fungoral

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mlks

New Member
Απ: fungoral

Fungoral...τι ακριβως καλο υπαρχει σχετικα με αυτο το πραγμα?Το οτι το βαζεις για 2 εβδομαδες και μετα σε 7 μερες επανεμφανιζεται η δερματιτιδα και η πιτυριδα?Η μονη 'λυση' ειναι αυτη που εκανε εγω πριν απο 500 χρονια,που απλως το χρησιμοποιουσα συνεχεια,με αποτελεσμα να παθω κατι σαν ανοσια,και να μην εχει μηδενικη δραση.θα ελεγα ΜΑΚΡΙΑ!
 

show_palmettos

New Member
Απ: fungoral

παρε το fungoral cream που μειωνει την παραγωγη σμηγματος,την παραγωγη διυδροτεστοστερονης,που ειναι φυσικα απειρως καλυτερη απτο σαμπουαν fungoral
 

Stelios06

New Member
Απ: fungoral

Γεια σας!! Είμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα την αποψη σας σε 2 προβληματα που αντιμετωπιζω. Κατ'αρχας εχω πολυ εντονη πυτιριδα κυριως στην περιοχη του κεφαλιου πανω απο το κουτελο, δλδ εντονο κνησμο, κοκκινιλες, πολλα λεπια κτλ. Το δερμα μου ειναι (πολυ) λιπαρο και γι'αυτο οι νιφαδες κολλανε στα μαλλια. Εχω χρησιμοποιησει παρα πολλα προιοντα : Vichy Dercos, Kertyol Ducray, Kelual Ds Ducray και Apivita για πυτιριδα σε λιπαρα μαλλια(κατοπιν παροτρυνσης δερματολογου) με παροδικα αποτελεσματα. Πριν απο 10 μερες ξεκινησα θεραπεια κατα της ακμης με ισοτρετινοινη (Curacne 50mg-- αντιστοιχο του Roaccutane) και το προβλημα της πιτυριδας εχει επειδεινωθει πολυ, λογω της ξηροτητας που προκαλει η συγκεκριμενη θεραπεια. Να φανταστειτε οτι 2 βραδια δεν μπορουσα να κοιμηθω απο την εντονη φαγουρα!!! Τελικα πηρα τηλ. τον δερματολογο και μου ειπε να χρησιμοποιω για 2 μηνες το σαμπουαν Fungoral 2 φορες την εβδομαδα. Ομως δεν μου ειπε αν πρεπει να παρω το 1% ή το 2%. Δεδομενου οτι εχω εντονη φαγουρα και κοκκινιλες ποιο απο τα δυο να επιλεξω? Επισης παιρνω τα χαπια Cystine B6 Zinc της Bailleuil-Biorga για τη μειωση της τριχοπτωσης. Να τα σταματησω επειδη λογω Zinc θα αλληλεπιδρασουν με το Fungoral? Τελος, ποιο σαμπουαν μου προτεινετε να χρησιμοποιω ενδιαμεσα του Fungoral το οποιο να ταιριαζει με τα προβληματα που αντιμετωπιζω?
 

sofo85

New Member
Απ: fungoral

ezra είπε:
Τελικα το fungoral , που θεωρειται ,απ ο,τι εχω καταλαβει , απο τα καλυτερα και ειναι μερος του big3 , τί ποσοστο συμμετοχης εχει σε μια επιτυχημενη θεραπεια ?
Τα βασικα ειναι η μινοξιδιλη και το dht blocker ,ετσι δεν ειναι ? Ξεκινησα προσφατα μινοξιδιλη + propecia , αλλα σαμπουαν δε βαζω κατι . Αξιζει τον κοπο ή ειναι ενα π.χ. 5% της θεραπειας ?
προσωπικα πιστευω οτι αξιζει τον κοπο ακομα και 5 % να συνεισφερει στην θεραπεια,εξαλλου το κοστος του δεν ειναι μεγαλο και δεν εχει παρενεργειες εαν δεν το παρακανεις στην χρηση του.
 

zoltan

New Member
Απ: fungoral

Παιδια μια ερωτηση..αν χρησιμοποιω fungral δυο φορες την εβδομαδα..μεχρι ποσους μηνες μπορω να το χρησημοπιοω???η δεν υπαρχει προβλημα???ευχαριστω,, ;)
 

tsiou

New Member
Απ: fungoral

zoltan είπε:
Παιδια μια ερωτηση..αν χρησιμοποιω fungral δυο φορες την εβδομαδα..μεχρι ποσους μηνες μπορω να το χρησημοπιοω???η δεν υπαρχει προβλημα???ευχαριστω,, ;)

γειά σου φίλε μου,

εμένα προσωπική μου άποψη είναι τα σαμπουάν κετοκοναζόλης όχι πάνω απο 2 φορές την εβδομάδα ...


και σε κάθε μπουκαλάκι που τελειώνει (ίσως να κρατάει και 6μηνο) να σταματάμε την χρήση του 1 μήνα για να ξεκουράζεται το κεφάλι μας ...


Υ.Γ. καλύτερα να είμαστε περισσότερο επιφυλακτικοί και ας μας μείνουν λιγότερα μαλλιά
 

zoltan

New Member
Απ: fungoral

σε ευχαριστω μιχαλη..και εγω την ιδια αποψη εχω... :) απλως μολισ τελειωσα το πρτωτο μπουκαλακι και ηθελα να ρωτησω...
 

Geo24

New Member
Απ: fungoral

Καλησπερα παιδες!

Καταρχας συγχαρητηρια για το φορουμ σας!
Περασα απειρη ωρα σημερα διαβαζοντας το. Αποφασισα να γραψω ενα ερωτημα μου εδω.

Ειμαι 24 ετων και εδω και 6 μηνες παρατηρησα μια αραιωση στις τριχες των κροταφων και στην κορυφη. Το μαλλι μου γενικα ειναι πολυ πυκνο και ο δερματολογος μου ειπε πως εχω δυνατη τριχα.

Παρολα αυτα και παροτι η αραιωση δεν ειναι εμφανης σε αλλους, εγω που ξερω τον εαυτο μου θορυβηθηκα και ειπα να ρωτησω καποιον που ξερει καλυτερα.

Να αγορασω καποιο fungoral με τη λογικη μαγειρεψε πριν πεινασεις ή μπορει να μου δημιουργησει καποιο προβλημα εκει που δεν υπαρχει?

Ευχαριστω πολυ και συγγνωμη εαν κουρασα :)
 

Stelios06

New Member
Απ: fungoral

Γεια σας!! Μηπως γνωριζει κανεις αν ο ψευδαργυρος αλληλεπιδρα με την κετοκοναζολη--δραστικη ουσια του Fungoral?(νομιζω οτι και αλλος χρηστης του forum εκανε την ιδια ερωτηση αλλα εμεινε αναπαντητη)

Ευχαριστω!! :)
 

tsiou

New Member
Απ: fungoral

Geo24 είπε:
Καλησπερα παιδες!

Καταρχας συγχαρητηρια για το φορουμ σας!
Περασα απειρη ωρα σημερα διαβαζοντας το. Αποφασισα να γραψω ενα ερωτημα μου εδω.

Ειμαι 24 ετων και εδω και 6 μηνες παρατηρησα μια αραιωση στις τριχες των κροταφων και στην κορυφη. Το μαλλι μου γενικα ειναι πολυ πυκνο και ο δερματολογος μου ειπε πως εχω δυνατη τριχα.

Παρολα αυτα και παροτι η αραιωση δεν ειναι εμφανης σε αλλους, εγω που ξερω τον εαυτο μου θορυβηθηκα και ειπα να ρωτησω καποιον που ξερει καλυτερα.

Να αγορασω καποιο fungoral με τη λογικη μαγειρεψε πριν πεινασεις ή μπορει να μου δημιουργησει καποιο προβλημα εκει που δεν υπαρχει?

Ευχαριστω πολυ και συγγνωμη εαν κουρασα :)

γειά σου φίλε μου, καλώς ήρθες ...


πιστεύω ότι όλοι σχεδόν οι άντρες έχουν κάποιο πρόβλημα αραίωσης, εκτός απο ελάχιστους ...

απο τη στιγμή που παρατηρείς έστω και λίγο κάποιο πρόβλημα θα πρότεινα να χρησιμοποιείς σαμπουάν κετοκοναζόλης 2% 1 φορά την εβδομάδα για λόγους προφύλαξης ... και αν θες να είσαι ακόμα πιο επιφυλακτικός κάθε 2-3 μήνες χρήσης σταμάτα για 1 μήνα και μετά πάλι ξανά ...

δε βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν το βάζεις τοοοσο αραιά ...

επίσης αγόρασε κάποιο φυτικό σαμπουάν απο φαρμακείο και σταμάτα να αγοράζεις απο super market ... και επίσης στα φαρμακεία δεν έχουν ασχοληθεί αν η κετοκοναζόλη βοηθά στην τριχόπτωση, οπότε αν ρωτήσεις θα σε κοιτάνε σαν να ήρθες απο τον Άρη ...



Stelios06 είπε:
Γεια σας!! Μηπως γνωριζει κανεις αν ο ψευδαργυρος αλληλεπιδρα με την κετοκοναζολη--δραστικη ουσια του Fungoral?(νομιζω οτι και αλλος χρηστης του forum εκανε την ιδια ερωτηση αλλα εμεινε αναπαντητη)

Ευχαριστω!! :)

γειά σου φίλε μου ...

αν έχω καταλάβει καλά ο ψευδάργυρος (zinc) αλληλεπιδρά αρνητικά με την μινοξιδίλι ... γι' αυτό λένε ότι καλό είναι να αφήνεις 3-4 ώρες αν έχεις λουστεί με σαμπουάν που να έχει ψευδάργυρο. με σαμπουάν κετοκοναζόλης δεν έχω ακούσει κάτι, ούτε για κάποιες πολυβιταμίνες που έχουν ψευδάργυρο ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Geo24

New Member
Απ: fungoral

Μιχαλη ευχαριστω!
Ρωταω γιατι ειχα διαβασει ενα ποστ απο ενα φιλο που ανεφερε οτι παρατηρησε τριχοπτωση μετα τη χρηση του συγκεκριμενου σαμπουαν και πως αναφερει στις οδηγιες οτι μπορει να προκαλεσει κατι τετοιο.
Οποτε επουδενι δε θελω να παω για..μαλλι και να βγω κουρεμενος!
Να το χρησιμοποιησω λοιπον εστω και με χρηση μια φορα την εβδομαδα ή οντως ρισκαρω να παθω καποιο προβλημα εκει που δεν υπαρχει?
Και παλι ευχαριστω για την απαντηση.
 

Stelios06

New Member
Απ: fungoral

Eυχαριστω πολυ Μιχαλη!!
Με εβγαλες απο το διλημμα να σταματησω ή οχι κατι βιταμινες οι οποιες περιεχουν ψευδαργυρο(zinc).
 

takis7

New Member
Απ: fungoral

παιδες με τρωει η απορεια,λουζεται κανεις σας με νιζοραλ,και αν ναι δεν εχω δει κανεναν να το αναφερει στην υπογραφη του? καλω οποιον εχει γνωμη η εμπειρια να πει κατι γιατι το βλεπω καθε μερα στην πρωτη σελιδα και ειπε και καλα λογια και ο ακηςadmin και μαλλον θα το δοκιμασω γιατι μονο με propecia δε βλεπω βελτιοση ουτε καν σταθεροποιηση της τρχπτσης
 

tatini

New Member
Απ: fungoral

Προσωπικά η εμπειρία μου από τα κετοκοναζολούχα σκευάσματα (σαμπουάν, κρέμα) είναι κακή. Μετά από λίγες μόλις χρήσεις παρατήρησα την τρίχα πιο λεπτή και πιο θαμπή. Παρατήρησε κανείς άλλος κάτι ανάλογο;
 

heyya

New Member
Απ: fungoral

Με την κρέμα είδα, όταν στην αρχή και έχοντας αρκετά κοντό μαλλί μου φαινόντουσαν λεπτά μετά την χρήση της. Μέχρι να κάνω μπανάκι επανερχόταν. Τώρα με πιο μακρύ μαλλί είναι ok.
 

tsiou

New Member
Απ: fungoral

tatini είπε:
Προσωπικά η εμπειρία μου από τα κετοκοναζολούχα σκευάσματα (σαμπουάν, κρέμα) είναι κακή. Μετά από λίγες μόλις χρήσεις παρατήρησα την τρίχα πιο λεπτή και πιο θαμπή. Παρατήρησε κανείς άλλος κάτι ανάλογο;


εγώ προσωπικά έχω κλείσει πάνω απο 1 χρόνο χρησιμοποιώντας σαμπουάν κετοκοναζόλης 2% περίπου 2 φορές την εβδομάδα, 3 ημέρες κενό ...

και περίπου 6 μήνες κρέμα κετοκοναζόλης 2% περίπου 2 φορές την εβδομάδα, 3 ημέρες κενό ...


αυτό που παρατήρησα είναι αρκετή μείωση της τριχόπτωσης ... αυτό για τα θαμπά μαλλιά καμία σχέση σε εμένα τουλάχιστον ... αυτό για την λέπτυνση της τρίχας δεν το έχω παρατηρήσει με την κετοκοναζόλη ...

αυτό το είχα παρατηρήσει όμως με τη χρήση μινοξιδίλις ... στους κροτάφους μου είχε κάνει εντύπωση η "διαφορετικότητα" των τριχών ... μάλλον πιο λεπτές ... αυτό όμως ίσως εξηγείται επειδή "κρατάει" περισσότερο τις τρίχες ... που βέβαια είναι αποδυναμομένες ... το ίδιο ίσως και με την κετοκοναζόλης αν και δεν έχω παρατηρήσει κατι παρόμοιο ...

μήπως άλλαξες διατροφή, συνήθειες ή κάτι άλλο που μπορεί να επηρέασε ???
 

tatini

New Member
Απ: fungoral

Διατροφή άλλαξα προς το καλύτερο... δεν άλλαξα κάτι άλλο, δεν πήρα κάποιο νέο φάρμακο, δεν άρχισα να δίνω κάτι (είτε τρόφιμο είτε φάρμακο) στον οργανισμό μου ώστε να πω ότι μπορεί να φταίει αυτό. Πάντως αλλιώς θα φανεί σε εσένα που είσαι νόργουντ ένα (γεμάτο κεφάλι) η λέπτυνση της τρίχας και αλλιώς σε εμένα που έχω έτσι κι αλλιώς λεπτά μαλλιά. Κοίτα, μπορεί και να μην τα λεπταίνει, μπορεί απλώς να τα κάνει να φαίνονται πιο λεπτά και να μην γυαλίζουν. Πάντως προσωπικά δε μου κάνει στην παρούσα φάση... Θέλω να συμπληρώσω έναν χρόνο να δω ένα αποτέλεσμα αξιοσημείωτο με φίνα και ριγκέιν και βλέπουμε...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα