Elithair Instabul - 02/11/20

vlafo

Well-Known Member
Και όχι μόνο δότρια αλλά κατά κύριο λόγο.
Θυμάμαι πριν 3 χρόνια το 2017 είχα ξεχωρίσει τον Yaman πέρα από Έρντο και Hlc σαν 2 επιλογή και μου είχε στείλει πολλές φώτο από αποτελέσματα του και δεν ξαναασχολήθηκα γιατί ήταν πολύ ψεύτικα τα αποτελέσματα του.
Βέβαια από τότε θα έχει βελτιωθεί όπως βλέπω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
εχουν παει διαφοροι παντως κ δν ειχαν κανενα θεμα με τη δοτρια...τωρα αν σε καποια απο τις χιλιαδες που ειναι εκει κλινικες υπηρχε θεμα σε καποιους δεν νομιζω οτι πρεπει να βαραινει ολες τις υπολοιπες κλινικες αυτο. Οποτε καλο θα ηταν να μιλαμε για συγκεκριμενες κλινικες κ οχι για τις κλινικες στην Τουρκια.
Manly man ξέρεις πόσες κλινικές έχει η Τουρκία ?
Πάνω από χίλιες.
Οι τοπ είναι αυτές που προανέφερα .
Και μετά κάτι Karadeniz,Yaman κ.λ.π.
Το παίζεις?
Εγώ δεν το παίζω.
Έχω δει δότριες από Yaman γαζωμένες.
 

Aris81

Well-Known Member
Καλη φυτρωση φιλε @Aris81 , βλεπουμε σιγα σιγα ολο κ πιο πολλοι πηγαινουν στην Τουρκια για μεταμοσχεύσεις. Θα ηθελα να σε ρωτησω ποιοι ηταν οι λογοι που σε οδηγησαν να επιλεξεις την συγκεκριμενη κλινικη στην Κων/πολη και δεν πηγες σε καποια αλλη εκει; Εχουν μπει παντως αρκετα μοσχευματα, νομιζω πως το αποτελεσμα θα σε ικανοποιησει αν εχεις μια καλη φυτρωση. Επισης στην Ελλαδα ποιος σου εκανε την απαραδεκτη προσφορα 4500 ευρω για 1500 Grafts;

Σε ευχαριστώ :)

Αρχικά να πω,ότι την Elithair και την HairOfInstabul τις είχα στο μυαλό μου σαν τρέντυ κλινικές που απευθύνονται περισσότερο σε πιτσιρικάδες,έχουν διασημότητες να τις προωθούν,instagram,κ.λ.π.
Οπότε δεν τις είχα πάρει στα σοβαρά..
Προσανατολιζόμουν σε άλλες λύσεις τύπου Serkan Aygın,Erdogan,Yaman που για διαφορετικούς λόγους δε συνέχισα να επικοινωνώ.

Μετά είδα κάποιους Γερμανούς και έναν Άγγλο στο youtube,που έκαναν στην EliteΗair και τα έλεγαν και ανεξάρτητα,αφού έχουν ασκήσει και για κάποια πράγματα κριτική.Οπότε ψάχτηκα περισσότερο.

Μετά άρχισα να κόβω τη φυσιογνωμία του γιατρού Balwi,και όσα έλεγε στα βίντεο.Είδα το ρόλο του και τις μεθόδους του,στην πολύ ανταγωνιστική από πλευράς κλινικών Κωνσταντινούπολη.
Επίσης στην επικοινωνία μου μαζί τους,φαίνονταν να ενδιαφέρονται να με κάνουν πελάτη,αλλά να μην πρήζουν ή πιέζουν.

-Βασικός παράγοντας ηταν ότι η κλινική στεγάζεται σε όροφο Πανεπιστημιακού νοσοκομείου.
-Επίσης ότι στην πόλη που μένω υπάρχει συμβουλευτικό γραφείο/ιατρείο για PRP και πιο απλά πράγματα,οπότε μπορώ ακόμη και εδώ που είμαι να τους απευθυνθώ διά ζώσης.
-Η εμπειρία τους,που φαινόταν και από την επικοινωνία.
-Το γεγονός ότι ρίχνουν αβέρτα και αποδεδειγμένα χυλόπιτες σε πιθανούς πελάτες.
Και εμένα για παράδειγμα,πρώτα με ρώτησαν τι θέλω και μετά μου έκαναν προσφορά.
-Σε όλα τα στάδια,προέκυπτε ότι όλοι οι εμπλεκόμενοι λόγω εμπειρίας έκαναν στον τυφλό πιλότο τη δουλειά τους.
Για παράδειγμα, όταν με πήραν από το αεροδρόμιο για το ξενοδοχείο η φάση ήταν yolo,λιμουζίνα,καλαμπούρι,ούτε ζώνη..
Όταν όμως με πήγαν στο αεροδρόμιο,ο οδηγός με παρέλαβε από τη reception με ομπρέλα για 10 μέτρα απόσταση
ενώ δεν έβρεχε καν,με το άλλο χέρι προστάτευε το κεφάλι μου από κάθε πιθανή πρόσκρουση κατά την επιβίβαση,με έδεσε ο ίδιος φέρνοντας τη ζώνη στα μέτρα μου,έτρεχε λιγότερο και επιβράδυνε πολύ σε κάποια σαμαράκια της διαδρομής,μην τυχόν αναπηδήσω και βρω την οροφή..
Με μετέφερε σαν πορσελάνινο αυγό Σβαρόφσκι:D

Ναι,για κάποιους μπορεί να ακούγεται σαν ρουτίνα και κλινική μαζικών μεταμοσχεύσεων,αλλά βλέποντας και τα αποτελέσματα,στις περισσότερες περιπτώσεις τα καταφέρνουν καλά.
 

Aris81

Well-Known Member
Πάμε και στην απορία σας...Πραγματικά στενάχωρο θέμα για εμένα.

Να σημειώσω,ότι από όλες τις τουρκικές κλινικές,οι προσφορές ήταν αναλυτικότατες,μέσω e-mail,
με έναν κατά προσέγγιση αριθμό grafts π.χ. 2300-2700 και το αντίστοιχο κόστος.
Όλα επίσημα(εδώ να αναφέρω ότι η EliteHair μου έδωσε αποδείξεις για όλα τα ποσά,ακόμη και για τα 35ευρώ που πλήρωσα για να κάνω Coronatest σε συνεργασία με το εν λόγω νοσοκομείο,προκειμένου να πετάξω για πίσω).

Πάμε και στα 1500grafts με τα 4500ευρώ..
Πως να γράψω όνομα όταν δεν μπορώ να το αποδείξω;
Η ιστορία έχει ως εξής, στέλνω φωτογραφίες,συμπληρώνω μια φόρμα που μου στάλθηκε και μετά από κάποιες εβδομάδες,
μου τηλεφώνησε μια κοπέλα από την κλινική,μου μίλησε για την περίπτωσή μου και όσα επισήμανε ο γιατρός και μου έκανε τη συγκεκριμένη προσφορά.
Επειδή θεώρησα την "προσφορά" καφρίλα και με κανένα ρεαλιστικό περιθώριο διαπραγμάτευσης,
την ευχαρίστησα και είπα πως θα το σκεφτώ.

Με θλίβει και μόνο που το ανασύρω στην μνήμη μου..
 

tol

Well-Known Member
Πάμε και στα 1500grafts με τα 4500ευρώ..
Πως να γράψω όνομα όταν δεν μπορώ να το αποδείξω;
Φιλε Ari, επιμενω στο ρολο του μαντη...παρακινδυνευμενα, ισως, (αν κανω λαθος, εχω το θαρρος να απολογηθω)...

Μη φοβασαι να γραψεις το ονομα...εξαλλου ακομη και οι πετρες γνωριζουν πλεον την τιμολογιακη πολιτικη του κ. Αναστασακη.

Μεχρι προτινος κρυβοταν πισω απο το δαχτυλο...οταν αρχισαν να αποκαλυπτονται τα πραγματικα νουμερα, αρχισαν να κατηγορουν μελη του forum, οπως ο φιλος vlafo (ο οποιος παρεμπιπτοντως ειχε επισκεφθει τον κ. Αναστασακη), οτι γραφουν ανακριβειες για 2,5 και 3 ευρω ανα graft.

Τελικα χρεωνει ή δε χρεωνει περιπου 3 ευρω το graft; Η απαντηση, νομιζω, ειναι ξεκαθαρη.
 

Aris81

Well-Known Member
Αυτό που μπορώ πανεύκολα να αποδείξω με ένα screenshot,είναι ότι στις αρχές Μάρτη δέχθηκα ένα τηλεφώνημα από τον σταθερό αριθμό της εν λόγω κλινικής.
Η κοπέλα στο τηλέφωνο μου έκανε, τηλεφωνικά πάντα,την προσφορά που ανέφερα παραπάνω.
 

Aris81

Well-Known Member
Δεν θεωρώ ότι μπορώ να "εγκαλέσω" κάποιον που παρέχει υπηρεσίες για το ποσό που τις κοστολογεί.
Άλλωστε ούτε εδώ το έγραψα τότε,ούτε προσπάθησα να επιχειρηματολογήσω για μία καλύτερη τιμή στην κοπέλα.

Κριτική θεωρώ όμως ότι μπορώ να ασκήσω και όσο αφορά την τιμή/graft,τη θεωρώ τραγική,
για αυτό και εξέτασα κατόπιν άλλες επιλογές.

Να πω ότι για Τουρκία,είχα ένα budget μέχρι 2000ευρώ,ενώ για Ελλάδα,
για τα ίδια grafts/ποιότητα υπηρεσιών δε θα με πείραζε να πλήρωνα και 3000ευρώ.

Επίσης να πω,ότι αν μοναδικό μου κριτήριο ήταν τα λεφτά,δε θα επικοινωνούσα με κανέναν στην Ελλάδα,ούτε θα πήγαινα EliteHair,
αλλά αλλού στην Κωνσταντινούπολη και θα μου έβγαινε max 1200ευρώ η όλη ιστορία.
Πιθανόν με αμφίβολο αποτέλεσμα..
 

hairlosscursed

Well-Known Member
1ον :Όποιος και να είναι ο Έλληνας γιατρός εχει δικαιωμα να αξιώνει ότι πόσο θέλει.απο εκεί και και πέρα δεν φταίει ο γιατρός αλλά ο ασθενής που θα του τα δώσει κάνοντας κακο και στον ίδιο αλλά και στον γιατρό που τον εξομοιώνει με κορυφαίους του είδους κάνοντας να πιστεύει πως είναι Armani στα ντουζενια του,με αποτέλεσμα να μην βελτιώνεται και το κυριότερο να αξιώνει αμοιβές Dubai.
2ον : κανένας Έλληνας γιατρός κατά την γνώμη μου παντα ,δεν κάνει την διαφορά σε αποτελέσματα σε σύγκριση top notch γιατρών εξωτερικου.οι Έλληνες γιατροί του σήμερα έχουν σαφή βελτίωση με μια διαφορα:από σφαγείς του 2000 κοντεύουν σήμερα το 2020 να γίνουν μέτριοι.Αυτό σαφώς λέγεται πρόοδος αλλά...για αυτούς...
Για εμάς τους ασθενείς αυτού του είδους η πρόοδος πάντα κατ' εμέ μου είναι από αδιάφορη έως αστεία και λύπηρη.
Κρίμα πάντως που σαν Έλληνες η κουλτούρα μας ήταν είναι και ελπίζω να μην ειναι αυτή του αετονυχη μετρίου wanna be...
Πληρώνουμε ΚΑΛΑ ,ΜΟΝΟ ότι αξίζει.
Τέλος για να μην νομίζετε πως είμαστε εντελώς ηλίθιοι ,το να ανεβάζετε τις τιμές θεωρώντας πως αυτό σας ανεβάζει την αξία σας μιμουμενοι κορυφαίους γιατρους τύπου ότι πληρώσεις παίρνεις ειναι πια παρωχημένο και ντεμοντέ. Πιο πολυ για αρπαχτη μας κανει παρα για το αλλο...γιατι...ξεχνατε μια λεπτομέρεια που αυτο δειχνει ποσο εκτος πραγματικοτητας βρίσκεται....ζουμε στην Ελλαδιτσα....όπου το παπατζιλικι ειναι εθνικο σπορ...είστε που είστε μέτριοι τουλάχιστον παίξτε το λίγο έξυπνα και όχι εκ του πονηρού-αρπαχτης...κερδιστε το κοινό με αποτελέσματα,επαγγελματισμό και οχι με τεχνασματα και μάλιστα παλαιάς κοπής και γραφικότητες
 
Τελευταία επεξεργασία:

spi

Well-Known Member
Πάντως ακόμα κι εγώ που είχα πολύ καλή τιμή τα κλαίω τα λεφτά μου. Κάτι τέτοια βλέπεις και καταλαβαίνεις ότι δεν αξίζει να ασχολείσαι με την Ελλάδα.
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Ελλάδα μόνο για καλοκαιρινές διακοπες...Και για να είμαστε δίκαιοι και σωστοί...Η Ελλάδα διαθέτει εξαιρετικούς καρδιοχειρουργους,νευροχειρουργους κλπ.το πρόβλημα αρχίζει στα cosmetics ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aris81

Well-Known Member
Να κάνω και μία επισήμανση περί των πολυάριθμων κλινικών μεταμόσχευσης στην Τουρκία.
Αυτό που διαπίστωσα εγώ,είναι ότι σε πολλές περιπτώσεις πρόκειται για κέντρα αισθητικής.
Δε μιλάω για τις πασίγνωστες και αναγνωρισμένες κλινικές που έχουν αναφερθεί εδώ,αλλά ένα μεγάλο μέρος των "κλινικών"
δεν είναι κλινικές και επίσης αμφιβάλλω αν υπάρχει έστω και ένας γιατρός σε αυτές.

Στην πτήση της επιστροφής,μίλησα με έναν νεαρό Άγγλο που πλήρωσε 1400ευρώ για περίπου 2500grafts
και όσα μου περιέγραψε,περισσότερο σε κέντρο αισθητικής μου έκανε,παρά σε κλινική.
'Ενα σωρό προ και μετεγχειρητικά στάδια που θα ανέβαζαν και το κόστος,είχαν παραληφθεί..

Και με άλλους Άγγλους που μίλησα, διαπίστωσα ότι στην Αγγλία υπάρχουν κάτι πακέτα,σαν αυτά των διακοπών..
Π.χ.2000grafts-1000ευρώ Κωνσταντινούπολη 4 Star Hotel
Kαι κάποιοι έρχονται παρέα 2-3 μαζί,να κάνουν καμιά βόλτα,να βάλουν και καμιά τρίχα στο κεφάλι τους.

Οπότε ναι,σίγουρα έχουν γίνει καφρίλες στα κεφάλια κάποιων,απλά παίζει ρόλο και που πήγαν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
1ον :Όποιος και να είναι ο Έλληνας γιατρός εχει δικαιωμα να αξιώνει ότι πόσο θέλει.απο εκεί και και πέρα δεν φταίει ο γιατρός αλλά ο ασθενής που θα του τα δώσει κάνοντας κακο και στον ίδιο αλλά και στον γιατρό που τον εξομοιώνει με κορυφαίους του είδους κάνοντας να πιστεύει πως είναι Armani στα ντουζενια του,με αποτέλεσμα να μην βελτιώνεται και το κυριότερο να αξιώνει αμοιβές Dubai.
2ον : κανένας Έλληνας γιατρός κατά την γνώμη μου παντα ,δεν κάνει την διαφορά σε αποτελέσματα σε σύγκριση top notch γιατρών εξωτερικου.οι Έλληνες γιατροί του σήμερα έχουν σαφή βελτίωση με μια διαφορα:από σφαγείς του 2000 κοντεύουν σήμερα το 2020 να γίνουν μέτριοι.Αυτό σαφώς λέγεται πρόοδος αλλά...για αυτούς...
Για εμάς τους ασθενείς αυτού του είδους η πρόοδος πάντα κατ' εμέ μου είναι από αδιάφορη έως αστεία και λύπηρη.
Κρίμα πάντως που σαν Έλληνες η κουλτούρα μας ήταν είναι και ελπίζω να μην ειναι αυτή του αετονυχη μετρίου wanna be...
Πληρώνουμε ΚΑΛΑ ,ΜΟΝΟ ότι αξίζει.
Τέλος για να μην νομίζετε πως είμαστε εντελώς ηλίθιοι ,το να ανεβάζετε τις τιμές θεωρώντας πως αυτό σας ανεβάζει την αξία σας μιμουμενοι κορυφαίους γιατρους τύπου ότι πληρώσεις παίρνεις ειναι πια παρωχημένο και ντεμοντέ. Πιο πολυ για αρπαχτη μας κανει παρα για το αλλο...γιατι...ξεχνατε μια λεπτομέρεια που αυτο δειχνει ποσο εκτος πραγματικοτητας βρίσκεται....ζουμε στην Ελλαδιτσα....όπου το παπατζιλικι ειναι εθνικο σπορ...είστε που είστε μέτριοι τουλάχιστον παίξτε το λίγο έξυπνα και όχι εκ του πονηρού-αρπαχτης...κερδιστε το κοινό με αποτελέσματα,επαγγελματισμό και οχι με τεχνασματα και μάλιστα παλαιάς κοπής και γραφικότητες
Αν και τα έχω γράψει δεν θα συμφωνήσω περισσότερο με όλο το σχόλιο.
Από τα πιο εύστοχα.
Με τη μόνη διαφορά.

Ο επαγγελματισμός στην Ελλάδα και όχι Ελλαδίτσα (χαρακτηρισμός ηττοπάθειας που δεν αρμόζει)υπάρχει σε μεγάλο βαθμό δεν είναι μόνο παπατζιλίκι.
Στον συγκεκριμένο κλάδο,φαίνεται ότι οι Έλληνες γιατροί για κάποιον λόγο δεν μπορούνε να διαπρέψουνε και αυτό είναι το μεγάλο ερωτηματικό.
 

Aris81

Well-Known Member
Δυστυχώς φίλε μου, οι ΄Έλληνες επαγγελματίες δεν μπορούν να διαπρέψουν και σε πολλούς άλλους τομείς.
Και μάλιστα σε τομείς που τα θεμέλιά τους,είχαν βάλει πριν πολλά χρόνια οι ίδιοι οι πρόγονοί μας.
Ο Έλληνας διαπρέπει κατά μόνας και αν μάλιστα
βγει στο εξωτερικό,ακόμη καλύτερα γι'αυτόν..
Στον ελλαδικό χώρο,μόνο για κανά room to let και αμπελοφιλοσοφίες είμαστε..

Και επί του θέματος...
Το γεγονός ότι η Τουρκία προσελκύει τόσους ανθρώπους για μεταμοσχεύσεις,δεν είναι τυχαίο.
Έχω διαβάσει περί αυτού και ακόμη και η κυβέρνηση με καμπάνιες,οικονομικές ενισχύσεις,φοροελαφρύνσεις,
είχε βοηθήσει στο να εδραιωθεί αυτή η βιομηχανία ομορφιάς...
Και δεν είναι μονάχα οι φθηνές τιμές που ελκύουν τον κόσμο.
Για έναν Γερμανό,θα ήταν απείρως πιο εύκολο να πάει στην Πολωνία ή τη Σλοβακία,
που προσφέρουν μεταμοσχεύσεις σε χαμηλές τιμές.
Επιλέγει όμως να πάει Τουρκία,μπαίνοντας σε μεγαλύτερη ταλαιπωρία από ότι να ταξίδευε σε μια ευρωπαϊκή χώρα.
Και αυτό από μόνο του,λέει πολλά..
 

vlafo

Well-Known Member
Ο Έλληνας φίλε μου είναι κορυφή παντού και διαπρέπει παντού,αλλά εδώ οι εγγενείς αδυναμίες του συστήματος σε τρώνε και σε απορροφάνε δυστυχώς.
Η Τουρκία προφανώς και είναι παράδειγμα προς αποφυγή στον συγκεκριμένο κλάδο,γιατί με το να σπρώχνεις και να προωθείς αυτόν τον κλάδο χωρίς κανόνες και όρους αλλά με τη μαζική προώθηση του, για να αποκομίσεις κέρδη και κυρίως χωρίς να γίνεται η μμ από γιατρούς κατά κύριο λόγο,είναι ρουλέτα χωρίς επιστροφή.
Άρα πέρα από ελάχιστες κλινικές που αξίζουν,οι υπόλοιπες είναι ανάξιες αναφοράς.
Άρα ο Γερμανός ή ο Πολωνός που πάει εκεί δεν είναι κριτήριο και δεν αποδεικνύει απολύτως τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aris81

Well-Known Member
Έχοντας φύγει από την Ελλάδα,για να μη με φάνε οι αδυναμίες του συστήματος που λες,δεν έχω παρατηρήσει να
έχουμε καμιά επιστημονική υπεροχή κάπου ή να ψάχνουν τα Πανεπιστήμια και οι μεγαλοεταιρείες,
καλά και σώνει, Έλληνες.
Εργάζομαι στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση
Αλλά δε θα τα χαλάσουμε εκεί..

Η Τουρκία έχοντας καθιερωθεί σε αυτόν τον κλάδο, δίνει δουλειά σε αεροπορικές,ταξί,ξενοδοχεία,
μέχρι ιατρικό και παραϊατρικό προσωπικό.
Αναβαθμίζει τις ζωές των εμπλεκομένων πολιτών της και τους δίνει ψωμάκι.
180+ άτομα είναι το πλήρες ρόστερ της EliteHair.
Aπό τους οδηγούς,μέχρι τους γιατρούς.

Ναι,η μεταμόσχευση στην Τουρκία δε γίνεται από γιατρούς κατά κύριο λόγο.
Και ναι,αν πας χωρίς έρευνα αγοράς και με μοναδικό γνώμονα την τιμή, μπορεί
να καταλήξεις σε κανένα κέντρο αισθητικής για μεταμόσχευση.
Αλλά αυτό είναι ευθύνη ενός ορθά και εχέφρονα σκεπτόμενου ενήλικα,να το αποτρέψει.

Ο Γερμανός που αντί να πάει δίπλα στην Πολωνία με το αμάξι,μπαίνει σε διαδικασία να πάει σε μία χώρα,που δεν είναι γνωστό ούτε πόσα περιστατικά Corona έχει,λέει πολλά...
Με κυριότερο το γεγονός πως έχει πειστεί για το κόστος/αποτέλεσμα που θα λάβει.
 
  • Like
Reactions: spi

Giorgos-3

Well-Known Member
Φιλε Ari, επιμενω στο ρολο του μαντη...παρακινδυνευμενα, ισως, (αν κανω λαθος, εχω το θαρρος να απολογηθω)...

Μη φοβασαι να γραψεις το ονομα...εξαλλου ακομη και οι πετρες γνωριζουν πλεον την τιμολογιακη πολιτικη του κ. Αναστασακη.

Μεχρι προτινος κρυβοταν πισω απο το δαχτυλο...οταν αρχισαν να αποκαλυπτονται τα πραγματικα νουμερα, αρχισαν να κατηγορουν μελη του forum, οπως ο φιλος vlafo (ο οποιος παρεμπιπτοντως ειχε επισκεφθει τον κ. Αναστασακη), οτι γραφουν ανακριβειες για 2,5 και 3 ευρω ανα graft.

Τελικα χρεωνει ή δε χρεωνει περιπου 3 ευρω το graft; Η απαντηση, νομιζω, ειναι ξεκαθαρη.
Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα με την εν λόγω κλινική και το χουμε ξεκαθαρίσει ....δεν υπάρχει λόγος να λέμε τα ίδια και τα ίδια ....παίρνει κάποιος ενδιαφερόμενος τηλ του λέει μια τιμή στον Θεό κ αν τσιμπήσει τσίμπησε ...αυτό εξαρτάται από το πόσο ψαγμενος ειναι ο ασθενής ...αν δεν τσιμπήσει ακολουθούν απανωτές επικοινωνίες κτβ την τιμή μέχρι εκεί που χρειαστεί να πει το ναι ....μπορεί να κάνουν κ κάτω των 2€..... κ αν εντομεταξυ τον πείσουν την κάνει και λέει στον ασθενή δεν θα αναφερεις τιμή δημόσια ....πολλά περιστατικά που πιέζουμε για να μας πουν τιμές και δεν λένε μπορεί να έχουν πάρει ειδικές τιμές με την προϋπόθεση να μην μαθευτεί.... Το ακριβώς αντίθετο δηλαδή από αυτό που κατηγορούσαμε...αν ήταν πάγια πολιτική τα 3€ το μόσχευμα θα χτυπούσαν μύγες....Αυτή είναι η πολιτική τους πάει κ τελείωσε ...αυτό γουστάρουν αυτό κάνουν .....κ μιλάω κ εκ πείρας σαν υποψήφιος για smp....
 

vlafo

Well-Known Member
Έχοντας ζήσει λοιπόν στο εξωτερικό και μένοντας Ελλάδα πλέον,θα σου πω πως η υπεροχή αυτή δεν αναδεικνύεται γιατί δεν υπάρχει η διασύνδεση των πανεπιστημίων με την αγορά εργασίας και αυτό είναι το τεράστιο θέμα.
Έχοντας σπουδάσει σε ένα από τα καλύτερα Ελληνικά Πανεπιστήμια (στα 300 παγκοσμίως κάποτε 27 κατάταξη)που ήταν το πρώτο που πέτυχε αυτή τη διασύνδεση,στο εξωτερικό αυτή η διαφορά ήταν εμφανής και επιλέγανε πολλούς Έλληνες από το δικό μας Πανεπιστήμιο.Για αποκατάσταση μερικών πραγμάτων το αναφέρω.

Σου ξαναλέω λοιπόν το κόστος αποτέλεσμα στην Τουρκία είναι επίπλαστο με τεράστιο ρίσκο πέρα από τις προαναφερθείσες κλινικές.
Μην μου αναφέρεις λοιπόν το Γερμανό και τον Πολωνό σαν παράδειγμα προς μίμηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aris81

Well-Known Member
Έχοντας ζήσει λοιπόν στο εξωτερικό και μένοντας Ελλάδα πλέον,θα σου πω πως η υπεροχή αυτή δεν αναδεικνύεται γιατί δεν υπάρχει η διασύδενση των πανεπιστημίων με την αγορά εργασίας και αυτό είναι το τεράστιο θέμα.
Έχοντας σπουδάσει σε ένα από τα καλύτερα Ελληνικά Πανεπιστήμια (στα 300 παγκοσμίως κάποτε 27 κατάταξη)που ήταν το πρώτο που πέτυχε αυτή τη διασύνδεση,στο εξωτερικό αυτή η διαφορά ήταν εμφανής και επιλέγανε πολλούς Έλληνες από το δικό μας Πανεπιστήμιο.Για αποκατάσταση μερικών πραγμάτων το αναφέρω.

Σου ξαναλέω λοιπόν το κόστος αποτέλεσμα στην Τουρκία είναι επίπλαστο με τεράστιο ρίσκο πέρα από τις προαναφερθείσες κλινικές.
Μην μου αναφέρεις λοιπόν το Γερμανό και τον Πολωνό σαν παράδειγμα προς μίμηση.

Είναι επίπλαστο και με τεράστιο ρίσκο,αν πάει κάποιος σε άγνωστες κλινικές,όπως έγραψες και εσύ.

Την Τουρκία σου αναφέρω σαν παράδειγμα προς μίμηση στον συγκεκριμένο τομέα.
Που κατάφερε ακόμη και τον Γερμανό,που παραδοσιακά δεν ρισκάρει,να την προτιμά από γείτονές του χώρες,που προσφέρουν ίδια τιμή/grafts με τις γνωστές κλινικές της Τουρκίας.
Και θα ήθελα πολύ να είχε αναπτύξει η Ελλάδα,αντίστοιχη βιομηχανία ομορφιάς και να την επισκεπτόταν προς τούτο όλη η Ευρώπη.
 

vlafo

Well-Known Member
Είναι επίπλαστο και με τεράστιο ρίσκο,αν πάει κάποιος σε άγνωστες κλινικές,όπως έγραψες και εσύ.

Την Τουρκία σου αναφέρω σαν παράδειγμα προς μίμηση στον συγκεκριμένο τομέα.
Που κατάφερε ακόμη και τον Γερμανό,που παραδοσιακά δεν ρισκάρει,να την προτιμά από γείτονές του χώρες,που προσφέρουν ίδια τιμή/grafts με τις γνωστές κλινικές της Τουρκίας.
Και θα ήθελα πολύ να είχε αναπτύξει η Ελλάδα,αντίστοιχη βιομηχανία ομορφιάς και να την επισκεπτόταν προς τούτο όλη η Ευρώπη.
Μα από τις 1000+ κλινικές που υπάρχουν,δεν είναι πάνω από 10 αυτές που αξίζουνε και για αυτό έχουν και το ανάλογο κόστος με 2ευρώ και πάνω.
Τώρα μπορεί και να πάρεις καλό αποτέλεσμα με 1000€ σε μία από τις υπόλοιπες αλλά έχει τεράστιο ρίσκο.
Τέτοιες τιμές δεν υπάρχουνε Γερμανία ή Πολωνία,είναι πολύ πολύ ακριβότερα.
Ναι θα μπορούσαμε να αναπτύξουμε μια τέτοια βιομηχανία όχι σε τέτοιο βαθμό γιατί δεν το αντέχουμε, αλλά με αυστηρούς κανόνες και πλαίσιο.
Έχουμε αρκετές κλινικές εδώ και γιατρούς,απλά τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά και το αντίστοιχο κόστος είναι εξοργιστικό.
Αυτό είναι κυρίως που εκνευρίζει τους πελάτες.
Γιατί αν το κόστος ήταν χαμηλό και οι αντίστοιχες προσδοκίες θα ήταν ανάλογες, αλλά εδώ έχουν αντιστρέψει τα πράγματα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

vagosx

Well-Known Member
Οι δυνατες κλινικες για μένα στην Τουρκία είναι:
1. Πρώτος ο dr Kaan Pekiner γιατί περαν του ότι είναι εξαιρετικα ταλαντούχος, κάνει μόνον έναν ασθενή την ημέρα και μόνο μέχρι 1500grafts.
2. Δεύτερη η κλινική HLC γιατί είναι μια πολυ οργανωμένη κλινική με επικεφαλής τον dr Ozgur Oztan ο οποιος είναι φοβερός γιατρος, έχει πέντε γιατρους και κάθε επέμβαση την κάνει αποκλειστικά γιατρος υπό τον απόλυτο ελεγχο του Ozgur.
3. Τρίτη σε σειρά κατάταξης θεωρώ την ASMED του Koray Erdogan γιατί μπορεί ο Koray να είναι εξαιρετικός γιατρος και να έχει πολυ οργανωμένη κλινική, αλλά με τα τόσα περιστατικά που κάνουν κάθε μέρα, εμενα μου προκαλεί μια αβεβαιοτητα.
4. Τέταρτον θεωρώ τον dr Keser γιατί είναι καλός γιατρος, τοποθετεί ομως απελπιστικά λίγα grafts ανα ημέρα.
5. Μετα κατα τη γνωμη μου έρχονται ο Yaman ο Karanteniz και ο Aygin.
6. Μετα θέλει παρα πολυ ψάξιμο και κυρίως πολυ περισσότερη τύχη.
 
Μπλουζα