Elithair Instabul - 02/11/20

Aris81

Well-Known Member
Καλημέρα σε όλους,επιτέλους ήρθε και εμένα η σειρά μου να παρουσιάσω την μεταμόσχευσή μου.
Πριν λίγους μήνες είχα ανοίξει το παρακάτω θέμα,στο πρώτο μήνυμα μπορείτε να δείτε και φωτογραφίες μου
Καλησπέρα-νέο μέλος

Τελικά αποφάσισα να κάνω την μεταμόσχευση στην Elithair
Elithair - Website
Elithair - Youtube

Toποτετήθηκαν 3.300 grafts με 1750ευρώ
150ευρώ μία PRP θεραπεία και 160 η τριήμερη διαμονή σε τετράστερο ξενοδοχείο ακριβώς απέναντι από την κλινική

Η μεταμόσχευση ήταν να γίνει αρχικά τον Απρίλιο,αλλά εξαιτίας Corona και αλλεπάλληλων ακυρώσεων πτήσεων,κατάφερα να την κάνω πριν λίγες μέρες.

Η κλινική είναι στο 12 όροφο ενός Πανεπιστημιακού νοσοκομείου(φωτό 1)


Εδώ θέλω να τονίσω,πως στην Τουρκία υπάρχουν αναρίθμητες κλινικές που προσφέρουν ακόμη και πακέτα κάτω των 1000ευρώ.
Στην πτήση επιστροφής προς Γερμανία,ήταν μεταξύ των συνεπιβατών τουλάχιστον 10 μόλις μεταμοσχευμένοι και λιγάκι που συζητήσαμε,
κάποιοι έκαναν τις μεταμοσχεύσεις τους,σε κλινικές? που δε θα περνούσα ούτε απ'έξω.
To νοσοκομείο για το οποίο είχα διαβάσει πριν,με τα επείγοντά του και όλα το κομφόρ,
ήταν και αυτός ένας λόγος που πήγαν στην Elithair.

Στο ξενοδοχείο(φωτό 2) αν και ήταν πολύ κοντά,μας πηγαινοέφερναν τα αυτοκίνητα της κλινικής
11.jpg
12.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Aris81

Well-Known Member
Αφήχθηκα Κυριακή λοιπόν,με παρέλαβε αυτοκίνητο τύπου λιμουζίνας(το αναφέρω απλά για το μάρκετινγκ των τουρκικών κλινικών)
από εκεί στο ξενοδοχείο και μετά στην κλινική για εξετάσεις αίματος.

Την επόμενη μέρα συνάντηση με το γιατρό,συζήτηση και χάραξη της Hairline.

Στην πρώτη φωτογραφία είμαι όπως μπήκα στην κλινική
και στη δεύτερη κουρεμένος και με τη Hairline χαραγμένη

3.jpg
4.jpg
 

Aris81

Well-Known Member
Και η διαδικασία της μεταμόσχευσης ξεκίνησε..
Διήρκησε από τις πέντε το απόγευμα μέχρι τα μεσάνυχτα,χωρίς ουσιαστικά διαλείμματα ή επιπλοκές

Η εικόνα μου την επόμενη ημέρα

5.jpg
6.jpg
7.jpg
 

Aris81

Well-Known Member
Και τώρα κάποια γενικά σχόλια για την διαδικασία,με την παράκληση να μην μπλέξουμε τα πολιτικά με τρίχες.

Η αρχική μου πρόθεση ήταν να κάνω την εγχείριση στην Ελλάδα,αλλά με 4500ευρώ για 1500 grafts,δυστυχώς το απέκλεισα.
Μια άλλη προσφορά,θα έπρεπε να συνδυαστεί με την παρουσία συγκεκριμένου γιατρού στην Ελλάδα,κ.λ.π.

Στη Γερμανία,για 2500 grafts μου ζήτησαν 7200ευρώ,με ποιες περγαμηνές και αποτελέσματα,ένας θεός ξέρει...
Για την EliteHair,ήμουν ένας ακόμη από τους χιλιάδες που έχουν περάσει από εκεί.

Πάμε τώρα σε κάποια πράγματα που ίσως ξενίσουν κάποιους.
Πέρα από τις λιμουζίνες και τα 4στερα ξενοδοχεία,κάποιες φορές ίσως υπάρχει η αίσθηση της μαζικής υλοποίησης μεταμοσχεύσεων.
Ότι εν μέσω Corona,είσαι στην αίθουσα αναμονής με πολυάριθμους άλλους προς μεταμόσχευση και ότι δεν είσαι το κέντρο της προσοχής.
Ισχύει εν μέρη,απλά από τη στιγμή που όλα τα στάδια τηρούνται όπως πρέπει,δε με νοιάζει αν στην κλινική γίνονται παράλληλα 20 ακόμη μεταμοσχεύσεις.
Τα Αγγλικά δεν είναι το δυνατό σημείο,κυρίως του απλού προσωπικού,αλλά υπάρχει στο χώρο διερμηνέας και όχι μόνο για Αγγλικά.
Σε αρκετές κλινικές της Τουρκίας,άμα τη αφίξει σου,σου λένε ότι μπορεί να χρειαστείς περισσότερα grafts από όσα θεώρησαν από τις φωτογραφίες,κάποιες φορές είναι δωρεάν,κάποιες φορές έξτρα.Για την EliteHair δεν ξέρω,σε εμένα υπήρξε μια μικρή επιβάρυνση,αλλά σε άλλους που μίλησα,όχι.
 

Aris81

Well-Known Member
Σε προσωπικό επίπεδο τώρα, έχω τι αμφιβολίες μου για τη Hairline μου..
Ήθελα κάτι συμμετρικό,όμως ο γιατρός με απέτρεψε,οπότε υπάρχει μια ασυμμετρία στο σχεδιασμό.
Τα επιχειρήματά του ήταν ότι στην περίπτωσή μου,ποιότητα τρίχας/προϋπάρχοντες τρίχες θα κινδύνευα με φαινόμενο περούκας,
επίσης ο μυς από τη μία μέριά κάπως βγαίνει πιο ψηλά.
Εγώ με το κούρεμα που έκανα,δηλαδή όλα προς τα κάτω και τα μπροστά προς τα κάτω,μια μικρή ασυμετρία δε με νοιάζει,
απλά φοβάμαι μη βγει τίποτα τελείως παράταιρο...
Για να δούμε..

Πάμε και σε κάτι άλλο...
Ξέρω ότι το θέμα μεταμόσχευση είναι υποκειμενικό,απλά διαβάζοντας πολύ και συναντώντας και εκεί άτομα κάθε ηλικίας και προέλευσης έχω να πω τα κάτωθι.
Η ψυχολογία και η βαρύτητα των προσδοκιών μας από τη μεταμόσχευση,παίζουν μεγάλο ρόλο.
Ναι,θέλω να έχει πετύχει η μεταμόσχευσή μου,θα χαρώ να ξαναδώ περισσότερα μαλλιά στο κεφάλι μου,αλλά μέχρι εκεί...
Ούτε περιμένω να αλλάξει η ζωή μου και αν κάτι δε μου καθίσει καλά,τα τραβάω και ένα ξύρισμα όλα και τέλος.
Εντάξει,εγώ που πλησιάζω τα σαράντα το λέω εύκολα,για έναν πιτσιρίκο που τα χάνει από τα 20 είναι αλλιώς...

Απλά, η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο.
Εγώ είχα προετοιμαστεί τόσο καλά,που με χαμόγελο μπήκα και με χαμόγελο βγήκα.

Μου έχουν δωθεί μία λοσιόν και ένα σαμπουάν-αφρός για σχεδόν δύο βδομάδες,χάπια Biotin,πολυβιταμίνες και serum για αργότερα.

Αν θέλετε να ρωτήσετε/επισημάνετε κάτι,ευχαρίστως.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Καλησπερα φιλε μου,καλη επιτυχια με την μμ σου.
Γνωστη σαν ονομα η εν λογω εταιρεια,εχει καποια αξιολογα απο αισθητικης αποψης αποτελεσματα στο ενεργητικο της.
Προσωπικα αν και δεν ειμαι λατρης της τουρκικης αγορας (οχι για λογους πολιτικης φυσεως)θεωρω πως θα εχεις καλο αποτελεσμα.
Κοντευεις 40 χρονων και δεν ειναι οτι αντιμετωπιζεις και κανα σοβαρο θεμα.Eγω βλεπω ενα κεφαλι γεματο μαλλι!Ευχομαι να μας κρατας ενημερους με την εξελιξη του αποτελεσματος ,τωρα απλα το ξεχνας ζεις την ζωη σου και απλα παιζεις το παιχνιδι της αναμονης.καλη φυτρωση :)

Υ.γ.Αν μπορεις βαλε και καμια φωτογραφια με το πισω μερος του κεφαλιου να δουμε και την δοτρια.
 

Aris81

Well-Known Member
Σε ευχαριστώ,εύχομαι να πάνε όλα καλά.
Πράγματι η κατάστασή μου για την ηλικία μου δεν ήταν σοβαρή,αλλά πιστεύω ότι θα βρισκόμουν αντιμέτωπος με πιο δύσκολη κατάσταση
1604719190252.jpg
1604719190259.jpg
1604719190245.jpg
στα 40+ μου και δεν ξέρω πως θα ήταν και η δότριά μου σε εκείνη την ηλικία,οπότε σε ένα μεγάλο βαθμό λειτούργησα προληπτικά.

Ευχαρίστως να σας κρατάω ενήμερους.

Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες της δότριας
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Φιλε μου εχεις πολυ δυνατη δοτρια δεν πρεπει να σε απασχολει αυτο στην ηλικια που εισαι.
Η μονη μου ενσταση ειναι οτι χρησιμοποιησε πολλα grafts μονο στην μπροστινη γραμμη που δεν διακρινεται ιδιαιτερο θεμα ενω temporal peaks δεν ακουμπησε καθολου ,εκει χρειαζοσουν περισσοτερη δουλιτσα.Ισως στο μελλον προχωρησεις σε ακομη μια μεταμοσχευση εστιαζοντας εκει.Φιλικα
 

Aris81

Well-Known Member
Έχεις δίκιο για τα temporal peaks,ίσως στο μέλλον ακολουθήσει μια "διορθωτική" μεταμόσχευση.
Γράψε ελεύθερα ότι θέλεις,όσο άσχημο και να είναι,άλλωστε οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν περισσότερες γνώσεις
περί του αντικειμένου,θα διαβάσω με προσοχή.

Να σου πω την αλήθεια,θα περιμένω να ξεπρηστεί το κεφάλι μου,γιατί δεν έχω καθαρή εικόνα.
Το κεφάλι μου πρήστηκε μετά από δικό μου λάθος,να μην πάρω άμεσα τα χάπια για να μην πρηστώ,αλλά 12ώρες μετά την επέμβαση.
Ήμουν ο μόνος μετεγχειρητικά πρησμένος μέσα στην κλινική.

Μετά την επέμβαση έχω μια ρουτίνα με αντιβιοτικό χάπι,άλλο κατά του πρηξίματος και παυσίπονο κατά βούληση.

Αυτή τη στιγμή αυτό που με δυσκολεύει είναι ο ύπνος,μιας και για τις έξι πρώτες μέρες κοιμάμαι με αυτό το μαξιλαράκι ταξιδιού και σε ίπτια θέση.
Μετά από την 6η επιτρέπεται στο πλάι και μετά τη 10η και μπρούμυτα.

Δεν ξέρω αν είναι πάνω-κάτω οι ίδιοι μετεγχειρητικοί κανόνες μετά τις μεταμοσχεύσεις,αλλά έχω μία σειρά πραγμάτων σε βάθων εβδομάδων,ακόμη και μηνών που πρέπει να προσέχω.
Για παράδειγμα,ελαφριά γυμναστική μετά τη 2η βδομάδα,αλλά πιο έντονη μετά την 6η
 

Greg83

Member
Καλή επιτυχία φίλε μου, έχουν μπει αρκετά grafts και φαίνεται ότι έχει γίνει καλή δουλειά. Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι καλό θα ήταν να είχαν μπει κάποια grafts στα temples (στο είχε αναφέρει και στο πρώτο σου νήμα ο aeratos). Δεν ήθελες εσύ ή ο γιατρός να επέμβετε στα temples?
Από δω και πέρα υπομονή, σου εύχομαι τα καλύτερα και το αποτέλεσμα να σε δικαιώσει!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

spi

Well-Known Member
3500 γκράφτς για εκεί είναι πάρα πολλά και αν πιάσεις 80% φυτρωση (που θα είναι παραπάνω) θα μιλάμε για επιστροφή στα 20. Καλή φυτρωση φίλε
 

Aris81

Well-Known Member
Σας ευχαριστώ όλους και αντεύχομαι καλή φύτρωση σε όσους είναι μετά από μεταμόσχευση.

Και εγώ θέλω να πιστεύω ότι με μία καλή(δεν ψάχνω το τέλειο) φύτρωση και με το προυπάρχων μαλλί ξανά στο παιχνίδι,
θα υπάρξει ένα καλό τελικό αποτέλεσμα. Ίσως ένας από τους μεγαλύτερους φόβους μου ήταν/είναι τυχόν schock loss,
δηλαδή να κατέστρεφα και το υπάρχον μαλλί,αλλά ελπίζω να πάνε όλα καλά.

@Greg83 Περί temples,,η Hairline που χαράχτηκε περιελάμβανε μέρος από τα temples και νομίζω ότι φαίνεται τελείως απείραχτη λόγω πρηξίματος?,αλλά ναι,σίγουρα δεν ήταν το πλάνο να γεμίσω εκεί.
Το κλίμα της συζήτησης ήταν να κάνουμε αυτή τη μεταμόσχευση, που κατά τη γνώμη τους θα με αφήσει ικανοποιημένο,αλλά στην περίπτωση που θέλω να γεμίσω περισσότερο στα πλαϊνά,να επέμβουμε ελαφρώς μια δεύτερη φορά μιας και η δότρια το επιτρέπει.
Η γραμμή τους ήταν πως έχω τις προϋποθέσεις για κάτι καλό,απλά με απέτρεψαν από το να φτάσουμε με τη μία σε ένα αποτέλεσμα με αρκετό ρίσκο να φαίνεται τεχνητό και ασύμβατο με την ηλικία μου.Κάπως έτσι...

@spi 3300 γράφει η απόδειξη/εγγύηση 30 χρόνων:D
Αλλά πραγματικά δεν ξέρω πόσα έχουν μπει.
Α,ναι...Υπάρχει εγγύηση των εμφυτευμάτων για 30χρόνια και αν με δική τους υπαιτιότητα φυτρώσει ποσοστό μικρότερο των 70%,
αναλαμβάνουν τη διορθωτική μεταμόσχευση δωρεάν.
Όλα αυτά σας τα μεταφέρω με επιφύλαξη,γιατί τα έχω εγγράφως μεν,αλλά δεν ξέρω πως μεταφράζονται στην πράξη.

Αυτό που θα προσπαθήσω είναι να βάζω σταδιακά μερικές φωτογραφίες,να μπορούμε να δούμε όλοι μαζί την εξέλιξη.

Τέλος να πω ότι αυτό που με έχει δυσκολέψει είναι το μετεγχειρητικό..
Από στάση ύπνου,μέχρι να μην ξυθώ κατά λάθος ή κουτουλήσω με το κεφάλι κάπου.
Σκεφτείτε ότι μετά την εγχείριση,ζήτησα μερικές γάζες και όταν πήγα να κοιμηθώ,έδεσα τους καρπούς μου χωρίς να τους σφίξω σε απόσταση ενός μέτρου μεταξύ τους και πέρασα τη γάζα κάτω από το σώμα μου.
Έτσι τα χέρια μου μπορουσαν να ακουμπήσουν μέχρι το λαιμό,αλλά όχι να φτάσουν στο κεφάλι:D
 
  • Like
Reactions: spi

manly_Man

Well-Known Member
Καλη φυτρωση φιλε @Aris81 , βλεπουμε σιγα σιγα ολο κ πιο πολλοι πηγαινουν στην Τουρκια για μεταμοσχεύσεις. Θα ηθελα να σε ρωτησω ποιοι ηταν οι λογοι που σε οδηγησαν να επιλεξεις την συγκεκριμενη κλινικη στην Κων/πολη και δεν πηγες σε καποια αλλη εκει; Εχουν μπει παντως αρκετα μοσχευματα, νομιζω πως το αποτελεσμα θα σε ικανοποιησει αν εχεις μια καλη φυτρωση. Επισης στην Ελλαδα ποιος σου εκανε την απαραδεκτη προσφορα 4500 ευρω για 1500 Grafts;
 

tol

Well-Known Member
Η αρχική μου πρόθεση ήταν να κάνω την εγχείριση στην Ελλάδα,αλλά με 4500ευρώ για 1500 grafts,δυστυχώς το απέκλεισα.

Φιλε Ari, καταρχας σου ευχομαι ολοψυχα καλη φυτρωση. Υπαρχουν ολα τα εχεγγυα για την επιτυχια της μμ..αρκετα προϋπαρχοντα μαλλια, μεγαλος ο αριθμος grafts για τη συγκεκριμενη περιοχη.

Θα ηθελα να υποδυθω το ρολο του μαντη...

Να υποθεσω οτι η προσφορα των 4500 ευρω για 1500 grafts ηταν απο τον κ. Αναστασακη; Δε νομιζω οτι υπαρχει καποιος αλλος στην Ελλαδα που να ζητα ενα τετοιο υπερογκο ποσο.

Αν πραγματι ισχυει η υποθεση που κανω, θα ηθελα να εκφρασω την εξης απορια...

Ποιος εχεφρων Ελληνας θα προτιμουσε να πληρωσει 4500 ευρω για 1500 grafts, ενω εχει τη δυνατοτητα, οπως εκανες εσυ, να βαλει 3300 grafts με 1900 ευρω!!!!

Ο ελληνικος παραλογισμος σε ολο του το μεγαλειο!!! Ο Ελληνας για 3300 grafts ζητα 7500 ευρω, ενω ο Τουρκος 1900 ευρω!!! Θεωρει οτι οι υπηρεσιες που προσφερει αξιζουν τετραπλασια τιμη!!! Τεσσερα επιπεδα πανω απο τους αλλους, τεσσερις κλασεις ανωτερος!!!

Και παλι καλη συνεχεια, φιλε Ari, και να εχεις ενα αποτελεσμα ανταξιο των προσδοκιων σου.
 

tol

Well-Known Member
Επισης στην Ελλαδα ποιος σου εκανε την απαραδεκτη προσφορα 4500 ευρω για 1500 Grafts;

Φιλε manly, ας περιμενουμε λιγο να δουμε αν επιβεβαιωθει η "μαντεια" που εκανα στο προηγουμενο σχολιο, για να γελασει καθε πικραμενος με τον μεγαλοϊδεατισμο των Ελληνων που νομιζουν οτι ειναι ενα κραμα Λορεντζο και Ερντογαν μαζι.
 

manly_Man

Well-Known Member
Φιλε manly, ας περιμενουμε λιγο να δουμε αν επιβεβαιωθει η "μαντεια" που εκανα στο προηγουμενο σχολιο, για να γελασει καθε πικραμενος με τον μεγαλοϊδεατισμο των Ελληνων που νομιζουν οτι ειναι ενα κραμα Λορεντζο και Ερντογαν μαζι.
χαχαχα...τον ενρτογαν τον εχουν ξεπερασει...οδευουν προς lorenjo πλεον, αμα προσθεσεις κ τον ΦΠΑ :p
 

vlafo

Well-Known Member
Προσωπικά δεν θα έκανα ποτέ μμ στην Τουρκία για πολλούς λόγους.
Ο κυριότερος η ανασφάλεια που νιώθω με τη λογική του σούπερ μάρκετ.
Μόνο Ερντογάν θα πήγαινα και Hlc που είναι τοπ.
Αλλά η λογική πλέον της Ελλάδας με έχει ξεπεράσει προ πολλού.
Τόσο για τα αποτελέσματα της όσο και για το κόστος που προσφέρει.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Προσωπικά δεν θα έκανα ποτέ μμ στην Τουρκία για πολλούς λόγους.
Ο κυριότερος η ανασφάλεια που νιώθω με τη λογική του σούπερ μάρκετ.
Μόνο Ερντογάν θα πήγαινα και Hlc που είναι τοπ.
Αλλά η λογική πλέον της Ελλάδας με έχει ξεπεράσει προ πολλού.
Τόσο για τα αποτελέσματα της όσο και για το κόστος που προσφέρει.

Και γω,θεωρώ τις τουρκικές εκτός κάνα 2 καλές γνωστές ότι κινδυνεύεις πολύ σε θέμα δότριας.
 
  • Like
Reactions: spi

manly_Man

Well-Known Member
Και γω,θεωρώ τις τουρκικές εκτός κάνα 2 καλές γνωστές ότι κινδυνεύεις πολύ σε θέμα δότριας.
εχουν παει διαφοροι παντως κ δν ειχαν κανενα θεμα με τη δοτρια...τωρα αν σε καποια απο τις χιλιαδες που ειναι εκει κλινικες υπηρχε θεμα σε καποιους δεν νομιζω οτι πρεπει να βαραινει ολες τις υπολοιπες κλινικες αυτο. Οποτε καλο θα ηταν να μιλαμε για συγκεκριμενες κλινικες κ οχι για τις κλινικες στην Τουρκια.
 
Μπλουζα