Giorgos-3, FUE,1577g, 22/02/20

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

crossfire

Well-Known Member
Για παρατήρησε καλύτερα ....από το 24,5 μέχρι το 28 το λες ασφαλής δοτρια ; Έχουν μοσχεύματα ...επίσης υπάρχουν κ φωτό πριν ξεκινήσουν οι μμ που φαίνεται το έρημο τοπίο ...

Μου φαίνεται πολύ μικρή η δοτρια κάτω από το 28.......επίσης μου φαίνεται παράξενο να μπήκαν μοσχεύματα τόσο κάτω........κάτω απο το 24,5 δηλαδή.
Κάτσε να δω αρχικές φωτο και θα επανελθω.
 

tol

Well-Known Member
Η εμφύτευση έφτασε μέχρι το 28; Μήπως κάνεις λάθος; Μου φαίνεται πολύ μικρή η δότρια από εκεί και κάτω.
Από το 24,5 και κάτω ξεκινάει η ασφαλής ζώνη......λάθος πρεπει να το μετράς
Για παρατήρησε καλύτερα ....από το 24,5 μέχρι το 28 το λες ασφαλής δοτρια ; Έχουν μοσχεύματα ...επίσης υπάρχουν κ φωτό πριν ξεκινήσουν οι μμ που φαίνεται το έρημο τοπίο ...
Φιλε Γιωργο, εχεις κανει λαθος στις μετρησεις σου.

Ο crossfire εχει δικιο. Τα μεταμοσχευμενα εχουν μπει μεχρι τα 24 cm και οχι μεχρι τα 28, οπως νομιζεις.

Για του λογου το αληθες, ανεβαζω τη φωτογραφια μετα την τεταρτη (τελευταια) μεταμοσχευση σου, οπου φαινεται ξεκαθαρα οτι τα grafts εχουν φθασει περιπου μεχρι τα 24 cm...οχι τα 28.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200823-131608.png
    Screenshot_20200823-131608.png
    1.2 MB · Προβολές: 181

tol

Well-Known Member
Μου φαίνεται πολύ μικρή η δοτρια κάτω από το 28.......επίσης μου φαίνεται παράξενο να μπήκαν μοσχεύματα τόσο κάτω........κάτω απο το 24,5 δηλαδή.
Κάτσε να δω αρχικές φωτο και θα επανελθω.
Θα τα δω προσεκτικά Γιώργο και τις προηγούμενες φώτο/μμ και θα σου πω.

Δε χρειαζεται, φιλοι μου, το εκανα εγω για εσας. Δειτε τη φωτογραφια που επισυναψα πιο πανω.
 

makis25

Well-Known Member
που σημαινει πως με συνολο περιπου 8500graft ( το στριπ 1500 το πολυ) μεση πυκνοτητα σε ολο το κεφαλι θα ναι 26-27 μοσχευματα . Και πανω απο 90% φυτρωση να ειχε σε ολες τις επεμβασεις συνολο αυτο σημαινει μεσος ορος 24-25 αυτη τη στιγμη σε ολο το κεφαλι φυτρωμενα . Προφανως μεγαλυτερη πυκνοτητα hairline και χαμηλοτερη πιο πισω .

Το κεφαλι του γιωργου ειναι πολυ μεγαλο . Μετρησα το δικο μου μετωπο οπως στη φωτογραφια που βαλε που μετρα απο κροταφο σε κροταφο στο μετωπο του 21cm και το δικο μoυ ειναι 18
 

manly_Man

Well-Known Member
Αν είναι 24 (έτσι φαίνεται) είναι χονδρικά γύρω στα 320cm2
cvial μπορεις να μας πεις πως εβγαλες το 320; αν υποθεσουμε οτι ειναι 24*13.34(πλατος)=320 cm2 ...αν το υπολογισες ετσι γιατι δεν εβαλες αλλο πλατος ας πουμε..καθως βλεπουμε οτι η hairline του εχει πλατος 18-19 cm και το στο κεντρο παλι γυρω στα 18 cm...
εγω φτιαχνοντας ενα σχημα και υπολογιζοντας το εμβαδο του σχηματος το βρισκω λιγο μεγαλυτερο γυρω στα 345-350cm^2 (λαμβάνοντας υποψιν την hairline ως καμπυλη και οχι ευθεια γυρω στα 18cm και λαμβανοντας το μεγιστο μηκος στα 24 cm στο κεντρο.)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
Φιλε Γιωργο, εχεις κανει λαθος στις μετρησεις σου.

Ο crossfire εχει δικιο. Τα μεταμοσχευμενα εχουν μπει μεχρι τα 24 cm και οχι μεχρι τα 28, οπως νομιζεις.

Για του λογου το αληθες, ανεβαζω τη φωτογραφια μετα την τεταρτη (τελευταια) μεταμοσχευση σου, οπου φαινεται ξεκαθαρα οτι τα grafts εχουν φθασει περιπου μεχρι τα 24 cm...οχι τα 28.
Tol δεν μιλάω για αυτήν την μμ....έχουν χτυπηθεί κ πιο κάτω μοσχεύματα πιστεύω πέρσι....αλλά δεν θα επιμείνω γιατί δεν είμαι κ σίγουρος οπότε ας κρίνουμε μέχρι τα 24-25 που λέτε ....
 

Giorgos-3

Well-Known Member
cvial μπορεις να μας πεις πως εβγαλες το 320; αν υποθεσουμε οτι ειναι 24*13.34(πλατος)=320 cm2 ...αν το υπολογισες ετσι γιατι δεν εβαλες αλλο πλατος ας πουμε..καθως βλεπουμε οτι η hairline του εχει πλατος 18-19 cm και το στο κεντρο παλι γυρω στα 18 cm...
εγω φτιαχνοντας ενα σχημα το υπολογιζω λιγο μεγαλυτερο γυρω στα 340-345 (λαμβάνοντας υποψιν την καμπυλη στην hairline γυρω στα 18cm και λαμβανοντας το μεγιστο μηκος στα 24 cm στο κεντρο)
Αυτόν τον πολλαπλασιασμό έκανα κ εγώ ...24*18 μήκος επί πλάτος δεν λέτε ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η περιοχή προσεγγίζει περισσότερο το οβάλ σχήμα (έλλειψη) και όχι το τετράγωνο. Βάλε 17 και 24 διαστάσεις. Όλα αυτά είναι βέβαια προσεγγιστικά. Μόλις έρθει από κοντά θα τα βγάλουμε ακριβώς.
 

tol

Well-Known Member
Αυτόν τον πολλαπλασιασμό έκανα κ εγώ ...24*18 μήκος επί πλάτος δεν λέτε ;
cvial μπορεις να μας πεις πως εβγαλες το 320; αν υποθεσουμε οτι ειναι 24*13.34(πλατος)=320 cm2 ...αν το υπολογισες ετσι γιατι δεν εβαλες αλλο πλατος ας πουμε..καθως βλεπουμε οτι η hairline του εχει πλατος 18-19 cm και το στο κεντρο παλι γυρω στα 18 cm...
εγω φτιαχνοντας ενα σχημα και υπολογιζοντας το εμβαδο του σχηματος το βρισκω λιγο μεγαλυτερο γυρω στα 345-350cm^2 (λαμβάνοντας υποψιν την καμπυλη στην hairline γυρω στα 18cm και λαμβανοντας το μεγιστο μηκος στα 24 cm στο κεντρο)
Παιδια, επιμενω στην αποψη οτι κανετε λαθος υπολογισμους.

Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να μετρατε 24 cm. Απο που κι ωσπου; Η hairine του Γιωργου ξεκινα στα 9 cm απο το υψος των φρυδιων. Απο εκει μεχρι το πισω μερος του crown, θεωρω οτι η αποσταση ειναι 20 cm. Σε καμια περιπτωση 24 cm.

Επισης, οσον αφορα το πλατος, θεωρω οτι δεν πρεπει να υπολογιζουμε τη hairline. Οσο ανεβαινουμε προς το κεντρο η αποσταση μειωνεται...θεωρω οτι ο μεσος ορος πλατους ειναι 16 cm.

Επομενως, με τους δικους μου, ισως εσφαλμενους υπολογισμους, η εκταση ειναι 270 cm2.

Αυτο πιστευω οτι ειναι το σωστο νουμερο.

Για επιβεβαιωση των ισχυρισμων/υπολογισμων μου, επισυναπτω δυο φωτογραφιες.

Η πρωτη ειναι απο την προτελευταια μμ του Γιωργου (των 3500 grafts).

Και η δευτερη απο την τελευταια μμ (1500 grafts).
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200823-141331.png
    Screenshot_20200823-141331.png
    818.7 KB · Προβολές: 163
  • Screenshot_20200823-140659.png
    Screenshot_20200823-140659.png
    995.6 KB · Προβολές: 156
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις (18), υποτίθεται ότι το μέτρησε ο Γιώργος από την αρχή της hairline και έτσι προέκυψε το 24. Μερικά κεφάλια είναι «πεπονοειδη» και αυτή η διάσταση είναι μεγαλύτερη. Η άλλη διάσταση που μέτρησε ο Γιώργος πρακτικά τοκ πήρε στην μέση της απόστασης που είναι και η διάμετρος της έλλειψης (για αυτό την μείωσα και 1 cm). Πάντως ένα 300 είναι πιθανόν.
 

manly_Man

Well-Known Member
Παιδια, επιμενω στην αποψη οτι κανετε λαθος υπολογισμους.

Προσωπικα οι σωστες αποστασεις θεωρω οτι ειναι 18×15 = 270 cm2.

Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να μετρατε 24 cm. Απο που κι ωσπου; Η hairine του Γιωργου ξεκινα στα 9 cm απο το υψος των φρυδιων. Απο εκει μεχρι το πισω μερος του crown, θεωρω οτι η αποσταση ειναι 18 cm. Σε καμια περιπτωση 24 cm.

Επισης, οσον αφορα το πλατος, θεωρω οτι δεν πρεπει να υπολογιζουμε τη hairline. Οσο ανεβαινουμε προς το κεντρο η αποσταση μειωνεται...θεωρω οτι ο μεσος ορος πλατους ειναι 15 cm.

Επομενως, με τους δικους μου, ισως εσφαλμενους υπολογισμους, 18×15=270 cm2.

Αυτο πιστευω οτι ειναι το σωστο νουμερο.

Για επιβεβαιωση των ισχυρισμων/υπολογισμων μου, επισυναπτω δυο φωτογραφιες.

Η πρωτη ειναι απο την προτελευταια μμ του Γιωργου (των 3500 grafts).

Και η δευτερη απο την τελευταια μμ (1500 grafts).
κ εγω 24 εβαλα γιατι υποτιθεται οτι αυτο μετρησε o γιωργος απο την αρχη του κεντρου της hairline ως πισω...αν ειναι αλλο νουμερο δεν το ξερω..εγω με βαση αυτα τα δεδομενα υπολογισα σε σχήμα (οχι ορθογώνιο) αλλα με καμπύλη στην hairline και πισω παλι δεν εβαλα ευθεια γραμμη...στο κεντρο του κεφαλιου του παλι μετρησε 17.5-18 cm πλατος σε μια φωτο....τωρα απο κοντα γινονται κανονικες μετρησεις..εδω απλα κανουμε προσεγγισεις...οταν τον μετρησει απο κοντα ο cvial Θα ξερουμε ακριβως
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Παιδια, επιμενω στην αποψη οτι κανετε λαθος υπολογισμους.

Προσωπικα οι σωστες αποστασεις θεωρω οτι ειναι 18×15 = 270 cm2.

Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να μετρατε 24 cm. Απο που κι ωσπου; Η hairine του Γιωργου ξεκινα στα 9 cm απο το υψος των φρυδιων. Απο εκει μεχρι το πισω μερος του crown, θεωρω οτι η αποσταση ειναι 18 cm. Σε καμια περιπτωση 24 cm.

Επισης, οσον αφορα το πλατος, θεωρω οτι δεν πρεπει να υπολογιζουμε τη hairline. Οσο ανεβαινουμε προς το κεντρο η αποσταση μειωνεται...θεωρω οτι ο μεσος ορος πλατους ειναι 15 cm.

Επομενως, με τους δικους μου, ισως εσφαλμενους υπολογισμους, 18×15=270 cm2.

Αυτο πιστευω οτι ειναι το σωστο νουμερο.

Για επιβεβαιωση των ισχυρισμων/υπολογισμων μου, επισυναπτω δυο φωτογραφιες.

Η πρωτη ειναι απο την προτελευταια μμ του Γιωργου (των 3500 grafts).

Και η δευτερη απο την τελευταια μμ (1500 grafts).
Ρε τολ είπαμε που τι είδες το 18; Είναι πολύ σαφής η φωτο (άκυρο το 28 που ελεγα το ίδιο έλεγα κ έβλεπα βασικά αλλά έγραψα λάθος νούμερα )...το 24 νομίζω είναι το σωστό νούμερο ο το πλάτος επίσης είναι σαφης η μέτρηση ...δεν ξέρω αν φαίνεται αλλά το κεφάλι όσο πάει προς τα πίσω ανοίγει η επιφάνεια ....αν κ νομίζω το κτλ απ' τις φωτός ....το 24*18 είναι το σωστό νούμερο αλλά όπως κ να χει θα γίνει κ μέτρηση με cvial κάποια στιγμή που θα έχει ολοκληρωθεί κ η μμ
 

Giorgos-3

Well-Known Member
που σημαινει πως με συνολο περιπου 8500graft ( το στριπ 1500 το πολυ) μεση πυκνοτητα σε ολο το κεφαλι θα ναι 26-27 μοσχευματα . Και πανω απο 90% φυτρωση να ειχε σε ολες τις επεμβασεις συνολο αυτο σημαινει μεσος ορος 24-25 αυτη τη στιγμη σε ολο το κεφαλι φυτρωμενα . Προφανως μεγαλυτερη πυκνοτητα hairline και χαμηλοτερη πιο πισω .

Το κεφαλι του γιωργου ειναι πολυ μεγαλο . Μετρησα το δικο μου μετωπο οπως στη φωτογραφια που βαλε που μετρα απο κροταφο σε κροταφο στο μετωπο του 21cm και το δικο μoυ ειναι 18
1500 το στριπ ; Πολύ αισιόδοξο δε βλέπω ! χαχαχα... Μακάρι να είχα τουλάχιστον τόσα ....θα χα λίγο πιο δυνατή μπροστά κ μεσαία ζώνη ....
 

tol

Well-Known Member
Ρε τολ είπαμε που τι είδες το 18; Είναι πολύ σαφής η φωτο (άκυρο το 28 που ελεγα το ίδιο έλεγα κ έβλεπα βασικά αλλά έγραψα λάθος νούμερα )...το 24 νομίζω είναι το σωστό νούμερο ο το πλάτος επίσης είναι σαφης η μέτρηση ...δεν ξέρω αν φαίνεται αλλά το κεφάλι όσο πάει προς τα πίσω ανοίγει η επιφάνεια ....αν κ νομίζω το κτλ απ' τις φωτός ....το 24*18 είναι το σωστό νούμερο αλλά όπως κ να χει θα γίνει κ μέτρηση με cvial κάποια στιγμή που θα έχει ολοκληρωθεί κ η μμ
Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις (18), υποτίθεται ότι το μέτρησε ο Γιώργος από την αρχή της hairline και έτσι προέκυψε το 24. Μερικά κεφάλια είναι «πεπονοειδη» και αυτή η διάσταση είναι μεγαλύτερη. Η άλλη διάσταση που μέτρησε ο Γιώργος πρακτικά τοκ πήρε στην μέση της απόστασης που είναι και η διάμετρος της έλλειψης (για αυτό την μείωσα και 1 cm). Πάντως ένα 300 είναι πιθανόν.

Να σου εξηγησω, λοιπον, φιλε Γιωργο που στηριζομαι και θεωρω οτι τα νουμερα πουα αναφερετε ειναι υπερβολικα.

Φιλε CVIAL, ως πιο ενημερωμενος βιβλιογραφικα απο εμενα, επιβεβαιωσε ή διεψευσε αυτα που θα γραψω.

Προσωπικα εχω διαβασει μελετες που αναφερουν οτι η συνολικη εκταση του τριχωτου του ανθρωπου (δοτρια και ληπτρια) ειναι περιπου 600 cm2.

Αυτο τι σημαινει; Οτι σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ η ληπτρια (που ειναι μικροτερη σε εκταση απο τη δοτρια) δεν μπορει να υπερβαινει τα 300 cm2.

Απλα μαθηματικα.

Αρα, ακομη και αν υποθεσουμε οτι η ληπτρια ειναι συνολικης εκτασης 300 cm2,
παλι κανετε λαθος να την υπολογιζετε ολοκληρη. Τι εννοω;

Η δικη σου ληπτρια, φιλε Γιωργο, δεν ειναι η φυσικη/μαμα ληπτρια. Ειναι "κουτσουρεμενη". Η φυσιολογικη hairline του ανθρωπου ξεκινα, τουλαχιστον 3 cm πιο κατω απο αυτη που εχεις τωρα (μετα τις μεταμοσχευσεις). Αρα 3×18 (που ειναι το μηκος της hairline) = περιπου 50 cm2.

Αυτα τα 50 cm2 πρεπει να αφαιρεθουν.

Τελος, οσες εμβαδομετρησεις εχω δει στο εξωτερικο σε μεγαλες κλινικες μμ (για το εσωτερικο ουτε λογος, αφου κάνεις δεν κανει σοβαρες μετρησεις), δεν εχω δει ΠΟΤΕ να μετρουν ληπτριες περιοχες στα 300 cm2.

Αρα, για ολους αυτους τους λογους, προσωπικη (πιθανως εσφαλμενη) αποψη ειναι οτι η ληπτρια σου ειναι περιπου 270 cm2, οπως εγραψα σε προηγουμενο σχολιο μου.
 

tol

Well-Known Member
κ εγω 24 εβαλα γιατι υποτιθεται οτι αυτο μετρησε o γιωργος απο την αρχη του κεντρου της hairline ως πισω...αν ειναι αλλο νουμερο δεν το ξερω..εγω με βαση αυτα τα δεδομενα υπολογισα σε σχήμα (οχι ορθογώνιο) αλλα με καμπύλη στην hairline και πισω παλι δεν εβαλα ευθεια γραμμη...στο κεντρο του κεφαλιου του παλι μετρησε 17.5-18 cm πλατος σε μια φωτο....τωρα απο κοντα γινονται κανονικες μετρησεις..εδω απλα κανουμε προσεγγισεις...οταν τον μετρησει απο κοντα ο cvial Θα ξερουμε ακριβως
Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις (18), υποτίθεται ότι το μέτρησε ο Γιώργος από την αρχή της hairline και έτσι προέκυψε το 24. Μερικά κεφάλια είναι «πεπονοειδη» και αυτή η διάσταση είναι μεγαλύτερη. Η άλλη διάσταση που μέτρησε ο Γιώργος πρακτικά τοκ πήρε στην μέση της απόστασης που είναι και η διάμετρος της έλλειψης (για αυτό την μείωσα και 1 cm). Πάντως ένα 300 είναι πιθανόν.
Ρε τολ είπαμε που τι είδες το 18; Είναι πολύ σαφής η φωτο (άκυρο το 28 που ελεγα το ίδιο έλεγα κ έβλεπα βασικά αλλά έγραψα λάθος νούμερα )...το 24 νομίζω είναι το σωστό νούμερο ο το πλάτος επίσης είναι σαφης η μέτρηση ...δεν ξέρω αν φαίνεται αλλά το κεφάλι όσο πάει προς τα πίσω ανοίγει η επιφάνεια ....αν κ νομίζω το κτλ απ' τις φωτός ....το 24*18 είναι το σωστό νούμερο αλλά όπως κ να χει θα γίνει κ μέτρηση με cvial κάποια στιγμή που θα έχει ολοκληρωθεί κ η μμ

Προς επιρρωση των οσων εγραψα...

Ανεβαζω μια χαρακτηριστικη φωτογραφια απο το κεφαλι σου, φιλε CVIAL.

Ειναι ΑΚΡΙΒΗΣ ΜΕΤΡΗΣΗ, αφου εχει γινει απο τον κ. Λορεντζο.

Δειτε, λοιπον, ποια εκταση ειναι 100 cm2.

Ειναι δυνατον να πιστευετε οτι η ληπτρια του Γιωργου ειναι ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΚΤΑΣΗ!!!

Προσωπικα θεωρω οτι ειναι 2μισι φορες μεγαλυτερη....ετσι, επομενως, προκυπτει ο δικος μου υπολογισμος των 270 cm2.

Νομιζω οτι σας καλυψα και οτι τεκμηριωσα επαρκως την αποψη μου για εσφαλμενους υπολογισμους ληπτριας που κανατε.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200823-154455.png
    Screenshot_20200823-154455.png
    979.6 KB · Προβολές: 150
Μπλουζα