Links με αξιολογες μεταμοσχευσεις

geeorgee

Active Member
Τασο εχε υποψιν σου οτι απο αυτη τη γωνια ληψης που ειναι οι φωτογραφιες δεν ειναι και οτι καλυτερο για να βγαλει καποιος συμπερασματα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
καλε μου φιλε ως παθων σε τετοια ακριβως περιπτωση που την κλαιω με μαυρο δακρυ, εχω να πω πως ουτε η γιαγια σου ουτε η δικια μου μπορουν να κανουν μεταμοσχευση, δεν ειδα μονο αυτο ειδα και αλλα στο σθγκεκριμενο σαιτ,σιγουρα εχουν βαλει οτι καλυτερο μπορουν,αλλωστε ολοι το ιδιο κανουν

εχω την εντυπωση, η οποια βεβαια δεν σημαινει οτι ειναι και σωστη,πως η εν λογω κλινικη συνολικοτερα εχει πιο αρτια απουελεσματα,συμφωνα φυσικα με τα δικα μου κριτηρια,συμφωνα με τα δικα σου η καποιων αλλων μπορει να μην ειναι ετσι, αλλα ολες οι αποψεις σεβαστες
 

geeorgee

Active Member
tasos33 είπε:
καλε μου φιλε ως παθων σε τετοια ακριβως περιπτωση που την κλαιω με μαυρο δακρυ, εχω να πω πως ουτε η γιαγια σου ουτε η δικια μου μπορουν να κανουν μεταμοσχευση, δεν ειδα μονο αυτο ειδα και αλλα στο σθγκεκριμενο σαιτ,σιγουρα εχουν βαλει οτι καλυτερο μπορουν,αλλωστε ολοι το ιδιο κανουν

εχω την εντυπωση, η οποια βεβαια δεν σημαινει οτι ειναι και σωστη,πως η εν λογω κλινικη συνολικοτερα εχει πιο αρτια απουελεσματα,συμφωνα φυσικα με τα δικα μου κριτηρια,συμφωνα με τα δικα σου η καποιων αλλων μπορει να μην ειναι ετσι, αλλα ολες οι αποψεις σεβαστες

κιεγω επειδη ειμαι παθων σε ιδια περιπτωση απο την h@c και δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος εκανα μια παρατηρηση.κατα τα αλλα σε αυτα που λες δε διαφωνω
 

tropheus

Well-Known Member
tasos33 είπε:
http://www.hairlossexperiences.com/view_topic.php?id=5384&forum_id=43&highlight=H*C
βλεπωντας αποτελεσματα της h@c εχω την αισθηση οτι ειναι σε καλλιτερο επιπεδο απο του γε@@@ιου

Είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα.
Ο άνθρωπος βέβαια έχει καλή και χοντρή τρίχα και στα μεταμοσχευμένα λόγο hair/graft=2.1 που για hairline είναι πάααααρα πολύ καλός.
 

poseidonas77

Well-Known Member
τροφεα εκει που του βαλανε τα μοσχευματα δεν υπηρχε αρκετο ρισκο για σοκ λος??λογο το οτι ειχε αρκετα μαλακια εκει?


προσπαθω να διορθωσω το κ στη λεξη μακακια και δε παιρνει το λ με τιποτα
εαν μπορεις καποιος διαχειριστης να το διορθωσει...
ευχαριστω
 

tropheus

Well-Known Member
poseidonas7 είπε:
τροφεα εκει που του βαλανε τα μοσχευματα δεν υπηρχε αρκετο ρισκο για σοκ λος??λογο το οτι ειχε αρκετα μακακια εκει?

ΠΑΝΤΑ όταν "παίζεις" ανάμεσα σε προϋπάρχοντα μαλλάκια υπάρχει shock loss. Το θέμα είναι σε τι έκταση συμβαίνει.
Η ικανότητα του γιατρού και η πιθανή χρήση φιναστερίδης μειώνουν τα ποσοστά αυτά.
 

tasos33

Well-Known Member
με το shock loss εννουμε τριχες οι οποιες πεφτουν και ξαναβγαινουν η πεφτουν και τελος
tropheus είπε:
poseidonas7 είπε:
τροφεα εκει που του βαλανε τα μοσχευματα δεν υπηρχε αρκετο ρισκο για σοκ λος??λογο το οτι ειχε αρκετα μακακια εκει?

ΠΑΝΤΑ όταν "παίζεις" ανάμεσα σε προϋπάρχοντα μαλλάκια υπάρχει shock loss. Το θέμα είναι σε τι έκταση συμβαίνει.
Η ικανότητα του γιατρού και η πιθανή χρήση φιναστερίδης μειώνουν τα ποσοστά αυτά.
 

poseidonas77

Well-Known Member
zotrix είπε:
poseidonas7 είπε:
προσπαθω να διορθωσω το κ στη λεξη μακακια και δε παιρνει το λ με τιποτα
εαν μπορεις καποιος διαχειριστης να το διορθωσει...
ευχαριστω

Εισαι μακακας, για αυτό.
θενξ για την απαντηση μακακα....εισαι και τυχερος που δεν παιρνει το λ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
zotrix είπε:
poseidonas7 είπε:
θενξ για την απαντηση μακακα....εισαι και τυχερος που δεν παιρνει το λ...

πωπω, τι λες τωρα. γλίτωσα δηλαδή!

απο εμενα ομως δεν γλιτωνεις.
2 μερες σε οποιον ξεκιναει καυγα.
μια δυο τρεις αν δω οτι βαριεμαι να μπαναρω το ιδιο μελος θα φυγει μια και καλη
 

Δημητρης38

Active Member
geeorgee είπε:
tasos33 είπε:
καλε μου φιλε ως παθων σε τετοια ακριβως περιπτωση που την κλαιω με μαυρο δακρυ, εχω να πω πως ουτε η γιαγια σου ουτε η δικια μου μπορουν να κανουν μεταμοσχευση, δεν ειδα μονο αυτο ειδα και αλλα στο σθγκεκριμενο σαιτ,σιγουρα εχουν βαλει οτι καλυτερο μπορουν,αλλωστε ολοι το ιδιο κανουν

εχω την εντυπωση, η οποια βεβαια δεν σημαινει οτι ειναι και σωστη,πως η εν λογω κλινικη συνολικοτερα εχει πιο αρτια απουελεσματα,συμφωνα φυσικα με τα δικα μου κριτηρια,συμφωνα με τα δικα σου η καποιων αλλων μπορει να μην ειναι ετσι, αλλα ολες οι αποψεις σεβαστες

κιεγω επειδη ειμαι παθων σε ιδια περιπτωση απο την h@c και δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος εκανα μια παρατηρηση.κατα τα αλλα σε αυτα που λες δε διαφωνω

georgee προσπαθω να σου στειλω pm αλλα δεν μπορω, δεν ξερω τι συμβαινει !!! Θελεις να μας γραψεις την εμπειρια σου ?
 

geeorgee

Active Member
δε ξερω γιατι δε μπορεις να μου στειλεις πμ..
καταρχην για μενα η h@c εχει δυο μειονεκτηματα πρωτον οτι το εργαλειο
που κανει εξαγωγη μοσχευματων για να μπορεσει να πετυχει μεγαλυτερο ποσοστο φυτρωσης ειναι 1mm δηλαδη αρκετα μεγαλο σε σχεση τις αλλες
γνωστες κλινικες .Ο bis@nG@ για παραδειγμα χρησιμοποιει
0.75 mm και γενικα οι ποιο πολλοι γνωστοι γιατροι πανε μεχρι 0.9mm.
Για μενα που εχω παντα σχεδον ξυρισμενο το πλαινο μετραει γιατι ειναι
αισθητα πιο μεγαλα τα ασπρα σημαδια της fue.
Δευτερον στο σχεδιασμο της hair line απο τον M@ρ@ τα τριγωνακια μπροστα
στη hairline τα κανει πολυ εντονα και συμμετρικα και κανει μπαμ η μεταμοσχευση (ιδιαιτερα σε ισιο μαλλι,σε σγουρο δειχνει καλυτερα).
Τωρα οσον αφορα το δικο μου αποτελεσμα δεν ειμαι ευχαριστημενος απο
κακη τοποθετηση μοσχευματων στον ενα κροταφο,στραβη hairline (ο ενας κροταφος αρκετα πιο ψηλα ),λαθος στρατηγικη και σχετικα χαμηλη φυτρωση για τον αριθμο μοσχευματων που
μπηκαν(κυριως απο τη μια μερια).
 

Stripar

Established Member
@geeorgee...

Μ'αρέσεεις , προσοχή στη λεπτομέρεια βλέπω!....

Ο σχεδιασμός της hairline & η φυσικότητα αυτής

(για μένα δέν φταίει η συμμετρία του σχεδιασμού , αλλού είναι το πρόβλημα....cherry picking & το σωστό μέγεθος εργαλείων στην λήπτρια για να περιοριστεί το φαινόμενο των dully hairs όπου και κάνει την hairline να μήν φαίνεται φυσική---άλλη δίαμετρο εργαλέιων στη λήπτρια θα χρησιμοποιήσεις για να βάλεις ένα μονότριχο & άλλη για ένα πολύτριχο) ,

καθώς και τα υπερμεγέθη & ενός μεγέθου εργαλεία εξαγωγής

(άλλο μέγεοθος χρειάζεται το μονότριχο & άλλο το πολύτριχο αντίστοιχα άσχετα άν είναι time consuming)

είναι τα μειονεκτήματα που έχω εντωπισει και εγώ στην συγκεκριμένη κλινική για του λόγους που αναφέρεις!...απο την άλλη ο Μάρας την τρέχων περίοδο είναι το καλύτερο χαρτί σε Ελλαδικό & Κυπριακό χώρο.

Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα...
 

Flosk

Well-Known Member
Ρε Geeorgee γιατι δεν φτιαχνεις ενα νημα να δουμε την μεταμοσχευση σου με το πριν και το μετα; Πραγματικα ειναι πολυ ενδιαφεροντα αυτα που λες!!!
 

geeorgee

Active Member
stripar γνωριζεις καλα οτι ολα ειναι σχετικα και εχουν να κανουν με το
μετρο συγκρισης και τις προσδοκιες που εχει ο καθενας απο μια μεταμοσχευση.Δηλαδη καποιος μπορει να ειναι ευχαριστημενος με τη μετριοτητα και με το δικιο αν τον εχουν σφαξει στο παρελθον μπορει ενα μετριο αποτελεσμα να τον αφησει ικανοποιημενο.Πρεπει ομως οι κλινικες να
καταλαβουν οτι πλεον η συγκριση θα γινεται με τους top του χωρου και να προσπαθουν να γινουν καλυτερες. Δυστυχως κιεγω επρεπε να την παθω πρωτα και μαλιστα 2 φορες για να αρχισω να το ψαχνω λιγο περισσοτερο(ακομα στην αρχη ειμαι λιγα πραγματα ξερω).
Αν μπορεις εξηγησε στο περιπου τι εννοεις cherry picking ?οτι δε παιρνει
επιλεκτικα μοσχευματα που να ειναι καταλληλα για hairline?
flosk εχω λιγο θεμα με τις φωτογραφιες φιλε δε ξερω θα προτιμουσα να
μην ανεβασω
 

Stripar

Established Member
geeorgee είπε:
Πρεπει ομως οι κλινικες να
καταλαβουν οτι πλεον η συγκριση θα γινεται με τους top του χωρου και να προσπαθουν να γινουν καλυτερες.
Δυστυχως κιεγω επρεπε να την παθω πρωτα και μαλιστα 2 φορες για να αρχισω να το ψαχνω λιγο περισσοτερο(ακομα στην αρχη ειμαι λιγα πραγματα ξερω).
Αν μπορεις εξηγησε στο περιπου τι ειναι το cherry picking που λες?τι διαφορα εχει δηλαδη απο καποια αλλη μεθοδο?

Συμφωνώ απόλυτα!!!...

Δυστηχώς πολλοί τα μαθαίνουν The hard way!.

Cherry picking είναι μιά καινούργια ορολογία στον χώρο των μτχ...πολύ αμφιβάλω άν οι γιατροί και οι κλινικές στην Ελλάδα & Κύπρο γνωρίζουν κάν τον όρο και δέν νομίζω και πολλά μέλη άσχετα αν έχουν πολλές μτχ στο ενεργητικό τους να τον γνωρίζουν επίσης!

Πρόσφατα (πρίν ένα δίμηνο) παρακολούθησα το Workshop ενός μεγάλου γιατρού που έγινε στην Μ.Ανατολή καθώς και το παγκόσμιο συνέδριο της άνοιξης που σκοπό είχαν την εξέλιξη των μτχ & το λεγόμενο cherry picking που ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ μόνο ΤΡΕΙΣ γιατροί το ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ!!!...

(Περιτό να πώ ότι στους συμμετέχοντες δέν υπήρχε κανένας γιατρός απο Ελλάδα & Κύπρο λές και τα ξέρουν όλα & δέν χρήζουν βελτίωση!!!)



Τέσπα τί είναι το Cherry Picκing:
(βγαίνει απο την ελεύθερη μετάφραση της συγκομιδής των cherry που γίνεται ένα προς ένα)

α)Η έρευνα , ο εντοπισμός & η εξαγωγή των κατάλληλων μονότριχων που λόγω υφής , ελαστικότητας προσδίδουν την καλύτερη φυσικότητα στην Hairline...τα μονότριχα αυτά βρίσκονται κοντά στα αυτιά , λίγο πάνω απο την φαβορίτα και περιμετρικά του σβέρκου.
Η φυσικότητα της Hairline δέν έγγυται στον ασύμμεττρο σχεδιασμό της

(γιατί σε πρόσφατη επίσκεψή μου σε γνωστό γιατρό της Κωσταντινούπολης όπου σχεδιάζει την Hairline με LAZER για να μήν ξεφέυγει ούτε χιλιοστό και να είναι απόλυτα συμμετρική...θα ήταν γνωστός για τις Ψεύτικες hairline του...όμως είναι γνωστός για τις Φυσικότατες hairline δεδομένου ότι είναι απο τους λίγους που εφαρμόζουν το cherry picking στο σχεδιασμό της hairline)

αλλά στο cherry picking & στην χρήση των μικρότερων δυνατών εργαλείων στην άνοιξη των οπών προκειμένου να μήν φαίνεται η προβολή της τρίχας απο την οπή διάνοιξης-δέρμα(μεγάλη οπή-dolly hairs) αλλά να φαίνεται ένα με αυτό(μικρή οπή διάνοιξης)...συνεπώς απόλυτα φυσικό!!!.

β)Cherry picking εφαρμόζεται επίσης γενικότερα ,
Στην έρευνα , στον εντοπισμό & στην εξαγωγή των κατάλληλων grafts στο σύνολο ,
για την αποπεράτωση μιας σωστής μεταμόσχευσης.

Αυτό γίνεται κατά κύριο λόγο με την πυκνομέτρηση της δότριας & λήπτριας καθώς και άλλων μετρήσεων ,προκειμένου να προσδιοριστεί το μέγεθος της απώλειας με τα γειτονικά μαμίσια μαλλιά , η πυκνότητα που λείπει αλλά και οι ιδιότητες των γειτονικών μαλλιών τόσο σε μέγεθος (μονότριχα , δίτριχα , κ.τ.λ) αλλά και στην υγεία αυτών.

Ετσι ο γιατρός ξέρει ΤΊ λείπει και ΠΟΎ στο patern του ασθενή του...δημιουργεί ένα simoulation master plan κομμένο & ραμμένο στα μέτρα του συγκεκριμένου ασθενή και ξέρει πόσα μονότριχα πρέπει να βάλει στην hairline , πόσα δίτριχα , τετράτριχα , ΠΟΥ & ΜΕ ΤΙ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ προκειμένου να πάρει την μεγαλύτερη δυνατόν ομειογένεια , φυσικότητα και πυκνότητα σε όλο το Pattern του ασθενή!!!.

Έτσι την επόμενη μέρα κατά την εισαγωγή στο χειρουργείο έχει ήδη στα χέρια του , των ακριβή προσδιορισμό των grafts που χρειάζεται (τόσο σε ποσότητα , ιδιότητα & μέγεθος) και επικεντρώνεται στην έρευνα , ετοπισμό και εξαγωγή αυτών σε ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΡΙΘΜΟ....& χωρίς απώλειες ή υπερανάληψη!!!

π.χ:
845τετράτριχα , 648 τρίτριχα , 547 δίτριχα , 1209 μονότριχα
Μπαίνει δηλ οργανωμένος και ξέρει τι να ψάξει για να ολοκληρώσει με ακρίβεια το simulation master plan του!!!.

Σκεφτείται τώρα πόσοι απο όλους εσας που έχετε κάνει μτχ στην Ελλάδα & Κύπρο ξέρατε απο την προηγούμενη μέρα των ακριβό αριθμό grafts που θα βάλατε , τόσο σε σύνολο όσο σε υπομονάδες , ΠΟΥ , ΤΙ & ΠΩΣ!!!....
Να προλάβω να πώ ΚΑΝΕΝΑΣ?


Στην Ελλάδα & Κύπρο βάζουν μέσα των ασθενή , αρχίζουν το όργωμα (έχοντας ένα βασικό μπούσουλα στο σύνολο και μόνο , άν και σε πολλές περιπτώσεις πιστεύω παίζουν joker για τον ακριβό αριθμό) και βγάζουν ότι βρούν μπροστά τους & έπειτα προσπαθούν να τα ΒΟΛΕΨΟΥΝ!.
Ανακοινώνουν έπειτα τον ακριβή αριθμό , βάση του πώς τους πήγε το χειρουργείο τους...έχω ακούσει και περιπτώσεις απο παλιό και αξιόπιστο μέλος ότι βγάλανε grafts τα οποία στο τέλος δέν τα χρησιμοποιήσανε & τα πετάξανε!!!!!

Το Cherry picking συνδιαστικά με τις απαραίτητες μετρήσεις ακριβείας , διεσφαλίζει την καλύτερη δυνατή hairline με απόλυτη φυσικότητα & πυκνότητα , ομειιογένεια & συμμετρική πυκνότητα σε όλο το Pattern της μεταμόσχευσης , ακρίβεια στην μεταμόσχευση συνεπώς το αποτέλεσμα τείνει να αποκαταστά πλήρως το πρόβλημα δίοτι γίνεται συνδιαστικά (με μετρήσεις & ακριβής προσδιορισμός grafts) , λιγότερες μελλοντικές μτχ δίοτι δέν μπαίνουν στο περίπου τα grafts συνεπώς κλείνουν όλα τα κενά , λιγότερη ταλαιπωρία & έξοδα για τον ασθενή δεδομένου ότι και η χρέωση των grafts είναι ξεκάθαρη απο την προηγούμενη της μτχ (πυκνομέτρηση-master plan) και όχι στο περίπου (άν δέν συνδιάζεται και πλήρη καταμέτρηση των grafts ακόμα καλύτερα)...και είναι η καινούργια τάση του χώρου των μτχ που πολύ αμφιβάλω άν θα υιοθετεί από τον Ελληνικό & Κυπριακό χώρο , δεδομένου ότι είναι φοβερά χρονοβόρο!!!...


Συνεπώς η ΜΤΧ των μαλλιών δέν είναι τόσο απλή υπόθεση όπως κάποιοι πρόσφατοι αλεξιπτωτιστές στο forum ανακοινώνουν!.
Το κάθε κομμάτι αυτής συντελεί στο συνολικό αποτέλεσμα και πέρα της πράξης αυτής καθε αυτής , η προσοχή στην λεπτομέρεια αλλά και το καλλιτεχνικό κομμάτι του γιατρού είναι αυτό που καθορίζει μια μέτρια μτχ απο μιά τέλεια!.

Ψιλά γράμματα για κάποιους?...υπερβολικό?

Εγώ θα προτιμήσω να πάω στα σίγουρα παρά να πέσω στον κουβά!

Stripar
 
geeorgee είπε:
stripar γνωριζεις καλα οτι ολα ειναι σχετικα και εχουν να κανουν με το
μετρο συγκρισης και τις προσδοκιες που εχει ο καθενας απο μια μεταμοσχευση.Δηλαδη καποιος μπορει να ειναι ευχαριστημενος με τη μετριοτητα και με το δικιο αν τον εχουν σφαξει στο παρελθον μπορει ενα μετριο αποτελεσμα να τον αφησει ικανοποιημενο.Πρεπει ομως οι κλινικες να
καταλαβουν οτι πλεον η συγκριση θα γινεται με τους top του χωρου και να προσπαθουν να γινουν καλυτερες. Δυστυχως κιεγω επρεπε να την παθω πρωτα και μαλιστα 2 φορες για να αρχισω να το ψαχνω λιγο περισσοτερο(ακομα στην αρχη ειμαι λιγα πραγματα ξερω).
Αν μπορεις εξηγησε στο περιπου τι εννοεις cherry picking ?οτι δε παιρνει
επιλεκτικα μοσχευματα που να ειναι καταλληλα για hairline?
flosk εχω λιγο θεμα με τις φωτογραφιες φιλε δε ξερω θα προτιμουσα να
μην ανεβασω


Φίλε Georgee,

Για να μπορέσουν τα παιδιά εδώ να αξιολογήσουν τη μεταμόσχευση που έκανες θα πρέπει να ανεβάσεις φωτογραφίες της μεταμόσχευσης σου. Δεν είναι σωστό να λες αρνητικά για κάποια κλινική χωρίς να μπορείς να το δικαιολογήσεις.

Επί τη ευκαιρία να ενημερώσω, ότι εγώ έχω παραθέσει την περίπτωση μου μεταμόσχευσης μαλλιών στην κορυφή, από την πρώτη στιγμή και ενημερώνω το φόρουμ κάθε μήνα με νέες φωτογραφίες. Είμαι τώρα στους 7,5 μήνες και μπορείτε να δείτε την περίπτωση μου σε αυτό το λινκ http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9474-page-7.html

Απότι γνωρίζω, η HDC είναι η μοναδική κλινική στον Ελλαδοκυπριακό χώρο που ποστάρει τουλάχιστο ένα αποτέλεσμα κάθε μήνα στα διεθνή φόρουμ μεταμόσχευσης μαλλιών.

Για να μπορούν να πληροφορηθούν και οι φίλοι του φόρουμ και εφόσον το θέμα του παρόντος νήματος είναι λινκς με αξιόλογες μεταμοσχεύσεις, παραθέτω πιο κάτω τα λινκς από τις δημοσιεύσεις των τελευταίων 2 μηνών, για να μπορούν να τα δούν και οι φίλοι του φόρουμ εδώ, που ίσως να μην είναι ενήμεροι για τα ξένα φόρουμ.

24-10-14
HDC hair Clinic – Strip 3250 grafts – 0 to 4 months
http://www.hairrestorationnetwork.com/eve/showthread.php?p=2408151#post2408151

23-09-14
HDC Medical Clinic (Cyprus) – FUE Hair transplant 3050 Grafts – Result 6 Months
http://www.hairrestorationnetwork.com/eve/showthread.php?p=2404922#post2404922
 
Μπλουζα