G-tsak, fue, 2011 grafts, 29/8/2011

GK

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Kαλά αποτελέσματα φιλαράκι. Μια χαρά θα είσαι!

Τελικά το κόστος πόσο πήγε, 120 πρασινάκια όπως είχες γράψει αρχικώς ? Ή επειδή έβαλες λιγότερα grafts (λογικά) σου έκαναν καλύτερη τιμή ?

Όσο περνάει ο καιρός τόσο σκέφτομαι και εγώ την FUE, τώρα που θα την κάνω δεν ξέρω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Σε ευχαριστώ GK! Περιμένω πως και πως να δω τα πρώτα αποτελέσματα. Να περάσουν οι πρώτες μέρες τουλάχιστον ώστε να μη φαίνονται τα όποια σημαδάκια για να κυκλοφορώ πιο άνετα στην Αθήνα...
Έβαλα λιγότερα μοσχεύματα και τελικά η λυπητερή θα πάει λιγότερο. Δηλαδή 2011*4,25= 8500 στρογγυλά...

Κοίτα ζύγισε τα πράματα και τις επιλογές σου. Το καλό εδώ είναι η γλώσσα και ότι όλα είναι δίπλα στην κλινική (και το διαμέρισμα, και τα φαγάδικα και μινι μαρκετ, όλα καλά). Διαβάζω πολύ καλά σχόλια και για Τουρκία. Εσύ ξέρεις καλύτερα!
 

GK

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Να είσαι καλά αδερφέ μου, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Εάν δεν σε κουράσω κάποια στιγμή, όταν και εάν πάρω την απόφαση. Θα σου κάνω κάποιες ερωτήσεις. Άντε αλογοουρά τώρα.
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

χαχαχαχα :D

όποτε θες, θα χαρώ να σε βοηθήσω! θα κρίνεις και απο τα δικά μου και των άλλων παιδιών τα αποτελέσματα!
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Έφτασε η ώρα των φωτογραφιών...

εδώ είμαι πριν μπω για κούρεμα γουλί και μεταμόσχευση....
είναι και λουσμένα τα μαλλάκια και φαίνονται φουντωτά φουντωτά :)
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

φωτογραφίες απο την δότρια περιοχή αφού έχει γίνει η αφαίρεση των μοσχευμάτων... πίσω, αριστερά και δεξια
 

Συνημμένα

  • DSCN8288.JPG
    DSCN8288.JPG
    1.6 MB · Προβολές: 427

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

εμένα η μόνη ένσταση σου σε όλη την επέμβαση είναι που δεν μου καλύψανε το μικρό κενό μεταξύ της κοκκινίλας και της οριοθέτησης με τον μαρκαδόρο... ίσως εκεί να μπαίναν και άλλα grafts, καμια 400 αριά. Δε θέλω να πιστεύω ότι κάναν κακό υπολογισμό. :eek:
Οι ίδιοι οι ιατροί μου είπαν ότι το έκαναν για λόγους αισθητικής καθώς θα πέσει η φορά της τρίχας προς τα εκεί. Τώρα το μεσημέρι που θα ξαναπάω στην κλινική θα ξαναρωτήσω.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

g-tsak είπε:
εμένα η μόνη ένσταση σου σε όλη την επέμβαση είναι που δεν μου καλύψανε το μικρό κενό μεταξύ της κοκκινίλας και της οριοθέτησης με τον μαρκαδόρο... ίσως εκεί να μπαίναν και άλλα grafts, καμια 400 αριά. Δε θέλω να πιστεύω ότι κάναν κακό υπολογισμό. :eek:
Οι ίδιοι οι ιατροί μου είπαν ότι το έκαναν για λόγους αισθητικής καθώς θα πέσει η φορά της τρίχας προς τα εκεί. Τώρα το μεσημέρι που θα ξαναπάω στην κλινική θα ξαναρωτήσω.

Καλά αποτελέσματα. Εύχομαι πραγματικά να μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος :)

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα ... Χθες εκτός από εσένα είχαν και άλλο χειρουργείο/α ;;; Σήμερα ;;;
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Τhanx Tropheus!
Την πρώτη ημέρα ήμουν μόνος μου. Την δεύτερη ημέρα (χτες) είχα και γείτονα στο χειρουργείο... Έχεις κάτι υπ'όψιν σου??????
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

g-tsak είπε:
Τhanx Tropheus!
Την πρώτη ημέρα ήμουν μόνος μου. Την δεύτερη ημέρα (χτες) είχα και γείτονα στο χειρουργείο... Έχεις κάτι υπ'όψιν σου??????

Έχουμε καιρό όταν με το καλό γυρίσεις να τα συζητήσουμε όλα. Απλά απόλαυσε τώρα το αποτέλεσμα σου ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koskar

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

tropheus είπε:
Έχουμε καιρό όταν με το καλό γυρίσεις να τα συζητήσουμε όλα. Απλά απόλαυσε τώρα το αποτέλεσμα σου ...
Φιλε τροφεα τον τελευταίο καιρό με αινιγματικες ερωτήσεις εισαι από οτι αντιλαμβάνομαι λίγο "προβληματισμένος" με την δουλεια της κλινικής στην HDC. Εάν υπάρχει κάποιο πραγματικό θέμα θεωρώ σωστό αυτό να ειπωθεί ξεκάθαρα και φανερά προς σε όλους εδώ στο forum, καθώς όλοι στο ίδιο καζανι βράζουμε και δεν νομίζω ότι έχει νοήμα να αραιωρούνται ερωτήματα. Ο φίλος μας ο g-task είναι ήδη στην Κύπρο οποτε εάν υπάρχει κάτι μπορεί άμεσα να ρωτήσει την κλινική σε οποιοδήποτε ενδοιασμό έχει κάποιος και να έχουμε την άμεση απάντησή τους όπως αυτό συνέβει με το ερώτημα που τέθηκε με την χρονική διάρκεια που μπορούν να μείνουν τα grafts εκτός του κεφαλιού.
Πάντα φιλικά.
 

hater_of_baldness

Active Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

koskar είπε:
Φιλε τροφεα τον τελευταίο καιρό με αινιγματικες ερωτήσεις εισαι από οτι αντιλαμβάνομαι λίγο "προβληματισμένος" με την δουλεια της κλινικής στην HDC. Εάν υπάρχει κάποιο πραγματικό θέμα θεωρώ σωστό αυτό να ειπωθεί ξεκάθαρα και φανερά προς σε όλους εδώ στο forum, καθώς όλοι στο ίδιο καζανι βράζουμε και δεν νομίζω ότι έχει νοήμα να αραιωρούνται ερωτήματα. Ο φίλος μας ο g-task είναι ήδη στην Κύπρο οποτε εάν υπάρχει κάτι μπορεί άμεσα να ρωτήσει την κλινική σε οποιοδήποτε ενδοιασμό έχει κάποιος και να έχουμε την άμεση απάντησή τους όπως αυτό συνέβει με το ερώτημα που τέθηκε με την χρονική διάρκεια που μπορούν να μείνουν τα grafts εκτός του κεφαλιού.
Πάντα φιλικά.

+1... Please!! ::) :'( :angel: :)
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Επειδή δε θέλω να χαλάσουμε το νήμα του φίλου g-tsak θα πω δυο λόγια και καλό είναι να μη συνεχίσουμε εδώ το θέμα.
ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΑΝΟΙΞΩ ΕΙΔΙΚΟ ΝΗΜΑ !!!

Μόλις σήμερα γύρισα από διακοπές και άρχισα να έρχομαι σε επαφή με άτομα που έχουν κάνει ήδη μεταμοσχεύσεις σε διάφορες κλινικές.
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία στο θέμα και προσπαθώ να μάθω κάποια πράγματα. Έχω μεγάλες απαιτήσεις σε σχέση με άλλους ή απλά άλλοι έχουν πολύ μικρές σε σχέση με εμένα.
Πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά για μεταμοσχεύσεις και θέλουμε το ανάλογο αποτέλεσμα !!!
Σύντομα θα έρθω σε επαφή με κάποια άτομα και θα μπορέσω να πω περισσότερα...

Ας αφήσουμε το θέμα εδώ ... πάντως ΝΑΙ το ψάχνω και για την HDC και τα αποτελέσματά της γιατί σκοπεύω να προχωρήσω το Δεκέμβρη σε νέα μεταμόσχευση.
Και αν βρω κάπου καλύτερα τότε ΦΥΣΙΚΑ θα πάω εκεί !!!
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Έχεις δίκιο Τροφέα. Συμφωνώ που το ψάχνεις γιατί τα λεφτά δεν τα βρίσκουμε και στο δρόμο. Θα περιμένω με αγωνία το νήμα σου όπου εκεί θα αναλύεις τις απόψεις σου ευρύτερα.

Πάντως αν έχεις κάποιες ερωτήσεις που μπορώ να θέσω "διακριτικά" και να μάθω κάποιες απαντήσεις, είμαι στη διαθεσή σου. Επίσης, όπως ανέφερα ήδη, η αλήθεια είναι ότι εμένα μου κακοφάνηκε το ότι δεν πιάσαμε την περιοχή κάλυψης που ήθελα , έστω και για λίγο και για οποιοδήποτε λόγο. Δεν με πολυέπεισε η απάντηση σχετικά με το αισθητικό αποτέλεσμα "και να πέφτει η τρίχα έτσι και αλλιώς...", δεν με έπεισε είναι η αλήθεια μου... Δεν μου έδωσε να καταλάβω, να το πω καλύτερα... Σχετικά με την πύκνωση μπροστά που ήθελα και δεν την κάναμε, μου εξήγησε ο άνθρωπος και κατάλαβα. Εδώ μάλιστα!

Ακόμα και ο Φιουρής αναρωτήθηκε το γιατί (που δεν κάναμε όοολη την κάλυψη), όταν είδε τις φώτος!!!!!! Αυτή η σύγχυση στις απαντήσεις μου κακοφάνηκε!
Το μεσημέρι που πήγα δεν ήταν κάποιος ιατρός εκεί για να τον ρωτήσω, αλλά και αύριο μέρα είναι και θα το θέσω επι τάπητος.

Κατά τα άλλα ελπίζω το αποτέλεσμα να δικαιώσει σε μεγάλο ποσοστό τις προσδοκίες μου. Καλά να είμαστε γιατί ζούμε και σε δύσκολες εποχές, για να καθόμαστε και να τα λέμε.
Αυτό που πρέπει να παραδεχτώ, είναι ότι η κλινική μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις. Όμως δεν έχω μέτρο σύγκρισης με κάτι άλλο, παρα μόνο με τα "λυγούρια" Έλληνες ιατρούς που είχα πάει και με είχαν τρελάνει στο γλύψιμο...
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

g-tsak είπε:
Δεν με πολυέπεισε η απάντηση σχετικά με το αισθητικό αποτέλεσμα "και να πέφτει η τρίχα έτσι και αλλιώς...", δεν με έπεισε είναι η αλήθεια μου...

Ούτε εμένα με έπεισε ...

g-tsak είπε:
Σχετικά με την πύκνωση μπροστά που ήθελα και δεν την κάναμε, μου εξήγησε ο άνθρωπος και κατάλαβα.

Εγώ πάλι δεν το κατάλαβα ... (ειλικρινά)
 

Typhoon

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

g-tsak είπε:
Σχετικά με την πύκνωση μπροστά που ήθελα και δεν την κάναμε, μου εξήγησε ο άνθρωπος και κατάλαβα. Εδώ μάλιστα!

Σχετικά με αυτό το θέμα, το οποίο ο τροφέας λέει πως δεν το καταλαβαίνει (και απόλυτα σεβαστή η γνώμη του) νομίζω ότι έχει να κάνει με τον δανεισμένο από την οικονομική επιστήμη όρο "risks and benefits", 'οπου ο γιατρός επιλέγει (προσωπικά θεωρώ προς τιμήν του) να μην προβεί σε μια επέμβαση, ειδικά κοσμητικής ιατρικής, καθώς αντιλαμβάνεται πως το όφελος από αυτή είναι μικρότερο των κινδύνων που ενέχει. Τώρα όσον αφορά την πηγή των κινδύνων αυτών είναι ένα άλλο θέμα το οποίο πιθανόν να οφείλεται στην "περιορισμένη" ικανότητα του γιατρού ή απλά σε μια γενικώς αποδεκτή δύσκολης μορφής επέμβαση.

Και πάλι δηλαδή δεν σημαίνει απαραίτητα "δεν μπορώ να το κάνω" αλλά μπορεί να σημαίνει "οι πιθανότητες να μην πάει τόσο καλά είναι πιο σημαντικές από το αποτέλεσμα που τελικά θα υπάρχει σε περίπτωση επιτυχίας"...

Πάντως τροφέα καλό θα ήταν να ανοίξεις ένα θέμα με όσα σε απασχολούν αλλά και με πιθανούς ενδοιασμούς και προβλήματα που έχεις καθώς πολλοί εδώ μέσα είμαστε δυνητικοί ασθενείς τόσο αυτής όσο και άλλων κλινικών.
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Για μπροστά γενικά ήμουν demi! Ήθελα και δεν ήθελα. Ήθελα να έχω μία φοβερή και καλύτερη πύκνωση, αλλά απο την άλλη δεν με χάλαγε να μη τη κάνω, γιατί δεν είχα και κανά τρελό θέμα. Οπότε με την πρώτη απάντηση που μου έδωσε και ο άλλος πείστηκα! Δεν το πολυσυζήτησα. Είπαμε και για το shockloss, αλλά απο ότι μου είπαν δεν έχουν αντιμετωπίσει τέτοια θέματα αν και υπάρχει κίνδυνος αν δεν γίνει σωστά απο τον ιατρό και μπλα μπλα.... :grandpa:
Ίσως και εγώ δεν έδωσα περισσότερη σημασία για την πύκνωση μπροστά. ::)

Τροφέα να σε ρωτήσω... τι να προσέξω περισσότερο απο την δικιά σου εμπειρία; Πειράζει που βγήκα μία - δύο βόλτες έξω με την μπαντάνα;; Όχι κάτι σπουδαίο, για κανά 10 λεπτο max η κάθε βόλτα... Τα grafts πότε μπορώ να πω ότι έχουν "κολλήσει" στο κεφάλι και να το αγγίξω;;

Θα περιμένω να δω το νήμα σου με ό,τι άλλο σου λένε τα παιδιά που έχουν κάνει και αυτοί μεταμοσχεύσεις...

Επίσης παιδιά επειδή αντιμετωπίζω ένα θέμα με το λαπτοπ (υπολειτουργεί η ψύκτρα και σβήνει), υπάρχει περίπτωση να αργώ να μπω.
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Typhoon είπε:
Και πάλι δηλαδή δεν σημαίνει απαραίτητα "δεν μπορώ να το κάνω" αλλά μπορεί να σημαίνει "οι πιθανότητες να μην πάει τόσο καλά είναι πιο σημαντικές από το αποτέλεσμα που τελικά θα υπάρχει σε περίπτωση επιτυχίας"...

Συμφωνώ απόλυτα...
 

koskar

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

g-tsak είπε:
Ο τελικός αριθμός όπως σας προείπα ήταν περίπου 2200 και όχι 3000. Αυτό έγινε καθώς οι γιατροί με συμβούλεψαν να μην κάνω πύκνωση μπροστά, όπου ήδη είχα μια καλή πυκνώτητα, και να κάνουμε ΜΟΝΟ το crown. Αν προχωρούσα να κάνω πύκνωση μπροστά υπήρχε μεγάλος κίνδυνος για shockloss μου εξήγησαν.
Προσωπικά η συγκεκριμένη στάση της κλινικής μου φαίνεται τίμια και σωστή. Εαν σε βλέπανε μόνο σαν πελάτη για να του πάρουνε χρήματα λογικά θα σου βάζανε όλα τα grafts που ήθελες (3.000) για να σου πάρουνε άλλα ακόμη περίπου 4.000 € που είναι για τα παραπάνω 1.000grafts.
Εδώ στο Ελλαδιστάν όχι μόνο θα σου βάζανε άλλα 1.000 grafts αλλά θα σου λέγανε ότι παίρνει και άλλη πύκνωση και μπροστά και πίσω και δεξιά, αριστερά...
Τώρα εάν η άρνησή τους για περαιτέρω πύκνωση έχει πιθανόν άλλους λόγους αυτό μόνο ο φίλος μας ο g-task μπορεί να τους υποψιαστεί ενδεχομένως.
 
Μπλουζα