Giannis1991, FUE, 2422 grafts,15-16/01/2019

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Καλησπερα και παλι μετα απο πολυ καιρο αλλα λιγο το καλοκαιρι και λιγο η δουλεια δεν με αφησαν να ενημερωσω το νημα μου!!!
Οι φωτο που θα ποσταρω ειναι οι πρωτες στους 7 μηνες παρα 10 μερες και οι αλλες στους 9 μηνες...
Το αποτελεσμα προς το παρον δεν ειναι το αναμενομενο οπως θα δειτε και στις φωτο και να πω την αληθεια με εχει στεναχωρησει-προβληματισει και αγχωσει για καποιους λογους...
Οι κυριοι λογοι ειναι αρχικα επειδη δεν πηρα αυτο που περιμενα ακομα και με χαμηλες προσδοκιες που θεωρω οτι ειχα και κατα δευτερον παρατηρω την δοτρια μου και προβληματιζομαι καθως νομιζω οτι δεν εχει πολλα γκραφτ να δωσει και μπηκα στο παιχνιδι και με το ...αριστερο!!!
Παντα κουρευομουν με ψαλιδι για διαφορους λογους πριν την μμ αλλα τωρα που τα παιρνω με μηχανη στα 9 χιλιοστα παρατηρω μια αποδυναμωμενη δοτρια(οχι μονο απο εκει που εγινε εξαγωγη αλλα και απο μαμα)...
Με τον Μιχαλη δεν εχω επικοινωνησει αλλα θα περιμενω να κλεισω χρονο για να δουμε το αποτελεσμα πιο ολοκληρωμενο...
Οι προσδοκιες μου οπως ειπα ηταν χαμηλες γενικα και το ειχα πει και στον γιατρο και με αυτα τα γκραφτ περιμενα οτι το κροουν σε κανονικο φωτισμο θα αχνοφαινεται αραιο ενω ο Μιχαλης ελεγε οτι σχεδον θα κλεισει ολο...
 

Συνημμένα

  • IMG_20190806_161801.jpg
    IMG_20190806_161801.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 504
  • IMG_20190806_161812.jpg
    IMG_20190806_161812.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 492
  • IMG_20190806_161834.jpg
    IMG_20190806_161834.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 489
  • IMG_20190806_161923.jpg
    IMG_20190806_161923.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 515
  • IMG_20190806_161934.jpg
    IMG_20190806_161934.jpg
    736.4 KB · Προβολές: 496
  • IMG_20190806_162019.jpg
    IMG_20190806_162019.jpg
    928 KB · Προβολές: 586
  • IMG_20190806_162241.jpg
    IMG_20190806_162241.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 609

giannis1991

Well-Known Member
Και στους 9 μηνες
 

Συνημμένα

  • IMG_20191014_172511.jpg
    IMG_20191014_172511.jpg
    958.2 KB · Προβολές: 558
  • IMG_20191014_172740.jpg
    IMG_20191014_172740.jpg
    798.3 KB · Προβολές: 541
  • IMG_20191014_172822.jpg
    IMG_20191014_172822.jpg
    962.7 KB · Προβολές: 541
  • IMG_20191014_173031.jpg
    IMG_20191014_173031.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 518
  • IMG_20191014_173618.jpg
    IMG_20191014_173618.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 542
  • IMG_20191014_173628.jpg
    IMG_20191014_173628.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 539
  • IMG_20191014_173715.jpg
    IMG_20191014_173715.jpg
    991.6 KB · Προβολές: 518
  • IMG_20191014_173723.jpg
    IMG_20191014_173723.jpg
    933.2 KB · Προβολές: 489

tasos33

Well-Known Member
1. Η φύτρωση βρίσκεται σε χαμηλά επίπεδα εώς πολύ χαμηλά.
2. Η δότρια δειχνει σε κακή κατάσταση, στο 4μηνο πάντως έδειχνε καλή.
3. Έχεις κάποιο δερματικό πρόβλημα? και κατά την μμ αλλά και τώρα φαίνονται πολλές κοκκινίλες.
 

vlafo

Well-Known Member
Το αποτέλεσμα πράγματι είναι απογοητευτικό μέχρι στιγμής για τα grafts που έβαλες.Και με το συγκεκριμένο γιατρό.
Είναι σαν να φύτρωσε ένα 10% μόνο.
Κάνε υπομονή μέχρι να δεις τι θα σου πει ο Μιχάλης.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν ξέρω αν βγήκαν τα νέα ή αν χάθηκαν υπάρχοντα. Το σίγουρο είναι ότι επεμβάσεις στο crown με υπάρχοντα μαμα σε φάση thinning χωρίς φίνα είναι πρόκληση και πάντα εμπεριέχει πολύ μεγάλο κίνδυνο permanent shock loss. Βέβαια επειδή είναι περιοχή που αργεί η φύτρωση καλό είναι να περιμένεις μέχρι το 12μηνο.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Θα έλεγα ότι το crown είναι σχεδόν ίδιο με τις φωτο πριν την επέμβαση.
Επίσης gianni υπάρχει πρόβλημα πλέον στα πλαϊνά φαίνονται πολύ αραιά. Ένας λόγος που έλεγα ότι δεν ήθελα να μου πάρουν μοσχευματα από τα πλαϊνά.
Στην περίπτωση του Gianni για πιο λόγο να πάρει μοσχευματα από εκεί; Η γνώμη μου είναι ότι έπρεπε να πάρει μόνο από πίσω που έχει πολυτριχα και θα έδιναν καλύτερη κάλυψη. Η περιοχή που δέχθηκε τα μοσχευματα χρειαζόταν κάλυψη και μεγάλο λόγο τριχών που έχει η δοτρια πίσω.
Το σίγουρο είναι ότι χάθηκαν πολλά μοσχευματα. Είτε της περιοχής η αυτά που μεταφέρθηκαν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannis1991

Well-Known Member
@tasos33 οχι φιλε μου σωστα το παρατηρησες αλλα δεν εχω καποιο δερματικο προβλημα...απλα ανεβαζω φωτο σχεδον παντα μετα απο λουσιμο στο οποιο αναγκαστικα τριβω το κεφαλι για να φυγει το τοπικ που συνηθως φοραω και σε συνδυασμο με το λευκο δερμα μου το οποιο κακκινιζει για πλακα φαινεται ετσι...
@CVIAL και να χαθηκαν ολα τα υπαρχοντα θα επρεπε με μια καλη φυτρωση να δειχνει καλυτερα απο πριν αισθητα κιολας!!!!
Εννοειται θα κανω λιγο υπομονη ακομα,θα μιλησω και με το γιατρο και θα το αξιολογησουμε το θεμα...
Παντως να τονισω οτι απο πλευρας φωτο βαζω οτι μπορω χειροτερο ωστε να αναδεικνυεται το αποτελεσμα σε σημειο κιολας τετοιο που στην πραγματικοτητα να φαινομαι καλυτερα....
 

renos espresso

Active Member
Φιλε δυστυχως στα ιδια πανω κατω,προσπαθω να παρω τον χρονο μου,να ενημερωσω σωστα το νημα αλλα θα κανω την αποτιμηση μου και θα τα πουμε ολα στο 12 μηνο...
Γιαννη μου τι να πω.. μολις διαβασα το νημα σου.... και οταν το ξεκινησα ημουν σιγουρος για σουπερ αποτελεσμα..
Ομως να σου πω οτι η αραιωση σου ειναι σε σημειο που φαινεται μονο πανοραμικά (οπως και πριν την μμ βεβαια) οποτε παλευεται ψυχολογικα για την ωρα.. Αναμενουμε 12μηνο..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Κριμα ρε συ φίλε για το αποτέλεσμα.Παντως μην απογοητευεσε με μια διορθωτικη θα κλείσει το Κράουν.Συμβαινει συχνά φίλε Γιάννη με μια μμ να μην λύνεται το πρόβλημα.Μιλα με τον γιατρό να αναλάβει τις ευθύνες του.
 

giannis1991

Well-Known Member
Γιαννη μου τι να πω.. μολις διαβασα το νημα σου.... και οταν το ξεκινησα ημουν σιγουρος για σουπερ αποτελεσμα..
Ομως να σου πω οτι η αραιωση σου ειναι σε σημειο που φαινεται μονο πανοραμικά (οπως και πριν την μμ βεβαια) οποτε παλευεται ψυχολογικα για την ωρα.. Αναμενουμε 12μηνο..

Φιλε Ρενο πιστεψε με και εγω τις ιδιες προσδοκιες ειχα!!!Ευχαριστω καταρχην για την συμπαρασταση και ναι θα συμφωνησω οτι αν ηταν στην hairline η αποτυχια θα με πειραζε πολυ περισσοτερο!!!Ειναι κροουν που και δυσκολο ειναι να καλυφθει και ειναι πιο νορμαλ να ειναι αραιο οπως βλεπουμε στην καθημερινοτητα...επισης δουλευουν πολυ καλυτερα και ευκολα εκει τα κονσιλερ και τελος και σημαντικοτερο δεν σου χαλαει την ''μοστρα''...ενω η χερλαιν αν φυγει σου παραμορφωνει το προσωπο...θα ενημερωσω εν ολω στο 12 μηνο!
 

giannis1991

Well-Known Member
Κριμα ρε συ φίλε για το αποτέλεσμα.Παντως μην απογοητευεσε με μια διορθωτικη θα κλείσει το Κράουν.Συμβαινει συχνά φίλε Γιάννη με μια μμ να μην λύνεται το πρόβλημα.Μιλα με τον γιατρό να αναλάβει τις ευθύνες του.

Φιλε κουμπαρε ευχαριστω αλλα διορθωτικη στο κροουν μαλλον δεν παιζει...Οταν πηρα την αποφαση να μπω στον χορο των μμ μπηκα οριακα και με μετρημενα κουκια και συγκεκριμενο πλανο!Ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μου βγει αν χαλασω παλι γκραφτ για κροουν δεδομενου οτι απο θεραπεια σιγουρα δεν θα αρχισω φινα!Θα μιλησω με τον γιατρο με τον οποιο παντως να τονισω οτι δεν εχω μιλησεικαι ελπιζω να συννενοηθουμε καθως μεχρι τωρα ειχα αψογη συννενοηση και μονο καλες εντυπωσεις μου εχει αφησει να σου πω την αληθεια!!!
Αλλα οπως ξαναειπα θα ενημερωσω σε κανα μηνα και θα τα συμπεριλαβω ολα αναλυτικα!!!
 
πραγματι ειναι σαν να μη εγινε μμ σχεδον

δεν πρεπει να πεσανε τα παλια παντως ευτυχως,
αν ηταν νεα θα ηταν κατσαρα θα φαινοταν.

ισως να γινει ενα late boost και να βγουν ξαφνικα αργοπορημενα, ο καθε οργανισμος εχει δικο του dna, μακαρι
 

gerassis

Well-Known Member
Εχω δει αποτέλεσμα μεταμόσχευσης του συγκεκριμενου γιατρου σε συναδελφο και εντυπωσιάστηκα. Αυτη η μμ ομως με εβαλε σε σκέψεις. Τελικά οσο και να το ψαξουμε υπαρχει δυστυχως και η περίπτωση της αποτυχίας, οσο καλος να ειναι ο γιατρος. Φυσικά πάντα το λαθος ειναι του γιατρου και της ιατρικής του ομαδας και οχι του μεταμοσχευομενου. Η μμ δεν ειναι δύσκολη επέμβαση (δεν χειρουργεις εγκεφαλο καρδια συκωτι κτλ) . Είναι εξαιρετικά χρονοβορα και βαρετή ιδιως για τους επαγγελματιες του χώρου. Ένα λαθος απο καποιον πχ απο την διαχωρίστρια πολλαπλασιαζεται τουλαχιστον Χ 1000 και οδηγει σε φτωχα αποτελέσματα. Μια λαθος εκτίμηση της φορας της ριζας (ιδιως στις κατσαρες) μπορει να οδηγησει στην καταστροφη η των βαρύ τραυματισμο εκατονταδων grafts με αρνητικα αποτελεσματα στη φυτρωση. Μια παρα πολύ πυκνη τοποθετηση μπορει να μην αφησει τον απαραιτητο ζωτικό χωρο και να μη φυτρωσει τπτ η να σκοτωσει (πνιξει) καποια απο τα ηδη υπαρχοντα. Η μεγαλη πλειοψηφια των μμ αποκαλύπτει την πορεια της περιπου στους 6-8 μηνες. Γιαυτο και πολλες Ελληνικες κλινικες δίνουν άραιά αλλα ασφαλή αποτελέσματα. Οι ¨Καλλιτεχνες γιατροι" ειναι λίγοι στην Ελλαδα και καποιοι αγνωστοι εδω μέσα. Ελπίζω ο πολύ καλός γιατρος που διαλεξες να αναλάβει τις ευθυνες του και να θυμισει σε όλους μας τι θα πει επαγγελματίας.
 

giannis1991

Well-Known Member
Μιας που ειδα τα παραπανω σχολια και επειδη θελω να ειμαι τιμιος...Εχει υπαρξει μια εστω μικρη υποχωρηση οποτε ενα μικρο ρολο παιζει και αυτο και η φυτρωση υπαρχει ασχετα αν ειναι φτωχη...Λογικα στο κεφαλι μου κατσαρο μαλλι δεν θα δει ποτε κανεις γιατι εχω τερμα ισια τριχα οσο δεν παει!!!!
Το σχολιο σου @gerassis ειναι πραγματικα απο τα πιο ευστοχα φιλε μου...οπως τα λες ακριβως ειναι τα πραγματα!Και για τον γιατρο και για τα αποτελεσματα...
Οσον αφορα τον Μιχαλη θα μπορουσα να πω οτι βλακεια μου κατεβαινει,να τον κραξω,να πω χιλια μυρια μεσα στην απογοητευση μου και ισως τον θυμο μου καποιες φορες...Αλλα για ποιο λογο τελικα τον επελεξα???Μα φυσικα γιατι ειναι γιατρος απο τους τοπ...Εχει κεντησει σε κεφαλια με αριστα αποτελεσματα...Το μονο κακο που το ειχα τονισει και στο πρωτο μου ποστ ειναι οτι απλα και ο Μιχαλης και η HDC ισως ειναι λιγο πιο επιρρεπεις σε λιγοτερα καλα αποτελεσματα σε συγκριση με αλλους τοπ γιατρους και αστοχιες...
Θα μιλησω με τον Μιχαλη μαλλον μετα τις γιορτες και ειμαι σιγουρος οτι δεν θα με απογοητευσει...Οπως και να χει θα ενημερωσω ολικα σε κανα μηνα απο τωρα..
Ευχαριστω πολυ παντως ολους σας για το ενδιαφερον !
 

tasos33

Well-Known Member
Εχω δει αποτέλεσμα μεταμόσχευσης του συγκεκριμενου γιατρου σε συναδελφο και εντυπωσιάστηκα. Αυτη η μμ ομως με εβαλε σε σκέψεις. Τελικά οσο και να το ψαξουμε υπαρχει δυστυχως και η περίπτωση της αποτυχίας, οσο καλος να ειναι ο γιατρος. Φυσικά πάντα το λαθος ειναι του γιατρου και της ιατρικής του ομαδας και οχι του μεταμοσχευομενου. Η μμ δεν ειναι δύσκολη επέμβαση (δεν χειρουργεις εγκεφαλο καρδια συκωτι κτλ) . Είναι εξαιρετικά χρονοβορα και βαρετή ιδιως για τους επαγγελματιες του χώρου. Ένα λαθος απο καποιον πχ απο την διαχωρίστρια πολλαπλασιαζεται τουλαχιστον Χ 1000 και οδηγει σε φτωχα αποτελέσματα. Μια λαθος εκτίμηση της φορας της ριζας (ιδιως στις κατσαρες) μπορει να οδηγησει στην καταστροφη η των βαρύ τραυματισμο εκατονταδων grafts με αρνητικα αποτελεσματα στη φυτρωση. Μια παρα πολύ πυκνη τοποθετηση μπορει να μην αφησει τον απαραιτητο ζωτικό χωρο και να μη φυτρωσει τπτ η να σκοτωσει (πνιξει) καποια απο τα ηδη υπαρχοντα. Η μεγαλη πλειοψηφια των μμ αποκαλύπτει την πορεια της περιπου στους 6-8 μηνες. Γιαυτο και πολλες Ελληνικες κλινικες δίνουν άραιά αλλα ασφαλή αποτελέσματα. Οι ¨Καλλιτεχνες γιατροι" ειναι λίγοι στην Ελλαδα και καποιοι αγνωστοι εδω μέσα. Ελπίζω ο πολύ καλός γιατρος που διαλεξες να αναλάβει τις ευθυνες του και να θυμισει σε όλους μας τι θα πει επαγγελματίας.
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σχετικά με την δυσκολια η μη της μμ μαλλιών.

Σαφώς και δεν είναι επικίνδυνη ,εφόσον τηρούνται οι κανόνες υγιεινής και ασφάλειας, αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολη επέμβαση, το να κανει ο γιατρός η ο βοηθός χιλιάδες οπές ,η οποίες θα πρέπει να έχουν στο σωστό βάθος για να υπάρξει φυτρωση, την σωστή γωνία, την δέουσα προσοχή ώστε να μην υπάρχει μόνιμο σοκ Λος,το να αφαιρεθούν το μοσχεύματα από την δοτρια σωστά χωρίς να καταστραφούν και πάει λέγοντας.

Επιτυχημένη μμ δεν είναι μόνο η μμ που έχει πολύ υψηλή φυτρωση αλλά και η μμ που δεν φαίνεται , που έχεις καλό σχεδιασμό και καλή στρατηγική

Η σκέψη σου φίλε μου είναι η άποψη των περισσοτέρων Ελλήνων γιατρών μμ γι'αυτό και υπάρχει αυτή η υστέρηση σε σχέση με τους ξένους.
 

fasda

Active Member
Πω ρε φίλε πραγματικά στεναχωρήθηκα που δεν έλυσες το πρόβλημα στο crown ,παντός σε τέτοιες κλινικές είναι και θέμα τύχης πχ έχω τον πατέρα που ζει Ελλάδα ,εγώ Γερμανία ,τα τελευταία χρόνια είχε αραίωση αρκετά πριν 1 χρόνο και χωρίς να πει σε κανέναν τίποτα έκανε ΜΜ σε τυχαία κλινική Αθήνα που απλά είδε διαφημιστικό και πήγε οταν μου το είπε ειχα φρικάρει σε τι χασάπηδες θα πήγε αλλά και όμως πήρε παρά πολύ καλό αποτέλεσμα (50 ετών είναι )βέβαια όταν ρώτησα ποσά grafts έβαλε λεει δεν ξέρω ,ε αυτό ήταν απλα τυχερος πήρε καλο αποτέλεσμα και δεν θα ασχοληθεί άλλο με το θέμα μαλλιά

αλλα το φόρουμ φωναζει ποιες κλινικές αξίζουν εγω αν ηθελα να κάνω αυτήν την στιγμή θα μαζευα λεφτά για Τουρκία η Ισπανία που πραγματικά αξίζουν καθε cent γιατί αυτή η επέμβαση είναι ότι πληρώνεις παίρνεις (τις περισσότερες φορές)


edit φιλε τώρα είδα φωτογραφίες όταν έκανες την ΜΜ μα για ποιο λόγο δεν τα ξύρισες όλα? δεν δυσκολευεις το γιατρό έτσι ? παντος σε τοπ κλινικές δεν νομίζω να σε κάνανε αξύριστο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα