Konstantinos AHC , 2100 Grafts Fue 21-09-2020

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
@CVIAL και @vlafo προσωπικά λαμβάνω πολύ σοβαρά τα λεγόμενά σας.
Βέβαια αφουγκράζομαι όλες τις απόψεις το μελών. Κάποια στιγμή θα θελα να ζητήσω τα σχόλιά σας για την περίπτωσή μου σε κάποιο νήμα, αλλά... αν και αισθάνομαι ένα μεγάλο παιδί αυτό το 52 + με φρενάρει από τα πολλά πολλά.
Κωνσταντίνε sorry για την κατάχρηση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xristos87

Well-Known Member
@CVIAL και @vlafo προσωπικά λαμβάνω πολύ σοβαρά τα λεγόμενά σας.
Βέβαια αφουγκράζομαι όλες τις απόψεις το μελών. Κάποια στιγμή θα θελα να ζητήσω τα σχόλιά σας για την περίπτωσή μου σε κάποιο νήμα, αλλά... αν και αισθάνομαι ένα μεγάλο παιδί αυτό το 52 + με φρενάρει από τα πολλά πολλά.
Κωνσταντίνε sorry για την κατάχρηση.
κρατα τα λογια του cvial. ειναι αξιοπιστος.
 

witcher

Well-Known Member
Εγω θα συμφωνούσα αν ημουν σίγουρος οτι η καλή φυτρωση ειναι πια δεδομένη στις Ελληνικές κλινικές .
Δεν εχω πειστεί ακομα .
Ούτε εγω Georgie και δεν την θεωρώ δεδομένη. Θεωρώ πολύ σημαντικό να ξέρεις οτι σε μια κλινική οντως θα φυτρώσει ότι σου βάλει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγω θα συμφωνούσα αν ημουν σίγουρος οτι η καλή φυτρωση ειναι πια δεδομένη στις Ελληνικές κλινικές .
Δεν εχω πειστεί ακομα .

Σε όλες όχι, απλά σήμερα έχεις εγχώριες επιλογές για να διαλέξεις που δεν υστερούν από αυτό που σου προσφέρει σαν φύτρωση η advanced. Για αυτό μιλάμε.
 

Georgie

Well-Known Member
Σε όλες όχι, απλά σήμερα έχεις εγχώριες επιλογές για να διαλέξεις που δεν υστερούν από αυτό που σου προσφέρει σαν φύτρωση η advanced. Για αυτό μιλάμε.
Εγχώρια επιλογή σίγουρα θα υπάρχει .
Επειδή όμως τα μόνα περιστατικά που βλέπω είναι από το φόρουμ
Προσωπική άποψη είναι ότι από σταθερότητα φυτρωσης η Advanced μέχρι τώρα είναι πιο αξιόπιστη .
Περιμένω τα περιστατικά και από τη Starks που εύχομαι να είναι στην ίδια κατηγορία και ανώτερα , εννοείται.
Καλό σε όλους θα κάνει .
 

alex7

Well-Known Member
Εγχώρια επιλογή σίγουρα θα υπάρχει .
Επειδή όμως τα μόνα περιστατικά που βλέπω είναι από το φόρουμ
Προσωπική άποψη είναι ότι από σταθερότητα φυτρωσης η Advanced μέχρι τώρα είναι πιο αξιόπιστη .
Περιμένω τα περιστατικά και από τη Starks που εύχομαι να είναι στην ίδια κατηγορία και ανώτερα , εννοείται.
Καλό σε όλους θα κάνει .
Έχει δει κάποιος εδώ στο forum αποτυχημένη φυτρωση μετά από ΜΜ ; Εγώ τουλάχιστον δε θυμάμαι τα τελευταία 4 χρόνια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Αυτό δε σημαίνει τίποτα .Μάλλον το αντίθετο σημαίνει .Αν είχε αποτύχει θα ερχόταν εδώ ο ασθενής να καταγγείλει την κλινική
Αυτό είναι εικασία. Εκτός και αν έχεις προσωπική πληροφόρηση για τον λόγο που σταμάτησαν.
 

andy.k

Active member
Σχετικά με τη διαχείριση δοτριας από την advance, η κλινική για συνεδρίες έως 2-2,5 Κ επιλεγει σταθερα να παίρνει μοσχεύματα μονο από το φιλέτο της δοτριας για να πετύχει μεγάλους λόγους και πυκνότερα αποτελέσματα. Αυτό για εμένα δεν είναι απαραίτητα κακο, εφόσον το συγκεκριμένο κομμάτι της δοτριας δεν απογυμνωθεί σε τέτοιο βαθμό που να είναι αδύνατη η χρήση του σε μελλοντική μεταμόσχευση και εφόσον δεν δημιουργηθεί οπτικα έντονη διαφοροποίηση με την υπόλοιπη ανεγγιχτη δοτρια. Το πρόβλημα σε παλιότερες μεταμοσχεύσεις, συμπεριλαμβανομένης και της δικής μου ομως, δεν είναι ότι απογυμνώνεται υπερβολικά η περιοχή της δοτριας που χρησιμοποιούν, το φιλέτο δλδ, αλλά ότι η οριοθέτηση της εν λόγω περιοχής γίνεται με απόλυτες ευθείες με αποτέλεσμα να δημιουργούνται τα γνωστά "παράθυρα ". Αυτό σα τακτική πιστεύω αδικεί πολύ την κλινική, γιατί αν απλά "έσβηναν" λίγο αυτό το παράθυρο που δημιουργούν πιθανόν κανείς δε θα σχολίαζε το παραμικρό. Η motorized εξαγωγή είναι ίσως ένα ακόμα επιβαρυντικό στοιχείο για τη δοτρια, αλλά από την αλλη, υπάρχουν σοβαρες κλινικές που στρέφονται προς τα εκεί, και αν όχι εξ ολοκλήρου, έχουν υιοθετήσει "υβριδική" συμπεριφορά, για να εξάγουν περισσότερα μοσχεύματα και να είναι ανταγωνιστικές. Αν δε κάνω λαθος, και η hdc, που κατά εμε είναι από τις καλύτερες στη διαχείριση δοτριας χρησιμοποιεί μοτερακι. Φυσικά η advance εξακολουθεί να μην εχει κανένα πλάνο πλην του "ελα και θα σε κάνουμε κουκλάκι". Επίσης δε δίνουν σημασία στη λεπτομέρεια κατά την τοποθέτηση στην ομογενοποίηση του αποτελέσματος, δε σχεδιάζουν καν περιοχές, μόνο hairline σχεδιάζουν. Όμως αυτό με τα παράθυρα στη δοτρια για το οποίο τόσο πολύ κατηγορείται, εφόσον δεν υπάρχει overharvesting φυσικα, νομίζω ότι θα μπορούσε να το διορθώσει με ένα απλό "σβήσιμο" και νομίζω ότι μπορεί να διορθωθεί ακόμα και σε 2η μεταμόσχευση. Σε κάθε περίπτωση ομως η αδιαφορία της κλινικής να συμμορφωθεί με τόσο απλά πράγματα, είναι ανυσηχητικη κ δεν εμπνέει καμιά εμπιστοσύνη.
 

Georgie

Well-Known Member
Εγω παλι φίλε Andy πιστεύω οτι το θεμα του pattern της εξαγωγής μπορει και να το εχουν βελτίωσει, κρίνοντας απο εμένα και απο αλλα περιστατικα που εχω δει σε μηνυματα φωτογραφίες αλλα και απο παρουσιάσεις τελευταία στο φορουμ .
Αλλα όπως αναφέρεις με 2-2.5k μοσχευματα δύσκολα θα καταστραφεί η δοτρια .
Αυτο που με προβληματίζει ειναι οτι δύσκολα η κλινική θα απέρριπτε κάποιον μη κατάλληλο υποψήφιο λογω ηλικίας η περιορισμένης δοτριας, αλλα δεν ειναι και η μόνη .
Απο τις Ελληνικές κλινικές που γνωρίζω, σε αυτο το θεμα μονο τη κλινική του Αναστασάκη θα εμπιστευόμουν για μια πραγματική ειλικρινής αξιολόγησης, και πλάνου .
Δηλαδή αν ημουν Norwood 4 και πανω, η σε πιο νεαρή ηλικια δε θα πήγαινα στην Advanced με τιποτα !
 

andy.k

Active member
Εγω παλι φίλε Andy πιστεύω οτι το θεμα του pattern της εξαγωγής μπορει και να το εχουν βελτίωσει, κρίνοντας απο εμένα και απο αλλα περιστατικα που εχω δει σε μηνυματα φωτογραφίες αλλα και απο παρουσιάσεις τελευταία στο φορουμ .
Αλλα όπως αναφέρεις με 2-2.5k μοσχευματα δύσκολα θα καταστραφεί η δοτρια .
Αυτο που με προβληματίζει ειναι οτι δύσκολα η κλινική θα απέρριπτε κάποιον μη κατάλληλο υποψήφιο λογω ηλικίας η περιορισμένης δοτριας, αλλα δεν ειναι και η μόνη .
Απο τις Ελληνικές κλινικές που γνωρίζω, σε αυτο το θεμα μονο τη κλινική του Αναστασάκη θα εμπιστευόμουν για μια πραγματική ειλικρινής αξιολόγησης, και πλάνου .
Δηλαδή αν ημουν Norwood 4 και πανω, η σε πιο νεαρή ηλικια δε θα πήγαινα στην Advanced με τιποτα !

Φίλε μου συμφωνώ ότι η καταστροφή της δοτριας είναι δύσκολο να γίνει με 2-2,5k, αλλά μόνο αν υποθέσουμε ότι κατά την εξαγωγή τα παρακείμενα σε αυτά μοσχευνατα, έμειναν ανέγγιχτα. Αν όμως για να εξαχθούν αυτά τα 2-2,5k με ασφαλεια(που στην περίπτωση της advance ασφαλή βγαίνουν, αλλιώς δε θα είχαμε καλές φυτρώσεις) καταστράφηκαν μερικώς η ολικώς και τα γειτονικά τους η κάποια από αυτά, τότε καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για Βατερλώ...γτ σε αυτή την περιπτωση, δε θα λείπουν πλέον από την χρησιμοποιηθείσα δοτρια 2,5Κ, αλλά 3Κ+ και μάλιστα, επειδή θα μιλάμε και για γειτονικά μοσχεύματα, καταλαβαίνεις ότι τα κενά σημεία θα είναι υπερβολικά μεγάλα πλέον σε επιφάνεια και εμφανή, ιδίως με πολύ κοντό μαλλί. Το moter σε λάθος χέρια...είναι "μη σου κάτσει"...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε μου συμφωνώ ότι η καταστροφή της δοτριας είναι δύσκολο να γίνει με 2-2,5k, αλλά μόνο αν υποθέσουμε ότι κατά την εξαγωγή τα παρακείμενα σε αυτά μοσχευνατα, έμειναν ανέγγιχτα. Αν όμως για να εξαχθούν αυτά τα 2-2,5k με ασφαλεια(που στην περίπτωση της advance ασφαλή βγαίνουν, αλλιώς δε θα είχαμε καλές φυτρώσεις) καταστράφηκαν μερικώς η ολικώς και τα γειτονικά τους η κάποια από αυτά, τότε καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για Βατερλώ...γτ σε αυτή την περιπτωση, δε θα λείπουν πλέον από την χρησιμοποιηθείσα δοτρια 2,5Κ, αλλά 3Κ+ και μάλιστα, επειδή θα μιλάμε και για γειτονικά μοσχεύματα, καταλαβαίνεις ότι τα κενά σημεία θα είναι υπερβολικά μεγάλα πλέον σε επιφάνεια και εμφανή, ιδίως με πολύ κοντό μαλλί. Το moter σε λάθος χέρια...είναι "μη σου κάτσει"...

Τα πες όλα.
 
Δότρια και χτένισμα προς τα πάνω.
 

Συνημμένα

  • Screenshot 2021-04-24 at 7.38.03 PM.jpg
    Screenshot 2021-04-24 at 7.38.03 PM.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 387
  • Screenshot 2021-04-24 at 7.38.57 PM.jpg
    Screenshot 2021-04-24 at 7.38.57 PM.jpg
    348.2 KB · Προβολές: 430
Μπλουζα