DHI with Choi pen - Dr. Chris Tsakalos - 4700 grafts - 27/11/2023

dogal

New Member
Καλησπέρα σε όλους/ες,

Παρακολουθώ το φόρουμ από παλιά μιας και είχα αρχίσει αρκετά χρόνια πριν με την καραφλιτιδα. Το παρών φόρουμ αποτελεί ότι πιο αξιόπιστο και εμπεριστατωμένο έχω δει εδώ. Με δίδαξε κυριολεκτικά τα πάντα σε σχέση με την ανδρογενετική αλωπεκία και το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία της μμ που είχα πρόσφατα στη κλινική Choi Expert στη Θεσσαλονίκη, με τον Dr Χρήστο Τσάκαλο.

Λοιπον είμαι 35 ετών και είχε αρχίσει η αραίωση γύρω στα 22 με πλέον καράφλα στα 31. Τα τελευταία χρόνια έχει σταθεροποιηθεί η κατάσταση.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει φιν ούτε μιν, μόνο κάτι φυσικά προϊόντα τύπου ρεντενυλ και σαμπουάν κατά της τριχόπτωσης, για να κοροϊδεύω τον εαυτό μου.

Η μμ έγινε σε δυο μέρες. Την πρώτη μέρα 1600 στο μπιφτέκι και την δεύτερη 3100 Α και Β ζώνη. Σύνολο 4700. Εξαγωγή, τοποθέτηση και αναισθησία από τον γιατρό.

Κανένας πόνος, ούτε ενόχληση, ούτε φαγούρα. Μόνο ένα ελαφρώς πρήξιμο στο κεφάλι για 2 μέρες.

Το όλο κλίμα πολύ ευχάριστο, προσγειωμένο και ανθρώπινο. Γιατρός και νοσηλεύτριες άψογοι στην δουλειά τους και εγώ προσωπικά ένοιωσα πολύ άνετα, ενώ είμαι χεστης με τα ιατρικά. Ο γιατρός, όνομα και πράγμα, βγάζει αυτοπεποίθηση και αέρα ότι το έχει για ψωμοτύρι. Οι δε νοσηλεύτριες, εξειδικευμένες και συγκεντρωμένες στη δουλειά τους με πολύ ευχάριστη διάθεση. Παρόλο που ήμουν δυο μέρες ξάπλα και με μαστορέματα στο κεφάλι, δεν κατάλαβα πως πέρασε ο χρόνος.

Στο δια ταύτα, παρακάτω είναι οι φωτογραφίες πριν την μμ.

3a39ff2f-9758-4e8b-91ba-8f18151def34.jpeg

06a200ef-2145-40ed-9984-f4da7ea32610.jpeg

aa2343a0-67a2-4bec-88c5-a7d96f042cc2.jpeg

bb7d1610-2072-422a-b655-56c4826ac3a5.jpeg

7f2639f5-2af0-4f67-885c-b190fcd5b622.jpeg

bc700a7c-0926-4ef0-8514-e6a657e3a0e0.jpeg

248726f4-1d4c-4e9a-b6f7-9ebccbf43ce2.jpeg

dfc0f42e-645e-448c-b614-bc22be73e716.jpeg

60ad7950-548a-42a6-bafb-010361779b0d.jpeg



Στο επόμενο μνμ που ακολουθεί βρίσκονται οι φωτογραφίες μετα την δευτερη μέρα της μμ, καθώς και η κατάσταση μετά από μια εβδομάδα.

Αναλυτικός αριθμός grafts:

Μονά 289
Διπλά 2.263
Τριπλά 1701
Τετραπλά 331
Πενταπλά 17
200 επιπλέον που δεν καταγράφηκε αριθμός τριχών

Punch: 0.85 mm
Implanter: 0.9 mm και 1.0 mm


Για όσους κάνουν διάλειμμα για τσιγάρο στη δουλειά, ακολουθεί λογοτεχνικό αφήγημα του διήμερου στη Σαλονικη..

Όλα ξεκίνησαν με αφορμή έναν γάμο που είχα να πάω στη Ξάνθη οπότε σκόπευα να πάω Τουρκία για μεταμόσχευση. Είχα μιλήσει με Yaman και με Gold City HT που έχουν τον Dr. Harun, από τους πρώτους που ασχολήθηκαν με fue στην Τουρκία. Επίσης, είδα απο κοντά και περιστατικό με αποτέλεσμα ενός χρόνου και ήταν πολυ καλό, με την κατάσταση της δότριας όμως να με προβληματίζει σε κάποια σημεία. Και οι δυο κλινικές μου είχαν προτείνει 4500 grafts με κόστος γύρω στα 3500 € ο Yaman και 1700 ο Dr. Harun.

Τελικά έκλεισα στον Yaman μιας και είναι τσεκαρισμένος απο τα αποτελέσματα που είχαν αρκετά άτομα από το φόρουμ.

Όλα άλλαξαν άρδην μετά από μερικές εβδομαδες. Ενώ περιηγουμουν στα ξένα φορουμς και συγκεκριμένα στο Hair Loss Conquerors είδα την αναφορά στον Dr. Chris από Choi Expert. Μίλησα με το άτομο που είχε κάνει την μμ, στη συνέχεια έψαξα να δω αποτελέσματα της κλινικής και την ίδια μέρα μιλήσαμε τηλεφωνικά με τον Χρήστο. Αφού έστειλα φωτογραφίες και του ανέφερα ότι με ενδιαφέρει ένα πυκνό και φυσικό αποτέλεσμα και συζητήθηκαν τα περεταίρω, έκλεισα να κάνω την μμ. Στο what clinick έχει άριστες κριτικές με σχεδόν 200 reviews. Το γεγονός ότι δεν υπήρχε πουθενά στο φόρουμ εδώ, μου είχε κάνει εντύπωση και είχα τις καχυποψίες μου. Όταν το ανέφερα είπε ότι δεν ασχολείται με διαφήμιση στην Ελλάδα και δουλεύει κυρίως με ξένους, το οποίο διαπίστωσα και τις ημέρες που ήμουν στη κλινική. Επίσης, με έφερε σε επαφή και με άτομο που είχε κάνει μεταμόσχευση πριν 6 μήνες και φαινόταν πολύ φυσικό το αποτέλεσμα.

Να σημειώσω ότι είμαι τουρκικής καταγωγής και ενώ θα μπορούσα να κάνω την επέμβαση πολύ άνετα στην Τουρκία επέλεξα να πάω στον Χρήστο. Πέρα από τα καλά αποτελέσματα που βλέπει κανείς σε ένα γιατρό, για μένα ήταν και θέμα χημείας. Από τη πρώτη στιγμή της συνομιλίας μας, απαντήθηκαν οι καχυποψίες που είχα γενικότερα με τις μμ και πήρα επί τόπου την απόφαση. Το τελικό αποτέλεσμα φυσικά θα κρίνει την δουλειά που έχει γίνει.

Εύχομαι καλές γιορτές με πυκνές φυτρώσεις σε όσους έχουν κάνει την μμ τους και καλή επιτυχία σε όσους ακολουθούν!
 

Συνημμένα

  • 7f2639f5-2af0-4f67-885c-b190fcd5b622.jpeg
    7f2639f5-2af0-4f67-885c-b190fcd5b622.jpeg
    189.8 KB · Προβολές: 71
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Antonis80

Member
Καλή επιτυχία φιλε @dogal . Μπράβο σου που ξανάφτιαξες το νήμα...Ελπίζω αυτή τη φορά να μη ξαναπέσει το νήμα σου χαχα :D... Τελικά τώρα ακολουθείς κάποια φαρμακευτική αγωγή ;
 

dogal

New Member
Εδώ βρίσκονται οι φωτογραφίες της μιας εβδομάδας. Έχουν τραβηχτεί σε ανοικτό και κλειστό χώρο με το φως του ηλίου.

IMG_0076.jpeg

IMG_0060.jpeg


IMG_0067.jpeg

IMG_0054.jpeg


IMG_0074.jpeg

IMG_0057.jpeg


IMG_0073.jpeg

IMG_0058.jpeg


Και αυτες από 10 Δεκεμβρίου (δλδ κοντά στις 2 εβδόμαδες), με το φως της λάμπας:
IMG_0080.jpeg

IMG_0097.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:

dogal

New Member
Καλή επιτυχία φιλε @dogal . Μπράβο σου που ξανάφτιαξες το νήμα...Ελπίζω αυτή τη φορά να μη ξαναπέσει το νήμα σου χαχα :D... Τελικά τώρα ακολουθείς κάποια φαρμακευτική αγωγή ;
Σε ευχαριστώ κι εγώ για το ενδιαφέρον και την προσπάθεια σου φίλε μου.
Θα ξεκινήσω τις επόμενες μέρες fagron mft όπως προτάθηκε από τον γιατρό. Είχε αναφέρει να γίνει χρήση στις 15 με 20 μέρες
 

Chris34

Active Member
Καλή φυτρωση φίλε!! Καλός ο αριθμός των τριχοθυλακιων που έβαλες. Πρέπει να σε γεμίσει αρκετά καλά η διήμερη συνεδρία που έκανες. Μακάρι να πάνε όλα καλά.
 

Antonis80

Member
Σε ευχαριστώ κι εγώ για το ενδιαφέρον και την προσπάθεια σου φίλε μου.
Θα ξεκινήσω τις επόμενες μέρες fagron mft όπως προτάθηκε από τον γιατρό. Είχε αναφέρει να γίνει χρήση στις 15 με 20 μέρες
Ασχολήθηκα μονο και μόνο επειδή πιστεύω οτι ειναι καλό να βλέπουμε νέες ανεξάρτητες παρουσιάσεις μελών στο φόρουμ, και το ειχα ξαναδεί η αλήθεια ειναι και σε άλλες 2 νεες ανεξάρτητες παρουσιάσεις μελών που ξαφνικά μπήκαν και αυτές υπό έγκριση μάλλον και δεν ανέβηκαν ποτέ και δεν μπήκαν τα μέλη στη διαδικασία να τις ξανα ανεβάσουν...δεν ξέρω τι γίνεται ισως κάποιος να κάνει αναφορές σε παρουσιάσεις νέων μελών και το σύστημα να τις βάζει αυτόματα υπό έγκριση.

Τέλος πάντων...πες μας επίσης και το κόστος της επέμβασης αλλά και τον ρολο του γιατρού μέσα στην επέμβαση, ποια στάδια της επέμβασης έκανε ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

dogal

New Member
Ασχολήθηκα μονο και μόνο επειδή πιστεύω οτι ειναι καλό να βλέπουμε νέες ανεξάρτητες παρουσιάσεις μελών στο φόρουμ, και το ειχα ξαναδεί η αλήθεια ειναι και σε άλλες 2 νεες ανεξάρτητες παρουσιάσεις μελών που ξαφνικά μπήκαν και αυτές υπό έγκριση μάλλον και δεν ανέβηκαν ποτέ και δεν μπήκαν τα μέλη στη διαδικασία να τις ξανα ανεβάσουν...δεν ξέρω τι γίνεται ισως κάποιος να κάνει αναφορές σε παρουσιάσεις νέων μελών και το σύστημα να τις βάζει αυτόματα υπό έγκριση.

Τέλος πάντων...πες μας επίσης και το κόστος της επέμβασης αλλά και τον ρολο του γιατρού μέσα στην επέμβαση, ποια στάδια της επέμβασης έκανε ;
Κόστος 2 συνεδρίων 5500 €
Οπως ανέφερα και στην αρχή του νήματος, ο Χρήστος έκανε όλη τη διαδικασία της αναισθησίας, εξαγωγής και τοποθέτησης.
 

faniskar

Member
Φαίνεται καθαρή δουλειά. Καλή φύτρωση. Εύχομαι να χαρείς ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

έχει πολύ ωραίο σχήμα το κεφάλι σου. Εγώ θα τα είχα κοντα τα μαλλια μου
 

g_pal

Member
Καλή επιτυχία φιλε. Ωραίος ο σχεδιασμός που σου έκανε ο γιατρός και μεγάλος ο αριθμός των μοσχευμάτων που θα σου δώσουν μια μεγάλη αλλαγή στην εικόνα σου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

witcher

Well-Known Member
Καλή φυτρωση. Νομίζω ειναι η πρώτη παρουασίαση μέλους από την κλινική ChoiExpert στο φόρουμ. Φαινεται πολύ καθαρή δουλειά, και ο αριθμός των grafts ειναι καλός για την περιοχή που ειχες να καλύψεις. Για το πίσω μέρος βέβαια ισως χρειαστείς αλλη μια μικρή συεδρία για πύκνωση.
Μήπως έχεις τις φωτογραφίες με τη τοποθέτηση των μοσχευμάτων αμέσως μετά το τέλος της επέμβασης ;
 

dogal

New Member
Καλή φυτρωση. Νομίζω ειναι η πρώτη παρουασίαση μέλους από την κλινική ChoiExpert στο φόρουμ. Φαινεται πολύ καθαρή δουλειά, και ο αριθμός των grafts ειναι καλός για την περιοχή που ειχες να καλύψεις. Για το πίσω μέρος βέβαια ισως χρειαστείς αλλη μια μικρή συεδρία για πύκνωση.
Μήπως έχεις τις φωτογραφίες με τη τοποθέτηση των μοσχευμάτων αμέσως μετά το τέλος της επέμβασης ;
Ευχαριστώ παιδιά!
Παρακάτω είναι οι φωτογραφίες στο τέλος της δεύτερης συνεδρίας:
79f61fd5-c5ed-4dfb-bc88-cab7204f23d6.jpeg

1e713ac3-4ee8-4f98-b926-524bc701fa8f.jpeg

eec3149b-eb60-40d1-b655-0d66182ff74e.jpeg

e8492f2d-6db7-4f1d-9b8c-80808bf02212.jpeg
 

montecristo

Well-Known Member
Καλη επιτυχία dogal, φαίνεται να έγινε ωραια δουλειά με καλη κατανομή των grafts. Καλό θα ήταν να μας κανεις ανα μήνα ενημέρωση να βλέπουνε την εξέλιξη σου σταδιακά.
 

Peter Pan

Active Member
Από πρήξιμο πως πηγες? Γιατί πολλά ακούω για πρήξιμο τώρα τελευταία και έχει φοβηθεί το ματι μου..
Πρήξιμο έχουμε σχεδόν όλοι το ίδιο, την επόμενη μέρα όταν ξυπνήσεις μετά την μμ θα πάθεις ένα μικρό σοκ, θα μοιάζεις σαν τον τρίτο ξάδερφο του ΕΤ του εξωγήινου, αλλά με λίγο μασαζάκι σε δυο μέρες δεν θα φαίνεται τπτ.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
μπρος τα καλη τι ειναι ο πονος....το πολυ δυο μερες μετα εισαι καλα...θελει παγο και μαζασακι ακοι εχουν περισσοτερο αλλοι λιγοτερο. αν κανεις ομως crown οπως εγω δεν εχεις σχεδον καθολου το οιδημα παει κατα πισω.
 
Μπλουζα