jhack11, FUE, 4214g, 7-8/1/2022

jhack11

Verified MM member
Βλέπω στον φίλο μία τάση να είναι κάπως ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα επειδή μαύρισε λίγο το κεφάλι του από τελείως γυμνό που ήταν, ενώ θα έπρεπε το αντίθετο. Εγώ προσωπικά θα ήμουν απογοητευμένος, γιατί αν και δεν θα περίμενα με μία ΜΜ 4,2 k να λύσω ολοκληρωτικά το πρόβλημα (θα ήθελε 2 ΜΜ με συνολικά 6-7k), θα περίμενα μπροστά να έχω τελειώσει εκτός ενός πιθανού touchup (max 500g).
Γεια σου @bobby. Δεν είπα ότι είμαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. Τουναντίον. Νιώθω σίγουρα καλύτερα από ό,τι πέρυσι που δεν είχα καθόλου μαλλιά μπροστά αλλά με αυτά που είπαμε με την κλινική (πριν τη μμ), τις τρίχες που βγάλαμε και την ταλαιπωρία που τράβηξα, περίμενα και γω ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Όπως είπα και πριν θα γράψω ένα ποστ που θα αναλύσω με δεδομένα τί μου άρεσε και τί όχι. (Απλά δεν τα ποστάρω όλα μαζί γιατί θέλει λίγο δουλειά η επεξεργασία).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jhack11

Verified MM member
Το θέμα ειναι ότι δεν είναι συγκρίσιμες αυτές οι περιπτώσεις που έβαλες όσον αφορά την περιοχή κάλυψης.

Άλλη επιφάνεια κάλυψης ο ένας άλλη ο αλλος, αλλη πυκνότητα έχει ο ένας άλλη ο άλλος.

Άλλη δότρια έχει ο ενας TDC (Total Donor Capacity) of 12,024 g αυτός του Lorenzo, μέτρια προς κακή δότρια ο jhack αν λάβουμε υπόψιν τα κενά που ειχε.

Για να του δείξεις πως πρέπει να ειναι θα πρέπει να βρεις αποτέλεσμα με αντίστοιχη μέση πυκνότητα 32 και περίπου ίδιο λόγο και όχι μέση πυκνότητα 46-48, τεράστιο λόγο και χοντρή τρίχα.

Δεν είπα οτι για εμένα είναι οκ το αποτέλεσμα και δεν έκρινα αυτό, αλλά έκρινα οτι είναι διαφορετικές περιπτώσεις που έβαλες, οπότε οχι συγκρίσιμες.

Υπάρχουν κάποια περιστατικά εδώ που να είναι λίγο πιο κοντά στην περίπτωση μου;
 

Kostas97

Well-Known Member
Υπάρχουν κάποια περιστατικά εδώ που να είναι λίγο πιο κοντά στην περίπτωση μου;
Το πιθανοτερο θεμα στην περιπτωση σου, επειδη υπαρχουν και αλλα παραδειγματα στο φορουμ, ειναι να αγνοηθηκε η προβληματικη, οπως φαινεται, δοτρια και να εφαρμοστηκε το one size fits all.
Η αλλεργία σε ποιον μ,ηνα σου εμφανιστηκε;
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Εκτός του μεγάλου και γρήγορου κέρδους, αρχίζω να πιστεύω ότι όλοι αυτοί δεν ασκούν το επάγγελμά τους λόγω ατζαμοσύνης. Φαντάζεσαι να χειρουργούσε πάνω κάτω, ή να έγραφε συνταγές φαρμακευτικές στο περίπου; Μη σου τύχει.
 

montecristo

Well-Known Member
Υπάρχουν κάποια περιστατικά εδώ που να είναι λίγο πιο κοντά στην περίπτωση μου;
Τώρα δεν μου έρχεται κάποιο. Αλλά για να συγκρίνεις περιστατικά πρέπει να βάζεις με ίδιες επιφάνειες, ίδιους λόγους και πυκνότητες αλλιώς η σύγκριση ειναι άστοχη.


Σε κάθε περίπτωση μου είπε να περιμένουμε μέχρι το 12μηνο και κάπου εκεί θα κάνουμε ταμείο. Μου είπε ότι η πολιτική του είναι οι πελάτες να φεύγουν πάντα 100% ικανοποιημένοι. Οπότε και στο τέλος να μη βγουν τα πράγματα όπως μου είχαν πει και τα περιμέναμε, θα κάνει όποια απαραίτητη διορθωτική κίνηση χρειαστεί για να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα. Αυτά από τη συνάντηση μου με τον γιατρό.

Πάντως jhack11 θυμάμαι που σου ειχε πει ο Τυρκαλάς στο 8μηνο οτι και να μη πάνε τα πράγματα όπως πρέπει μέχρι το 12 μηνο που θα σε ξαναδεί θα κάνει την όποια διορθωτική κίνηση χρειαστεί για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα επειδή θέλει να φεύγουν οι ασθενείς του 100% ευχαριστημένοι, δηλαδή να σου κάνει δωρεάν επέμβαση φαντάζομαι.

Τώρα που πήγες παραδέχτηκε οτι δεν πήγαν όπως πρέπει τα πράγματα οπότε και θα κάνει αυτό που σου ειχε πει στο 8μηνο ότι θα διορθώσει ότι χρειαστεί για να είσαι ικανοποιημένος ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Εκτός του μεγάλου και γρήγορου κέρδους, αρχίζω να πιστεύω ότι όλοι αυτοί δεν ασκούν το επάγγελμά τους λόγω ατζαμοσύνης. Φαντάζεσαι να χειρουργούσε πάνω κάτω, ή να έγραφε συνταγές φαρμακευτικές στο περίπου; Μη σου τύχει.
Ειναι πολλα τα χρηματα!!!!!! Βγαλτα αυτα σε αλλες ειδικοτητες, περαν χειρουργικων.
 

Kostas97

Well-Known Member
Εκτός του μεγάλου και γρήγορου κέρδους, αρχίζω να πιστεύω ότι όλοι αυτοί δεν ασκούν το επάγγελμά τους λόγω ατζαμοσύνης. Φαντάζεσαι να χειρουργούσε πάνω κάτω, ή να έγραφε συνταγές φαρμακευτικές στο περίπου; Μη σου τύχει.
Συνταγες στο περιπου;;; χαχαχαχα ΠΑΡΑ πολλες!!! Στα παθολογικα-λιπιδια. Ευτυχως τις περισσοτερες φορες τα εντοπιζουν οι ειδικευομενοι.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Ειναι πολλα τα χρηματα!!!!!! Βγαλτα αυτα σε αλλες ειδικοτητες, περαν χειρουργικων.

Ναι σίγουρα, αλλά τουλάχιστον να κρατάνε τα προσχήματα.

Συνταγες στο περιπου;;; χαχαχαχα ΠΑΡΑ πολλες!!! Στα παθολογικα-λιπιδια. Ευτυχως τις περισσοτερες φορες τα εντοπιζουν οι ειδικευομενοι.

Ναι, χαχαχα, άστα, μη σου τύχει.
 

jhack11

Verified MM member
Το πιθανοτερο θεμα στην περιπτωση σου, επειδη υπαρχουν και αλλα παραδειγματα στο φορουμ, ειναι να αγνοηθηκε η προβληματικη, οπως φαινεται, δοτρια και να εφαρμοστηκε το one size fits all.
Η αλλεργία σε ποιον μ,ηνα σου εμφανιστηκε;
Στους 2 μήνες πάνω (8 Γενάρη έκανα τη μμ, στο τέλος της πρώτης βδομάδας του Μαρτίου άρχισα να βλέπω τα παρακάτω συμπτώματα):

IMG_2749.jpg IMG_7941.jpg IMG_8170.jpg
 

jhack11

Verified MM member

Τί είπαμε με γιατρό (6 Ιανουαρίου 2023)

'Οπως είπα στο αρχικό μου ποστ, επισκέφθηκα το γιατρό σχεδόν 3 βδομάδες πριν (στις 6 Ιανουαρίου). Αρχικά πριν συναντηθώ με το γιατρό δεν αποκόμισα τις καλύτερες εντυπώσεις γιατί διαπίστωσα μία διάθεση να εστιάσουμε στην κατά πολύ βελτιωμένη εικόνα μου (σε σχέση με προ της μμ) και καθόλου στα σημεία που δεν εμφάνισαν την αναμενόμενη πρόοδο.

Μετά από λίγο συναντήθηκα και με τον κ. Τυρκαλά. Είδε αμέσως τα σημεία που δεν έχουν αναπτυχθεί όπως αναμενόταν και νομίζω συμφωνήσαμε σχεδόν σε όλα στο τί πήγε καλά και τί όχι. Μου είπε ότι "δε συμφωνεί ότι το αποτέλεσμα είναι αποτυχημένο αφού υπάρχει ξεκάθαρη διαφορά με την εικόνα μου (προ μμ), αλλά (επειδή πρώτα αυτός είναι αυστηρός με τον εαυτό του) το αποτέλεσμα δεν είναι το αναμενόμενο". Και αυτή τη φορά τον ρώτησα αν έπρεπε να ακολουθήσω κάποια αγωγή πριν τη μμ ή αν είχα πρόβλημα στη δότρια μου, και μου απάντησε και πάλι όχι. Γενικά όσες φορές τον έχω επισκεφθεί και έχει εξετάσει τη δότρια μου δεν έχει δει κάποιο πρόβλημα με αυτήν (π.χ. DUPA όπως αναφέρθηκε εδώ), αλλά ούτε και συμμερίζεται την άποψη ότι θα έπρεπε να είχα ακολουθήσει κάποια ειδική αγωγή πριν τη μμ. Ως προς το τί έφταιξε, όπως προείπα δεν ήταν σε θέση να προσδιορίσει με ακρίβεια τί εφταιξε και μέρος της hairline και πίσω από τη hairline δεν αναπτύχθηκαν σωστά.

Πριν συναντηθώ με το γιατρό, η βοηθός μου έκανε κάποιες πρόχειρες μετρήσεις όπου μέτρησε με τη μεγεθυντική κάμερα ένα μέρος της δότριας και ανήγαγε το αποτέλεσμα στη συνολική δότρια. Μου είπε ότι έχω να δώσω ακόμα γύρω στις 7700 τρίχες. Δεδομένου όμως ότι την προηγούμενη φορά που κάναμε μετρήσεις (πριν τη μμ), η ημισέληνος πίσω στο κεφάλι παραλείφθηκε τελείως (την οποία την ανακαλύψαμε μόνο κατά τη διάρκεια της μμ!), δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο μπορώ να εμπιστευτώ αυτές τις μετρήσεις.

Τέλος, ο γιατρός επανέλαβε αυτό που μου έχει πει επανειλλημένα από τον Ιούλιο (του '22). Ότι θα διορθώσει ο ίδιος με δικά του έξοδα τα τρία μελανά σημεία, γιατί είναι πολιτική του να έχει 100% ευχαριστημένους πελάτες. Μου είπε ότι "θα μου βάλει 300-500 grafts (που θεωρεί ότι είναι αρκετά) για να καλύψει τις περιοχές". Για του λόγου το αληθές προσφέρθηκε να μου τις βάλει επί το τόπου, αλλά ήταν Θεοφάνεια, είχα οικογενειακό τραπέζι σε 2 ώρες και την επόμενη το πρωί πετούσα από Θεσσαλονίκη.

Γενικά, έχω σκοπό κάποια στιγμή να διορθώσω αυτές τις περιοχές αλλά λόγω σοβαρών προσωπικών υποχρεώσεων το καλοκαίρι, δε θα ρίσκαρα μία μμ πριν. Σκοπεύω όμως να διορθώσω την εικόνα μου με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, γιατί τράβηξα τέτοια ταλαιπωρία που δε με ικανοποιεί ένα μέτριο με καλούτσικο αποτέλεσμα.
 

jhack11

Verified MM member
υπάρχει ελληνική κλινική που έχει δώσει πίσω τα λεφτά μιας αποτυχημένης μεταμόσχευσης;
Ή γιατρός που να έχει παραδεχτεί τυχόν λάθη; Πέρα από τη ζημιά που μπορεί αυτό να κάνει στην επιχείρηση ανοίγει το δρόμο και για νομικές διόδους.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member

Τί είπαμε με γιατρό (6 Ιανουαρίου 2023)

'Οπως είπα στο αρχικό μου ποστ, επισκέφθηκα το γιατρό σχεδόν 3 βδομάδες πριν (στις 6 Ιανουαρίου). Αρχικά πριν συναντηθώ με το γιατρό δεν αποκόμισα τις καλύτερες εντυπώσεις γιατί διαπίστωσα μία διάθεση να εστιάσουμε στην κατά πολύ βελτιωμένη εικόνα μου (σε σχέση με προ της μμ) και καθόλου στα σημεία που δεν εμφάνισαν την αναμενόμενη πρόοδο.

Μετά από λίγο συναντήθηκα και με τον κ. Τυρκαλά. Είδε αμέσως τα σημεία που δεν έχουν αναπτυχθεί όπως αναμενόταν και νομίζω συμφωνήσαμε σχεδόν σε όλα στο τί πήγε καλά και τί όχι. Μου είπε ότι "δε συμφωνεί ότι το αποτέλεσμα είναι αποτυχημένο αφού υπάρχει ξεκάθαρη διαφορά με την εικόνα μου (προ μμ), αλλά (επειδή πρώτα αυτός είναι αυστηρός με τον εαυτό του) το αποτέλεσμα δεν είναι το αναμενόμενο". Και αυτή τη φορά τον ρώτησα αν έπρεπε να ακολουθήσω κάποια αγωγή πριν τη μμ ή αν είχα πρόβλημα στη δότρια μου, και μου απάντησε και πάλι όχι. Γενικά όσες φορές τον έχω επισκεφθεί και έχει εξετάσει τη δότρια μου δεν έχει δει κάποιο πρόβλημα με αυτήν (π.χ. DUPA όπως αναφέρθηκε εδώ), αλλά ούτε και συμμερίζεται την άποψη ότι θα έπρεπε να είχα ακολουθήσει κάποια ειδική αγωγή πριν τη μμ. Ως προς το τί έφταιξε, όπως προείπα δεν ήταν σε θέση να προσδιορίσει με ακρίβεια τί εφταιξε και μέρος της hairline και πίσω από τη hairline δεν αναπτύχθηκαν σωστά.

Πριν συναντηθώ με το γιατρό, η βοηθός μου έκανε κάποιες πρόχειρες μετρήσεις όπου μέτρησε με τη μεγεθυντική κάμερα ένα μέρος της δότριας και ανήγαγε το αποτέλεσμα στη συνολική δότρια. Μου είπε ότι έχω να δώσω ακόμα γύρω στις 7700 τρίχες. Δεδομένου όμως ότι την προηγούμενη φορά που κάναμε μετρήσεις (πριν τη μμ), η ημισέληνος πίσω στο κεφάλι παραλείφθηκε τελείως (την οποία την ανακαλύψαμε μόνο κατά τη διάρκεια της μμ!), δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο μπορώ να εμπιστευτώ αυτές τις μετρήσεις.

Τέλος, ο γιατρός επανέλαβε αυτό που μου έχει πει επανειλλημένα από τον Ιούλιο (του '22). Ότι θα διορθώσει ο ίδιος με δικά του έξοδα τα τρία μελανά σημεία, γιατί είναι πολιτική του να έχει 100% ευχαριστημένους πελάτες. Μου είπε ότι "θα μου βάλει 300-500 grafts (που θεωρεί ότι είναι αρκετά) για να καλύψει τις περιοχές". Για του λόγου το αληθές προσφέρθηκε να μου τις βάλει επί το τόπου, αλλά ήταν Θεοφάνεια, είχα οικογενειακό τραπέζι σε 2 ώρες και την επόμενη το πρωί πετούσα από Θεσσαλονίκη.

Γενικά, έχω σκοπό κάποια στιγμή να διορθώσω αυτές τις περιοχές αλλά λόγω σοβαρών προσωπικών υποχρεώσεων το καλοκαίρι, δε θα ρίσκαρα μία μμ πριν. Σκοπεύω όμως να διορθώσω την εικόνα μου με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, γιατί τράβηξα τέτοια ταλαιπωρία που δε με ικανοποιεί ένα μέτριο με καλούτσικο αποτέλεσμα.
Δηλαδή κατά τον γιατρό το πρόβλημα είναι της τάξεως ενός touch up (300-500) γκραφτ;

Εσύ πιστεύεις ότι στο κεφάλι σου τώρα είναι (με 90% φυτρωση για να μην υπερβάλλω με 95%) 0,9*4214=3793-(300 έως 500)= 3493 έως 3293 φυτρωμένα γκραφτ με λόγο 2,38;;;;;; Δηλαδή 8213 έως 7834 τρίχες;

Προσωπικά αμφιβάλω, δηλαδή είμαι σίγουρος πως όχι…..

Πάρε άποψη και από κανέναν άλλο γιατρό με πραγματικεσ μετρήσεις και όχι με το μάτι μετρήσεις….
 

Stratos

Well-Known Member
Δειξτου αποτελέσματα από την HDC που με τόσα grafts που έβαλες θα είχες γίνει Τούμπανο μπροστά. Κριμα πάντως, τον θεωρούσα σοβαρό γιατρό και καλή κλινική αλλά αυτά που σου λέει για πασαλειμματα 400-500 και ότι δεν είναι αποτυχημένη είναι απαράδεκτα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Παντως αυτα που διαβαζουμε ειναι εξοργιστικα... και αποδεικνυεται οτι λιγο πολυ ολοι ετσι τα μπαλωνουν στις αποτυχιες.
Σου κανουν και χαρη .... επειδη ειναι αυστηροι με τους εαυτους τς.
 

Kostas97

Well-Known Member
Δειξτου αποτελέσματα από την HDC που με τόσα grafts που έβαλες θα είχες γίνει Τούμπανο μπροστά. Κριμα πάντως, τον θεωρούσα σοβαρό γιατρό και καλή κλινική αλλά αυτά που σου λέει για πασαλειμματα 400-500 και ότι δεν είναι αποτυχημένη είναι απαράδεκτα.
Στρατο συχνα πυκνα ακουγεται το ερωτημα "Γιατι να πας Λορενζο και να κανεις τοσα εξοδα;". Κανοντας κανεις τις συγκρισεις καταλαβαινει...
 

jhack11

Verified MM member

Σύνοψη

Σε αυτό το ποστ θα περιγράψω τί μου άρεσε και τί δε μου άρεσε κατά τη διάρκεια αυτής της χρονιάς. Θα προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατόν αντικειμενικός παρουσιάζοντας στοιχεία μακριά από συναίσθημα και υπερβολικούς ή απρεπείς χαρακτηρισμούς.

Στα θετικά

Σε αυτό το ποστ θα περιγράψω τί μου άρεσε και τί δε μου άρεσε κατά τη διάρκεια αυτής της χρονιάς. Θα προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατόν αντικειμενικός παρουσιάζοντας στοιχεία μακριά από συναίσθημα και υπερβολικούς ή απρεπείς χαρακτηρισμούς.
  • Φυσικότητα αποτελέσματος.Στο μέρος του κεφαλιού που αναπτύχθηκε όπως αναμενόταν το αποτέλεσμα φαίνεται ιδιαίτερα φυσικό. Αυτό δε το βλέπω μόνο εγώ αλλά και φίλοι που είχα να δω καιρό και μου σχολίασαν ότι δείχνω πολύ νεότερος χωρίς να μπορούν να προσδιορίσουν αμέσως την αιτία. Αυτό δείχνει ότι τα εμφυτευμένα μαλλιά έχουν τοποθετηθεί με ένα τρόπο που κάνουν blend in με τα υπάρχοντα. Το ίδιο και για άτομα που γνώρισα μετά τη μμ. Οι περισσότεροι/-ες με έκαναν για πολύ νεότερο σε σχέση με πέρυσι και εκτός από τη μμ δεν έχει αλλάξει κάτι άλλο δραστικά στην εξωτερική μου εμφάνιση.
    • Ιδίως όταν ανακατεύω τα μαλλιά μου ("δανείζοντας" κάποιες τρίχες στις περιοχές που δεν αναπτύχθηκαν σωστά, το αποτέλεσμα φαίνεται καλύτερο). Βλ. τις παρακάτω φωτογραφίες που έβγαλα σήμερα:
IMG_2064.jpg IMG_2065.jpg IMG_2066.jpg IMG_2067.jpg

Προσπάθησα επίσης να κάνω μία σύγκριση του πριν με το τώρα. Όχι και πολύ πετυχημένη προσπάθεια αλλά προσπάθησα να μαρκάρω τις περιοχές που "γέμισαν" με τη μμ. Είναι εμφανές ότι πριν δεν είχα καθόλου μαλλιά στο μπροστινό της κεφαλής. Σήμερα η εικόνα είναι πολύ διαφορετική.
Screen Shot 2023-01-24 1.jpg Screen Shot 2023-01-24 2.jpg

Screen Shot 2023-01-24 3.jpg Screen Shot 2023-01-24 4.jpg

Screen Shot 2023-01-24 5.jpg
  • Επικοινωνία με γιατρό. Η επικοινωνία με τον κ. Τυρκαλά από τον Ιούλιο και έπειτα (όπου διαπιστώθηκε η μη αναμενόμενη ανάπτυξη). Έκτοτε επικοινωνώ μόνο μαζί του και απαντάει σε όλες τις ερωτήσεις.
  • Εγγύηση αποτελέσματος. Από την πρώτη στιγμή που διαπιστώθηκε η μη αναμενόμενη πορεία, ο κ. Τυρκαλάς εγγυήθηκε 100% ικανοποιητικό αποτέλεσμα με διορθωτική επέμβαση που θα αναλάμβανε εξολοκλήρου με δικά του έξοδα.

Στα αρνητικά
  • Μετρήσεις. Κατά τις πρώτες επισκέψεις έγιναν μετρήσεις, αλλά όλα μου παρουσιάστηκαν ιδανικά. Ότι έχω και πολύ καλή δότρια και καλή (χοντρή) τρίχα που θα έδινε ένα πάρα πολύ δυνατό αποτέλεσμα. Προφανώς δεν έγινε διάγνωση του τί ακριβώς έφταιξε αλλά δεδομένου ότι δεν εντοπίστηκε η ημισέληνος στη δότρια (κατά τις μετρήσεις) με βάζει σε σκέψεις αν υπήρχε και μία δόση μάρκετινγκ στις αρχικές αναλύσεις.
  • Επικοινωνία σχεδόν αποκλειστικά με βοηθό κατά το πρώτο εξάμηνο. Αυτό μου άφησε δυσάρεστη εμπειρία εκ των υστέρων. Και ίσως να μην το ανάφερα ως αρνητικό αν δεν είχα επιπλοκές. Για να είμαι δίκαιος, η επικοινωνία ήταν άμεση και υπήρχαν follow-ups κάθε μήνα. Περίμενα όμως μετά την παρουσίαση της αλλεργίας στο πρώτο δίμηνο την αμεσότερη εμπλοκή του γιατρού. Ίσως φταίω και γω που ήμουν πολύ διακριτικός και δεν το απαίτησα. Έχοντας ρωτήσει φίλους που έκαναν μμ στην Τουρκία, είχαν βιντεοκλήσεις με τον γιατρό που τους είχε αναλάβει κάθε μήνα και τους δόθηκε αγωγή (από την ίδια την κλινική). - Δε ξέρω ποιά είναι η εμπειρία των άλλων μελών με τους γιατρούς τους στην Ελλάδα, θα με ενδιέφερε να την ακούσω. -
    Μετά την εμφάνιση της αλλεργίας μου χορηγήθηκε άμεσα συνταγή -εκεί με είδε και ο γιατρός- (αυτό στα +), αλλά πήρε άλλους 3+ μήνες για να αποκτήσω προσωπική επικοινωνία με τον γιατρό (και όταν η εικόνα στο 6μηνο έδειχνε ήδη πολύ ανησυχητική). Εν τω μεταξύ (μέχρι τον Ιούνιο), κάθε μήνα για 3 μήνες έστελνα φωτογραφίες όπου ρωτούσα για την επιμονή της ερυθρότητας και έπαιρνα πάντα την ίδια απάντηση: "ότι η κατάσταση φαινόταν βελτιωμένη και ήταν ακόμα νωρίς να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα για τη φύτρωση". Εκ των υστέρων, πιστεύω ότι υπήρχε ένας υπεραισιόδοξος καθησυχασμός εκείνο το 3μηνο. Βέβαια δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα μπορούσε να γίνει κάτι δραστικά διαφορετικό εκείνο το 3μηνο που να άλλαζε το αποτέλεσμα.
    Εν τω μεταξύ από τέλη Ιουνίου και μετά αποφασίστηκε μια πιο aggressive αγωγή. Μέχρι τότε έπαιρνα 1-1.25mg φινα κάθε δύο μέρες και από τότε το άλλαξα σε 1-1.25mg φινα καθημερινά, συν 2 φορές μινοξιδίλη (rogain foam) συν βιταμίνες μαλλιών. Από τότε όντως είδα και γω μεγάλη αλλαγή στην εικόνα μου. Από τον Ιούνιο (όπου το μαλλί μου φαινόταν σα βομβαρδισμένο τοπίο) σε 3-4 μήνες η εικόνα άρχισε να δείχνει αρκετά πιο καλή.

Τέλος, αν με ρωτούσε κάποιος αν νιώθω καλύτερα με τον εαυτό μου σε σχέση με την προηγούμενη μου εικόνα, θα απαντήσω ειλικρινά και τίμια 100%. Πριν είχα 30 τρίχες στο μπροστινό της κεφαλής που έδειχναν πολύ περίεργα και με έκαναν να νιώθω άσχημα. Τώρα με τις όποιες ατέλειες εκεί υπάρχουν μαλλιά και φαίνεται ότι έχω πρόβλημα αραίωσης (αλλά όχι το NW 5 ή 6 που ήμουν πριν). Αν με ρωτούσε όμως κάποιος αν είμαι 100% ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα θα απαντούσα ειλικρινά ότι δεν είμαι. Δεδομένης της τελικής εικόνας, του αριθμού grafts που εξάγαμε, του κόστους της επέμβασης, της ταλαιπωρίας και της εικόνας περιστατικών με ανάλογο αριθμό εξαγωγής, τα πράγματα θα μπορούσαν σίγουρα να πάνε καλύτερα.

Ελπίζω όταν με το καλό αποφασίσω να κάνω τη διόρθωση, η εμπειρία μου (όσον αφορά το προσωποιημένο service) και το αποτέλεσμα να είναι καλύτερα. Και εννοείται ότι θα παρουσιάσω όλα τα updates σε αυτό το νήμα.

Με εκτίμηση σε όλα τα μέλη που προσέφεραν τη γνώμη και γνώση τους μέχρι στιγμής,
jhack11


 
Τελευταία επεξεργασία:

obi one

Active Member

Σύνοψη

Σε αυτό το ποστ θα περιγράψω τί μου άρεσε και τί δε μου άρεσε κατά τη διάρκεια αυτής της χρονιάς. Θα προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατόν αντικειμενικός παρουσιάζοντας στοιχεία μακριά από συναίσθημα και υπερβολικούς ή απρεπείς χαρακτηρισμούς.

Στα θετικά

Σε αυτό το ποστ θα περιγράψω τί μου άρεσε και τί δε μου άρεσε κατά τη διάρκεια αυτής της χρονιάς. Θα προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατόν αντικειμενικός παρουσιάζοντας στοιχεία μακριά από συναίσθημα και υπερβολικούς ή απρεπείς χαρακτηρισμούς.
  • Φυσικότητα αποτελέσματος.Στο μέρος του κεφαλιού που αναπτύχθηκε όπως αναμενόταν το αποτέλεσμα φαίνεται ιδιαίτερα φυσικό. Αυτό δε το βλέπω μόνο εγώ αλλά και φίλοι που είχα να δω καιρό και μου σχολίασαν ότι δείχνω πολύ νεότερος χωρίς να μπορούν να προσδιορίσουν αμέσως την αιτία. Αυτό δείχνει ότι τα εμφυτευμένα μαλλιά έχουν τοποθετηθεί με ένα τρόπο που κάνουν blend in με τα υπάρχοντα. Το ίδιο και για άτομα που γνώρισα μετά τη μμ. Οι περισσότεροι/-ες με έκαναν για πολύ νεότερο σε σχέση με πέρυσι και εκτός από τη μμ δεν έχει αλλάξει κάτι άλλο δραστικά στην εξωτερική μου εμφάνιση.
    • Ιδίως όταν ανακατεύω τα μαλλιά μου ("δανείζοντας" κάποιες τρίχες στις περιοχές που δεν αναπτύχθηκαν σωστά, το αποτέλεσμα φαίνεται καλύτερο). Βλ. τις παρακάτω φωτογραφίες που έβγαλα σήμερα:
Προβολή συνημμένου 55867Προβολή συνημμένου 55868Προβολή συνημμένου 55869Προβολή συνημμένου 55870

Προσπάθησα επίσης να κάνω μία σύγκριση του πριν με το τώρα. Όχι και πολύ πετυχημένη προσπάθεια αλλά προσπάθησα να μαρκάρω τις περιοχές που "γέμισαν" με τη μμ. Είναι εμφανές ότι πριν δεν είχα καθόλου μαλλιά στο μπροστινό της κεφαλής. Σήμερα η εικόνα είναι πολύ διαφορετική.
Προβολή συνημμένου 55871 Προβολή συνημμένου 55872

Προβολή συνημμένου 55873 Προβολή συνημμένου 55874

Προβολή συνημμένου 55875
  • Επικοινωνία με γιατρό. Η επικοινωνία με τον κ. Τυρκαλά από τον Ιούλιο και έπειτα (όπου διαπιστώθηκε η μη αναμενόμενη ανάπτυξη). Έκτοτε επικοινωνώ μόνο μαζί του και απαντάει σε όλες τις ερωτήσεις.
  • Εγγύηση αποτελέσματος. Από την πρώτη στιγμή που διαπιστώθηκε η μη αναμενόμενη πορεία, ο κ. Τυρκαλάς εγγυήθηκε 100% ικανοποιητικό αποτέλεσμα με διορθωτική επέμβαση που θα αναλάμβανε εξολοκλήρου με δικά του έξοδα.

Στα αρνητικά
  • Μετρήσεις. Κατά τις πρώτες επισκέψεις έγιναν μετρήσεις, αλλά όλα μου παρουσιάστηκαν ιδανικά. Ότι έχω και πολύ καλή δότρια και καλή (χοντρή) τρίχα που θα έδινε ένα πάρα πολύ δυνατό αποτέλεσμα. Προφανώς δεν έγινε διάγνωση του τί ακριβώς έφταιξε αλλά δεδομένου ότι δεν εντοπίστηκε η ημισέληνος στη δότρια (κατά τις μετρήσεις) με βάζει σε σκέψεις αν υπήρχε και μία δόση μάρκετινγκ στις αρχικές αναλύσεις.
  • Επικοινωνία σχεδόν αποκλειστικά με βοηθό κατά το πρώτο εξάμηνο. Αυτό μου άφησε δυσάρεστη εμπειρία εκ των υστέρων. Και ίσως να μην το ανάφερα ως αρνητικό αν δεν είχα επιπλοκές. Για να είμαι δίκαιος, η επικοινωνία ήταν άμεση και υπήρχαν follow-ups κάθε μήνα. Περίμενα όμως μετά την παρουσίαση της αλλεργίας στο πρώτο δίμηνο την αμεσότερη εμπλοκή του γιατρού. Ίσως φταίω και γω που ήμουν πολύ διακριτικός και δεν το απαίτησα. Έχοντας ρωτήσει φίλους που έκαναν μμ στην Τουρκία, είχαν βιντεοκλήσεις με τον γιατρό που τους είχε αναλάβει κάθε μήνα και τους δόθηκε αγωγή (από την ίδια την κλινική). - Δε ξέρω ποιά είναι η εμπειρία των άλλων μελών με τους γιατρούς τους στην Ελλάδα, θα με ενδιέφερε να την ακούσω. -
    Μετά την εμφάνιση της αλλεργίας μου χορηγήθηκε άμεσα συνταγή -εκεί με είδε και ο γιατρός- (αυτό στα +), αλλά πήρε άλλους 3+ μήνες για να αποκτήσω προσωπική επικοινωνία με τον γιατρό (και όταν η εικόνα στο 6μηνο έδειχνε ήδη πολύ ανησυχητική). Εν τω μεταξύ (μέχρι τον Ιούνιο), κάθε μήνα για 3 μήνες έστελνα φωτογραφίες όπου ρωτούσα για την επιμονή της ερυθρότητας και έπαιρνα πάντα την ίδια απάντηση: "ότι η κατάσταση φαινόταν βελτιωμένη και ήταν ακόμα νωρίς να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα για τη φύτρωση". Εκ των υστέρων, πιστεύω ότι υπήρχε ένας υπεραισιόδοξος καθησυχασμός εκείνο το 3μηνο. Βέβαια δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα μπορούσε να γίνει κάτι δραστικά διαφορετικό εκείνο το 3μηνο που να άλλαζε το αποτέλεσμα.
    Εν τω μεταξύ από τέλη Ιουνίου και μετά αποφασίστηκε μια πιο aggressive αγωγή. Μέχρι τότε έπαιρνα 1-1.25mg φινα κάθε δύο μέρες και από τότε το άλλαξα σε 1-1.25mg φινα καθημερινά, συν 2 φορές μινοξιδίλη (rogain foam) συν βιταμίνες μαλλιών. Από τότε όντως είδα και γω μεγάλη αλλαγή στην εικόνα μου. Από τον Ιούνιο (όπου το μαλλί μου φαινόταν σα βομβαρδισμένο τοπίο) σε 3-4 μήνες η εικόνα άρχισε να δείχνει αρκετά πιο καλή.

Τέλος, αν με ρωτούσε κάποιος αν νιώθω καλύτερα με τον εαυτό μου σε σχέση με την προηγούμενη μου εικόνα, θα απαντήσω ειλικρινά και τίμια 100%. Πριν είχα 30 τρίχες στο μπροστινό της κεφαλής που έδειχναν πολύ περίεργα και με έκαναν να νιώθω άσχημα. Τώρα με τις όποιες ατέλειες εκεί υπάρχουν μαλλιά και φαίνεται ότι έχω κάποιο πρόβλημα αραιότητας (αλλά όχι το NW 5 ή 6 που ήμουν πριν). Αν με ρωτούσε όμως κάποιος αν είμαι 100% ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα θα απαντούσα ειλικρινά ότι δεν είμαι. Δεδομένης της τελικής εικόνας, του αριθμού grafts που εξάγαμε, του κόστους της επέμβασης, της ταλαιπωρίας και της εικόνας περιστατικών με ανάλογο αριθμό εξαγωγής, τα πράγματα θα μπορούσαν σίγουρα να πάνε καλύτερα.

Ελπίζω όταν με το καλό αποφασίσω να κάνω τη διόρθωση, η εμπειρία μου (όσον αφορά το προσωποιημένο service) και το αποτέλεσμα να είναι καλύτερα. Και εννοείται ότι θα παρουσιάσω όλα τα updates σε αυτό το νήμα.

Με εκτίμηση σε όλα τα μέλη που προσέφεραν τη γνώμη και γνώση τους μέχρι στιγμής,
jhack11


Ειλικρινά φίλε πιστεύω ότι ο γιατρός θα επέμβει όπου κ όπως χρειάζεται κ θα καλύψει τα κενά. Δεν τον γνωρίζω προσωπικά αλλά απ όσα αναφέρεις θεωρώ ότι είναι τίμιος κ σοβαρός. Σε καθε μμ υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να πανε λάθος για διάφορους λόγους. Σημασία έχει η ποιότητα της επικοινωνίας με τον γιατρό σου κ η αναμφισβητητη πρόθεση του να σου δώσει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα...
 

Bigk

Well-Known Member
Νομίζω ότι είναι η πιο αντικειμενικη παρουσίαση ( αντε, από τις πιο αντικειμενικες για να μην παρεξηγηθουν κάποιοι) . Πραγματικά και ενώ ο ίδιος είχα γράψει πως, οκ overall πρέπει να είσαι ευχαριστημενος με την αλλαγή, δεν είναι επιτυχημένη 100%..
Αλλαγή όντως έχεις στην εικόνα σου , και κοίταξε να το χαρείς αυτό. Προσπάθησε όμως και να πάρεις ότι καλύτερο μπορείς από την συμφωνία με τον γιατρό. Νομίζω 300-400 grafts είναι λίγο. Θέλεις πιο δυνατό touch up.
 

Stratos

Well-Known Member
4200 grafts και τοποθέτηση στην εμπρός ζώνη δίνει τέτοιο αποτέλεσμα σε σοβαρή κλινική.
Όλα αυτά που λες περί βελτίωσης και φυσικού αποτελέσματος θεωρώ ότι απέχουν από την πραγματικότητα, και εγώ ετοιμαζομουν να πάω εκεί που πήγες και με αυτά που βλέπω τελευταία λέω ευτυχώς που δεν πήγα.
 
Μπλουζα