Ginkgo biloba

erevos

Active Member
Την αντιανδρογόνο δράση μπορεί να την προκαλεί μέσω του androgen receptor. Πάντως κάτι αρνητικό δεν έχω δει από της Lamberts στο μαλλί.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

erevos

Active Member
εγω δεν αντεξα ουτε το μισο,με μισο χαπι με πονεσαν τα ματια.
πονος στους ορχεις σημαινει οτι εριξε την dht μου με ενα χαπι ολοκληρο που ειχα ξεκινησει.
τελικα τα βουτηξα μεσα σε οινοπνευμα και το εκανα βαμμα,καποια στιγμη θα το δοκιμασω τοπικα.
πιστευω θα εχει καλυτερα αποτελεσματα σε τοπικο παρα σε χαπι
Θα είχε ενδιαφέρον να μας δώσεις κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με την παρασκευή του βάμματος.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Θα είχε ενδιαφέρον να μας δώσεις κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με την παρασκευή του βάμματος.
βαμμα ειναι ο ευκολοτερος τροπος να εξαγουμε ολα τα συστατικα απο ενα βοτανο σε υγρο.
εχει σημασια τα σκευη που θα χρησιμοποιηθουν οπως και η αποθηκευση.
σε ενα γυαλινο βαζακι βαζουμε τα φυλα απο ενα οποιοδηποτε βοτανο αφου τα εχουμε ξεπλυνει.
συμπληρωνουμε με οινοπνευμα η βοτκα μεχρι να καλυφθει το βοτανο,και θα το αφησουμε 5 εβδομαδες αν ειναι βοτκα,και αν ειναι οινοπνευμα θα το αφησουμε 3 εβδομαδες.
δεν χρησιμοποιουμε το μπλε οινοπνευμα.
κλεινουμε δυνατα με μεταλικο καπακι το βαζο και το αφηνουμε σε σκοτεινο μερος,καλυτερα μεσα σε συρταρι η ντουλαπι.
καλο ειναι καθε 2 μερες να το ανακατευουμε.
αφου περασει το διαστημα περναμε απο σουρωτηρη το μιγμα για να κρατησουμε μονο το υγρο.
το αποθηκευουμε σε σκουρο γυαλινο μπουκαλακι.
εχει σημασια τα σκευη να ειναι γυαλινα και η τελικη αποθηκευση σε σκουροχρωμο γυαλινο μπουκαλακι
 

35007

Member
kapa λες οτι ''συμπληρωνουμε με οινοπνευμα η βοτκα μεχρι να καλυφθει το βοτανο''.
Αν εγω θελησω να φτιαξω δενδρολιβανο που δεν ειναι φυλλωδες αλλα τυπου βελονας ή αν αντιθετα θελησω να φτιαξω τσουκνιδα που τα φυλλα της θα καλυψουν πολυ περισσοτερο ογκο μεσα στο γυαλινο βαζο και χωρις να ζυγιζουν μαλιστα περισσοτερο απο το δενδρολιβανο δεν νομιζω οτι καλυπτομαι απο αυτη την περιγραφη.
Ισως θα επρεπε να αναφερετε ''τοσα'' gr βοτανου σε ''τοσα'' ml υγρου που τοποθετουνται σε βαζο χωρητικοτητας πχ 1 kg.
Τελος απο το βαμμα που θα προκυψει θα χρησιμοποιειτε ''τοσα'' ml την καθε φορα και για ''τοσες'' φορες την ημερα maximum.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kapa λες οτι ''συμπληρωνουμε με οινοπνευμα η βοτκα μεχρι να καλυφθει το βοτανο''.
Αν εγω θελησω να φτιαξω δενδρολιβανο που δεν ειναι φυλλωδες αλλα τυπου βελονας ή αν αντιθετα θελησω να φτιαξω τσουκνιδα που τα φυλλα της θα καλυψουν πολυ περισσοτερο ογκο μεσα στο γυαλινο βαζο και χωρις να ζυγιζουν μαλιστα περισσοτερο απο το δενδρολιβανο δεν νομιζω οτι καλυπτομαι απο αυτη την περιγραφη.
Ισως θα επρεπε να αναφερετε ''τοσα'' gr βοτανου σε ''τοσα'' ml υγρου που τοποθετουνται σε βαζο χωρητικοτητας πχ 1 kg.
Τελος απο το βαμμα που θα προκυψει θα χρησιμοποιειτε ''τοσα'' ml την καθε φορα και για ''τοσες'' φορες την ημερα maximum.
προσωπικα αν ειναι φυλα τα παταω να γινουν πιο συμπαγη,δεν ξερω ομως τι περιεκτικοτητα βγαινει ετσι
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αποτυχια το βαμμα με αυτα τα χαπια,οχι σε αποτελεσμα αλλα στο αισθητικο κομματι.
λιωσανε τα χαπια στο οινοπνευμα αλλα βγηκε ενα λασπωδες υγρο αρκετα λιπαρο και με περιεργη ασχημη μυρωδια,οταν επεσε και το νερο εκοψε σαν το αυγολεμονο.
το μουκαλακι που το αποθηκευσα πηγε στα σκουπιδια,δεν καθαριζει,πολυ λασπη και μαλιστα λιπαρη
 

Gibik

Active Member
Προφανώς έτσι είναι, ανάλογα το extract, άλλο θα εχει πολυ Gingetin, και θα προκαλεί pge2 inhibition.

Και κάποιο άλλο extract δεν θα έχει καθόλου Ginketin και προκαλεί Ε2 inhibition.

Αρα πρέπει να γίνει κάποια στοιχειώδης κλινική Έρευνα που να μπορεί να πει Καθε Εταιρεία τι επίδραση έχει το δικο της Gingo.

Επίσης υπάρχει και ένα άλλο συστατικό του Gingo biloba το Ginkgolic acid
το οποίο αποδείχθηκε σε δικτορικη διατριβή οτι μειώνει την παραγωγή της Pge2.

Dissertation Julia Seegers - Universität Tübingen
https://hsbiblio.uni-tuebingen.de
Γιώργο πρέπει να έχουμε πολύ καλή αιμάτωση/οξυγόνωση πάση θυσία. Το Ginkgo πόσιμο την κάνει θαυμάσια, αν κάνει κάτι λάθος πάντως, πρέπει να το δούμε φυσικά.
Τώρα μια ερώτηση σε παρακαλώ, έχω παρατηρήσει ότι σε μεγάλες δόσεις το Ginkgo που παίρνω εγώ όπως 180mg την ημέρα και μετά από κάποιο καιρό χρήσης δημιουργεί ένα "ίδρωμα" στα μαλλιά παράλληλα με την επανέκφυση η οποία είναι σταθερά στο 20% μέχρι στιγμής και τη γρηγορότερη ανάπτυξη των τριχών.
Αυτό το ίδρωμα μπορούμε να το συνδέσουμε με PGs? και αν ναι με ποιές?
 
Τελευταία επεξεργασία:
αποτυχια το βαμμα με αυτα τα χαπια,οχι σε αποτελεσμα αλλα στο αισθητικο κομματι.
λιωσανε τα χαπια στο οινοπνευμα αλλα βγηκε ενα λασπωδες υγρο αρκετα λιπαρο και με περιεργη ασχημη μυρωδια,οταν επεσε και το νερο εκοψε σαν το αυγολεμονο.
το μουκαλακι που το αποθηκευσα πηγε στα σκουπιδια,δεν καθαριζει,πολυ λασπη και μαλιστα λιπαρη
Πάντως η Gingetin κλπ ειναι πλήρως soluble στην αλκοόλη, οπως γράφει σε κάτι προδιαγραφές ενας supplier.

Αυτά τα διαλύματα στο εργαστήριο καθαρίζονται με φυγοκεντρηση.

  • Αφού πρώτα περάσουν απο Votrex(στροβιλοποιηση).
Μαζεύεται στον πάτο του σωλήνα το στερεό (που θέλουμε να απομακρυνθεί) και το υπερκείμενο υγρό καθαρό, περιέχει τα συστατικά που μας ενδιαφέρουν.

Τα Μικροβιολογικα εργαστήρια πρέπει να έχουν.
http://www.digas.gr/product_info.php?products_id=4432
 

Συνημμένα

  • images-181.jpeg
    images-181.jpeg
    7.1 KB · Προβολές: 14
Γιώργο πρέπει να έχουμε πολύ καλή αιμάτωση/οξυγόνωση πάση θυσία. Το Ginkgo πόσιμο την κάνει θαυμάσια, αν κάνει κάτι λάθος πάντως, πρέπει να το δούμε φυσικά.
Τώρα μια ερώτηση σε παρακαλώ, έχω παρατηρήσει ότι σε μεγάλες δόσεις το Ginkgo που παίρνω εγώ όπως 180mg την ημέρα και μετά από κάποιο καιρό χρήσης δημιουργεί ένα "ίδρωμα" στα μαλλιά παράλληλα με την επανέκφυση η οποία είναι σταθερά στο 20% μέχρι στιγμής και τη γρηγορότερη ανάπτυξη των τριχών.
Αυτό το ίδρωμα μπορούμε να το συνδέσουμε με PGs? και αν ναι με ποιές?
Αυτο το ιδρωμα πού λες συνδέεται με την αύξηση της προσταγλαδινη E2 που προφανώς πρέπει να προκαλεί το Gingo.

http://health.stackexchange.com/que...tic-i-e-aspirin-lower-normal-body-temperature

Fever or increased body temperature is almost solely caused by to the production prostaglandin E2 (PGE2). PGE2 acts on the hypothalamus or the thermoregulator of the body and as a result body temperature increases (1). PGE2 production is controlled by the immune system.

Αλλά αυτό θα είναι καλό να το κάνεις μόνο το τοπικά,
γιατί στο υπόλοιπο σώμα η αύξηση της pge2 δεν ωφελεί, όπως ξέρουμε.

Στο ωραίο σχήμα παρακάτω αναφέρει ότι με τον ιδρώτα, το δέρμα προσπαθεί να ρίξει την θερμοκρασία του
(που εχει ανεβασμένη λόγω αυξημένης pge2).
 

Συνημμένα

  • bGim4.jpg
    bGim4.jpg
    159.6 KB · Προβολές: 23

Gibik

Active Member
Το Ginseng extract μπορεί και να γίνει το επόμενο μεγάλο όπλο μας. Σε δύο μελέτες φαίνεται ότι κάνει δουλειά στην ΑΑ, κάνει πύκνωση τριχοθυλακίων και "πάχυνση" τριχών στα τμήματα του κεφαλιού που έχουμε μαλλιά, δεν φαίνεται να κάνει κάτι στα γυμνά τμήματα όμως.

Εντωμεταξύ τα φυτικά πόσιμα "extract" βελτιώνουν αιμάτωση από μόνα τους, ίσως επειδή είναι αποστάγματα των φυτών και όχι τα φυτά τα ίδια σε φυσική μορφή.

Πχ εγώ πήρα 15+ ημέρες Saw Palmeto extract της Lamperts και μόνο του και μαζί με Ginkgo και διαπίστωσα ότι μία κάψουλα 160mg Saw Palmeto κάνει αιμάτωση όσο μισό χάπι Ginkgo της Lamperts δηλαδή 60mg. Βελτίωση στα μαλλιά ναι είδα τελικά, αλλά δύσκολο το Palmetto με τις παρενέργειες του, μου έδινε ενόχληση στα σωθικά στην αρχή, μία νευρικότητα έντονη σε όλη την διάρκεια λήψης αλλά καθόλου ενόχληση στους όρχεις. Βελτίωση στις παρενέργειες του Palmeto είδα με προσθήκη zink.

Προγενέστερα είχα δοκιμάσει για 15 ημέρες πάλι, ένα σκεύασμα με κολοκυθόσπορους, τσουκνίδα κλπ της Terranova το οποίο δεν ήταν απόσταγμα αλλά η μέθοδος fresh-freeze-drying, έδινε ενόχληση στους όρχεις απο την αρχή χωρίς εμφανή βελτίωση στα μαλλιά στο τέλος και δεν βελτίωνε αιμάτωση καθόλου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Το Ginseng extract μπορεί και να γίνει το επόμενο μεγάλο όπλο μας. Σε δύο μελέτες φαίνεται ότι κάνει δουλειά στην ΑΑ, κάνει πύκνωση τριχοθυλακίων και "πάχυνση" τριχών στα τμήματα του κεφαλιού που έχουμε μαλλιά, δεν φαίνεται να κάνει κάτι στα γυμνά τμήματα όμως.

Εντωμεταξύ τα φυτικά πόσιμα "extract" βελτιώνουν αιμάτωση από μόνα τους, ίσως επειδή είναι αποστάγματα των φυτών και όχι τα φυτά τα ίδια σε φυσική μορφή.

Πχ εγώ πήρα 15+ ημέρες Saw Palmeto extract της Lamperts και μόνο του και μαζί με Ginkgo και διαπίστωσα ότι μία κάψουλα 160mg Saw Palmeto κάνει αιμάτωση όσο μισό χάπι Ginkgo της Lamperts δηλαδή 60mg. Βελτίωση στα μαλλιά ναι είδα τελικά, αλλά δύσκολο το Palmetto με τις παρενέργειες του, μου έδινε ενόχληση στα σωθικά στην αρχή, μία νευρικότητα έντονη σε όλη την διάρκεια λήψης αλλά καθόλου ενόχληση στους όρχεις. Βελτίωση στις παρενέργειες του Palmeto είδα με προσθήκη zink.

Προγενέστερα είχα δοκιμάσει για 15 ημέρες πάλι, ένα σκεύασμα με κολοκυθόσπορους, τσουκνίδα κλπ της Terranova το οποίο δεν ήταν απόσταγμα αλλά η μέθοδος fresh-freeze-drying, έδινε ενόχληση στους όρχεις απο την αρχή χωρίς εμφανή βελτίωση στα μαλλιά στο τέλος και δεν βελτίωνε αιμάτωση καθόλου.
ΑΑπο οτι φενεται σε βοηθάει το Palmetto αρα το θεμα σου προκαλείται απο υψηλή dht.

Επίσης οι blockers απο το κολοκυθόσπορο κ τσουκνίδα σου προσκαλούν παρενέργειες γιατί οι Οιστρονες σου (και οι προσταγλαδινες) ειναι φυσιολογικές.

Οπότε πολύ θα σε βοηθήσει πολυ το fo-ti της now foods(τοπικη χρηση, αφου διαλυθεί στο νερο).

Επίσης καλό ειναι να κάνεις μια μέτρηση dht, να δεις τι γίνεται.
 

aggelos88

Active Member
Ρε παιδια εχω δοκιμασει τα παντα ακομα και το fo-ti , πιστευω οτι ολα αυτα τα βοτανια απο κινα,κορεα κτλ δεν κανουν και πολλα πραματα αν εχεις ΑΑ. Τωρα αν χανει καποιος μαλλια απο διατροφικους παραγοντας ,αγχος ή κατι παρομοιο θα δουν αποτελεσματα αλλα αν ειναι γενετικο το προβλημα δεν εχει θεραπεια με βοτανα μονο...
 

Gibik

Active Member
Συνέχεια από το προηγούμενο σχόλιο μου.
Ο συνδιασμός Ginkgo με Saw Palmetto για 15+ ημέρες έδωσε μια βελτίωση στην ποιότητα των μαλλιών (όπως πάχυνση και σκληρότητα τριχών), δεν έδωσε βελτίωση όμως στην μείωση τριχόπτωσης που ήταν και το ζητούμενό μου.

Συνέχισα Saw Palmetto μόνο του με 1-2 κάψουλες των 120mlg Lamperts ανά ημέρα (με άδειο στομάχι, όχι μετά από φαγητό δηλαδή), χωρίς Ginkgo, για να δω τι μπορεί να κάνει και να έχω ξεκάθαρη εικόνα για 20-25 ημέρες μετά το σταμάτημα του Ginkgo που με οδήγησε στα εξής αποτελέσματα: Μειώθηκε η τριχόπτωση λίγο, περίπου στο 15%, συνεχίστηκε το αίσθημα εκενευρισμού, συνεχίστηκε και η ενόχληση στα σωθικά η οποία μεταφέρθηκε και στους όρχεις, η ενόχληση στους όρχεις εξελίχτηκε σε πόνους στους όρχεις με έλλειψη στύσεων εντελώς και σεξουαλικού ενδιαφέροντος.
Αναγκάστηκα να το σταματήσω για να συνέλθω.
Οι μελέτες που βασίστηκα για το Saw Palmetto:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23298508
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26010505

Το δοκίμασα και σαν τοπικό στους κροτάφους και στο hairline παροδικά με πολύ θετικές ενδείξεις, δεν υπήρξε shedding. Οι κάψουλες της Lamperts έχουν υγρό μέσα το οποίο το βγάζεις τρυπώντας τις με μια καρφίτσα.

Το μήνυμα αυτό είναι ετεροχρονισμένο, δηλαδή αυτά που περιγράφω έχουν συμβεί πολύ καιρό πριν.
Πολύ καιρό μετά ξαναδοκίμασα Saw Palmetto με διαφορετικό τρόπο και με διαφορετικά αποτελέσματα, θα το αναλύσω σε άλλο μήνυμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gibik

Active Member
Σχετικά με σοβαρές παρενέργεις του Ginkgo τώρα, αλλά πρώτα κάποιες γενικότερες εξηγήσεις γαι να είμαστε κατανοητοί.

Πρώτα να αναφέρω ότι το Ginkgo και εγώ και άλλοι ομοιοπαθής με τραυματισμούς-προβλήματα στα αυτιά το μάθαμε από έναν παλιότερο και εξαιρετικό διευθυντή της Καταδυτικής/Υπερβαρικής Ιατρικής του Πολεμικού Ναυτικού με πανΕυρωπαικό κύρος!

Οι θάλαμοι αποσυμπίεσης δυτών χρησιμοποιούνται και σε περιστατικά/παθήσεις εκτός καταδυτικών περιστατικών γιατί οι επιστήμονες έχουν βρει ότι σε τεχνητό περιβάλλον (θάλαμος) αυξημένης ατμοσφαιρικής πίεσης , συγκεκριμένα διπλασιασμένης ατμοσφαιρικής πίεσης δηλαδή 2 Ατμόσφαιρες, επιτυγχάνεται καλύτερη κυκλοφορία του οξυγόνου στον οργανισμό, καθαρού οξυγόνου όμως το οποίο αναπνέεις δια μέσου συσκευής-μάσκας. Με αυτό τον τρόπο καταφέρνουν να έχουν βελτίωση και πλήρη αποκατάσταση σε πολύ σοβαρές βλάβες ματιών, αυτιών κλπ, όταν η κλασσική Ιατρική δεν μπορεί να προσφέρει κάτι άλλο, δηλαδή αποτελεί την ύστατη λύση. Αυτό λέγεται Υπερβαρική Ιατρική.
Ορίστε και μία μελέτη σχετικά: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25318685

Αυτός ο γιατρός λοιπόν χρησιμοποιούσε Ginkgo πράλληλα με την υπερβαρική ιατρική αλλά και μετά απο αυτήν για να εξασφαλήσει την ίαση των αυτιών, λαμβάνοντας υπόψην ότι οι νευροαισθητήριες βαρυκοίες έχουν ένα χρονικό περιθώριο 30-45 περίπου ημερών για να επανέλθει η ακοή, μετά το χρονικό περιθώριο αυτό δεν φτιάχνει η ακοή, την χάνεις...
Βρήκα μελέτη για το Ginkgo και την νευροαισθητήρια βαρυκοία που επιβεβαιώνει τον προαναφερθέντα γιατρό αλλά και αποδυκνύει ότι το Ginkgo μόνο του έχει πολή μεγάλη δύναμη και μπορεί να αποτελέσει πολύ σημαντική θεραπεία: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11548897

Επειδή έπαθα πάλι νευροαισθητήρια βαρυκοία πρόσφατα, νοσηλεύτηκα κανονικά αλλά η κλασσική ιατρική με τις κορτιζόνες δεν είχε επιτυχία, με έστειλαν πάλι στο πολεμικό Ναυτικό για υπερβαρική αλλά επειδή πλησίαζα το πρώτο χρονικό περιθώριο των 30 ημερών και ο γιατρός που ήξερα εκεί δεν υπήρχε πλέον, αποφάσισα παράλληλα να πάρω Ginkgo με δική μου ευθύνη σε δοσολογία 240-300mlg ανά ημέρα βασιζόμενος στην προηγούμενη μελέτη.
Στις 10 ημέρες το αυτί έφτιαξε τελείως ευτυχώς!!, αλλά με έπιασε ένας μεγάλος και αυξανόμενος πόνος στους όρχεις απο το Gingko και μία μεγάλη τριχόπτωση 200 τρίχες/ημέρα κυρίως απο την ΑΓΑ ζώνη.
Αυτό είναι καραμπινάτη παρενέργεια του Gingko και προφανώς έχει σχέση με την επίδρασή του στους androgen & estrogen receptors στην μελέτη που είχε βρεί ο Έρεβος :
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3652168/

Αναγκαστικά πήγα σε σταδιακή μείωση και διακοπή λήψης αλλά η τριχόπτωση παρέμεινε για 10 ημέρες ακόμα.

Το συμπέρασμα είναι ότι οι μεγάλες δοσολογίες του Gingko μπορεί να έχουν αντιστροφή αποτελεσμάτων, όπως επίσης και οι μακροχρόνιες λήψεις, αλλά παραμένει να είναι ένα καταπληκτικό συμπλήρωμα για αυτιά, μάτια και πολλές άλλες παθήσεις, όπως ανεφέρεται και παρακάτω:

https://books.google.gr/books?id=UdcZ2bttXaMC&pg=PA413&lpg=PA413&dq=GBE+(Skogh,+1998)&source=bl&ots=4rbK4_HkV9&sig=AyaFwTa6SKOr37zfT_NXpEqWixE&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwiQpdHMgefLAhWJChoKHUQRA3kQ6AEIGzAA#v=onepage&q=GBE (Skogh, 1998)&f=false

http://www.nicehair.org/gingko-biloba-for-hair-loss/

H βελτίωση της κυκλοφορίας του αίματος/μικροκυκλοφορία στα μαλλιά είναι ζητούμενο, είναι αποτελεσματικό, είναι μεγάλο όπλο στην ΑΓΑ αλλά χωρίς εμπλοκές με τα οιστρογόνα κλπ. που κάνει το Ginkgo... Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει για αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
PhcogRev_2013_7_13_47_112848_u1.jpg
Σχετικά με σοβαρές παρενέργεις του Ginkgo τώρα, αλλά πρώτα κάποιες γενικότερες εξηγήσεις γαι να είμαστε κατανοητοί.

Πρώτα να αναφέρω ότι το Ginkgo και εγώ και άλλοι ομοιοπαθής με τραυματισμούς-προβλήματα στα αυτιά το μάθαμε από έναν παλιότερο και εξαιρετικό διευθυντή της Καταδυτικής/Υπερβαρικής Ιατρικής του Πολεμικού Ναυτικού με πανΕυρωπαικό κύρος!

Οι θάλαμοι αποσυμπίεσης δυτών χρησιμοποιούνται και σε περιστατικά/παθήσεις εκτός καταδυτικών περιστατικών γιατί οι επιστήμονες έχουν βρει ότι σε τεχνητό περιβάλλον (θάλαμος) αυξημένης ατμοσφαιρικής πίεσης , συγκεκριμένα διπλασιασμένης ατμοσφαιρικής πίεσης δηλαδή 2 Ατμόσφαιρες, επιτυγχάνεται καλύτερη κυκλοφορία του οξυγόνου στον οργανισμό, καθαρού οξυγόνου όμως το οποίο αναπνέεις δια μέσου συσκευής-μάσκας. Με αυτό τον τρόπο καταφέρνουν να έχουν βελτίωση και πλήρη αποκατάσταση σε πολύ σοβαρές βλάβες ματιών, αυτιών κλπ, όταν η κλασσική Ιατρική δεν μπορεί να προσφέρει κάτι άλλο, δηλαδή αποτελεί την ύστατη λύση. Αυτό λέγεται Υπερβαρική Ιατρική.
Ορίστε και μία μελέτη σχετικά: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25318685

Αυτός ο γιατρός λοιπόν χρησιμοποιούσε Ginkgo πράλληλα με την υπερβαρική ιατρική αλλά και μετά απο αυτήν για να εξασφαλήσει την ίαση των αυτιών, λαμβάνοντας υπόψην ότι οι νευροαισθητήριες βαρυκοίες έχουν ένα χρονικό περιθώριο 30-45 περίπου ημερών για να επανέλθει η ακοή, μετά το χρονικό περιθώριο αυτό δεν φτιάχνει η ακοή, την χάνεις...
Βρήκα μελέτη για το Ginkgo και την νευροαισθητήρια βαρυκοία που επιβεβαιώνει τον προαναφερθέντα γιατρό αλλά και αποδυκνύει ότι το Ginkgo μόνο του έχει πολή μεγάλη δύναμη και μπορεί να αποτελέσει πολύ σημαντική θεραπεία: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11548897

Επειδή έπαθα πάλι νευροαισθητήρια βαρυκοία πρόσφατα, νοσηλεύτηκα κανονικά αλλά η κλασσική ιατρική με τις κορτιζόνες δεν είχε επιτυχία, με έστειλαν πάλι στο πολεμικό Ναυτικό για υπερβαρική αλλά επειδή πλησίαζα το πρώτο χρονικό περιθώριο των 30 ημερών και ο γιατρός που ήξερα εκεί δεν υπήρχε πλέον, αποφάσισα παράλληλα να πάρω Ginkgo με δική μου ευθύνη σε δοσολογία 240-300mlg ανά ημέρα βασιζόμενος στην προηγούμενη μελέτη.
Στις 10 ημέρες το αυτί έφτιαξε τελείως ευτυχώς!!, αλλά με έπιασε ένας μεγάλος και αυξανόμενος πόνος στους όρχεις απο το Gingko και μία μεγάλη τριχόπτωση 200 τρίχες/ημέρα κυρίως απο την ΑΓΑ ζώνη.
Αυτό είναι καραμπινάτη παρενέργεια του Gingko και προφανώς έχει σχέση με την επίδρασή του στους androgen & estrogen receptors στην μελέτη που είχε βρεί ο Έρεβος :
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3652168/

Αναγκαστικά πήγα σε σταδιακή μείωση και διακοπή λήψης αλλά η τριχόπτωση παρέμεινε για 10 ημέρες ακόμα.

Το συμπέρασμα είναι ότι οι μεγάλες δοσολογίες του Gingko μπορεί να έχουν αντιστροφή αποτελεσμάτων, όπως επίσης και οι μακροχρόνιες λήψεις, αλλά παραμένει να είναι ένα καταπληκτικό συμπλήρωμα για αυτιά, μάτια και πολλές άλλες παθήσεις, όπως ανεφέρεται και παρακάτω:

https://books.google.gr/books?id=UdcZ2bttXaMC&pg=PA413&lpg=PA413&dq=GBE+(Skogh,+1998)&source=bl&ots=4rbK4_HkV9&sig=AyaFwTa6SKOr37zfT_NXpEqWixE&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwiQpdHMgefLAhWJChoKHUQRA3kQ6AEIGzAA#v=onepage&q=GBE (Skogh, 1998)&f=false

http://www.nicehair.org/gingko-biloba-for-hair-loss/

H βελτίωση της κυκλοφορίας του αίματος/μικροκυκλοφορία στα μαλλιά είναι ζητούμενο, είναι αποτελεσματικό, είναι μεγάλο όπλο στην ΑΓΑ αλλά χωρίς εμπλοκές με τα οιστρογόνα κλπ. που κάνει το Ginkgo... Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει για αυτό.
Για δοκίμασε αυτο το βάμμα Gingo, αυτό βοηθάει την αύξηση της τρίχας.

http://www.geapharmacy.gr/el/bamma-gingko-biloba-50ml-el.html

Είναι θεμα σύστασης σε Gingolides

http://www.phcogrev.com/article.asp...lume=7;issue=13;spage=47;epage=52;aulast=Zeng

Θέλουμε λοιπον αυξημένες Gingolides
και μειωμένη Gingetin και Gligolic acid που μειώνουν την pge2
όπως εχουν δείξει ανάλογες δημοσιεύσεις.

Το παρακάτω σκεύασμα, θα σου κανει καλό στο μαλλί.(δεν χρειάζεται πολύ 1 την εβδομαδα)

http://supplementreview.info/tag/neuro-clarity-nutrition-essentials-reviews/
 
Τελευταία επεξεργασία:

FarCry

Member
Ρε παιδια μου εγραψε η γιατρος ωρλ το ginko biloba της lamberts με τα 30 χαπια να παιρνω 1 την ημερα γιατι εχω κατι εμβοες.

λετε να κανω κακο στα ματια μου? αρχιζω και φοβαμαι με αυτα που γραφεται...
 
Γι
Ρε παιδια μου εγραψε η γιατρος ωρλ το ginko biloba της lamberts με τα 30 χαπια να παιρνω 1 την ημερα γιατι εχω κατι εμβοες.

λετε να κανω κακο στα ματια μου? αρχιζω και φοβαμαι με αυτα που γραφεται...
Γεια τοις εμβοες, που ειναι ιωση, βαζουν οξυζενε στο αυτι.

Αλλα το Τη
 
Τελευταία επεξεργασία:
χαχαχαχα
και ένα εξορκισμό μετά και έρχεσαι στα ίσια σου
Ναι δυστηχως οι γιατροι δεν εχουν φαρμακο γιαυτο το προβλημα,
Το μονο που σου λενε να εχεις κανενα ραδιο να βουηζει διπλα σου για να μην πολυ-ακους τα δικασου αυτια που βουιζουν.
Βεβαια υπαρχει ενα λαδι Καλαματας που εχει μια πολυφαινολη -που τωρα τελευταια την ανακαλυψαν-
η οποια σκοτωνει τον ιο αυτο.

Βαβαια το λαδι το βαζεις στο αυτι, κι οχι στη σαλατα.
 
Μπλουζα