jhack11, FUE, 4214g, 7-8/1/2022

jhack11

Verified MM member
Με 4214 μοσχεύματα σε μια έκταση 130-132 cm2, μας κάνει μια μέση πυκνότητα 32g/cm2, όπου με λόγο 2.36 και φύτρωση 95% θα μας έκαναν 30g μέση πυκνότητα και 71,74 hairs/cm2 < 120 hairs/cm2, όπου χρειάζεται γενικά για επαρκή κάλυψη. Οπότε από την αρχή δεν θα πήγαινες για ένα καλό αποτέλεσμα αλλά για ένα μέτριο με βάσει το εμβαδό και τα grafts.
Σε ευχαριστώ για την ανάλυση σου @montecristo !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Γεια σου @bobby δεν απάντησα πιο πριν, γιατί δε μπορούσα να συνδεθώ στο λογαριασμό μου και για κάποιο λόγο η επαναφορά κωδικού δε λειτουργούσε. Διορθώθηκε τώρα.

Σχετικά με αυτό

μπορείς να μου δείξεις (αν έχεις χρόνο) σε μία από τις φωτό που έχω ανεβάσει σε ποιά φαίνεται εξαντλημένη η δότρια;
Μιλάω για τα κενά που φαίνονται στις περιοχές που έχω κυκλώσει.
 

Συνημμένα

  • 37DBC929-0233-4CE7-84E9-A03782ECC5A7.jpeg
    37DBC929-0233-4CE7-84E9-A03782ECC5A7.jpeg
    692.9 KB · Προβολές: 125
  • F8EEE3C6-5BF6-4292-B05C-C87069EF82F8.jpeg
    F8EEE3C6-5BF6-4292-B05C-C87069EF82F8.jpeg
    705.4 KB · Προβολές: 115
  • 5FEF1380-9AA0-49AD-93FE-66951E9F1395.jpeg
    5FEF1380-9AA0-49AD-93FE-66951E9F1395.jpeg
    842.7 KB · Προβολές: 120

jhack11

Verified MM member
Από αυτα που γράφεις φίλε μου θεωρώ ότι ο γιατρός είναι σοβαρός κ επαγγελματίας. Προσωπικά θα ένιωθα κάποια σιγουριά ότι στο τέλος θα έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα. Κάθε περίπτωση είναι μοναδική κ καθε οργανισμος αντιδρά διαφορετικα. Εγώ στην 4η μμ που έκανα πριν 12 μερες έχω θέμα με το hairline, δεν σχεδιαστηκε σωστά. Ο γιατρός μου δεν είναι τόσο " ευέλικτος " όσο ο δικός σου κ δεν δείχνει για την ώρα τουλάχιστον το ίδιο ενδιαφέρον παρόλο που κ τις 4 μμ τις έκανα σε αυτόν. Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι τα καλύτερα...
Γεια σου @obi one ! Σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου. Έτσι όπως τα λες μάλλον ο γιατρός σου δε δείχνει τον κατάλληλο επαγγελματισμό και μάλλον δε θα έπρεπε να τον επιλέξεις ξανά και ίσως και να παρουσιάσεις τη δουλειά του για να "σώσεις" μελλοντικούς πελάτες.

Αυτό είναι το μεγάλο πλεονέκτημα που προσφέρει αυτό το φόρουμ: ότι μπορεί ο καθένας να παρουσιάζει το περιστατικό του, να παίρνει γνώμες/σχόλια από την κοινότητα και να δίνει τη δυνατότητα σε άτομα που σκέφτονται τη μ.μ. να πάρουν μία ολική εικόνα της ποιότητας των υπηρεσιών (των διαφόρων κλινικών) πριν πάρουν απόφαση.

Πριν μπω στο site είχα επισκεφθεί πολλές κλινικές ζητώντας να δω προηγούμενες δουλειές και στατιστικά επιτυχίας. Μηδενός εξαιρουμένου, δεν υπήρξε ένας που να μη μιλήσει για 100% επιτυχία και να μη δω απολύτως επιτυχημένα περιστατικά. Δυστυχώς αν και πρόκειται για μία χαμηλού ρίσκου επέμβαση, οι κλινικές δε τηρούν καμία δεοντολογία σε αυτό τον τομέα. Αντί να παρουσιάζουν αντικειμενικά στατιστικά, εστιάζουν στα sales. Που είναι απογοητευτικό δεδομένου ότι δραστηριοποιούνται στον τομέα υγείας.
 

montecristo

Well-Known Member
Μιλάω για τα κενά που φαίνονται στις περιοχές που έχω κυκλώσει.
Άμα δεις την δότρια του πριν την επέμβαση θα δεις οτι προυπήρχαν αυτά τα κενά που δείχνεις από πριν. Οπότε λογικό ειναι να φαίνονται και τώρα ειδικά και με την αφαίρεση 4200 grafts. Δες τις φωτογραφίες πριν την επέμβαση

Screen Shot 2022-01-10 at 3.53.05 PM.png




Screen Shot 2022-01-10 at 3.53.20 PM.png

Screen Shot 2022-01-10 at 3.53.33 PM.png
 

bobby

Well-Known Member
ΟΚ πάω πάσο.

Όταν όμως έχεις θέμα στην δότρια (οπως φαίνεται ότι έχει) δεν πρέπει να βγάζεις με την μια 4200. Και αν το κάνεις (λάθος για εμένα) πρέπει τουλάχιστον να την ομογενοποίησης ώστε να είναι ομοιόμορφη και μην εμφανίζει αυτά τα κενά.

Αναφορικά με την λήπτρια δεν είναι εικόνα 30 graft/cm2 αυτή. Σίγουρα υπάρχει μειωμένη φύτρωση πόσο μειωμένη δεν μπορούμε να πούμε γιατί έπρεπε να υπήρχαν μετρήσεις πριν την ΜΜ και μετρήσεις τώρα.

Εγώ σε κάθε περίπτωση συμπάσχω με τον φίλο και μακάρι να έχει απόθεμα για να μπορέσει να επιδιορθώσει ότι δεν πήγε καλά.
 

JimKan1

Well-Known Member
Γεια σου @Kostas97 ! Ναι πήγα στο γιατρό πριν 2 εβδομάδες (θα τα πω και αναλυτικά στο ποστ μου αργότερα). Αρχικά με είδε η βοηθός. Για να το πω πιο ευγενικά δεν είχαμε καμία σύγκλιση απόψεων στα σημεία που δεν μεγάλωσαν όπως αναμενόταν. Άλλα έβλεπα εγώ στον καθρέφτη και άλλα η βοηθός. Παρόλα αυτά εκεί που άρχισα να χάνω την υπομονή μου ήρθε και ο γιατρός. Ο γιατρός παραδέχτηκε τις ελλείψεις (φαντάζομαι ως "ελλείψεις" εννοείς τα σημεία που δεν αναπτύχθηκαν όπως πρέπει, σωστά;

Μία από τις πιθανά αίτια ήταν η αλλεργία που έπαθα κάπου εκεί πάνω στο τρίμηνο. Αλλά επειδή δεν με παρακολουθούσε από κοντά (καθώς δε μένω Θεσσαλονίκη), δεν μπορεί να αποδώσει με σιγουριά τί ακριβώς έφταιξε.
jhack η βοηθος σου ελεγε οτι ειναι μια χαρα το αποτελεσμα δηλαδη;
 

obi one

Active Member
Γεια σου @obi one ! Σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου. Έτσι όπως τα λες μάλλον ο γιατρός σου δε δείχνει τον κατάλληλο επαγγελματισμό και μάλλον δε θα έπρεπε να τον επιλέξεις ξανά και ίσως και να παρουσιάσεις τη δουλειά του για να "σώσεις" μελλοντικούς πελάτες.

Αυτό είναι το μεγάλο πλεονέκτημα που προσφέρει αυτό το φόρουμ: ότι μπορεί ο καθένας να παρουσιάζει το περιστατικό του, να παίρνει γνώμες/σχόλια από την κοινότητα και να δίνει τη δυνατότητα σε άτομα που σκέφτονται τη μ.μ. να πάρουν μία ολική εικόνα της ποιότητας των υπηρεσιών (των διαφόρων κλινικών) πριν πάρουν απόφαση.

Πριν μπω στο site είχα επισκεφθεί πολλές κλινικές ζητώντας να δω προηγούμενες δουλειές και στατιστικά επιτυχίας. Μηδενός εξαιρουμένου, δεν υπήρξε ένας που να μη μιλήσει για 100% επιτυχία και να μη δω απολύτως επιτυχημένα περιστατικά. Δυστυχώς αν και πρόκειται για μία χαμηλού ρίσκου επέμβαση, οι κλινικές δε τηρούν καμία δεοντολογία σε αυτό τον τομέα. Αντί να παρουσιάζουν αντικειμενικά στατιστικά, εστιάζουν στα sales. Που είναι απογοητευτικό δεδομένου ότι δραστηριοποιούνται στον τομέα υγείας.
Το αποτέλεσμα που έχω πάρει για τα δικά μου δεδομένα είναι νομίζω ικανοποιητικό κ γι αυτό έχω εμπιστευτεί τον ίδιο γιατρό 4 φορές. Αλλά την τελευταία φορά είχα κάποιες ενστάσεις κ περίμενα λίγο διαφορετική αντιμετώπιση..Επικοινώνησα εκ νέου μαζί του εκφράζοντας δυσαρέσκεια κ με καθησυχασε ότι αν χρειαστεί διόρθωση θα γίνει χωρίς φυσικά χρέωση..
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Γεια σου φίλε @tamaliamoupiso με συγχωρείς για την καθυστερημένη απάντηση αλλά ήμουν logged out και δεν μπορούσα να επανασυνδεθώ. Σχετικά με την ερώτηση σου τα φυσικά μου μαλλιά είναι σγουρά, επομένως είναι δύσκολο να τους δώσω μία συγκεκριμένη φορά. Πήγα στο γιατρό πριν 2 βδομάδες. Θα τα πω όλα αναλυτικά με ένα νέο ποστ, όπου θα κάνω και τη σούμα της χρονιάς.

Σε ευχαριστώ. Αναμένουμε με ενδιαφέρον.
 

jhack11

Verified MM member

16 Ιανουαρίου 2023 (12+ μήνες μετά την επέμβαση) (1/2)

Γεια σας παραθέτω εδώ φωτογραφίες μετά από 1 χρόνο (και μία εβδομάδα) από την επέμβαση. Θα παραθέσω πρώτα τις φωτό και το βίντεο και θα σχολιάσω μετά το αποτέλεσμα.


IMG_1767.jpg IMG_1768.jpg IMG_9332.jpg IMG_9333.jpg IMG_9334.jpg IMG_9335.jpg IMG_9338.jpg IMG_9339.jpg IMG_9340.jpg

Videos:
 
Τελευταία επεξεργασία:

jhack11

Verified MM member

16 Ιανουαρίου 2023 (12+ μήνες μετά την επέμβαση) (2/2)

Γεια σας παραθέτω εδώ φωτογραφίες μετά από 1 χρόνο (και μία εβδομάδα) από την επέμβαση.

Με πράσινο έχω κυκλώσει τις περιοχές που δεν αναπτύχθηκαν σωστά ενώ με μωβ τις περιοχές που δεν πειράξαμε κατα τη μμ.
IMG_9342.jpg IMG_9343.jpg IMG_9344.jpg IMG_9345.jpg IMG_9333 copy.jpg IMG_9335 copy.jpg IMG_9337 copy.jpg

'Οπως φαίνεται από τις εικόνες (πχ εδώ) υπάρχει φυσικότητα στο αποτέλεσμα και έχουν γεμίσει περιοχές σε σχέση με ένα χρόνο πριν (θα ακολουθήσει ποστ με σύγκριση του πριν και μετά).
IMG_9332 copy.jpg

Παρόλα αυτά δύο περιοχές πίσω από hairline (ιδίως η δεξιά) υστερούν εμφανώς (δείτε παρακάτω εικόνα):
IMG_1768 copy.jpg

και η αριστερή hairline δεν αναπτύχθηκε το ίδιο καλά με τη δεξιά:
IMG_9341 copy.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

jhack11

Verified MM member
jhack η βοηθος σου ελεγε οτι ειναι μια χαρα το αποτελεσμα δηλαδη;
Προσπαθούσε να εστιάσει στο πόσο άλλαξε η εμφάνιση μου σε σχέση με το πριν (όπου έχει κάποιο δίκαιο) και όταν έδειχνα τα κενά σημεία στον καθρέφτη (ιδίως από τη δεξιά πλευρά) ή δεν τα έβλεπε ή έκανε πως δεν τα έβλεπε. Όπως όμως προείπα, ο γιατρός τα είδε και παραδέχτηκε ότι το αποτέλεσμα δεν είναι το αναμένομενο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Σίγουρα έχει αλλάξει η εμφάνιση σου αλλά υπάρχει σοβαρό θέμα στην φυτρωση. Έπρεπε με τόσα γκραφτ να ήσουν πολύ καλύτερα γιατί και η τριχα σου φαίνεται κανονική προς χοντρή. Δες μια αντίστοιχη περίπτωση με εσένα του Λορεντζο (και με λιγότερα γκραφτ) για να παρεις μια ιδέα.

 

montecristo

Well-Known Member
Σίγουρα έχει αλλάξει η εμφάνιση σου αλλά υπάρχει σοβαρό θέμα στην φυτρωση. Έπρεπε με τόσα γκραφτ να ήσουν πολύ καλύτερα γιατί και η τριχα σου φαίνεται κανονική προς χοντρή. Δες μια αντίστοιχη περίπτωση με εσένα του Λορεντζο (και με λιγότερα γκραφτ) για να παρεις μια ιδέα.

Νομίζω δεν ειναι σωστή αυτή η σύγκριση που κάνεις καθώς δεν είναι ίδιες επιφάνειες και λόγοι. Στο συγκεκριμένο βίντεο που μας έστειλες ο lorenzo κάλυψε μια επιφάνεια 73 cm2 με μέσο όρο πυκνότητας 46-48 g/cm2 και τεράστιο λόγο 2,88 και χοντρή τρίχα. Εδώ καλύφθηκε μια επιφάνεια 132 cm2 με μέση πυκνότητα 32g/cm2 και πολύ μικρότερο λόγο 2,36 με τρίχα που δεν ξέρουμε κιόλας.
 

bobby

Well-Known Member
Νομίζω δεν ειναι σωστή αυτή η σύγκριση που κάνεις καθώς δεν είναι ίδιες επιφάνειες και λόγοι. Στο συγκεκριμένο βίντεο που μας έστειλες ο lorenzo κάλυψε μια επιφάνεια 73 cm2 με μέσο όρο πυκνότητας 46-48 g/cm2 και τεράστιο λόγο 2,88 και χοντρή τρίχα. Εδώ καλύφθηκε μια επιφάνεια 132 cm2 με μέση πυκνότητα 32g/cm2 και πολύ μικρότερο λόγο 2,36 με τρίχα που δεν ξέρουμε κιόλας.
Η κάθε περίπτωση είναι μοναδική, εννοείται αυτό. Δεν μπορείς να βρεις ποτέ ολόιδια χαρακτηριστικά ακόμα και σε δίδυμους.

Αυτό που θέλω να δείξω είναι το τι περίπου μπορεί να πάρει μία ανάλογη (όχι ακριβώς ίδια) περίπτωση σε σχέση με το τι πήρε ο φίλος. Είναι δεδομένο ότι η φύτρωση κυμάνθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα, και πριν προχωρήσει σε οτιδήποτε πρέπει να δει για ποιον λόγο έγινε αυτό, ώστε να μην επαναληφθεί.

Επίσης το 132 προκύπτει από μετρήσεις? Ακόμα και να προκύπτει, δεν έχει ομοιόμορφη πυκνότητα οπότε το 32 ως ΜΟ μπορεί να ισχύει αλλά από την μέση και πίσω δεν έχει βάλει ούτε 20 g/cm2 άρα μπροστά η πυκνότητα τοποθέτησης είναι αρκετά μεγαλύτερη.

Βλέπω στον φίλο μία τάση να είναι κάπως ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα επειδή μαύρισε λίγο το κεφάλι του από τελείως γυμνό που ήταν, ενώ θα έπρεπε το αντίθετο. Εγώ προσωπικά θα ήμουν απογοητευμένος, γιατί αν και δεν θα περίμενα με μία ΜΜ 4,2 k να λύσω ολοκληρωτικά το πρόβλημα (θα ήθελε 2 ΜΜ με συνολικά 6-7k), θα περίμενα μπροστά να έχω τελειώσει εκτός ενός πιθανού touchup (max 500g).

Τώρα αν για εσένα είναι ΟΚ, δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω, απλά παραθέτω την άποψη μου.
 

montecristo

Well-Known Member
Η κάθε περίπτωση είναι μοναδική, εννοείται αυτό. Δεν μπορείς να βρεις ποτέ ολόιδια χαρακτηριστικά ακόμα και σε δίδυμους.

Αυτό που θέλω να δείξω είναι το τι περίπου μπορεί να πάρει μία ανάλογη (όχι ακριβώς ίδια) περίπτωση σε σχέση με το τι πήρε ο φίλος. Είναι δεδομένο ότι η φύτρωση κυμάνθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα, και πριν προχωρήσει σε οτιδήποτε πρέπει να δει για ποιον λόγο έγινε αυτό, ώστε να μην επαναληφθεί.

Επίσης το 132 προκύπτει από μετρήσεις? Ακόμα και να προκύπτει, δεν έχει ομοιόμορφη πυκνότητα οπότε το 32 ως ΜΟ μπορεί να ισχύει αλλά από την μέση και πίσω δεν έχει βάλει ούτε 20 g/cm2 άρα μπροστά η πυκνότητα τοποθέτησης είναι αρκετά μεγαλύτερη.

Βλέπω στον φίλο μία τάση να είναι κάπως ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα επειδή μαύρισε λίγο το κεφάλι του από τελείως γυμνό που ήταν, ενώ θα έπρεπε το αντίθετο. Εγώ προσωπικά θα ήμουν απογοητευμένος, γιατί αν και δεν θα περίμενα με μία ΜΜ 4,2 k να λύσω ολοκληρωτικά το πρόβλημα (θα ήθελε 2 ΜΜ με συνολικά 6-7k), θα περίμενα μπροστά να έχω τελειώσει εκτός ενός πιθανού touchup (max 500g).

Τώρα αν για εσένα είναι ΟΚ, δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω, απλά παραθέτω την άποψη μου.
Το θέμα ειναι ότι δεν είναι συγκρίσιμες αυτές οι περιπτώσεις που έβαλες όσον αφορά την περιοχή κάλυψης.

Άλλη επιφάνεια κάλυψης ο ένας άλλη ο αλλος, αλλη πυκνότητα έχει ο ένας άλλη ο άλλος.

Άλλη δότρια έχει ο ενας TDC (Total Donor Capacity) of 12,024 g αυτός του Lorenzo, μέτρια προς κακή δότρια ο jhack αν λάβουμε υπόψιν τα κενά που ειχε.

Για να του δείξεις πως πρέπει να ειναι θα πρέπει να βρεις αποτέλεσμα με αντίστοιχη μέση πυκνότητα 32 και περίπου ίδιο λόγο και όχι μέση πυκνότητα 46-48, τεράστιο λόγο και χοντρή τρίχα.

Δεν είπα οτι για εμένα είναι οκ το αποτέλεσμα και δεν έκρινα αυτό, αλλά έκρινα οτι είναι διαφορετικές περιπτώσεις που έβαλες, οπότε οχι συγκρίσιμες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

JimKan1

Well-Known Member
Προσπαθούσε να εστιάσει στο πόσο άλλαξε η εμφάνιση μου σε σχέση με το πριν (όπου έχει κάποιο δίκαιο) και όταν έδειχνα τα κενά σημεία στον καθρέφτη (ιδίως από τη δεξιά πλευρά) ή δεν τα έβλεπε ή έκανε πως δεν τα έβλεπε.
Τουλαχιστον απαραδεκτο και εξοργιστικο. Ειτε δεν γνωριζει πως ειναι ενα σωστο αποτελεσμα (πολυ ανησυχητικο) ειτε ηξερε οτι δεν πηγε καλα και προσπαθουσε να κανει το ασπρο μαυρο (επισης πολυ ανησυχητικο).


Όπως όμως προείπα, ο γιατρός τα είδε και παραδέχτηκε ότι το αποτέλεσμα δεν είναι το αναμένομενο.
Προφανως και ο γιατρος θα αναγνωριζε τις αστοχιες, δεν ειχα αμφιβολια σε αυτο.
 

Stratos

Well-Known Member
καλημέρα φίλε, με όλη την καλή διάθεση έχω να σου πω ότι στις φώτο που έβαλες την ημέρα της μεταμόσχευσης φαίνεται ότι έγινε πυκνή τοποθέτηση στο εμπρός μέρος. Θα έπρεπε το αποτέλεσμα να είναι σαφώς καλύτερο από αυτό που πήρες, δεν ξέρω γιατί το περνάτε στα ψιλά, αν την είχες κάνει στην Τουρκία θα είχατε αρχίσει τα όργανα περί super market και άχρηστες κλινικές. το αποτέλεσμα σου είναι απαράδεκτο για το όνομα του γιατρού και θα πρέπει να ζητήσεις δωρεάν μμ ή καλύτερα για μένα να ζητήσεις χρήματα πίσω και να πας αλλού.
 

giannis88test

Active Member
Το πρόβλημα είναι ότι ο γιατρός προχώρησε στη μμ ενώ η δότρια φαίνεται επί της αρχής βομβαρδισμένη, άρα λογική και η εικόνα της λήπτριας
 

saras

Member
καλημέρα φίλε, με όλη την καλή διάθεση έχω να σου πω ότι στις φώτο που έβαλες την ημέρα της μεταμόσχευσης φαίνεται ότι έγινε πυκνή τοποθέτηση στο εμπρός μέρος. Θα έπρεπε το αποτέλεσμα να είναι σαφώς καλύτερο από αυτό που πήρες, δεν ξέρω γιατί το περνάτε στα ψιλά, αν την είχες κάνει στην Τουρκία θα είχατε αρχίσει τα όργανα περί super market και άχρηστες κλινικές. το αποτέλεσμα σου είναι απαράδεκτο για το όνομα του γιατρού και θα πρέπει να ζητήσεις δωρεάν μμ ή καλύτερα για μένα να ζητήσεις χρήματα πίσω και να πας αλλού.
υπάρχει ελληνική κλινική που έχει δώσει πίσω τα λεφτά μιας αποτυχημένης μεταμόσχευσης;
 

Kostas97

Well-Known Member
@jhack11 ασχετα με τα του αποτελεσματος ερχομαι στη θεση σου και φρικαρω με το γεγονος οτι 12 μηνες μετα, κυνηγας την κλινικη αντι ΗΔΗ να σου εχει γινει νεα προταση για τη συνεχεια.
Εχεις ηδη καποια προταση και μου διαφευγει;

Ή μηπως για την κλινικη του κ. Τυρκαλα, πρεπει να περασουν 5 χρονια για κατι που περιμενες στους 12 μηνες;;;;;;;;;;

Γενικα μη το αφησεις το θεμα... για εμενα η καλυτερη λυση ειναι μερος του ποσου πισω και ΑΛΛΟΥ!!!!
 
Μπλουζα