James - Hair System 24/8

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Καλησπέρα. Ώρα να παρουσιάσουμε κάτι διαφορετικό στο φόρουμ που ίσως σε αρκετούς να δώσει και το πάτημα να κάνουν ένα βήμα παραπάνω. Μιλάω προφανώς για τα συστήματα μαλλιών. Ας τα πάρουμε από την αρχή. Το σύστημα το φόρεσα πρώτη φορά στις 24/8. Θα παρουσίαζα νωρίτερα αλλά ήθελα να δώσω στον εαυτό μου πρώτα ένα διβδόμαδο ώστε να αποκομίσω πρώτα κάποια εμπειρία μαζί του και μετά να εκφέρω άποψη. Στις 11 μέρες που το φοράω τα θετικά είναι δεκάδες φορές περισσότερα των αρνητικών αλλά εγώ θα εστιάσω στο ένα. Τη φυσικότητα. Μάγκες αυτό το πράγμα ειλικρινά δεν υπάρχει. ΑΝ τοποθετηθεί σωστά και να θες ΔΕΝ μπορείς να καταλάβεις ότι αυτό που φοράει ο άλλος είναι σύστημα. Δε θέλω προσωπικά να πω κάτι άλλο από μόνος μου. Είμαι εδώ για να απαντήσω σε όποιον έχει απορίες και να παραθέσω φωτογραφίες να δείτε και μόνοι σας. Το σύστημα που φοράω είναι από τη Lordhair με κωδική ονομασία Superskiv - V 0,06 mm V- Knotted ( για άπειρο ρεαλισμό στη hairline ) . Ευχαριστώ το φόρουμ για το βήμα να παρουσιαστεί και κάτι αλλιώτικο από ΜΜ και θεραπείες. Ρωτάτε ότι θέλετε εννοείται. Δε λέω πολλά γιατί δεν ξέρω κατά πόσο τα πιο λεπτομερή αφορούν την πλειοψηφία του κόσμου εδώ οπότε πρώτα θα περιμένω κάποιον να ρωτήσει και μετά με χαρά μου να απαντήσω.
 

Συνημμένα

  • 303734086_585631973269864_3410188956850987189_n.jpg
    303734086_585631973269864_3410188956850987189_n.jpg
    115.4 KB · Προβολές: 419
  • 303619327_614239993476458_4778374166418935253_n.jpg
    303619327_614239993476458_4778374166418935253_n.jpg
    167.3 KB · Προβολές: 416
  • 304184622_444134211009623_6471648378262399666_n.jpg
    304184622_444134211009623_6471648378262399666_n.jpg
    162.1 KB · Προβολές: 423
  • 304813346_5989261754427464_1511781546604360711_n.jpg
    304813346_5989261754427464_1511781546604360711_n.jpg
    153.6 KB · Προβολές: 409
  • 305019761_443304017774088_4504337546800467537_n.jpg
    305019761_443304017774088_4504337546800467537_n.jpg
    91.4 KB · Προβολές: 407
  • 305255126_380787907560400_7768201169838348663_n.jpg
    305255126_380787907560400_7768201169838348663_n.jpg
    132.3 KB · Προβολές: 400
  • 305146408_882544326051038_1788954997870267431_n.jpg
    305146408_882544326051038_1788954997870267431_n.jpg
    104.3 KB · Προβολές: 400
  • 305051861_605966904531689_5207944556343100705_n.jpg
    305051861_605966904531689_5207944556343100705_n.jpg
    67.1 KB · Προβολές: 416

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Αthens2021

Active Member
Κατα τη γνωμη μου ειναι αψογο και προσωπικα (εχω διαχυτη αραιωση) ειχα σκεφτει στο παρελθον οτι θα προτιμουσα να ειχα αδειασει νωρις ωστε να χρησιμοποιησω συστημα και να εχω πυκνα μαλλια παρα αραια φυσικα μαλλια. Βεβαια φανταζομαι οτι θα εχει εναν μπελα συν το αρνητικο οτι δε μπορεις να εχεις την χαρα των διαφορετικων κομμωσεων αλλα θα το προτεινα σε καθε νεο με μεγαλη απωλεια. Εχω δει συστημα αυτης της γενιας απο κοντα, και καταλαβα οτι ειναι συστημα μονο οταν ειδα τον τυπο σε photos να μην το φορα καποιες φορες.

Μια ερωτηση μονο: ποσο υπολογιζεις το συνολικο ετησιο κοστος ? (Αγορα συστηματος συν συντηρηση κτλ.) Αν και οσο και να πεις, αξιζει !
 

montecristo

Well-Known Member
Φιλε δειχνει πολύ ωραίο και φυσικό πάνω σου...Επίσης η πυκνότητα πολύ δυνατή, σε κάτι που υστερούν οι μεταμοσχεύσεις... Πες μας μερικά πράγματα ακόμα...Κάθε πότε πρέπει να κάνεις συντήρηση, να το αλλάζεις δηλαδή ; Επίσης με τη θάλασσα κανονικά βουτάς χωρίς φόβο ;; Η αίσθηση πάνω στο κεφάλι σου πως ειναι ;
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Κατα τη γνωμη μου ειναι αψογο και προσωπικα (εχω διαχυτη αραιωση) ειχα σκεφτει στο παρελθον οτι θα προτιμουσα να ειχα αδειασει νωρις ωστε να χρησιμοποιησω συστημα και να εχω πυκνα μαλλια παρα αραια φυσικα μαλλια. Βεβαια φανταζομαι οτι θα εχει εναν μπελα συν το αρνητικο οτι δε μπορεις να εχεις την χαρα των διαφορετικων κομμωσεων αλλα θα το προτεινα σε καθε νεο με μεγαλη απωλεια. Εχω δει συστημα αυτης της γενιας απο κοντα, και καταλαβα οτι ειναι συστημα μονο οταν ειδα τον τυπο σε photos να μην το φορα καποιες φορες.

Μια ερωτηση μονο: ποσο υπολογιζεις το συνολικο ετησιο κοστος ? (Αγορα συστηματος συν συντηρηση κτλ.) Αν και οσο και να πεις, αξιζει !
Καλή ερώτηση. Το συγκεκριμένο σύστημα έχει μέσο όρο ζωής 3 μήνες περίπου λόγω της λεπτής του βάσης και της v-knotted τεχνικής που χρησιμοποιεί η lordhair για να ράψει την φυσική τρίχα. Ένας παλιοσειράς μάστορας θα το κράταγε εύκολα και εξάμηνο αλλά εγώ σαν ρουκι παιζει και λιγότερο. Θεωρώ θα χρειαστώ 3 τέτοια φέτος συνολικά. Τώρα για glue/ tapes/ conditioner και remover θες σίγουρα αλλά 200 ετησίως οπότε πιστευώ πως με 1000/1100 ευρώ είσαι τζετ. Το κορυφαίο είναι πως μπορείς να επιλέξεις κούρεμα εσύ και να έρθει ήδη όπως το θες χωρίς να χρειαστείς κάποιον να του τα σκάσεις για να στο βάλει αυτός και να στο κουρέψει κλπ κλπ. Το μεγαλύτερο αρνητικό των συστημάτων είναι το τελωνείο. Το σύστημα μόνο του μπορεί να κάνει 220 ευρώ ( τοπ τιμή ) ακόμα και από την καλύτερη εταιρεία να το πάρεις και με το τελωνείο να σου έρθει...κοντά στα 410....
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Φιλε δειχνει πολύ ωραίο και φυσικό πάνω σου...Επίσης η πυκνότητα πολύ δυνατή, σε κάτι που υστερούν οι μεταμοσχεύσεις... Πες μας μερικά πράγματα ακόμα...Κάθε πότε πρέπει να κάνεις συντήρηση, να το αλλάζεις δηλαδή ; Επίσης με τη θάλασσα κανονικά βουτάς χωρίς φόβο ;; Η αίσθηση πάνω στο κεφάλι σου πως ειναι ;
Το να το αλλάζεις είναι σχετικό. Ένας χωρίς ίχνος τρίχας στη λήπτρια μπορεί και ανά 4 βδομάδες καθώς οι κόλλες που έχουν τα συστήματα είναι ΑΡΡΩΣΤΑ δυνατές. Εγώ λόγω του ότι έχω μαλλί που με νοιάζει το αφαιρώ ανά 4-5 μέρες. Ξοδεύω παραπάνω χρήματα σε κόλλα και remover με αυτό αλλά τουλάχιστον ελέγχω το σκαλπ μου όπως θέλω και προσέχω και το δικό μου μαλλί. Βουτάς στη θάλασσα εννοείται απλώς όσο περισσότερη επαφή με νερό τόσο περισσότερο χάνει πρόσφυση στο δέρμα. Αν θες να βουτάς καθημερινά όσο καλή κόλλα και να έχεις βάλει στις 3-4 μέρες θα το αισθανθείς να σηκώνεται λίγο οπότε δεν θέλει υπερβολές. Η αίσθηση αστεία. Δεν καταλαβαίνεις ότι έχεις κάτι πάνω σου. Έχω σοκαριστεί με το πόσο απαλό και ελαφρύ είναι. Πριν το φορέσω νόμιζα ότι ήταν σαν ένα καπέλο αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα. Πολλές φορές νιώθω πως είναι τελείως δικό μου καθώς δεν αισθάνομαι την παραμικρή διαφορά με πριν.
 

gkms

Member
Όταν ιδρώνεις ο ιδρώτας εγκλωβίζεται ανάμεσα στο δέρμα και στη μεμβράνη ή υπάρχουν κάποιοι πόροι και διαφεύγει?
Επίσης όταν προσπαθείς να το ξεκολλήσεις δεν φεύγουν και μαμά μαλλιά?
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Όταν ιδρώνεις ο ιδρώτας εγκλωβίζεται ανάμεσα στο δέρμα και στη μεμβράνη ή υπάρχουν κάποιοι πόροι και διαφεύγει?
Επίσης όταν προσπαθείς να το ξεκολλήσεις δεν φεύγουν και μαμά μαλλιά?
1 ) Eγκλωβίζεται. Πόροι μικροί βέβαια υπάρχουν για να ανασαίνει το κεφάλι.
2) Όχι, ούτε καν. Το μαλλί μου είναι ξυρισμένο και στις 5 μέρες είναι σαν γένια 5 ημερών. Δεν γίνεται να ξεκολλήσουν. Άσε που γι αυτό έχεις και το remover, να σπάνε οι δεσμοί κόλλας μεταξύ σκαλπ και συστήματος και να φεύγει εύκολα.
 
  • Like
Reactions: MX8

montecristo

Well-Known Member
Το να το αλλάζεις είναι σχετικό. Ένας χωρίς ίχνος τρίχας στη λήπτρια μπορεί και ανά 4 βδομάδες καθώς οι κόλλες που έχουν τα συστήματα είναι ΑΡΡΩΣΤΑ δυνατές. Εγώ λόγω του ότι έχω μαλλί που με νοιάζει το αφαιρώ ανά 4-5 μέρες. Ξοδεύω παραπάνω χρήματα σε κόλλα και remover με αυτό αλλά τουλάχιστον ελέγχω το σκαλπ μου όπως θέλω και προσέχω και το δικό μου μαλλί. Βουτάς στη θάλασσα εννοείται απλώς όσο περισσότερη επαφή με νερό τόσο περισσότερο χάνει πρόσφυση στο δέρμα. Αν θες να βουτάς καθημερινά όσο καλή κόλλα και να έχεις βάλει στις 3-4 μέρες θα το αισθανθείς να σηκώνεται λίγο οπότε δεν θέλει υπερβολές. Η αίσθηση αστεία. Δεν καταλαβαίνεις ότι έχεις κάτι πάνω σου. Έχω σοκαριστεί με το πόσο απαλό και ελαφρύ είναι. Πριν το φορέσω νόμιζα ότι ήταν σαν ένα καπέλο αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα. Πολλές φορές νιώθω πως είναι τελείως δικό μου καθώς δεν αισθάνομαι την παραμικρή διαφορά με πριν.
Μια χαρά τότε φιλε, αφού δεν νιώθεις και το παραμικρό πάνω σου σαν αίσθηση...Οπότε αν κατάλαβα καλά το αφαιρείς από πάνω σου κάθε 5 μέρες; και πόσο μένεις χωρίς αυτό; Και αλλους 3-4 μήνες το κρατάς γενικά μέχρι να το αλλάξεις...Και κάθε φορά το βγάζεις και το βάζεις μόνος σου ;και οταν το παραγγέλνεις εσύ το στρώνεις ή πας σε κάποιο κομμωτήριο ; Με το λουσιμο τι γίνεται; λούζεσαι με αυτό κανονικά;
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Μια χαρά τότε φιλε, αφού δεν νιώθεις και το παραμικρό πάνω σου σαν αίσθηση...Οπότε αν κατάλαβα καλά το αφαιρείς από πάνω σου κάθε 5 μέρες; και πόσο μένεις χωρίς αυτό; Και αλλους 3-4 μήνες το κρατάς γενικά μέχρι να το αλλάξεις...Και κάθε φορά το βγάζεις και το βάζεις μόνος σου ;και οταν το παραγγέλνεις εσύ το στρώνεις ή πας σε κάποιο κομμωτήριο ; Με το λουσιμο τι γίνεται; λούζεσαι με αυτό κανονικά;
Μένω χωρίς αυτό 2-3 ώρες μέχρι να το καθαρίσω πλήρως και να ναι έτοιμο να το ξαναβάλω. Ναι το κάνω μόνος μου την πρώτη φορά μόνο ζήτησα τη βοήθεια ενός φίλου μου μπαρμπέρη που ήρθε από το σπίτι κάτσαμε 5 ώρες το κουρέψαμε το τοποθετήσαμε κάναμε σβήσιμο και είμασταν έτοιμοι. Πλέον το επόμενο σύστημα παίζει να το βάλω εγώ και να πάω με τη μία να μου το κουρέψει αυτός στο μαγαζί του. Το λούσιμο στο σύστημα γίνεται πιο αραιά από το φυσικό μαλλί γιατί η τρίχα δεν λιπαίνεται από το δέρμα και όσο περισσότερο τη λούζεις τόσο περισσότερο τη ξεραίνεις και της στερείς χρόνο ζωής. Το πλένω 1-2 τη βδομάδα και μετά βάζω λίγο μαλακτική για να μαλακώσει. Αν θέλω μπορώ να το λούσω και πάνω στο κεφάλι μου ( το έχω κάνει 2 φορές ) αλλά δεν το προτιμώ γιατί για το σύστημα έχω το johnson's το κλασσικό ενώ εγώ χρησιμοποιώ για εμένα το biorga και το fungoral.
 

jersey

Well-Known Member
Ωραίος ρε μαν…σε σχέση με πριν νομίζω δείχνεις πολύ καλύτερος αφού είχες άρρωστο αδύναμο μαλλί. Εσυ πως νιώθεις ψυχολογικά τώρα, ανέβηκε η διάθεση σου κτλπ ? Οι φίλοι σου δεν κατάλαβαν κάτι ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Quarantine

Active Member
Πολύ ρεαλιστικό αποτέλεσμα.
Ο φόβος βέβαια μην σου φύγει από το κεφάλι θα υπάρχει πάντα για όλους όσους φοράν περούκα.Αυτο είναι το μεγάλο αρνητικό.
Επίσης ας πούμε ότι γνωρίζεις μια κοπέλα και σε βλέπει έτσι με μαλλί μετά πως θα της το φέρεις ότι είσαι καραφλος? Αγάπη μου πρέπει να σου εξομολογηθώ κάτι......
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Πολύ ρεαλιστικό αποτέλεσμα.
Ο φόβος βέβαια μην σου φύγει από το κεφάλι θα υπάρχει πάντα για όλους όσους φοράν περούκα.Αυτο είναι το μεγάλο αρνητικό.
Επίσης ας πούμε ότι γνωρίζεις μια κοπέλα και σε βλέπει έτσι με μαλλί μετά πως θα της το φέρεις ότι είσαι καραφλος? Αγάπη μου πρέπει να σου εξομολογηθώ κάτι......
Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα φίλε. Όσο και αν ακούγεται σαν να διυλίζω τον κώνωπα το σύστημα με την περούκα δεν έχουν καμία σχέση. Αυτό εδώ έχει προσαρμοσμένη βάση να γκριπαρει στο κεφάλι ακόμα και χωρίς κόλλα. Έχω κάνει πείραμα να δω πως είναι να μην το κολλήσω με tapes/glue και απλά να το αφήσω πάνω στο κεφάλι μου και να βγω και το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπεις στη φώτο με τη μαύρη μπλούζα και τον ήλιο που βαράνε τα waves. Στο μόνο περιστατικό χωρίς κόλλα που έφυγε το σύστημα είναι όταν έκανα πιστολάκι με κρύο αέρα και το έβαλα να χτυπάει το μαλλί από κάτω σε φουλ ένταση. Εκεί οκευ προφανώς και θα σηκωνόταν με τόση ορμή. Γενικά τα βίντεο που μπορεί να δείτε με συστήματα να ξεκολλάνε είναι στημένα για τα memes και την καυλάντα που προσκυνά το κλασσικό στερεότυπο του ''περουκάκια''. Αυτά τα πράγματα έχουν κάτι κόλλες που μετά το 24ωρο αφού κολλήσουν καλά πάνω στο κεφάλι σου αν πας να τα ξεκολλήσεις χωρίς remover πήρανε και δέρμα μαζί. Τέλος για το άλλο έχω την πλήρη στήριξη της κοπέλας μου αλλά και στη θέση που περιγράφεις να βρεθώ εννοείται και ξεκάθαρα θα το έλεγα σιγά τα αυγά. Αν κάποια γουστάρει θα μείνει και με ράφλα και με αραιό μαλλί και με μαλλούρα δεν έχει να λέει μπρο. Εδώ το βράδυ πολλές φορές πέφτεις για ύπνο με την Σκάρλετ Γιόχανσον και το πρωί ξυπνάς με τον Γεράσιμο Σκιαδαρέση το μαλλάκι θα πειράξει ; :p
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ωραίος ρε μαν…σε σχέση με πριν νομίζω δείχνεις πολύ καλύτερος αφού είχες άρρωστο αδύναμο μαλλί. Εσυ πως νιώθεις ψυχολογικά τώρα, ανέβηκε η διάθεση σου κτλπ ? Οι φίλοι σου δεν κατάλαβαν κάτι ?
Αδερφέ να σαι καλά. Μα όλοι το ξέρουν οι κοντινοί μου και σε όλους πέρασε αδιάφορο υπό την έννοια ότι με στήριξαν και ουδέποτε δεν με χαρακτήρισαν κάπως. Εκεί κατάλαβα πως το θέμα είναι κυρίως στο μυαλό μας παρά εκεί έξω. Η ψυχολογία μου είναι μια χαρά αλλά μια χαρά ήταν και πριν βάλω το σύστημα καθώς ξεκόλλησα λίγο το κεφάλι μου από ορισμένα κολλήματα που είχα και άρχισα να αφιερώνω περισσότερο ποιοτικό χρόνο σε εμένα. Το αστείο είναι πως όσοι έχουν να με δουν 3-4 μήνες ( από όταν είχα τα δικά μου μαλλιά κάπως έτσι ) δεν έχουν αναφερθεί καθόλου. Δεν παρατήρησαν τίποτα. Ακραίο !
 

dlazaros

Well-Known Member
Μια χαρά είναι μικρέ αδερφέ και σου πάει και φυσικότατο. Την θεραπεία την συνεχίζεις με την φινα? Με το σύστημα κερδίζεις χρόνο για να βελτιωθούν τα δικά σου μαλλιά οπότε είναι ένα προσωρινό εργαλείο ή έχεις αποφασίσει να το αφήσεις?
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Μια χαρά είναι μικρέ αδερφέ και σου πάει και φυσικότατο. Την θεραπεία την συνεχίζεις με την φινα? Με το σύστημα κερδίζεις χρόνο για να βελτιωθούν τα δικά σου μαλλιά οπότε είναι ένα προσωρινό εργαλείο ή έχεις αποφασίσει να το αφήσεις?
Εννοείται Λάζαρε θεέ ! Φινα για πάντα. 1,25 κάθε βράδυ και 5 mg minox καθε μεσημέρι απλά και αντρικά. Το κάνω για να κερδίσω χρόνο για τη ΜΜ και να αισθάνομαι καλά με εμένα. Θέλω να καθαρίσω από σχολή - μεταπτυχιακό να κάνω στρατό και μετά να τα σκάσω γερά για να πάω Ισπανία να μεταμοσχευθώ με την ησυχία μου. Μία σχετικά ''προσωρινή΄΄ λύση είναι για τα επόμενα 3 έτη. Έτσι το έχω κατά νου.
 
Μπλουζα