Fungoral εξαφανίστηκε (;)

nikolakis

Well-Known Member
Χιλια δυο ειναι αδερφε και για μινοξ-φινα που λεει μια μεγαλη μεριδα, παπαριες λενε. Εγω ας πουμε σημερα εφαγα ηλιο στη μαπα και εχει μουδιασει το κεφαλι σαν εξαλλο. Επισης ολοι πινουν 3-4 καφεδες, αλλοι καπνιζουν και η λιστα δεν εχει τελειωμο.
Τα πιο πολλά είναι στο μυαλό, εγώ ξεκίνησα φίνα κ ήμουν κομπλέ από την ώρα που άρχισα να σκέφτομαι όμως μαλακιες του στυλ( μα γιατί δεν έχω παρενέργειες μα γιατί μου σηκώνεται ακόμη κτλ) άρχισα να έχω θέμα ψυχολογικό κ τώρα κάθε φορά που το σκέφτομαι δε σηκώνεται ούτε με γερανό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

karampalikis

Active Member
Χιλια δυο ειναι αδερφε και για μινοξ-φινα που λεει μια μεγαλη μεριδα, παπαριες λενε. Εγω ας πουμε σημερα εφαγα ηλιο στη μαπα και εχει μουδιασει το κεφαλι σαν εξαλλο. Επισης ολοι πινουν 3-4 καφεδες, αλλοι καπνιζουν και η λιστα δεν εχει τελειωμο.
Δεν διαφωνώ μαζί σου αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είχα κανένα άγχος για το fungoral το αντίθετο μάλιστα, ειδικά από την στιγμή που μου σταμάτησε την ΣΔ.
Δεν παίρνω όρκο ότι ευθύνεται αυτό αλλά ενώ το είχα σταματήσει και είχαν υποχωρησει οι πονοκεφαλοι μόλις το ξανάρχισα επέστρεψαν.
Και το σαμπουάν δεν επηρεαζει μόνο το τριχωτό αλλά όλο το κεφάλι σε καποιο βαθμό
 

thatcher

Active Member
Αν μπορούσα να λουζομαι και καθε μερα θα το εκανα. Το μονο που μετα απο καθε λουσιμο ηρεμει το κεφαλι μου απο φαγουρα και την αισθηση σαν τσιμπημα απο τριχες που πεφτουν
 

makis25

Well-Known Member
Αν μπορούσα να λουζομαι και καθε μερα θα το εκανα. Το μονο που μετα απο καθε λουσιμο ηρεμει το κεφαλι μου απο φαγουρα και την αισθηση σαν τσιμπημα απο τριχες που πεφτουν
υπολογιζω απο τοτε που ξεκινησες φινα και κετοκοναζολη , και πιστευω πως μεχρι τον επομενο μηνα αντε μεχρι πρωτοχρονια θα εχεις ανακουφιση απο συμπτωματα και τριχοπτωση και θα εχεις και νεες και πιο παχιες τριχες . Αν ερθει γεναρης και ακομη ξύνεσαι πες το εδω
 

karampalikis

Active Member
Αν μπορούσα να λουζομαι και καθε μερα θα το εκανα. Το μονο που μετα απο καθε λουσιμο ηρεμει το κεφαλι μου απο φαγουρα και την αισθηση σαν τσιμπημα απο τριχες που πεφτουν
Είναι καλό το fungoral αλλά μην το παρακάνεις......δεν είναι σαν τα συνηθισμένα σαμπουάν
 

makis25

Well-Known Member
νομιζω το ξαναγραψα τις προαλες , το χειροτερο ειναι το fungoral , το καλυτερο για εμενα το neo-egmol . To πιο σημαντικό βεβαια ειναι να βγαινει μαλλι , να παχαινει , να πολεμαμε τη φαλακρα . Απο αυτη τη πλευρα τα αποτελεσματα ολα ιδια ειναι . Να θυμισω οι 2 μηχανισμοι με τους οποιους βγαζει μαλλι η κετο ειναι ανεξαρτητοι μεταξυ τους , δουλευει και σαν αντιανδρογονο τοπικα, και προκαλει και υπερτριχωση οπως η μινοξ . Και ο δευτερος μηχανισμος ειναι πιο ισχυρός . Αυτο το ξερουμε γιατι βγαζει τριχες οπου και να το βαλεις , οχι μονο στο κεφαλι . Ενω τα κλασσικα αντιανδρογονα ριχνουν τις τριχες πχ στο σωμα . Τωρα για την καθημερινη χρηση , διαβαζα μια μελετη σε ποντικια , οπου σε καθημερινη χρηση ειχε περιπου το 80% των αποτελεσματων της μινοξ στην τριχοφυΐα . Ειναι πολυ καλο αν σκεφτεις ποσες παραπανω παρενεργειες προκαλει η μινοξ απο την κετο
 

karampalikis

Active Member
Τωρα για την καθημερινη χρηση , διαβαζα μια μελετη σε ποντικια , οπου σε καθημερινη χρηση ειχε περιπου το 80% των αποτελεσματων της μινοξ στην τριχοφυΐα . Ειναι πολυ καλο αν σκεφτεις ποσες παραπανω παρενεργειες προκαλει η μινοξ απο την κετο
Μάκη δεκτά όλα όσα έγραψες πιο πριν......αλλά δεν θέλω να ακούσω για άλλη έρευνα πάνω σε ποντίκια. Και νερό να τους ρίξεις θα βγάλουν τρίχες.
 

FreeThinker

Well-Known Member
οσες φορες εχει γινει συζητηση περι φουνγκοραλ στο παρελθον, το πορισμα ηταν οτι καποιους τους βοηθαει στην τριχοπτωση, ενω σε καποιους αλλους την χειροτερευει. εγω οσες φορες το χα δοκιμασει θυμαμαι οτι μου εκανε την τριχα πουτ@ν@ και τα μαλλια μου φαινονταν πιο αραια μετα. μακαρι να σας βοηθαει εσας παιδια μηπως το ξαναρχισω
 

Harris_G

Well-Known Member
@FreeThinker σαφώς, αυτός είναι ο νόμος των θεραπειών που κάποιοι δε λένε να το καταλάβουν. ΚΑΘΕ οργανισμος ειναι διαφορετικός (αυτό ισχύει και στη φίνα και στη μίνοξ). Εγώ όπως είπα, έχω αρκετά λιπαρό κεφάλι και το γεγονός ότι στεγνώνει αρκετά το δέρμα, βοηθά στην περίπτωση μου. Άλλος που έχει ξηρό ή κανονικό δέρμα μπορεί να του επιδεινώσει την κατάσταση, όχι απλά να μη βοηθήσει.

Πάντως έχω διαβάσει και γω αρκετά και πολλοί ισχυρίζονται ότι φταίνε τα έκδοχα του σαμπουάν και όχι η κετοκοναζόλη per se. Πχ για αυτό το λόγο βγήκε στην Αμερική το Regenepure που έχει πιο φιλικά έκδοχα και υποστηρίζουν ότι είναι μια πιο εξευγενισμένη έκδοση του Nizoral. Κατ'εμέ λοιπόν, προσπάθησε λοιπόν να δοκιμάσεις άλλα σαμπουάν με κετοκοναζόλη. Τώρα το ότι όλα αυτά τα πιο ψαγμένα προϊόντα δε μπορούμε να τα βρούμε εύκολα εδώ στα Βαλκάνια, είναι άλλη ιστορία.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

thatcher

Active Member
Παλι αγνοειται το Fungoral. Τελειώνει σε 2-3 χρησεις ακομη και πηγα φαρμακειο να παρω αλλο. Δεν ειχε. Το γυρναω στο neo-egmol απο βδομαδα. Τελικά. Φαίνεται να ειναι κ περισσοτερα ml αυτο.
Επισης αλλαζω και σαμπουαν σε head&shoulders classic <καθημερινη χρηση> γιατι τζαμπα τα λεφτα μου με 2 της Apivita [ μπλε τριχοπτωση + καφε Dry Shampoo πιτυριδας ]
 

kwstas mpatsios

Active Member
καλημερα.. εχω παρει και εγω το φουγκοραλ απλα δεν γνωριζω πωσ να το χρισιμοποιησω καθως λουζομαι δυο φορεσ την μερα σινιθως μια το πρωι για να κανω το μαλι μου χρισημοποιοντας λακ και μια το βραδυ για να κανω εφαρμογη μινοχ. οποτε μπορω να λουζομαι καθιμερινα με αλο σαμπουαν η εαν το κανω αυτο χανω την δραση του φουγκοραλ?
 

Harris_G

Well-Known Member
καλημερα.. εχω παρει και εγω το φουγκοραλ απλα δεν γνωριζω πωσ να το χρισιμοποιησω καθως λουζομαι δυο φορεσ την μερα σινιθως μια το πρωι για να κανω το μαλι μου χρισημοποιοντας λακ και μια το βραδυ για να κανω εφαρμογη μινοχ. οποτε μπορω να λουζομαι καθιμερινα με αλο σαμπουαν η εαν το κανω αυτο χανω την δραση του φουγκοραλ?
Όχι ρε ψηλε 2 με 3 φορές τη βδομάδα τι 2 φορές την ημέρα είναι δυνατό σαμπουάν πρόσεχε θα σου στεγνώσει εντελώς το κεφάλι. Εγώ προτείνω βράδυ 5 - 10 λεπτά, στεγνώνεις τέλεια, regaine αφρό και ύπνο.
 

kwstas mpatsios

Active Member
Όχι ρε ψηλε 2 με 3 φορές τη βδομάδα τι 2 φορές την ημέρα είναι δυνατό σαμπουάν πρόσεχε θα σου στεγνώσει εντελώς το κεφάλι. Εγώ προτείνω βράδυ 5 - 10 λεπτά, στεγνώνεις τέλεια, regaine αφρό και ύπνο.
Συγνωμη δεν το διευκρινισα 2 φορεσ την μερα λουζομαι με αλο σαμπουαν απλα ετσι δεν ξερω αν δρα το φουγκοραλ το οποιο βαζω 2 φορεσ την εβδομαδα
 

Harris_G

Well-Known Member
Κανονικα δε κανει καθημερινο λουσιμο, ποσο μαλλον 2 φορες. Εκτος αν εχεις λιπαροτητα οπως εγω, τοτε το καθημερινο βοηθαει.
 

kwstas mpatsios

Active Member
ναι εχω αρκετη λυπαροτητα. γιατι δεν μου λυνει κανενασ την απορια ομως? ροταω και παλι, μετα απο το λουσιμο με φουγκοραλ την επομενη μερα αν λουστω με αλο σαμπουαν σταματαει η δραση του φουγκορακλ ???
 

georgexevo80

New Member
ναι εχω αρκετη λυπαροτητα. γιατι δεν μου λυνει κανενασ την απορια ομως? ροταω και παλι, μετα απο το λουσιμο με φουγκοραλ την επομενη μερα αν λουστω με αλο σαμπουαν σταματαει η δραση του φουγκορακλ ???

Όχι φιλε δεν σταματάει τη δράση του φουνγκοραλ άλλο σαμπουάν.. Αφού ιδανικά το φουνγκοραλ είναι για χρήση τρεις φορές την εβδομάδα, τις άλλες μέρες τι δηλαδή; Δεν θα λουζεσαι


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Harris_G

Well-Known Member
Παιδες καλησπερα, ξαναπηρα fungoral σημερα μου ξεκαθαρισε η φαρμακοποιος οτι τελειωσε η κατασταση ελλειψης (κοκκινη κάτι ειπε δε θυμαμαι), διατίθεται κανονικά.
 
Μπλουζα