Giannis1991, FUE, 2422 grafts,15-16/01/2019

giannis1991

Well-Known Member
Χαιρετω εκ νεου το φορουμ!!!Καθυστερησα λιγο η αληθεια αλλα ειχα καποια αλλα πραγματα να τρεξω και δεν προλαβαινα να κανω λεπτομερη αναφορα οσον αφορα την μμ μου και επιπλεον ηθελα να αφησω και το χρονο να κυλισει για να μην υπαρχει θεμα με το τελικο αποτελεσμα της...
Αρχικα οσον αφορα την δοτρια δεν εχω κανενα παραπονο απο το θεματακι που λεγαμε σχετικα με το πλαινο κτλπ καθως θεωρω οτι δεν δημιουργησε τοσο μεγαλο θεμα και επρεπε να παρει και απο εκει ο Μιχαλης καθως παω για μεγαλο nw και αν δεν εξαντλουσε την δοτρια δεν θα βγουν τα κουκια...οποτε παει αυτο...

Οσον αφορα το τελικο αποτελεσμα δεν εχω μεινει ικανοποιημενος καθως θα ηθελα αλλο ενα 30 % σιγουρα για να πω οτι ειμαι στα ορια...Πριν το χειρουργειο ο Μιχαλης μου ειχε τονισει οτι η συγκεκριμενη περιοχη ουσιαστικα με στεγνο μαλλι θα εχει ενα illusion of density...Το θεωρησα υπερβολικο και δεν με ενοιαζε τοσο,εγω απλα ηθελα να πυκνωσει καπως και ας φαινεται και λιγο αραιο...ετσι κι αλλιως χρησιμοποιω concealer και ειναι και το σημειο τετοιο που δεν χαλαει την μοστρα...Βεβαια για να μην αδικησω το αποτελεσμα και επειδη δεν φαινεται απο τις φωτο αυτες,σε σχεση με περσι δυστυχως συνεχιστηκε η τριχοπτωση και σιγουρα εχουν χαθει αρκετα μαμα μαλλια και ειδικα απο το συγκεκριμενο σημειο...Ομως θεωρω οτι ακομα και σε αδεια περιοχη με 2400 τριχοθυλακια θα επρεπε να υπαρχει καλυτερη καλυψη οπως π.χ εγινε στην περιπτωση του John John...
Με την περιοχη του κροουν δεν προκειται να ξανασχοληθω γιατι θα χαλασω τσαμπα τριχοθυλακια και δεν μου περισσευουν...περνανε τα χρονια,ειναι πιο λογικη και πιο ωραια μια αραιωση εκει πισω απο οτι στην hairline...Πλεον ολο το βαρος θα πεσει μπροστα...

Οσον αφορα τον Μιχαλη θα σας ενημερωσω τι θα μου πει καθως και αυτον τωρα θα του στειλω και θα τον ενημερωσω για την εξελιξη της μεταμοσχευσης...
Τελος θελω να αναφερω καποια πραγματα που σκεφτομαι και να τα μοιραστω μαζι σας...Σε καμια περιπτωση δεν γινεται και δεν θα ηταν τιμιο να βγαλουμε τον Μιχαλη κακο γιατρο ή τιποτα τετοιο...Ακομα και μενα που με ποναει γιατι στο κεφαλι μου δεν εδωσε αυτο που περιμενα δεν μπορω να τον βγαλω ξαφνικα κακο...Αλλωστε για αυτο τον επελεξα...Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ολοι εχουν τις αποτυχιες τους και κρινονται απο 2 πραγματα...1)Απο τι ποσοστο ''ασταθειας'' εχουν στα αποτελεσματα και 2)απο το πως αναλαμβανουν τις ευθυνες τους...

Επισης να αναφερω οτι ο Μιχαλης ηταν αυτος που μου ειπε οτι μπορει να επεμβει στο υφισταμενο κροουν και να μην εχω το παραμικρο sockloss και πραγματικα σε αυτο τα κατεφερε στο 110%...Σε ολη την διαδικασια δηλαδη και σε οτι ειχε πει πλην του (πιο βασικου) αποτελεσματος ηταν αψογος!!!

Αυτο που με στεναχωρει και με ενοχλει ειναι οτι θυμαμαι την Κυπρο και το ολο ταξιδι που πραγματικα περασα εκπληκτικα(και σε αυτο φταιει και το κλιμα του γιατρου) και στο τελος με χαλαει οτι πηγα αλλα δεν στεφθηκε με επιτυχια η ολη διαδικασια.Σκεφτομαι δηλαδη το νησι και στο τελος μου μενει μια πικρη γευση και ερωτηματικα για το αν εκανα καλα και τι μπορουσε να παει καλυτερα...επισης με χαλαει που αυτην την στιγμη δεν εκθειαζω τον Μιχαλη και την ομαδα του και αναλωνομαι στο τι δεν πηγε καλα,με χαλαει που βλεπω αποτελεσματα ακομα και απο ελληνικες κλινικες που ειναι αρκετα ανωτερα απο το δικο μου και γενικα κινουνται πολλες τετοιες σκεψεις στο μυαλο μου...
Τελος σιγουρα οταν εχεις δωσει κοντα 5000 ευρω τα οποια τα εχεις στερησει απο το να αγορασεις κατι αλλο οπως π.χ αυτοκινητο ή οτι χρειαζεσαι τοτε το βαρος ειναι μεγαλυτερο...!!!

Ακουω γνωμες ελευθερα και εδω θα ειμαι να ενημερωνω!!!
 

Συνημμένα

  • IMG_20200212_234852.jpg
    IMG_20200212_234852.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 312
  • IMG_20200212_235059.jpg
    IMG_20200212_235059.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 355
  • IMG_20200212_235549.jpg
    IMG_20200212_235549.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 337
  • IMG_20200213_110110.jpg
    IMG_20200213_110110.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 283
  • IMG_20200213_110114.jpg
    IMG_20200213_110114.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 281
  • IMG_20200213_110333.jpg
    IMG_20200213_110333.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 279
  • IMG_20200212_235628.jpg
    IMG_20200212_235628.jpg
    2 MB · Προβολές: 315
  • IMG_20200212_235556.jpg
    IMG_20200212_235556.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 272
  • IMG_20200212_235618.jpg
    IMG_20200212_235618.jpg
    2 MB · Προβολές: 269
  • IMG_20200212_235449.jpg
    IMG_20200212_235449.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 294

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gerassis

Well-Known Member
Γιάννη αντιμετωπίζεις το θέμα πολύ ψύχραιμα. Με 2500 grafts επικεντρωμένα μόνο στο grown έπρεπε να κλείσεις εντελώς. Μπράβο σου για τον τρόπο που το αντιμετωπίζεις έγω δε θα έκανα το ίδιο. Πιστεύω αν έπαιρνες Φιναστερίδη θα είχες καλύτερο αποτέλεσμα. Περιμένουμε να μας ενημερώσεις αν τουλάχιστον ο γιατρος επανορθώσει κάπως. Πχ μια δωρεαν μμ έκει που θελεις. 5000€ είναι πολλά λεφτά και το όνομα του γιατρού απο τα καλυτέρα του χώρου. Έχει κάνει μμ σε ένα φίλο μου με εκπληκτικό αποτέλσμα. Κρίμα
 

kharmacoma

Well-Known Member
Nα ρωτήσω εγώ ως άσχετος. Ποιος ειναι ο πιθανός λόγος που δεν πέτυχε στο 100% η μεταμοσχευση? Το χαμηλο survival rate? Μπορει να είναι κάτι που δεν έκανε ο Γιάννης σωστα?
 

giannis1991

Well-Known Member
Γιάννη αντιμετωπίζεις το θέμα πολύ ψύχραιμα. Με 2500 grafts επικεντρωμένα μόνο στο grown έπρεπε να κλείσεις εντελώς. Μπράβο σου για τον τρόπο που το αντιμετωπίζεις έγω δε θα έκανα το ίδιο. Πιστεύω αν έπαιρνες Φιναστερίδη θα είχες καλύτερο αποτέλεσμα. Περιμένουμε να μας ενημερώσεις αν τουλάχιστον ο γιατρος επανορθώσει κάπως. Πχ μια δωρεαν μμ έκει που θελεις. 5000€ είναι πολλά λεφτά και το όνομα του γιατρού απο τα καλυτέρα του χώρου. Έχει κάνει μμ σε ένα φίλο μου με εκπληκτικό αποτέλσμα. Κρίμα

Φίλε μου όντως η ψυχραιμία ειναι ενα από τα κυρία χαρακτηριστικά μου να σου πω την αλήθεια!
Δεν θα κρυψω όμως ότι είμαι απογοητευμένος και στεναχωρημενος απλά δεν θέλω να τα εκφράσω αυτά και να αναλωθω εδώ μέσα...Αυτο που έγινε έγραψε και δεν αλλάζει..

Σε αυτό που λες για τον γιατρό και αν μου προσγερει άλλη μια μμ είμαι λίγο προβληματισμενος... Γιατί ναι ο Μιχάλης είναι από τους κορυφαίους αλλά πανω μου ουσιαστικά απέτυχε... Σαν να πας για ένα χειρουργείο π.χ μυ της και ένας από τους τοπ δεν σε έφτιαχνε καλά... Θα πηγαινες για repair στον ίδιο ή θα δοκιμαζες τον διπλανο τοπ?
 

giannis1991

Well-Known Member
Nα ρωτήσω εγώ ως άσχετος. Ποιος ειναι ο πιθανός λόγος που δεν πέτυχε στο 100% η μεταμοσχευση? Το χαμηλο survival rate? Μπορει να είναι κάτι που δεν έκανε ο Γιάννης σωστα?

Αυτό ρωτώ και εγώ τι πηγε στραβα!
Πολλά μπορεί να πήγαν αλλά από μένα είμαι 110% ότι όλα πήγαν τέλεια... Από την 1η μέρα έως σήμερα και ο οργανισμός μου ανταπεξηλθε τέλεια (ουτε πρηξιματα, ουτε μολυνσεις-σπυρακια, ουτε κοκκινίλες ουτε τιποτα) αλλά και τα έκανα όλα ευλαβικά!
Ο φιλαράκος μου ο @Panos1982 στην μια έβγαλε κάτι σπυριά από μόλυνση που του έφυγαν όλα τα μαλλιά ακόμα και τα μαμά, στην άλλη έφαγε ολικό sockloss και έχει ίσως το πιο πετυχημενο αποτέλεσμα !!!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό ρωτώ και εγώ τι πηγε στραβα!
Πολλά μπορεί να πήγαν αλλά από μένα είμαι 110% ότι όλα πήγαν τέλεια... Από την 1η μέρα έως σήμερα και ο οργανισμός μου ανταπεξηλθε τέλεια (ουτε πρηξιματα, ουτε μολυνσεις-σπυρακια, ουτε κοκκινίλες ουτε τιποτα) αλλά και τα έκανα όλα ευλαβικά!
Ο φιλαράκος μου ο @Panos1982 στην μια έβγαλε κάτι σπυριά από μόλυνση που του έφυγαν όλα τα μαλλιά ακόμα και τα μαμά, στην άλλη έφαγε ολικό sockloss και έχει ίσως το πιο πετυχημενο αποτέλεσμα !!!

2400g σε crown με υπάρχουσες τρίχες σε thinning phase και ΑΑ σε εξέλιξηκαι μμ χωρίς φίνα. Οι πιθανότητες σοκλος μεγάλες, και μάλλον κάτι τέτοιο συνέβει στο βαθμό που με τα συν/πλην να δείχνει έτσι.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Η διαφορά μας φίλε είναι ότι εγώ έβαλα σε τελείως φαλακρή περιοχή μοσχεύματα 10 εκατοστά επί 9 περίπου 2840 grafts.
Πήγα καλά πέτυχε η μεταμόσχευση δεν γινόταν να είχα shockloss άλλα και πάλι δεν καλύπτεται ούτε με αυτά 100% το crown αλλά σίγουρα από μια τεράστια τρύπα που είχα πλέον δεν χρειάζομαι καν toppik πίσω.
Στην θέση σου θα έβαζα για την ώρα λίγο toppik και θα εστίαζα για αργότερα για μεταμόσχευση αν είχα θέμα στο μπροστινό κομμάτι και αν όχι ίσως περίμενα να αδειάσει το crown και να ξανακάνω στον ίδιο γιατρό η κάπου άλλου.
Από την άλλη αν σε καίει να διορθώσεις το θεματακι σου τώρα μπορείς να μιλήσεις με το γιατρό και πιστεύω να σε κάνει μια διορθωτική.
 

giannis1991

Well-Known Member
2400g σε crown με υπάρχουσες τρίχες σε thinning phase και ΑΑ σε εξέλιξηκαι μμ χωρίς φίνα. Οι πιθανότητες σοκλος μεγάλες, και μάλλον κάτι τέτοιο συνέβει στο βαθμό που με τα συν/πλην να δείχνει έτσι.

Άρα cvial για σένα αναμενόμενο το αποτέλεσμα??? Σε άδεια περιοχη θα είχα το ίδιο αποτέλεσμα?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καθόλου αναμενόμενο. Απλά είχε ρίσκο και δεν του βγήκε. Σε άδεια περιοχή οι πιθανότητες λένε ότι θα είχες καλύτερο αποτέλεσμα. Όταν ο Erdo σε τέτοιες περιπτώσεις σου λέει φίνα 6 μήνες πριν και μετά μμ για να μειώσει την πιθανότητα του σοκλος (ειδικά στο crown) προφανώς την έχει πατήσει αρκετές φορές...
 

giannis1991

Well-Known Member
Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό που λες... Σοκλος έχουν οι μαμά τρίχες... Πες ότι αυτές εφαγαν ολικό σοκλος που δεν έφαγαν γιατί θα φαινόταν κάπως... Τουλάχιστον αν ήταν σε μεγάλο ποσοστο... Οι μεταμοσχευμενες γιατί δεν βγήκαν ενώ σε τελείως καραφλη πςριοχη θα έβγαιναν? Στον Παναγιώτη γιατί βγήκαν?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ποιος σου είπε ότι δεν βγήκαν οι μεταμοσχευμένες. Τα μεταμοσχευμένα μπήκαν ανάμεσα σε μαμά σε περιοχή μεγαλύτερη από την τρύπα που φαίνεται τώρα. Έχει σημασία να το καταλάβεις αυτό. Αν τα μαμά χαιρέτησαν (ένα ποσοστό προφανώς) και οι μμ βγήκαν, πρακτικά η κάλυψη σου είναι 2400 x ποσοστό φυτρωσης - μαμά που χάθηκαν. Αν έχασες από σοκλος πχ 1000 και είχες φύτρωση ας πούμε 80% θα είναι σαν να έχεις βάλει 2400x80%-1000 =1920-1000=920g μόνο.
 

koumparos

Well-Known Member
Είχες χαμηλή φυτρωση δυστυχώς.Το αρνητικό με τον συγκεκριμένο γιατρό είναι ότι δεν έχει σταθερότητα στα αποτελέσματα του.Και δυστυχώς δεν το βελτίωσε αυτό.Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους η hdc αποτελεί ποιο αξιόπιστη επιλογή στην Κύπρο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συμφωνώ με τον Koumparo ότι ο συγκεκριμένος γιατρός έχει μια αστάθεια στα αποτελεσματά του. Από την άλλη δεν πιστεύω ότι η φύτρωση έχει πιάσει πάτο. Πιο πολύ μου φαίνεται σαν σοκλος σε συνδυασμό με μια μέτρια φύτρωση.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και για να τελειώσω την αναλυσή μου να σας θυμίσω την παρόμοια περίπτωση του Tasmania (2η μμ) που είχε shockloss από τον ίδιο γιατρό και τον γλύτωσε (μάλλον) η φίνα (περιμένουμε την εξέλιξη στο crown). Άρα για να έχει shock loss o Tasmania σημαίνει ότι ο γιατρός σε τέτοιου είδους περιπτώσεις δεν είναι μάστερ στις εμφυτεύσεις πύκνωσης σε μαμα μαλλιά. Αυτό σε συνδυασμό με την δύσκολη περιοχή του crown κάνει την επέμβαση στον συγκεκριμένο πολύ επικίνδυνη χωρίς φίνα.
 

vlafo

Well-Known Member
Και η HDC παρουσιάζει σε μεγάλο βαθμό αστάθεια,απλά το δείγμα των αποτελεσμάτων της είναι σαφώς πολύ μεγαλύτερο και αυτό ελαχιστοποιεί την όποια αρνητική εικόνα η τα άσχημα η μέτρια αποτελέσματα της.
 

gregkont13

Verified MM member
Και για να τελειώσω την αναλυσή μου να σας θυμίσω την παρόμοια περίπτωση του Tasmania (2η μμ) που είχε shockloss από τον ίδιο γιατρό και τον γλύτωσε (μάλλον) η φίνα (περιμένουμε την εξέλιξη στο crown). Άρα για να έχει shock loss o Tasmania σημαίνει ότι ο γιατρός σε τέτοιου είδους περιπτώσεις δεν είναι μάστερ στις εμφυτεύσεις πύκνωσης σε μαμα μαλλιά. Αυτό σε συνδυασμό με την δύσκολη περιοχή του crown κάνει την επέμβαση στον συγκεκριμένο πολύ επικίνδυνη χωρίς φίνα.
Cvial , νομιζω οτι με τοσο μαλλι στο κροουν , χωρις φινα, ειναι παρα πολυ επικινδυνο να επεμβεις σε οποιοδοιποτε γιατρο εκτος αν μιλαμε για ηλικια 40-45+ οποτε και πιο σταθερη τριχοπτωση. Η πρεπει να παρεις φινα η να αδειασεις. Με 2400 αναμεσα σε τοσο μαλλι , διχως φινα και διχως σταθεροτητα το ρισκο ειναι τεραστιο σε οποιοσδοιποτε γιατρο. Συμφωνεις σε αυτο;
 
Μπλουζα