HDC 1-2/11/2021 Δρ Βρυωνίδου, 2843 grafts FUE

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dimis90

Active Member
Η εξαγωγή στη δότρια γνωρίζουμε με τι punches έγινε;
Είναι manual εξ ολοκλήρου η εξαγωγή;
Για τα punches δεν είμαι σίγουρος, πήρε το αυτί μου σε κάποια φάση να ακούγεται ο αριθμός 0.9 αλλά δεν έχω κάτι χειροπιαστό.
Τώρα για την εξαγωγή, ξεκινούσε η γιατρός motorized και μετά αναλάμβαναν οι technicians manually, κοντά στο 60-40 πρέπει να έπαιξε η αναλογία εκτιμώ.
 

Dimis90

Active Member
Επειδή ήμουν ψαρωμενος και δε ψεκαζα όσο έπρεπε τη ληπτρια, είχα αυτό το αποτέλεσμα τις πρώτες 3 μέρες και άρχισα να αγχώνομαι πως θα με πάει μακριά η βαλίτσα με τα scrubs.
 

Συνημμένα

  • IMG_20211106_013235.jpg
    IMG_20211106_013235.jpg
    2.9 MB · Προβολές: 237
  • IMG_20211106_013527.jpg
    IMG_20211106_013527.jpg
    2.9 MB · Προβολές: 234

Dimis90

Active Member
Καλή ερώτηση αυτή φίλε oreo. Νομίζω μάλλον μετά, καθώς τώρα συνειδητοποίησα πλήρως (αν και το είχα μυριστεί) μιας και κατέβηκα χύμα από μετρήσεις, ότι στη περίπτωσή μου δε χωράει αποτυχία στη φυτρωση.
Δε μιλάω για τις κλασικές παθογένειες τις κλινικής που γνώριζα, αλλά για τα περιστατικά που σκάνε σαν χαλάζι τελευταία. Και μόλις κάνεις την επέμβαση καταλαβαίνεις πλήρως τι έκανες στο κεφάλι σου. Αυτό σαν απάντηση :)
 

oreo

Well-Known Member
Καλή ερώτηση αυτή φίλε oreo. Νομίζω μάλλον μετά, καθώς τώρα συνειδητοποίησα πλήρως (αν και το είχα μυριστεί) μιας και κατέβηκα χύμα από μετρήσεις, ότι στη περίπτωσή μου δε χωράει αποτυχία στη φυτρωση.
Δε μιλάω για τις κλασικές παθογένειες τις κλινικής που γνώριζα, αλλά για τα περιστατικά που σκάνε σαν χαλάζι τελευταία. Και μόλις κάνεις την επέμβαση καταλαβαίνεις πλήρως τι έκανες στο κεφάλι σου. Αυτό σαν απάντηση :)
όλα καλά μην σκέφτεσαι τίποτα αρνητικό ;)
 

aeratos28

Just aeratos
Πάλι καλά που σε καθάρισε η Ζανέτ γτ δεν έπρεπε να φύγεις έτσι..τωρα dimi,μην σκέφτεσαι τπτ και αγχώνεσαι χωρίς λόγο..μια χαρά θα σε πάει ρε,πολύ καλή κλινική επέλεξες ,δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι για τπτ.
 

Medde

Active Member
Καλή φύτρωση φιλε dim. Ολα καλα θα πανε. Εκανα και γω στην Βρυωνιδου πέρυσι. Λογικα θα εχεις δει τo νήμα μου. Καποια στιγμη θα ανεβάσω και φωτος 12ου μήνα plus αν και δεν υπάρχει καποια ουσιαστική διαφορά.
 

Dimis90

Active Member
Αυτή τη στιγμή γράφω ενώ φυλάω καραούλι απόψε λόγω της δότριας. Έχω έντονη φαγούρα και τσούξιμο, που δε μπορώ να ακουμπήσω στο μαξιλάρι. Είναι χειρότερα από τις προηγούμενες ημέρες και κλείνω εβδομάδα αύριο. Από περιποίηση δεν έκανα τίποτα τις προηγούμενες ημέρες, μόνο τη κρέμα που εφαρμοζαν στη κλινική μετά τα λουσιματα.

Μου έδωσαν fusicort αλοιφή την οποία και εφάρμοσα χθες το βράδυ, ενώ σήμερα εφάρμοσα μια φορά bepanthol και το βράδυ μετά το λούσιμο όπου έφυγαν αρκετά από τα scabs που είχαν απομείνει στη δότρια, εφάρμοσα ξανά fusicort. Οπτικά είναι σε φυσιολογικά επίπεδα η κατάσταση. Είναι φυσιολογικό; Να αλλάξω τρόπο περιποίησης της δότριας;
 

seeker

Verified MM member
Eίναι φυσιολογική η φαγούρα, μην ανησυχείς. Δεν υπάρχουν και πολλά που μπορείς να κάνεις τώρα, απλα περιμένεις.

Oταν φύγουν όλα τα καύκαλα από τη δότρια η φαγούρα μειώνεται σε μεγάλο βαθμό. Εγώ δοκίμασα μετά το 10ημερο που είχαν πέσει όλα aloe vera μπας και τη μειώσω κι'αλλο αλλα δεν έκανε καμία διαφορά. Στο μήνα πάνω εξαφανίστηκε τελείως από μόνη της.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Disco

Well-Known Member
Για τα punches δεν είμαι σίγουρος, πήρε το αυτί μου σε κάποια φάση να ακούγεται ο αριθμός 0.9 αλλά δεν έχω κάτι χειροπιαστό.
Τώρα για την εξαγωγή, ξεκινούσε η γιατρός motorized και μετά αναλάμβαναν οι technicians manually, κοντά στο 60-40 πρέπει να έπαιξε η αναλογία εκτιμώ.
Καλή φύτρωση να έχεις! Λίγες παρατηρήσεις. Το 0.9 μάλλον ειναι η εσωτερική διάμετρος. Και αυτό που μας είχε δείξει ο aristos της HDC 0.9 έλεγε αλλά ήταν η εσωτερική διάμετρος τελικά. Εμας μας ενδιαφέρει η εξωτερική διάμετρος κοπής βέβαια που ήταν το 1.0mm.
Επίσης γιατί δεν έκανε όλη την εξαγωγή η γιατρός;
 

Dimis90

Active Member
Καλή φύτρωση να έχεις! Λίγες παρατηρήσεις. Το 0.9 μάλλον ειναι η εσωτερική διάμετρος. Και αυτό που μας είχε δείξει ο aristos της HDC 0.9 έλεγε αλλά ήταν η εσωτερική διάμετρος τελικά. Εμας μας ενδιαφέρει η εξωτερική διάμετρος κοπής βέβαια που ήταν το 1.0mm.
Επίσης γιατί δεν έκανε όλη την εξαγωγή η γιατρός;
Να είσαι καλά! Μακάρι να είχα να σου δώσω απάντηση σε αυτό.
 

Disco

Well-Known Member
Να είσαι καλά! Μακάρι να είχα να σου δώσω απάντηση σε αυτό.
Εντάξει μη σε αγχώνει αυτό. Το θέμα ειναι να γίνει σωστή δουλειά άσχετα αν ειναι γιατρός ή οχι αυτός που την κάνει. Σε πολλές κλινικές δεν την κάνει ο γιατρός την εξαγωγή...π.χ. στον Lorenzo, Freitas, Erdogan την εξαγωγή την κάνει εξ ολοκλήρου technician και όχι γιατρός.
 

Dimis90

Active Member
Κάποιες πρόχειρες φωτογραφίες 1 εβδομάδα μετά. Στη ληπτρια έχω αυτά τα cracks τα οποία συνοδεύονται με ξηροδερμια κατά μήκος τους, να τριψω περισσότερο στο ντους και να μουλιασω περισσότερη ώρα;
Η δοτρια έχει ηρεμήσει κάπως από το κάψιμο και την έντονη φαγούρα, βάζοντας αλοιφή fusicort κάθε βράδυ και παίρνοντας 1 χάπι oxozal πριν τον ύπνο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20211110_132016.jpg
    IMG_20211110_132016.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 181
  • IMG_20211110_131745.jpg
    IMG_20211110_131745.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 181
  • IMG_20211110_131922.jpg
    IMG_20211110_131922.jpg
    2.3 MB · Προβολές: 164
  • IMG_20211110_131846.jpg
    IMG_20211110_131846.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 158

Dimis90

Active Member
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και μαλλιά!! Κάνω ένα spoiler 1 εβδομάδα πριν κλείσω 2 μήνες, καθώς κατάφερα να κοπανήσω το κεφάλι στη γωνία του απορροφητήρα..να ανησυχήσω για επιβίωση των grafts στην περιοχή;


IMG_20211225_140152.jpg
IMG_20211225_140226.jpg
 

oreo

Well-Known Member
Χρόνια πολλά!!! Ρε τρελέ άσε τα μαγείρεμα για καναν άλλο στην κατάσταση που είσαι. Δεν ξέρεις οτι ο απορροφητήρας για το κεφάλι , είναι οτι και η γωνία των επίπλων για το μικρό δαχτυλάκι ?
 

Dimis90

Active Member
Το ξέρω... πάλι καλά που δεν έπαθα κάτι νωρίτερα από σήμερα :p
Σχετικά επιφανειακό ήταν, λίγο αίμα έφυγε όμως. Καθάρισα με betadine scrub και έβαλα fucidin. Ελπίζω να μην έχει κάποιο αντίκτυπο, όμως ας έχω πλήρη φύτρωση και ας χαθούν και 5 grafts :p
 
Μπλουζα