Giannis1991,mhrc-dr georgiou,fue,2422 grafts,15-16/01/2019

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Καλησπερα και παλι μετα απο πολυ καιρο αλλα λιγο το καλοκαιρι και λιγο η δουλεια δεν με αφησαν να ενημερωσω το νημα μου!!!
Οι φωτο που θα ποσταρω ειναι οι πρωτες στους 7 μηνες παρα 10 μερες και οι αλλες στους 9 μηνες...
Το αποτελεσμα προς το παρον δεν ειναι το αναμενομενο οπως θα δειτε και στις φωτο και να πω την αληθεια με εχει στεναχωρησει-προβληματισει και αγχωσει για καποιους λογους...
Οι κυριοι λογοι ειναι αρχικα επειδη δεν πηρα αυτο που περιμενα ακομα και με χαμηλες προσδοκιες που θεωρω οτι ειχα και κατα δευτερον παρατηρω την δοτρια μου και προβληματιζομαι καθως νομιζω οτι δεν εχει πολλα γκραφτ να δωσει και μπηκα στο παιχνιδι και με το ...αριστερο!!!
Παντα κουρευομουν με ψαλιδι για διαφορους λογους πριν την μμ αλλα τωρα που τα παιρνω με μηχανη στα 9 χιλιοστα παρατηρω μια αποδυναμωμενη δοτρια(οχι μονο απο εκει που εγινε εξαγωγη αλλα και απο μαμα)...
Με τον Μιχαλη δεν εχω επικοινωνησει αλλα θα περιμενω να κλεισω χρονο για να δουμε το αποτελεσμα πιο ολοκληρωμενο...
Οι προσδοκιες μου οπως ειπα ηταν χαμηλες γενικα και το ειχα πει και στον γιατρο και με αυτα τα γκραφτ περιμενα οτι το κροουν σε κανονικο φωτισμο θα αχνοφαινεται αραιο ενω ο Μιχαλης ελεγε οτι σχεδον θα κλεισει ολο...

Συνημμένα

giannis1991

Well-Known Member
Και στους 9 μηνες

Συνημμένα

tasos33

Well-Known Member
1. Η φύτρωση βρίσκεται σε χαμηλά επίπεδα εώς πολύ χαμηλά.
2. Η δότρια δειχνει σε κακή κατάσταση, στο 4μηνο πάντως έδειχνε καλή.
3. Έχεις κάποιο δερματικό πρόβλημα? και κατά την μμ αλλά και τώρα φαίνονται πολλές κοκκινίλες.

vlafo

Active Member
Το αποτέλεσμα πράγματι είναι απογοητευτικό μέχρι στιγμής για τα grafts που έβαλες.Και με το συγκεκριμένο γιατρό.
Είναι σαν να φύτρωσε ένα 10% μόνο.
Κάνε υπομονή μέχρι να δεις τι θα σου πει ο Μιχάλης.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν ξέρω αν βγήκαν τα νέα ή αν χάθηκαν υπάρχοντα. Το σίγουρο είναι ότι επεμβάσεις στο crown με υπάρχοντα μαμα σε φάση thinning χωρίς φίνα είναι πρόκληση και πάντα εμπεριέχει πολύ μεγάλο κίνδυνο permanent shock loss. Βέβαια επειδή είναι περιοχή που αργεί η φύτρωση καλό είναι να περιμένεις μέχρι το 12μηνο.

dimitris50423

Well-Known Member
Θα έλεγα ότι το crown είναι σχεδόν ίδιο με τις φωτο πριν την επέμβαση.
Επίσης gianni υπάρχει πρόβλημα πλέον στα πλαϊνά φαίνονται πολύ αραιά. Ένας λόγος που έλεγα ότι δεν ήθελα να μου πάρουν μοσχευματα από τα πλαϊνά.
Στην περίπτωση του Gianni για πιο λόγο να πάρει μοσχευματα από εκεί; Η γνώμη μου είναι ότι έπρεπε να πάρει μόνο από πίσω που έχει πολυτριχα και θα έδιναν καλύτερη κάλυψη. Η περιοχή που δέχθηκε τα μοσχευματα χρειαζόταν κάλυψη και μεγάλο λόγο τριχών που έχει η δοτρια πίσω.
Το σίγουρο είναι ότι χάθηκαν πολλά μοσχευματα. Είτε της περιοχής η αυτά που μεταφέρθηκαν.

Τελευταία επεξεργασία:

giannis1991

Well-Known Member
@tasos33 οχι φιλε μου σωστα το παρατηρησες αλλα δεν εχω καποιο δερματικο προβλημα...απλα ανεβαζω φωτο σχεδον παντα μετα απο λουσιμο στο οποιο αναγκαστικα τριβω το κεφαλι για να φυγει το τοπικ που συνηθως φοραω και σε συνδυασμο με το λευκο δερμα μου το οποιο κακκινιζει για πλακα φαινεται ετσι...
@CVIAL και να χαθηκαν ολα τα υπαρχοντα θα επρεπε με μια καλη φυτρωση να δειχνει καλυτερα απο πριν αισθητα κιολας!!!!
Εννοειται θα κανω λιγο υπομονη ακομα,θα μιλησω και με το γιατρο και θα το αξιολογησουμε το θεμα...
Παντως να τονισω οτι απο πλευρας φωτο βαζω οτι μπορω χειροτερο ωστε να αναδεικνυεται το αποτελεσμα σε σημειο κιολας τετοιο που στην πραγματικοτητα να φαινομαι καλυτερα....

renos espresso

Active Member
Φιλε δυστυχως στα ιδια πανω κατω,προσπαθω να παρω τον χρονο μου,να ενημερωσω σωστα το νημα αλλα θα κανω την αποτιμηση μου και θα τα πουμε ολα στο 12 μηνο...
Γιαννη μου τι να πω.. μολις διαβασα το νημα σου.... και οταν το ξεκινησα ημουν σιγουρος για σουπερ αποτελεσμα..
Ομως να σου πω οτι η αραιωση σου ειναι σε σημειο που φαινεται μονο πανοραμικά (οπως και πριν την μμ βεβαια) οποτε παλευεται ψυχολογικα για την ωρα.. Αναμενουμε 12μηνο..

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Κριμα ρε συ φίλε για το αποτέλεσμα.Παντως μην απογοητευεσε με μια διορθωτικη θα κλείσει το Κράουν.Συμβαινει συχνά φίλε Γιάννη με μια μμ να μην λύνεται το πρόβλημα.Μιλα με τον γιατρό να αναλάβει τις ευθύνες του.

giannis1991

Well-Known Member
Γιαννη μου τι να πω.. μολις διαβασα το νημα σου.... και οταν το ξεκινησα ημουν σιγουρος για σουπερ αποτελεσμα..
Ομως να σου πω οτι η αραιωση σου ειναι σε σημειο που φαινεται μονο πανοραμικά (οπως και πριν την μμ βεβαια) οποτε παλευεται ψυχολογικα για την ωρα.. Αναμενουμε 12μηνο..
Φιλε Ρενο πιστεψε με και εγω τις ιδιες προσδοκιες ειχα!!!Ευχαριστω καταρχην για την συμπαρασταση και ναι θα συμφωνησω οτι αν ηταν στην hairline η αποτυχια θα με πειραζε πολυ περισσοτερο!!!Ειναι κροουν που και δυσκολο ειναι να καλυφθει και ειναι πιο νορμαλ να ειναι αραιο οπως βλεπουμε στην καθημερινοτητα...επισης δουλευουν πολυ καλυτερα και ευκολα εκει τα κονσιλερ και τελος και σημαντικοτερο δεν σου χαλαει την ''μοστρα''...ενω η χερλαιν αν φυγει σου παραμορφωνει το προσωπο...θα ενημερωσω εν ολω στο 12 μηνο!

giannis1991

Well-Known Member
Κριμα ρε συ φίλε για το αποτέλεσμα.Παντως μην απογοητευεσε με μια διορθωτικη θα κλείσει το Κράουν.Συμβαινει συχνά φίλε Γιάννη με μια μμ να μην λύνεται το πρόβλημα.Μιλα με τον γιατρό να αναλάβει τις ευθύνες του.
Φιλε κουμπαρε ευχαριστω αλλα διορθωτικη στο κροουν μαλλον δεν παιζει...Οταν πηρα την αποφαση να μπω στον χορο των μμ μπηκα οριακα και με μετρημενα κουκια και συγκεκριμενο πλανο!Ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μου βγει αν χαλασω παλι γκραφτ για κροουν δεδομενου οτι απο θεραπεια σιγουρα δεν θα αρχισω φινα!Θα μιλησω με τον γιατρο με τον οποιο παντως να τονισω οτι δεν εχω μιλησεικαι ελπιζω να συννενοηθουμε καθως μεχρι τωρα ειχα αψογη συννενοηση και μονο καλες εντυπωσεις μου εχει αφησει να σου πω την αληθεια!!!
Αλλα οπως ξαναειπα θα ενημερωσω σε κανα μηνα και θα τα συμπεριλαβω ολα αναλυτικα!!!

Μπλουζα