Hair of Istanbul - 3.500 grafts - FUE - 11/11/2020

mpiliak0s

Member
12η μέρα αριστερή πλευρά.
Είναι ολοφάνερο ότι απο την αριστερή μου πλευρά μου πήρανε περισσότερα μοσχεύματα. Φοβάμαι μην αγγίζει τα όρια του overharvesting. Ελπίζω να καλυτερεύσει με το καιρό και την επούλωση. Τι λέτε εσείς;

Σημείωση: Τα ασπράδια που βλέπεται είναι ξηρασία απο το αλόε βέρα τζελ που έβαζα.
 

Συνημμένα

  • side_left_day_3.jpg
    side_left_day_3.jpg
    1 MB · Προβολές: 313
  • side_left_day_8.jpg
    side_left_day_8.jpg
    1 MB · Προβολές: 290
  • side_life_day_10.jpg
    side_life_day_10.jpg
    1,019.8 KB · Προβολές: 256
  • side_life_day_12.jpg
    side_life_day_12.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 275

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
12η μέρα αριστερή πλευρά.
Είναι ολοφάνερο ότι απο την αριστερή μου πλευρά μου πήρανε περισσότερα μοσχεύματα. Φοβάμαι μην αγγίζει τα όρια του overharvesting. Ελπίζω να καλυτερεύσει με το καιρό και την επούλωση. Τι λέτε εσείς;

Σημείωση: Τα ασπράδια που βλέπεται είναι ξηρασία απο το αλόε βέρα τζελ που έβαζα.
Καλησπερα φιλε μου,ακομη ειναι πολυ νωρις για να κρινουμε την επουλωση της δοτριας,μετα το εξαμηνο.
Φαινεται παντως σε καλη κατασταση.
 

manly_Man

Well-Known Member
Καλησπέρα παιδιά.
12η μέρα σήμερα και ήταν η αφαίρεση των λεγόμενων scabs. Σας επισυνάπτω μερικές φώτο με τις φωτογραφίες που τράβηξα όλες τις μέρες και αναμένω τις γνώμες σας!
Προσωπικά φρίκαρα όταν είδα πόσες τρίχες πέσανε στο σημερινό πλύσιμο και επίσης στη τελευταία φώτο όπως θα δείτε παρατηρώ σαν κάποια κενά σημεία απο τη δεξιά πλευρά (όπως κοιτάμε τη φωτογραφία). Η κλινική μου είπε πως όλα είναι τέλεια και είναι απολύτως νορμαλ η όποια τριχόπτωση μέχρι το 4ο μήνα. Συγκεκριμένα μου είπαν ότι η τρίχα θα πέφτει και θα ξαναφυτρώνει πολλές φορές μιας και αυτός είναι ο κύκλος ζωής της μέχρι να σταθεροποιηθεί/μονιμοποιηθεί.

Ποιά είναι η δικιά σας άποψη απο τις φωτογραφίες φίλτατοι;

Ωραιος φιλε.... υπομονη και ολα καλα θα πανε. Μπραβο σου που ανεβαζεις και αναλυτικες φωτογραφιες....ελπιζω να συνεχισεις ετσι...!
 

mpiliak0s

Member
Έχεις κάποια φώτο πριν την επέμβαση με μη ξυρισμένο κεφάλι?
Σου επισυνάπτω φωτογραφίες από το πρωί της επέμβασης που είμαι 1μιση μήνα ακούρευτος. Επίσης έβαλα και μια με κόντρα ήλιο (λίγες μερες πριν την επέμβαση).
Αν θελεις κάποια άλλη συγκεκριμένη γωνία λήψης πες μου. Έχω άφθονες φωτογραφίες για το πριν μιας και μίλαγα με διάφορες κλινικές.
Τέλος, θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σου για μεταμόσχευση μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Συνημμένα

  • 20201124_142830.jpg
    20201124_142830.jpg
    325.4 KB · Προβολές: 387
  • 20201124_142914.jpg
    20201124_142914.jpg
    385.8 KB · Προβολές: 396
  • 20201124_142845.jpg
    20201124_142845.jpg
    425.2 KB · Προβολές: 383
  • IMG-20201111-WA0008.jpg
    IMG-20201111-WA0008.jpg
    245.4 KB · Προβολές: 353
  • 20201124_142929.jpg
    20201124_142929.jpg
    386.3 KB · Προβολές: 331
  • IMG-20201111-WA0006.jpg
    IMG-20201111-WA0006.jpg
    255.7 KB · Προβολές: 382
  • 20201124_143007.jpg
    20201124_143007.jpg
    734.8 KB · Προβολές: 459

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν χρειάζεται. Μια χαρά είναι αυτές, απορώ πως έχουν γίνει τόσα σχόλια χωρίς κάποιος να έχει δει την πρότερη κατάσταση. Πας για NW5 min (φαίνεται στην τελευταία φώτο στον ήλιο) οπότε η φίνα είναι απαραίτητη, πιθανώς και στην δόση που σου προτείνει ο Tol. Σαφώς και δεν υπήρχε πλάνο αλλά από την στιγμή που έφτιαξες μπροστινή ζώνη και παίρνεις φίνα, έτσι και αλλιώς δεν χρειαζόταν να δεις ισοζύγια. Τα 300 στο crown πιθανώς και να μην χρειάζονταν, είναι κίνηση ρίσκου σε τέτοιες κλινικές, και σίγουρα με την φίνα θα έβλεπες βελτίωση. Κατά τα άλλα μια χαρά φαίνεσαι, εκτεταμένο εύρος λήψης μοσχευμάτων (αν και κάποια, ευτυχώς λίγα, πολύ χαμηλά) και πυκνή τοποθέτηση (και μάλιστα σε μια περιοχή που είχε και κάμποσα μαμά). Στα μείον η πολύ γεωμετρική hairline, χωρίς ασυμμετρίες και sentinel hairs.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πάντως επειδή είσαι IT κάτσε και μέτρα τα graft. Έχεις πολύ καθαρές φώτο. Δεν νομίζω ότι έχουν μπει τόσα. Αν το κάνεις, ανά 100 άλλαξε χρώμα στον pointer για να είναι εύκολο να τα αθροίσεις.
 

mpiliak0s

Member
Καλησπέρα σας παιδιά.

1 μήνας ακριβώς πέρασε απο τη μέρα της επέμβασης μου. Απο ότι βλέπετε έχει αρχίσει ήδη η περίοδος shedding για τα καλά :(
Δε πειράζει όμως, τυπική εξέλιξη στο ταξίδι μας.

Έχω 2 απορίες και θα ξεκινήσω με τη πρώτη σε αυτό το post:
  1. Πότε και πως μπορώ να κουρέψω τα μαμά μαλλιά;; διαβάζω online ότι μπορώ να πω στον κουρέα να μου τα πάρει με μηχανή σε συγκεκριμένη σκάλα και τα υπόλοιπα(εμφυτευμένα) μόνο με ψαλίδι απο το 2ο-3ο μήνα και μετά. Ιδανικά, θέλω να τα κουρέψω κοντά ώστε να μη φαίνεται τόσο πολύ η διαφορά με τα μπροστά μαλλιά που πέφτουν.
    Θα ρωτήσω βέβαια και τη κλινική για οδηγίες αλλά θέλω να δω και εσείς τι πιστεύετε.
Γενικά νομίζω ότι βαδίζω σε νορμάλ δρόμο. Εσείς τι λέτε;
 

Συνημμένα

  • front_1_month.jpg
    front_1_month.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 371
  • side_left_1_month.jpg
    side_left_1_month.jpg
    2.5 MB · Προβολές: 301
  • side_right_1_month.jpg
    side_right_1_month.jpg
    2.8 MB · Προβολές: 270
  • crown_1_month.jpg
    crown_1_month.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 253
  • donor_1_month.jpg
    donor_1_month.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 266

mpiliak0s

Member
2. Με έχει προβληματίσει πάρα πολύ η αριστερή πλευρά της δότριας. Με ανησυχεί ότι ίσως έχει γίνει overharvesting. Σας επισυνάπτω μια φωτογραφία που τραβήχτηκε πριν περίπου 5 μέρες για να φανεί καλύτερα αυτό που λέω. Η ερώτηση μου αρχικά περιλαμβάνει τη γνώμη σας επι της ανησυχίας μου και κατα δεύτερον αν γνωρίζετε οτι στο μέλλον θα βελτιωθούν/πυκνώσουν έστω και ελάχιστα τα μαλλιά στη δότρια ώστε να καλύψει αυτό το κενό που βλέπουν τα μάτια μου γιατί σκοπεύω γενικά να τα κοντοκουρεύω αρκετά στα πλάγια.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

Συνημμένα

  • side_left_25_days.jpg
    side_left_25_days.jpg
    2.4 MB · Προβολές: 292

aeratos28

Just aeratos
Να πυκνώσει πως ακριβώς?ότι ίσως θα δείχνει καλύτερα επειδή θα μακρύνουν λίγο ναι.οτι βγήκε από τη δοτρια βγήκε..δεν γίνεται να αντικατασταθεί .όντως η αριστερή μεριά φαίνεται πιο ταλαιπωρημένη ,άσε λίγο να περάσει ο καιρός γιατί έχει φάει το σοκ της η δοτρια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
σαν shock loss φαινεται, το οποιο επανερχεται λογικα μετα απο καποιους μηνες.... ψαξε να δεις για το shock loss της δοτριας μετα απο επεμβαση.
 

vlafo

Well-Known Member
Όχι παιδιά δυστυχώς δεν έχω προλάβει να τα μετρήσω ακόμα λόγω δουλειάς. Όταν το κάνω θα επανέλθω με φώτο και αριθμούς
Πρέπει να το κάνεις τώρα που έχεις εικόνα καθαρή ακόμα, μετά θα είναι αργά.
Αν δεν είναι ήδη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mpiliak0s

Member
Πρέπει να το κάνεις τώρα που έχεις εικόνα καθαρή ακόμα μετά θα είναι αργά.
Αν δεν είναι ήδη.
Έχω μεγάλης ανάλυσης φωτογραφία απο τη πρώτη μέρα όπου φαίνεται αρκετά καθαρά (είναι κιόλας σε επισύναψη στο πρώτο ποστ αυτού το νήματος). Φαντάζομαι θα κάνει για τη δουλειά αυτή
 

manly_Man

Well-Known Member
Έχω μεγάλης ανάλυσης φωτογραφία απο τη πρώτη μέρα όπου φαίνεται αρκετά καθαρά (είναι κιόλας σε επισύναψη στο πρώτο ποστ αυτού το νήματος). Φαντάζομαι θα κάνει για τη δουλειά αυτή
τι θα εξυπηρετησει να μετρησεις τα μοσχευματα; δηλαδη ολοι οι αλλοι που κανουν μεταμοσχευση και κανουν παρουσιαση τα μετρανε ; :p
 

vlafo

Well-Known Member
Γιατί αν διάβαζες παραπάνω ο Cvial εξέφρασε αμφιβολίες αν είναι τόσα.
Επιπλέον για μένα είναι σημαντικό να ξέρω ότι αυτά που πλήρωσα μπήκανε.
 

manly_Man

Well-Known Member
Γιατί αν διάβαζες παραπάνω ο Cvial εξέφρασε αμφιβολίες αν είναι τόσα.
Επιπλέον για μένα είναι σημαντικό να ξέρω ότι αυτά που πλήρωσα μπήκανε.
μην ειναι περισσοτερα ή λιγοτερα απο 3500; ξαναλεω ποτε δεν εισαι σιγουρος για καθε επεμβαση αν μπηκανε τοσα, οσα σου ειπαν αν δεν τα μετρησεις (και να τα μετρησεις μπορει να κανεις κ λαθος!). Επομενως το ιδιο θα επρεπε να γινεται σε καθε ανεξαρτητη παρουσιαση.

Οι κλινικες κιολας που δεν χρεωνουν με το μοσχευμα δεν εχουν λογο να πουν ψεματα, γιατι δεν θα επαιρναν περισσοτερα με περισσοτερα μοσχευματα. Σε αντιθεση με τις κλινικες που χρεωνουν με το μοσχευμα και εχουν λογο να σου πουν οτι εβαλαν περισσοτερα, για να παρουν και περισσοτερα....!!!!
 

vlafo

Well-Known Member
μην ειναι περισσοτερα ή λιγοτερα απο 3500; ξαναλεω ποτε δεν εισαι σιγουρος για καθε επεμβαση αν μπηκανε τοσα, οσα σου ειπαν αν δεν τα μετρησεις (και να τα μετρησεις μπορει να κανεις κ λαθος!). Επομενως το ιδιο θα επρεπε να γινεται σε καθε ανεξαρτητη παρουσιαση.

Οι κλινικες κιολας που δεν χρεωνουν με το μοσχευμα δεν εχουν λογο να πουν ψεματα, γιατι δεν θα επαιρναν περισσοτερα με περισσοτερα μοσχευματα. Σε αντιθεση με τις κλινικες που χρεωνουν με το μοσχευμα και εχουν λογο να σου πουν οτι εβαλαν περισσοτερα....!!!!
Λιγότερα φυσικά.
Περισσότερα φαίνεται ακόμα και με το μάτι αν ξέρεις.
Η ουσία είναι ότι πρέπει αμα θέλεις να είσαι απόλυτα ακριβής και να ξέρεις ότι πράγματι ανταποκρίνεται το αποτέλεσμα στα g που έβαλες,πρέπει να τα μετράς.
Σε ανεξάρτητη δύσκολο ποιός το κάνει αυτό?
 
Μπλουζα