JOJO, injertocapilar (Lorenzo), fue, 3403g, 18 & 19/12/2019

gregkont13

Verified MM member
Η διαφορά σε σχέση με τις ελληνικές κλινικές αν υπολογίσεις και τα έξοδα που απαιτούνται είναι περίπου 6 με 7 χιλιάδες . Να εξηγήσω πως το σκέφτηκα εγώ . Έχοντας κάνει στο παρελθόν μ.μ σε ελληνική κλινική αντιμετωπίστηκα σαν πελάτης που πάει σε κομμωτήριο . Κανένα πλάνο , καμια κουβέντα με τον γιατρό . Πωλητής μου πούλησε την μ.μ , μια κοπέλα μου την έκανε ( δεν έμαθα καν το όνομα της ) και τις φωτογραφίες με το αποτέλεσμα τις έστελνα στον πωλητή . Την γιατρό δεν την ξαναείδα ποτέ μου και δεν είχα την δυνατότητα να μιλήσω μαζί της . Όταν κατάλαβα τι είχα κάνει ήταν ήδη αργά . Για καλή μου τύχη δεν μου σπατάλησαν πολλά μοσχεύματα αλλα έκαναν ζημιά στη δοτρια την οποία προσπάθησε να ομογενοποιησει τώρα ο Lorenzo ( όπως μου εξήγησε χρησιμοποίησαν πολύ μεγάλο εργαλείο εξαγωγής ) .
Όταν πήγα στο consultation στην Αθήνα συνάντησα τη μέρα με τη νύχτα . Ακριβής μέτρηση της δοτριας , ακριβής ανάλυση για το τι χρειάζεται το κεφάλι πέρα από την επέμβαση . Μέτρηση όλων των χαρακτηριστικών της τρίχας μου . Χάραξη πλάνου με ακριβείς αριθμούς . Ο άνθρωπος μου έφτιαξε μια στρατηγική χωρίς να χρεώσει ούτε ένα ευρώ . Και με αυτόν τον τρόπο θα μπορούσα και σε άλλο γιατρό να πήγαινα να την ακολουθήσω .
Δεν θέλω να μιλήσω για την επέμβαση γιατί θα πω πολλά που δεν θέλω για την ελληνική κλινική με κίνδυνο να κατηγορηθώ ακόμα και για δυσφήμιση. Ένα μόνο θα αναφέρω . Όταν τελείωσα στην Ελλάδα μου τοποθετήθηκε γάζα πίσω στο κεφάλι την οποία όταν αφαίρεσα μετά από 3 μέρες είδα την εικόνα μου , ζαλίστηκα και έκανα εμετό . Όταν τελείωσα με τον Lorenzo και ρώτησα ποτέ θα μου τοποθετήσουν γάζα μου είπαν ότι μπορώ να φύγω και ότι δεν χρειάζεται καν !!! Η δοτρια μου στις 3 μέρες φαινόταν σχεδόν ανέγγιχτη .
Λαμβάνοντας λοιπόν υπόψη όλα τα παραπάνω και 10 φορές να μου δινόταν η δυνατότητα να επιλέξω πάλι θα επέλεγα και τις 10 να δώσω κάποια χρήματα παραπάνω η αν δεν τα είχα να κάνω λίγο υπομονή να τα μαζέψω για να ξαναπάω εκεί . Δεν είμαι πλούσιος και όσοι με γνώρισαν από κοντά το ξέρουν . Αλλά είναι το κεφάλι μας και τα χαμένα μοσχευματα δεν γυρνάνε πίσω . Αν είχα την δυνατότητα απεριόριστων μοσχευμάτων εννοείται πως θα πήγαινα σε ελληνική κλινική . Τώρα όμως που τα grafts φτάνουν οριακά να με καλύψουν χαίρομαι που αυτή τη φορά έκανα αυτήν την επιλογή .


Θα διαφωνήσω στο χρηματικό. Ο λορετζο χρεώνει 10.000 για τα πρώτα 2000 γκραφτς και απο κεί και πέρα 2.5. εγω ήθελα περίπου 3300. Αρα ήθελα 13250 ευρώ. Επιπλέον, από ότι ξέρω δεν καλύπτει διαμονή ή αεροπορικά οπότε αυτά είναι σίγουρα άλλα 800-1000 ευρώ. Αν βάλω και μια επίσκεψη στην ισπανία 6 μήνες πριν την επέμβαση, πάω στα 15.000 χοντρικά. Στην κύπρο που έκανα έβαλα 3000 με 1.9. Τα 300 grafts έξτρα δεν μου τα χρέωσε. Συν αεροπορικά διαμονή πληρωμένα (Για αεροπορικά μου έδωσε 400 ευρώ ενώ μου κόστισαν 200). Οπότε έδωσα 5700-200=5500. Η διαφορά είναι 9-10.000 με κύπρο. Με ελλάδα θα ήταν ακόμη μεγαλύτερη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα διαφωνήσω στο χρηματικό. Ο λορετζο χρεώνει 10.000 για τα πρώτα 2000 γκραφτς και απο κεί και πέρα 2.5. εγω ήθελα περίπου 3300. Αρα ήθελα 13250 ευρώ. Επιπλέον, από ότι ξέρω δεν καλύπτει διαμονή ή αεροπορικά οπότε αυτά είναι σίγουρα άλλα 800-1000 ευρώ. Αν βάλω και μια επίσκεψη στην ισπανία 6 μήνες πριν την επέμβαση, πάω στα 15.000 χοντρικά. Στην κύπρο που έκανα έβαλα 3000 με 1.9. Τα 300 grafts έξτρα δεν μου τα χρέωσε. Συν αεροπορικά διαμονή πληρωμένα (Για αεροπορικά μου έδωσε 400 ευρώ ενώ μου κόστισαν 200). Οπότε έδωσα 5700-200=5500. Η διαφορά είναι 9-10.000 με κύπρο. Με ελλάδα θα ήταν ακόμη μεγαλύτερη.

Όχι ότι κάνει διαφορά, απλά για την ακρίβεια. Το ξενοδοχείο στην Ισπανία είναι πληρωμένο. Τα αεροπορικά είναι 250€. Αυτό δίνει ένα κόστος 13.500€. Το 250€ της επίσκεψης στην Ισπανία για το consulation δεν το βάζω γιατί απλά τέτοια υπηρεσία consultation δεν παρέχεται από τις Κυπριακές (τουλάχιστον από HDC). Η (σημαντική) διαφορά λοιπόν είναι 13.500-5.500=8.000€. Αυτό είναι το σωστό νούμερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gregkont13

Verified MM member
Όχι ότι κάνει διαφορά απλά για την ακρίβεια. Το ξενοδοχείο στην Ισπανία είναι πληρωμένο. Τα αεροπορικά είναι 250€. Αυτό δίνει ένα κόστος 13.500€. Το 250€ της επίσκεψης στην Ισπανία για το consulation δεν το βάζω γιατί απλά τέτοια υπηρεσία consultation δεν παρέχεται από τις Κυπριακές (τουλάχιστον από HDC). Η σημαντική διαφορά λοιπόν είναι 13.500-5500=8000€. Αυτό είναι το σωστό νούμερο.
Ο μιχαλης κανει consultation αλλα απεχει απο αυτο του λορετζο πολυ και σ αυτο ο γιατρος θελει βελτιωση. Παραυτα ειναι δωρεαν ( το μετριο consultation που κανει).

Απο την αλλη τα 8000 ειναι μια μεγαλη διαφορα και αναρωτιεμαι αν αξιζουν απο την αποψη οτι αν παιξεις με φινα μαζι , πιστευω οτι εχεις παρα πολλες επιλογες με 1.9 - 2.5 το γκραφτ και πολυ καλες μαλιστα. Freitas, villa, pekiner, κυπριακες κλπ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν θα τους έβαζα όλους αυτούς που αναφέρεις στο ίδιο καλάθι. Εξάλλου η διαφορά των 8000 ισχύει για αυτά που έδωσες εσύ. Στα 2.5€ (Pekiner, Villa) η διαφορά πέφτει στα μισά. Εγώ εκεί θα το σκεφτόμουν αν υπήρχαν περιστατικά και παρουσιάσεις στο φόρουμ όπως και δίαυλος επικοινωνίας.
 

JOJO

Active Member
Θα διαφωνήσω στο χρηματικό. Ο λορετζο χρεώνει 10.000 για τα πρώτα 2000 γκραφτς και απο κεί και πέρα 2.5. εγω ήθελα περίπου 3300. Αρα ήθελα 13250 ευρώ. Επιπλέον, από ότι ξέρω δεν καλύπτει διαμονή ή αεροπορικά οπότε αυτά είναι σίγουρα άλλα 800-1000 ευρώ. Αν βάλω και μια επίσκεψη στην ισπανία 6 μήνες πριν την επέμβαση, πάω στα 15.000 χοντρικά. Στην κύπρο που έκανα έβαλα 3000 με 1.9. Τα 300 grafts έξτρα δεν μου τα χρέωσε. Συν αεροπορικά διαμονή πληρωμένα (Για αεροπορικά μου έδωσε 400 ευρώ ενώ μου κόστισαν 200). Οπότε έδωσα 5700-200=5500. Η διαφορά είναι 9-10.000 με κύπρο. Με ελλάδα θα ήταν ακόμη μεγαλύτερη.

Να καταθέσω και εγώ με την σειρά μου ότι πλήρωσα τα 3000g, τα 403g δεν χρεώθηκαν, άρα ένα όφελος περίπου 1000€ (θεωρώντας 2.5€/g πάνω από τα 2500€). Άρα η διαφορά είναι 7000€.
 

gregkont13

Verified MM member
Δεν θα τους έβαζα όλους αυτούς που αναφέρεις στο ίδιο καλάθι. Εξάλλου η διαφορά των 8000 ισχύει για αυτά που έδωσες εσύ. Στα 2.5€ (Pekiner, Villa) η διαφορά πέφτει στα μισά. Εγώ εκεί θα το σκεφτόμουν αν υπήρχαν περιστατικά και παρουσιάσεις στο φόρουμ όπως και δίαυλος επικοινωνίας.
Τους βαζω στο ιδιο καλαθι απο την αποψη του αποτελεσματος. Ισως στη στρατηγικη-consultation λιγο να υστερουν οι κυπριακες , αλλα αν παιρνεις φινα θεωρω σχεδον δεδομενο οτι θα πας πολυ καλα. Εξου, tasmania, ilcapitano, pes κλπ κλπ. Τωρα ο πεκινερ και η villa ισως ειναι ενα σκαλι πιο πανω σαν ολικη διαδικασια, οπως και ο fereira. Για να καταληξω δυσκολα θα δινα 13000 στο λορετζο , ειδικα αν παιρνω φινα, οταν στα 2.5 εχω καποιες επιλογες που θα χαρακτηριζα ισαξιες με κεινον. Οσο για feedback στο φορουμ, ναι. Μακαρι να χαμε απο ολους αυτους. Εγω ειχα πρωτη επιλογη κεσερ τοτε αλλα δυστυχως λογο θεματος του γιου του ειχε παψει χειρουργεια. Αν και οπως τα φερε η τυχη, πηγα πολυ καλα στο μιχαλη.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τους βαζω στο ιδιο καλαθι απο την αποψη του αποτελεσματος. Ισως στη στρατηγικη-consultation λιγο να υστερουν οι κυπριακες , αλλα αν παιρνεις φινα θεωρω σχεδον δεδομενο οτι θα πας πολυ καλα. Εξου, tasmania, ilcapitano, pes κλπ κλπ. Τωρα ο πεκινερ και η villa ισως ειναι ενα σκαλι πιο πανω σαν ολικη διαδικασια, οπως και ο fereira. Για να καταληξω δυσκολα θα δινα 13000 στο λορετζο , ειδικα αν παιρνω φινα, οταν στα 2.5 εχω καποιες επιλογες που θα χαρακτηριζα ισαξιες με κεινον. Οσο για feedback στο φορουμ, ναι. Μακαρι να χαμε απο ολους αυτους. Εγω ειχα πρωτη επιλογη κεσερ τοτε αλλα δυστυχως λογο θεματος του γιου του ειχε παψει χειρουργεια. Αν και οπως τα φερε η τυχη, πηγα πολυ καλα στο μιχαλη.

Νομίζω ότι έχω απαντήσει πιο πάνω για τα 5/10 ή 9/10 και το προσπερνας λες και δεν υπάρχει. Το πρόβλημα δεν είναι αν το επιτυχημένο αποτέλεσμα των Κυπριακών είναι ισάξιο με του Λορένζο ή του Pekiner ή της Villa. H σταθερότητα είναι που μετράει και δεν είναι απαραίτητα μόνο η φίνα που παίζει ρόλο. Αν ήσουν στην θέση του Γιάννη και είχες καεί (ευτυχώς που δεν είσαι) πιθανώς να είχες άλλη άποψη, οπότε μην αφήνεις το επιτυχημένο αποτελεσμά σου να επηρεάζει την κρίση σου. Οφείλεις να βλέπεις τα γεγονότα.
 

gregkont13

Verified MM member
Νομίζω ότι έχω απαντήσει πιο πάνω για τα 5/10 ή 9/10 και το προσπερνας λες και δεν υπάρχει. Το πρόβλημα δεν είναι αν το επιτυχημένο αποτέλεσμα των Κυπριακών είναι ισάξιο με του Λορένζο ή του Pekiner ή της Villa. H σταθερότητα είναι που μετράει και δεν είναι απαραίτητα μόνο η φίνα που παίζει ρόλο. Αν ήσουν στην θέση του Γιάννη και είχες καεί (ευτυχώς που δεν είσαι) πιθανώς να είχες άλλη άποψη, οπότε μην αφήνεις το επιτυχημένο αποτελεσμά σου να επηρεάζει την κρίση σου. Οφείλεις να βλέπεις τα γεγονότα.

Η αληθεια ειναι πως δεν το χα δει. Τωρα το δα.

Να με ειλικρινης, αν ημουν σαν το Γιαννη δεν θα μπαινα ποτε για μμ μεχρι να αδειασω. Δεν αφηνω το αποτελεσμα να χαλασει τη κριση μου καθολου. Αν εγω ο ιδιος κανω δευτερη πιθανο να παω στον πεκινερ, αν δεν κανω στριπ που το σκεφτομαι και ας πηγα πολυ καλα στο μιχαλη. Μπορει να παω και στο μιχαλη αλλα δεν ειναι στανταρ. Παρολα αυτα δεν θεωρω το 5/10 , 9/10 σωστο. οι κυπριακες εχουν μεγαλα ποσοστα επιτυχιας κατε με. Το λαθος στο γιαννη για μενα ειναι που τον ανελαβε. Επρεπε να παρει φινα η να περιμενει. Γενικα ομως δεν θεωρω οτι οι κυπριακες εχουν μικρα ποσοστα επιτυχιας.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είπα τα νούμερα ενδεικτικά. Όπως και να έχει νομίζω κατατέθηκαν όλες οι απόψεις καλό είναι να μην συνεχίσουμε για να μην χαλάμε και το νήμα του φίλου.
 

JOJO

Active Member
Θα ήθελα να παρακαλέσω να μην διαιωνίζουμε τις άσχετες συζητήσεις στο νήμα. Προσπαθώ να το κρατήσω "καθαρό" έτσι ώστε να μην κουράζει. Δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι εδώ μια τέτοια συζήτηση.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ lege artis μεταμόσχευση!
Ο Jojo ειναι επιπλεον τυχερος που έχει πολυ καλή επούλωση, ηδη τη 2η μερα οι πρωτες οπες εχουν σχεδον εξαφανιστει!

ΟΛΑ δειχνουν άψογα!
Εξαγωγή, τοποθετηση, πολυ υψηλή πυκνότητα, αριστες γωνιες ΚΑΙ στους 3 αξονες!
Δεν θεωρειται τυχαια κορυφαιος ο Lorenzo.

To αποτέλεσμα ειναι ήδη εξαιρετικό στους 6 μήνες και έχει αρκετο δρομο ακόμα!

Φιλε μου, εκανες μια κορυφαια επένδυση, την καλύτερη που θα κάνεις ever.
Θα σε ανταμειβει για πάντα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

platanos

Well-Known Member
Το γεγονός οτι ο γιατρός εκφράζεται με τόσο κολακευτικά λόγια και εκθειάζει τη δουλειά συναδέλφου (ακόμα και αν είναι ο Lorenzo) μόνο θετική εντύπωση μπορεί να κάνει σε κάποιον (και δεν είναι ευνόητο), τουλάχιστον σε μένα έχει ανέβει ακόμα περισσότερο στα μάτια μου, δείχνει οτι δεν είναι μικρόψυχος αλλά εντελώς ακομπλεξάριστος και μόνο με την ευγενή άμιλλα μπορείς να βελτιώνεσαι και να προχωράς σε αυτή τη δουλειά (και σε οποιαδήποτε)
 

JOJO

Active Member
Γιατρέ, αρχικά να σε ευχαριστήσω που μπήκες στην διαδικασία να διαβάσεις και να σχολιάσεις την παρουσίαση μου. Χωρίς να έχω πρόθεση να υποτιμήσω κανένα μέλος, ο δικός σου σχολιασμός έχει άλλη βαρύτητα, για ευνόητους λόγους.
Επειδή η διαδικασία της παρουσίασης θα έχει εξέλιξη, έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον τόσο για εμένα, όσο και για τα υπόλοιπα μέλη, να παραμείνεις ενεργός και αυστηρός σχολιαστής της.
Επίσης, οποιαδήποτε συμβουλή μπορείς και θέλεις να μου δώσεις, ακόμα και για το πλάνο που θα ακολουθήσω στο μέλλον (hairline etc.) να ξέρεις ότι είναι ευπρόσδεκτη.
 

dim d

Well-Known Member
Το γεγονός οτι ο γιατρός εκφράζεται με τόσο κολακευτικά λόγια και εκθειάζει τη δουλειά συναδέλφου (ακόμα και αν είναι ο Lorenzo) μόνο θετική εντύπωση μπορεί να κάνει σε κάποιον (και δεν είναι ευνόητο), τουλάχιστον σε μένα έχει ανέβει ακόμα περισσότερο στα μάτια μου, δείχνει οτι δεν είναι μικρόψυχος αλλά εντελώς ακομπλεξάριστος και μόνο με την ευγενή άμιλλα μπορείς να βελτιώνεσαι και να προχωράς σε αυτή τη δουλειά (και σε οποιαδήποτε)
Οντως ηθελα να το γραψω και γω αυτο. Παρα πολυ θετική η συμμετοχη του γιατρού εδω.
 

JOJO

Active Member
7ος μήνας.

IMG_5440.jpg


IMG_5444.jpg


IMG_5439.jpg


IMG_5445.jpg


IMG_5438.jpg

IMG_5442r.jpg
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όλα πηγαίνουν καλώς. Αν πάρεις ένα 20% σε κάλυψη ακόμα θα έχεις ένα τέλειο αποτέλεσμα, σαν να μην είχες ποτέ ΑΑ. Αυτό που μου αρέσει είναι η φυσικότητα και το ωραίο στρώσιμο. Δένουν άψογα με τα υπόλοιπα μαλλιά.
 

JOJO

Active Member
Καλή Χρονιά σε όλους!

Όντως πέρασαν 12 μήνες οπότε ποστάρω το τελικό (κρατάω μια επιφύλαξη λόγω crown) αποτέλεσμα.

Με την κίτρινη γραμμή οριοθετώ την περιοχή (προς τα πίσω) που μπήκαν μοσχέυματα. Έχω πάρει πολλές φώτο στην ίδια πόζα με διάφορους φωτισμούς για να φανεί καλύτερα. Δεν έχω τόσο άσπρο μαλλί απλά μερικές που είναι με πολύ φως φαίνομαι πιο γκριζαρισμένος.

12 MONTHS -1.jpg


12 MONTHS -2.jpg


12 MONTHS -3.jpg


12 MONTHS -4.jpg


12 MONTHS -5.jpg


12 MONTHS -6.jpg


12 MONTHS -7.jpg


12 MONTHS -8.jpg
 

vlafo

Well-Known Member
Kάτσε ρε φίλε δεν είναι ακριβώς έτσι,πες ότι είναι φόρουμ για φαλακρούς και εν δυνάμει φαλακρούς.:)
 
Μπλουζα