George, dr erdogan, 04-05/9/2018, fue 3500 grafts

Harris_G

Well-Known Member
Δλδ ρε παιδια το οτι επιμενει πχ ο Lorenzo για ταυτοχρονη ληψη θεραπειας δεν εχει καμια σημασια για σας?Ο makis και ο tol εισήγαγαν αυτή την προσέγγιση? 'Ολοι οι κορυφαιοι γιατροι συνιστουν αγωγη. Οσοι δε συνιστουν ειναι απλα clown. Δεν ειμαι αρνητικος στο να μη παρει καποιος φινα, αλλα αν το πατερν του και η ηλικια του το επιβαλλει, τοτε να συμβιβαστει οτι θα πορευτεί με το Σταυρό στο χέρι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Η μη λήψη φαρμάκων για όποιον το καταλάβαινει,σημαίνει συνεχείς μμ,χρόνο, χρήμα, ταλαιπωρία και προπάντων για να γίνουν όλα αυτά πάνω από όλα επαρκή δότρια(6000-8000g).Και φυσικά με το συνεχές άγχος που δεν σε αφήνει να το χαρείς.
Περιπτώσεις σαν του Cvial δεν είναι πολλές που καθάρισε και παρόλο αυτά ταλαιπωρηθηκε.
Πλησιάζουμε τα 50 σε λίγα χρόνια και απο nw3 το potential είναι να πάω nw5 αλλά σε όλη τη διαδρομή τα έχω ευχαριστηθεί τα μαλλιά μου χωρις κανένα άγχος και ταλαιπωρία.
Απλά ξεκάθαρα είναι τα πράγματα.
 

george_hatzi

Well-Known Member
Κανείς δεν κατηγορεί κανέναν ότι λέει αρλούμπες απλά δεν έχουμε όλοι τις ίδιες προτεραιότητες, ούτε είμαστε στην ίδια κατάσταση (υγείας/οικονομική κτλ). Επειδή λοιπόν κανείς δεν ξέρει ποιός βρίσκεται πίσω από ενα προφιλ και τι εμπειρίες μπορεί να έχει στη ζωή του με φάρμακα δεν χρειάζονται αφορισμοί. Οι απόψεις όλων σεβαστές το να προσπαθείτε να τις επιβάλλετε οχι. Υπάρχει σχετικό νήμα για αυτή τη συζήτηση. Μην γίνει ακόμα ένα θέμα για τη φινα παρακαλώ.
 

oreo

Well-Known Member
Το εχω γραψει τουλαχιστον 3 φορες τα τελευταια 2 χρονια . Ναι το τοπικο αναισθητικο περιεχει αγγειοσυσπαστικο . Η αγγειοσυσπαση μπορει να προκαλεσει και μονη της σοκ λος απο την προσωρινη υποξια τοπικα διχως καν το τραυμα της επεμβασης! . Αυτο μπορει να συμβει ειτε στην δοτρια ειτε στη ληπτρια . Ειναι απροβλεπτο και εξαρταται απο την ποσοτητα αγγειοσυσπαστικου ανα δοση( η οποια δεν ειναι ιδια σε ολα τα αναισθητικα , υπαρχουν και αναισθητικα με λιγοτερο ) και απο τη φυσιολογια του ασθενους . Η φιναστεριδη δε μπορει να προστατεψει απο το σοκ λος ειτε απο τραυμα ειτε απο υποξια . Η φιναστεριδη σταματα η καθυστερει τη φυσικη εξελιξη της ανδρογενετικης αλωπεκίας .
Οπότε η φιναστερίδη προστατεύει απο το σοκλος , εκτός και αν επέλθει τραυματισμός κατα την τοποθέτηση ή υποξία, σωστά?
Έχει αλλάξει κάτι στην ποσότητα αγγειοσυσπαστικού που χορηγήται, τα τελευταία 3 χρόνια?
 

george_hatzi

Well-Known Member
Καλημέρα σε όλους παιδιά. Λοιπόν σχεδόν 3 χρόνια μετά την Μ.Μ αποφάσισα να ξεκινήσω low dose fina (3 mg/week) για να προστατέψω crown + middle.
Παραμένω επί της αρχής επιφυλακτικός απέναντι σε φαρμακευτική αγωγή για αισθητικούς λόγους. Οι λόγοι που με οδήγησαν σε αυτήν την απόφαση ήταν συνοπτικά τρείς:
1. Ένα (μάλλον υπερβολικό) άγχος με το μαλλί τελευταία
2. Ενισχυμένη πίστη στις επιστημονικές αρχές μέσα στην κρίση πανδημίας που βιώνουμε
3. Το σχήμα (3mg/week) που βλέπω να κερδίζει έδαφος τελευταία, ψυχολογικά μου κάθισε πολύ καλύτερα από την καθημερινή δέσμευση σε μια φαρμακευτική αγωγή.

Έχω κλείσει 3,5 μήνες και βλέπω ήδη πολύ θετικά σημάδια. Το κράουν έχει δυναμώσει και παρατηρώ στη hairline μικρά τριχάκια που σκάνε συνέχεια (επισυναπτόμενο). Αν αυτό που βλέπω να συμβαίνει μπροστά, συμβαίνει σε όλο το κεφάλι (το πιο πιθανό) αναμένω με ενθουσιασμό το αποτέλεσμα.
Από side effects τίποτα. Τέλος, για να μην είμαι αγνώμων να ευχαριστήσω τα μέλη για τη διαρκή ενημέρωση στο θέμα της φίνας.

ΥΣ. κρατάω αναλυτικό φωτογραφικό υλικό που θα το ανεβάσω μόλις βρω χρόνο.
Καλό αγώνα σε όλους
 

Συνημμένα

  • 1.png
    1.png
    1 MB · Προβολές: 323

tol

Well-Known Member
Καλημέρα σε όλους παιδιά. Λοιπόν σχεδόν 3 χρόνια μετά την Μ.Μ αποφάσισα να ξεκινήσω low dose fina (3 mg/week) για να προστατέψω crown + middle.
Παραμένω επί της αρχής επιφυλακτικός απέναντι σε φαρμακευτική αγωγή για αισθητικούς λόγους. Οι λόγοι που με οδήγησαν σε αυτήν την απόφαση ήταν συνοπτικά τρείς:
1. Ένα (μάλλον υπερβολικό) άγχος με το μαλλί τελευταία
2. Ενισχυμένη πίστη στις επιστημονικές αρχές μέσα στην κρίση πανδημίας που βιώνουμε
3. Το σχήμα (3mg/week) που βλέπω να κερδίζει έδαφος τελευταία, ψυχολογικά μου κάθισε πολύ καλύτερα από την καθημερινή δέσμευση σε μια φαρμακευτική αγωγή.

Έχω κλείσει 3,5 μήνες και βλέπω ήδη πολύ θετικά σημάδια. Το κράουν έχει δυναμώσει και παρατηρώ στη hairline μικρά τριχάκια που σκάνε συνέχεια (επισυναπτόμενο). Αν αυτό που βλέπω να συμβαίνει μπροστά, συμβαίνει σε όλο το κεφάλι (το πιο πιθανό) αναμένω με ενθουσιασμό το αποτέλεσμα.
Από side effects τίποτα. Τέλος, για να μην είμαι αγνώμων να ευχαριστήσω τα μέλη για τη διαρκή ενημέρωση στο θέμα της φίνας.

ΥΣ. κρατάω αναλυτικό φωτογραφικό υλικό που θα το ανεβάσω μόλις βρω χρόνο.
Καλό αγώνα σε όλους

Τελικα, φιλε Γιωργο, μηπως τωρα πρεπει να αναθεωρησεις τη σταση που κρατησες πριν απο δυο χρονια απεναντι στον φιλο Μακη και σε μενα που προσπαθησαμε να σε ενημερωσουμε (με καλοπροαιρετη παντα διαθεση) για τις πιθανες αρνητικες εξελιξεις απο τη μη χρηση φιναστεριδης;

Τοτε, θυμαμαι, ησουν πολυ αρνητικος και θεωρουσες οτι εμεις οι ανωνυμοι που κρυβομαστε πισω απο ενα τυχαιο profile (οπως χαρακτηριστικα εγραφες), δεν μπορει να θεωρουμαστε αξιοπιστα ατομα. Θεωρουσες οτι οσα γραφαμε για την αναγκαιοτητα ληψης φιναστεριδης ηταν υπερβολικα.

Οταν γραφαμε για τα τερατουργηματα/αποκυηματα της φαντασιας που κατα καιρους γραφονται για τη φιναστεριδη, θεωρουσες οτι ημασταν προκατειλημμενοι.

Τωρα παρατηρω οτι αλλαξες και εσυ σταση. Οπως εχουν κανει και αλλα μελη που, ενω ηταν αρνητικα οσον αφορα στη θεραπεια, αλλαξαν αρδην αποψη.

Και, φυσικα, πολυ ορθα επραξες.

Ελπιζω οτι ολο και περισσοτερα μελη θα συνειδητοποιησουν πως οσα γραφουμε εμεις, οι μακροχρονιοι χρηστες φιναστεριδης, δεν ειναι λογια του αερα, αλλα καλοπροαιρετες συμβουλες, ωστε πολλοι πασχοντες απο αλωπεκια να βρουν μια μακροπροθεσμη δραστικη λυση στο προβλημα που αντιμετωπιζουν.

Σου ευχομαι, φιλε Γιωργο, ολοψυχα να εχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα απο τη θεραπεια και να χαρεις το πλουσιο μαλλι σου για πολλα χρονια ακομα.
 

george_hatzi

Well-Known Member
Φίλε Τολ.
Οι ενστάσεις μου δεν ήταν ποτέ με την προσπάθεια ενημέρωσης που κάνατε. Αλλά με την ένταση της και τη σύστασή της φίνας χωρίς να έχετε το προφίλ του υποψηφίου. Συνεχίζω επομένως να πιστεύω ότι τα φάρμακα πρέπει να προτείνονται από τους γιατρούς αφού μελετηθεί το προφιλ του πάσχοντα.
Σε προσωπικό επίπεδο πάντα έλεγα ότι θα κρίνω την πορεία μου και θα αποφασίσω αν η Μ.Μ είναι αρκετή χωρίς φάρμακα. Θα έλεγα λοιπόν ότι ναι αναθεώρησα, αλλά ήμουν από την αρχή ανοιχτός σε αυτήν την αναθεώρηση. Και φυσικά το έκανα μετά από πρόταση γιατρού, αφού ανέλυσε το προφίλ μου.
Τέλος όπως θα είδες ευχαρίστησα τα μέλη που βοηθούν στην ενημέρωση περί φίνας, που σημαίνει ότι αναγνωρίζω το έργο σας. Αν κάπου διαφωνώ είναι στην ένταση και στις ισχυρές συστάσεις για λήψη φαρμάκων.

Σε ευχαριστώ για τις ευχές και αντεύχομαι ολόψυχα.
 

Peter Pan

Active Member
Τι σημαίνει ανάλυση προφίλ του πάσχοντα;
Μάλλον εννοεί ότι πριν πάρεις οποιοδήποτε φάρμακο, πρέπει να σε δει γιατρος κ να κανεις τις απαραίτητες εξετάσεις κ όχι να επιμένουν μέσα από το φόρουμ να πάρεις κάποιο φάρμακο χωρίς να ξέρουν αν είναι καλό για σένα, τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα εγώ.
 

vlafo

Well-Known Member
Στη φίνα οι μοναδικές εξετάσεις που δείχνουν αν κάτι επηρρεάζει,είναι οι ορμονολογικές που έχουν παρατεθεί και εδώ.
Και γιατρό μμ αν ρωτήσεις δεν σε παραπέμπει να κάνεις κάποιες εξετάσεις για φίνα.
 

george_hatzi

Well-Known Member
Τι σημαίνει ανάλυση προφίλ του πάσχοντα;
Σημαίνει να γίνουν οι απαραίτητες ορμονολογικές εξετάσεις και να εξεταστεί αν υπάρχει κάποιος λόγος για να μην πάρει κάποιος φιναστερίδη. Ενδεχομένως κήλη ή δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Disco

Well-Known Member
Σημαίνει να γίνουν οι απαραίτητες ορμονολογικές εξετάσεις και να εξεταστεί αν υπάρχει κάποιος λόγος για να μην πάρει κάποιος φιναστερίδη. Ενδεχομένως κήλη ή δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε.
PSA, σπερμοδιάγραμμα και ορμονολογικές εξετάσεις. Αυτά επηρεάζει η φίνα και αυτά χρειάζεται να ελέγξεις. Δεν επηρεάζει κάτι άλλο.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ορμονολογικες εξετάσεις κανει καποιος όταν εχει ένα συμπτωμα. Δεν κανεις απλα και μόνο για να πάρεις κάποιες τιμές και να πεις ειμαι καλά.
Περισσότερο λογική θα έβγαζε αφού καποιος μπει στο χαπι , αν κάτι τον ενοχλεί να κανει τότε εξετάσεις ενώ το χρησιμοποιεί.

Γενικότερα το σενάριο του κάνω ορμονολογικες πριν για να προστατευτω έπειτα από αξιολόγηση ενός ενδοκρινολογου που πολυ πιθανόν θα σε ξεπετάξει οπως γίνεται κλασσικά σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πολύ αισιοδοξο .

Προφανώς και ο καθένας μπορεί να κάνει ο,τι θέλει αλλα το ζήτημα των ορμονολογικων εξετάσεων πριν , μπορει καποιος πολυ απλα κοιτώντας γιατρούς στο ιντερνετ και μόνο να καταλάβει ότι για έναν ΥΓΙΗ ειναι ανούσιο ή μάλλον δεν θα τον προστατέψει ιδιαίτερα.

Εγώ πιστεύω πως πολλοί δεν θα μπουν ποτε στη διαδικασία της φινας για αυτο και διυλιζουν τον κονωπα.

Και αν θεωρήσουμε πως καποιος παει για ορμονολογικες με σκοπό να μειώσει τις πιθανότητες παρενεργειων στο ελάχιστο ας σκεφτεί το εξής.

Μπορει πολύ απλά να ξεκινήσει και εαν κάτι τον ενοχλεί να διακόψει. Θα επανέλθει οπως ήταν.
Αν παλι σκεφτει περι post finasteride, καταλαβαίνετε ότι οι πιθανότητες αν υπάρχουν κάτι τετοιου ειναι πολυ πολυ πολυ μικρότερες ακομα και αν πριν σου αξιολογησουν τις εξετάσεις 10 ενδοκρινολογοι(σχήμα λογου).
 

bobby

Well-Known Member
Για προστάτη πρέπει να κάνει πριν, εμένα ο γιατρος πριν μου γράψει την συνταγη μου έγραψε εξετάσεις αλλά εδώ (ΗΠΑ) η φίνα δίνεται μόνο με συνταγη γιατρού. Καλό είναι να ξέρεις που βρίσκεται ο προστάτης σου γιατί η φίνα έστω και σε δόση μικρότερη των 5mg θα τον μικρύνει.
 

vlafo

Well-Known Member
Εγώ bobby τώρα έκανα psa και την έχω κόψει για 1 μήνα και θα ξαναπάω να δω που βρίσκομαι.
 

vlafo

Well-Known Member
Γιατί την κόβεις και την ξαναρχίζεις? Αν μείνεις σε low dose σε χαλάει? Δεν θα σε κρατήσει?
Μα σε low dose είμαι 5 χρόνια τώρα.
Δεν με χάλαγε το καθημερινό 1mg θα έχω πρόβλημα τώρα?
Απλά μετά από ένα 6μηνο έτσι για να καθαρίζω και να αποτοξινώνομαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bobby

Well-Known Member
Μα σε low dose είμαι 5 χρόνια τώρα.
Δεν με χάλαγε το καθημερινό 1mg θα έχω πρόβλημα τώρα?
Απλά μετά από ένα 6μηνο έτσι για να καθαρίζω και να αποτοξινόνωμαι.
ΟΚ νόμιζα ότι θα κάνεις διακοπή όπως είχες κάνει παλιότερα. Αν είναι για κανά μήνα δεν θα δεις καμία διαφορά από 6μηνο διακοπής και πάνω μπορεί να δεις. Πάντως αφού η φίνα τόσα χρόνια σε πάει "τρένο" δεν έχεις λόγο να κάνει πειραματισμούς.
 

vlafo

Well-Known Member
ΟΚ νόμιζα ότι θα κάνεις διακοπή όπως είχες κάνει παλιότερα. Αν είναι για κανά μήνα δεν θα δεις καμία διαφορά από 6μηνο διακοπής και πάνω μπορεί να δεις. Πάντως αφού η φίνα τόσα χρόνια σε πάει "τρένο" δεν έχεις λόγο να κάνει πειραματισμούς.
Όχι βέβαια δεν την κόβω,αλλά πάντα έτσι την έκοβα για 1 μήνα μόνο όχι περισσότερο.
Μετά το 6μηνο αρχίζει η διαφορά να φαίνεται όντως.
 

george_hatzi

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους

Σχεδόν 4 χρόνια πέρασαν από την ΜΜ μου (σαν ψέμα). Είπα να κάνω μια ενημέρωση, καθώς σκέφτομαι και ένα touch up για να μαζέψω τα temples. Προσανατολίζομαι προς Μάρα HDC.
Είμαι πλέον σε φίνα έναν χρόνο (3mg τους πρώτους 8 μήνες, και 5mg τους τελευταίους 4). Νομίζω ότι η φίνα μου συμμάζεψε αρκετά το crown παρά τη μικρή δοσολογία. Με τη φίνα νιώθω πλέον πιο ασφαλής να κατεβάσω λίγο hairline και να μαζέψω τα temples, κυρίως το δεξί που είναι πιο ανοιχτό και με ενοχλεί.

Θα ήθελα την άποψή σας για αυτό. Ακόμα αναρωτιέμαι πόσα g θα ήταν ασφαλές να μπουν στο crown.

Φωτογραφίες σε όσο πιο αποκαλυπτικό φως μπορώ και πανοραμική με χτένισμα προς τα κάτω.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220713_181142.jpg
    IMG_20220713_181142.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 170
  • IMG_20220713_183622.jpg
    IMG_20220713_183622.jpg
    834.7 KB · Προβολές: 165
  • IMG_20220713_184110.jpg
    IMG_20220713_184110.jpg
    473.4 KB · Προβολές: 164
  • IMG_20220713_184126.jpg
    IMG_20220713_184126.jpg
    308.6 KB · Προβολές: 163
  • IMG_20220713_184145.jpg
    IMG_20220713_184145.jpg
    476 KB · Προβολές: 163
  • IMG_20220713_184335.jpg
    IMG_20220713_184335.jpg
    383 KB · Προβολές: 157
  • IMG_20220713_185323.jpg
    IMG_20220713_185323.jpg
    313.3 KB · Προβολές: 149
Μπλουζα