Giorgos-3, FUE,1577g, 22/02/20

Giorgos-3

Well-Known Member
Να πω και επίσης ότι για την ιστορία πάνω σ αυτά που είπε ο τολ ...οολα σωστά και ωραία απλά μια διόρθωση στο οικονομικό ότι τα συνολικά λεφτά δεν φτάσαν καν 5ψηφιο νούμερο...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fiponazio

Active Member
Λοιπον, φιλε Γιωργο, μιας και ολοκληρωθηκε και αυτη η τεταρτη κατα σειρα μεταμοσχευση σου (βεβαια δεν τελειωσε ολοκληρωτικα το "ταξιδι σου στον κοσμο των μεταμοσχευσεων", αφου προτιθεσαι να κάνεις αλλη μια τελευταια, οπως γραφεις), ας ξεκινησω πρωτος τις παρατηρησεις μου.

Καταρχας, ειναι παρατηρησεις υποκειμενικες και, φυσικα, ισως λανθασμενες.

Θεωρω, λοιπον, οτι εισαι το χαρακτηριστικοτερο παραδειγμα των ικανοτητων που διαθετουν, οι Ελληνες τουλαχιστον, γιατροι μεταμοσχευσεων. Για τους κορυφαιους ξενους δε θα αναφερθω, αν και, οπως θα καταλαβετε παρακατω, θα επικαλεστω και την περιπτωση μελους που εκανε μεταμοσχευσης στην κορυφαια κυπριακη κλινικη.

Εισαι το χαρακτηριστικο παραδειγμα για πολλους λογους:

Πανω απο ολα, γιατι περαν του ιδεολογικου φανατισμου και της τυφλης υποστηριξης εκ μερους σου του κ. Τυρκαλα (πραγμα που σου το εχω επισημανει ουκ ολιγες φορες στο παρελθον), εισαι ενα απο τα πιο εντιμα και ανεξαρτητα μελη του forum οσον αφορα στις παρουσιασεις φωτογραφικου υλικου. Παντοτε παρουσιαζες με αμεροληψια, υπο ολες τις δυνατες συνθηκες, χωρις καμια διαθεση αποκρυψης της αληθειας (προσωπικα τα πεντε χρονια που ειμαι μελος, ελαχιστες φορες εχω δει πραγματικα αντικειμενικες παρουσιασεις...το 80% των μελων κανουν παρουσιασεις απλά για να βαυκαλιζονται, για να κολακευονται). Θερμα συγχαρητηρια για αυτη σου τη σταση.

Δευτερον, εισαι περιπτωση μεγαλου nw, 6 προς 7... σχεδον φθανεις στο τερμα.

Τριτον, εχεις κανει συνολικα μια απο τις μεγαλυτερες σε grafts μεταμοσχευση μαλλιων στο forum. Αν δεν κανω λαθος, μονο ο Πανος εχει βαλει συνολικα περισσοτερα grafts απο εσενα.

Τεταρτον, εχεις κανει μεταμοσχευσεις σε εναν καλα καταρτισμενο γιατρο και οχι στον πρωτο τυχοντα.

Λαμβανοντας, λοιπον, υποψη ολες αυτες τις παραμετρους...προσωπικη ταπεινη αποψη...οι δυνατοτητες των γιατρων εν Ελλαδι ειναι σχετικα περιορισμενες. Το συνολικο αποτελεσμα ειναι απλά μετριο προς καλο...τιποτα απολυτως περισσοτερο.

Ναι, δεν αμφιβαλλω...απο το να εισαι 6αρης και 7αρης, η τωρινη σου εικονα ειναι πολυ καλη.

Ομως, αν καποιος περιμενει οτι θα μπορεσει, εχοντας μεγαλη αραιωση, να αποκτησει σχετικα πυκνο αποτελεσμα, μαλλον θα απογοητευτει πικρα. Εσυ εισαι ικανοποιημενος βεβαια, γιατι συγκρινεις με την πιθανη τραγικη κατασταση που θα ησουν χωρις μεταμοσχευσεις.

Αναρωτιεμαι, ωστοσο, ποιος μπορει να εχει το δικο σου ψυχικο σθενος, την υπομονη και υπονονη (αλλά και τα χρηματα) να κανει αυτο που εκανες εσυ.

Τι εκανες;

Εβαλες συνολικα 8000 grafts σε 4 διαφορετικες μεταμοσχευσεις (1200+1800+3400+1580) και πληρωσες πανω απο 12.000 ευρω.

Επομενως, ο υποψηφιος για μεγαλο nw θα πρεπει να εχει εσενα ως παραδειγμα, για να γνωριζει ποιο θα ειναι το τελικο αποτελεσμα που θα εχει. Οφειλει να εχει συγκεκριμενες προσδοκιες και να κρατα πολυ μικρο καλαθι.

Επισης, εκτος απο εσενα, στο παρελθον υπηρξε αλλο ενα μελος που εχει σταματησει εδω και χρονια να γραφει, ο geroksouras, που ειχε αναλογες προδιαγραφες με εσενα. Εκανε τρεις διημερες μεταμοσχευσεις σε κορυφαια κυπριακη κλινικη, ηταν μεγαλο nw, εβαλε πολλα grafts, συνολικα 7200 grafts, πληρωσε πολλα χρηματα, εκανε αψογες ανεξαρτητες παρουσιασεις...και το συμπερασμα αυτων...ενα μετριο τελικο αποτελεσμα.

Μπορειτε ολοι να πατε να δειτε τις παρουσιασεις που εκανε το συγκεκριμενο μελος...στις δυο τελευταιες σελιδες του νηματος υπαρχουν πολυ αποκαλυπτικες φωτογραφιες, για να διαπιστωσετε την αληθεια. Δυστυχως, ουδεν κρυπτον υπο τον ηλιο. Οταν κάνεις αντικειμενικες παρουσιασεις και δεν επιλεγεις, οπως οι περισσοτεροι, τις πιο κολακευτικες φωτογραφιες, τοτε η αληθεια αποκαλυπτεται.

Δυστυχως, αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

Γι' αυτο και προσωπικα "δινω τον υπερ παντων αγωνα", ωστε να μπορεσω να πεισω οσο το δυνατον περισσοτερα μελη για την αναγκαιοτητα σωστης προσεγγισης του θεματος της αλωπεκιας. Φιλε Γιωργο, οσο και αν εσυ εισαι καθετα αρνητικος (χωρις να γνωριζεις ουτε εσυ ο ιδιος τους λογους), θα προσπαθω να ξυπνησω απο το ληθαργο, να απομακρυνω φοβιες και προκαταληψεις.

Φιλοι μου, καταλαβετε το, οσο το δυνατον πιο νωρις...ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ, ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΙΟ.

Αν συμβιβαζεστε με μετριοτητες, τοτε μη λαμβανετε υποψη τιποτα απο οσα γραφω. Αν θελετε ενα απλα σχετικα καλο αποτελεσμα, τοτε να κανετε δυο-τρεις μεταμοσχευσεις και τελειωσε.

Οσοι, ομως, ειστε νεαροι ακομη, βλεπετε τα πρωτα σημαδια τριχοπτωσης, θελετε να διατηρησετε την πλουσια νεανικη κομη, τοτε η λυση ειναι μονοδρομος.

Αμεση εναρξη ληψης φιναστεριδης και μετα την παροδο αρκετων χρονων (σιγουρα μετα τα 35) μακροπροθεσμο πλανο μεταμοσχευσεων. Αυτη ειναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ενδεδειγμενη τακτικη, για να εχεις εφ' ορου ζωης ενα πυκνο μαλλι.

Ακομη, ομως, και αυτοι που θελουν να κανουν μεταμοσχευση, εχοντας προχωρησει η αλωπεκια, αν επιθυμουν τα αποτελεσματα να ειναι διατηρησιμα, οφειλουν να τα συνδυασουν με φιναστεριδη. Διαφορετικα σε λιγα χρονια, οταν η τριχοπτωση θα συνεχιζεται και η δοτρια θα αδυνατιζει, παλι θα απογοητευτουν.

Μονο η φιναστεριδη, αμεσως με τα πρωτα ελαχιστα δειγματα τριχοπτωσης, μπορει να αποτρεψει το μοιραιο.

Αν αφησετε την κατασταση να εξελιχθει, οπως εκαναν τα δυο αγαπητα, πραγματικα ανεξαρτητα, μελη, ο Γιωργος και ο geroksouras, τοτε θα τρεχετε και δε θα φθανετε. Ταλαιπωρια σε βαθος πολλων ετων, διαδοχικες μεταμοσχευσεις, σπαταλη πολλων χρηματων, γαϊδουρινη υπομονη και θελεση...και στο τελος ενα απλα αποδεκτο αποτελεσμα.

ΥΓ Φιλε Γιωργο, σου ευχομαι ολοψυχα καλη συνεχεια. Μακαρι με τα τελευταια 1200 περιπου grafts (τοσα υπολογιζω) της τελευταιας μεταμοσχευσης, να κλεισεις καποια κενα και να εχεις ενα ολοκληρωμενο αξιοπρεπες αποτελεσμα. Το αξιζεις για τον κοπο, τις προσπαθειες και την ιωβεια επιμονη που εχεις δειξει εδω και μια δεκαετια.
Ακριβός όπως τα λες απλά στη περίπτωση του Γιώργου ο οποίος είναι αντίθετος στις θεραπείες δεν νμζ να γινόταν κάτι καλύτερο στο εξωτερικό. Ίσως ένα 10% αλλά ούτε αυτό πιστεύω.
 

oreo

Well-Known Member
Μια αφελής ερώτηση : Αν τοποθετούνταν αυτά τα 1000 επιπλέον grafts στην α΄ ζώνη , θα ήταν ικανά να δημιουργήσουν ένα strong point αναφοράς στα μαλλιά σου ; Σίγουρα ομογενοποιείται το αποτέλεσμα οπτικά αν καλύψεις τα κενά σημεία κατά το δοκούν, αλλά διαφαίνεται πως το τελικό αποτέλεσμα πιθανόν να μην σε ικανοποιήσει.
 

kharmacoma

Well-Known Member
Δεδομένου του που ξεκίνησε ο Γιώργος (NW6), με τις πρώτες του μεταμοσχεύσεις προ Forum με όχι βέλτιστες επιλογές, το αποτέλεσμα είναι αξιοπρεπέστατο. Νομίζω ότι αυτό που δεν τον βοήθεια είναι η λεπτή/ίσια τρίχα. Αν είχε μια κανονική προς χοντρή τρίχα το αποτέλεσα θα ήταν πολύ καλύτερο θεωρώ. Γιώργο, όντως έχεις λεπτή τρίχα; Δεν θυμάμαι που το έχεις αναφέρει.
 

Fiponazio

Active Member
Γιώργο μπορείς να αναβάσεις και καμία φωτό σε φυσιολογικές συνθήκες με κανονικό φωτισμό να έχω μια ιδέα πως είναι το μαλλί σου. Καλό αυτό που γίνεται στις χειρότερες συνθήκες η παρουσίαση, αλλά πολλές φορές και ιδιαίτερα τον χειμώνα οι συνθήκες δεν είναι αυτές. Ακόμα αν έχεις καλό κινητό η κάμερα το κάνει να φαίνεται ακόμα χειρότερα το πρόβλημα μιας και κάνει άλλη επεξεργασία σε σχέση με το ανθρώπινο μάτι.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τι εννοείς; Αυτές είναι οι φυσιολογικές συνθήκες. Επειδή οι περισσότεροι ωραιοποιούν τα αποτελέσματα με κακές φωτό θα ξεχάσουμε τι είναι το σωστό και φυσιολογικό;
 

Fiponazio

Active Member
Τι εννοείς; Αυτές είναι οι φυσιολογικές συνθήκες. Επειδή οι περισσότεροι ωραιοποιούν τα αποτελέσματα με κακές φωτό θα ξεχάσουμε τι είναι το σωστό και φυσιολογικό;
Καλά έστω με λίγο ποιο ευνοϊκές συνθήκες δεν είσαι πάντα κάτω από προβολέα ούτε έξω. Ίσως και φτιαγμένο με ότι μπορεί να βάζει ο καθένας. Να έχουμε και μια γλυκιά εικόνα χαχαχα. Δεν είπα ότι η παρουσίαση είναι λάθος οι εικόνες είναι άριστες. Απλά σαν εξτραδακι
 

Kostas97

Well-Known Member
Ένα nw2 θεωρείτε αξίζει να απευθυνθει σε Λορέντζο, εαν ναι τι μπάτζετ πρέπει να διαθέσει;

Επίσης τα ποσοστά να φτάσει κάποιος nw 6 7 είναι πραγματικά;
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Μια αφελής ερώτηση : Αν τοποθετούνταν αυτά τα 1000 επιπλέον grafts στην α΄ ζώνη , θα ήταν ικανά να δημιουργήσουν ένα strong point αναφοράς στα μαλλιά σου ; Σίγουρα ομογενοποιείται το αποτέλεσμα οπτικά αν καλύψεις τα κενά σημεία κατά το δοκούν, αλλά διαφαίνεται πως το τελικό αποτέλεσμα πιθανόν να μην σε ικανοποιήσει.
δεν ειναι αφελης ερωτηση..λογικη προσεγγιση αλλα ειμαι εναντιας σ αυτην την στρατηγικη...ημουν ξεκαθαρος απο την αρχη... θελω ενα κεφαλι φουλ ομοιογενεια σε ολες τις ζωνες και αυτη την στιγμη τα σημεια που εχω κυκλωσει ειναι το ενα τσικ που θελω να καλυψω με την αναλογη πυκνοτητα και τελος....το μπροστα πυκνοτητα και οσο παμε πισω σκορπιζει η διαδηλωση οπως στις προεκλογικες καμπανιες του τραμπ στην ουασικτον που εδειχνε η καμερα μπροστα του οτι γινοταν πανικος και μολις πηγαινε ψηλα το πλανο απο πισω στα 200 μετρα δεν υπηρχε ανθρωπος δεν το θελω....και παρεπιπροντως το ξηλωμα της δοτριας οχι απλως δεν με χαλαει αλλα μου αρεσει κιολας γιατι στο ματι χτυπαει ακομα πιο καλα η ολη επιφανεια οσο αυτο και αν ακουγεται παραδοξο...αν ειχα ας πουμε μια δοτρια πιο πυκνη με αυτη την πυκνοτητα στη ληπτρια θα εκανε μεγαλο κοντραστ αρα θα φαινοταν πιο φτωχο αποτελεσμα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Δεδομένου του που ξεκίνησε ο Γιώργος (NW6), με τις πρώτες του μεταμοσχεύσεις προ Forum με όχι βέλτιστες επιλογές, το αποτέλεσμα είναι αξιοπρεπέστατο. Νομίζω ότι αυτό που δεν τον βοήθεια είναι η λεπτή/ίσια τρίχα. Αν είχε μια κανονική προς χοντρή τρίχα το αποτέλεσα θα ήταν πολύ καλύτερο θεωρώ. Γιώργο, όντως έχεις λεπτή τρίχα; Δεν θυμάμαι που το έχεις αναφέρει.
μοθ την μετρησε ο cvial.... 0,48
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Τι εννοείς; Αυτές είναι οι φυσιολογικές συνθήκες. Επειδή οι περισσότεροι ωραιοποιούν τα αποτελέσματα με κακές φωτό θα ξεχάσουμε τι είναι το σωστό και φυσιολογικό;
παντα εβγαζα στον ηλιο...και αυτο ψαχναμε να κανουμε ολοι....ε μολις ειπες ολα αυτα που ειπες για την σκια αλλαξα τακτικη
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Καλά έστω με λίγο ποιο ευνοϊκές συνθήκες δεν είσαι πάντα κάτω από προβολέα ούτε έξω. Ίσως και φτιαγμένο με ότι μπορεί να βάζει ο καθένας. Να έχουμε και μια γλυκιά εικόνα χαχαχα. Δεν είπα ότι η παρουσίαση είναι λάθος οι εικόνες είναι άριστες. Απλά σαν εξτραδακι
στις φωτογραφιες προσωπικα εγω ποτε δεν εχω βαλει ποτε εξτραδακι ποτε δεν το πολυ σκεφτομαι και παντα βγαινω χυμα αμεσως μολις βρω καταλληλες συνθηκες.....στην προσωπικη μου ζωη βαζω το μανε και φυσικα ειναι κατι αλλο.....δεν με επιρεαζουν τα σχολια και τοσο τα αρνητικα ισως γι αυτο εχω και την ανεση..ξερω πολυ καλα και τα χω καλα με τον εαυτο μου οτι βαση της καταστασης και της φιλοσοφιας μου εκανα οτι ηταν ανθρωπινως δυνατο....ενα λαθος εκανααλλα ηταν νεανικο και δεν ειχα κανενα να με συμβουλεψει σωστα ουτε φανταστικα ποτε ολα αυτα που υπαρχουν πανω στις μμ και που εμαθα εδω εγκυκλοπαιδικα....
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Γιώργο μπορείς να αναβάσεις και καμία φωτό σε φυσιολογικές συνθήκες με κανονικό φωτισμό να έχω μια ιδέα πως είναι το μαλλί σου. Καλό αυτό που γίνεται στις χειρότερες συνθήκες η παρουσίαση, αλλά πολλές φορές και ιδιαίτερα τον χειμώνα οι συνθήκες δεν είναι αυτές. Ακόμα αν έχεις καλό κινητό η κάμερα το κάνει να φαίνεται ακόμα χειρότερα το πρόβλημα μιας και κάνει άλλη επεξεργασία σε σχέση με το ανθρώπινο μάτι.
καμερα εχω μπομπα... τσαιομι redme note 8... αυριο θα βαλω παρομοιες μεσα στο σπιτι αν εννοεις αυτο.....
 

Fiponazio

Active Member
καμερα εχω μπομπα... τσαιομι redme note 8... αυριο θα βαλω παρομοιες μεσα στο σπιτι αν εννοεις αυτο.....
Ναι αυτό και κάποιες με μανε αν ανεβασεισ καλά θα ήταν δεν είναι κακό άλλωστε να φτιάχνεις τα μαλλιά. Είναι πολύ ενδιαφέρων για μένα τουλάχιστον γιατί και εγώ είναι NW 6 πάω... :-(
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ναι αυτό και κάποιες με μανε αν ανεβασεισ καλά θα ήταν δεν είναι κακό άλλωστε να φτιάχνεις τα μαλλιά. Είναι πολύ ενδιαφέρων για μένα τουλάχιστον γιατί και εγώ είναι NW 6 πάω... :-(
Ναι θα σου βάλω αύριο ...
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Κάποιες γρήγορες με μάνε πρωινές πριν φύγω από το σπίτι .... επιφυλάσσομαι το καλοκαίρι βίντεο για τους δύσπιστους στο τι μπορεί να κάνει αυτό το προϊόν ..... παρεπιπτόντως πήρα δοκιμαστικά Μανέ σε σαμπουάν το οποίο περιέχει καφεΐνη ως κυρίως συστατικό....η αλήθεια είναι μετά από κάθε πλύση νιώθω τα μαλλιά μου κάπως πιο δυνατά και έχω μια αίσθηση σαν γλυκό κάψιμο στο σκαλπ....έχει κανείς άποψη που χρησιμεύει η καφεΐνη στο μαλλί ;
 

Συνημμένα

  • IMG_20210221_092926.jpg
    IMG_20210221_092926.jpg
    758.8 KB · Προβολές: 417
  • IMG_20210221_092851.jpg
    IMG_20210221_092851.jpg
    658.5 KB · Προβολές: 416
  • IMG_20210221_092801.jpg
    IMG_20210221_092801.jpg
    548.2 KB · Προβολές: 426
  • Screenshot_2021-02-21-09-07-14-282_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-02-21-09-07-14-282_com.miui.gallery.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 411
  • Screenshot_2021-02-21-09-06-37-538_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-02-21-09-06-37-538_com.miui.gallery.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 397

makis25

Well-Known Member
μου βγηκαν τα ματια ! ειναι σα να βαλες ακομα 2500 graft σε ολο το κεφαλι ! για την καφεινη βρηκα αυτο An Open-Label Randomized Multicenter Study Assessing the Noninferiority of a Caffeine-Based Topical Liquid 0.2% versus Minoxidil 5% Solution in Male Androgenetic Alopecia - FullText - Skin Pharmacology and Physiology 2017, Vol. 30, No. 6 - Karger Publishers , λεει πως τοπικα ειναι αποτελεσματικη . Δε ξερω , κραταω μικρο καλαθι . Ισως οντως κανει κατι . Συνεχισε το σαμπουαν για 6 μηνες τουλαχιστον πριν κρινεις αποτελεσμα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
μου βγηκαν τα ματια ! ειναι σα να βαλες ακομα 2500 graft σε ολο το κεφαλι ! για την καφεινη βρηκα αυτο An Open-Label Randomized Multicenter Study Assessing the Noninferiority of a Caffeine-Based Topical Liquid 0.2% versus Minoxidil 5% Solution in Male Androgenetic Alopecia - FullText - Skin Pharmacology and Physiology 2017, Vol. 30, No. 6 - Karger Publishers , λεει πως τοπικα ειναι αποτελεσματικη . Δε ξερω , κραταω μικρο καλαθι . Ισως οντως κανει κατι . Συνεχισε το σαμπουαν για 6 μηνες τουλαχιστον πριν κρινεις αποτελεσμα.
Χρησιμοποιώ 3 εναλαξ.... φαρμακείου τα άλλα δύο και το Μανέ τώρα ...μετά από κάθε πλύση νιώθω μια αίσθηση όγκου και τα μαλλιά μου πιο γερά ....σε γενικές γραμμές βέβαια χρησιμοποιώ τα άλλα δύο για ψυχολογικούς λόγους...να λέω ότι κάνω κάτι και για την υγεία του σκαλπ....δεν περιμένω κάτι ....
Όσο αφορά το Μανέ άσε....και που να δεις όταν το βάζω λίγο πιο προσεκτικά.... ωριαία φάση αλλά ταυτόχρονα εμένα με ξενερώνει γιατί πρόκειται για μια οφθαλμαπάτη....όπως οφθαλμαπάτη θεωρώ και την φίνα με την διαφορά ότι αυτό εδώ είναι ακίνδυνο...όρεξη να χεις να ασχολείσαι....ευτυχώς ο χρόνος που χρειάζεται δεν είναι πάνω από 40 δευτερόλεπτα έχω ξανά πει ....
 

manly_Man

Well-Known Member
Κάποιες γρήγορες με μάνε πρωινές πριν φύγω από το σπίτι .... επιφυλάσσομαι το καλοκαίρι βίντεο για τους δύσπιστους στο τι μπορεί να κάνει αυτό το προϊόν ..... παρεπιπτόντως πήρα δοκιμαστικά Μανέ σε σαμπουάν το οποίο περιέχει καφεΐνη ως κυρίως συστατικό....η αλήθεια είναι μετά από κάθε πλύση νιώθω τα μαλλιά μου κάπως πιο δυνατά και έχω μια αίσθηση σαν γλυκό κάψιμο στο σκαλπ....έχει κανείς άποψη που χρησιμεύει η καφεΐνη στο μαλλί ;
Υπάρχουν κάποιες έρευνες που δείχνουν οτι τα σαμπουάν με καφεΐνη μπορει να βοηθάνε στην τριχόπτωση, αλλα για να πεις οτι εστω βοηθάει καπως θα πρέπει να το αφήνεις να δρα μερικά λεπτά στο κεφάλι πριν το ξεβγαλεις (πχ κανα 5λεπτο) αλλιως δεν προλαβαίνει να απορροφηθεί καθόλου η καφεΐνη
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα