George, dr erdogan, 04-05/9/2018, fue 3500 grafts

george_hatzi

Well-Known Member
Ευχαριστούμε Μάκη. Να υποθέσω ότι ένα ενδεχόμενο σοκ λος απο υποξία εκδηλώνεται τις πρώτες μέρες; Ή μπορεί να εκδηλωθεί και αργότερα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
οτι ειναι να πεσει θα πεσει μεσα στις πρωτες βδομαδες . Η μινοξιδιλη βοηθα στο σοκ λος ωστοσο . Υπαρχουν μελετες με χρηση μινοξιδιλης 10 μερες εως 1 μηνα πριν την επεμβαση και ξεκινημα απο 3 εως 10 μερες μετα με καλα αποτελεσματα . Ομως εγω θα φοβομουν να βαλω μινοξ στο κεφαλι μου τις πρωτες 7-9 μερες μεχρι να ήμουν σίγουρος πως τα μοσχευματα δεσαν και αναπνεουν απο νεα αγγειωση . Τις πρωτες μερες διχως νεα αγγεια τα μοσχευματα αναπνεουν παθητικα με οτι οξυγονο περισσευει στην περιοχη . Γιαυτο και βοηθουν τοπικα σκευασματα με atp που δινουν καποιοι γιατροι , γιατι το atp τοπικα κανει αγγειοδιαστολη ( αυτη ειναι και η θεωρια του κατασκευαστη του ATPv) και γιατι το ιδιο το μοριο ειναι το "γραναζι " αν θες , στην αναπνοη του κυτταρου .
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Makis25, χαίρομαι που υπάρχει άλλη μια φωνή (πέραν της δικής μου) που θέτει τα θέματα σε σωστή τεκμηριωμένη βάση, έτσι ώστε να σταματήσουν τα "μπακαλίστικά" περί σοκλος και minox.
 

george_hatzi

Well-Known Member
Πάντως το γεγονός ότι και ο ίδιος ο Ερντογαν μπέρδευε τα θέματα, προφανώς όχι από άγνοια, αλλά για να πετύχει το βέλτιστο οικονομικό αποτέλεσμα μου κάνει πολύ αρνητική εντύπωση . Γενικά είχα συνεχώς την αίσθηση ότι ο Τούρκος ήταν πρωτίστως επιχειρηματίας και δευτερευόντως γιατρός. Υποθέτω όμως ότι σε αισθητικού τύπου γιατρούς μπορεί να είναι σύνηθες.
Σε κάθε περίπτωση αναδεικνύεται το πόσο σημαντική είναι η σωστή ενημέρωση και κατά συνέπεια το έργο του φορουμ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δυστυχώς είναι πολύ σύνηθες, γι αυτό και φωνάζω ότι η ενημέρωση όχι μόνο σώζει (σε κακές κλινικές) αλλά σε βοηθάει να δεις την πραγματικότητα ακόμα και στις καλές κλινικές.
 

vagosx

Well-Known Member
Το γεγονός ότι ο Erdo επέμεινε φουλ για φίνα, πέραν του γεγονότος ότι ήθελε να καλύψει τα νώτα του, να μη χαθούν στο προσεχές διάστημα αλλά μαμα μαλλιά, αλλά και να ενισχυθεί το δικό του αποτέλεσμα, πιστεύεται ότι κακώς επέμεινε στην περίπτωση του george?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το γεγονός ότι ο Erdo επέμεινε φουλ για φίνα, πέραν του γεγονότος ότι ήθελε να καλύψει τα νώτα του, να μη χαθούν στο προσεχές διάστημα αλλά μαμα μαλλιά, αλλά και να ενισχυθεί το δικό του αποτέλεσμα, πιστεύεται ότι κακώς επέμεινε στην περίπτωση του george?

Θα επέμενε καλώς αν δεν μίλαγε για 12 μήνες μόνο. Ο τύπος αραίωσης του φίλου είναι τέτοιος που η φίνα βοηθάει πολύ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

makis25

Well-Known Member
η αληθεια ειναι πως σε καποιον νεαρο , στα 30 , που φαινεται να αδειαζουν σταδιακα τα 2/3 του κεφαλιου του πανω , διχως φαρμακα ειναι πιθανο να χασει ολα τα μαμα μαλλια σε καποια χρονια . Ομως κανενας δε μπορει να προβλεψει ποσο γρηγορα . Ακομα και αν σημερα μοιαζει επιθετικη η τριχοπτωση σου , δε σημαινει πως θα ειναι το ιδιο επιθετικη αυριο η σε 3 μηνες η σε ενα χρονο . Η δικη μου γνωμη ειναι πως δεν επεμεινε κακως .
 

makis25

Well-Known Member
Θα επέμενε καλώς αν δεν μίλαγε για 12 μήνες μόνο. Ο τύπος αραίωσης του φίλου είναι τέτοιος που η φίνα βοηθάει πολύ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Α! καλα ναι , αυτο αν και δεν ειναι το καταλληλο νημα θα το γραψω με αφορμη το 12μηνο γιατι ειναι χρησιμο για οσους το δουν . Οποιος αποφασιζει να παρει φαρμακα οπως η φιναστεριδη η και η μινοξιδιλη , πρεπει να εχει στο μυαλο του πως ειναι φαρμακα εφ' ορου ζωης . Αν τα σταματησεις το μαλλι καταρρεει δυστυχώς . Ειναι μια πολυ σημαντικη δεσμευση παντα και θελει σοβαρη σκεψη η αποφαση!
 

george_hatzi

Well-Known Member
Απλά το ρυθμό απώλειας τον γνωρίζει καθένας καλύτερα για τον εαυτό του. Η τριχόπτωσή μου είναι αργή και σταθερή από τα 18 μου. Αν ανεβάσω φωτογραφίες τρία χρόνια πριν υπάρχουν ελάχιστες διαφορές. Έχω επίγνωση ότι είναι πιθανόν να πέσουν τα μαμά μαλλιά αλλά αυτό θεωρώ ότι θα γίνει σε βάθος 10ετίας.

Προτιμώ λοιπόν να προχωρήσω σε σταδιακή αποκατάσταση με μια μμ τώρα και μια στο μέλλον παρά να ζω μια ζωή με φάρμακα. Είναι θέμα προτεραιοτήτων για τον καθένα
 

koumparos

Well-Known Member
Υπάρχει και μια άλλη παράμετρος.Θυλακες που βρίσκονται σε
Miniaturization κινδυνεύουν να χαθούν σε πυκνωση και το βλέπουμε συχνά.Γιαυτο επιμένουν για φίνα τουλάχιστον 6 μήνες πριν την μμ.Υπαρχουν συνεντεύξεις του Φέλερ και του Κολ που στηρίζουν την παραπάνω άποψη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απλά το ρυθμό απώλειας τον γνωρίζει καθένας καλύτερα για τον εαυτό του. Η τριχόπτωσή μου είναι αργή και σταθερή από τα 18 μου. Αν ανεβάσω φωτογραφίες τρία χρόνια πριν υπάρχουν ελάχιστες διαφορές. Έχω επίγνωση ότι είναι πιθανόν να πέσουν τα μαμά μαλλιά αλλά αυτό θεωρώ ότι θα γίνει σε βάθος 10ετίας.

Προτιμώ λοιπόν να προχωρήσω σε σταδιακή αποκατάσταση με μια μμ τώρα και μια στο μέλλον παρά να ζω μια ζωή με φάρμακα. Είναι θέμα προτεραιοτήτων για τον καθένα

Σύντομα θα ξεκινήσω ένα νέο νήμα σχετικά με την DUPA/BUPA ποστάροντας και ένα βίντεο από μια παρουσίαση του Lorenzo στο τελευταίο workshop. Παρακολουθησέ το και εκεί θα αντιληφθείς πόσο σοβαρό ρόλο παίζει το σωστό consultation και τη σημασία έχουν τα φάρμακα σε τέτοιες περιπτώσεις.
 
  • Like
Reactions: Kst

vlafo

Well-Known Member
Α! καλα ναι , αυτο αν και δεν ειναι το καταλληλο νημα θα το γραψω με αφορμη το 12μηνο γιατι ειναι χρησιμο για οσους το δουν . Οποιος αποφασιζει να παρει φαρμακα οπως η φιναστεριδη η και η μινοξιδιλη , πρεπει να εχει στο μυαλο του πως ειναι φαρμακα εφ' ορου ζωης . Αν τα σταματησεις το μαλλι καταρρεει δυστυχώς . Ειναι μια πολυ σημαντικη δεσμευση παντα και θελει σοβαρη σκεψη η αποφαση!
Δεν είναι ακριβώς έτσι makis25.Η φίνα έχει διάρκεια ζωής και ημερομηνία λήξεως(προσεγγιστικά-στατικολογώντας 10 χρόνια) και σε περιπτώσεις μετά τα 40 και ειδικά μετα τα 45 δεν έχει καμία επίδραση.Απλά ότι κράτησες θα το χάσεις μόλις την κόψεις(και όχι όλα), τα υπόλοιπα που ήταν dna ικά να μην φύγουν δεν θα τα βοηθήσει η φίνα.
 

tasos33

Well-Known Member
Δεν είναι ακριβώς έτσι makis25.Η φίνα έχει διάρκεια ζωής και ημερομηνία λήξεως(προσεγγιστικά-στατικολογώντας 10 χρόνια) και σε περιπτώσεις μετά τα 40 και ειδικά μετα τα 45 δεν έχει καμία επίδραση.Απλά ότι κράτησες θα το χάσεις μόλις την κόψεις(και όχι όλα), τα υπόλοιπα που ήταν dna ικά να μην φύγουν δεν θα τα βοηθήσει η φίνα.
Αυτό που με τα 40 45 δεν κανει τίποτα που το στηρίζουμε?
 

makis25

Well-Known Member
Δεν είναι ακριβώς έτσι makis25.Η φίνα έχει διάρκεια ζωής και ημερομηνία λήξεως(προσεγγιστικά-στατικολογώντας 10 χρόνια) και σε περιπτώσεις μετά τα 40 και ειδικά μετα τα 45 δεν έχει καμία επίδραση.Απλά ότι κράτησες θα το χάσεις μόλις την κόψεις(και όχι όλα), τα υπόλοιπα που ήταν dna ικά να μην φύγουν δεν θα τα βοηθήσει η φίνα.

vlafo η φιναστεριδη δε σταματαει να δουλευει ποτε εννοώντας πως συνεχιζει να αναστελει την παραγωγη dht , αυτο που συμβαινει ειναι πως με τα χρονια οι τριχες συνεχιζουν να αδυνατιζουν απο την dht που περισσεύει . Εξαλλου το γραφεις και μονος σου πως οτι κρατησες θα το χασεις μολις την κοψεις , που σημαινει πως μεχρι τοτε δουλευε .Απλα υπαρχει μια ποικιλια αποψεων για το τι σημαινει πως δουλευει . Πολυς κοσμος αισθανεται πως ενα φαρμακο ειναι αποτελεμσατικο μονο οταν βγαζει πολλα μαλλια απο αυτο . Η πραγματικοτητα ειναι πως με τα σημερινα δεδομενα μια θεραπεια ειναι επιτυχης οχι μονο οταν βγαζεις μαλλια , αλλα και οταν συντηρεις απλα αυτα που εχεις για καιρο η εστω καθυστερεις τον ρυθμο που τα χανεις . Και αυτα τα δυο παλι επιτυχια ειναι . Για την δεκαετια εχεις δικιο απο την αποψη πως υπαρχουν μελετες δεκαετιας πια για φιναστεριδη που δείχνουν πως μεγαλο ποσοστο απο χρηστες στα 10 χρονια εχει περιπου το μαλλι που ειχε στην αρχη . Λιγο πανω λιγο Κατω . Σε οποια ηλικια και να κοψεις τα φαρμακα θα χασεις μαλλια . Απλα αν φτασεις 40-45 και εισαι nw2-3 σημαινει πως δεν ηταν και τοσο αγρια η τριχοπτωση που ειχες μιας και χρειάστηκαν 40-45 χρονια για να χασεις λιγοτερο απο το 1/4 του μαλλιου που χες πανω στο κεφαλι σου.

Οποια και να ειναι η ηλικία καποιου θα πω το εξης . Ειναι πολυ σπανιο καποιος με τριχοπτωση για παραδειγμα nw2-3 να ξεκινησει φαρμακα οπως φιναστεριδη ντουταστεριδη μινοξιδιλη κετοκοναζολη , και παραταυτα να προχωρησει σε nw4-5-6 κατα τη δειαρκεια της θεραπειας . Ας εισαι και 40 ας εισαι και 50 και 60 . Επισης ειναι σπανιο εως αδυνατον , καποιος που ειναι ηδη nw5-6 να παρει αυτα τα φαρμακα και να επιστρεψει σε nw2 . Σε γενικες γραμμες ειναι καλυτερη η προληψη παρα να περιμενεις να αδειασεις για να κανεις θεραπειες .

Στον οικογενειακο μου κυκλο υπηρξε προσωπο , στα 54-55 πηρε ντουταστεριδη για δυο χρονια ( για προστατη) και απο nw1 πηγε nw0 και ειχε βαλει πορεια για nw-1 !! . Δεν ειχε χασει ποτε μαλλι στη ζωη του και με το φαρμακο αρχισε να επιστρεφει η παιδικη του hairline που σηνηθως φευγει στην εφηβεια. Δε πιστευα αυτο που εβλεπα! και οι τριχες που εβγαιναν ηταν ξανθες .
 

vag25

Well-Known Member
Στον οικογενειακο μου κυκλο υπηρξε προσωπο , στα 54-55 πηρε ντουταστεριδη για δυο χρονια ( για προστατη) και απο nw1 πηγε nw0 και ειχε βαλει πορεια για nw-1 !! . Δεν ειχε χασει ποτε μαλλι στη ζωη του και με το φαρμακο αρχισε να επιστρεφει η παιδικη του hairline που σηνηθως φευγει στην εφηβεια. Δε πιστευα αυτο που εβλεπα! και οι τριχες που εβγαιναν ηταν ξανθες .

Mα απο τετοιες παρατηρησεις αρχισαν να βλεπουν οτι δουλευει στο μαλλι.
Απο ηλικιες πανω απο 50 συνηθως, απο ασθενεις με προστατη.

Kαπως ετσι ξεκινησαν την ερευνα για το μαλλι...
 

koumparos

Well-Known Member
Τα φάρμακα δεν σταματάνε ποτέ να δουλεύουν.Απλα χάνουν με τα χρόνια κάποιο μέρος από την αποτελεσματικότητα τους και αλλάζεις θεραπεία- φάρμακο.Το λέω σαν χρήστης κορτιζόνης 18 χρόνια και φιναστεριδης 12.
 

makis25

Well-Known Member
και ο vlafo αν θυμαμαι σωστα , απο εμπειρια μιλαει , ο vlafo μαζι με τον koumparos εχουν τα περισσοτερα χρονια με φιναστεριδη νομιζω εδω περα .
 

vlafo

Well-Known Member
και ο vlafo αν θυμαμαι σωστα , απο εμπειρια μιλαει , ο vlafo μαζι με τον koumparos εχουν τα περισσοτερα χρονια με φιναστεριδη νομιζω εδω περα .
Πολύ σωστά θυμάσαι 12 συνολικά με 6 χρόνια διακοπή,απλά τώρα και λόγω ηλικίας επειδή δεν έχω καθόλου τριχόπτωση δεν βλέπω την ίδια δυναμική που είχε κάποτε.Δεν θα πω μηδαμινή αλλά όσο μπορώ να την προσδιορίσω επακριβώς έχει μειωθεί η αποτελεσματικότητα της αισθητά.
Στη δεκαετία πάντως χρήσης οι απώλειες ήταν μηδαμηνες.
 

george_hatzi

Well-Known Member
Να θίξω και ένα οικονομικό θέμα; Το γεγονός ότι οι Τούρκοι δουλεύουν με μαύρα λεφτά μετρητα χωρίς αποδείξεις είναι κάτι το οποίο το θεωρούμε δεδομένο και το αποδεχομαστε ως έχει; Όταν μου είπαν ότι αν θέλω απόδειξη πάει +20% ξαφνιαστηκα και τους είπα ότι θα έπρεπε τουλάχιστον να υποθει ρητά σε κάποιο μέιλ εκ των προτέρων.
 
Μπλουζα