Ducray-Chronostim

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

alucard

New Member
Απ: Ducray-Chronostim

Καλησπέρα. Ελπίζω να το προσέξει κανένας αυτό το thread και να μην είναι τελειωμένο :guillotine

Τελικά για το Chronostim το δοκίμασε/ είχε κανένας θετικά αποτελέσματα; Ρωτάω γιατί το χρησιμοποιώ για περίπου 3 μήνες(μπορεί λίγο παραπάνω δε θυμάμαι). Το χρησιμοποιούσα μόνο εντελώς τοπικά σε 2,3 σημεία (κροτάφους και κορυφή). Μετά την πανάκριβη απογοήτευση της Vichy/loreal δεν είχα και πολλές προσδοκίες αλλά μου άρεσε το mix της νυχτερινής σύνθεσης και η ιδέα διέγερσης του VEGF(+ διάβασα πολύ λίγες αλλά αρκετά θετικές κριτικές σε ξένα φόρουμ).

Τώρα έχει τελειώσει σχεδόν η συσκευασία και εκεί που νόμιζα ότι πάλι ακριβό νεράκι πλήρωσα κοίταξα από πολύ κοντά τα μαλλιά στον καθρέφτη και είδα μία περίεργη αραιή τούφα!!!Συγκεκριμένα είναι μία τούφα από 20 περίπου τρίχες, μισές στο μήκος από τις γειτονικές τους που προεξέχουν 2εκ. από τη γραμμή τριχοφυΐας. Το περίεργο είναι ότι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο συμμετρικά(;;περίεργο). Επίσης παρατήρησα παρόμοιες σε μήκος τρίχες σε όλο το μήκος της γραμμής. Το περίεργο είναι ότι δεν είναι χνούδι(ξανθό κλπ) και δεν είναι πυκνές. Κατά τ'άλλα είναι δυνατές και στο ίδιο πάχος με τις υπόλοιπες, απλά ξεχωρίζουν γιατί είναι πιο μπροστά.

Μετά την εκτενή περιγραφή μου, να ρωτήσω τους γνώστες και έμπειρους :Υπάρχει περίπτωση να είναι λόγω του Chronostim;Σκεφτόμουν να δοκιμάσω Spectral RS ή Tricomin, αλλά αν δουλεύει τότε να συνεχίσω το πείραμα.

Επίσης η Ducray το σταμάτησε το Chronostim?Γιατί στη σελίδα βλέπω μόνο ένα Neopeptide το οποίο είναι σαν το φιαλίδιο Night.

υ.γ:Να σημειώσω ότι η τριχόπτωσή μου είναι πολλή ήπια και δε σκέφτομαι καν για μινοξιδίλη και ισχυρά dht blockers ή χάπια(ή BIG3 BIG4 BIG15 χε χε κλπ). Προσωπικές γνώμες, απόψεις, εμπειρίες ζητάω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geofish

New Member
Απ: Ducray-Chronostim

χμμ :chinscratch
Alucard, κατ αρχήν συγχαρητήρια για το πρώτα καλά δείγματα της θεραπείας σου και καλή συνέχεια.
Αλλά όμως και πάλι αλλά, έτσι όπως μας τα περιγραφείς ωθείς κάποιους να πάνε να πάρουν το ducray.
Χωρίς να το παίξω ανακριτής, διάβασα το ποστ σου πριν 2 μήνες και δεν αναφέρεις καθόλου ότι χρησιμοποιείς το ducray παρά μόνο fungoral, το οποίο και δεν έμεινες ευχαριστημένος ενώ εδώ μας λες ότι είσαι πάνω από 3 μήνες χρήσης. Να υποθέσω καλοπροαίρετα ότι το ξέχασες ή δεν ήθελες να πατρονάρεις το προϊόν.
Επίσης μας λες ότι έκανες εκτεταμένη μελέτη και ότι πέρασες μια στρεσογόνο κατάσταση (στο οποίο σου εύχομαι περαστικά) και κατέληξες στο ducray. Αν έκανες πάντως εδώ μελέτη οι μονοί που είδαν όφελος είναι ο death valley και ο trulis :chinscratch, αν έκανες αλλού κάνω πάσο.
Τέλος εδώ ζητάς μια επιβεβαίωση για το προϊόν που λες ότι δουλεύει και όχι κάποια βοήθεια.
 

alucard

New Member
Απ: Ducray-Chronostim

Σημείωση:Έχω 1 τάση να γράφω μεγάλα ποστς. Αν σας φαίνεται κουραστικό μην το διαβάσετε. Κατά τα άλλα θα είμαι ευγνώμων σε όσους έχουν διάθεση να βοηθήσουν/ μοιραστούν την άποψή τους και θα προσπαθήσω να ανταποδώσω αργότερα.

Λοιπόν. Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, το συγκεκριμένο thread το διάβασα λίγο γρήγορα και μόνο το Chronostim δεν αφορά(ανεξάρτητα με το ποιος ευθύνεται για αυτό). Τώρα αν ο Death Valley θέλει να προωθήσει κάτι ή όχι...δε με ενδιαφέρει καθόλου. Για το Chronostim έψαχνα πριν διαβάσω το thread γιατί και η Ducray νομίζω ότι είναι αξιόπιστη και γιατί ξέρω δερματολόγο που έχει ιδιαίτερη συμπάθεια στα Ducray.

Σκέφτηκα να συνεχίσω στο δικό μου thread(νέο μέλος κλπ) αλλά μου φάνηκε καλύτερο να απευθυνθώ εδώ που πιθανόν θα έβρισκα άτομα τα οποία χρησιμοποιούν το ίδιο προϊόν(πόσοι διαβάζουν στην κατηγορία "σχετικά με εσάς";).

Όσον αφορά τη μελέτη που έκανα, ναι είναι σε ελάχιστα ξένα φόρουμ τα οποία μπορώ να τα βρω αν θέλει κάποιος. Το αρνητικό είναι ότι τα περισσότερα αφορούν τη γυναικεία τριχόπτωση με εξαίρεση έναν τύπο που ισχυρίζεται ότι την έκοψε μαχαίρι την τριχόπτωση. Για την κλινική μελέτη δεν έβγαλα άκρη τι είναι το Μ 2% προϊόν αναφοράς με το οποίο έχει παρόμοια αποτελεσματικότητα(θα ήθελα να πιστεύω ότι εννοεί τη μινοξ.).

Για τη στρεσογόνο κατάσταση ήταν πριν από πάρα πολλά χρόνια και δεν κράτησε πολύ η τριχόπτωση. Δεν είναι stress related η τριχόπτωση που έχω τώρα.

Το Chronostim το ξεκίνησα 1-2 βδομάδες περίπου νωρίτερα από το ποστ, αλλά δε θεώρησα ότι έχει σχέση γιατί το Fungoral το χρησιμοποιούσα πολύ νωρίτερα και από τη δεύτερη χρήση είχαν αρχίσει να γίνονται περίεργα,ξηρά τα μαλλιά. Επίσης το Chrono το έβαζα όποτε θυμόμουν και στο 1/3 της δόσης. Οπότε θεώρησα να μην το αναφέρω και μπερδεύω τα πράγματα. Παρόλα αυτά το συνεχίζω ακόμη το Fungoral αλλά 1 φορά τις 2 βδομάδες και με πολύ μικρότερη ποσότητα. Ε, λόγω μακριών μαλλιών ίσως έβαζα πολύ. Λέω δε γίνεται να είμαι ο μοναδικός στον κόσμο που έχει πρόβλημα με Fungoral! Γενικά δεν είμαι πολύ τακτικός με τις θεραπείες(πχ ημερολόγιο...1η μέρα της θεραπείας κλπ) οπότε δε θα ήμουν και καλός υποψήφιος για BIG3. Πάντως το Fungoral σίγουρα το χρησιμοποιούσα περισσότερο καιρό από όσο είπα.

Παλιότερα έχω χρησιμοποιήσει και άλλες λοσιόν που δεν ανέφερα γιατί δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα(ούτε θετικό, ούτε αρνητικό):Dercos Energy,Propoline αμπούλες,Foltene και κάτι μάσκες (νομίζω αυτά,γενικά έχει φύγει χρήμα...).

Να επαναλάβω τι ρωτάω όποιον ξέρει:

1)Υπάρχει κανένας(εκτός αυτών που ήδη το ανέφεραν) που να χρησιμοποιεί το Chronostim ή Anastim και να είδε Regrowth;
2)Αυτό που περιγράφω σας φαίνεται για regrowth(έτσι κατάλαβα από το ποστ σου geofish :danban2:);Εναλλακτική περίπτωση είναι: Το Chronostim δεν έκανε τίποτα-> η τριχόπτωση συνεχίζεται βραδέως->η γραμμή τριχοφυΐας έχει υποχωρήσει και αυτά που βλέπω είναι τα απομεινάρια από την προηγούμενη γραμμή που έχουν χάσει την ικανότητα να μεγαλώνουν οπότε και θα πέσουν με τον καιρό. Με προβληματίζει που οι συγκεκριμένες τρίχες είναι αραιές, δηλαδή λες και τις έβαλε κάποιος τυχαία με μεταμόσχευση.
3)Το Chronostim σταμάτησε να παράγεται;
4)Με βάση τα παραπάνω, Chronostim ή Tricomin/Spectral RS(για τη δική μου περίπτωση)?


Δυστυχώς το ποστ μου είναι λίγο εγωιστικό γιατί δεν προσφέρω κάποια συμβουλή αλλά ζητάω άποψη για την κατάστασή μου. Αν το δοκιμάσω 1 χρόνο πχ και δω ότι δουλεύει θα γυρίσω και θα το προτείνω. Προς το παρόν όμως έχω αμφιβολίες και κανένα σκοπό να το προτείνω σε άλλους, ούτε να πω ότι είμαι success story.
 
Απ: Ducray-Chronostim

alucard είπε:
Όσον αφορά τη μελέτη που έκανα, ναι είναι σε ελάχιστα ξένα φόρουμ τα οποία μπορώ να τα βρω αν θέλει κάποιος. Το αρνητικό είναι ότι τα περισσότερα αφορούν τη γυναικεία τριχόπτωση με εξαίρεση έναν τύπο που ισχυρίζεται ότι την έκοψε μαχαίρι την τριχόπτωση.

Καλησπέρα alucard. Αν κάποια στιγμή σου ήταν εύκολο να έγραφες τα ξένα φόρουμ που λές επειδή αφορούν γυναίκες. ( Ελπίζω να μη το πάρεις στραβά αλλά θα ήθελα να διαβάσω αυτές τις επιτυχημένες γυναικείες ιστορίες)
 

alucard

New Member
Απ: Ducray-Chronostim

Thanks for the info jdim. Από Follon είχα δοκιμάσει το σαμπουάν παλιότερα αλλά δε μου είχε αρέσει γιατί μου λάδωνε πολύ το μαλλί. Βέβαια τώρα δε λαδώνει ποτέ, οπότε μάλλον θέμα ηλικίας ήταν.

Καλησπέρα Χριστίνα. Επειδή δεν είχα αποθηκεύσει τις σελίδες δεν τις έχω έτοιμες, αλλά μερικές που βρήκα ψάχνοντας στο google όπως νομίζω ότι είχα ψάξει, τις παραθέτω(βασικός υποστηρικτής: hotchilli):
http://www.regrowth.com/hairloss-forums/viewthread.cfm?f=5&t=18262
http://beta.regrowth.com/hairloss-forums/viewthread.cfm?f=5&t=19518
http://www.regrowth.com/hairloss-forums//viewthread.cfm?f=5&t=23006. Αυτό είναι το βασικό με την υπερβολική εμπειρία διακοπής της τριχόπτωσης.
http://www.keratin.net/forums/viewtopic.php?t=7316

Θα βρω και άλλες αργότερα. Τη συγκεκριμένη που είναι σε φόρουμ για γυναικεία τριχόπτωση δε μπορώ να τη βρω, αλλά θυμάμαι ότι είχαν προτιμήσει το Chronostim επειδή έχει φυσικά συστατικά, λόγω εγκυμοσύνης κλπ και είδαν ότι δούλευε. Πάντως όπως είπα δεν υπάρχει πλήθος αναφορών συνολικά για το Chronostim, δηλαδή max άλλες 2-3 σελίδες να ήταν. Μερικές εμπειρίες μου φάνηκαν πολύ θετικές + δε βρήκα κάποια αρνητική+gut feeling, οπότε είπα να το δοκιμάσω και ό,τι γίνει.

Πάντως δε μπορώ να πω ότι μείωσε την τριχόπτωση. Μπορεί μία μικρή διαφορά (περ. 10-20 τρίχες/μέρα λιγότερες). Το regrowth με έβαλε σε σκέψεις.

Τελικά παρήγγειλα Spectral RS. Προτιμώ τελικά να ψάξω για το καλύτερο και μ' αρέσει ο πειραματισμός. Αν δε δουλέψει το Spectral θα ξαναγυρίσω σε Chronostim για μακροχρόνια χρήση. We 'll see...

Edit: Τελικά με τη μινοξιδίλη το συγκρίνουν στη μελέτη, όπως αναφέρει το http://archive.gulfnews.com/articles/03/09/27/98680.html:

Its makers say the treatment gives better results than its rival, Minoxidyl (2 per cent), in the first two months of trials and has shown no side effects.

After a four-month trial, Chronostim has shown similar efficacy as Minoxidyl but with better cosmetic results and patients' acceptance, according to Dr. Vincent Sibaud, a dermatologist from the University Hospital of Bordeaux and medical director of Ducray.

Πάντως η ποιότητα της μελέτης από όσο έχω ψάξει είναι μικρή και δεν είναι peer reviewed. Επιπλέον, στη μελέτη συμμετείχαν 100 γυναίκες και 25 άνδρες! Όχι και πολύ ισορροπημένη.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα