Kannenas, dr. Erdogan, fue, 5500 graft, 26-27/3/19

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μετά το 6μηνο δεν βλέπεις σημαντική νέα φύτρωση αλλά ωρίμανση ενός σημαντικού αριθμού πολύτριχων τα οποία ξεκινούν σαν μονότριχα (όχι όλα αλλά αρκετά) και αύξηση πάχους. Αυτό δίνει την διαφορά στην κάλυψη (και στην εικόνα) από 6-12 μήνες. Σε αυτή την περίπτωση με 45μ και τοσο μικρό λόγο, η εικόνα δεν θα διαφοροποιηθεί πολύ.

Σχετικά με την ερωτήσή σου πιο πριν περί μαμίσιου λόγου όπως φαίνεται και από τα στατιστικά σου είσαι από 2,2-2,4 στις περιοχές που μετράνε στις μμ (occipital, parietal) άρα όντως το splitting "πήγε σύνεφο".

Σαν αποτέλεσμα νομίζω ότι έχει ακόμα τα χαρακτηριστικά του patchwork, κενά εδώ και εκεί, μπορεί βέβαια να στρώσει αργότερα. Προσωπικά θα ήθελα μια καλύτερη και πιο πυκνή hairline και από εκεί και πίσω μικρότερη πυκνότητα και όσο βοηθήσει το layering. Γενικά πάντως δεν είναι δουλεία για την οποία πρέπει να περηφανεύεται ο γιατρός όχι τόσο σαν φύτρωση αλλά σαν ένα συνδυασμό πλάνου μμ που αφορά στρατηγική, σχεδίαση, φύτευση για να πάρεις το καλύτερο δυνατό illusion αφού μιλάμε για κορυφαίο γιατρό. Αυτή εδώ είναι μια περίπτωση που έπρεπε να πάει πιο συντηρητικά σε 2-3μμ ξεκινώντας από μπροστά και χτίζοντας σιγά-σιγά ένα πιο καλό αποτέλεσμα με δεδομένο το handicap των 45μ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tsek

Well-Known Member
Δεν πήγε καλά η φύτρωση, ούτε καν στην hairline.
Ακόμα και η γωνία φύτρωσης δεν είναι καλή.
Ανάκατες τρίχες σε ολο το κεφάλι. Δεν είναι δουλεία 13.500 ευρώ αυτό.
Λες και ήρθε απο την DHI είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gerassis

Well-Known Member
Έχω την εντύπωση πως η DHI με 13.500€ από γλόμπο θα τον έκανε μαλλιά. Με αυτά τα λεφτά πχ ο Αναστασακης θα του έπαιρνε από τα γένια , το στήθος και θα του έκανε συνδιασμο strip με fue και φυσικά την επέμβαση ο ίδιος και θα έπαιρνε και το καπελάκι LLLT. Ας περιμένουμε όμως να τη δούμε ολοκληρωμένη. Έχει ακόμα δρόμο
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ρε παιδιά αν γεμίζανε αυτά τα Norwood γυαλί μόνο με 5500 grafts τώρα όλοι εμείς θα ήμασταν μαλλιαδες.
Ο άνθρωπος ήταν γλόμπος τελείως και οι φωτογραφίες που έβαλε τον αδικούν.

694_Ust.JPG
 

kannenas

Member
Η αλήθεια είναι οτι προσπάθησα να βάλω κάποιες από τις πιο brutal φωτογραφίες που τράβηξα, ο John_John1 εχει δίκιο, μην ξεχνάμε και απο που ξεκίνησα, γιαυτο λέω οτι σε γενικές γραμμες πέτυχα αυτό που ήθελα. Στην πραγματικοτητα όπως σας είπα τα μαλλιά απο μπροστά φαίνονται μια χαρά υπο φυσιολογικές συνθήκες φωτισμού. Βασική μου προτεραιοτητα ηταν να εχω μια απόλυτα φυσική hairline και αυτό το πέτυχα (μάλλον βοηθάει και η λεπτή τρίχα). Φυσικά η κριτική είναι ευπρόσδεκτη και διαβάζω τις γνώμες σας με ενδιαφέρον. Κανονικά θα έπρεπε μελλοντικά να κάνω άλλη μια μμ για μια γενική πύκνωση.
 

Tsek

Well-Known Member
John Το πλάνο της επέμβασης ήταν να έχει μία αξιοπρεπή πυκνότητα μπροστά η οποία θα σβήνει σιγά-σιγά προς τα πίσω εδώ έχουμε μία οριακή πυκνότητα μπροστά και όλο το υπόλοιπο είναι ανάκατες τρίχες. Δεν αξίζει αυτή η εικόνα τόσα λεφτά. Μακάρι να στρώσει.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Δεν μιλάω για τα λεφτά άλλα για την φυτρωση των 5500 αλλά και τν έκταση του προβλήματος.
Σίγουρα ένα τέτοιο καθαρό Norwood θα μπορούσε να πάρει το ίδιο αποτέλεσμα με λιγότερα λεφτά γιατί είναι καθαρή δουλειά πάνω του.
Σε εμάς πχ. με 1,60 το μόσχευμα θα έδινε 8800 με όλα τα έξοδα πληρωμένα. Κέρδος 4700 ευρώ+
 

koumparos

Well-Known Member
Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τον γιατρό...νομίζω ότι αυτό το κεφάλι norwood 6 με την περιοχή πίστα πατινάζ θέλει άλλα τόσα για να έχει αξιοπρεπή,καλή πυκνότητα.Εγω θα έκανα άλλη μια βαρβατη με έμφαση α,β ζώνη και άλλη μία από γενια Κράουν.Η δεν θα με ένοιαζε το Κράουν και θα το σενιαριζα με λίγο τοπικ.
 

gerassis

Well-Known Member
Εμένα δε θα με πείραζαν τα grafts όσο το splitting. Τα μοσχεύματα που προέρχονται από splitting έχουν σαφώς πιο μικρή επιβίωση από τα ατόφια. Τυχον επόμενη επέμβαση καλό θα είναι να γίνει στην Ελλάδα για λόγους κόστους η σε άλλο γιατρό χωρίς splitting. Πάντως από τη στιγμή που είσαι εσύ ευχαριστημένος μη δίνεις σημασία σε αυτά που γράφουμε. Για σένα το έκανες
 

Tsek

Well-Known Member
Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τον γιατρό...νομίζω ότι αυτό το κεφάλι norwood 6 με την περιοχή πίστα πατινάζ θέλει άλλα τόσα για να έχει αξιοπρεπή,καλή πυκνότητα.Εγω θα έκανα άλλη μια βαρβατη με έμφαση α,β ζώνη και άλλη μία από γενια Κράουν.Η δεν θα με ένοιαζε το Κράουν και θα το σενιαριζα με λίγο τοπικ.
Άρα με βάση ποιά λογική τον ανέλαβε και του έδωσε αυτό το αποτέλεσμα?
Ο άνθρωπος έδωσε τόσα λεφτά για να έχει ένα σωστό και μελετημένο πλάνο. Που είναι η μελέτη και ο σχεδιασμός?
 

gerassis

Well-Known Member
Η μελέτη φίλε είναι πως θα βγάλει άλλα 10 χιλιάρικα από το παλικάρι. Αυτό το έχει μελετήσει πολύ καλά...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kannenas

Member
Επίσης να διευκρινίσω ότι είπα στο γιατρό ότι θα το κάνω μια και έξω , ότι περισσότερο μπορώ να καλύψω και δεν θα ασχοληθώ ξανά με μεταμόσχευση.
 

Veron

Well-Known Member
Συμφωνω απολυτα οτι το πλανο του γιατρου δεν ειναι το ιδανικοτερο αλλα ειναι πολυ νωρις να κριθει το αποτελεσμα.Ενα 30-40% των μοσχευματων εχει μπει crown.Πως γινεται ατομα σε αλλα νηματα να λετε οτι η φυτρωση στο crown ξεκινα μετα απο τους 6-7 μηνες και εδω να κατακεραυνωνεται οτι το αποτελεσμα δεν ειναι καλο!
 

koumparos

Well-Known Member
Tsek εάν του έφτιαχνε πυκνή hairline πίσω θα ήταν τώρα καμμένη γη.Εαν δεν του ειπε ότι το κεφάλι του θα χρειαστεί 10.000 μοσχεύματα και εάν καλυφθεί καλά το Κράουν τότε είναι απαράδεκτος.
 

Gzisis69

Member
το αποτελεσμα ειναι παραξενο. απο καραφλος εγινες ο τυπος με τα περιεργα μαλλια. ειναι στο σημειο πυκνοτητας που πηρα την αποφαση και τα ξυρισα και δεν ξανακοιταξα πισω απο τοτε. δοκιμασε να τα παρεις με μηχανη στο 1μμ το πολυ και ισως δινεται ενα ιλουσιον ομοιογενειας. αλλιως μεταμοσχευση με τουλαχιστον αλλα τοσα αν σε παιρνει οικονομικα- απο δοτρια.
 

manly_Man

Well-Known Member
η ουσια ειναι οτι εδωσε 13.500 ευρω για μια μεταμοσχευση που δεν θα εχει καμια διαφορα με το να την εκανε καπου με τα μισα ή κ λιγοτερα λεφτα...θα μπορουσε να ειχε παει σε μια πιο φτηνη κλινικη να του βάλει οσα ειναι να βαλει χωρις splitting ετσι θα είχε μεγαλύτερο λογο (θα είχε κ μεγαλύτερη επιβίωση μοσχευμάτων), και μετα σε δευτερο πλανο αν δεν ειχε αποθεμα δοτριας να εβγαζε απο γένια ή κ απο στήθος στην χειρότερη ωστε να είχε και καλύτερη κάλυψη....
 

Georgie

Well-Known Member
Τη hairline τη βλέπω φυσική και καλή απο τη φωτογραφία .
Πίσω αρκετά αραιό, αλλα αναμενόμενο με τόσα λίγα grafts σε ενα άδειο κεφαλι .
Εύχομαι να πυκνώσει περισσότερο που ειναι και αναμενόμενο αφού εχεις ακομα 5 μηνες για να βελτιωθεί .
Δύσκολα κάποιος άνω των 40-45 θα μπει σε διαδικασία για δεύτερη μεταμοσχευση .
Σε μάγους δε πιστεύω αφού όλοι εχουν δείξει μέτρια αποτελέσματα
Υπερβολικό το νούμερο που πλήρωσες , έπρεπε να εχει εγγυημένο το θαύμα φίλε .
Εχει να δώσει ακομα πιστεύω οπότε καλο θα ηταν να ενημερώνεις αφού το ξεκίνησες
Παντως καλύτερος εισαι απο πριν
 

kannenas

Member
Tsek εάν του έφτιαχνε πυκνή hairline πίσω θα ήταν τώρα καμμένη γη.Εαν δεν του ειπε ότι το κεφάλι του θα χρειαστεί 10.000 μοσχεύματα και εάν καλυφθεί καλά το Κράουν τότε είναι απαράδεκτος.
Μου ειπε οτι χρειαζονται 9500 grafs και εχουμε μονο 7500 διαθεσιμα
 
Μπλουζα