Giorgos-3, FUE,1577g, 22/02/20

tol

Well-Known Member
Ρε τολ είπαμε που τι είδες το 18; Είναι πολύ σαφής η φωτο (άκυρο το 28 που ελεγα το ίδιο έλεγα κ έβλεπα βασικά αλλά έγραψα λάθος νούμερα )...το 24 νομίζω είναι το σωστό νούμερο ο το πλάτος επίσης είναι σαφης η μέτρηση ...δεν ξέρω αν φαίνεται αλλά το κεφάλι όσο πάει προς τα πίσω ανοίγει η επιφάνεια ....αν κ νομίζω το κτλ απ' τις φωτός ....το 24*18 είναι το σωστό νούμερο αλλά όπως κ να χει θα γίνει κ μέτρηση με cvial κάποια στιγμή που θα έχει ολοκληρωθεί κ η μμ
κ εγω 24 εβαλα γιατι υποτιθεται οτι αυτο μετρησε o γιωργος απο την αρχη του κεντρου της hairline ως πισω...αν ειναι αλλο νουμερο δεν το ξερω..εγω με βαση αυτα τα δεδομενα υπολογισα σε σχήμα (οχι ορθογώνιο) αλλα με καμπύλη στην hairline και πισω παλι δεν εβαλα ευθεια γραμμη...στο κεντρο του κεφαλιου του παλι μετρησε 17.5-18 cm πλατος σε μια φωτο....τωρα απο κοντα γινονται κανονικες μετρησεις..εδω απλα κανουμε προσεγγισεις...οταν τον μετρησει απο κοντα ο cvial Θα ξερουμε ακριβως
Θα τα δω προσεκτικά Γιώργο και τις προηγούμενες φώτο/μμ και θα σου πω.

Και αν δεν εχετε πειστει ακομα...μια τελευταια αποδειξη των ισχυρισμων μου.

Δειτε στην παρακατω φωτογραφια (απο Ερντογαν η ακριβης μετρηση επιφανειας) ποια εκταση οριζεται ως 180 cm2.

100+80 οπως βλεπετε στις φωτογραφιες. Υπαρχει βεβαια κενο κυριως στη Γ ζωνη...απο την αλλη ομως εχουν μετρηθει και τα temples που δεν αφορουν την περιπτωση του Γιωργου, αφου δεν μπηκαν εκει grafts.

Σε ρωτω, φιλε Γιωργο...ποσο μεγαλυτερη ειναι η δικη σου εκταση στη ληπτρια απο αυτη που βλεπεις στην φωτογραφια;

Προσωπικα εβαλα άλλα 90 cm2 (180+90=270)...και θεωρω οτι ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.

Αν ουτε τωρα μπορεσα να σας πεισω, τοτε μαλλον ειστε "απιστοι Θωμαδες" :D:D:p:p
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200823-160901.png
    Screenshot_20200823-160901.png
    991.2 KB · Προβολές: 158

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Και αν δεν εχετε πειστει ακομα...μια τελευταια αποδειξη των ισχυρισμων μου.

Δειτε στην παρακατω φωτογραφια (απο Ερντογαν η ακριβης μετρηση επιφανειας) ποια εκταση οριζεται ως 180 cm2.

100+80 οπως βλεπετε στις φωτογραφιες. Υπαρχει βεβαια κενο κυριως στη Γ ζωνη...απο την αλλη ομως εχουν μετρηθει και τα temples που δεν αφορουν την περιπτωση του Γιωργου, αφου δεν μπηκαν εκει grafts.

Σε ρωτω, φιλε Γιωργο...ποσο μεγαλυτερη ειναι η δικη σου εκταση στη ληπτρια απο αυτη που βλεπεις στην φωτογραφια;

Προσωπικα εβαλα άλλα 90 cm2 (180+90=270)...και θεωρω οτι ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.

Αν ουτε τωρα μπορεσα να σας πεισω, τοτε μαλλον ειστε "απιστοι Θωμαδες" :D:D:p:p
Εμένα προσωπικά δεν με έπεισες ούτε στο ελάχιστο....μου ανέφερες ένα παράδειγμα από ένα άλλο κεφάλι κ μια θεωρητική προσέγγιση ...τα πράγματα είναι απλά ....πηρα μεζούρα τράβηξα οσο πιο σχολαστικά γινόταν ορίστε οι φωτός ορίστε κ τα μέτρα ....έτσι έχουν τα πραγματα ....24 μήκος 18 πλάτος 60 περίμετρος κ 9 απόσταση από τα μάτια μέχρι την αρχή της χερλαιν....τώρα από κει κ πέρα τα άλλα τα αφήνω στους ειδικούς...
 

tol

Well-Known Member
Εμένα προσωπικά δεν με έπεισες ούτε στο ελάχιστο....μου ανέφερες ένα παράδειγμα από ένα άλλο κεφάλι κ μια θεωρητική προσέγγιση ...τα πράγματα είναι απλά ....πηρα μεζούρα τράβηξα οσο πιο σχολαστικά γινόταν ορίστε οι φωτός ορίστε κ τα μέτρα ....έτσι έχουν τα πραγματα ....24 μήκος 18 πλάτος 60 περίμετρος κ 9 απόσταση από τα μάτια μέχρι την αρχή της χερλαιν....τώρα από κει κ πέρα τα άλλα τα αφήνω στους ειδικούς...
Φιλε Γιωργο, επειδη επιμενεις....

Καταρχας οι μετρησεις των φωτογραφιων που ανεβασα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙ.

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ, ΦΗΜΙΣΜΕΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΤΟΥΣ.

ΤΟΝ ΛΟΡΕΝΤΖΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΡΝΤΟΓΑΝ.

Αν εσυ δεν μπορεις να συγκρινεις οπτικα δυο επιφανειες, μαλλον δικο σου το προβλημα.

Και για να σου αποδειξω οτι συνεχιζεις να σφαλλεις....

Αραγε, γνωριζεις πώς υπολογιζουμε το εμβαδον μιας επιφανειας;

Ακομη και αν δεχθουμε τις μετρησεις σου...24 μηκος και 18 πλατος...

Νομιζεις, χωρις τις απαραιτητες γνωσεις, οτι το εμβαδον ειναι: 24×18=432 cm2.

Σε πληροφορω οτι, με βαση τις μαθηματικες επιστημες, το εμβαδον μιας επιφανειας ΕΛΛΕΙΨΟΕΙΔΟΥΣ μετριεται διαφορετικα.

Ε= π. r1. r2

Τι σημαινουν τα π και r1 και r2;

Δες το παρακατω πινακα και θα καταλαβεις.

Απλα μαθηματικα, φιλε μου....Ακομη και αν δεχθουμε ολα οσα γραφεις, Η ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 432 cm2, οπως νομιζεις...ειναι 330 cm2.

Για μενα οι σωστες μετρησεις ειναι...μηκος 22 cm...πλατος 16 cm.

Αυτο σημαινει E= π×11×8= 270 cm2.

Ουτε τωρα, φιλε Γιωργο, δεν πειστηκες;
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200823-163545.png
    Screenshot_20200823-163545.png
    91.8 KB · Προβολές: 152
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Εμένα προσωπικά δεν με έπεισες ούτε στο ελάχιστο....μου ανέφερες ένα παράδειγμα από ένα άλλο κεφάλι κ μια θεωρητική προσέγγιση ...τα πράγματα είναι απλά ....πηρα μεζούρα τράβηξα οσο πιο σχολαστικά γινόταν ορίστε οι φωτός ορίστε κ τα μέτρα ....έτσι έχουν τα πραγματα ....24 μήκος 18 πλάτος 60 περίμετρος κ 9 απόσταση από τα μάτια μέχρι την αρχή της χερλαιν....τώρα από κει κ πέρα τα άλλα τα αφήνω στους ειδικούς...
Κοιτα ποσο λαθος υπολογισμους κάνεις...

Με βαση τη δικη σου φωτογραφια...δε νομιζω να αμφισβητεις και τη δικη σου φωτογραφια!!!

Δες ποιο ειναι το σωστο r2 στην περιπτωση σου...

Το σωστο r2 ειναι 8 cm...ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ...ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙΣ, ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Επιμενω, λοιπον...

Εμβαδον= π × 11 × 8 = 270 cm2.

Αυτη ειναι η σωστη μετρηση, φιλε Γιωργο.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200823-165833.png
    Screenshot_20200823-165833.png
    775 KB · Προβολές: 144

makis25

Well-Known Member
και 270cm2 ναι ειναι λοιπον , και 8000γραφτ αντι για 8500 μιας και το στριπ μαλλον ηταν μικροτερο τοτε παλι η πραγματικη σημερινη μεση πυκνοτητα σε ολη τη μεταμοσχευμενη περιοχη θα ειναι αναμεσα στα 25-30 μοσχευματα ανα εκατοστο . Αριθμος που ταιριαζει με την εικονα που βλεπουμε . Νομιζω θα πεσω κοντα οταν γινουν οι μετρησεις .
 
  • Like
Reactions: tol

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλά ρε παιδιά μην τσακωθούμε τώρα και για τα εμβαδά! 432 δεν είναι σίγουρα, αυτό είναι το μόνο βέβαιο εν πούμε περί τα 300 είμαστε +/- 10% μέσα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Κοιτα ποσο λαθος υπολογισμους κάνεις...

Με βαση τη δικη σου φωτογραφια...δε νομιζω να αμφισβητεις και τη δικη σου φωτογραφια!!!

Δες ποιο ειναι το σωστο r2 στην περιπτωση σου...

Το σωστο r2 ειναι 8 cm...ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ...ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙΣ, ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Επιμενω, λοιπον...

Εμβαδον= π × 11 × 8 = 270 cm2.

Αυτη ειναι η σωστη μετρηση, φιλε Γιωργο.
Για μετάφρασε τι εννοεις για το r2....βάση αυτή της φωτός πια είναι η ένσταση σου ;δεν έκανα σωστά την μέτρηση; ....στα μισα του κεφάλιου μου περίπου μέτρησα από το ένα "ποταμάκι" μέχρι το άλλο κ βλέπεις το 18....γιατί το αμφισβητείς αυτό ;αφού το βλέπεις ... Επίσης από χερλαιν ξεκινώντας μέχρι πίσω πεντακάθαρα σταματάει στο 24-25-26 όπου γουστάρετε τεσπά ...επίσης η περίμετρος του κεφαλιού μου είναι τζαστ 60 (αν έχει κάποια σημασία αυτή η μέτρηση...)
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Καλά ρε παιδιά μην τσακωθούμε τώρα και για τα εμβαδά! 432 δεν είναι σίγουρα, αυτό είναι το μόνο βέβαιο εν πούμε περί τα 300 είμαστε +/- 10% μέσα.
Δεν ξέρω πια είναι η σωστή πράξη ...αλλά πώς αμφισβητεί κάποιος την μέτρηση αφού μιλάει η εικόνα; Δεν έχω κτλ την διαφωνία ακόμα ....
 

tol

Well-Known Member
Δεν ξέρω πια είναι η σωστή πράξη ...αλλά πώς αμφισβητεί κάποιος την μέτρηση αφού μιλάει η εικόνα; Δεν έχω κτλ την διαφωνία ακόμα ....
Φιλε Γιωργο, επιμενεις....το r2 της ληπτριας ειναι ξεκαθαρα 8 cm...

Καταλαβε το, επιτελους...δε βλεπεις οτι εχεις κατεβασει υπερβολικα τη μεζουρα εκατερωθεν 1 ποντο;

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΣΕ ΠΛΑΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ ΤΑ GRAFTS ΕΙΝΑΙ.....16 cm.

Αυτη ειναι η αληθεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
Φιλε Γιωργο, επιμενεις....το r2 της ληπτριας ειναι ξεκαθαρα 8 cm...

Καταλαβε το, επιτελους...δε βλεπεις οτι εχεις κατεβασει υπερβολικα τη μεζουρα εκατεροθεν 1 ποντο;

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΣΕ ΠΛΑΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ ΤΑ GRAFTS ΕΙΝΑΙ.....16 cm.

Αυτη ειναι η αληθεια.
Ειλικρινά δεν σε πιάνω .....τα δύο εκατοστά που βγάζεις στο πλάτος είναι αυτά ακριβώς που επικεντρώθηκαμε στην τελευταία μμ....αλλά οκ όπως κ να έχει θα δούμε σε δεύτερο χρόνο πόσο σωστές η λάθος είναι οι μετρήσεις ....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Δειτε στην παρακατω φωτογραφια (απο Ερντογαν η ακριβης μετρηση επιφανειας) ποια εκταση οριζεται ως 180 cm2.

100+80 οπως βλεπετε στις φωτογραφιες. Υπαρχει βεβαια κενο κυριως στη Γ ζωνη...απο την αλλη ομως εχουν μετρηθει και τα temples που δεν αφορουν την περιπτωση του Γιωργου, αφου δεν μπηκαν εκει grafts.

Σε ρωτω, φιλε Γιωργο...ποσο μεγαλυτερη ειναι η δικη σου εκταση στη ληπτρια απο αυτη που βλεπεις στην φωτογραφια;

Προσωπικα εβαλα άλλα 90 cm2 (180+90=270)...και θεωρω οτι ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.
Φίλε tol
Η έκταση αυτή που υπολείπεται είναι max 50τμ (δεν θα σου πω 30 που εκεί είναι).
Σύνολο 230τμ max.
Εγώ δεν έχω δει και δεν ξέρω λήπτρια πάνω από 250τμ.Ακόμα και 300 που λέτε δεν υπάρχουνε εκτός και είσαι ο Χαλκ.
Άρα 270 το πολύ και υπερβολή μου φαίνεται.
Φαντάσου η δική μου λήπτρια είναι κάτω από 200τμ.
 
  • Like
Reactions: tol

tol

Well-Known Member
Φίλε tol
Η έκταση αυτή που υπολείπεται είναι max 50τμ (δεν θα σου πω 30 που εκεί είναι).
Σύνολο 230τμ max.
Εγώ δεν έχω δει και δεν ξέρω λήπτρια πάνω από 250τμ.Ακόμα και 300 που λέτε δεν υπάρχουνε εκτός και είσαι ο Χαλκ.
Άρα 270 το πολύ και υπερβολή μου φαίνεται.
Φαντάσου η δική μου λήπτρια είναι κάτω από 200τμ.
Και η δικη μου, φιλε vlafo, 200 cm2 ειναι...και μαλιστα με hairline που ξεκινα 5,5 cm απο τα φρυδια...οχι 9 cm, οπως του Γιωργου...

Αυτο προσπαθω να τους εξηγησω τοση ωρα. Δεν υπαρχει ληπτρια σε μμ πανω απο 280-300 cm2.
 

vlafo

Well-Known Member
Και η δικη μου, φιλε vlafo, 200 cm2 ειναι...και μαλιστα με hairline που ξεκινα 5,5 cm απο τα φρυδια...οχι 9 cm, οπως του Γιωργου...

Αυτο προσπαθω να τους εξηγησω τοση ωρα. Δεν υπαρχει ληπτρια σε μμ πανω απο 280-300 cm2.
Δεν υπάρχει λήπτρια πάνω από 250τμ κατά κανόνα.
Κάτι δεν μετριέται σωστά.
 
  • Like
Reactions: tol

manly_Man

Well-Known Member
Και η δικη μου, φιλε vlafo, 200 cm2 ειναι...και μαλιστα με hairline που ξεκινα 5,5 cm απο τα φρυδια...οχι 9 cm, οπως του Γιωργου...

Αυτο προσπαθω να τους εξηγησω τοση ωρα. Δεν υπαρχει ληπτρια σε μμ πανω απο 280-300 cm2.
tol, αμα βαλεις 18 και 24 στην εξισωση που εβαλες πριν θα βγει περιπου 340 (Εμβαδον= π × 9 x 12)
εγω βρηκα 340-345 Προσεγγιστικα με ενα προχειρο σχημα που εκανα και υπολογισα το εμβαδο χωρις εξισωση...δηλαδη επεσα ΜΕΣΑ και ημουν ΣΩΣΤΟΣ με βαση αυτα τα δεδομενα που μας εδωσε ο Γιωργος....αμα βαλεις αυτα τα δεδμενα αυτο θα σου βγει...εγω δεν ευθυνομαι για τοιχον λαθη σε αυτα τα δεδομενα...οτι μας εδωσε ο γιωργος εβαλα. τα 18 πλατος στο κεντρο ειναι γιατι εχει κατεβει κ στα πλαγια η ΑΓΑ του και ο ιδιος ειπε οτι εβαλαν κ εκει μοσχευματα στην τελευταια επεμβαση και το 24 το μετρησε απο οτι μας ειπε απο το κεντρο της hairline μεχρι πισω.

Συμφωνω οτι οντως παραειναι μεγαλο το εμβαδο αλλα αυτο βγαινει με βαση αυτα τα δεδομενα. Τωρα αν αποδειχτει οτι ειναι μικροτερα αυτα τα νουμερα (που μπορει να ειναι μικροτερα) θα βγει και μικροτερο το εμβαδο...λογικο ειναι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Ο Γιώργος δεν θυμάμαι τις τελευταίες 2μμ έκανε στον Τιρκαλά?
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
tol, αμα βαλεις 18 και 24 στην εξισωση που εβαλες πριν θα βγει 340...εγω βρηκα 340-345 περιπου με το σχημα που εκανα και υπολογισα το εμβαδο χωρις εξισωση...δηλαδη επεσα ΜΕΣΑ και ημουν ΣΩΣΤΟΣ με βαση αυτα τα δεδομενα που μας εδωσε ο Γιωργος....αμα βαλεις αυτα τα δεδμενα αυτο θα σου βγει...εγω δεν ευθυνομαι για τοιχον λαθη σε αυτα τα δεδομενα...οτι μας εδωσε ο γιωργος εβαλα. τα 18 πλατος στο κεντρο ειναι γιατι εχει κατεβει κ στα πλαγια η ΑΓΑ του και ο ιδιος ειπε οτι εβαλαν κ εκει μοσχευματα στην τελευταια επεμβαση και το 24 το μετρησε απο οτι μας ειπε απο το κεντρο της hairline μεχρι πισω. Τωρα αν αποδειχτει οτι ειναι μικροτερα αυτα τα νουμερα θα βγει και μικροτερο το εμβαδο...λογικο ειναι.
Φιλε manly man, δεν τοποθετηθηκαν grafts τοσο χαμηλα στα πλαϊνα...κανει λαθος ο Γιωργος.

Το 18 cm πλατος δεν ισχυει...δες αυτες τις φωτογραφιες που επισυναπτω...ειναι ξεκαθαρο οτι το πλατος δεν υπερβαινει σε καμια περιπτωση τα 16 cm. Ο Γιωργος μετραει, τουλαχιστον, 1 cm παραπανω εκατερωθεν (δεξια και αριστερα). Ειναι πασιφανες.

Τελος, φιλε manly, προσωπικα, οπως εγραψα πιο πανω, δεν περιμενα καμια μετρηση να με διαφωτισει. Εχω διαβασει στο παρελθον πολλες φορες οτι ληπτρια περιοχη σε μεταμοσχευσεις δεν υπερβαινει ΠΟΤΕ τα 250 με 280 cm2.

Οταν διαβασα για 430 cm2, αμεσως καταλαβα οτι εχουν γινει λαθος υπολογισμοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
tol, αμα βαλεις 18 και 24 στην εξισωση που εβαλες πριν θα βγει περιπου 340 (Εμβαδον= π × 9 x 12)
εγω βρηκα 340-345 Προσεγγιστικα με ενα προχειρο σχημα που εκανα και υπολογισα το εμβαδο χωρις εξισωση...δηλαδη επεσα ΜΕΣΑ και ημουν ΣΩΣΤΟΣ με βαση αυτα τα δεδομενα που μας εδωσε ο Γιωργος....αμα βαλεις αυτα τα δεδμενα αυτο θα σου βγει...εγω δεν ευθυνομαι για τοιχον λαθη σε αυτα τα δεδομενα...οτι μας εδωσε ο γιωργος εβαλα. τα 18 πλατος στο κεντρο ειναι γιατι εχει κατεβει κ στα πλαγια η ΑΓΑ του και ο ιδιος ειπε οτι εβαλαν κ εκει μοσχευματα στην τελευταια επεμβαση και το 24 το μετρησε απο οτι μας ειπε απο το κεντρο της hairline μεχρι πισω.

Συμφωνω οτι οντως παραειναι μεγαλο το εμβαδο αλλα αυτο βγαινει με βαση αυτα τα δεδομενα. Τωρα αν αποδειχτει οτι ειναι μικροτερα αυτα τα νουμερα (που μπορει να ειναι μικροτερα) θα βγει και μικροτερο το εμβαδο...λογικο ειναι.
Για το μήκος θα σου πω ότι είπα κ σε cvial...πρόσεξε την φωτό καλά...έχω καθρέφτη μπροστά μου κ φαίνεται καθαρά που έχω τοποθετήσει την μεζούρα ...επίσης για το πλάτος πιο καθαρή φωτό δεν γίνεται ....κ η τελευταία μμ δωσαμε βάση σε Κράουν κ στα ποταμάκια που λεω εγώ κ που ο τολ με το έτσι θέλω θέλει να βγάλει έξω ....μην με τρελάνετε τώρα .....
 
Μπλουζα