JOJO, injertocapilar (Lorenzo), fue, 3403g, 18 & 19/12/2019

JOJO

Active Member
Γνώμη μου, οτι με το crown και τοσα πολλά grafts, ασχολείται οποιος εχει φτιαξει ηδη το μπροστινό μέρος ή το μπροστινο δεν έχει επηρεαστεί καθόλου από την ΑΑ και είναι "τσιμέντο". Αν μπορεί να γίνει μια εξαίρεση, τοτε θα γίνει μονο βαση ηλικίας ........αν πχ είναι πανω απο 50 κτλ.
Στην περίπτωση του @JOJO δεν ισχυει τίποτα από αυτά........είναι 34, hairline ψηλά, μισοφαγωμενη και κροταφοι ανοιχτοί παραπάνω από το κανονικο.

Η δουλειά παντως άψογη και η δοτρια άριστη για το μέλλον.

Όπως προείπα (περιμένω και τα στατιστικά από τον γιατρό) το μέγα μου θέμα από μικρός ήταν το crown. Είμαι NW κατηγορίας V άρα η ΑΑ εκεί χτυπάει κυρίως στην κορυφή. Η δότρια μου μετρημένη έχει 9000+ graft άρα μπορεί να δώσει άλλα περίπου 6000 graft. Η 2η επέμβαση θα αφορά το μπροστινό κομμάτι με περίπου 1500-2000 graft. Από την στιγμή που δεν παίρνω φίνα ο γιατρός μου είπε ότι θα πάμε συντηρητικά στο μπροστινό κομμάτι για να έχουμε απόθεμα για το μέλλον.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kardinalios

Well-Known Member
Εγώ πάντως που είδα και από κοντά τον @JOJO έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις :
1) Η τοποθέτηση σε μορφή κυκλική ηταν όντως απίστευτη . Τον είδα τη δεύτερη μέρα και ήταν εντυπωσιακό το πώς είχε κινηθεί ο γιατρός .
2) Η δοτρια ήδη από την δεύτερη μέρα ήταν σε άψογη κατάσταση .
3) Όπως κάνει το μαλλί και με το κλείσιμο του crown έχει ένα ωραίο ώριμο λουκ . Σίγουρα χρειάζεται να επέμβει και μπροστά αλλά συμφωνώ ότι το κυριότερο ήταν το crown και έγινε .
4) Ρε @JOJO σου πήγαινε τόσο πολύ το ξυρισμένο λουκ . Μήπως να το καθιερωσεις ;
Να σαι καλά φίλε να το χαίρεσαι και την επόμενη φορά θα το πάμε ανάποδα εσύ μπροστά εγώ στο crown .
 

koumparos

Well-Known Member
Πήγαινε να φτιάξεις και το μπροστινό να τελειώνεις.Κριμα να μην έχεις αυτή την στιγμή μια δυνατή hairline να δένει τέλεια με το Κράουν που γεμίζει σιγά σιγά μαλια.Για το μέχρι στιγμής αποτέλεσμα δεν χρειάζεται να πω ότι ο Ισπανός εάν και πανακριβος είναι μάστερ ο τύπος!!!!
 

JOJO

Active Member
Ποστάρω τα στατιστικά όπως μου ήρθαν από το γιατρό. Απλά έχω βγάλει το όνομά μου και έχω βάλει το nickname μου.
Θα παρακαλέσω τον cvial να μας αναλύσει τα νούμερα.

0IE18.12.19ExtractionReport-page-001.jpg


0IE18.12.19Estadisticas-page-001.jpg
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έχεις δότρια "διαμάντι": 9770 graft!!

Αυτό δεν οφείλεται τόσο στην έκτασή της (256cm2) ούτε στην πυκνότητα της (περίπου 73 graft/cm2) αλλά στον υψηλό λόγο 2.79 h/g που σου δίνει έναν συνολικό αριθμό τριχών ανά cm2 >200, ένα εξαιρετικό νούμερο! Το κλου είναι η temporal περιοχή οπού και εκεί ξεπερνάς τις 200τρίχες (πολύ σπάνιο) και για αυτό σου πήρε 552 graft και από εκεί αφού "σφίζει" από υγεία. Είναι αυτό που με ρώτησε ο vagosx κατά πόσον είναι safe η temporal και απάντησα κατά περίπτωση και μετά από εξέταση.

Σε επίπεδο crown θεώρησε ότι είχες περίπου 6-7g/cm2 και σου έβαλε αλλά 32g με λόγο 2.64 (κλασικός Λορένζο πάντα στοχεύει στο crown λόγους 2.5+) άρα "φρέσκες" τρίχες περίπου 85 ανά cm2 που με τις υπάρχουσες (όσο υπάρχουν) σε φτάνουν κοντά στις 100, επίσης ένα εξαιρετικό νούμερο για το crown. H τρίχα σου είναι κανονική (53μ) αλλά σε βοηθάει πολύ και το salt&pepper μαλλί που έχεις.

Για τα 61cm2 της μπροστινής περιοχής που σου υπολόγισε για την 2η επέμβαση χρειάζεσαι περίπου 2.200g αλλά από ότι κατάλαβα πιθανώς να πάει πιο συντηρητικά αφού δεν παίρνεις φίνα και ανάλογα με την εικόνα σου τότε.

Όπως και να έχει 9770-3403-1800(υποθέτω το μπροστινό κομμάτι) ~4500g για ότι άλλο προκύψει, ένα πολύ καλό νούμερο που φτάνει για ότι απώλειες θα έχεις στο middle στο πέρασμα του χρόνου.

Προσωπικά προτιμώ οι 200τρίχες να προέρχονται από μέτριες πυκνότητες και υψηλούς λόγους όπως εσύ παρά από υψηλές πυκνότητες και χαμηλούς λόγους όπως εγώ. Με δεδομένο ότι υπάρχει πρακτικό "ταβάνι" στην μέγιστη πυκνότητα που μπορεί να πετύχει με ασφάλεια μια μμ, η δικιά σου περίπτωση είναι πολύ πιο δόκιμη και απορώ όταν βλέπω γιατρούς να κάνουν splitting και την ζωή τους δύσκολη. Το "γλειφιτζουράκι" της ομογενοποίησης και του καλύτερου distribution για φυσικότητα δεν με πείθει καθόλου γιατί έχω δει άπειρα κεφάλια σαν το δικό σου με εξαιρετικές φυσικότητες και υψηλούς λόγους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

JOJO

Active Member
@CVIAL, σε ευχαριστώ για την ανάλυση! Πολύ κατατοπιστική. Μήπως θα μπορούσες να προσκαλέσεις στο νήμα και τον κο Αναστασάκη να μας κάνει ένα σχόλιο? Εγώ θα το ήθελα πολύ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα παρακαλούσα τον γιατρό κο Αναστασάκη όποτε έχει χρόνο να μας σχολιάσει το συγκεκριμένο περιστατικό.
 

vagosx

Well-Known Member
Πήγαινε να φτιάξεις και το μπροστινό να τελειώνεις.Κριμα να μην έχεις αυτή την στιγμή μια δυνατή hairline να δένει τέλεια με το Κράουν που γεμίζει σιγά σιγά μαλια.Για το μέχρι στιγμής αποτέλεσμα δεν χρειάζεται να πω ότι ο Ισπανός εάν και πανακριβος είναι μάστερ ο τύπος!!!!

JoJo καταρχας συγχαρητήρια για τις φωτο σου, σπάνια στις παρουσιασεις βλέπουμε κανονικες φωτο και οχι κολακευτικες, σκοτεινες και υπό κατάλληλη γωνία φωτο, το αποτέλεσμα είναι μέχρι στιγμής μια χαρά και στο επόμενο διάστημα που τα πολυτριχα grafts θα δώσουν περισσότερα hairs η κάλυψη θα γίνει ακόμη καλύτερη και θα πύκνωσει περισσότερο.


Κουμπάρε προφανως μιλαμε για ένα πολυ καλο γιατρό, ομως με αφορμή αρκετά αποτελέσματα που έχουν παρουσιαστεί στο φόρουμ τελευταία από ασθενεις και δεδομένου ότι τα οικονομικά μας στην Ελλάδα δεν έχουν συνέλθει ακόμη, πιστεύεις ότι αξίζει κανεις να διαθεσει
6x1000+4x1000+2,5x1500=13.750 ευρώ, συν αεροπλανα + μεταφορικά + τυχόν ξενοδοχεία + τυχόν ΦΠΑ στην Ισπανία για να βάλει 3500grafts η να δώσει στην κυπριακή κλινική 1,7x3500= 5950ευρω και όλα πληρωμένα;
Ποια είναι η γνωμη σου αξιζει;
Υπάρχει διαφορά στο αποτέλεσμα, στη φυσικότητα, στην πυκνότητα και στη διαχειριση της δοτριας όπως αποτυπώνονται μέσα από τις παρουσιάσεις των μελών στο φόρουμ, μια και πλέον εχουμε ικανό αριθμό παρουσιάσεων;
Δηλαδή να το θέσω διαφορετικά, εαν δε γνωρίζαμε σε ποια από τις δυο κλινικες έχουν κάνει την επέμβαση τους οι John John, JoJo, Kardinalios και ο ΥIanisA και μας δείχναν αρχική κατάσταση και τελική κατάσταση, πιστευεις ότι θα μπορούσαμε να καταλάβουμε σε ποια κλινική από τις δυο έχει κάνει ο καθένας τους την επέμβαση;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
JoJo καταρχας συγχαρητήρια για τις φωτο σου, σπάνια στις παρουσιασεις βλέπουμε κανονικες φωτο και οχι κολακευτικες, σκοτεινες και υπό κατάλληλη γωνία φωτο, το αποτέλεσμα είναι μέχρι στιγμής μια χαρά και στο επόμενο διάστημα που τα πολυτριχα grafts θα δώσουν περισσότερα hairs η κάλυψη θα γίνει ακόμη καλύτερη και θα πύκνωσει περισσότερο.


Κουμπάρε προφανως μιλαμε για ένα πολυ καλο γιατρό, ομως με αφορμή αρκετά αποτελέσματα που έχουν παρουσιαστεί στο φόρουμ τελευταία από ασθενεις και δεδομένου ότι τα οικονομικά μας στην Ελλάδα δεν έχουν συνέλθει ακόμη, πιστεύεις ότι αξίζει κανεις να διαθεσει
6x1000+4x1000+2,5x1500=13.750 ευρώ, συν αεροπλανα + μεταφορικά + τυχόν ξενοδοχεία + τυχόν ΦΠΑ στην Ισπανία για να βάλει 3500grafts η να δώσει στην κυπριακή κλινική 1,7x3500= 5950ευρω και όλα πληρωμένα;
Ποια είναι η γνωμη σου αξιζει;
Υπάρχει διαφορά στο αποτέλεσμα, στη φυσικότητα, στην πυκνότητα και στη διαχειριση της δοτριας όπως αποτυπώνονται μέσα από τις παρουσιάσεις των μελών στο φόρουμ, μια και πλέον εχουμε ικανό αριθμό παρουσιάσεων;
Δηλαδή να το θέσω διαφορετικά, εαν δε γνωρίζαμε σε ποια από τις δυο κλινικες έχουν κάνει την επέμβαση τους οι John John, JoJo, Kardinalios και ο ΥIanisA και μας δείχναν αρχική κατάσταση και τελική κατάσταση, πιστευεις ότι θα μπορούσαμε να καταλάβουμε σε ποια κλινική από τις δυο έχει κάνει ο καθένας τους την επέμβαση;

Να σου δώσω εγώ την απάντηση. Μάλλον όχι. Το ίδιο ισχύει και για το αποτέλεσμα του Dance. Δεν θα βρεις διαφορά σε σχέση με τους τοπ και μιλάω για την εικόνα, όχι για άλλα που δεν φαίνονται και πιθανώς να έχουν αξία μετά από κάποια χρόνια. Όμως το ότι πετυχαίνει κάποιος τον στόχο 5 στις 10 (τυχαία τα νούμερα) σε σχέση με κάποιον που τον πετυχαίνει 9 στις 10 έχει μεγάλη διαφορά και είναι το βασικό χαρακτηριστικό των πρωταθλητών.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

platanos

Well-Known Member
Να σου δώσω εγώ την απάντηση. Μάλλον όχι. Το ίδιο ισχύει και για το αποτέλεσμα του Dance. Δεν θα βρεις διαφορά σε σχέση με τους τοπ και μιλάω για την εικόνα, όχι για άλλα που δεν φαίνονται και πιθανώς να έχουν αξία μετά από κάποια χρόνια. Όμως το ότι πετυχαίνει κάποιος τον στόχο 5 στις 10 (τυχαία τα νούμερα) σε σχέση με κάποιον που τον πετυχαίνει 9 στις 10 έχει μεγάλη διαφορά και είναι το βασικό χαρακτηριστικό των πρωταθλητών.
Αυτό ακριβώς, είναι καθαρά μια μίξη απο πιθανότητες και στατιστική, για όσους έχουν "θετικό" background.
 

koumparos

Well-Known Member
Αξίζει στην περίπτωση που κάποιος δεν θα στερήσει από την οικογένεια του βασικές ανάγκες για να φτιάξει το μαλι.Επισης άλλα στάνταρ έχει ο καρδινάλιος πχ τυχαία η αναφορά, άλλα εγώ πλέον στα 37 με μέτρια οικονομικα...Εγώ πχ πλέον συμβιβάζομαι με τις hairline του βεκρη με ένα τριχιλιαρο και κάποιος άλλος όχι διότι θέλει φυσικότητα και μη ανιχνεύσιμη hairline..
Αυτή τη στιγμή η καλύτερη vfm επιλογή είναι η hdc με την βρυωνιδου.Ειναι η καλύτερη μέση λύση για κάποιον που θέλει fullpacket..Πυκνοτητα-φυσικοτητα-διαχειριση δοτριας- τιμές φτωχοποιημενης Ελλάδας.
Κάποιος που δεν έχει οικονομικό πρόβλημα η δεν θα του λείψουν ουσιαστικά 10-15 χιλιάρικα είναι αφέλεια να μην πάει στον καλύτερο.
Δεν ξέρω τι έγινε με τον stripar αλλά ότι δουλειά έχουμε δει στο φόρουμ είναι κορυφαία και έχουμε μείνει με το στόμα ανοιχτό.
Τελικά αξίζει η αμοιβή του??Για μένα ναι αξίζει!!!!
 

kardinalios

Well-Known Member
Η διαφορά σε σχέση με τις ελληνικές κλινικές αν υπολογίσεις και τα έξοδα που απαιτούνται είναι περίπου 6 με 7 χιλιάδες . Να εξηγήσω πως το σκέφτηκα εγώ . Έχοντας κάνει στο παρελθόν μ.μ σε ελληνική κλινική αντιμετωπίστηκα σαν πελάτης που πάει σε κομμωτήριο . Κανένα πλάνο , καμια κουβέντα με τον γιατρό . Πωλητής μου πούλησε την μ.μ , μια κοπέλα μου την έκανε ( δεν έμαθα καν το όνομα της ) και τις φωτογραφίες με το αποτέλεσμα τις έστελνα στον πωλητή . Την γιατρό δεν την ξαναείδα ποτέ μου και δεν είχα την δυνατότητα να μιλήσω μαζί της . Όταν κατάλαβα τι είχα κάνει ήταν ήδη αργά . Για καλή μου τύχη δεν μου σπατάλησαν πολλά μοσχεύματα αλλα έκαναν ζημιά στη δοτρια την οποία προσπάθησε να ομογενοποιησει τώρα ο Lorenzo ( όπως μου εξήγησε χρησιμοποίησαν πολύ μεγάλο εργαλείο εξαγωγής ) .
Όταν πήγα στο consultation στην Αθήνα συνάντησα τη μέρα με τη νύχτα . Ακριβής μέτρηση της δοτριας , ακριβής ανάλυση για το τι χρειάζεται το κεφάλι πέρα από την επέμβαση . Μέτρηση όλων των χαρακτηριστικών της τρίχας μου . Χάραξη πλάνου με ακριβείς αριθμούς . Ο άνθρωπος μου έφτιαξε μια στρατηγική χωρίς να χρεώσει ούτε ένα ευρώ . Και με αυτόν τον τρόπο θα μπορούσα και σε άλλο γιατρό να πήγαινα να την ακολουθήσω .
Δεν θέλω να μιλήσω για την επέμβαση γιατί θα πω πολλά που δεν θέλω για την ελληνική κλινική με κίνδυνο να κατηγορηθώ ακόμα και για δυσφήμιση. Ένα μόνο θα αναφέρω . Όταν τελείωσα στην Ελλάδα μου τοποθετήθηκε γάζα πίσω στο κεφάλι την οποία όταν αφαίρεσα μετά από 3 μέρες είδα την εικόνα μου , ζαλίστηκα και έκανα εμετό . Όταν τελείωσα με τον Lorenzo και ρώτησα ποτέ θα μου τοποθετήσουν γάζα μου είπαν ότι μπορώ να φύγω και ότι δεν χρειάζεται καν !!! Η δοτρια μου στις 3 μέρες φαινόταν σχεδόν ανέγγιχτη .
Λαμβάνοντας λοιπόν υπόψη όλα τα παραπάνω και 10 φορές να μου δινόταν η δυνατότητα να επιλέξω πάλι θα επέλεγα και τις 10 να δώσω κάποια χρήματα παραπάνω η αν δεν τα είχα να κάνω λίγο υπομονή να τα μαζέψω για να ξαναπάω εκεί . Δεν είμαι πλούσιος και όσοι με γνώρισαν από κοντά το ξέρουν . Αλλά είναι το κεφάλι μας και τα χαμένα μοσχευματα δεν γυρνάνε πίσω . Αν είχα την δυνατότητα απεριόριστων μοσχευμάτων εννοείται πως θα πήγαινα σε ελληνική κλινική . Τώρα όμως που τα grafts φτάνουν οριακά να με καλύψουν χαίρομαι που αυτή τη φορά έκανα αυτήν την επιλογή .
 

kharmacoma

Well-Known Member
Για μενα εχει να κανει και με τις απαιτήσεις που έχεις. Καλώς η κακώς οι περισσότεροι που πάνε για μεταμοσχευση δεν είναι όπως τα μέλη του Forum, θελουν μια αξιοπρεπή κάλυψη, να μην φαίνεται η καράφλα τους και δεν τους καίγεται καρφί για την πυκόντητα ανά τετραγωνικό εκατοστό. Προτιμούν το 90% του αποτελέσματος με 2500-3000Ε παρά το 100% με 10000-12000, ανεξαρτήτως των οικονομικών τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για μενα εχει να κανει και με τις απαιτήσεις που έχεις. Καλώς η κακώς οι περισσότεροι που πάνε για μεταμοσχευση δεν είναι όπως τα μέλη του Forum, θελουν μια αξιοπρεπή κάλυψη, να μην φαίνεται η καράφλα τους και δεν τους καίγεται καρφί για την πυκόντητα ανά τετραγωνικό εκατοστό. Προτιμούν το 90% του αποτελέσματος με 2500-3000Ε παρά το 100% με 10000-12000, ανεξαρτήτως των οικονομικών τους.

Μακάρι να ίσχυαν τα ποσοστά που αναφέρεις και μάλιστα για όλες τις περιπτώσεις δηλαδή να είπαν επανάληψιμοτητα.
 

platanos

Well-Known Member
Για μενα εχει να κανει και με τις απαιτήσεις που έχεις. Καλώς η κακώς οι περισσότεροι που πάνε για μεταμοσχευση δεν είναι όπως τα μέλη του Forum, θελουν μια αξιοπρεπή κάλυψη, να μην φαίνεται η καράφλα τους και δεν τους καίγεται καρφί για την πυκόντητα ανά τετραγωνικό εκατοστό. Προτιμούν το 90% του αποτελέσματος με 2500-3000Ε παρά το 100% με 10000-12000, ανεξαρτήτως των οικονομικών τους.
Το θέμα είναι οτι δεν είναι 90% τις περισσότερες φορές (αν ήταν θα κάνανε πολλοί αυτή την "εκπτωση") Πολλές φορές μπορεί να είναι κατω από 50% και με κατεστραμμένες δότριες δηλαδή μη αναστρέψιμες ζημιές
 

kharmacoma

Well-Known Member
Το θέμα είναι οτι δεν είναι 90% τις περισσότερες φορές (αν ήταν θα κάνανε πολλοί αυτή την "εκπτωση") Πολλές φορές μπορεί να είναι κατω από 50% και με κατεστραμμένες δότριες δηλαδή μη αναστρέψιμες ζημιές

Συμφωνω, μπορείς να πας για το 90% και να φας φόλα. Απλά μιλάω για το σκεπτικό των περισσότερων.
 

kharmacoma

Well-Known Member
Μακάρι να ίσχυαν τα ποσοστά που αναφέρεις και μάλιστα για όλες τις περιπτώσεις δηλαδή να είπαν επανάληψιμοτητα.

Μπορεί να κάνω και λάθος. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η τελειότητα που σίγουρα είμαι εμφανέστατη στα αποτελέσματα του Lorenzo δεν είναι αυτοσκοπός για το περισσότερο κόσμο, βολεύτεται και με υποδυεέστερο αποτέλεσμα. Χωρίς αυτό βέβαια να σημαινει ότι ειναι μεμτό να θες να το τέλειο αποτέλεσμα, σε καμία περίπτωση.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συμφωνω, μπορείς να πας για το 90% και να φας φόλα. Απλά μιλάω για το σκεπτικό των περισσότερων.

Για να προσδιορίσεις το 90% πρέπει να ξερεις ποιο είναι το 100%. Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω αν η μάζα ξέρει. Εκεί ποντάρουν και οι περισσότερες κλινικές.
 
Μπλουζα