Ginkgo biloba

erevos

Active Member
δεν χρησιμοποιώ κάτι άλλο.δεν είδα διαφορα σε στυσεις
Το σταμάτησα τελικά. Δεν το άντεχε το σώμα μου.ή οφθαλμική πίεση ήταν πολύ έντονη.ήμουν έτοιμος να πάω σε οφθαλμίατρο αλλά τελικά ήταν από το χάπι.
Μπόμπα της lamberts
Με μισά που λέει ο Gibik, παλεύεται άνετα. Πράγματι το ολόκληρο είναι μπομπα. Εμένα επιρρεάζει ελαφρώς τις στύσεις (το παίρνω ολόκληρο). Αναμενόμενο καθώς η έρευνα αναφέρει ότι μειώνει τον androgen receptor.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gibik

Active Member
δεν χρησιμοποιώ κάτι άλλο.δεν είδα διαφορα σε στυσεις
Το σταμάτησα τελικά. Δεν το άντεχε το σώμα μου.ή οφθαλμική πίεση ήταν πολύ έντονη.ήμουν έτοιμος να πάω σε οφθαλμίατρο αλλά τελικά ήταν από το χάπι.
Μπόμπα της lamberts
Καλά έκανες και σταμάτησες βεβαίως.

Πάντως εγώ με ένα χάπι Ginkgo το μεσημέρι με φαγητό και μια βιταμίνη Ε το βράδυ μου αυξάνεται η λίμπιντο πάρα πολύ μετά!
μιλάω για ευτυχία...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εγω δεν αντεξα ουτε το μισο,με μισο χαπι με πονεσαν τα ματια.
πονος στους ορχεις σημαινει οτι εριξε την dht μου με ενα χαπι ολοκληρο που ειχα ξεκινησει.
τελικα τα βουτηξα μεσα σε οινοπνευμα και το εκανα βαμμα,καποια στιγμη θα το δοκιμασω τοπικα.
πιστευω θα εχει καλυτερα αποτελεσματα σε τοπικο παρα σε χαπι
 

Gibik

Active Member
Είσαι έμπειρος, ξέρεις καλύτερα οπωσδήποτε. Ενδιαφέρον γαι το βάμμα, περιμένουμε με το καλό σχόλιο σου!
 

erevos

Active Member
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3652168/
...In BPH, Ginkgo alone had no effect on T, 5α-reductase, and dihydrotestosterone (DHT), but suppressed androgen receptor (AR), aromatase, E2 and estrogen receptor (ER), and the proliferating cell nuclear antigen (PCNA)...
Δεν είναι DHT blocker, σύμφωνα με την έρευνα... Αν θυμάμαι καλά kapa, είχες παρενέργειες με ό,τι, ακόμα και συμπληρώματα πείραζε λίγο την DHT σου, αλλά εδώ αναφέρεται ο androgen receptor. Τώρα αν παίζει και με την DHT, μόνο εξετάσεις μπορούν να το δείξουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3652168/
...In BPH, Ginkgo alone had no effect on T, 5α-reductase, and dihydrotestosterone (DHT), but suppressed androgen receptor (AR), aromatase, E2 and estrogen receptor (ER), and the proliferating cell nuclear antigen (PCNA)...
Δεν είναι DHT blocker, σύμφωνα με την έρευνα... Αν θυμάμαι καλά kapa, είχες παρενέργειες με ό,τι, ακόμα και συμπληρώματα πείραζε λίγο την DHT σου, αλλά εδώ αναφέρεται ο androgen receptor. Τώρα αν παίζει και με την DHT, μόνο εξετάσεις μπορούν να το δείξουν.
οταν μετακινω την DHT μου απο το 0,75 στο 0,74 ξεκιναει ο πονος στους ορχεις,αυτο το διαπιστωσα μετα απο πολλες αποπειρες με φιναστεριδη και αρκετες ορμονολογικες εξετασεις πριν και κατα την διαρκεια χρησης της.
ειχα την ιδια παρενεργεια απο 5?συμπληρωματα,οχι φαρμακα.
παντως γενικα τα βοτανα δουλευουν καλυτερα τοπικα στην ΑΑ,και το ginkgo ειναι βοτανο.
 

nothinggr

Member
Με μισά που λέει ο Gibik, παλεύεται άνετα. Πράγματι το ολόκληρο είναι μπομπα. Εμένα επιρρεάζει ελαφρώς τις στύσεις (το παίρνω ολόκληρο). Αναμενόμενο καθώς η έρευνα αναφέρει ότι μειώνει τον androgen receptor.
Εγώ το χρησιμοποιώ περίπου 2 βδομάδες, μισό το πρωί μισό το βράδυ.
Για τα μαλλιά είναι μάλλον νωρίς να δω κάτι, μόνο στις στύσεις υπάρχει ελαφριά βελτίωση.
 

paretto

Active Member
Το οτι μπλοκαρει τον AR ειναι καλο;

Εγω το χρησιμοποιω ενα μηνα περιπου. Στο μαλλι διαφορα δεν εχω προσεξει και μαλλον ειναι πολυ νωρις.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Καπα, τι ειναι αυτα που λες? Πως ειναι δυνατον να διαπιστωσες οτι μετακινησες την dht απο 0,75 σε 0,74?
 

aggelos88

Active Member
Επαιρνα gingo biloba για ενα χρονο συνεχομενα, η τριχωπτωση συνεχιζε κανονικα, διαφορα στις στισεις δεν ειδα και ουτε πονους στα ματια ειχα. Δεν ξερω γιατι εγινε τοσο ντορος.

Επισης το biloba υποτιθετε οτι κανει καλο στα ματια, πως δημιουργησε προβληματα σε πολλους δεν μπορω να καταλαβω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

erevos

Active Member
Προσωπικά καταλαβαίνω ότι μου αυξάνει την αιμάτωση στο κεφάλι. Σε έναν φίλο που έδωσα, δεν κατάλαβε καμία διαφορά (και με ολόκληρο χάπι της Lamberts). Λες και δεν πήρε τίποτα.
 

erevos

Active Member
καπου στις 25 μερες χρησης παιρνω την αποφαση να το σταματησω λογω πονου στους ορχεις,το σταματαω,διαπιστωνω 2 μερες μετα σαν να εχω μειωμενη τριχοπτωση,ωωωωωπ λεω εδω ειμαστε,συνεχιζω με μισο χαπι την ημερα για ακομα 10 μερες.
Αυτό μου έκανε εντύπωση, γιατί σύμφωνα με την έρευνα το Ginkgo, έχει ισχυρότερη αντιοιστρογόνο δράση και μειώνει την E2 (εστραδιόλη) που διαβάζω ότι έχει θετική επίδραση στο μαλλί. Παίζει όταν το κοψες να αυξήθηκε η εστραδιόλη και έτσι υπήρξε θετικό αποτέλεσμα στην τριχόπτωση.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Αυτό μου έκανε εντύπωση, γιατί σύμφωνα με την έρευνα το Ginkgo, έχει ισχυρότερη αντιοιστρογόνο δράση και μειώνει την E2 (εστραδιόλη) που διαβάζω ότι έχει θετική επίδραση στο μαλλί. Παίζει όταν το κοψες να αυξήθηκε η εστραδιόλη και έτσι υπήρξε θετικό αποτέλεσμα στην τριχόπτωση.
2 μερες μετα την διακοπη του μου φανηκε μειωμενη η τριχοπτωση γι αυτο ειπα να του δωσω μια δευτερη ευκαιρια με μισο χαπι.ομως η οφθαλμικη πιεση ειναι σοβαρη παρενεργεια.δεν μπορω να το συνεχισω.ο πονος στα ματια ηταν αισθητος ολο το 24ωρο
 

erevos

Active Member
Υποψιάζομαι kapa, ότι μεγάλη μείωση στην εστραδιόλη δεν θέλουμε. Όπως είπες όταν το κοψες, υπήρξε μείωση στην τριχόπτωση. Η αιμάτωση που δίνει είναι καλή, αλλά ίσως η καθημερινή χρήση να μην είναι και ότι καλύτερο λόγω μείωσης της E2. Δεν είμαι ειδικός, απλά διαβάζω, ότι δοκίμασαν εστραδιόλη με καλά αποτελέσματα (http://www.hairlosstalk.com/interact/showthread.php/52053-What-is-the-verdict-on-Estradiol-for-hair)
 

FreeThinker

Well-Known Member
με ορμονολογικες εξετασεις,η dht μετριεται σε αιματολογικο εργαστηριο,σου παιρνουν αιμα

Καπα, γνωριζω πολυ καλα οτι χρειαζονται αιματολογικες εξετασεις για την dht, και γω εχω κανει αλλα δεν εννοουσα αυτο. Πρωτα απ'ολα θες να μου πεις οτι πιστευεις οτι αυτη η διαφορα της ταξης 0,01 ng/ml ( αν δεν κανω λαθος στις μοναδες μετρησεις δεν τις θυμαμαι καλα) οφειλεται στα συμπληρωματα που παιρνεις και οχι απλα σε μικροδιαφορα της μετρησης? ειναι πολυ μικρο ποσοστο για να μη θεωρηθει σφαλμα της μετρησης. και μου φαινεται σχεδον απιθανο μια τοσο μικρη μεταβολη της dht να σου προκαλεσε πονο στους ορχεις, ισως να ηταν ψυχολογικο. Αν μια απειροστη μεταβολη σου προκαλει προβληματα τοτε αυτο θα σημαινε οτι ο οργανισμος σου παραγει το ελαχιστο του ελαχιστου επιτρεπομενου οριοy dht!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καπα, γνωριζω πολυ καλα οτι χρειαζονται αιματολογικες εξετασεις για την dht, και γω εχω κανει αλλα δεν εννοουσα αυτο. Πρωτα απ'ολα θες να μου πεις οτι πιστευεις οτι αυτη η διαφορα της ταξης 0,01 ng/ml ( αν δεν κανω λαθος στις μοναδες μετρησεις δεν τις θυμαμαι καλα) οφειλεται στα συμπληρωματα που παιρνεις και οχι απλα σε μικροδιαφορα της μετρησης? ειναι πολυ μικρο ποσοστο για να μη θεωρηθει σφαλμα της μετρησης. και μου φαινεται σχεδον απιθανο μια τοσο μικρη μεταβολη της dht να σου προκαλεσε πονο στους ορχεις, ισως να ηταν ψυχολογικο. Αν μια απειροστη μεταβολη σου προκαλει προβληματα τοτε αυτο θα σημαινε οτι ο οργανισμος σου παραγει το ελαχιστο του ελαχιστου επιτρεπομενου οριοy dht!
ειμαι 100% σιγουρος γι αυτο,δεν μπορω να ριξω την dht μου,εχω μετρησει πολλες φορες τις ορμονες μου
 
Αυτό μου έκανε εντύπωση, γιατί σύμφωνα με την έρευνα το Ginkgo, έχει ισχυρότερη αντιοιστρογόνο δράση και μειώνει την E2 (εστραδιόλη) που διαβάζω ότι έχει θετική επίδραση στο μαλλί. Παίζει όταν το κοψες να αυξήθηκε η εστραδιόλη και έτσι υπήρξε θετικό αποτέλεσμα στην τριχόπτωση.
Στην παρακατω έρευνα βρέθηκε οτι η Ginketin μια ουσία που υπάρχει στα φύλλα του Ginko biloba προκαλεί μείωμενη παραγωγή στη pge2.

Και ξέρουμε οταν μειώνεται η pge2 αυξάνεται η Τριχόπτωση.

, mainly a 1 : 1 mixture of ginkgetin and isoginkgetin, from G. biloba leaves, inhibited production of prostaglandin E2 from lipopolysaccharide-induced RAW 264.7 cells. This inhibition was mediated, at least in part, by down-regulation of COX-2 expression,

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11988854
 
Τελευταία επεξεργασία:

erevos

Active Member
Μήπως παίζει ανάλογα το extract? Στην έρευνα αναφέρει: "mainly a 1 : 1 mixture of ginkgetin and isoginkgetin".
Γιατί εδώ:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4449074/
Conclusion
EGb can regulate the expression of GST-Pi, but it does not seem to have an effect on Cox-2 expression in the liver of HCC risk rats.

Επίσης είναι aromatase inhibitor. Πώς είναι δυνατόν να αυξάνει τα οιστρογόνα?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μήπως παίζει ανάλογα το extract? Στην έρευνα αναφέρει: "mainly a 1 : 1 mixture of ginkgetin and isoginkgetin".
Γιατί εδώ:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4449074/
Conclusion
EGb can regulate the expression of GST-Pi, but it does not seem to have an effect on Cox-2 expression in the liver of HCC risk rats.

Επίσης είναι aromatase inhibitor. Πώς είναι δυνατόν να αυξάνει τα οιστρογόνα?
Προφανώς έτσι είναι, ανάλογα το extract, άλλο θα εχει πολυ Gingetin, και θα προκαλεί pge2 inhibition.

Και κάποιο άλλο extract δεν θα έχει καθόλου Ginketin και προκαλεί Ε2 inhibition.

Αρα πρέπει να γίνει κάποια στοιχειώδης κλινική Έρευνα που να μπορεί να πει Καθε Εταιρεία τι επίδραση έχει το δικο της Gingo.

Επίσης υπάρχει και ένα άλλο συστατικό του Gingo biloba το Ginkgolic acid
το οποίο αποδείχθηκε σε δικτορικη διατριβή οτι μειώνει την παραγωγή της Pge2.

Dissertation Julia Seegers - Universität Tübingen
https://hsbiblio.uni-tuebingen.de
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα