Elithair Instabul - 02/11/20

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Aris81

Well-Known Member
Kαλησπερα Αρη,εστειλες φωτογραφια στον γιατρο σου ;

Ναι,πριν λίγο.
Με βλέπω να πηγαίνω αύριο στο παράρτημα εδώ.
Εύχομαι να κάνω λάθος,αλλά όπως σπάει η κρούστα και δημιουργείται η ρωγμή,
φαίνεται να μετατοπίζει ίσως και ξεριζώνει εγκλωβισμένα στην κρούστα grafts...
Για να δούμε..
 

Bill1991

Active Member
Αυτή η ρωγμή δεν είναι κάτι κακό η ανησυχητικό... ωστόσο πρέπει να πας να σε καθαρίσουν...
 

Aris81

Well-Known Member
Αυτή η ρωγμή δεν είναι κάτι κακό η ανησυχητικό... ωστόσο πρέπει να πας να σε καθαρίσουν...

Το ελπίζω,γιατί στα μάτια μου όπου "σκάει" βλέπω το πολύ 1-2 grafts στη ρωγμή.

Να με καθαρίσουν;Τι εννοείς;
Δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο,μπορώ να το κάνω μόνος μου;

Ξέχασα να αναφέρω ότι η ρουτίνα μου είναι:από την 3η και μέχρι τη 10η μέρα,
λοσιόν 15λεπτά στη λήπτρια->ξέπλυμα,,σαμπουάν σε λήπτρια και δότρια για 5 λεπτά,ξέπλυμα και εναπόθεση λοσιόν στη δότρια και μασάζ.
To στέγνωμα της λήπτριας γίνεται με απλή επακούμβιση φύλλου χαρτιού κουζίνας
Το ξέπλυμα γίνεται με ένα μικρό κάνιστρο-ψεκαστικό χειρός που μας έδωσαν και χλιαρό νερό.

11η και 12η καθόλου πλύσιμο,13 αφαίρεση των scrubs που έχουν εναπομείνει(αν επιμένουν,λοσιόν και προσπάθεια αφαίρεσης με το δάχτυλο)
Μας είπαν ότι την 13η μέρα,πρέπει να είναι και οι δύο περιοχές ελεύθερες από scrubs

Υ.Γ.Bill με είχες ιντριγκάρει με ένα μήνυμά σου στην αρχή,που μου ευχήθηκες καλή φύτρωση και υπομονή 3 μήνες
Εννοείς ότι σε 3 μήνες θα δω κάτι,γιατί εγώ περιμένω να αρχίζω να βλέπω με το καλό,το....Πάσχα
 

Bill1991

Active Member
@Aris81 οι πιο δύσκολοι μήνες είναι οι πρώτοι γιατί τα grafts θα πέσουν και θα πρέπει να ξαναβγούν... από τον τρίτο μήνα σκάνε οι τρίχες στις περισσότερες περιπτώσεις...
 

Aris81

Well-Known Member
@Aris81 οι πιο δύσκολοι μήνες είναι οι πρώτοι γιατί τα grafts θα πέσουν και θα πρέπει να ξαναβγούν... από τον τρίτο μήνα σκάνε οι τρίχες στις περισσότερες περιπτώσεις...

A,μάλιστα.
Όχι,αυτό με τα grafts που θα πέσουν το γνώριζα,αλλά δεν είχα στο μυαλό μου ότι μπορούσαν να αρχίσουν να σκάνε οι πρώτες τρίχες από τον τρίτο μήνα,
αλλά κανά μήνα αργότερα.
Για να δούμε..

Πάντως ένα από τα πράγματα που θα μπορούσε να κάνει κάποιος εν μέσω χειμερινής καραντίνας,είναι μεταμόσχευση μαλλιών.
Βολεύει από πολλές απόψεις

Μέχρι που να αλλάξει η παράνοια των 1500ευρώ για 4500grafts και αν η Τουρκία(ανεξαρτήτου κλινικής) δίνει κάποιες αξιοπιστες λύσεις,
ίσως να μαζευόμασταν μερικοί που έχουμε πάει και να γράψουμε μερικές οδηγίες προς ναυτιλομένους.

Από το που ΔΕΝ αλλάζουμε νόμισμα,μέχρι την παραμικρή ταξιδιωτική πληροφορία που θα κάνει το ταξίδι πιο εύκολο.
Εμένα για παράδειγμα με πήραν από το ξενοδοχείο
για το αεροδρόμιο 2,5 ώρες πριν την αναχώρηση(είχα και βαλίτσα να παραδώσω εξαιτίας των lotion που μου έδωσαν)
αλλά τελικά με τόσους ελέγχους διαβατηρίων και ασφαλείας,
ο χρόνος ήταν ο απαιτούμενος.
Αν ήμουν μόνος μου,δεν παίζει να ξεκινούσα από το ξενοδοχείο
2,5 ώρες πριν την πτήση..
 

Bill1991

Active Member
@Aris81 Εγώ δεν έχω πάει στην Τουρκία, είμαι fanboy του Αναστασάκη... Δεν βλέπω την Τουρκία με κακό μάτι (στην άκρη τα πολιτικά από εδώ) σε ότι να κάνει με τις μμ , σίγουρα οι εμπειρίες σου θα βοηθήσουν πολλά άτομα και θα ήταν χρήσιμο να τις μοιραστείς με τα μέλη του φόρουμ...
 

vlafo

Well-Known Member
Y

Τελικά είδες που συμφωνούμε....Καλή επιτυχία φιλε
Δεν συμφωνούμε αλλά κάνεις κορτοραπτική και φυσικά δεν απάντησες πουθενά.
Μμ που έχεις κάνεις και εξήγησε μου που έχεις καεί και πόσα χρόνια πριν από τους Έλληνες γιατρούς?
 

Aris81

Well-Known Member
Kαλησπερα Αρη,εστειλες φωτογραφια στον γιατρο σου ;

Έλαβα απάντηση άκρως καθησυχαστική,
πως αυτές οι ρωγμές στην κρούστα προκαλούνται στην περίπτωσή μου από
την υποχώρηση του πρηξίματος,δεν επηρεάζουν τα grafts
και είναι μέρος της διαδικασίας.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Έλαβα απάντηση άκρως καθησυχαστική,
πως αυτές οι ρωγμές στην κρούστα προκαλούνται στην περίπτωσή μου από
την υποχώρηση του πρηξίματος,δεν επηρεάζουν τα grafts
και είναι μέρος της διαδικασίας.
Μπραβο,χαιρομαι Αρη.
Σου ειχε δωσει για τις πρωτες μερες καποιο ειδους σπρει ωστε να κρατας τα μεταμοσχευμενα μαλλια ενυδατωμενα;Κατι που δινεται μονο για τις πολυ πρωτες μερες που βοηθαει να υποχωρουν τα κακαδακια.Πως πλενεις το σημειο αυτο βαζεις δυναμη η το κανεις απαλα;Απο καποιο σημειο και μετα θελει λιγο περισσοτερη πιεση,ακομα βεβαια ειναι νωρις νομιζω,ποιο ειναι το πρωτοκολλο πλυσιματος που σου εχει δωσει ο γιατρος;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Aris81

Well-Known Member
Μπραβο,χαιρομαι Αρη.
Σου ειχε δωσει για τις πρωτες μερες καποιο ειδους σπρει ωστε να κρατας τα μεταμοσχευμενα μαλλια ενυδατωμενα;Κατι που δινεται μονο για τις πολυ πρωτες μερες που βοηθαει να υποχωρουν τα κακαδακια.Πως πλενεις το σημειο αυτο βαζεις δυναμη η το κανεις απαλα;Απο καποιο σημειο και μετα θελει λιγο περισσοτερη πιεση,ακομα βεβαια ειναι νωρις νομιζω,ποιο ειναι το πρωτοκολλο πλυσιματος που σου εχει δωσει ο γιατρος;

Μου έδωσαν δύο μπουκαλάκια λοσιόν και ένα σαμπουάν σε μορφή αφρού.
Από την 3η μέχρι τη 10η μέρα,μία φορά κάθε μέρα:
λοσιόν 15λεπτά στη λήπτρια->ξέπλυμα,,σαμπουάν σε λήπτρια και δότρια για 5 λεπτά,ξέπλυμα και εναπόθεση λοσιόν στη δότρια και μασάζ.

To σημείο το πλένω με ένα μικρό κάνιστρο-ψεκαστικό χειρός που μας έδωσαν που το γεμίζω με χλιαρό νερό
 

Nik.Mos

Well-Known Member
O doctor Balwi στην εκανε την επεμβαση;Oταν λες οτι εκλεισες στο παραρτημα τους τι εννοεις ;Εχουν και στην Ελλαδα γραφεια;Να συνεχισεις να ακολουθεις τις οδηγιες του και ολα θα πανε καλα
 

manly_Man

Well-Known Member
Μέχρι που να αλλάξει η παράνοια των 1500ευρώ για 4500grafts και αν η Τουρκία(ανεξαρτήτου κλινικής) δίνει κάποιες αξιοπιστες λύσεις,
ίσως να μαζευόμασταν μερικοί που έχουμε πάει και να γράψουμε μερικές οδηγίες προς ναυτιλομένους.

Από το που ΔΕΝ αλλάζουμε νόμισμα,μέχρι την παραμικρή ταξιδιωτική πληροφορία που θα κάνει το ταξίδι πιο εύκολο.
Εμένα για παράδειγμα με πήραν από το ξενοδοχείο
για το αεροδρόμιο 2,5 ώρες πριν την αναχώρηση(είχα και βαλίτσα να παραδώσω εξαιτίας των lotion που μου έδωσαν)
αλλά τελικά με τόσους ελέγχους διαβατηρίων και ασφαλείας,
ο χρόνος ήταν ο απαιτούμενος.
Αν ήμουν μόνος μου,δεν παίζει να ξεκινούσα από το ξενοδοχείο
2,5 ώρες πριν την πτήση..
Ναι @Aris81 νομιζω ειναι καλη ιδεα αυτο... ετσι θα ειναι ολο κ πιο ευκολο σε καποιον που σκεφτεται να κανει μεταμοσχευση στην Τουρκια να βρει κ τις ολες τις απαραιτητες πληροφοριες οχι μονο για την επεμβαση αλλα γενικα για ολην την εμπειρια απο την αρχη ως το τελος.

Αν θελεις πες μας λιγο την διαδικασια της επεμβασης, πχ ποιος εκανε τι ; τι συμμετοχη ειχε ο γιατρος ; κτλπ...
 

Aris81

Well-Known Member
O doctor Balwi στην εκανε την επεμβαση;Oταν λες οτι εκλεισες στο παραρτημα τους τι εννοεις ;Εχουν και στην Ελλαδα γραφεια;Να συνεχισεις να ακολουθεις τις οδηγιες του και ολα θα πανε καλα

Όχι, ο Dr Balwi σχεδιάζει τη Hairline,περνάει κατά τη διάρκεια της μεταμόσχευσης να επιβλέψει,αλλά δεν την κάνει ο ίδιος.
Και από τους άλλους ασθενείς και κάτι youtuber που πήγαν ElitHair,κανείς τους δεν χειρουργήθηκε από τον Dr Balwi.
Χωρίς να θέλω να επεκταθώ σε κάτι που γράφτηκε πριν, νομίζω ότι πολλοί στην Ελλάδα,
δεν έχουν αντιληφθεί τι συμβαίνει στην Κωνσταντινούπολη.

Αυτός είναι ο Dr Balwi και ο Ricardo Quaresma
Quaresma-Bild2.jpg


o oποίος έχει αρκετά εκατομύρια στο λογαρισμό του ώστε να πάει όπου θέλει να κάνει το κεφάλι του..
Δεν είναι κανά φθηνό κόλπο marketing με κανέναν ανθυποσελέμπριτυ..

Εξωτερικό μένω,στην πόλη μου έχουν παράρτημα που όμως δεν γίνονται μεταμοσχεύσεις.
Αλλά συμβουλευτική,PRP,άλλες θεραπείες.

Μέχρι τώρα ακολουθώ τις οδηγίες κατά γράμμα,ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 

Aris81

Well-Known Member
Ναι @Aris81 νομιζω ειναι καλη ιδεα αυτο... ετσι θα ειναι ολο κ πιο ευκολο σε καποιον που σκεφτεται να κανει μεταμοσχευση στην Τουρκια να βρει κ τις ολες τις απαραιτητες πληροφοριες οχι μονο για την επεμβαση αλλα γενικα για ολην την εμπειρια απο την αρχη ως το τελος.

Αν θελεις πες μας λιγο την διαδικασια της επεμβασης, πχ ποιος εκανε τι ; τι συμμετοχη ειχε ο γιατρος ; κτλπ...

Ο γιατρός συμμετείχε στη συζήτηση και χάραξη Hairline.
Tη χάραξε ο ίδιος.

Μετά μου αφερέθηκαν motorized τα grafts,ήρθε άλλος έκανε τα κανάλια και η τοποθέτηση έγινε χειροκίνητα από δύο άτομα που δεν ήταν γιατροί,
αλλά εξειδικευμένοι στην τοποθέτηση των grafts.
Όλοι όμως όσοι είναι στην κλινική,είναι ιατρικό και παραϊατρικό προσωπικό
O γιατρός πέρασε απλά να επιβλέψει τη διαδικασία.

Όσα διαβάζετε παραπάνω,είναι ο κανόνας στις κλινικές της Τουρκίας,πλην ελαχίστων εξαιρέσεων,με το συνακόλουθο κόστος φυσικά.

Εγώ τώρα θέλω να θέσω ένα άλλο ερώτημα,χωρίς να είμαι με το μέρος κανενός,μιας και δεν πρόκειται να μου στείλει η ElitHair κανά ταψί μπακλαβά αν γράψω καλά λόγια...
Είναι προτιμότερο να ασχοληθεί μαζί σου ένας γιατρός με διδακτορικό στη τρίχα,που όμως για χ,ψ λόγους δεν έχει κάνει πολλές επεμβάσεις,δεν έχει να παρουσιάσει ευρύ έργο,κ.λ.π. ή να πας σε μία κλινική που έχει κάνει ήδη 35.000 μεταμοσχεύσεις(το νούμερο είναι ακριβές),έχει αντιμετωπίσει κάθε πιθανή περίπτωση κεφαλιού και που σε κάθε στάδιο της μεταμόσχευσης καταλαβαίνεις ότι το νοσηλευτικό προσωπικό έχει απίστευτη εμπειρία,με την πλειοψηφία των αποτελεσμάτων να είναι καλά;
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Το καλα αποτελεσματα ειναι πολυ γενικο και χαοτικο φιλε Αρη.
Παιζουν πολλα πραγματα ρολο και ενω η πλειονοτητα εστιαζει στο τελικο αποτελεσμα σε ορους αισθητικης αποκαταστασης και εμφανισης ,που ειναι και το ζητουμενο χωρις αμφιβολια,υπαρχουν ομως πολυ περισσοτερες προυποθεσεις που πρεπει να ικανοποιουνται ωστε να χαρακτηριστει με ασφαλεια μια μεταμοσχευση ολοκληρωτικα επιτυχης.Σιγουρα καλες δουλειες αισθητικα γινονται,το θεμα ειναι το κατα ποσο τηρουνται και οι αλλοι κανονες που ειναι εξισου η και περισσοτερο σημαντικοι(διαχειριση δοτριας,δημιουργια πλανου με μακροπροθεσμο οριζοντα, και αρκετα ακομα).
Οπως σου ειχα αναφερει δεν ειμαι φαν της τουρκικης αγορας και εχω τρομερες ενστασεις αλλα καταστασεις οπως η δικη σου δεν αποτελουν προκληση και ειναι αρκετα ασφαλες να εικασω οτι οποια κλινικη και αν επελεγες ακομα και ελληνικη θα επιανες τους στοχους σου,γιατι πολυ απλα δεν αντιμετωπιζεις θεμα αλωπεκιας,χαμηλος εως ανυπαρκτος βαθμος δυσκολιας η περιπτωση σου.

Παντως θα περιμενε κανεις η συμμετοχη του γιατρου που αποτελει κεφαλη της ιατρικης ομαδας και πανω στον οποιο εχει χτισει προφιλ η κλινικη να μην περιοριζεται στον σχεδιασμο της hairline αλλα να επεκτεινεται και στα επομενα κρισιμα σταδια της διαδικασιας.Φιλικα
 

Aris81

Well-Known Member
Kαι εγώ είμαι σε αυτούς που εστιάζουν στο τελικό αποτέλεσμα σε όρους αισθητικής και εμφάνισης,
χωρίς φυσικά αυτό να αρκεί για να χαρακτηριστεί μία μεταμόσχευση επιτυχημένη.
Και έχεις δίκιο,δεν είμαι καμία δύσκολη περίπτωση,όπως και ότι το ιδανικό θα ήταν ο γιατρός να συμμετείχε σε όλα τα στάδια.
Αλλά τότε δεν θα έβγαινε το 3.300grafts->1750ευρώ.

Απλά από όσα έχω διαβάσει και ζήσει μέσα από αυτήν την περιπέτεια της μεταμόσχευσης,έχω διαπιστώσει πως αν πούμε ότι στην Τουρκία
υπάρχουν τρεις διαβαθμίσεις όσο αφορά τις προτάσεις σε μεταμόσχευση.

Στην υψηλή ASMED,HLC,κ.λ.π.
Στη μεσαία ΕlitHair,Aygin,κ.λ.π.
Και στην χαμηλή όλα τα κέντρα αισθητικής που προσφέρουν μεταμόσχευση με 1000ευρώ.

Τότε είμαι πλέον πεπεισμένος ότι οι μεσαίες κλινικές της Τουρκίας,αυτή τη στιγμή που μιλάμε,
είναι πιθανότερο να δώσουν καλύτερη λύση,τουλάχιστον στο αισθητικό κομμάτι,
από τον κάθε Δόκτωρ της υψηλής κατηγορίας και συνήθως διπλάσιας τιμής στην Ελλάδα.
Αλλά για να μην τα χώνω μόνο στην Ελλάδα,θα σου πω το ίδιο και για τη Γερμανία.

Και ξέρω ότι ίδιον των τουρκικών κλινικών είναι να σε δελεάζουν με τον αριθμό grafts που σου προτείνουν,
αλλά εσύ από την όποια εμπειρία σου και ανεξάρτητα από το ποσό που μου ζητήθηκε,
θεωρείς ότι τα 1500grafts που μου προτάθηκαν,είναι ρεαλιστική πρόταση για το κεφάλι μου;
 
Μπλουζα