Live συζήτηση με τον Γιατρό!

nucky

Active Member
Δεν έχουν γενικά επιστημονική βάση ή για να είμαι πιο σωστός λογική βάση τα επιχειρήματα του τύπου

"αφού κλωνοποιήθηκε η Ντόλυ , πήγαμε στο φεγγάρι , κάναμε μεταμόσχευση καρδιάς κλπ κλπ κλπ δεν μπορεί να μη έχει γίνει ήδη κλωνοποίηση τρίχας"

που συνήθως (αν όχι πάντα ) συνοδεύονται και από μία θεωρία συνομώσίας
( έχουν βρεί τη λύση και μας την κρύβουν για να μας τα τρώνε ) .

Είναι κλασσικές περιπτώσεις non sequitur και είναι πολυ΄διαδεδομένες στη χώρα μας , ειδικά στην εποχή της κρίσης :)

Στη περίπτωση της Ντόλυ , υποθέτω οτι το σκεπτικό είναι περίπου έτσι(αφού έχουν κλωνοποιήσει ένα πρόβατο 30 κιλών εδώ και 10 χρόνια δεν μπορεί να μην έχουν καταφέρει να κλωνοποιήσουν ένα τόσο δα θύλακα ) .

Δεν είναι όμως έτσι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pazuzu

New Member
n094 είπε:
Αυτό που λες δεν υπάρχει περίπτωση να έχει συμβεί ούτε από την D*I ούτε από καμία άλλη σοβαρή κλινική (αλλά και μη σοβαρή κλινική) στον κόσμο. Αποκλείεται να σου είπαν να βάλεις από τη δεύτερη μέρα μμ μινοξιδίλη, και οδοντίατρο να ρωτήσεις θα σου πει ότι οινόπνευμα στο δόντι που βγήκε και πρέπει να θρέψει το ούλο δεν μπορεί να μπει. Επίσης, επειδή πυκνομετρήσεις στην D*I έχω κάνει πολλές φορές, στο στερεοσκόπιο τα μεταμοσχευμένα από τα φυσικά κάνουν μπαμ, οπότε επίσης αποκλείεται να σου είπαν ότι "είναι περισσότερα από ότι υπολογίζαμε" και να μετρούσαν τα μαμά μαλλιά. Καλό θα ήταν βέβαια αφού τα λες όλα αυτά να παραθέσεις και αποδείξεις, γιατί από μέλη "πυροτεχνήματα" που γράφονται σήμερα και μέσα σε 5 ποστ τα χώνουν είτε σε θεραπείες, είτε σε γιατρούς και κλινικές, είτε, είτε έχουμε χορτάσει εδώ μέσα... το έχουμε ξαναδεί το έργο συγνώμη αλλά μέχρι να δω πειστικές αποδείξεις δεν πιστεύω τίποτα.

Το αν κάποιος από εμάς κρίνεται για την αντικειμενικότητά του αυτός είσαι εσύ, που υποστηρίζεις την DHI, από την οποία δε διστάζεις να δηλώνεις ότι λαμβάνεις "δωράκια" όπως η πρόσκληση για δωρέαν τατού-κάλυψη στο κεφαλάκι σου. Εγώ δεν λέω πηγαίντε εκεί και δώστε χρήματα για να θεωρούμαι εγκάθετος, εν αντιθέσει με εσένα που ο ρόλος σου εδώ μέσα έχει κριθεί πολλές φορές ύποπτος και έχεις κατηγορηθεί από ουκ ολίγα μέλη του φόρουμ για τη μεροληψία σου υπέρ της εν λόγω κλινικής. Χαίρομαι που αναγνωρίζεις την ασχετοσύνη των γιατρών εκεί, θα σε στεναχωρήσω όμως για τις αποδείξεις που ζητάς, διότι απόδειξη που να δείχνει ότι έβαζα καθ' υπόδειξη από τους γιατρούς της DHI μινοξιδίλη από τη δεύτερη μέρα χειρουργίου δεν υφίσταται. Αν έχεις κάτι κατά νου ευχαρίστως να το ακούσω.

Περί κλωνοποίησης: η Ντόλι πέθανε πολύ νωρίς, παρά το πετυχημένο πείραμα, από προβλήματα υγείας. Η κλωνοποίηση σαν μέθοδος δεν έχει τελειοποιηθεί για να μπορούμε να συζητάμε για κλωνοποιημένα μαλλιά που μπορούν να μεταμοσχευθούν επιτυχώς. Το ερώτημα είναι πότε θα τελειοποιηθεί.
 

Gio

New Member
pazuzu είπε:
n094 είπε:
Αυτό που λες δεν υπάρχει περίπτωση να έχει συμβεί ούτε από την D*I ούτε από καμία άλλη σοβαρή κλινική (αλλά και μη σοβαρή κλινική) στον κόσμο. Αποκλείεται να σου είπαν να βάλεις από τη δεύτερη μέρα μμ μινοξιδίλη, και οδοντίατρο να ρωτήσεις θα σου πει ότι οινόπνευμα στο δόντι που βγήκε και πρέπει να θρέψει το ούλο δεν μπορεί να μπει. Επίσης, επειδή πυκνομετρήσεις στην D*I έχω κάνει πολλές φορές, στο στερεοσκόπιο τα μεταμοσχευμένα από τα φυσικά κάνουν μπαμ, οπότε επίσης αποκλείεται να σου είπαν ότι "είναι περισσότερα από ότι υπολογίζαμε" και να μετρούσαν τα μαμά μαλλιά. Καλό θα ήταν βέβαια αφού τα λες όλα αυτά να παραθέσεις και αποδείξεις, γιατί από μέλη "πυροτεχνήματα" που γράφονται σήμερα και μέσα σε 5 ποστ τα χώνουν είτε σε θεραπείες, είτε σε γιατρούς και κλινικές, είτε, είτε έχουμε χορτάσει εδώ μέσα... το έχουμε ξαναδεί το έργο συγνώμη αλλά μέχρι να δω πειστικές αποδείξεις δεν πιστεύω τίποτα.

Το αν κάποιος από εμάς κρίνεται για την αντικειμενικότητά του αυτός είσαι εσύ, που υποστηρίζεις την D*I, από την οποία δε διστάζεις να δηλώνεις ότι λαμβάνεις "δωράκια" όπως η πρόσκληση για δωρέαν τατού-κάλυψη στο κεφαλάκι σου. Εγώ δεν λέω πηγαίντε εκεί και δώστε χρήματα για να θεωρούμαι εγκάθετος, εν αντιθέσει με εσένα που ο ρόλος σου εδώ μέσα έχει κριθεί πολλές φορές ύποπτος και έχεις κατηγορηθεί από ουκ ολίγα μέλη του φόρουμ για τη μεροληψία σου υπέρ της εν λόγω κλινικής. Χαίρομαι που αναγνωρίζεις την ασχετοσύνη των γιατρών εκεί, θα σε στεναχωρήσω όμως για τις αποδείξεις που ζητάς, διότι απόδειξη που να δείχνει ότι έβαζα καθ' υπόδειξη από τους γιατρούς της D*I μινοξιδίλη από τη δεύτερη μέρα χειρουργίου δεν υφίσταται. Αν έχεις κάτι κατά νου ευχαρίστως να το ακούσω.

Περί κλωνοποίησης: η Ντόλι πέθανε πολύ νωρίς, παρά το πετυχημένο πείραμα, από προβλήματα υγείας. Η κλωνοποίηση σαν μέθοδος δεν έχει τελειοποιηθεί για να μπορούμε να συζητάμε για κλωνοποιημένα μαλλιά που μπορούν να μεταμοσχευθούν επιτυχώς. Το ερώτημα είναι πότε θα τελειοποιηθεί.

Φίλε pazuzu, διακρίνω μια επιθετικότητα απο μέρους σου χωρίς να υπάρχει ουσιαστικά λόγος. Φαίνεται οτι έχεις μια σχετική γνώση επι του θέματος και άρα, αν όντως σου είπαν να βάλεις μινοξιδίλη απο την δεύτερη(!) μέρα θα έπρεπε να γνωρίζεις οτι αυτό ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Μπορώ να σου επισυνάψω αν θέλεις τις οδηγίες που μου έδωσαν οι οποίες ρητώς και δια ροπάλου ορίζουν χρήση μινοξιδίλης μετά το πέρας 10 ημερών!

Απο εκει και πέρα, το αν ο n094 είναι αμερόληπτος, αντικειμενικός ή οτιδήποτε άλλο αυτό θα το κρίνουμε όλοι μαζί και όχι μόνος σου. Σε διαβεβαιώνω, χωρίς να τον ξέρω προσωπικά οτι είναι πολύ εντάξει άνθρωπος, πρόθυμος να βοηθήσει και σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν κάνει διαφήμιση ή οτιδήποτε άλλο έχεις στο μυαλό σου για την εν λόγω κλινική.
Επαναλαμβάνω, είμαστε εδω για να κάνουμε τις ζωές μας καλύτερες. Αν εσυ, και ο καθένας είχατε φτωχά αποτελέσματα απο οποιαδήποτε κλινική, καλό είναι να το αποδεικνύεται με το ανάλογο υλικό. Διαφορετικά, πως θα ξέρουν τα μέλη οτι λέτε την αλήθεια;

Ηρεμία και ψυχραιμία λοιπόν. Δεν χρειάζεται ένταση.
 

weznem

Well-Known Member
επειδη μυριζει η υποθεση να πω οτι καλο θα ηταν οταν ανοιγουμε δευτερο λογοριασμο λογω μονιμου ban να δηλωνουμε και το προηγουμενο ονομα μας... αμφιβαλλω εντονως οτι ο pazuzu ειναι καινουργιος στο φορουμ η εριστικότητα στην γραφη του μου θυμιζει καποιον... τελος παντων μικρη σημασια εχει.. :)
 

n094

Active Member
weznem είπε:
επειδη μυριζει η υποθεση να πω οτι καλο θα ηταν οταν ανοιγουμε δευτερο λογοριασμο λογω μονιμου ban να δηλωνουμε και το προηγουμενο ονομα μας... αμφιβαλλω εντονως οτι ο pazuzu ειναι καινουργιος στο φορουμ η εριστικότητα στην γραφη του μου θυμιζει καποιον... τελος παντων μικρη σημασια εχει.. :)

ρε wez κάτι μου λέει και εμένα ο dimit επππ συγνώμη ο pazuzu εννοώ:legal αλλά δεν βαριέσαι τι να κάνουμε θα τον ανεχτώ:16m:.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Ο pazuzu είναι η πείραμα του Dimit σαν την Ντόλι η ο ίδιος.. δεν παίζει κάτι άλλο... έχει όλα τα τεχνικά χαρ/κα για να είναι ο Dimit.. έχει την άνεση.. τον αέρα.. τη φινέτσα.. πλήρες πακέτο :D
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Δεν ειναι ο dimit ξερω ποιος ειναι αλλα δεν μιλάω τόσα χρονια στο φόρουμ ειναι σαν να σας βλεπω
 

pazuzu

New Member
Σημασία έχει ποιος είμαι ή αν αυτά που λέω ισχύουν; Ξαφνικά από το πουθενά προέκυψαν ένα-δυο σούπερ ευχαριστημένοι πελάτες της DHI που μπαίνουν εδώ μέσα όλη μέρα και την εκθειάζουν. Ταυτόχρονα προσπαθούν να βγάλουν όλους εμάς τους υπόλοιπους που έχουμε κάνει επέμβαση στην εν λόγω κλινική ψεύτες ή βαλτούς ή ότι "είχαμε μεγάλες προσδοκίες" ή ότι "δεν είχαμε καλή δότρια", κ.λπ.


kapa είπε:
Δεν ειναι ο dimit ξερω ποιος ειναι αλλα δεν μιλάω τόσα χρονια στο φόρουμ ειναι σαν να σας βλεπω

Εμείς ρε Κάπα δεν γνωριζόμαστε μόνο αποδώ μέσα, οφείλουμε κι ένα μεγάλο ευχαριστώ στη διαχειριστική ομάδα του hairloss που έψαξε την προσωπική μου σελίδα στο facebook και σου την έδωσε για να τα λέμε και εκτός. Χωρίς τη συγκατάθεσή μου βέβαια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού

weznem

Well-Known Member
Chs είπε:
Ο pazuzu είναι η πείραμα του Dimit σαν την Ντόλι η ο ίδιος.. δεν παίζει κάτι άλλο... έχει όλα τα τεχνικά χαρ/κα για να είναι ο Dimit.. έχει την άνεση.. τον αέρα.. τη φινέτσα.. πλήρες πακέτο :D

xaxa εσυ ξερεις αν ειναι λογικα...
τεςπα αν ειναι μην μπαναριστει το παιδι απλα λιγο προσοχη να μην προσβαλλουμε... ουτως η αλλως για να μαστε δικαιοι και ο πανος λυδιος δν μπαναριστικε ξανα οποτε αν ειμαστε δικαιοι...
αν και ο καππα εριξε την βομβα και εφυγε...διχως εξηγησεις...

εθεάθη στο hairloss ενα παλιο μελος με το ονομα pazuzu ποιος ειναι αραγε?? quiz gia δυνατους λύτες ;D

ο νικητης κερδιζει τα μαλλια του πισω!!!!! :laugh:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
weznem είπε:
εθεάθη στο hairloss ενα παλιο μελος με το ονομα pazuzu ποιος ειναι αραγε?? quiz gia δυνατους λύτες ;D

ο νικητης κερδιζει τα μαλλια του πισω!!!!! :laugh:
πως να κρυφτει απο τον καπα που εχουν κανει απειρες συζητησεις στο φορουμ.
ακομα και ενα σκετο "Α" να ειχαμε ολοι nick name παντα θα ξερω με ποιον συνομιλω
 

weznem

Well-Known Member
kapa είπε:
weznem είπε:
εθεάθη στο hairloss ενα παλιο μελος με το ονομα pazuzu ποιος ειναι αραγε?? quiz gia δυνατους λύτες ;D

ο νικητης κερδιζει τα μαλλια του πισω!!!!! :laugh:
πως να κρυφτει απο τον καπα που εχουν κανει απειρες συζητησεις στο φορουμ.
ακομα και ενα σκετο "Α" να ειχαμε ολοι nick name παντα θα ξερω με ποιον συνομιλω

σοβαρα μιλας καππα?? μπορεις απο τον τροπο γραφης να καταλάβεις με ποιον μιλας?εισαι θηριο...
λυσε μου μια απορια εγω τον ξερω? ηταν πριν μπω εγω στο φρουμ το 10 η και οσο ημουν εγω? εμενα παντως δεν παει το μυαλο μου..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
weznem είπε:
σοβαρα μιλας καππα?? μπορεις απο τον τροπο γραφης να καταλάβεις με ποιον μιλας?εισαι θηριο...
λυσε μου μια απορια εγω τον ξερω? ηταν πριν μπω εγω στο φρουμ το 10 η και οσο ημουν εγω? εμενα παντως δεν παει το μυαλο μου..

μπορω να καταλαβω.ειμαι περιεργος χαρακτηρας λογω αντιληψης και με εχει βοηθησει επαγκελματικα.
ηταν και πριν
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Παιδιά όποιος και να είναι δεν πειράζει, αν είναι οκ με την συμπεριφορά του όλα καλά και θα παραμείνει στο forum.

Αν γίνεται να συνεχίσουμε επί του θέματος για να παραμείνει καθαρό το thread ;)
 

Gio

New Member
Chs είπε:
Παιδιά όποιος και να είναι δεν πειράζει, αν είναι οκ με την συμπεριφορά του όλα καλά και θα παραμείνει στο forum.

Αν γίνεται να συνεχίσουμε επί του θέματος για να παραμείνει καθαρό το thread ;)

Φίλε Χρήστο θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά δεν θα κρύψω και το γεγονός οτι στενοχωρήθηκα. Ο λόγος είναι οτι κάποια μέλη επιτίθενται είτε φραστικά είτε με χαρακτηρισμούς σε κάποια άλλα χωρίς να υπάρχει λόγος. Δεν είμαι ούτε υπάλληλος κλινικής, ούτε και "super ευχαριστημένος πελάτης" . Είμαι ένας άνθρωπος όπως όλοι μας, με τις ανησυχίες του και τους προβληματισμούς του και δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση ούτε να παραπληροφορίσω τον κόσμο, ούτε και να δώσω ψεύτικες ελπίδες. Προκαλώ, όποιον έχει αντίθετη άποψη για τις προθέσεις μου να παραθέσει τα λόγια μου, αν ποτέ έκανα κάτι τέτοιο.

Γιατί δηλαδή κάποιοι να εκτειθόμαστε, γράφοντας αράδες και ανεβάζοντας φωτογραφίες, έτοιμοι για οποιαδήποτε κριτική (καλή ή κακή) και κάποιοι άλλοι να αοριστολογούν πίσω απο ένα ψευδώνυμο;

Είναι λεπτό το ζήτημα και δεν θέλω να επεκταθώ άλλο. Δεν έχω προσωπικά με κανένα παιδί και θέλω να παραμείνει έτσι η κατάσταση. Θα συνεχίσω την προσπάθεια για σωστή ενημέρωση και όσο πιο αντικειμενική γίνεται. Ευχαριστώ.
 

elderberry

New Member
Aυτο το φορουμ παρεχει τελειες δυνατοτητες για διαφημιση οπως και να το κανουμε.
Και λογικα θα υπαρχουν καποιες εξυπνες τεχνικες διαφημισης μεσα στο φορουμ.Αν οχι ,τοτε καλο ειναι αυτο.

Ο papazuzu ειναι ο somari?
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Gio είπε:
Chs είπε:
Παιδιά όποιος και να είναι δεν πειράζει, αν είναι οκ με την συμπεριφορά του όλα καλά και θα παραμείνει στο forum.

Αν γίνεται να συνεχίσουμε επί του θέματος για να παραμείνει καθαρό το thread ;)

Φίλε Χρήστο θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά δεν θα κρύψω και το γεγονός οτι στενοχωρήθηκα. Ο λόγος είναι οτι κάποια μέλη επιτίθενται είτε φραστικά είτε με χαρακτηρισμούς σε κάποια άλλα χωρίς να υπάρχει λόγος. Δεν είμαι ούτε υπάλληλος κλινικής, ούτε και "super ευχαριστημένος πελάτης" . Είμαι ένας άνθρωπος όπως όλοι μας, με τις ανησυχίες του και τους προβληματισμούς του και δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση ούτε να παραπληροφορίσω τον κόσμο, ούτε και να δώσω ψεύτικες ελπίδες. Προκαλώ, όποιον έχει αντίθετη άποψη για τις προθέσεις μου να παραθέσει τα λόγια μου, αν ποτέ έκανα κάτι τέτοιο.

Γιατί δηλαδή κάποιοι να εκτειθόμαστε, γράφοντας αράδες και ανεβάζοντας φωτογραφίες, έτοιμοι για οποιαδήποτε κριτική (καλή ή κακή) και κάποιοι άλλοι να αοριστολογούν πίσω απο ένα ψευδώνυμο;

Είναι λεπτό το ζήτημα και δεν θέλω να επεκταθώ άλλο. Δεν έχω προσωπικά με κανένα παιδί και θέλω να παραμείνει έτσι η κατάσταση. Θα συνεχίσω την προσπάθεια για σωστή ενημέρωση και όσο πιο αντικειμενική γίνεται. Ευχαριστώ.

Δεν είπε κανείς πως έχεις άδικο, πέρα από αυτό όπως είπες εδώ ο σκοπός μας είναι άλλος, δεν ήμαστε ούτε για τσακωμούς ούτε να προκαλούμε.

Μην νομίζεται παιδιά ότι δεν βλέπω τι γίνεται στο forum, από μέλη παλιά - καινούρια γενικά. Όταν θα πρέπει λοιπόν για κάποιον θα πράξω ανάλογα και εγώ και οι άλλοι διαχειριστές.


Παρακαλώ παιδιά συνεχίστε επί του θέματος και μόνο.
 
Μπλουζα