Giorgos-3, FUE,1577g, 22/02/20

Giorgos-3

Well-Known Member
Υπάρχουν κάποιες έρευνες που δείχνουν οτι τα σαμπουάν με καφεΐνη μπορει να βοηθάνε στην τριχόπτωση, αλλα για να πεις οτι εστω βοηθάει καπως θα πρέπει να το αφήνεις να δρα μερικά λεπτά στο κεφάλι πριν το ξεβγαλεις (πχ κανα 5λεπτο) αλλιως δεν προλαβαίνει να απορροφηθεί καθόλου η καφεΐνη
5 λεπτά δεν το αφήνω άλλα δύο τρία λεπτά ναι ..όπως είπα και παραπάνω νιώθω ένα γλυκό κάψιμο ... ευχάριστο... κάτι γίνεται τεσπά για αυτό ρώτησα ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Harris_G

Well-Known Member
Υπάρχουν κάποιες έρευνες που δείχνουν οτι τα σαμπουάν με καφεΐνη μπορει να βοηθάνε στην τριχόπτωση, αλλα για να πεις οτι εστω βοηθάει καπως θα πρέπει να το αφήνεις να δρα μερικά λεπτά στο κεφάλι πριν το ξεβγαλεις (πχ κανα 5λεπτο) αλλιως δεν προλαβαίνει να απορροφηθεί καθόλου η καφεΐνη
Αυτό με όλα ισχύει και ιδίως με κετοκοναζόλη
 

Kostas97

Well-Known Member
Ο knudsen εχει κανει αναφορα σε βιντεο του λεγοντας χαρακτηριστικα. Τα σαμπυαν δε θεωρω οτι βοηθουν γιατι καποιος τα αφηνει λιγο στο τριχωτο.
Για αυτο και θεωρω τα conditioner κανου καλυτερη δουλεεια.
Παρολα αυτα ανεφερε πως ενας καλο χρονος ωστε το σαμπουαν να δρασει και να χει ουσια ειναι τα 6 λεπτα που λεει ο Manly.

Ειχα κανει δοκιμη με καφεινη και καποια αλλα συστατικα μεσα ενα γερμανικο σαμπουαν απο σκρουτζ. Συνεχης χρηση και χρονο 6 λεπτα για περιπου 3 μηνες.
Θεωρωγ πως μειωνε την τριχοπτωση οντως.
 

manly_Man

Well-Known Member
Ο knudsen εχει κανει αναφορα σε βιντεο του λεγοντας χαρακτηριστικα. Τα σαμπυαν δε θεωρω οτι βοηθουν γιατι καποιος τα αφηνει λιγο στο τριχωτο.
Για αυτο και θεωρω τα conditioner κανου καλυτερη δουλεεια.
Παρολα αυτα ανεφερε πως ενας καλο χρονος ωστε το σαμπουαν να δρασει και να χει ουσια ειναι τα 6 λεπτα που λεει ο Manly.

Ειχα κανει δοκιμη με καφεινη και καποια αλλα συστατικα μεσα ενα γερμανικο σαμπουαν απο σκρουτζ. Συνεχης χρηση και χρονο 6 λεπτα για περιπου 3 μηνες.
Θεωρωγ πως μειωνε την τριχοπτωση οντως.
Σίγουρα χρειάζεται 6 λεπτά περίπου. Συνεχής χρήση τι εννοείς Κώστα με αυτό το σαμπουάν που λες; Με Κετοκοναζόλη θέλει 1-2 φορές την εβδομάδα πάντως.
 

manly_Man

Well-Known Member
Με καφείνη εγώ χρησιμοποώ το head and shoulders για τριχόπτωση. Αν και δεν το αφήνω 6 λεπτά, γιατί είναι και κουραστικό όσο να 'ναι να περιμένεις τόσο, απλά λίγο μασάζ και ξέβγαλμα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Με καφείνη εγώ χρησιμοποώ το head and shoulders για τριχόπτωση. Αν και δεν το αφήνω 6 λεπτά, γιατί είναι και κουραστικό όσο να 'ναι να περιμένεις τόσο, απλά λίγο μασάζ και ξέβγαλμα.
1621950053435.png

Εγω αυτο εχω δοκιμασει.
Εαν σκεφτεις ποτε να δοκιμασεις κατι αλλο καλη επιλογη ηταν και στο πως αφηνε τα μαλλια και στην ποσοτητα που χρησιμοποιουσα για να κανει αφρο.
Τωρα σκεφτομαι να δοκιμασω αυτο:
1621950169594.png
 

manly_Man

Well-Known Member
Προβολή συνημμένου 36442
Εγω αυτο εχω δοκιμασει.
Εαν σκεφτεις ποτε να δοκιμασεις κατι αλλο καλη επιλογη ηταν και στο πως αφηνε τα μαλλια και στην ποσοτητα που χρησιμοποιουσα για να κανει αφρο.
Τωρα σκεφτομαι να δοκιμασω αυτο:
Προβολή συνημμένου 36443
Το sebamed πρέπει να είναι καλό, σκεφτόμουν και εγώ να το πάρω προκάλει υπεραιμία στο τριχωτό. Έχω βασικά διάφορα φαρμακευτικά σαμπουάν και τα τα χρησιμοποιώ εναλλάξ, αλλά μόνο αυτό με την κετοκοναζόλη αφήνω για 6 λεπτά.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
καλο το sebamed οντως..ηταν το πρωτο σαμπουαν ποτ ειχα δοκιμασει και ηταν σαν να εβαζες μινοξ ενα πραγμα..ενιωθες την υπεραιμια...σο αφορα την καφεινη και το μανε σαμπουαν συγκεκριμενα που χρησιμοποιω ανθρακας ο χρυσος....απο καποια στιγμη και μετα το συνηθισα και δεν νιωθω κατι στο κεφαλι μου...βασικα πλεον δεν θα ξανα μπω σε καμια διαδικασια για κανενα σαμπουαν και για τιποτα γιατι θεωρω οτι δεν εχει νοημα αν εχεις μονο μμ τριχες....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xristos87

Well-Known Member
αν βάλω τα διάφορα σαμπουάν,ματζούνια, φιδέλαια κ.ά. με το κόστος τους και την απόδοση τους, συγχρόνως με το ψυχολογικό-αγχοτικό κομμάτι(μην το ξεχάσω, αν δουλεύει, πόσο δουλεύει κ.ά.) νομίζω δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.
είτε πας σε κάποια εγκεκριμένη θεραπεία(μίνο-φίνα) σε αφρό ή χάπι ή λέιζερ για να κρατήσεις ότι έχεις + αν θες να τροχοπεδήσεις τη μμ είτε τα αφήνεις να πέσουν και μπαίνεις για μμ με στόχο να απελευθερωθείς απο τη δουλεία να βάζεις κάθε λίγο και λιγάκι κάτι στο μαλλί ή στο στόμα αλλά και απο το οικονομικό 20 20 20 κάθε μήνα.
 

Kostas97

Well-Known Member
αν βάλω τα διάφορα σαμπουάν,ματζούνια, φιδέλαια κ.ά. με το κόστος τους και την απόδοση τους, συγχρόνως με το ψυχολογικό-αγχοτικό κομμάτι(μην το ξεχάσω, αν δουλεύει, πόσο δουλεύει κ.ά.) νομίζω δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.
είτε πας σε κάποια εγκεκριμένη θεραπεία(μίνο-φίνα) σε αφρό ή χάπι ή λέιζερ για να κρατήσεις ότι έχεις + αν θες να τροχοπεδήσεις τη μμ είτε τα αφήνεις να πέσουν και μπαίνεις για μμ με στόχο να απελευθερωθείς απο τη δουλεία να βάζεις κάθε λίγο και λιγάκι κάτι στο μαλλί ή στο στόμα αλλά και απο το οικονομικό 20 20 20 κάθε μήνα.
Η καφεινη Χριστο εχει και καποιες ερευνουλες απο πισω . Αν καποιος εχει διαθεση ακομα και μικρη βοηθεια να παρει δεν ειναι κακο.
Ο μονος λογος να μη δουλεψει καθολου ειναι το να μην το αφηνεις οση ωρα χρειαζεται στο μαλλι.
Εχω την αισθηση πως τα περισσοτερα σαμπουαν εκει χανουν. Οι ενστασεις γινονται λογω του γεγονοτος οτι μενουν πολυ λιγο στο μαλλι αρα δεν αποπροφουνται.

Παντως ισχυει το να περιμενει καποιος απο σαμπουαν λυση ειναι παραλογο. Ειναι για καποιον που του αρεσει να δοκιμαζει.
 

makis25

Well-Known Member
αν βάλω τα διάφορα σαμπουάν,ματζούνια, φιδέλαια κ.ά. με το κόστος τους και την απόδοση τους, συγχρόνως με το ψυχολογικό-αγχοτικό κομμάτι(μην το ξεχάσω, αν δουλεύει, πόσο δουλεύει κ.ά.) νομίζω δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.
είτε πας σε κάποια εγκεκριμένη θεραπεία(μίνο-φίνα) σε αφρό ή χάπι ή λέιζερ για να κρατήσεις ότι έχεις + αν θες να τροχοπεδήσεις τη μμ είτε τα αφήνεις να πέσουν και μπαίνεις για μμ με στόχο να απελευθερωθείς απο τη δουλεία να βάζεις κάθε λίγο και λιγάκι κάτι στο μαλλί ή στο στόμα αλλά και απο το οικονομικό 20 20 20 κάθε μήνα.
το σαμπουαν κετοκοναζολης ειναι πολυ φθηνο ( το λειζερ κανει οσο το να χρησιμοποιεις σαμπου κετο για 50+ χρονια συνεχως!)
Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia - PubMed (nih.gov)
The researchers discovered that 2% ketoconazole shampoo increased the size and proportion of anagen hair follicles at a similar rate to minoxidil.

Topical ketoconazole for the treatment of androgenetic alopecia: A systematic review - Fields - 2020 - Dermatologic Therapy - Wiley Online Library
the researchers noted that ketoconazole appears to produce a clinically significant improvement and is a promising option for treating male pattern baldness
 

manly_Man

Well-Known Member
αν βάλω τα διάφορα σαμπουάν,ματζούνια, φιδέλαια κ.ά. με το κόστος τους και την απόδοση τους, συγχρόνως με το ψυχολογικό-αγχοτικό κομμάτι(μην το ξεχάσω, αν δουλεύει, πόσο δουλεύει κ.ά.) νομίζω δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.
είτε πας σε κάποια εγκεκριμένη θεραπεία(μίνο-φίνα) σε αφρό ή χάπι ή λέιζερ για να κρατήσεις ότι έχεις + αν θες να τροχοπεδήσεις τη μμ είτε τα αφήνεις να πέσουν και μπαίνεις για μμ με στόχο να απελευθερωθείς απο τη δουλεία να βάζεις κάθε λίγο και λιγάκι κάτι στο μαλλί ή στο στόμα αλλά και απο το οικονομικό 20 20 20 κάθε μήνα.
Η κετοκοναζόλη σίγουρα δεν είναι μαντζούνι πάντως αλλά φαρμακευτική ουσία. Έχει και κάποιες έρευνες που δείχνουν ότι βοηθάει στην τριχόπτωση, που τις ανέβασε ο makis25. Σίγουρα δεν αντικαθιστά τις υπάρχουσες θεραπείες μινοξιδίλη και φιναστερίδη αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί συμπληρωματικά μαζί τους και ότι δώσει (έστω και το ελάχιστο) για καλό θα είναι. Έτσι και αλλιώς είναι οικονομικό το σαμπουαν με κετο 2% και βγάζεις πολύ καιρό με 1-2 φορές την εβδομάδα!
 

Kostas97

Well-Known Member
Παρενθεση, βρισκεται το σαμπουαν;;
Καποια μελη ειχαν κανει αναφορα οτι δεν βρισκουν για αυτο ρωταω.
Μιλαω για το Fungoral παντα.
 

manly_Man

Well-Known Member
Παρενθεση, βρισκεται το σαμπουαν;;
Καποια μελη ειχαν κανει αναφορα οτι δεν βρισκουν για αυτο ρωταω.
Μιλαω για το Fungoral παντα.
Το fungoral, γενικά είναι σε έλλειψη ναι. Πρέπει να πετύχεις κανένα φαρμακείο να του έχει ξεμείνει κάποιο απόθεμα. Αλλά δεν χρειάζεται να πάρεις το fungoral, άμα ρωτήσεις σε φαρμακεία θα έχουν και από άλλες εταιρείες σαμπουάν με 2% κετοκοναζόλη.
 

Xristos87

Well-Known Member
οκ...βαλε επικουρικα την κετο...
την εχω κ εγω...τη χρησιμοποιω 1 2 φορες το μηνα σε εντονη ξηροδερμια.

σημειωση, παρατηρησα οτι με τη χρηση ενος "μεγαλου ρεβιθιου" απο σαμπουαν κ καλο ξεπλυμα δεν εμφανιζω ευκολα "πιτυριδα" κ φαγουρα στο τριχωτο ως καθολου.
ακομη διαπιστωσα οτι παλιοτερα π εβαζα μεγαλυτερη ποσοτητα σαμπουαν κ ξεπλενα, παντα κατι αφηνα κ ισως ηταν αυτος ο λογος της φαγουρας ή κ της επιπλεον τριχοπτωσης(εκτος απο τη γονιδιακη)μικρης ή κ ελαχιστης.
την ιδια διαπιστωση κανω κ οταν χρησιμοποιουσα μεγαλυτερη ποσοτητα σαμπουαν και ειχα πολυ κοντο μαλλι συγκριτικα με μεγαλο μαλλι οπου επρεπε να ξεπλενω αρκετη ωρα, κατι π δεν εκανα τις περισσοτερες φορες ειτε λογω βιασυνης ειτε λογω κατσαρου μαλλιου π δεν εφευγε ευκολα.
 
Μπλουζα