Elithair Instabul - 02/11/20

Giorgos-3

Well-Known Member
Εξαιρετικά άσχημη η κατάσταση στην δοτρια. Δείχνει ξηλωμενη με μια μμ κ 3000g. Τουλάχιστον έτσι δείχνει στις Φώτος. Η ληπτρια δείχνει καλοσχηματισμένη κ μάλλον θα γίνει ωραία δουλειά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Aris81

Well-Known Member
Αν κάτι με προβληματίζει,είναι η εικόνα στους κροτάφους, που έγινε τις τελευταίες μέρες και αναρωτιέμαι αν 'ηταν η ώρα των grafts να πέσουν και το μαξιλάρι επέσπευσε τη διαδικασία στο πλάι ή αν συμβαίνει κάτι άλλο...
Σε κάθε περίπτωση,αν έχει πάει κάτι στραβά,ας είναι σε εκείνο το σημείο,γιατί αν γίνει κάτι τέτοιο στη Hairline, το επόμενο κούρεμά μου θα είναι γλόμπος...

Κατά τα άλλα,με το λούσιμο ζήτημα να μου μένουν 5-10 τρίχες στα χέρια,επίσης όταν ξεπλένω δε βλέπω τρίχες στην μπανιέρα.
Ξέρω ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική,αν είναι να πέσουν ας πέσουν τώρα να τελειώνουμε...

Έχει δει πολλές παρουσιάσεις,εδώ και σε forum του εξωτερικού και έχω διαπιστώσει πως κάθε ένας βιώνει την όλη εμπειρία διαφορετικά..
Μετά από ένα μήνα λοιπόν,έχω να πω πως για μένα η διαδικασία μετά την μεταμόσχευση με έχει ταλαιπωρήσει περισσότερο από την ίδια την μεταμόσχευση.
Αυτή η διαρκής έννοια να μην συμβεί κάτι στα μοσχεύματα,όπως και μια κάποια αλλαγή στον τρόπο ζωής(π.χ.απαγόρευση έντονης γυμναστικής)με έχει κουράσει..

@Γιώργο, καλώς ή κακώς(κακώς μάλλον) δεν έχω τις γνώσεις να το κρίνω μόνος μου.
Το μόνο που θέλω να πω,είναι πως όταν βγάζω φωτογραφίες τα μαλλιά,ο πολύς φωτισμός κάνει το κεφάλι μου να μοιάζει κρανίου τόπος..

Όσοι θέλετε να σχολιάσετε,κάντε το χωρίς φόβο και πάθος.
Το πολύ πολύ να τα πάρω στο τέλος όλα με την ψιλή να μην ασχολούμαι άλλο...
 

manly_Man

Well-Known Member
Όσοι θέλετε να σχολιάσετε,κάντε το χωρίς φόβο και πάθος.
Θα ηθελα να σε συγχαρω φιλε, που δεχεσαι ολα τα σχολια και κανεις μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ανεξαρτητη παρουσιαση, γιατι εχουμε διαφορους εδω μεσα που κανουν "δηθεν" ανεξάρτητες παρουσιασεις και υπερασπιζονται την κλινικη τους σαν φρουροι, σου επιτιθενται αν πεις κατι που δεν τους αρεσει, και δεν αφηνουν κανενα σχολιο να πεσει κατω που δεν ειναι αυτο που επιθυμουν οι ιδιοι και η κλινικη τους, λες και την κανουν για να προωθήσουν την κλινικη τους και οχι να εντοπιστουν τοιχον λαθη ή αστοχιες ωστε να βελτιωθει μετα η κλινικη απο την κριτικη.

Υ.Γ. Υπομονη και ολα καλα θα πανε...ειναι νωρις ακομα για να κρινεις τη δοτρια σου..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aris81

Well-Known Member
Γιώργο,έβγαλα μια φωτογραφία ακόμη,αλλά όπως την
IMG_20201202_135414.jpg
βλέπω,τώρα μάλλον ο φωτισμός κρύβει τυχόν γάζωμα της δότριας
 

vlafo

Well-Known Member
Aris
Κατά αρχήν μην αγχώνεσαι και όλα καλά θα πάνε.
Έβαλες πολλά μοσχεύματα και όταν με το καλό φυτρώσουν το αποτέλεσμα θα είναι εντυπωσιακό.
Στη λήπτρια έχει γίνει πολύ καλή δουλειά, αλλά η δοτρια φαίνεται βομβαρδισμένη.
Θεωρώ ότι θα ανακάμψει είναι νωρίς αλλά δεν θα έπρεπε να φαίνεται έτσι.
Γνωρίζουμε εργαλεία εξαγωγής?

Υ..Γ:Ένα σχόλιο για το ένα μήνυμα που επιτρέπεται στην κλινική με τους νέους κανόνες.
Άλλαξε το Cvial αυτό το 24h γιατί είναι υπέρ του δέοντος αυστηρό και μη παραγωγικό.
Ερώτηση,απάντηση και μόνο τότε να αρχίζει να μετράει από την τελευταία ανάρτηση.
Γνώμη μου.
Σόρρυ Άρη που το έγραψα στο νήμα σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aris81

Well-Known Member
Aris
Κατά αρχήν μην αγχώνεσαι και όλα καλά θα πάνε.
Έβαλες πολλά μοσχεύματα και όταν με το καλό φυτρώσουν το αποτέλεσμα θα είναι εντυπωσιακό.
Στη λήπτρια έχει γίνει πολύ καλή δουλειά, αλλά η δοτρια φαίνεται βομβαρδισμένη.
Θεωρώ ότι θα ανακάμψει είναι νωρίς αλλά δεν θα έπρεπε να φαίνεται έτσι.
Γνωρίζουμε εργαλεία εξαγωγής?

Τον όρο βομβαρδισμένη τον έχω διαβάσει και σε άλλα thread.
Έχει να κάνει με την όψη που έχει/θα έχει η δότρια ή με τη δυνατότητα της για εξαγωγή άλλων grafts στο μέλλον;
Μάλλον και τα δύο από όσα έχω καταλάβει..

Δυστυχώς δεν γνωρίζω εργαλεία εξαγωγής,όπως και άλλες τεχνικές λεπτομέρειες που τουλάχιστον για μία σωστή παρουσίαση/αξιολόγηση εδώ μέσα θα έπρεπε να ξέρω..

Αυτό που επίσης διαπίστωσα μετά τη μεταμόσχευση αν και ήθελα να το θέσω σαν όρο από πριν,είναι ότι δεν μου έβαλαν δίτριχα,τρίτριχα,κ.λ.π. στην Hairline.

Επίσης μέσα από αυτή την παρουσίαση θέλω να αποτελέσω παράδειγμα προς αποφυγή,όσο αφορά τη μελέτη και προετοιμασία πριν την μμ.
 

vlafo

Well-Known Member
Τον όρο βομβαρδισμένη τον έχω διαβάσει και σε άλλα thread.
Έχει να κάνει με την όψη που έχει/θα έχει η δότρια ή με τη δυνατότητα της για εξαγωγή άλλων grafts στο μέλλον;
Μάλλον και τα δύο από όσα έχω καταλάβει..
Έχει να κάνει με την όψη που έχει μέχρι στιγμής η δότρια που ελπίζω να είναι προσωρινή,γιατί αν παραμείνει έτσι που το αντεύχομαι θα είναι και άσχημη και θα αναγκαστείς να κάνεις περίεργες καλύψεις με το μαλλί,αλλά και γιατί άν χρειαστείς άλλη μμ πως θα δείχνει?Αποψιλωμένη?

Θεωρώ ότι θα βελτιωθεί κατά πολύ στο μέλλον.
Πάντως μπράβο σου για την ευθύτητα και ειλικρίνεια σου.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Όντως η μετεγχειρητική φάση είναι κάπως και ειδικά αν είναι η πρώτη σου μμ ( βέβαια και η 100η να ναι η αλήθεια πάλι) είσαι ανυπόμονος... Αλλά αυτή η μικρή ταλαιπωρία είναι ψιλά γράμματα μπροστά σε αυτό που θα πάρεις και θα τα ξεχάσεις όλα ....μην σε απασχολεί το αποτέλεσμα πιστεύω θα ναι πάρα πολύ καλό ....απλά επιμένω σε σχέση με τα άλλα παιδιά ότι η εικόνα της δοτριας είναι ανεξήγητα άσχημη και δεν νομίζω να επαναλθει τόσο όσο να πεις μπορώ να κανω και 2η και 3η στο μέλλον ....ακόμα και στην δεύτερη φωτό που πέφτει σκοτάδι δείχνει πάλι κακή ...αλλά οκ ...ότι έγινε έγινε ...απλά την επόμενη φορά απλά προσπάθησε να βγάλεις απλές φωτός έξω ...
Υγ: πάντα όταν βλέπω τέτοιες δοτριες μου έρχονται στο μυαλό τα λόγια του τυρκαλα..."πολύ καλοί οι Τούρκοι αλλά οργώνουν οι περισσότεροι"
 

Georgie

Well-Known Member
Φίλε καλησπέρα και απο εμένα
Σου εύχομαι να πανε όλα καλα και να πάρεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς .
Τη παρούσα φάση και τους επόμενους 2 μηνες θα δεις τη ψυχολογία σου να ειναι κάπως .
Το εχουμε περάσει όλοι και ειναι φυσιολογικο .
Θα κανεις υπομονή, και απο τον τέταρτο μηνα και μετα θα αρχίσει να αποκτάει ενδιαφέρον .
Όλα καλα θα πανε .
 

Aris81

Well-Known Member
Καλή χρονιά και με καλές φυτρώσεις εύχομαι

Φωτογραφίες δύο μήνες ακριβώς μετά τη μεταμόσχευση

Δεν ξέρω να εκτιμήσω την κατάστασή μου.
Το γεγονός ότι η λήπτριά μου είναι λίγο κόκκινη,είναι σύμφωνα με τα γραφόμενα CVIAL,Aναστασάκη και άλλων μελών καλό σημάδι.
Να πω την αλήθεια περίμενα να πέσουν περισσότερα grafts από όσα έπεσαν,μιας και μπροστά έπεσαν ελάχιστα.
Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι δε θα πέσουν καθόλου ή αν για χ,ψ λόγους που αγνοώ, απλά άργησαν να πέσουν.
Μετά τον πρώτο μήνα,το λούσιμό μου είναι το κλασσικό όπως πριν τη μεταμόσχευση,δηλαδή κινήσεις δακτύλων χωρίς φόβο.
Δε μου έχει μείνει ούτε ένα graft στα χέρια ή στη μπανιέρα.

Αυτό που μου αρέσει είναι ότι πλέον δεν ασχολούμαι καθόλου με το κεφάλι μου και κάνω ελεύθερα ότι έκανα και πριν τη μμ.
Σήμερα θα κουρέψω για πρώτη φορά το κεφάλι,εκτός από την περιοχή της λήπτριας.

Στις προηγούμενες σελίδες είχα κυκλώσει κάποια σημεία στο κεφάλι μου,
όπου το σκάσιμο της κρούστας είχε ξεριζώσει κάποια grafts.
Aυτά τα σημεία δυστυχώς,είναι γυμνά και κάτι ανάλογο έχω δει και σε άλλο thread.
Eλπίζω να έχω καλή φύτρωση και με το αντίστοιχο κούρεμα να μην φαίνονται.

Και μιας και είμαι το πρώτο περιστατικό της συγκεκριμένης κλινικής, την ετυμηγορία θα την βγάλουμε μαζί.
Και τα θετικά και τα αρνητικά.
Μέχρι στιγμής,αρκετοί είχατε επισημάνει γάζωμα της δότριας,το οποίο και καταγράφουμε για την τελικό πόρισμα στο 9μηνο/12μηνο.

Όποιος θέλει να επισημάνει κάτι,ελεύθερα.
Προτιμώ τις δικές σας γνώμες,παρά των κλινικών που ότι και αν γίνει,είναι καθησυχαστικοί και δεν βλέπουν τίποτα στραβό...
IMG_20210102_090406.jpg
IMG_20210102_090433.jpg
IMG_20210102_090411.jpg
IMG_20210102_090414.jpg
IMG_20210102_090418.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Aris81

Well-Known Member
Σε κόκκινο κύκλο ένα σημείο που φαίνεται ότι το ράγισμα της κρούστας επηρέασε τα grafts.
Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος
\
IMG_20210102_090433.jpg
 

Ronaldo

Well-Known Member
Σε κόκκινο κύκλο ένα σημείο που φαίνεται ότι το ράγισμα της κρούστας επηρέασε τα grafts.
Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος
\Προβολή συνημμένου 30318
Καλή Φύτρωση. Ποια μέρα είδες να πέφτει εκείνο το σημείο με το ράγισμα? μήπως έπεσε μόνο το κακαδάκι και όχι ολόκληρο το graft?
 

Aris81

Well-Known Member
Σε ευχαριστώ,ελπίζω να πάει καλά η φύτρωση.

Θα σε παραπέμψω στο post που είχα εκφράσει τους φόβους μου και είχα ποστάρει και φωτογραφία

https://www.hairlossgr.com/forum/threads/elithair-instabul-02-11-20.13008/post-239911

Εύχομαι να κάνω λάθος,αλλά πιστεύω πως σε εκείνα τα σημεία δε θα υπάρξει φύτρωση,μιας και δεν υπάρχουν πλέον grafts
 

Georgie

Well-Known Member
Σε ευχαριστώ,ελπίζω να πάει καλά η φύτρωση.

Θα σε παραπέμψω στο post που είχα εκφράσει τους φόβους μου και είχα ποστάρει και φωτογραφία

https://www.hairlossgr.com/forum/threads/elithair-instabul-02-11-20.13008/post-239911

Εύχομαι να κάνω λάθος,αλλά πιστεύω πως σε εκείνα τα σημεία δε θα υπάρξει φύτρωση,μιας και δεν υπάρχουν πλέον grafts
Φίλε νομίζω οτι μετα τη 3η ημέρα απο τη μεταμοσχευση τα τριχοθυλακια εχουν αγγειωθει και δεν υφίσταται φόβος .
Μπορει να κάνω και λάθος , οταν είχα ρωτήσει σχετικά αυτο μου ειχαν πει .
Ειναι νωρίς ακομα και θα κανεις άλλους 2 μηνες υπομονή μεχρι να δεις κίνηση .
Στα θετικά οτι φαίνεται να εχεις κρατησει μοσχευματα και η ληπτρια δεν ειναι τοσο ερεθισμένη .
Συμβουλή να κουρεψεις πολυ κοντα και τη ληπτρια περιοχή για να μη φαίνεται η διαφορα .
Καλή χρονια και καλή συνέχεια
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε νομίζω οτι μετα τη 3η ημέρα απο τη μεταμοσχευση τα τριχοθυλακια εχουν αγγειωθει και δεν υφίσταται φόβος .
Μπορει να κάνω και λάθος , οταν είχα ρωτήσει σχετικά αυτο μου ειχαν πει .
Ειναι νωρίς ακομα και θα κανεις άλλους 2 μηνες υπομονή μεχρι να δεις κίνηση .
Στα θετικά οτι φαίνεται να εχεις κρατησει μοσχευματα και η ληπτρια δεν ειναι τοσο ερεθισμένη .
Συμβουλή να κουρεψεις πολυ κοντα και τη ληπτρια περιοχή για να μη φαίνεται η διαφορα .
Καλή χρονια και καλή συνέχεια

Στις 3 μέρες έχουν "αγκιστρωθεί", στις 10 έχουν "αγγειωθεί".
 

Aris81

Well-Known Member
Εγώ θα δώσω την δική μου εκδοχή,απλά για να έχουν γνώσιν οι φύλακες..

H prp θεραπεία μετά τη μεταμόσχευση,δημιουργησε στο κεφάλι μου(μαζί με τα scabs) μία ενιαία κρούστα,
η οποία "έπηξε" πριν σταματήσει να πρήζεται το κεφάλι μου.
Μέσα σε αυτή την κρούστα ήταν "εγκλωβισμένα/προστατευμένα" τα grafts.
Όταν λοιπόν συνέχισε το κεφάλι μου να πρήζεται,η κρούστα έκανε ρωγμές σε κάποια σημεία.
Η εντύπωσή μου λοιπόν είναι πως κατά τη δημιουργία ρωγμής και μετατόπισης της κρούστας σε εκείνο το σημείο,
grafts που ήταν ακριβώς στο σημείο της ρωγμής, μετατοπίστηκαν αριστερά και δεξιά και ξεριζώθηκαν μαζί με την κρούστα.

Κάπως έτσι δηλαδή

75-Magnitude-Earthquake-Hits-New-Zealand.jpg
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τα graft είναι πιο βαθιά. Δεν κινδυνεύουν από τέτοια φαινόμενα. Μόνο από popup το οποιό περιορίζεται σε κάποιες ώρες.
 

Aris81

Well-Known Member
Χάρηκα με αυτό που διάβασα,ειδικά όταν προέρχεται από εσένα.

Έχω ξαναγράψει ότι δεν έχω μεγάλες προσδοκίες,κυρίως γιατί δεν το έψαξα όσο έπρεπε και πιστεύω ότι αν πάρω καλό αποτέλεσμα,μεταξύ άλλων θα έχει παίξει και η τύχη το ρόλο της,όπως και κάποια άλλα ευνοϊκά για μένα στοιχεία.

Πάντως αν κάποιος θέλει να κάνει μεταμόσχευση,θεωρώ τις περιόδους καραντίνας ιδανικές.

Το νήμα θα το ενημερώνω κάθε μήνα,αν δείτε κάτι ανησυχητικό,πείτε μου.
 
Μπλουζα