G-tsak, fue, 2011 grafts, 29/8/2011

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

γεια σου φιλε κι απο εμενα καλα αποτελεσματα να χεις κιολας δεν εχω διαβασει ολο το θεμα σου αλλα στην αρχη περιγραφεις τη περιπτωση σου σαν nw3 κατι που αποτι ειδα στισ αρχικες φωτο δε συμβαδίζει με τη πραγματικοτητα απλα ειχες μια αραιωση κυριως πισω η hairline σου ηταν σε σωστη θεση δε νομιζω να τη κατεβασες κι αλλο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

koskar είπε:
Τελικά δεν ισχύουν τα 2200 αλλά τα 2011;;; Πάντως και εγω δεν πολυ-κατάλαβα αυτά που έγραψες. Το θέμα που δεν σου έβαλαν επιπλεον grafts έχει να κάνει τελικά με αυτά που σου έβγαλαν από την δότρια; Εφοσον ισχύει αυτό γιατι δεν προχωρήσανε και την επόμενη ημέρα σε εξαγωγή τα παραπάνω grafts; Είχε να κάνει με την δότρια περιοχή σου, που δεν υποστήριζε παραπάνω από 2000 grafts; Στην θέση σου θα προσπαθούσα να διαπραγματευτώ σε κάθε περίπτωση πιο ευνοικη μεταχείριση (σε ότι αυτό μπορεί να μεταφράζεται για σένα) για την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να ξαναπάς για μεταμόσχευση εφόσον παραδέχτηκαν το λάθος υπολογισμό (μην το αφήνεις έτσι).
Για να μην αγχώνεσαι θεωρώ ότι σε κάθε περίπτωση θα έχεις ικανοποιητικό αποτέλεσμα και στην επόμενη μεταμόσχευση θα είσαι πιο έμπειρος...

ναι koskar 2011 είναι τα τελικά grafts. Απλά με το που βγήκα και μου είπαν σπαστα να νούμερα απο τα grafts ανα περιοχή, και εγώ μόνος μου κατά προσέγγιση τα υπολογισα 2100-2200. Το γράφω και πιο πίσω στο νήμα. Την άλλη μέρα μου έδωσαν το τελικό νούμερο grafts ότι είναι 2011.
Η δότρια (πίσω) υποστήριζε και άλλα grafts να δώσει, νομίζω εκεί έγινε ο κακός υπολογισμός ότι δεν βγάλαμε πολλά. Αυτά βέβαια είναι δικές μου σκέψεις. Ο ιατρός μου είπε ότι έχω γενικά καλή δότρια και για μελλοντική χρήση...
Μου είπε ο Φιουρής να κάνουμε συμπληρωσούλα τον Δεκέμβρη, αλλά θα δούμε. Ανάλογα και τα λεφτά και τα κέφια που θα έχουμε! Εννοείται ότι απο κάτι τέτοια μαθαίνεις και γι αυτό και εσύ να είσαι σχολαστικός, πριν μπεις για την επέμβαση και σε κουρέψουν (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ) ρώτα τους "ποσα θα βγάλουμε απο πίσω" "πόσα θα βγάλουμε απο πλάγια" για να μπορείς να νιώθεις και πιο σίγουρος ότι δεν θα σου κάνουν ένα παρόμοιο λάθος σαν το δικό μου.
Εννοείται ότι στη δεύτερη θα είμαι πιο σχολαστικός και εγώ!
Καλά να είμαστε πάνω απο όλα!!! :)

Georgex6 είπε:
γεια σου φιλε κι απο εμενα καλα αποτελεσματα να χεις κιολας δεν εχω διαβασει ολο το θεμα σου αλλα στην αρχη περιγραφεις τη περιπτωση σου σαν nw3 κατι που αποτι ειδα στισ αρχικες φωτο δε συμβαδίζει με τη πραγματικοτητα απλα ειχες μια αραιωση κυριως πισω η hairline σου ηταν σε σωστη θεση δε νομιζω να τη κατεβασες κι αλλο

Ευχαριστώ φίλε George6!!
Είναι nw3 η περιπτωσή μου! χαίρομαι που οι φωτογραφίες ξεγελούν :D μου το είπαν και στον hasson που είχα στείλει φωτος και απο εδώ που με είδαν απο κοντά (η περίπτωση μου είναι το nw - μπιφτέκι)!
Την hairline όχι δεν την κατέβασΑ. Δεν την πείραξα καθόλου! Μόνο crown!!
 

Hairboost

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Και να εισαι τρομερα σχολαστικος που λες, αντε τωρα να ξερεις αμα σου λενε αληθεια, οτι εβγαλαν πχ 2500 grafts και οχι 2000.......
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

g-tsak είπε:
Μου είπε ο Φιουρής να κάνουμε συμπληρωσούλα τον Δεκέμβρη, αλλά θα δούμε. Ανάλογα και τα λεφτά και τα κέφια που θα έχουμε!

Μεγαλο λαθος να πας να κανεις κατι τετοιο οταν θα εισαι στους 3 μηνες απ την πρωτη επεμβαση.......δε θα εχουν φυτρωσει καν οι τριχες της πρωτης....
δε γινεται να πας για δευτερη γιατι ο γιατρος μπορει να βλεπει κενο σποτ....αλλα να προκειται εκει να φυτρωσει τριχα η οποια ακομα δεν εχει ξεκινησει το growth της....οποτε θα σου καταστρεψει και αυτη που θα πηγαινε να βγει και αυτη που θα παει να φυτεψει......εκτος κι αν μιλουσε μονο για το κομματακι που σου αφησαν τωρα ακαλυπτο....να σου συμπληρωσει μονο αυτο....αλλα και παλι μπορουσε να το κανει και τωρα....φυε ειναι δεν ειναι στριπ....τεσπα...

** Καλη επιτυχια.....αν και απ οτι ειδα στις φωτο....πιο πολυ σου παει το κοντο μαλλι 1η σκαλα που τα πηρες οταν πηγες για το φυε....παρα πριν που τα ειχες πιο μακρυα....γενικα πιστευω οτι αφου δεν εχει υποχωρησει το χερλαιν σου....μπορεις να υποστηριξεις ανετα το στυλ κουρεματος ολα 1η -2η σκαλα και σου πηγαινει κιολας....
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Και εγώ συμφωνώ με τον Πάνο. Νέα μεταμόσχευση μετά από 1 χρόνο ...
Να είσαι αισιόδοξος πάντως ...
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Hairboost είπε:
Και να εισαι τρομερα σχολαστικος που λες, αντε τωρα να ξερεις αμα σου λενε αληθεια, οτι εβγαλαν πχ 2500 grafts και οχι 2000.......

έχεις δίκιο... αλλά και εμένα θα μπορούσαν να μου έχουν πει πχ 2100 και όχι 2011 μοσχεύματα... τώρα μπορεί να μου βάλαν και 1700! :knup:
απλά εκεί που μπορείς να είσαι σχολαστικός είναι στο απο ποια μέρη να γίνει η εξαγωγή grafts (λέω εγώ)...

Hairboost είπε:
Περιμενουμε και τις φωτο σου!!!

έχω φέρει εδώ δικιά μου φωτογραφική αλλά δεν βγαίνουν καλές οι φώτος... θα κάνω άλλο ένα τεστ και αν βγουν καλές θα τις ανεβάσω, αλλιώς την δευτέρα το πρωί θα πω στην hdc να με βγάλουν καμιά φώτο εκεί!

@Panos1982
Για να καλύψουμε το κενό που αφήσαμε μόνο είπαμε, όχι για κάτι άλλο!!
Σε ευχαριστώ πάντως...
και εδώ μου είπαν ότι μου πάει πιο πολύ το κούρεμα έτσι... Λες να αρχίσω να το σκέφτομαι :D

@Tropheus
Ευχαριστώ Τροφέα... Απλά ξέρεις στεναχωρήθηκα λιγάκι με το κενό που δεν μου κάλυψαν, αλλά ελπίζω να μη φαίνεται τόσο...

Να ρωτήσω... οι κοκκινίλες απο πλάγια πότε περίπου αρχίζουν να φεύγουν;;;
Γενικά, πότε μπορώ να αρχίσω να εμφανίζομαι δημόσια και οι αλλοι να μην κατάλαβαν ότι έκανα μεταμόσχευση;
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Μου ήρθε έμπνευση και βρήκα σταθερό μέρος για φωτος!!! Την βάση της τηλεόρασης (χαζός που δεν το είχα σκεφτεί τόσο καιρό!!!!)
Στην φωτογραφία που δείχνω την κορυφή της κεφάλας μου, έχω κάνει έναν κόκκινο κύκλο δειχνοντας σας σε ποιο σημείο ήθελα επιπλέον grafts.
 

Συνημμένα

  • plagia-aristera.jpg
    plagia-aristera.jpg
    930.2 KB · Προβολές: 450

koskar

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Για τα grafts που αναφέρεις μπορείς να κάνεις εναν τουλάχιστον πρόχειρο υπολογισμό για να δεις εάν επαληθεύεται προσεγγιστικά ο αριθμός που σου δώσανε. Μέτρησε σε cm2 την περιοχή που καλύψανε και ρώτησε την πυκνότητα κάλυψης που σου κάνανε ή τυχόν συμφωνήσατε εξαρχής και τσεκαρε το τελικό νούμερο.
Το γενικότερο σου πλάνο φαντάζομαι ότι περιλαμβάνει στο μεσοπρόθεσμο μέλλον (όχι άμεσα να έχουν περάσει τουλάχιστον 2 χρόνια μην ξεχνάς ότι είσαι <30) δέυτερη μεταμόσχευση εκτός και εάν συμβιβαστεις με την όποια εικόνα σου και πλέον δεν σε απασχολεί η όποια αραίωση. Οπότε μην αγχώνεσαι θα έχεις και δευτερη & τριτη ευκαιρεία να καλύψεις - διορθώσεις τα όποια κενα προκύπτουν.
Βεβαια είναι γεγονος ότι η όλη διαδικασία είναι λίγο εως πολύ μπελαλιδική όπως και αρκετά κοστοβόρα αλλά χωρίς θυσίες δεν γίνεται να αποκτήσεις το επιθυμητό αποτέλεσμα...
Καλή επιστροφή στα πάτρια εδάφη και συντομα να είσαι NW2 και επίσημα!!!!
 

Mouratidis

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Σου ευχομαι και εγω ενα καλο αποτελεσμα που δεν θα θελει δευτερη μεταμοσχευση. Δεν καταλαβα 100% τους λογους/δικαιολογιες που σου ειπαν για το οτι δεν καλυψαν την συγκεκριμενη περιοχη αλλα ισως να μην εχει μεγαλη σημασια τωρα εκ των υστερων
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

@ Mouratidis
Thnx!!! Μακάρι να μη φτάσουμε σε 2η μεταμόσχευση... Θα δούμε...
Λαθος υπολογισμός κάλυψης (με λίγα λόγια!)

@koskar
Σε ευχαριστώ koskar!! Θα τα πούμε και περαιτέρω εμείς!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Mouratidis

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Πιστευω και εγω οτι ο υπολογισμος του αριθμου των γραφτ που χρειαζονται πριν τη μεταμοσχευση για να επιτευχθει το επιθυμητο αποτελεσμα, πρεπει να ειναι πιο σχολαστικος ωστε να μην υπαρχουν αυτα τα λαθη μετα το περας.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Mouratidis είπε:
Πιστευω και εγω οτι ο υπολογισμος του αριθμου των γραφτ που χρειαζονται πριν τη μεταμοσχευση για να επιτευχθει το επιθυμητο αποτελεσμα, πρεπει να ειναι πιο σχολαστικος ωστε να μην υπαρχουν αυτα τα λαθη μετα το περας.

Όταν κάνεις FUE έχεις την "πολυτέλεια" να συνεχίζεις να βγάζεις grafts μέχρι να καλυφθεί όλη η περιοχή που επιθυμείς (αρκεί να επαρκεί η δότρια).
Δε χρειάζεται να έχεις προϋπολογίσει τίποτα πέρα από τα της τσέπης σου ...
 

koskar

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

tropheus είπε:
Όταν κάνεις FUE έχεις την "πολυτέλεια" να συνεχίζεις να βγάζεις grafts μέχρι να καλυφθεί όλη η περιοχή που επιθυμείς (αρκεί να επαρκεί η δότρια).
Δε χρειάζεται να έχεις προϋπολογίσει τίποτα πέρα από τα της τσέπης σου ...
Στην FUE υπάρχει το θεωρητικό άνω όριο των 3.000grafts.
Οπότε λαμβάνοντας αυτό υπόψιν που είναι το καλύτερο σενάριο για την εξαγωγή (εφόσον το υποστηρίζει η τσέπη & η δότρια), κατόπιν ακολουθούνται τα ακόλουθα βήματα:
1) συμφωνείτε προσεγγιστικά η περιοχή κάλυψης και μετράμε τετραγωνικά εκατοστά .Εστω λοιπόν για παράδειγμα ότι η περιοχή αραιωσης που θέλουμε να καλύψουμε με την HT είναι 10cmx7cm=70cm[sup]2[/sup].
2) συμφωνείτε η πυκνότητα, δηλαδή τα grafts ανά cm[sup]2[/sup]. Ανάλογα με την περιοχή, αυτη (η πυκνότητα) μπορεί να μεταβάλλεται αλλά μας αρκεί ένας μέσος όρος. Έστω λοιπόν στο παράδειγμα μας ότι η πυκνότητα ορίζεται στα 40grafts/cm[sup]2[/sup].
3) κάνουμε τους υπολογισμούς μας, όπου τελικά χρειαζόμαστε 70cm[sup]2[/sup] * 40grafts/cm[sup]2[/sup] = 2.800grafts και μας μένουνε καβαντζα 200grafts για πασαλίματα...
Τώρα εάν η αρχική περιοχή κάλυψης είναι 100cm[sup]2[/sup] ή θα κατεβάσουμε την πυκνότητα (σε 30grafts/cm[sup]2[/sup]) ή θα μειώσουμε την επιφάνεια που θα καλύψουμε.
Πάντως σε κάθε περίπτωση θεωρώ βασικό πριν προχωρήσει ο γιατρός να έχουν καθοριστεί με συγκεκριμένα νούμερα:
i) η περιοχή κάλυψης (σε cm[sup]2[/sup])
ii) η πυκνότητα (μέσος όρος σε grafts/cm[sup]2[/sup])
iii) ο αριθμός των grafts που θα εξαχθούν για να υποστηρίξουν τα παραπάνω.

Αυτά στην θεωρία, στην πράξη λίγο πριν την μεταμόσχευση πολλές φορές με το άγχος και τις βιασύνες ενδεχομένως και εμείς οι ίδοι (οι πελάτες) αμελούμε και δεν είμαστε όσο σχολαστικοί χρειάζεται. Βεβαια αυτό αποτελεί υποχρέωση της κλινικής, για αυτό άλλωστε πληρώνεται ένα τεράστιο ποσό για 2-3 ημέρες (χρονική διάρκεια μεταμόσχευσης) που οι περισσότεροι από εμάς το βγάζουμε σε 12 μήνες ή 365 ημέρες...
 

Hopefull

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

gtsak καλη επιτυχια και απο μενα αλλα δεν μπορω να μη το ρωτησω.... το θεμα σου μου χει κινησει την περιεργεια!!!!


...το propecia ποσο καιρο πριν τη μεταμοσχευση το ξεκινησες?

Του εδωσες την ευκαρια για ενα χρονο για να δεις τι επιδραση θα εχει στα μαλλια σου και ειδικα στο crown pου κανει θαυματα?

Στο λεω γιατι βλεπω οτι ετσι κι αλλιως το παιρνεις!
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

hopefull είπε:
gtsak καλη επιτυχια και απο μενα αλλα δεν μπορω να μη το ρωτησω.... το θεμα σου μου χει κινησει την περιεργεια!!!!


...το propecia ποσο καιρο πριν τη μεταμοσχευση το ξεκινησες?

Του εδωσες την ευκαρια για ενα χρονο για να δεις τι επιδραση θα εχει στα μαλλια σου και ειδικα στο crown pου κανει θαυματα?

Στο λεω γιατι βλεπω οτι ετσι κι αλλιως το παιρνεις!

Ευχαριστώ πολύ hopefull!!
Ναι, φινα παίρνω εδώ και 2 χρόνια και συνεχίζω ακάθεκτος! O Φιουρής και οι άλλοι ιατροί μου είπαν ότι αυτό μου κρατάει το crown σε μία σχετικά καλύτερη κατάσταση, σε σχέση αν δεν το έπαιρνα καθόλου!
 

g-tsak

New Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

tropheus είπε:
Όταν κάνεις FUE έχεις την "πολυτέλεια" να συνεχίζεις να βγάζεις grafts μέχρι να καλυφθεί όλη η περιοχή που επιθυμείς (αρκεί να επαρκεί η δότρια).
Δε χρειάζεται να έχεις προϋπολογίσει τίποτα πέρα από τα της τσέπης σου ...

Εμένα τότε γιατί δεν μου έβγαλαν παραπάνω??? :(
όμως γενικά πρέπει να προσεχτεί ο τρόπος με τον οποίο βγάζεις τις τρίχες απο την δότρια. Γιατί ο Μαρας μου έλεγε ότι έχει δει αποτελέσματα και απο κακή FUE...

Ασχετο.... Πολλοί ισπανοί και ιταλοί βρε παιδί μου!!!
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

g-tsak είπε:
Εμένα τότε γιατί δεν μου έβγαλαν παραπάνω??? :(

Έλα μου ντε ... :chinscratch :chinscratch :chinscratch
Εγω πάντως είπα παραπάνω τι μπορεί να σκεφτεί κάποιος πονηρός (όχι εγώ) ...
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

Συγχαρητήρια στον φίλο και καλά αποτελέσματα. Επιτηρώ στενά το θέμα περιστατικών HDC γιατί έχω αποφασίσει πως όταν θα την κάνω την δουλειά θα ειναι με αυτούς με στριπ. Το θέμα ειναι το πότε μιας και βλέπω το νεο σχήμα θεραπείας πως πάει για μερικούς μήνες μιας και οι κρόταφοι έχουν ζοριστεί αρκετά. Δεν κρύβω πως η μεταχείριση του φίλου εδώ με προβλημάτισε και κάποιες απαντήσεις δεν με έπεισαν.
 

Hairboost

Member
Απ: Μεταμόσχευση μαλλιών - FUE - HDC - 29/8/2011

g-tsak είπε:
Εμένα τότε γιατί δεν μου έβγαλαν παραπάνω??? :(
όμως γενικά πρέπει να προσεχτεί ο τρόπος με τον οποίο βγάζεις τις τρίχες απο την δότρια. Γιατί ο Μαρας μου έλεγε ότι έχει δει αποτελέσματα και απο κακή FUE...

Ασχετο.... Πολλοί ισπανοί και ιταλοί βρε παιδί μου!!!
Πηγαινουν και απο αλλες χωρες στην Κυπριακη.....? μαλιστα, καλο αυτο!
 
Μπλουζα