JOJO, injertocapilar (Lorenzo), fue, 3403g, 18 & 19/12/2019

JOJO

Active Member
Χαιρετίζω την κοινότητα. Έκανα την μεταμόσχευση σχεδόν ταυτόχρονα με τον Kardinalio τέλη Δεκεμβρίου. Παρόλο που θα ήθελα να ξεκινήσω την παρουσίαση αρκετά νωρίτερα, ένα πολύ δυσάρεστο περιστατικό, κάτι λιγότερο από 1 μήνα μετά την επέμβαση, μου έριξε την ψυχολογία και την διάθεση για παρουσίαση. Τώρα, περίπου 6 μήνες μετά και αφού ξεπεράστηκε με επιτυχία (όπως θα δείτε και από τις φώτο) θα ξεκινήσω την παρουσίαση πιάνοντας το νήμα από την αρχή. Έχω ζητήσει από τον γιατρό τα στατιστικά μου και θα τα ποστάρω αμέσως μόλις τα πάρω.

Το περιστατικό (27 μέρες μετά την μεταμόσχευση)
ραματα.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JOJO

Active Member
Αυτή ήταν η κατάστασή μου την ημέρα της επέμβασης (στην πρώτη με στεγνό, στην δεύτερη με βρεγμένο). Η επέμβαση αφορούσε το crown, εκεί δηλαδή που έχω το μεγαλύτερο πρόβλημα. Σε δεύτερη φάση θα φτιάξω την μπροστινή περιοχή. Ο γιατρός με είχε δει στο consultation τον Δεκέμβρη του 2018 στην Αθήνα αλλά και πιο πριν αφού είχα πάει για consultation στην Ισπανία. Ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι 34 χρονών.

befor mm 1.jpg


befor mm 2.jpg
befor mm 3.jpg
befor mm 4.jpg
befor mm 5.jpg
befor mm 6.jpg
 

Georgie

Well-Known Member
Την υγεια σου να εχεις παλικάρι μου και όλα τα αλλα ακολουθούν .
Αφού ξεπεράστηκε το προβλημα όλα καλα .
 

JOJO

Active Member
Ημέρα της επέμβασης

Κούρεμα μαλλιού. Χωρίς το απαραίτητο μήκος η αραίωση είναι πολύ ορατή ακόμα και μπροστά.

3IE18.12.19S4r.jpg


Η χάραξη των περιοχών της λήπτριας και της δότριας

4IE18.12.19C1.JPG


4IE18.12.19P1.JPG
4IE18.12.19P2.JPG


Από αυτά που έχω διαβάσει στο νήμα του cvial και τις αναλύσεις που κάνει καταλαβαίνω ότι η περιοχή που καλύψαμε στο crown ήταν 108cm2. Η δότρια πρέπει να είναι το άθροισμα του 40+30+116+40+30=256cm2.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πολύ σωστά το γράφεις JOJO. To 30 είναι το temporal, το 40 to parietal και το 116 το occipital. Το 256 είναι κοντά στον μέσο όρο για δότρια περιοχή.
 

JOJO

Active Member
Εδώ είμαστε μετά την μεταμόσχευση την δεύτερη μέρα.

7IE19.12.19P1.JPG


7IE19.12.19P3.jpg




7IE19.12.19P4.jpg


Και εδώ κοντινές της λήπτριας για να φανούν πως είναι τοποθετημένα τα graft. Η πυκνότητα είναι 3402/108 δηλαδή 31g ανά cm2


7IE19.12.19C2.jpg


7IE19.12.19C1.jpg
 

vagosx

Well-Known Member
Cvial με αφορμή τις εικόνες του φίλου, γενικώς θεωρείς την temporal περιοχή safe zone, μιλάω για την περιοχή που εκτείνεται πέραν του τελειωματος του αυτιού, δηλαδή πέραν του λοβού;
 

ΛΕΣ

Active Member
Φίλε καθαρά ερώτηση απορίας πώς και δεν ελεπελεξες να ρίξεις και κάποια μπροστα όχι για καινούριο χαιρλαιν απλά λίγο "κλεισιμο" στους κροτάφους.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Cvial με αφορμή τις εικόνες του φίλου, γενικώς θεωρείς την temporal περιοχή safe zone, μιλάω για την περιοχή που εκτείνεται πέραν του τελειωματος του αυτιού, δηλαδή πέραν του λοβού;

Η temporal είναι περιοχή που είναι safe αν έτσι προκύψει μετά από εξέταση. Γενικά έχει μικρή πυκνότητα αλλά βρίθει μονοτριχων
 

platanos

Well-Known Member
Φαντάζομαι θα γίνει σε δεύτερη φάση. Απλά στην παρούσα φάση ήθελε να ξεμπερδεύει με crown και να αφήσει το μπροστά για μετά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο καθένας μπορεί να θέτει τα δικά του πρωτόκολλα. Γενικά πάντως θεωρείται safe αλλά ανάλογα με την κάθε περίπτωση. Βλέπεις NW6 και έχουν μια χαρά temporal και NW4 (εγώ πχ) να μην έχουν καθόλου. Δυστυχώς επηρεάζεται πολλές φορές και από retrograde. Πάντως δεν είναι περιοχή που παίρνεις πολλά graft και νομίζω το harvesting από αυτές τις περιοχές πρέπει να έχει σχέση και με την ηλικία. Άλλο 25 άλλο 35.
 

JOJO

Active Member
Φαντάζομαι θα γίνει σε δεύτερη φάση. Απλά στην παρούσα φάση ήθελε να ξεμπερδεύει με crown και να αφήσει το μπροστά για μετά.

Ακριβώς όπως τα λες. Με τον γιατρό έχουμε αποφασίσει για 2 επεμβάσεις. Στην πρώτη ήθελα οπωσδήποτε να τελειώσω το crown. Αυτό ήταν το μεγάλο μου πρόβλημα. Το μπροστινό κομμάτι με το μαλλί στο μήκος που μου αρέσει και με χτένισμα προς τα πλάγια στέκεται καλά. Φυσικά και πρέπει να φτιαχτεί αλλά δεν ήταν η πρώτη μου προτεραιότητα.
 

dim d

Well-Known Member
Νομιζω οτι κι με λιγοτερα μοσχευματα θα υπηρχε ικανοποιητικη καλυψη, με τοσα θα ειναι απλα εντυπωσιακο. Καλη φυτρωση και να τα χαιρεσαι!!!
 

kardinalios

Well-Known Member
Έχω δει από κοντά το crown του φίλου @JOJO και πραγματικά και εγώ περιμένω ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα .
Ελπίζω το μικρό ατύχημα να μην έχει επηρεάσει και να πήγαν όλα όπως τα περίμενες .
 

Medde

Active Member
Περίεργο που σε δέχτηκε ο Lorenzo χωρις αγωγή σύμφωνα με αυτα που έχουμε ακούσει.
 

JOJO

Active Member
Και στα 2 consultation που έκανα μαζί του μου εξήγησε ότι επιμένει για φίνα όταν υπάρχει αβεβαιότητα για την δότρια είτε λόγω μικρής ηλικίας είτε μελλοντικού μεγάλου NW ή και συνδυασμού. Στην δική μου περίπτωση μου εξήγησε ότι το ισοζύγιο είναι θετικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα