Live συζήτηση με τον Γιατρό!

Gio

New Member
Σκέφτηκα να δοκιμάσουμε το εξής : θα στέλνετε εδώ τις ερωτήσεις σας , εγω θα τις μεταφέρω στον γιατρό και θα σας γράφω τις απαντήσεις του. Πιστεύω ότι είναι μια καλή ιδέα για να λυθούν κάποιες απορίες σε ανθρώπους που δεν μπορούν να έχουν άμεση επαφή με τις εκάστοτε κλινικές. Από τις 9 θα βρίσκομαι στην κλινική αλλά θα μπορώ να γράφω μόνο κατα την διάρκεια της εισαγωγής των μοσχευμάτων , από τις 12 και μετά περίπου.

Παρακαλώ τους φίλους να κάνουν όσο το δυνατό πιο σύντομες ερωτήσεις για να μπορέσει να απαντήσει ο γιατρός σε όσες περισσότερες γίνεται.

Καλημέρα!


Στην Φώτο που παραθέτω είναι ο χώρος της επέμβασης.
 

Συνημμένα

  • image.jpg
    image.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 268

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Καλημέρα Γιώργο και καλή επιτυχία και για σήμερα.
Θα θέσω εγώ μια ερώτηση την οποία δε μου την έχει απαντήσει κανένας επαρκώς (και δε νομίζω να γνωρίζει κανείς αλλά για να δώσω "τροφή" για συζήτηση μιας και η διαδικασία είναι πολύ βαρετή) :

Γιατί σε κάποιους μετά από μια μεταμόσχευση εμφανίζεται το φαινόμενο kinky hair; (που οφείλεται όχι τι είναι).

Σε εμένα για παράδειγμα εμφανίστικε και στις 3 επεμβάσεις που έχω κάνει ...

Για όσους δε γνωρίζουν να πω ότι kinky hair είναι το φαινόμενο κατά το οποίο τα μεταμοσχευμένα μαλλάκια αντί να εμφανίζουν την υφή και γενικότερα την εικόνα που είχαν όταν βρίσκονταν στη δότρια, φυτρώνουν με μια διαφορετική υφή, κατσαρά και άγρια - σκληρά. Με το πέρασμα των μηνών (μπορεί να απαιτηθούν και σχεδόν 2χρόνια) αυτό μπορεί να βελτιωθεί από απόλυτα μέχρι κάποιο βαθμό ...

Πάντως έχουν αναφερθεί και περιπτώσεις αλλαγής του χρώματος της μεταμοσχευμένης τρίχας ...
 

Gio

New Member
Ευχαριστώ φίλε τροφέα. Την δική σου ερώτηση θα την κάνω με το που τον δώ σε λίγη ώρα :)

Ξεκαθαρίζω λοιπόν ότι οποιαδήποτε απάντηση στο παρόν θέμα θα είναι τα λόγια του Dr. Παπανικολάου και όχι η δική μου άποψη. Ευχαριστώ.
 

Gio

New Member
tropheus είπε:
Καλημέρα Γιώργο και καλή επιτυχία και για σήμερα.
Θα θέσω εγώ μια ερώτηση την οποία δε μου την έχει απαντήσει κανένας επαρκώς (και δε νομίζω να γνωρίζει κανείς αλλά για να δώσω "τροφή" για συζήτηση μιας και η διαδικασία είναι πολύ βαρετή) :

Γιατί σε κάποιους μετά από μια μεταμόσχευση εμφανίζεται το φαινόμενο kinky hair; (που οφείλεται όχι τι είναι).

Σε εμένα για παράδειγμα εμφανίστικε και στις 3 επεμβάσεις που έχω κάνει ...

Για όσους δε γνωρίζουν να πω ότι kinky hair είναι το φαινόμενο κατά το οποίο τα μεταμοσχευμένα μαλλάκια αντί να εμφανίζουν την υφή και γενικότερα την εικόνα που είχαν όταν βρίσκονταν στη δότρια, φυτρώνουν με μια διαφορετική υφή, κατσαρά και άγρια - σκληρά. Με το πέρασμα των μηνών (μπορεί να απαιτηθούν και σχεδόν 2χρόνια) αυτό μπορεί να βελτιωθεί από απόλυτα μέχρι κάποιο βαθμό ...

Πάντως έχουν αναφερθεί και περιπτώσεις αλλαγής του χρώματος της μεταμοσχευμένης τρίχας ...

Αυτό συμβαίνει για τον πρώτο κύκλο της τρίχας, η οποία επανέρχεται μετά από μερικά κουρεματα. Ο λόγος που συμβαίνει αυτό αν και δεν υπάρχει τεκμηριωμένη και σαφής απάντηση πιθανον να σχετίζεται με την αλλαγή θέσεως του μοσχεύματος το οποίο προσαρμόζεται σε νέες συνθήκες Θρέψης και αιματωσης (βιταμίνες,ιχνοστοιχεια)
 

tropheus

Well-Known Member
Gio είπε:
Αυτό συμβαίνει για τον πρώτο κύκλο της τρίχας, η οποία επανέρχεται μετά από μερικά κουρεματα. Ο λόγος που συμβαίνει αυτό αν και δεν υπάρχει τεκμηριωμένη και σαφής απάντηση πιθανον να σχετίζεται με την αλλαγή θέσεως του μοσχεύματος το οποίο προσαρμόζεται σε νέες συνθήκες Θρέψης και αιματωσης (βιταμίνες,ιχνοστοιχεια)

Να είσαι καλά Γιώργο :)
Πράγματι δεν υπάρχει μια βέβαιη απάντηση στο ερώτημα.
Το κακό με το θέμα είναι ότι σε αρκετές περιπτώσεις τα μαλλάκια δεν επανέρχονται ή επανέρχονται σε μικρό βαθμό και δεν είμαι σίγουρος αν αυτό επηρεάζει τη ζωή της τρίχας μακροχρόνια :-/
 

super7

Member
Μπορεις να τον ρωτησεις για το σοκ λος ? Αν μπορει να αποτραπει(με φινα) ? Αν επηρεαζει αρκετα οσους βαζουν μοσχευματα αναμεσα σε μαμα μαλλια ή δεν εχει σχεση. υπαρχει η αποψη οτι τα υγιη μαλλια που πεφτουν ξαναμεγαλωνουν αλλα μαλλια που θα χανες στο αμεσο διαστημα τα χανεις οριστικα απο σοκ λος..οταν λεμε αμεσο διαστημα τι θεωρουμε? 6μηνες ή μεχρι και 2 χρονια? ας μας το προσεγγισει καπως να χουμε ολοκληρωμενη αποψη.
 

n094

Active Member
Gio είπε:
tropheus είπε:
Καλημέρα Γιώργο και καλή επιτυχία και για σήμερα.
Θα θέσω εγώ μια ερώτηση την οποία δε μου την έχει απαντήσει κανένας επαρκώς (και δε νομίζω να γνωρίζει κανείς αλλά για να δώσω "τροφή" για συζήτηση μιας και η διαδικασία είναι πολύ βαρετή) :

Γιατί σε κάποιους μετά από μια μεταμόσχευση εμφανίζεται το φαινόμενο kinky hair; (που οφείλεται όχι τι είναι).

Σε εμένα για παράδειγμα εμφανίστικε και στις 3 επεμβάσεις που έχω κάνει ...

Για όσους δε γνωρίζουν να πω ότι kinky hair είναι το φαινόμενο κατά το οποίο τα μεταμοσχευμένα μαλλάκια αντί να εμφανίζουν την υφή και γενικότερα την εικόνα που είχαν όταν βρίσκονταν στη δότρια, φυτρώνουν με μια διαφορετική υφή, κατσαρά και άγρια - σκληρά. Με το πέρασμα των μηνών (μπορεί να απαιτηθούν και σχεδόν 2χρόνια) αυτό μπορεί να βελτιωθεί από απόλυτα μέχρι κάποιο βαθμό ...

Πάντως έχουν αναφερθεί και περιπτώσεις αλλαγής του χρώματος της μεταμοσχευμένης τρίχας ...

Αυτό συμβαίνει για τον πρώτο κύκλο της τρίχας, η οποία επανέρχεται μετά από μερικά κουρεματα. Ο λόγος που συμβαίνει αυτό αν και δεν υπάρχει τεκμηριωμένη και σαφής απάντηση πιθανον να σχετίζεται με την αλλαγή θέσεως του μοσχεύματος το οποίο προσαρμόζεται σε νέες συνθήκες Θρέψης και αιματωσης (βιταμίνες,ιχνοστοιχεια)

Κατ' αρχάς χαχαχαχαχαχααχα :21m: γεια σου ρε Γιώργο... είσαι φοβερός, δλδ τώρα είσαι ξάπλα σου βγάζουν και σου βάζουν μοσχεύματα, ρωτάς και γράφεις απαντήσεις... χαχαχαχα πραγματικά απίθανος.

λοιπόν να προσθέσω στην απάντηση του Δρ Παπανικολάου αυτό που είχα γράψει και παλιότερα (ο τροφέας το έχει δει παλιά και έχει απαντήσει σχετικά) μια εναλλακτική ίσως και σχετική απάντηση για το φαινόμενο kinky hair ίσως οφείλεται και σε αυτό: http://www.hairsite.com/hair-loss/board_entry.php?id=101048 και σχετίζεται περισσότερο με την χρήση της λαβίδας κατά την τοποθέτηση των μοσχευμάτων στη λήπτρια.
 

Georgex6

Well-Known Member
καλη επιτυχια φιλε μου..!!!
θα ηθελα να τον ρωτησεις αν εχει ακουστα την τεχνικη του gho (donor doubling) οπου κοβουνε το μοσχευμα στα δυο και το ενα μερος μενει στη δοτρια περιοχη ωστε να μην μενει καθολου κενο
 

tropheus

Well-Known Member
n094 είπε:
λοιπόν να προσθέσω στην απάντηση του Δρ Παπανικολάου αυτό που είχα γράψει και παλιότερα (ο τροφέας το έχει δει παλιά και έχει απαντήσει σχετικά) μια εναλλακτική ίσως και σχετική απάντηση για το φαινόμενο kinky hair ίσως οφείλεται και σε αυτό: http://www.hairsite.com/hair-loss/board_entry.php?id=101048

Εξακολουθώ πάντως να μη πιστεύω σε αυτή τη θεωρία αφού δεν μπορεί να εξηγήσει γιατί στην περίπτωση μου σε 3 μεταμοσχεύσεις με διαφορετικά επιτελεία παρουσίασα kinky hair σε ποσοστό πάνω από 80%.
Δεν μπορεί ένα τόσο μεγάλο ποσοστό grafts να τοποθετήθηκε λάθος από τόσους διαφορετικούς ανθρώπους :-/
Κάπου αλλού πρέπει να βρίσκεται η λύση του μυστηρίου ...
 

super7

Member
tropheus είπε:
n094 είπε:
λοιπόν να προσθέσω στην απάντηση του Δρ Παπανικολάου αυτό που είχα γράψει και παλιότερα (ο τροφέας το έχει δει παλιά και έχει απαντήσει σχετικά) μια εναλλακτική ίσως και σχετική απάντηση για το φαινόμενο kinky hair ίσως οφείλεται και σε αυτό: http://www.hairsite.com/hair-loss/board_entry.php?id=101048

Εξακολουθώ πάντως να μη πιστεύω σε αυτή τη θεωρία αφού δεν μπορεί να εξηγήσει γιατί στην περίπτωση μου σε 3 μεταμοσχεύσεις με διαφορετικά επιτελεία παρουσίασα kinky hair σε ποσοστό πάνω από 80%.
Δεν μπορεί ένα τόσο μεγάλο ποσοστό grafts να τοποθετήθηκε λάθος από τόσους διαφορετικούς ανθρώπους :-/
Κάπου αλλού πρέπει να βρίσκεται η λύση του μυστηρίου ...
Ποσο εντονο ειναι? τι τυπο μαλλιου εχεις? επανηλθε μετα?
 

n094

Active Member
Ας κρατήσουμε αυτό το νήμα μόνο για ερωτήσεις (κακώς πετάχτηκα και εγώ) μιας και είναι μια πολύ ωραία ιδέα του Γιώργου όλο αυτό. Αν αρχίσουμε την κουβέντα μεταξύ μας, θα χαθεί το νόημα του νήματος....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
n094 είπε:
Ας κρατήσουμε αυτό το νήμα μόνο για ερωτήσεις (κακώς πετάχτηκα και εγώ) μιας και είναι μια πολύ ωραία ιδέα του Γιώργου όλο αυτό. Αν αρχίσουμε την κουβέντα μεταξύ μας, θα χαθεί το νόημα του νήματος....

Σωστός !
 

Gio

New Member
super7 είπε:
Μπορεις να τον ρωτησεις για το σοκ λος ? Αν μπορει να αποτραπει(με φινα) ? Αν επηρεαζει αρκετα οσους βαζουν μοσχευματα αναμεσα σε μαμα μαλλια ή δεν εχει σχεση. υπαρχει η αποψη οτι τα υγιη μαλλια που πεφτουν ξαναμεγαλωνουν αλλα μαλλια που θα χανες στο αμεσο διαστημα τα χανεις οριστικα απο σοκ λος..οταν λεμε αμεσο διαστημα τι θεωρουμε? 6μηνες ή μεχρι και 2 χρονια? ας μας το προσεγγισει καπως να χουμε ολοκληρωμενη αποψη.

Shock loss, με τα υπάρχοντα εργαλεία που χρησιμοποιούνται σχεδόν εξαλειφεται. Αλλά και όσες τρίχες πέσουν βγαίνουν. Το πότε θα πέσουν άλλωστε είναι γεννετικα προδιαγεγραμμένο και δεν σχετίζεται με την μεταμόσχευση. Και ναι η φίνα βοηθάει για αυτό και συστήνεται άλλωστε.
 

super7

Member
Gio είπε:
super7 είπε:
Μπορεις να τον ρωτησεις για το σοκ λος ? Αν μπορει να αποτραπει(με φινα) ? Αν επηρεαζει αρκετα οσους βαζουν μοσχευματα αναμεσα σε μαμα μαλλια ή δεν εχει σχεση. υπαρχει η αποψη οτι τα υγιη μαλλια που πεφτουν ξαναμεγαλωνουν αλλα μαλλια που θα χανες στο αμεσο διαστημα τα χανεις οριστικα απο σοκ λος..οταν λεμε αμεσο διαστημα τι θεωρουμε? 6μηνες ή μεχρι και 2 χρονια? ας μας το προσεγγισει καπως να χουμε ολοκληρωμενη αποψη.

Shock loss, με τα υπάρχοντα εργαλεία που χρησιμοποιούνται σχεδόν εξαλειφεται. Αλλά και όσες τρίχες πέσουν βγαίνουν. Το πότε θα πέσουν άλλωστε είναι γεννετικα προδιαγεγραμμένο και δεν σχετίζεται με την μεταμόσχευση. Και ναι η φίνα βοηθάει για αυτό και συστήνεται άλλωστε.

Πρεπει να εχει ξεκινησει καποιος πριν τη μμ τη φινα γι αυτο το σκοπο ή μπορει κ μετα ?
 

Gio

New Member
Georgex6 είπε:
καλη επιτυχια φιλε μου..!!!
θα ηθελα να τον ρωτησεις αν εχει ακουστα την τεχνικη του gho (donor doubling) οπου κοβουνε το μοσχευμα στα δυο και το ενα μερος μενει στη δοτρια περιοχη ωστε να μην μενει καθολου κενο

Καταρχήν αυτό δεν έχει παρουσιαστεί σε κανένα συνέδριο. Εκ των πραγμάτων αυτό αδύνατο να συμβεί αλλά και αν γινόταν , μόνο κάτω από μικροσκόπιο. Εάν με το punch "χτυπαει" πχ στην μέση ένα τετρατριχο μόσχευμα ναι μπορεί να βγάλει δυο τρίχες, αλλά οι άλλες δυο που μένουν στην δότρια εγγυασαι ότι θα επαναφυτρωσουν;


super7 είπε:
Gio είπε:
super7 είπε:
Μπορεις να τον ρωτησεις για το σοκ λος ? Αν μπορει να αποτραπει(με φινα) ? Αν επηρεαζει αρκετα οσους βαζουν μοσχευματα αναμεσα σε μαμα μαλλια ή δεν εχει σχεση. υπαρχει η αποψη οτι τα υγιη μαλλια που πεφτουν ξαναμεγαλωνουν αλλα μαλλια που θα χανες στο αμεσο διαστημα τα χανεις οριστικα απο σοκ λος..οταν λεμε αμεσο διαστημα τι θεωρουμε? 6μηνες ή μεχρι και 2 χρονια? ας μας το προσεγγισει καπως να χουμε ολοκληρωμενη αποψη.

Shock loss, με τα υπάρχοντα εργαλεία που χρησιμοποιούνται σχεδόν εξαλειφεται. Αλλά και όσες τρίχες πέσουν βγαίνουν. Το πότε θα πέσουν άλλωστε είναι γεννετικα προδιαγεγραμμένο και δεν σχετίζεται με την μεταμόσχευση. Και ναι η φίνα βοηθάει για αυτό και συστήνεται άλλωστε.

Πρεπει να εχει ξεκινησει καποιος πριν τη μμ τη φινα γι αυτο το σκοπο ή μπορει κ μετα ?

Συστείνεται κάποιους μήνες πριν για καλύτερη ανταπόκριση του οργανισμού.
 

krhtikos21

Member
ρε φίλε ρώτα τον αν υπάρχει ενδεχόμενο να έχουνε πάθει ζημιά κάποια γκρααφτς λόγω ερεθισμού σε κάποια σημεία λόγω προπυλενογλυκόλης μετά από ένα 1,5 μήνα από την επέμβαση.
 

n094

Active Member
Ερώτηση: διαβάζω στα ξένα φόρουμ ότι ολοένα και περισσότεροι γιατροί-κλινικές κάνουν χρήση αυξητικών παραγόντων (rich plasma PRP, A-Cell κλπ κλπ) όχι πλέον τόσο για αναγέννηση χαμένων μαλλιών στη λήπτρια, αλλά κατά τη διάρκεια της μμ στη δότρια για ταχύτερη και καλύτερη επούλωση της (που περιλαμβάνει και μηδαμινά σημάδια), αλλά και για επαναφύτρωση μοσχευμάτων που κόπηκαν κατά την εξαγωγή και τμήμα τους έμεινε μέσα στο δέρμα (transection). Στην τελευταία μου επίσκεψη για επανεξέταση στην DHI μου ανέφεραν ότι το κάνουν και αυτοί. Ωστόσο θα ήθελα να μάθω λίγο περισσότερα για το αν όντως είναι αποτελεσματική αυτή η τακτική, αν έχει αποδειχθεί και αν ναι, πως περίπου λειτουργεί, δλδ τι έχουν μέσα αυτές οι «ουσίες» και βοηθούν στα παραπάνω;
 

Gio

New Member
krhtikos21 είπε:
ρε φίλε ρώτα τον αν υπάρχει ενδεχόμενο να έχουνε πάθει ζημιά κάποια γκρααφτς λόγω ερεθισμού σε κάποια σημεία λόγω προπυλενογλυκόλης μετά από ένα 1,5 μήνα από την επέμβαση.

Ο έρεθισμός είναι υπέρ-αιμία οπότε είναι και το ζητούμενο.μην σε προβληματίζει αυτός εκτός και αν έχεις κάποια αλλεργία στο φάρμακο. Είναι εξαιρετικά σπάνιο να συμβεί ζημιά σε μόσχευμα ελέω προ/νης εώς απίθανο.


n094 είπε:
Ερώτηση: διαβάζω στα ξένα φόρουμ ότι ολοένα και περισσότεροι γιατροί-κλινικές κάνουν χρήση αυξητικών παραγόντων (rich plasma PRP, A-Cell κλπ κλπ) όχι πλέον τόσο για αναγέννηση χαμένων μαλλιών στη λήπτρια, αλλά κατά τη διάρκεια της μμ στη δότρια για ταχύτερη και καλύτερη επούλωση της (που περιλαμβάνει και μηδαμινά σημάδια), αλλά και για επαναφύτρωση μοσχευμάτων που κόπηκαν κατά την εξαγωγή και τμήμα τους έμεινε μέσα στο δέρμα (transection). Στην τελευταία μου επίσκεψη για επανεξέταση στην D*I μου ανέφεραν ότι το κάνουν και αυτοί. Ωστόσο θα ήθελα να μάθω λίγο περισσότερα για το αν όντως είναι αποτελεσματική αυτή η τακτική, αν έχει αποδειχθεί και αν ναι, πως περίπου λειτουργεί, δλδ τι έχουν μέσα αυτές οι «ουσίες» και βοηθούν στα παραπάνω;

Το prp χρησιμοποιείται στην ιατρική 40 χρόνια. Οι αυξητικοί παράγοντες που υπάρχουν είναι έξι-εφτά (iga, igc,igm) και σε συνδυασμό με την ανάπλαση με κολλαγονο και ελαστίνη γίνεται ταχύτερη επούλωση της δοτριας. Δρα σαν τοπικό αντιβιοτικό. Το αν θα υπάρξει επαναφυτρωση είναι κάτι που εξετάζεται πειραματικά. Θα κάνουμε και στον Γιώργο τόσο σε λήπτρια όσο και σε δότρια οπότε θα έχετε την δυνατότητα να ενημερώνεστε για την εξέλιξη .
 
Ποια ειναι η αποψη του γιατρου για την ΦΙΝΑ ? Απο ασθενεις που εχει δει και απο την εμπειρια του ποσο περιπου διαρκει η ΦΙΝΑ και οταν χανει την δυναμη της η τριχοπτωση ειναι το ιδιο επιθετικη σαν να μην επαιρνε κανεις η απλα πηγαινει αργα και σταθερα (σε σημειο οπου δεν καταλαβαινεις οτι χανεις τριχες αλλα το βλεπεις στο χρονο)? ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
 

Gio

New Member
georgehairs είπε:
Ποια ειναι η αποψη του γιατρου για την ΦΙΝΑ ? Απο ασθενεις που εχει δει και απο την εμπειρια του ποσο περιπου διαρκει η ΦΙΝΑ και οταν χανει την δυναμη της η τριχοπτωση ειναι το ιδιο επιθετικη σαν να μην επαιρνε κανεις η απλα πηγαινει αργα και σταθερα (σε σημειο οπου δεν καταλαβαινεις οτι χανεις τριχες αλλα το βλεπεις στο χρονο)? ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Η φίνα έχει παρά πολύ καλά αποτελέσματα αρκεί να παραμείνεις πιστός σε αυτήν. Πολλοί άνθρωποι που έκαναν μεταμόσχευση μπροστα γλίτωσαν τα πίσω εξαιτίας της φίνας ενώ σε μένα μόνο ένας ασθενείς ήρθε με μόνιμη παρενέργεια και αυτή σχετιζόταν με την εκσπερματιση (όχι την ποιότητα του σπέρματος). Παίζει παρά πολύ σημαντικό ρόλο η ψυχολογία του ασθενή όταν είναι σε αγωγή. Επίσης, αν σταματίσεις την φίνα η τριχόπτωση θα συνεχιστει γραμμικά και όχι ολικά
 
Μπλουζα