίζει παρά πολύ σημαντικό ρόλο η ψυχολογία του ασθενή όταν είναι σε αγωγή. Επίσης, αν σταματίσεις την φίνα η τριχόπτωση θα συνεχιστει γραμμικά και όχι ολικά

από τη ηλικία εγκρίνει φίνα? εγώ πχ είμαι 22, είναι επικίνδυνο να ξεκινήσω? ενδέχεται να έχω μη αντιστρέψιμες επιπλοκές?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

να προσθεσω στο φιλο κρητικο ποια η γνωμη του για την μακροχρονια χρηση (πχ σε βαθος μεγαλυτερο της 5ετια - 7ετιας) και ποια η γνωμη του για την αυξηση της δοσης με την παροδο του χρονου αν και οταν αρχισει να χανει εδαφος το κεφαλι?
 

Gio

New Member
Η πρόληψη φέρνει και καλύτερα αποτελέσματα. Οπότε όσο νωρίτερα αντιμετωπίσεις το πρόβλημα τόσο περισσότερα χρόνια θα έχεις τα μαλλιά σου. Αν έχεις επιπλοκές είναι αντιστρέψιμες σε το πολύ 3 μήνες μετά την διακοπή του φαρμάκου. Ενα ελάχιστο ποσοστό (1-2%) έχει μόνιμες παρενέργειες αλλά σε μεγαλύτερες ηλικίες. Είναι αρκετό το 1mg , παραπάνω δοσολογία αυξάνει τις πιθανότητες για παρενέργειες ενώ παράλληλα δεν εγγυάται τόση μεγάλη διάφορα στο αποτέλεσμα.
 

super7

Member
proscar νομιζω βγαινει σε 5mg...το κοβετε στα 5? υπαρχει αλλο μηπως ωστε να μη χρειαζεται να το κοβεις? τη τιμη εχει περιπου? σορρυ για τις πολλες ερωτησεις ..σκεφτομαι να το αρχισω γιατι αποφασισα να προχωρησω σε μμ και θα με βοηθησει οπως εχω καταλαβει και στην πορειοα της μμ αλλα και για το σολ λος
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
ναι super το κοβεις στα 5(proscar).εγω το κοβω στα 4 οσο πιο ομιομορφα μπορω και περνω εδω και 1 χρονο.
υπαρχει και το propecia χαπι σε 1 mg ετοιμο αλλα σου βγαινει πολυ πιο ακριβο το μηνα.
το προσκαρ μου παει με συνταγη γιατρου με 3,5 ευρω περιπου για 2 μηνες.αλλιως εχει γυρω στα 10 ευρω.
Ενω το propecia εχει 35 ευρω περιπου γ ενα μηνα.
 

crossfire

Well-Known Member
ρωτησε τους αν η DHI γνωριζει ποσο μεγαλη χαρη χρωσταει στον Ν094 γιατι αλλιως δεν θα πατουσε κανενας το ποδι τους εκει.....
βεβαια οσοι εχουν λεφτα και ειναι και ψαγμενοι παλι δεν προκειται να πατησουν αλλα....να΄χουμε να λεμε...κουβεντα να γινεται
 

Gio

New Member
crossfire είπε:
ρωτησε τους αν η D*I γνωριζει ποσο μεγαλη χαρη χρωσταει στον Ν094 γιατι αλλιως δεν θα πατουσε κανενας το ποδι τους εκει.....
βεβαια οσοι εχουν λεφτα και ειναι και ψαγμενοι παλι δεν προκειται να πατησουν αλλα....να΄χουμε να λεμε...κουβεντα να γινεται

Φίλε crossfire , κανένας δεν χρωστάει σε κανένα. Αυτή είναι η προσωπική σου εκτίμηση. Άσε λοιπόν εκείνους που πατάνε να έχουν πιο διαυγής άποψη.
 

George3V

Member
Αναφέρθηκε παραπάνω ως απάντηση του γιατρού ότι στο δικό του δείγμα υπάρχει ένα ποσοστό με Μόνιμες παρενέργειες από τη φίνα της τάξης του 1-2%. Εξαιρετικά μεγάλο ποσοστό για φάρμακο καθημερινής-μαζικής χρήσης και απορώ πως ο γιατρός έχοντας αυτή τη γνώση το συστήνει ανεπιφύλακτα.
 

Gio

New Member
George3V είπε:
Αναφέρθηκε παραπάνω ως απάντηση του γιατρού ότι στο δικό του δείγμα υπάρχει ένα ποσοστό με Μόνιμες παρενέργειες από τη φίνα της τάξης του 1-2%. Εξαιρετικά μεγάλο ποσοστό για φάρμακο καθημερινής-μαζικής χρήσης και απορώ πως ο γιατρός έχοντας αυτή τη γνώση το συστήνει ανεπιφύλακτα.

Αναφέρθηκε ότι γενικά υπάρχει ένα ποσοστό περίπου 1-2% το οποίο έχει μόνιμες παρενέργειες.ειδικα σε μεγάλες ηλικίες. Οταν λέμε μόνιμες εννοούμε για την ακρίβεια επίμονες. Για όσο διαρκεί η αγωγή δηλαδή. Ο γιατρός μου είπε αυτολεξή ότι στην μέχρι στιγμής καριέρα του, μόνο ένας ασθενής ήρθε με επίπονη παρενέργεια.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
πως μπορει καποιος να επανεφερει το ορμονικο συστημα μετα απο μονιμη ζημια απο την φιναστεριδη?
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-5045.html
(το ρωταω εντελως πληροφοριακα παιδια μην αρχισετε επιθεσεις και αντιπαραθεσεις,υπαρχουν και τετοιες περιπτωσεις)
 

George3V

Member
Gio είπε:
George3V είπε:
Αναφέρθηκε παραπάνω ως απάντηση του γιατρού ότι στο δικό του δείγμα υπάρχει ένα ποσοστό με Μόνιμες παρενέργειες από τη φίνα της τάξης του 1-2%. Εξαιρετικά μεγάλο ποσοστό για φάρμακο καθημερινής-μαζικής χρήσης και απορώ πως ο γιατρός έχοντας αυτή τη γνώση το συστήνει ανεπιφύλακτα.

Αναφέρθηκε ότι γενικά υπάρχει ένα ποσοστό περίπου 1-2% το οποίο έχει μόνιμες παρενέργειες.ειδικα σε μεγάλες ηλικίες. Οταν λέμε μόνιμες εννοούμε για την ακρίβεια επίμονες. Για όσο διαρκεί η αγωγή δηλαδή. Ο γιατρός μου είπε αυτολεξή ότι στην μέχρι στιγμής καριέρα του, μόνο ένας ασθενής ήρθε με επίπονη παρενέργεια.

Η μόνιμη παρενέργεια είναι αυτή που δεν υποχωρεί ακόμα και με τη διακοπή της θεραπείας.Καταλαβαίνω ότι ο γιατρός μπορεί να μην είχε την ευχέρεια να απαντάει με σαφήνεια ενώ παράλληλα δούλευε.Στην ιατρική όμως και γενικά στην επιστήμη ακριβολογούμε και αυτή είναι η διαφορά της απ το καφενείο. Φιλικά πάντα :) Συγχαρητήρια παρεμπιπτόντως Gio για την ιδέα ήταν εξαιρετική και πρωτότυπη.Καλή επιτυχία και καλή αποθεραπεία!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gio

New Member
George3V είπε:
Gio είπε:
George3V είπε:
Αναφέρθηκε παραπάνω ως απάντηση του γιατρού ότι στο δικό του δείγμα υπάρχει ένα ποσοστό με Μόνιμες παρενέργειες από τη φίνα της τάξης του 1-2%. Εξαιρετικά μεγάλο ποσοστό για φάρμακο καθημερινής-μαζικής χρήσης και απορώ πως ο γιατρός έχοντας αυτή τη γνώση το συστήνει ανεπιφύλακτα.

Αναφέρθηκε ότι γενικά υπάρχει ένα ποσοστό περίπου 1-2% το οποίο έχει μόνιμες παρενέργειες.ειδικα σε μεγάλες ηλικίες. Οταν λέμε μόνιμες εννοούμε για την ακρίβεια επίμονες. Για όσο διαρκεί η αγωγή δηλαδή. Ο γιατρός μου είπε αυτολεξή ότι στην μέχρι στιγμής καριέρα του, μόνο ένας ασθενής ήρθε με επίπονη παρενέργεια.

Η μόνιμη παρενέργεια είναι αυτή που δεν υποχωρεί ακόμα και με τη διακοπή της θεραπείας.Καταλαβαίνω ότι ο γιατρός μπορεί να μην είχε την ευχέρεια να απαντάει με σαφήνεια ενώ παράλληλα δούλευε.Στην ιατρική όμως και γενικά στην επιστήμη ακριβολογούμε και αυτή είναι η διαφορά της απ το καφενείο. Φιλικά πάντα :) Συγχαρητήρια παρεμπιπτόντως Gio για την ιδέα ήταν εξαιρετική και πρωτότυπη.Καλή επιτυχία και καλή αποθεραπεία!

Αν αλλοιώθηκε το νόημα ήταν δικό μου λάθος αφού έγραφα με το κινητό σε.. Περίεργη στάση. Πάντως, επειδή και εγω παίρνω φίνα και πίεσα τον γιατρό για το θέμα μου είπε ότι αν κάποιος έχει έντονες παρενέργειες για συνεχόμενο διάστημα πρέπει να σταματήσει την αγωγή. Αν δεν έχεις παρενέργειες, και της δώσεις χρόνο πραγματικά μπορεί να κάνει θαύματα στο πίσω μέρος του κεφαλιού. Το δυστυχες είναι -όπως και σε κάθε σκευασμα- ότι πρέπει να δοκιμάσεις πρωτού καταλήξεις για τις επιδράσεις που θα έχει στον οργανισμό σου. Πάντως στις οδηγίες που μου έδωσαν το γράφει ξεκάθαρα : "συστήνεται η λήψη φιναστερίδης 1mg την μέρα"
 

weznem

Well-Known Member
ενα μπραβο για την προσπαθεια να βοηθησεις οπως και οσο μπορεις gio..
δειχνεις τι χαρακτηρα εχεις με αυτην την διαδικασια.. μπραβο σου..
καλη επιτυχια σου ευχομαι...
 

super7

Member
Gio είπε:
George3V είπε:
Gio είπε:
George3V είπε:
Αναφέρθηκε παραπάνω ως απάντηση του γιατρού ότι στο δικό του δείγμα υπάρχει ένα ποσοστό με Μόνιμες παρενέργειες από τη φίνα της τάξης του 1-2%. Εξαιρετικά μεγάλο ποσοστό για φάρμακο καθημερινής-μαζικής χρήσης και απορώ πως ο γιατρός έχοντας αυτή τη γνώση το συστήνει ανεπιφύλακτα.

Αναφέρθηκε ότι γενικά υπάρχει ένα ποσοστό περίπου 1-2% το οποίο έχει μόνιμες παρενέργειες.ειδικα σε μεγάλες ηλικίες. Οταν λέμε μόνιμες εννοούμε για την ακρίβεια επίμονες. Για όσο διαρκεί η αγωγή δηλαδή. Ο γιατρός μου είπε αυτολεξή ότι στην μέχρι στιγμής καριέρα του, μόνο ένας ασθενής ήρθε με επίπονη παρενέργεια.

Η μόνιμη παρενέργεια είναι αυτή που δεν υποχωρεί ακόμα και με τη διακοπή της θεραπείας.Καταλαβαίνω ότι ο γιατρός μπορεί να μην είχε την ευχέρεια να απαντάει με σαφήνεια ενώ παράλληλα δούλευε.Στην ιατρική όμως και γενικά στην επιστήμη ακριβολογούμε και αυτή είναι η διαφορά της απ το καφενείο. Φιλικά πάντα :) Συγχαρητήρια παρεμπιπτόντως Gio για την ιδέα ήταν εξαιρετική και πρωτότυπη.Καλή επιτυχία και καλή αποθεραπεία!

Αν αλλοιώθηκε το νόημα ήταν δικό μου λάθος αφού έγραφα με το κινητό σε.. Περίεργη στάση. Πάντως, επειδή και εγω παίρνω φίνα και πίεσα τον γιατρό για το θέμα μου είπε ότι αν κάποιος έχει έντονες παρενέργειες για συνεχόμενο διάστημα πρέπει να σταματήσει την αγωγή. Αν δεν έχεις παρενέργειες, και της δώσεις χρόνο πραγματικά μπορεί να κάνει θαύματα στο πίσω μέρος του κεφαλιού. Το δυστυχες είναι -όπως και σε κάθε σκευασμα- ότι πρέπει να δοκιμάσεις πρωτού καταλήξεις για τις επιδράσεις που θα έχει στον οργανισμό σου. Πάντως στις οδηγίες που μου έδωσαν το γράφει ξεκάθαρα : "συστήνεται η λήψη φιναστερίδης 1mg την μέρα"

Υπαρχει περιπτωση να εμφανισεις παρενεργειες μετα απο 2 μηνες ας πουμε...να το σταματησεις και μετα να παραμεινουν μονιμες? εχουν υπαρξει τετοια φαινομενα?
 

Gio

New Member
Αν εμφανίσεις μετά απο 2 μήνες.. και συνεχιστούν για το ίδιο διάστημα τότε σταματάς. "Μόνιμες" παρενέργειες δεν υπάρχουν αν παίρνεις το φάρμακο για 2 μήνες! είναι πολύ μικρό το διάστημα λήψης για να έχεις τέτοια επίπτωση.

Ακόμα και όσοι θεωρούν οτι έχουν "μόνιμες" παρενέργειες ελέω φιναστερίδης μετά απο χρήση χρόνων, μάλλον έχουν να κάνουν με ψυχολογικό παράγοντα. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι οσο μεγαλώνουμε στα χρόνια... μικραίνει και η απόδοση του εργαλείου.
 

Flosk

Well-Known Member
Γιωργο ρωτησες τι αποθεμα εχεις για το μελλον? Επισης σε ενημερωσαν πως τα μοχευματα που λαμβανονται εξω απο τη safe zone ειναι πιθανο να πεσουν στο μελλον σε καποιο ποσοστο?
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ευχομαι να εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα και συγνωμη που πανω στη χαρα σου σου θετω αυτα τα ερωτηματα αλλα δειχνεις πολυ μελετημενος και σιγουρος για την επιλογη σου να παιξεις ...επιθετικα οποτε δεν φοβαμαι μηπως σε ξαφνιασω ή σε σοκαρω. Θα με ενδιεφερε ομως να μου πεις αν σου εθιξε ο γιατρος την πιθανοτητα να μην ειναι οπτικα συνηθες το αποτελεσμα μετα απο χρονια σε περιπτωση που εξαντληθουν τα μοσχευματα της δοτριας και προχωρησει η αραιωση σου. Ή με αλλα λογια αν υπαρχει στρατηγικη για το μελλον σου και αν εσυ εισαι συμφωνος με αυτην?
 

Gio

New Member
Flosk είπε:
Γιωργο ρωτησες τι αποθεμα εχεις για το μελλον? Επισης σε ενημερωσαν πως τα μοχευματα που λαμβανονται εξω απο τη safe zone ειναι πιθανο να πεσουν στο μελλον σε καποιο ποσοστο?
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ευχομαι να εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα και συγνωμη που πανω στη χαρα σου σου θετω αυτα τα ερωτηματα αλλα δειχνεις πολυ μελετημενος και σιγουρος για την επιλογη σου να παιξεις ...επιθετικα οποτε δεν φοβαμαι μηπως σε ξαφνιασω ή σε σοκαρω. Θα με ενδιεφερε ομως να μου πεις αν σου εθιξε ο γιατρος την πιθανοτητα να μην ειναι οπτικα συνηθες το αποτελεσμα μετα απο χρονια σε περιπτωση που εξαντληθουν τα μοσχευματα της δοτριας και προχωρησει η αραιωση σου. Ή με αλλα λογια αν υπαρχει στρατηγικη για το μελλον σου και αν εσυ εισαι συμφωνος με αυτην?

Αγαπητέ Fiosk δεν με σοκάρεις καθόλου. Τουναντίον συζήτησα με τον Γιατρό κάθε πτυχή της επέμβασης αναλυτικά. Αυτό που είπαμε είναι να ξεκινήσουμε αποκλειστικά απο την safe zone. Τον ρώτησα αν μπορούμε να πάρουμε κάποια επιπλέον μοσχεύματα απο ψηλότερα και μου είπε οτι για να το κάνει αυτό, θα πρέπει να υπογράψω συνένεση και αποδοχή οτι πιθανόν σε 5-10 χρόνια κάποια απο αυτά θα χαθούν. Ευτυχώς, και με βάση το pattern μου βγάλαμε με ασφάλεια 2930 μοσχεύματα απο καθαρή περιοχή. Δεν ανεβήκαμε κοινώς πολύ ψηλά. Υπενθυμίζω οτι είχαμε εξάγει προ 5ετίας άλλα 870 οπότε θεωρώ οτι τα πήγα αρκετά καλά στο θέμα δότριας.

Απο εκει και πέρα, το πόσα θα μπορέσει να δώσει στο μέλλον είναι κάτι που εξετάζουμε. Για αυτό κάναμε και την έκχυση πλάσματος που αποδεδειγμένα έχει δείξει πολυ καλά αποτελέσματα στην επούλωση της δότριας (αλλά και της λήπτριας). Κάνουν μια κλινική μελέτη εκεί στην D*I που αφορά και στο επίπεδο επαναφύτρωσης σε κάποιο ποσοστό στην δότρια και περιμένουν τα αποτελέσματα. Στο εξωτερικό πάντως, κάποιοι είχαν 5-10% επαναφύτρωση. Προσωπική μου εκτίμηση όπως με βλέπω τώρα οτι άλλα 500 μοσχευματάκια οριακά τα έχω.

Χαρά μου να βοηθάω την κοινότητα φίλε Fiosk, και να ξέρετε οτι υπάρχουν Γιατροί που μας αντιμετωπίζουν σαν ανθρώπους, και οχι σαν πελάτες. Εγώ αυτό δεν θα το ξεχάσω.
 
γεια σου GIo και απο μενα και καλα αποτελεσματα να έχεις.Μου εκανε ιδιατερη εντυπωση μια απαντηση του γιατρου κ το γεγονος οτι δε σχολιαστηκε απο καποιο μελος μιας και ανατρεπει οσα ξεραμε.Εκτος και αν δε καταλαβα καλα εγω. Σε καποιο σημειο αναφερει οτι σε περιπτωση διακοπης φινας η τριχοπτωση θα ειναι γραμμικη(σταθερου ρυθμου καταλαβαίνω εγω με τα φτωχα μου μαθηματικα) και οχι ολικη(ας πουμε εκθετικη ή μη γραμμικη εστω). Μεχρι τωρα ξεραμε οτι αν διακοψεις τη φινα, θα φτασεις σε μικρο χρονικο διαστημα εκει που θα ήσουν αν δεν επαιρνες ποτέ και μετα προφανως θα συνεχιζες με αλλο ρυθμο(Εππομένως μη γραμμικη).Θα μπορουσες αν ξαναεπικοινωνήσεις μαζί του να μας το αποσαφηνισει αυτο. Μπορει και να μη το αντιλαμβάνομαι εγω σωστα. Και παλι σου ευχομαι οτι καλύτερο για τη μεταμοσχευσή σου, να γινεις τουμπανος που λενε
 

Gio

New Member
sanmartean15 είπε:
γεια σου GIo και απο μενα και καλα αποτελεσματα να έχεις.Μου εκανε ιδιατερη εντυπωση μια απαντηση του γιατρου κ το γεγονος οτι δε σχολιαστηκε απο καποιο μελος μιας και ανατρεπει οσα ξεραμε.Εκτος και αν δε καταλαβα καλα εγω. Σε καποιο σημειο αναφερει οτι σε περιπτωση διακοπης φινας η τριχοπτωση θα ειναι γραμμικη(σταθερου ρυθμου καταλαβαίνω εγω με τα φτωχα μου μαθηματικα) και οχι ολικη(ας πουμε εκθετικη ή μη γραμμικη εστω). Μεχρι τωρα ξεραμε οτι αν διακοψεις τη φινα, θα φτασεις σε μικρο χρονικο διαστημα εκει που θα ήσουν αν δεν επαιρνες ποτέ και μετα προφανως θα συνεχιζες με αλλο ρυθμο(Εππομένως μη γραμμικη).Θα μπορουσες αν ξαναεπικοινωνήσεις μαζί του να μας το αποσαφηνισει αυτο. Μπορει και να μη το αντιλαμβάνομαι εγω σωστα. Και παλι σου ευχομαι οτι καλύτερο για τη μεταμοσχευσή σου, να γινεις τουμπανος που λενε

Σε ευχαριστώ sanmartean. Η τριχόπτωση ούτως ή άλλως (πλην της διάχυτης) ξεκινάει γραμμικά, απο μπροστά στους κροτάφους και πάει προς τα πίσω. Αυτό ουσιαστικά που συζητήσαμε είναι οτι αν ας πούμε είσαι 25 nw2 , και ξεκινήσεις φίνα, για όσα χρόνια την χρησιμοποιείς θα είσαι nw2. O λόγος που συμβαίνει αυτό, είναι γιατί η DHT ρυθμίζεται σε ποσοστά προ-τριχόπτωσης. Αν πάλι την σταματήσεις π.χ στα 35 θα αρχίσεις σταδιακά να χάνεις μαλλάκια αλλά πιθανόν όχι τόσο επιθετικά όσο θα τα έχανες στα 25 σου αν δεν έπαιρνες φίνα. Όπως μου είπε ο γιατρός, μετά τα 40-45 τα ανδρογόνα μας τίνουν να πέφτουν σε τιμές οπότε αν έχεις κρατήσει ενα μεγάλο ποσοστό των μαλλιών σου η τριχόπτωση θα φαίνεται στο μάτι πιο "φυσιολογική". Εκεί που φαίνεται να μην υπάρχει σωτηρία είναι σε ακραίες περιπτώσεις απο ανθρώπους που χάνουν τα μαλλιά τους σε διάστημα 1-2 χρόνων. Και όταν λέμε χάνουν, εννοούμε εντελώς! Ε εκεί πλέον συζητάμε ΜΟΝΟ για μεταμόσχευση.
 

pazuzu

New Member
φαντάζομαι ότι οι γιατροί της κλινικής παραμένουν updated με ό,τι νέο στο χώρο... οπότε θα ήθελα να καταθέσω κι εγώ την ερώτησή μου: αναμένεται κάποια νέα τεχνολογία στο χώρο της μεταμόσχευσης σε σύντομο χρονικό διάστημα; έχουμε να περιμένουμε κάτι καινούριο ή ακόμα οδεύουμε με τις γνωστές μεθόδους...;
 
Μπλουζα