Krotafoi, fue, 1785 grafts, 11/12/2017

krotafoi

Member
Καλημέρα σε όλους από Κύπρο! Σε συνέχεια αναζήτησης και αρκετής ανάγνωσης από το 2014 που είμαι μέλος εδώ, προχώρησα σε μμ την δευτέρα στην κλινική hdc. Είχα ανεβάσει φωτογραφίες σε προγενέστερο χρόνο, και οι απόψεις σας με οδήγησαν να αναζητήσω κλινική εκτός Ελλάδας. Το challenge ήταν η μεγάλη πυκνότητα σε μικρό χώρο, ώστε να έχουμε ένα φυσικό αποτέλεσμα σε αρμονία με τα υφιστάμενα μαλλιά. Η επέμβαση ολοκληρώθηκε σε μια ημέρα και όλα βαίνουν ομαλά την δεύτερη μετεγχειρητική ημέρα! Η προσεγγιση ήταν επαγγελματική και όσοι ενεπλάκησαν έδειχναν να λειτουργούν σαν καλοδουλεμένη ομάδα. Ο σχεδιασμός αφαίρεσης των grafts και οι υποδοχές εμφύτευσης, πραγματοποιήθηκαν από την γιατρό Χριστίνα Βρυωνιδου και οι λοιπές εργασίες από το εξειδικευμένο προσωπικό. Η δοτρια ήταν αρκετά... δοτική!!, και αφαιρέθηκαν και εν συνεχεία εμφυτευθηκαν 600 μόνα, 508 δίτριχα και 677 τριτριχα. Εύχομαι το αποτέλεσμα να είναι το καλύτερο δυνατό, όμως για αυτό θα περιμένω να δείξει ο χρόνος. Η μέχρι τώρα όμως αντιμετώπιση είναι ιδιαίτερα ικανοποιητική και είμαι αισιόδοξος!
Επισυνάπτω σχετικές φωτογραφιές.
7cc1a239ee79ed55c7d00c95c8234dc5.jpg
5741b8c2bd1d21ad3288fc54b7b9e8ff.jpg
de066b9ed4a0efaca576058363deb01f.jpg
cb91af32da69686fd9b871a6d5e979a2.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Καλή φύτρωση να έχεις. Η περιπτωση σου παρουσιαζει ενδιαφερον για πολλους λογους.

Καταρχας θα δουμε μια δουλεια απο αγνωστη για εμας γιατρο. Δεν νομιζω στο φορουμ αλλο
μελος να εχει κανει μμ στην γιατρο της hdc.
Η εκταση της μμ ειναι περιπου 30 τ. εκ., αυτο σημαινει πως με τα 1875 graft η πυκνοτητα της
μμ περιοχης θα ειναι 60g/t.ek. η οποια ηταν και απαραιτητη αφου εχει πολυ καλη πυκνοτητα
στα μαμα μαλλια , εφοσον η φυτρωση κινηθει σε υψηλα επιπεδα οι 3600 τριχες θα σου δωσουν
πολυ καλο αποτελεσμα. Εχεις και λιγο γκριζο μαλλι οποτε θα δειχνει ακομα πιο πυκνο.
Ο σχεδιασμος δειχνει καλος οπως επισης και το δεσιμο με τα πλαινα. Αν υπαρχουν επεπλεον φωτο
καλο ειναι να τις ανεβασεις.

Ενδιαφερον θα εχει να δουμε πως θα παει και ενωση μμ μαλλιων με τα μαμα, σε ιδια ακριβως περιπτωση,
αυτη του @salonikios30, δεν πηγε και πολυ καλα λογω σοκ λοσ αν και ειστε διαφορετικες περιπτωσεις.

Ποσο χρονων εισαι και ποσο στοιχησε?
 

Stripar

Established Member
Είναι σχεδόν η ίδια περίπτωση με τον Salonikio η μονη διαφορά είναι το χρώμα και ο τύπος της τρίχας.

Δέν καταλαβαίνω την εμμονή της συγκεκριμένης κλινικής ,
στις περιπτώσεις που χρειάζονται κλείσιμο οι κροτάφοι ΜΟΝΟ,
(ίσως και ένα μικρό re-touch η Hairline) να κατεβάζει την Hairline 2 -2,5 πόντους απο άκρη σε άκρη !!!

Τα ίδια έκανε και στην περίπτωση του Salonikiou , ενό ο ίδιος ήταν αντίθετος με αυτό.

Θα έπρεπε η ίδια η κλινική να είναι αντίθετη με τέτοιου είδους πρακτικές...

Καλή επιτυχία στον φίλο ,
ας μας πεί και πόσο πλήρωσε το Graft στην νέα γιατρό.
 

tasos33

Well-Known Member
Hταν απαιτηση του ασθενους ή αποφαση της γιατρου η οποια ισως να θελει να δειξει οτι το κατεχει ή βρηκαν
ευκαιρια λογω χαρακτηριστικων να πιστευουν οτι θα δωσουν ενα πολυ καλο αποτελεσμα ωστε να το χρησιμοποιησουν
και ως προβολη.
Οπως και να εχει θα ηταν λαθος αλλα εδω ο φιλος δεν εχει και προβλημα αα απλα μια υποχωρηση λογω
ηλικιας οποτε το ολο εγχειρημα ειναι πιο "safe".

Βεβαια τα 60+ πυκνοτητα με φοβιζουν αρκετα, ειδικα απο μια αγνωστη γιατρο, ασε που τις γυναικες στις μμ
δεν τις εμπιστευομαι καθολου.



Είναι σχεδόν η ίδια περίπτωση με τον Salonikio η μονη διαφορά είναι το χρώμα και ο τύπος της τρίχας.

Δέν καταλαβαίνω την εμμονή της συγκεκριμένης κλινικής ,
στις περιπτώσεις που χρειάζονται κλείσιμο οι κροτάφοι ΜΟΝΟ,
(ίσως και ένα μικρό re-touch η Hairline) να κατεβάζει την Hairline 2 -2,5 πόντους απο άκρη σε άκρη !!!

Τα ίδια έκανε και στην περίπτωση του Salonikiou , ενό ο ίδιος ήταν αντίθετος με αυτό.

Θα έπρεπε η ίδια η κλινική να είναι αντίθετη με τέτοιου είδους πρακτικές...

Καλή επιτυχία στον φίλο ,
ας μας πεί και πόσο πλήρωσε το Graft στην νέα γιατρό.
 

krotafoi

Member
Καλή φύτρωση να έχεις. Η περιπτωση σου παρουσιαζει ενδιαφερον για πολλους λογους.

Καταρχας θα δουμε μια δουλεια απο αγνωστη για εμας γιατρο. Δεν νομιζω στο φορουμ αλλο
μελος να εχει κανει μμ στην γιατρο της hdc.
Η εκταση της μμ ειναι περιπου 30 τ. εκ., αυτο σημαινει πως με τα 1875 graft η πυκνοτητα της
μμ περιοχης θα ειναι 60g/t.ek. η οποια ηταν και απαραιτητη αφου εχει πολυ καλη πυκνοτητα
στα μαμα μαλλια , εφοσον η φυτρωση κινηθει σε υψηλα επιπεδα οι 3600 τριχες θα σου δωσουν
πολυ καλο αποτελεσμα. Εχεις και λιγο γκριζο μαλλι οποτε θα δειχνει ακομα πιο πυκνο.
Ο σχεδιασμος δειχνει καλος οπως επισης και το δεσιμο με τα πλαινα. Αν υπαρχουν επεπλεον φωτο
καλο ειναι να τις ανεβασεις.

Ενδιαφερον θα εχει να δουμε πως θα παει και ενωση μμ μαλλιων με τα μαμα, σε ιδια ακριβως περιπτωση,
αυτη του @salonikios30, δεν πηγε και πολυ καλα λογω σοκ λοσ αν και ειστε διαφορετικες περιπτωσεις.

Ποσο χρονων εισαι και ποσο στοιχησε?
42 ετών, είχαμε συμφωνήσει 2.5€/graft. Σε συνέχεια σύμφωνης γνώμης μου να με αναλάβει η γιατρός Χριστίνα Βρυωνιδου η τελική τιμή ήταν 4 χιλ€. Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου για φυτρωση!
 

Flosk

Well-Known Member
Stripar εμενα παντως που ζητησα να μου κατεβασουν τη hairline το καταφεραν μια χαρα και ειμαι πολύ ευχαριστημενος απο το σχεδιο. Γιατι το λες αυτο ρε συ;
 

Stripar

Established Member
Πρέπει να είμαστε πολύ επιφυλακτικοί με τα κατεβάσματα (ειδικά ΑΝ δεν το χρειάζεσαι) γιατί στην ουσία , κανεις μας δεν ξέρει που και σε τι NW θα φτάσει...

Εικασίες κάνουμε , συνεπώς η συντηρητική προσέγγιση ως προς το σημείο οριοθέτησης του κατώτατου σημείου της hairline , ειναι αυτή που θα καθορίσει μια ζωή με πολλά μαλλιά παντού , μακροπρόθεσμα.

(Υπάρχουν και άλλες συναρτήσεις , η συντηρητική προσέγγιση είναι μια από αυτές)

Υ.Γ: Για την ηλικία που ειναι το μέλος (42) και βάση του προβλήματος του , δεν υπάρχει θέμα.
Ομως πιστεύω ότι ειναι περισότερο «πρακτική» της εταιρείας το κατέβασμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

John1924

Active Member
Hταν απαιτηση του ασθενους ή αποφαση της γιατρου η οποια ισως να θελει να δειξει οτι το κατεχει ή βρηκαν
ευκαιρια λογω χαρακτηριστικων να πιστευουν οτι θα δωσουν ενα πολυ καλο αποτελεσμα ωστε να το χρησιμοποιησουν
και ως προβολη.
Οπως και να εχει θα ηταν λαθος αλλα εδω ο φιλος δεν εχει και προβλημα αα απλα μια υποχωρηση λογω
ηλικιας οποτε το ολο εγχειρημα ειναι πιο "safe".

Βεβαια τα 60+ πυκνοτητα με φοβιζουν αρκετα, ειδικα απο μια αγνωστη γιατρο, ασε που τις γυναικες στις μμ
δεν τις εμπιστευομαι καθολου.
Συμφωνώ με τον Τασσο. Αν μιλουσαμε για ένα νεο σε ηλικία ''ασθενή'' με εξελισσόμενη αλωπεκια και προοπτική μεγάλου Νοργουντ, θα ήταν σπατάλη μοσχευματων η εν λόγω πρακτική της κλινικής. Επειδή μιλάμε για ώριμο ''ασθενή'' ο οποίος (εκτός συγκλονιστικού απροόπτου) δεν προορίζεται για NW 6 ή 7 και επιπλέον διαθέτει απόθεμα στη δότρια, το κατέβασμα της hairline δεν ειναι υπερβολή. Ο μόνος κίνδυνος είναι οτι λόγω των χαρακτηριστικών της αραιωσης του, θα πρεπει το αποτέλεσμα απο αποψη φυτρωσης, πυκνότητας και φυσικότητας (και ομογενοποιησης) να ειναι αριστο ώστε να δεσει με τα μαμά μαλλιά. Με ενδιαφέρον θα παρακολουθούμε την εξέλιξη.
Υ.Γ. Διαφωνώ ωστόσο με το σχόλιο περί γυναικών και μμ...
 

Stripar

Established Member
Ο μόνος κίνδυνος είναι οτι λόγω των χαρακτηριστικών της αραιωσης του, θα πρεπει το αποτέλεσμα απο αποψη φυτρωσης, πυκνότητας και φυσικότητας (και ομογενοποιησης) να ειναι αριστο ώστε να δεσει με τα μαμά μαλλιά.
Μα λόγου αυτού του κινδύνου κατέβασαν και του Σαλονικιου την hairline 2.5 πόντους , άσχετα ότι ήταν κάθετα αντίθετος με αυτό.!
Επειδή δεν θα μπορούσαν να δέσουν τους κροτάφους με τα υπόλοιπα μαλλιά.

Όπως λέει ο λαός :
Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια , και από ότι βλέπω και η συγκεκριμένη κλινική «καλύβει» τα κενά της κατεβάζοντας Hairline ανεξερέτος.

Όπως είπα το συγκεκριμένο μέλος δεν έχει και δεν θα έχει θέμα ,

Την «πρακτική» καταδικάζω...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John1924

Active Member
Φυσικά καθε περίπτωση πρεπει να κρίνεται ξεχωριστά και κάθε περιστατικο εξατομικευμένα. Οι μεταμοσχεύσεις τύπου "φασόν", με τυποποιημένο δηλαδή τρόπο, αργά ή γρήγορα θα οδηγήσουν σε αστοχίες και λάθη. Εννοειται οτι κατέβασμα hairline σε περιπτώσεις όπου τα μοσχευματα ειναι δυσεύρετα αποτελει εν δυνάμει "εγκλημα". Πάντως η περιπτωση του φίλου ειναι challenge για την κλινικη. Χρειάζεται εμπειροτατο περφόρμερ. Για να δουμε...
 

hijikos

Active Member
Φυσικά καθε περίπτωση πρεπει να κρίνεται ξεχωριστά και κάθε περιστατικο εξατομικευμένα. Οι μεταμοσχεύσεις τύπου "φασόν", με τυποποιημένο δηλαδή τρόπο, αργά ή γρήγορα θα οδηγήσουν σε αστοχίες και λάθη. Εννοειται οτι κατέβασμα hairline σε περιπτώσεις όπου τα μοσχευματα ειναι δυσεύρετα αποτελει εν δυνάμει "εγκλημα". Πάντως η περιπτωση του φίλου ειναι challenge για την κλινικη. Χρειάζεται εμπειροτατο περφόρμερ. Για να δουμε...
Ειναι 42 εχει μεγαλη πυκνοτητα και γκριζα μαλλια, ολα αυτα ειναι υπερ του, εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα για μ.μ.
 

John1924

Active Member
Ειναι 42 εχει μεγαλη πυκνοτητα και γκριζα μαλλια, ολα αυτα ειναι υπερ του, εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα για μ.μ.
Πολλές φορές τα υπερβολικά πλεονεκτήματα αποτελούν μειονέκτημα. Εαν ξεκινησεις απο 4ρης οπως εγω, απλα χρειαζεσαι ενα καλο αποτέλεσμα για να δεις μεγάλη βελτιωση στην εμφάνισή σου. Εδω ο φίλος ξεκινάει από σαφώς καλύτερη βάση (πολλοι θα ευχονταν να εχουν το προ μμ. μαλλι του φιλου) και οι προσδοκίες του φαντάζομαι θα ειναι υψηλότατες. Χρειαζεται τοπ γιατρο
 

John1924

Active Member
Γνωριζουμε καποια με υψηλο επιπεδο αποτελεσματων?:mad::mad::D
Χωρις να ειμαι βαθυς γνώστης του κόσμου των μμ., το πρωτο ονομα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι η συνεταιρος του Λορένθο, Dra. Ximena Vila. Ειμαι βεβαιος οτι θα υπαρχουν και άλλα
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Καλη επιτυχια Κροταφοι, η περιπτωση σου εχει οντως ενδιαφερον, λογω της χριστινας που γνωρισα σαν μαθητευομενη του Μαρα, πριν δυο χρονια, κατα την δικη μου επεμβαση, ελπιζω να εξελιχθει αναλογα η κοπελα. Οσον αφορα το σχεδιασμο,σωστα κινηθηκες, εισαι σε πολυ καλη ηλικια με καλα χαρακτηριστικα, δοτρια, καλα εκανες κ δεν κινηθηκες συντηρητικα, η ομοιογενεια στη hairline ειναι το σπουδαιοτερο. Εντυπωση επισης μου κανει η τιμη!
 

krotafoi

Member
Καλη επιτυχια Κροταφοι, η περιπτωση σου εχει οντως ενδιαφερον, λογω της χριστινας που γνωρισα σαν μαθητευομενη του Μαρα, πριν δυο χρονια, κατα την δικη μου επεμβαση, ελπιζω να εξελιχθει αναλογα η κοπελα. Οσον αφορα το σχεδιασμο,σωστα κινηθηκες, εισαι σε πολυ καλη ηλικια με καλα χαρακτηριστικα, δοτρια, καλα εκανες κ δεν κινηθηκες συντηρητικα, η ομοιογενεια στη hairline ειναι το σπουδαιοτερο. Εντυπωση επισης μου κανει η τιμη!
Προφανώς και δίνω βάση στα λεγόμενα των μελών καθώς αυτά κατά αρχάς με οδήγησαν εκτός Ελλάδος. Τώρα το αν είναι επιθετικός συντηρητικός ή ότι άλλο, ο σχεδιασμός της hairline προφανώς με βρήκε σύμφωνο, έχωντας συνυπολογίσει στην εξίσωση τα όσα αναφέρονται, δηλαδή την καλή δοτρια και την μέχρι τώρα πορεία της αραίωσης κλπ και πάνω από όλα το τι ήθελα εγω σε συνάρτηση με αυτά. Εξ άλλου δεν κατέβηκε στο κέντρο σχεδόν καθόλου, ίσως να μην βοηθάει η φωτο. Έχουν ξυριστεί τα υφιστάμενα μαλλιά περιμετρικά κατά ,5 του εκατοστού.
Κατανοώ απόλυτα την από τη μια ευκολία της περίπτωσης, από την άλλη όμως η μεγάλη φυτρωση, οι γωνίες τοποθετήσης και η φυσικότητα που θα πρέπει να επιτευχθεί, αποτελεί πρόκληση και για την κλινική.
Έχωντας απορρίψει για την περίπτώση μου τις ελληνικές λύσεις, αλλά και τις ιδιεταιρα ακριβές του εξωτερικού, με την ισατοπο απαγωγή μας έμενε Κύπρος και Τουρκία. Στις συζητήσεις με την κλινική και τον Κο Φιουρη, είδα ότι και εκείνοι το κατανοούν, ότι περιμένω πολλά, και κυρίως φυσικότητα και matching με τα υπάρχοντα. Μου πρότειναν την γιατρό Χριστίνα Βρυωνιδου, δίνοντας μου προφορικά διαβεβαιώσεις για το καλό αποτέλεσμα. Προσωπικά και ως τρόπο σκέψης και στάσης, θέλω να δίνω την ευκαιρία, με συνυπολογισμό του ρίσκου και της ικανότητας, σε νέους ανθρώπους, πιστεύωντας ταυτόχρονα ότι και αυτοί θα δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους για να αναδειχθούν. Δεν νομίζω η κλινική, έχωντας αρκετά μεγάλη παρουσία στο χώρο και γνωρίζοντας οτι το περιστατικό θα ανέβει, να ήθελε να ρισκάρει ή να είχε δεύτερες σκέψεις για την ικανότητα της γιατρού.
Τέλος να σε ευχαριστήσω για τις ευχές περί φυτρωσης! Και εγώ με τη σειρά μου περιμένω με αγωνία το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
Θα προσπαθήσω να κρατώ ενήμερο και φωτογραφικά το thread, σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις απόψεις σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

krotafoi

Member
Είναι γνωστό ότι η τιμή με την Χριστίνα είναι 2 ευρώ/graft περίπου.
Καλησπέρα tasos33, τι εννοείς γνωστό? +- κάπου εκεί μου ήρθε... Αν έχεις μπεί στη διαδικασία να δώσεις ένα τέτοιο ποσό, ελάχιστη διαφορά θα μου έκανε μια ποσοστιαία αυξομείωση. Στα δικά μου grafts βέβαια, σε άλλα νούμερα αλλάζει...
 
Μπλουζα