Krotafoi, fue, 1785 grafts, 11/12/2017

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Δεν θα επρεπε να περιμενεια να φτασει 50
απλως δεν ειναι σωστο να κατεβασει hairline στο κεντρο της .Αν ω μη γενοιτο υποχωρησουν τα δικα τυ μαμα μαλλια τοτε τι?Θα εχει κενο μεταξυ μεταοσχευμενων και μαμισιων.Γελιο θεαμα δηλαδη.
Οι ξενοι μεγαλογιατροι το κανουν αλλα με την προοπτικη οτι ο πελατης παιρνει φινα.
Για μενα το σωστο θα ηταν οπως ειπε ο stripar και ο κουμπαρος απλα να κλεισει του κροταφους και μεχρι εκει.Το κατεβασμα εστω και για λιγα χιλιοστα ειναι ρισκο ...

Το κατέβασμα σε Hairline σε άτομα σαν και έμενα θα ήταν λάθος.
Αυτό έχω να πω μόνο. Δεν συνεχίζω άλλο για να μην πάρει έκταση το νήμα και ο φίλος δεν θέλει παρετερω αντιπαραθεσεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Κουμπάρε αν προσέξεις τις τελευταίες φώτο δεν είναι καθόλου επιθετική η προσέγγιση. Η εμφύτευση έχει γίνει μέσα στην υπάρχουσα hairline ενώ στους κροτάφους έχουν ξυριστει τα μαμά μαλλιά και έχει γινει πύκνωση και έτσι δείχνει ότι έχει κατέβει περισσότερο.

Το ζήτημα είναι η υψηλή πυκνότητα η οποία μπορεί να υπερβαίνει τα 60 graft και η σύνδεση με τα μαμά.

.Προσωπικα θα πηγαινα ποιο συντηρητικα χωρις καθολου κατεβασμα με λιγο ποιο συντηρητικο κλεισιμο στους κροταφους.
 

DoctorWho

Well-Known Member
@naruto απο τη στιγμη που δεν θα ξενεινει απο δοτρια ποτε δεν εχει σημασια αν του κατεβαζαν τη hairline η οχι... εφοσον και στις δυο περιπτωσεις η πιθανοτητα επεκτασης της αραιωσης θα απαιτουσε 2η μμ. Αυτο ειν μια δεσμευση που εχεις σε καθε περιπτωση μμ, και σε νοιαζει το κατεβασμα της hairline μονο ως προς την οικονομια δοτριας. Εδω δεν ισχυει αυτο. Εγω νομιζω πολυ καλα εκαναν και κατεβασαν τη hairline. Και θα μπορουσαν να παιξουν και πιο επιθετικα ακομα. Θα ηθελα συγκεκριμενα να χτισουν τα πλαινα temporal peaks.
 

FreeThinker

Well-Known Member
ασε που τις γυναικες στις μμ
δεν τις εμπιστευομαι καθολου.
τερμα σεξιστικο, αν και δυστυχως συμφωνω και γω χωρις καποια λογικη εξηγηση. φυσικα ολοι οι σφαχτες γιατροι αντρες ηταν, αλλα και παλι θα προτιμουσα να μου κανει μ/μ καλος αντρας γιατρος.

δεν ξερεις παλι μπορει σα γυναικα να το βλεπει αλλιως, οπως θα της αρεσε αυτης το μαλλι σ εναν αντρα ας πουμε?

καλο γκομενακι η γιατρος? @krotafoi
 

koumparos

Well-Known Member
Το κατέβασμα σε Hairline σε άτομα σαν και έμενα θα ήταν λάθος.
Αυτό έχω να πω μόνο. Δεν συνεχίζω άλλο για να μην πάρει έκταση το νήμα και ο φίλος δεν θέλει παρετερω αντιπαραθεσεις.
Εφοσων υπαρχει σεβασμος στην αποψη του αλλου γιατι να υπαρχει αντιπαραθεση??
Νομιζω οτι μπορουμε να διαφωνουμε χωρις να γινεται μπαχαλο και να πλακωνομαστε μεταξυ μας.
Διαφορετικες αποψεις με σεβασμο στην αποψη του αλλου ειναι υγεια.
 

crossfire

Well-Known Member
Ρε συ Naruto ο άνθρωπος είναι ηδη 42 ,φαίνεται σοβαρός ,ξέρει τι θέλει+διαβασμένος+προσγειωμενος.
Δηλαδή εάν τον έτρωγε να το κάνει τι θα περίμενε να φτάσει 50 ετών δηλαδή?
Ρε παιδιά τι διαβάζω σε αυτό το νήμα από όλους σας σήμερα ΕΛΕΟΣ δηλαδή.

Είμαι σίγουρος ότι αν ανέβαζε φωτός προ μεταμοσχευσης και ζητούσε γνώμες για μεταμόσχευση, οι 8/10 θα του λέγατε να μην κάνει τίποτα μια χαρά είναι.
Νομίζω ότι βλέποντας και τις τελευταίες φωτό, κινήθηκε άψογα......καλός σχεδιασμός, καθαρή δουλειά και καλή επιλογή κλινικής.
Οι τωρινές δυνατότητες των μεταμοσχεύσεων για ένα τέλειο αποτέλεσμα είναι για τέτοια κεφάλια.
 

krotafoi

Member
τερμα σεξιστικο, αν και δυστυχως συμφωνω και γω χωρις καποια λογικη εξηγηση. φυσικα ολοι οι σφαχτες γιατροι αντρες ηταν, αλλα και παλι θα προτιμουσα να μου κανει μ/μ καλος αντρας γιατρος.

δεν ξερεις παλι μπορει σα γυναικα να το βλεπει αλλιως, οπως θα της αρεσε αυτης το μαλλι σ εναν αντρα ας πουμε?

καλο γκομενακι η γιατρος? @krotafoi
Free thinker, κλαίω και μερικώς συμφωνώ με τον τρόπο you think σχετικά με τον τρόπο του πως μια γυναίκα μας βλέπει.
Χαχα! ναι φίλε είναι όμορφη γιατρός, αλλά ελάχιστη σημασία έχει όταν σου καρφώνει τις ενέσεις! Πέρα από την πλάκα, αν θέλεις την προσωπική μου σύντομη εντύπωση, είναι άνθρωπος μετρημένος και δομημένος, που αρχικά τουλάχιστον, εμπιστεύεσαι και δείχνει να αγαπά αυτό που κάνει. Πιστεύει στον εαυτό της και ελπίζω να έχει ανάλογο μέλλον. Φυσικά απομένει να την επιβεβαιώσουν και τα αποτελέσματα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Είμαι σίγουρος ότι αν ανέβαζε φωτός προ μεταμοσχευσης και ζητούσε γνώμες για μεταμόσχευση, οι 8/10 θα του λέγατε να μην κάνει τίποτα μια χαρά είναι.
Νομίζω ότι βλέποντας και τις τελευταίες φωτό, κινήθηκε άψογα......καλός σχεδιασμός, καθαρή δουλειά και καλή επιλογή κλινικής.
Οι τωρινές δυνατότητες των μεταμοσχεύσεων για ένα τέλειο αποτέλεσμα είναι για τέτοια κεφάλια.

10 στους 10 ίσως να το λέγαμε αυτό ,άλλα δεν είχε ανεβάσει φώτο του πριν για να ζητήσει γνώμες.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εφοσων υπαρχει σεβασμος στην αποψη του αλλου γιατι να υπαρχει αντιπαραθεση??
Νομιζω οτι μπορουμε να διαφωνουμε χωρις να γινεται μπαχαλο και να πλακωνομαστε μεταξυ μας.
Διαφορετικες αποψεις με σεβασμο στην αποψη του αλλου ειναι υγεια.

Φυσικά με σεβασμό άλλα και αυτές οι ψιλό κοντριτσες δεν τις θέλει ο φίλος γιαυτό το έκοψα.
 

krotafoi

Member
10 στους 10 ίσως να το λέγαμε αυτό ,άλλα δεν είχε ανεβάσει φώτο του πριν για να ζητήσει γνώμες.
Παιδιά είχα ανεβάσει σχετικό thread πριν λίγους μήνες όταν έκανα αρχικές επαφές με τις ελληνικές κλινικές. Οι απόψεις σας έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην τελική επιλογή και ευχαριστω όσους είχαν εμπλακεί τότε! Sorry, ταξίδεψα χωρίς laptop και δεν μπορώ να βρω το link από το κινητό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Καλη φυτρωση φιλε μου. Προσοχη τις πρωτες μερες να τηρεις προσεχτικα οτι σου ειπαν.
Για τη hairline και εγω δεν συμφωνω με το κατεβασμα της. Το τσουλουφι σου μπροστα ηταν μια χαρα με καλη πυκνοτητα. Αν σου γεμιζαν καλα μονο τους κροταφους θα ησουν τουμπανο. Επισης με το κατεβασμα χανεις τη φυσικοτητα του μαμα μαλλιου που ειχες στο τσουλουφι. Οσο καλη δουλεια και να γινει μαμα μαλλι δεν ειναι. Αν πιασεις υψηλη φυτρωση ολα θα ειναι καλα αν δεν ειναι μπορει να εχεις αραιη hairline σε ολο το μηκος της ενω θα μπορουσε στη μεση να ειναι το τσουλουφι που ειχες.
Ελπιζω να πανε ολα καλα και να μην γινει τιποτα απο αυτα. Καλη επιτυχια.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
https://www.hairlossgr.com/threads/Γνώμες-για-μμ-στην-hairline.11558/

Ορίστε το νήμα του φίλου μόλις το βρήκα.
Stripar φιλαράκι μου σε αυτό το νήμα του μίλησες για επιθετικό κατέβασμα hairline με 1785 grafts και στο παλιότερο νήμα του κάνεις λόγο για 2500-3500 grafts.
Εγώ από τη άλλη δεν του πρότεινα καν να κάνει μεταμοσχευση και άπλα να βάλει μονο στα temples.
Οπότε παραπάνω καλά είπα ότι αν ήταν στον Τούρκο δεν θα λέγατε τίποτα με αυτά τα grafts ακόμη και με πολλά παραπάνω.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Είσαι μικρός ακόμη γιαυτην. Αν και δεν ξέρω την ηλικία της ούτε την έχω δει πότε πιστεύω είναι στα μετρά μου :p:D

Μπορει να μην κοιταει ηλικια αλλα να γουσταρει οποιον την εχει μεγαλυτερη

την καραφλα ε? ;)
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
δημητρη 50423 ο φίλος είπε είναι στα όρια της hairline ότι τα έχει ξυρισμένα εκεί. δεν κατέβηκε τραγικά.
 

Flosk

Well-Known Member
Εμενα η Χριστινα μου εκανε τις αναισθησιες και μου εβαλε καποια grafts μαζι με την Helen.
 

krotafoi

Member
Καλη φυτρωση φιλε μου. Προσοχη τις πρωτες μερες να τηρεις προσεχτικα οτι σου ειπαν.
Για τη hairline και εγω δεν συμφωνω με το κατεβασμα της. Το τσουλουφι σου μπροστα ηταν μια χαρα με καλη πυκνοτητα. Αν σου γεμιζαν καλα μονο τους κροταφους θα ησουν τουμπανο. Επισης με το κατεβασμα χανεις τη φυσικοτητα του μαμα μαλλιου που ειχες στο τσουλουφι. Οσο καλη δουλεια και να γινει μαμα μαλλι δεν ειναι. Αν πιασεις υψηλη φυτρωση ολα θα ειναι καλα αν δεν ειναι μπορει να εχεις αραιη hairline σε ολο το μηκος της ενω θα μπορουσε στη μεση να ειναι το τσουλουφι που ειχες.
Ελπιζω να πανε ολα καλα και να μην γινει τιποτα απο αυτα. Καλη επιτυχια.
Το ποσοστό φυτρωσης και η φυσικότητα είναι οι μεγάλες ανησυχίες μου! Για την ώρα ψεκάζομαι σαν εξωτικό φυτό καθε τρεις και λίγο και έχω πριστεί στο πρόσωπο σαν Ορκ... τρομαζουν στον γωνιακό φούρνο, για όσους έχουν επισκεφθεί την κλινική!Σε ευχαριστώ Δημήτρη
 

Stripar

Established Member
https://www.hairlossgr.com/threads/Γνώμες-για-μμ-στην-hairline.11558/

Ορίστε το νήμα του φίλου μόλις το βρήκα.
Stripar φιλαράκι μου σε αυτό το νήμα του μίλησες για επιθετικό κατέβασμα hairline με 1785 grafts και στο παλιότερο νήμα του κάνεις λόγο για 2500-3500 grafts.
Εγώ από τη άλλη δεν του πρότεινα καν να κάνει μεταμοσχευση και άπλα να βάλει μονο στα temples.

@John_John1,
Νομίζω χάνεις το νόημα και την ουσία...

Η τοποθέτησή μου ήταν,
ότι πλέον είναι "κοινή" πρακτική της εταιρείας το κατέβασμα ,
χωρίς να χρειάζεται στις περισσότερες περιπτώσεις.

Η πρακτική του ΔΕΝ μπορώ να κάνω αυτό , αλλά κάνω το τάδε με βρίσκει αντίθετο!.

Στο αρχικό του νήμα είχα πεί ότι δέν μου αρέσουν η "Female Hairline" και ότι δέν θα του πήγαινε δεδομένου της ηλικίας του :
η Female hairline δέν είναι πρέπον στα 40+ ,
θα πρέπει να σκεφτείς μία πιο oval hairline που αφενός θα δένει με το πρόσωπό σου και τα χαρακτηριστικά σου και αφετέρου θα είναι και πιό "vintage".
Επίσης μιάς και τα temples σου έχουν υποχωρήσει αρκετά , θα πρέπει να σκεφτείς την πιθανότητα να τα ξαναδημιουργήσεις ,
γιατί αυτά είναι που διαμορφώνουν το κάδρο και την γενικότερη εικόνα μιάς πετυχημένης hairline και κροτάφων.

Αν θές πρόσθεσε άν κάνεις ή έχεις κάνει θεραπείες και την προδιάθεση της τριχόπτωσής σου.

Με 2500-3500 grafts σε ένα καλό γιατρό γίνεσε πιπίνι , και λογικά δέν θα ξανασχοληθείς για πάρα πολλά χρόνια!
Και ναί του πρότεινα 2500-3500 αφενός γιατί τα temple peaks και οι γέφυρες είχαν υποχωρήσει , οπότε ήθελαν φτιάξιμο.

Αφετέρου στην προσέγγιση των grafts που προσδιορίζει ο καθένας βάζει και τον συντελεστή
ότι το γούστο του κάθενός δέν συμβαδίζει με του άλλου , που συνεπάγεται εγω άν είχα αυτό το κεφάλι και δέν μου αρέσουν οι Female hairline ,
θα έβαζα 2500g για κροτάφους + γέφυρες + temples ίσως και ένα μικρό ΓΕΜΙΣΜΑ στην hairline.
Κάποιος άλλος που θέλει την hailine Female μπορεί και να κούμπωνε 3500g.
Οπότε παραπάνω καλά είπα ότι αν ήταν στον Τούρκο δεν θα λέγατε τίποτα με αυτά τα grafts ακόμη και με πολλά παραπάνω.
Καλό είναι να κρατάμε κάποια σοβαρότητα στις τοποθετήσεις μας
Δέν είναι λογική αυτή,
προκειμένου να βγάλουμε κάτι απο την πλάτη μας ή την πλάτη των άλλων να το ρίχνουμε κάπου αλλού...

Αλλά μιάς και αναφέρθηκες στον Τούρκο και στις δύο μτχ που έγιναν εκεί πρόσφατα,
και στις δύο περιπτώσεις , και στου Αγγελου και στου Πάνου ,
ο Τούρκος ήταν αυτός που επέμενε για πιο συντηριτικές Hairline (για τους γνωστούς λόγους) ,
όπου και στο τέλος κυριάρχησε η ιατρική δεοντολογία και πρακτική προς όφελος των μελών.

Τα και "πολλά παραπάνω" (grafts) που υπονοείς Γιάννη , πόσα πολλά μπορούν να χωρέσουν σε μία τόσο μικρή περιοχή?
Να θυμίσω ότι ο Άγγελος έβαλε κάτι παραπάνω απο 3200g σε Hairline , middle A & μισό Β ,
σε τί σου κάνει αυτό επιθετική προσέγγιση απο τον Τούρκο?

Τέλος θα συμφωνήσω με τον @dimitris50423 όπου είπε μία μεγάλη αλήθεια
(παρά τις κόντρες , μου αρέσει πάνω απο όλα να είμαι αντικειμενικός στις τοποθετήσεις μου)

Για τη hairline και εγω δεν συμφωνω με το κατεβασμα της. Το τσουλουφι σου μπροστα ηταν μια χαρα με καλη πυκνοτητα. Αν σου γεμιζαν καλα μονο τους κροταφους θα ησουν τουμπανο. Επισης με το κατεβασμα χανεις τη φυσικοτητα του μαμα μαλλιου που ειχες στο τσουλουφι. Οσο καλη δουλεια και να γινει μαμα μαλλι δεν ειναι. Αν πιασεις υψηλη φυτρωση ολα θα ειναι καλα αν δεν ειναι μπορει να εχεις αραιη hairline σε ολο το μηκος της ενω θα μπορουσε στη μεση να ειναι το τσουλουφι που ειχες.

Καθώς και με τον @DoctorWho για τα temples και θα προσθέσω εγώ και τις γέφυρες.

ΤΙ ΝΟΗΜΑ - ΠΡΑΚΤΙΚΗ - ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ:
ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (κατέβασμα hairline),
KAI NA ΑΦΗΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΦΤΙΑΧΤΟ ΠΟΥ ΧΡΙΖΕΙ ΔΙΟΡΘΩΣΗ (temples & γέφυρες)


(Υπόψην o σχηματισμός των temples και των γεφυρών είναι αυτός που δίνει το σωστό "καδράρισμα" στο πρόσωπο
και ολοκληρώνει την εικόνα μιας μτχ, ενώ στην περίπτωση του μέλους με την ηλικία και το Patern που έχει, απολύτος safe approach)

Εδώ,
τι άφησε άφτιαχτο η HDC για να φτιάξει κάτι άλλο πρακτικά αχρείαστο :


1.jpg


2.jpg

3.jpg


:eek:
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
stripar δεν σου μιλάω για τον Άγγελο φυσικά γιατί και εγώ 3400 grafts σαν τον άγγελο τα άπλωσα.

Δεν τα ρίχνω σε Κανέναν άλλον για να φύγουν από την πλάτη μου άλλα εδώ ο φίλος krotafoi λέει ότι δεν κατέβηκε πολύ εξάλλου η hairline και φαίνεται και στις φώτο που του ξύρισαν τα μπροστινά μαλλάκια και εσείς συνεχίζεται να μιλάτε για επιθετικό κατέβασμα και λάθος σχεδιασμού ο οποίος σχεδιασμός εάν πήγαινε στο Τούρκο μπορεί να ήταν ο ίδιος η ακόμα και πιο επιθετικός.
(Εαν εξαιρέσουμε τα temples).

Απλα αμφισβητείτε τις δυνατότητες πλέον τις κλινικής λογού του προηγούμενου περιστατικού ίδιας φάσεως με τον krotafoi.
Kαι εγώ φυσικά θα αμφισβητούσα εάν πήγαινε σε ελληνική κλινική ο φίλος άλλα και φυσικά δε συγκρίνετε το ένα με το άλλο.
Παρόλο που σαγαπαω πολύ και σε απολαμβάνω πάντα και έχεις απίστευτες γνώσεις, στην παρούσα φάση δεν συμφωνώ.
Καλημερα!!!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Και ξαναλέω όπως είπα παραπάνω.
Ο φίλος krotafoi φαίνεται πολύ έξυπνο άτομο, προσγειωμένο και ξέρει τι ήθελε και τι ζητούσε στην παρούσα φάση και σίγουρα θα έχει διαβάσει πολλα περιστατικά μεταμοσχευσεων.
 
Μπλουζα