gregun, Dr. Jose Lorenzo, fue, 3501 grafts, 30-31 August 2023

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gregun

Member
Λοιπόν, σήμερα μου έστειλε και τα στατιστικά η Λορένα τα οποία και παραθέτω παρακάτω.

Κατά τα άλλα, νιώθω ότι όλα βαίνουν καλώς μετεγχειρητικά, χωρίς ιδιαίτερες ενοχλήσεις.
 

Συνημμένα

  • 0GM30.08.23Estadistica.jpg
    0GM30.08.23Estadistica.jpg
    211 KB · Προβολές: 146
  • 0GM30.08.23ExtractionReport.jpg
    981.4 KB · Προβολές: 55

gregun

Member
Παίδες, είμαι στην 8η μέρα, στην φάση που λούζομαι 2 φορές την ημέρα (μέρες 7-10 πρωί βράδυ, 15 λεπτά κάτω από το νερό, με κανονική πίεση και λίγο πιο έντονα, βάση οδηγιών του γιατρού) για να καθαρίσουν τα καυκαλάκια. Είναι φυσιολογικό να νιώθεις λίγο τσούξιμο σε κάποιο σημείο ή σημαίνει ότι πρέπει να το πάρω με το μαλακό;
Μήπως να το αφήσω αύριο το πρωινό λούσιμο και να κάνω μόνο το βράδυ;
Επίσης το αλατούχο διάλυμα (saline) για πόσο και πόσες φορές την ημέρα το χρησιμοποιούσατε, σε όσους σας το είχαν δώσει;
 
Τελευταία επεξεργασία:

LoverBoy

Well-Known Member
Παίδες, είμαι στην 8η μέρα, στην φάση που λούζομαι 2 φορές την ημέρα (μέρες 7-10 πρωί βράδυ, 15 λεπτά κάτω από το νερό, με κανονική πίεση και λίγο πιο έντονα, βάση οδηγιών του γιατρού) για να καθαρίσουν τα καυκαλάκια. Είναι φυσιολογικό να νιώθεις λίγο τσούξιμο σε κάποιο σημείο ή σημαίνει ότι πρέπει να το πάρω με το μαλακό;
Μήπως να το αφήσω αύριο το πρωινό λούσιμο και να κάνω μόνο το βράδυ;
Επίσης το αλατούχο διάλυμα (saline) για πόσο και πόσες φορές την ημέρα το χρησιμοποιούσατε, σε όσους σας το είχαν δώσει;
Με τι σαμπουάν λούζεσαι?
 

LoverBoy

Well-Known Member
Μείωσε λίγο την ένταση του νερού και κάνε απαλές κινήσεις με τις άκρες των δαχτύλων σου!Σε ποιό σημείο νιώθεις το τσούξιμο?Στην δότρια ή στην λήπτρια?
 

gregun

Member
Μείωσε λίγο την ένταση του νερού και κάνε απαλές κινήσεις με τις άκρες των δαχτύλων σου!Σε ποιό σημείο νιώθεις το τσούξιμο?Στην δότρια ή στην λήπτρια?
Στην λήπτρια μπροστά στη hairline σε ένα σημείο. Θα αφήσω αύριο το πρωινό λούσιμο και το απογευματάκι θα κάνω ένα πιο ήπιο λούσιμο..
 

gregun

Member
Μήνας 2ος

Περάσαν λοιπόν 2 μηνάκια και ελπίζω οι απρόβλεπτες περιπέτειες να έχουν τελειώσει... (βλέπε ΨΕΊΡΕς ).
Οι πιο πολλές μεταμοσχευμένες τρίχες πέσανε και διακρίνω κάποια νέα τριχάκια να βγαίνουν σιγά σιγά.
Τώρα πια δεν έχω ιδιαίτερες ενοχλήσεις πουθενά πέραν κάποιων σπυριών που θέλω να πιστεύω ότι είναι καινούργιες τρίχες που πάνε να βγούνε.


Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό :)
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 75
  • 2.jpg
    2.jpg
    759 KB · Προβολές: 69
  • 7.jpg
    7.jpg
    979.4 KB · Προβολές: 73
  • 9.jpg
    9.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 81
  • 11.jpg
    11.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 99
  • 20.png
    20.png
    1.6 MB · Προβολές: 44
  • 21.png
    21.png
    1.8 MB · Προβολές: 58
Τελευταία επεξεργασία:

gregun

Member
Μήνας 4ος

Το crown έχει φουντώσει και γενικά μου φαίνεται οτι πάει καλά η φύτρωση. Το μόνο που με ανησυχεί λίγο είναι η φύτρωση στη hairline, ζώνη α, σε ένα σημείο αριστερά (το έχω κυκλώσει σε μια φώτο).

Κάτι που ίσως είναι πολύ σημαντικό είναι ότι έχω ξεκινήσει από τον Ιούλιο avodart, 3 φορές την εβδομάδα, και 2 εβδομάδες μετά την μεταμόσχευση oral mino, 5mg την ημέρα αρχικά και εδώ και 1 μηνα 2,5mg την ημέρα. Παράλληλα έπαιρνα και φινα αλλά εδώ και 2 μήνες την έχω μειώση σε 1,25mg 2 φορές την εβδομάδα και σύντομα θα την σταματήσω τελείως. Πολύ χάπι παίδες αλλά τώρα προσπαθώ να βρώ σιγά σιγά τις σωστές δοσολογίες για εμένα...

Ακολουθούν φώτος μοιρασμένες σε 2 ποστ γιατί είναι αρκετές. Έπίσης έχω ενημερώσει το ποστ από την 1η μερα με φώτος της κλινικής.
 

Συνημμένα

  • PXL_20240103_203434069.jpg
    PXL_20240103_203434069.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 111
  • PXL_20240103_203347247.jpg
    PXL_20240103_203347247.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 103
  • PXL_20240103_203341048.jpg
    PXL_20240103_203341048.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 102
  • PXL_20240103_203336651.jpg
    PXL_20240103_203336651.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 101
  • PXL_20240103_203326760.jpg
    PXL_20240103_203326760.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 98
  • 2.jpg
    2.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 93
  • 1.jpg
    1.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 96
  • 3-copy.jpg
    3-copy.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 96
Τελευταία επεξεργασία:

gregun

Member
Μήνας 4ος συνέχεια και με βιντεάκιa:

Πετσετοστέγνωμα


Βρεγμένα


Στεγνά
 

Συνημμένα

  • PXL_20240103_203530608.jpg
    PXL_20240103_203530608.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 88
  • PXL_20240103_203552721.jpg
    PXL_20240103_203552721.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 73
  • PXL_20240103_203632962.jpg
    PXL_20240103_203632962.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 74
  • PXL_20240103_203639648.jpg
    PXL_20240103_203639648.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 77
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Μην ανησυχείς θα στρώσουν όλα!Είναι πολύ νωρίς ακόμα!Απο θεραπεία παίρνεις ντούτα μαζί με Φίνα?
 

gregun

Member
Μην ανησυχείς θα στρώσουν όλα!Είναι πολύ νωρίς ακόμα!Απο θεραπεία παίρνεις ντούτα μαζί με Φίνα?
Ελπίζω και εγώ ότι θα βελτιωθεί αρκετά ακόμα η hairline αριστερά αλλά δεν ξέρω σε ποιον βαθμό...

Κατά τα άλλα, ναι, έπαιρνα φινα και ντουτα όπως μου είχε πει ο Freitas (Αγωγή Freitas) αλλά μετά αύξησα την νουτα σε 3 αντι για 2 φορές την εβδομάδα και μείωσα την φινα σε 2,5mg αντι για 5mg την εβδομάδα με σκοπό να την κόψω τελείως σύντομα.
Πιστεύω ότι για αυτό φούντωσε τόσο πολύ το crown, σε συνδυασμό βεβαίως με την μεταμόσχευση. Τόσο μαλλί εκεί είχα να δω πάνω από 20 χρόνια :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Harris_G

Well-Known Member
Καταρχην gregun ολα να πανε τελεια και να μεινεις ικανοποιημενος στο μεγαλυτερο δυνατο βαθμο.

Πάμε όμως λίγο σε κάτι άλλο.
Εγώ ο ίδιος προσωπικά αντιμετώπισα το Λορενς σα το Θεό τον ίδιο τον αποθέωνα ως τον απόλυτο μαστερ.
Σε κάποια πολύ κρίσιμα θέματα είναι κορυφαίος ασχέτως από το τι λέω εγώ ή ο καθένας. Δότρια, πλάνο, σχεδιασμός, διαχείριση κατεστραμμένων κεφαλιών από πρότερες σφαγές. ΟΜΩΣ:

Από όλα τα μέλη που κάνανε δε μας έπεσε το σαγόνι σε κανένα. Η αρχή έγινε με το κρύψιμο του στριπαρ συνεχίστηκε με μια σχετικά ελλιπή παρουσίαση του Καρδινάλιου που είναι και εξαιρετικό παιδί. O Oreo είναι άλλη περίπτωση ο οποίος κατάφερε και επέβαλε στο γιατρό τη δική του προσωπική προσέγγιση και εν τέλει δικαιώθηκε (μεγάλος μάγκας).

Σε όλους αυτούς που κάνανε μετά και κυρίως στην "κλινική φιλοξενίας" ισχύει αυτό που είπα. Με αφορμή τον Τάσο που είναι ο καλύτερος μου φιλος απο το φορουμ ο οποιος και με touch-up δεν εχει wow αποτέλεσμα μπροστά (το crown είναι άλλη ιστορία και είναι και first-pass) πρέπει να αναλάβουν όλοι τις ευθύνες τους (KAI γιατρός και Team και CVIAL) και φυσικά όλοι εμείς να μην ενθουσιαζόμαστε με βιντεάκια και με ινσταγκραμ.
 

gregun

Member
@Harris_G Ευχαριστώ, από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί :)

Η γνώμη μου είναι ότι κάπου παίζει πρόβλημα με το extraction και την διαχείριση των grafts και κυρίως με τα πιο ευαίσθητα, μονότριχα-δίτριχα.
Εγώ έκανα την μεταμόσχευση στην Μαδρίτη και είχα την Λορένα στο extraction και την Λάουρα βοηθό. Η Λάουρα λοιπόν, ήρθε καθυστερημένη και τρεχάτη στο χειρουργείο και βρόμισε όλο το δωμάτιο τσιγαρίλα, μίλαγε ασταμάτητα και έκανε αρκετά τσιγαροδιαλείμματα όπου όταν έμπαινε μέσα στο δωμάτια μύριζε τσιγαρίλα όσο δεν πάει...

Η ομάδα λοιπόν παίζει μεγάλο ρόλο και εδώ περίμενα να τηρούνται πιο αυστηρά πρωτόκολλα σε μια τέτοια κλινική.
Ο Λορέντζο απο την άλλη πιστεύω ότι έκανε καλή δουλεία αλλά είχε και αυτός πολύ στρες καθώς έπαιζε σε δύο χειρουργεία παράλληλα δίνοντας όμως αρκετά μεγαλύτερη βάση σε εμένα, για κάποιο λόγο... Και μην ξεχνάμε ότι ο γιατρός είναι 58 χρονών...

Η ομάδα και τα πρωτόκολλα που ακολουθούν, λοιπόν, πιστεύω ότι επηρεάζουν αρνητικά τα αποτελέσματα, κυρίως βλέποντας ελλιπείς φυτρώσεις.
 

Harris_G

Well-Known Member
@gregun Σεβαστή η άποψη σου εννοείται αλλα δε νομιζω οτι φταινε αυτες οι λεπτομερειες. Γενικα φαινεται ΠΛΕΟΝ να φοβαται να παιξει με υψηλες πυκνοτητες και θελει να πηγαινει τερμα safe. Σε βαζει σε ενα κυκλο με συνεχη touch-ups που νταξει δε νομιζω οτι εχουν ολοι ορεξη να τραβιουνται καθε τρεις και λιγο με touch-ups.

Και σε αυτο θελω να σταθω λιγο περισσοτερο γιατι επιβάλει ΚΑΙ φαρμακευτικη αγωγή. Ε ρε ψηλέ αμα μου επιβάλεις την αγωγή που βοηθα στη θωρακιση των υπαρχόντων μαλλιών για ποιο λόγο δε με τελειώνεις; Αν επαιζε χωρις αγωγη ναι εκει δικαιολογείται γιατι η αραιωση συνεχίζεται χωρις να μας ρωτησει.

Τεσπα
 

nick the Greek

New Member
Καταρχην gregun ολα να πανε τελεια και να μεινεις ικανοποιημενος στο μεγαλυτερο δυνατο βαθμο.

Πάμε όμως λίγο σε κάτι άλλο.
Εγώ ο ίδιος προσωπικά αντιμετώπισα το Λορενς σα το Θεό τον ίδιο τον αποθέωνα ως τον απόλυτο μαστερ.
Σε κάποια πολύ κρίσιμα θέματα είναι κορυφαίος ασχέτως από το τι λέω εγώ ή ο καθένας. Δότρια, πλάνο, σχεδιασμός, διαχείριση κατεστραμμένων κεφαλιών από πρότερες σφαγές. ΟΜΩΣ:

Από όλα τα μέλη που κάνανε δε μας έπεσε το σαγόνι σε κανένα. Η αρχή έγινε με το κρύψιμο του στριπαρ συνεχίστηκε με μια σχετικά ελλιπή παρουσίαση του Καρδινάλιου που είναι και εξαιρετικό παιδί. O Oreo είναι άλλη περίπτωση ο οποίος κατάφερε και επέβαλε στο γιατρό τη δική του προσωπική προσέγγιση και εν τέλει δικαιώθηκε (μεγάλος μάγκας).

Σε όλους αυτούς που κάνανε μετά και κυρίως στην "κλινική φιλοξενίας" ισχύει αυτό που είπα. Με αφορμή τον Τάσο που είναι ο καλύτερος μου φιλος απο το φορουμ ο οποιος και με touch-up δεν εχει wow αποτέλεσμα μπροστά (το crown είναι άλλη ιστορία και είναι και first-pass) πρέπει να αναλάβουν όλοι τις ευθύνες τους (KAI γιατρός και Team και CVIAL) και φυσικά όλοι εμείς να μην ενθουσιαζόμαστε με βιντεάκια και με ινσταγκραμ.

Άλλος ένας απογοητευμένος από το αποτέλεσμα της μεταμόσχευσης με Λορένθο στην Αθήνα (πάντα για δεδομένα Λορένθο μιλάμε και της φήμης του κυρίως εντός φόρουμ) και ταλαιπωρημένος από όλες τις παραπάνω "ανορθογραφιες".. σκεφτόμουν να τις παραθέσω στο δικό μου νήμα κατόπιν της τελικής εκτίμησης του αποτελέσματος τόσο από Cvial όσο και από Λορένθο..σε εμένα απλά για την περίληψη και για να δώσω μια εικόνα είχα ώρα έναρξης στις 9:30 με φώναξαν στις 10:30 και τελείωσα 22:15 με Λορένθο πλήρως αγχωμενο και εκνευρισμένο με εμένα γτ είχα την "παράλογη" απαίτηση και ενώ η εξαγωγή ξεκίνησε στις 11:10 και η πρώτη τοποθέτηση ξεκίνησε από τον ίδιο στις 18:20 ξαφνικά και ενώ τοποθέτησε Μαξ 100 γκραφτς μου λέει πάω δίπλα στον oreo επειδή ζήτησε έκτακτα άλλα 150 και σε εσένα θα συνεχίσει η Χ νοσηλεύτρια Λάουρα αν δεν κάνω λάθος... τότε του είπα ότι θα ήθελα όπως συμφωνήσαμε στο cons η τοποθέτηση να γίνει αποκλειστικά από τον ίδιο και μου λέει με υφακι τα γκραφτς είναι σε θέμα που τίθεται η επιβίωση τους κάνε ότι σου λέω για να είναι ασφαλές και το δικό μου χέρι μετά.. προφανώς και από άγχος υπάκουσα αλλά το υφακι του ήταν απαράδεκτο γτ αυτός βγήκε εκτός χρονοδιαγράμματος... βέβαια ενώ εκεί είχε πει για επιβίωση γκραφτς στο εξάωρο μετά το πέρας της επεμβάσεως αλλά και στο live τον Ιούνιο στο οχταμηνο με πενιχρό αποτέλεσμα μου τόνισε την επιβίωση ως και 24 ώρες.. όλες οι λεπτομέρειες στο νήμα μου που θα ακολουθήσει εντός των προσεχων ημερών.. αλλά είμαι εδώ για κάθε πιθανή απορία
 

gregun

Member
Άλλος ένας απογοητευμένος από το αποτέλεσμα της μεταμόσχευσης με Λορένθο στην Αθήνα (πάντα για δεδομένα Λορένθο μιλάμε και της φήμης του κυρίως εντός φόρουμ) και ταλαιπωρημένος από όλες τις παραπάνω "ανορθογραφιες".. σκεφτόμουν να τις παραθέσω στο δικό μου νήμα κατόπιν της τελικής εκτίμησης του αποτελέσματος τόσο από Cvial όσο και από Λορένθο..σε εμένα απλά για την περίληψη και για να δώσω μια εικόνα είχα ώρα έναρξης στις 9:30 με φώναξαν στις 10:30 και τελείωσα 22:15 με Λορένθο πλήρως αγχωμενο και εκνευρισμένο με εμένα γτ είχα την "παράλογη" απαίτηση και ενώ η εξαγωγή ξεκίνησε στις 11:10 και η πρώτη τοποθέτηση ξεκίνησε από τον ίδιο στις 18:20 ξαφνικά και ενώ τοποθέτησε Μαξ 100 γκραφτς μου λέει πάω δίπλα στον oreo επειδή ζήτησε έκτακτα άλλα 150 και σε εσένα θα συνεχίσει η Χ νοσηλεύτρια Λάουρα αν δεν κάνω λάθος... τότε του είπα ότι θα ήθελα όπως συμφωνήσαμε στο cons η τοποθέτηση να γίνει αποκλειστικά από τον ίδιο και μου λέει με υφακι τα γκραφτς είναι σε θέμα που τίθεται η επιβίωση τους κάνε ότι σου λέω για να είναι ασφαλές και το δικό μου χέρι μετά.. προφανώς και από άγχος υπάκουσα αλλά το υφακι του ήταν απαράδεκτο γτ αυτός βγήκε εκτός χρονοδιαγράμματος... βέβαια ενώ εκεί είχε πει για επιβίωση γκραφτς στο εξάωρο μετά το πέρας της επεμβάσεως αλλά και στο live τον Ιούνιο στο οχταμηνο με πενιχρό αποτέλεσμα μου τόνισε την επιβίωση ως και 24 ώρες.. όλες οι λεπτομέρειες στο νήμα μου που θα ακολουθήσει εντός των προσεχων ημερών.. αλλά είμαι εδώ για κάθε πιθανή απορία
@nick the Greek σε καταλαβαίνω φίλε μου γιατί και εγώ το στρες του γιατρού το βίωσα στην Ισπανία, θα παρακαλούσα όμως να μην το τραβήξουμε πολύ σε αυτό το νήμα και ξεφύγουμε από τα της μεταμόσχευσής μου, όπου και δέχομαι ευχαρίστως σχόλια για την πορεία της μεχρι τώρα και προβλέψεις για το πιο θα είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Κάνε ευχαρίστως ένα κόπο και ξεκίνα ένα νήμα. Θα ήταν πόλυ καλό για όλους μας να υπάρχει ένα νήμα που περιγράφει τα πράγματα από μια άλλη οπτική.

Ενημέρωσα το παρακάτω ποστ με φωτογραφίες από την 10η μέρα, όπου και φαίνεται η πυκνότητα που έπαιξε ο γιατρός:

>>>> 10η Μέρα <<<<
 
Τελευταία επεξεργασία:

nick the Greek

New Member
@nick the Greek σε καταλαβαίνω φίλε μου γιατί και εγώ το στρες του γιατρού το βίωσα στην Ισπανία, θα παρακαλούσα όμως να μην το τραβήξουμε πολύ σε αυτό το νήμα και ξεφύγουμε από τα της μεταμόσχευσής μου, όπου και δέχομαι ευχαρίστως σχόλια για την πορεία της μεχρι τώρα και προβλέψεις για το πιο θα είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Κάνε ευχαρίστως ένα κόπο και ξεκίνα ένα νήμα. Θα ήταν πόλυ καλό για όλους μας να υπάρχει ένα νήμα που περιγράφει τα πράγματα από μια άλλη οπτική.

Ενημέρωσα το παρακάτω ποστ με φωτογραφίες από την 10η μέρα, όπου και φαίνεται η πυκνότητα που έπαιξε ο γιατρός:

10η Μέρα
Προφανώς φίλε και με συγχωρείς για την παρέμβαση.. απλά έψαχνα καιρό την ευκαιρία να κάνω μια παρέμβαση βάσει αποκλειστικα προσωπικής εμπειρίας που δεν επιδέχεται αμφισβητησεως και βρήκα πρόσφορο έδαφος μιας και είναι από τις λίγες φορές που αμφισβητείται η "θεότητα τουλάχιστον εντός φόρουμ" Λορένθο και με σκοπό να προιδεασω και πιθανούς νέους υποψήφιους..μην κατηγορουμε μόνο τους εγχώριους..τα υπόλοιπα στο νήμα μου..και πάλι με συγχωρείς για την παρέμβαση και εύχομαι πλήρης φυτρωση και μαλλιά πολλά
 

Gianney

Well-Known Member
Μήνας 4ος

Το crown έχει φουντώσει και γενικά μου φαίνεται οτι πάει καλά η φύτρωση. Το μόνο που με ανησυχεί λίγο είναι η φύτρωση στη hairline, ζώνη α, σε ένα σημείο αριστερά (το έχω κυκλώσει σε μια φώτο).

Κάτι που ίσως είναι πολύ σημαντικό είναι ότι έχω ξεκινήσει από τον Ιούλιο avodart, 3 φορές την εβδομάδα, και 2 εβδομάδες μετά την μεταμόσχευση oral mino, 5mg την ημέρα αρχικά και εδώ και 1 μηνα 2,5mg την ημέρα. Παράλληλα έπαιρνα και φινα αλλά εδώ και 2 μήνες την έχω μειώση σε 1,25mg 2 φορές την εβδομάδα και σύντομα θα την σταματήσω τελείως. Πολύ χάπι παίδες αλλά τώρα προσπαθώ να βρώ σιγά σιγά τις σωστές δοσολογίες για εμένα...

Ακολουθούν φώτος μοιρασμένες σε 2 ποστ γιατί είναι αρκετές. Έπίσης έχω ενημερώσει το ποστ από την 1η μερα με φώτος της κλινικής.
Την οραλ μινο γτ την μειώσες στο μισό;
 
Μπλουζα