Harry, FUE, 2103g, 7/11/20

manly_Man

Well-Known Member
John αφου υπαρχει τοσο μεγαλη ζητηση γιατι κανεις τσερι πικινγκ και ανεβαζεις ενα περιστατικο ανα 15 μερες και αν. Το θεμα ειναι να δουμε εναν μεσο ορο αποτελεσματων και οχι τα καλυτερα η χειροτερα απο καθε κλινικη.
Αυτό ισχύει για τις περισσότερες κλινικές ότι επιλέγουν να δείχνουν τα καλύτερα τους περιστατικά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Δεν το λέω με καθόλου κακή διάθεση το ίδιο θα έλεγα για κάθε κλινική. Μακάρι να βελτιωθεί η ενημέρωση μας μέσω τέτοιων κινήσεων στο φόρουμ.

Το ξέρω και έχεις δίκιο γι'αυτό σου μίλησα και ειληκρινα χωρίς δικαιολογίες...
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Το πρώτο εκατοστό της χερλάιν είναι το πιο σημαντικό και εκεί μπορείς να παίξεις άνετα με πυκνότητες στα 50g.
Προς τα πίσω μειώνονται,και μπορούν πάλι άνετα με μια πυκνότητα της τάξης τω 40g να δείχνουν σε οποιεσδήποτε συνθήκες πολύ πυκνά.
Σπατάλη μοσχευμάτων δεν υπάρχει όταν μπορείς να το υποστηρίζεις με τη δότρια σου,ηλικία σου,καθώς και με το διαφαινόμενο nw, και να επανέλθεις με μια 2μμ για να κάνεις και τις πίσω ζώνες αλλά και ένα γενικό touch up.
Απλά είναι το τι θέλει κανείς και αν μπορεί να το υποστηρίξει.
Ακομη και 30grafts/cm2 με τριτριχα μπορουν να δωσουν 90 τριχες,απλα αρκετοι εστιαζουν μονο στα grafts και οχι στο τι φυτρωνουν μεσα απο αυτα.Εγω ειμαι υπερ του τι κρινει ο ιδιος ο γιατρος σωστο και να συμβαδιζει με τις επιθυμιες του ασθενη οταν αυτες ειναι ρεαλιστικες.
Εδω απο κοινου και ο γιατρος και ο ασθενης κατεληξαν σε αυτο το πλανο.Και στο κατω κατω αν δει μετα οτι θελει περισσοτερα θα ξαναμπει, μικρο το κακο.Προτιμοτερο να ξεκιναει καποιος με μικρο αριθμο και να τον ανεβαζει αν δει οτι χρειαζεται περισσοτερα παρα το αντιστροφο που θα ηταν προβληματικο και πολλες φορες με μη αναστρεψιμες συνεπειες.Σημασια εχει να κρινουμε το αποτελεσμα με βαση αυτα που μπηκαν(φυτρωση,διαχειριση δοτριας,φυσικοτητα,σχεδιασμος hairline κτλ) και οχι αυτα που θα θελαμε εμεις να βαλει.Και παει πολυ καλα για μενα και οταν ολοκληρωθει θα εχει πιασει τον στοχο του γιατι εξαρχης ηταν ρεαλιστικος και ξεκαθαρος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Η κάλυψη γίνεται σε όρους τρίχας μόνο,αλλά μπροστά τα θέλεις τα μονότριχα για φυσικότητα.
Από κει και πίσω έστω και μισό χιλιοστό,ναι μπορείς να βάλεις τρίτριχα να το καλύψεις και να δώσεις εντυπωσιακή κάλυψη.
Αυτό κάνουν και οι Ισπανοί και ο Τιρκαλάς που του αρέσει αυτό το μοντέλο και το εφαρμόζει.
Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή,αλλά μην ξεχνάμε ότι η πρώτη μμ είναι η βασική και εάν αυτή πάει καλά,μετά τα πράγματα απλοποιούνται σε μεγάλο βαθμό.
 
  • Like
Reactions: spi

m3e36

Active Member
δεν είναι έτσι γιατί αν για παράδειγμα ζητούσε 500γ παραπάνω επρεπε να πάει σε συνεδρία 2 ημερών αφου δεν μπορούσε να του βάλει 2600γ σε 1 μέρα και έτσι η αύξηση του κόστους δεν θα ήταν μόνο 500 ευρώ.Θα πηγαινε στης 4000 ευρώ.Τοσο χρεώνει την 2ημερη
Alex δεν ισχυει αυτο που λες περι των χρεωσεων.την περασμενη κυριακη ανεβηκα Θεσσαλονίκη και μιλησα με την Σταυρούλα και τον γιατρο για το ποτε θα κανω μεταμοσχευση (επειδη την ειχα ακυρωσει).
Για τις χρεωσεις πανω κατω ισχυει αυτο που λεει ο giorgos3
Επισης το θεμα αναμονης δεν ειναι 6 7 και 8 μηνες.Αυτη τη στιγμη που μιλαμε ειναι στον 1 με 1.5 μηνα .τον ιουνιο ιουλιο επισης εχουν κενες θεσεις γιατι κανεις δεν προτιμα να κανει μεταμόσχευση καλοκαιρι.εννοειται απο Σεπτέμβριο και μετα οπως μου ειπαν ειναι λιγες οι κενες μερες γιατι εχουν εκδηλωσει ενδιαφερον αρκετοι.
Κατα την αποψη μου στο θεμα χρεωσεως οποιος ενδιαφερεται να μιλησει απευθειας με την κλινικη.
 

alex7

Well-Known Member
Alex δεν ισχυει αυτο που λες περι των χρεωσεων.την περασμενη κυριακη ανεβηκα Θεσσαλονίκη και μιλησα με την Σταυρούλα και τον γιατρο για το ποτε θα κανω μεταμοσχευση (επειδη την ειχα ακυρωσει).
Για τις χρεωσεις πανω κατω ισχυει αυτο που λεει ο giorgos3
Επισης το θεμα αναμονης δεν ειναι 6 7 και 8 μηνες.Αυτη τη στιγμη που μιλαμε ειναι στον 1 με 1.5 μηνα .τον ιουνιο ιουλιο επισης εχουν κενες θεσεις γιατι κανεις δεν προτιμα να κανει μεταμόσχευση καλοκαιρι.εννοειται απο Σεπτέμβριο και μετα οπως μου ειπαν ειναι λιγες οι κενες μερες γιατι εχουν εκδηλωσει ενδιαφερον αρκετοι.
Κατα την αποψη μου στο θεμα χρεωσεως οποιος ενδιαφερεται να μιλησει απευθειας με την κλινικη.
Καλοκαίρι ποιος μπαίνει για ΜΜ ; Τα περί 8 μηνών το γράφουν μέλη εδώ που προσπάθησαν να κλείσουν .Μεταξύ των οποίων ο Giorgos3
 

vlafo

Well-Known Member
M3e36 δεν πρέπει να ενημερώσεις το νήμα με την παρουσίαση του φίλου σου?
Είναι 5ο μήνα ήδη.
 

m3e36

Active Member
M3e36 δεν πρέπει να ενημερώσεις το νήμα με την παρουσίαση του φίλου σου?
Είναι 5ο μήνα ήδη.
Ναι vlafo το ξερω.
Βρεθηκαμε την προηγουμενη κυριακη τον τραβηξα 3 4 φωτο.
Αυριο δεν θα βρεθουμε γιατι εχουν αρχίσει οι αγροτικες εργασίες για τον φιλο μου και το προγραμμα του ειναι πιεσμενο.
Του εχω πει ομως να τραβήξει μερικες αυτος και αυριο μεθαυριο θα τις ανεβασω.
Εγω στο 6μηνο θα τον συναντήσω για φωτο και βιντεο.
Μην ανησυχείς την παρουσίαση του φιλου μου θα την ολοκληρωσω μεχρι το 12μηνο
 

vlafo

Well-Known Member
Ναι vlafo το ξερω.
Βρεθηκαμε την προηγουμενη κυριακη τον τραβηξα 3 4 φωτο.
Αυριο δεν θα βρεθουμε γιατι εχουν αρχίσει οι αγροτικες εργασίες για τον φιλο μου και το προγραμμα του ειναι πιεσμενο.
Υου
Ευχαριστώ αν μπορείς βάλε να δούμε.
Πως είναι,τι σου λέει με τη μέχρι τώρα πορεία του?
 

m3e36

Active Member
Καλοκαίρι ποιος μπαίνει για ΜΜ ; Τα περί 8 μηνών το γράφουν μέλη εδώ που προσπάθησαν να κλείσουν .Μεταξύ των οποίων ο Giorgos3
Ναι alex. Απλά ανεφερα σε ενα post τι ισχυει για χρεωσεις και αναμονη οσα συζητησα την περασμενη Κυριακή
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Και
Καλοκαίρι ποιος μπαίνει για ΜΜ ; Τα περί 8 μηνών το γράφουν μέλη εδώ που προσπάθησαν να κλείσουν .Μεταξύ των οποίων ο Giorgos3
Και έτσι είναι ....όπως είπα με πήραν τηλ να με ρωτήσουν αν θέλω να μπω τέλη Ιούλη η Αύγουστο που έχει κάποιες μέρες διάσπαρτες αλλά δεν μπορώ ....μετα τον 15αυγουστο είναι φουλ πάλι μέχρι Νοέμβρη...πολύ καράφλα ο κόσμος τελικά ...
 

andy.k

Active member
Αυτό που ειπώθηκε νωρίτερα ότι δλδ το διήμερο κοστίζει 4000€ δε νομίζω ότι ισχύει. Εγώ προσωπικά όταν είχα μιλησει μαζί του, αρκετό καιρό πριν, μου είχε πει "υπολόγιζε περίπου 1,2-1,25 το gt". Δλδ για 2000gt περίπου 2500E και αν πάμε σε διήμερο για περίπου 2800-3000gt θα είμαστε στα 3300-3700. Δε νομίζω ότι θα βάλει κάποιον τη δεύτερη μέρα για 700gt και θα του τη χρεώσει 1500Ε. Από την άλλη δεν είμαι και βέβαιος για το τι τιμολογιακή πολιτική ακολουθεί. Πάντως σίγουρα υπάρχει διαφορά στην τιμή αν βάλεις 2800 η 4000μοσχευματα σε 2ημερη συνέδρια.
 

Fiponazio

Active Member
Η έχεις πολύ αργή φύτρωση η κάτι δεν πήγε καλά 2100 δεν βλέπω εδώ σίγουρα αλλά ας περιμένουμε μέχρι 8-10 μήνα για να είμαστε σίγουροι. Συνήθως στους 5 μήνες βλέπεις διαφορά εδώ δεν βλέπω σχεδόν τίποτα εγώ τουλάχιστον.
 

koumparos

Well-Known Member
Συμφωνώ με τον από πάνω.Η σε πάει αργά η κάτι συμβαίνει με την φυτρωση.Πολυ φτωχό για πέμπτο μήνα.
 

geobald

Member
Οι 5 μήνες είναι μικρό διάστημα για να κρίνεις μια μμ. Στη δική μου περίπτωση τον 6ο μηνα έδωσε ικανοποιητικά αποτελέσματα, ενώ μέχρι τον 5ο ήταν αποθαρρυντικά
 

RastafAris

New Member
Αναμονή υπάρχει σίγουρα!
Είναι υψίστης σημασίας ο Ιατρός να εκτελεί όλα τα κρίσιμα στάδια λχ. σχεδιασμό, εξαγωγή, εμφύτευση αναισθησία κα.
Η εμφύτεση με pen εξασφαλίζει σταθερά μέγιστη βιωσιμότητα τριχομοσχευμάτων και σοβαρές πυκνότητες εμφύτευσης.
Επίσης, η αξία που λαμβάνουμε εμείς ως πελάτες απο έναν καλό Ιατρό που είναι κυριολεκτικά πάνω απο το κεφάλι μας καθ όλη την διάρκεια της ΜΜ, είναι πράγμα σπάνιο, λίγοι προσφέρουν κατι τέτοιο.

Η πλειονότητα των συνετών ασθενών θα επέλεγε Ιατρό για την τέλεση χειρουργικής πράξης/ΜΜ και όχι σουπερμαρκετ ή fast track μεταμοσχεύσεις κάνω incisions, αφήνω τα άλλα στον εκπαιδευόμενο νοσυλευτή και πάω για φραπέ...
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Αναμονή υπάρχει σίγουρα!
Είναι υψίστης σημασίας ο Ιατρός να εκτελεί όλα τα κρίσιμα στάδια λχ. σχεδιασμό, εξαγωγή, εμφύτευση αναισθησία κα.
Η εμφύτεση με pen εξασφαλίζει σταθερά μέγιστη βιωσιμότητα τριχομοσχευμάτων και σοβαρές πυκνότητες εμφύτευσης.
Επίσης, η αξία που λαμβάνουμε εμείς ως πελάτες απο έναν καλό Ιατρό που είναι κυριολεκτικά πάνω απο το κεφάλι μας καθ όλη την διάρκεια της ΜΜ, είναι πράγμα σπάνιο, λίγοι προσφέρουν κατι τέτοιο.

Η πλειονότητα των συνετών ασθενών θα επέλεγε Ιατρό για την τέλεση χειρουργικής πράξης/ΜΜ και όχι σουπερμαρκετ ή fast track μεταμοσχεύσεις κάνω incisions, αφήνω τα άλλα στον εκπαιδευόμενο νοσυλευτή και πάω για φραπέ...
Το pen νομιζω το δουλευε στις αρχες του 2000 και η DHI στην Ελλαδα η οποια το διαφημιζε σαν την νεα καινοτομια που μειωνε το transection και εκανε πιο ευκολη την διαδικασια τοποθετησης,το παρουσιαζε σαν το ανταγωνιστικο της πλεονεκτημα.Μεχρι που εσκασαν οι πρωτες πατατες και αποδειχτηκε οτι φυσικα δεν ηταν ετσι τα πραγματα.Ο Lorenzo ηταν αυτος που αποκατεστησε την χαμενη αξιοπιστια του pen και το ξαναεφερε στην επιφανεια.
Το θετικο για μια κλινικη ειναι οτι με το pen χρειαζεται μονο τον γιατρο και ενα ατομο ακομη για να το γεμιζει,και επειδη αυτος που κανει το γεμισμα δεν χρειαζεται ιδιαιτερη εκπαιδευση πολλες κλινικες υιοθετησαν αυτο το μοντελο με αποτελεσμα να παραγουν καταστροφικα αποτελεσματα.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι καθε εργαλειο ειναι τοσο καλο οσο τα χερια που το χρησιμοποιουν,μην ξεχναμε οτι οι μεγαλυτερες κλινικες στον κοσμο που κανουν και FUT και FUE δεν χρησιμοποιουν pen και παραγουν αψογα αποτελεσματα επιτυγχανοντας χαμηλο transection και υψηλες πυκνοτητες.
Για γιατρους και τεχνικους οσα γραφεις με βρισκουν απολυτως συμφωνο,για καφε ισως να μην πηγαινουν αλλα αυτο που κανουν σιγουρα ειναι να προσπαθουν να βρισκονται σε οσο περισσοτερα δωματια μπορουν ωστε να μεγιστοποιουν τα ημερισια κερδη τους,τουρκικο μοντελο.
 
Μπλουζα