DHI επιλογή γιατρού (vs νοσηλευτή)

agchrist

Member
Απ'ότι μαθαίνω πλέον στην DHI κάνουν μεταμοσχεύσεις και νοσηλευτές υπό την μερική επίβλεψη γιατρών, στην ουσία για να ρίξουν το κόστος. Όμως, ποιούς θεωρείτε τους καλύτερους γιατρούς στην DHI για μεταμόσχευση αν υπάρχει δυνατότητα επιλογής; ευχαριστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Στη κυριολεξια απο οσα αποτελεσματα ειναι δημοσιευμενα στο φορουμ εδω , και σε φορουμ του εξωτερικου , ειναι 5-6 ικανοποιητικα συνολο . 2-3 στο ελληνικο φορουμ . Πολυ χαμηλης πυκνοτητας σχεδον ανυπαρκτες hairline που σχεδον παντα σε φωτογραφιες ειναι καλυμενες με καταλληλο χτενισμα , και προσωπικα εχω αρκετη ανυσηχια για τα ποσοστα φυτρωσης . Γιατι θες να πας dhi; τι προβλημα εχεις;
 

agchrist

Member
Στη κυριολεξια απο οσα αποτελεσματα ειναι δημοσιευμενα στο φορουμ εδω , και σε φορουμ του εξωτερικου , ειναι 5-6 ικανοποιητικα συνολο . 2-3 στο ελληνικο φορουμ . Πολυ χαμηλης πυκνοτητας σχεδον ανυπαρκτες hairline που σχεδον παντα σε φωτογραφιες ειναι καλυμενες με καταλληλο χτενισμα , και προσωπικα εχω αρκετη ανυσηχια για τα ποσοστα φυτρωσης . Γιατι θες να πας dhi; τι προβλημα εχεις;
Είμαι 37 ετών, Έχω κάνει 3 μεταμοσχεύεσεις στην dhi (2014-16), με μέτριο προς καλό αποτέλεσμα (Παπανικολάου), αλλά όχι και το καλύτερο λόγω συντηρητικής προσέγγισης. Η επιλογή της κλινικής έγινε για οικονομικούς λόγους κυρίως. Αυτό που επιδείνωσε πολύ την κατάσταση των μαλλιών μου τον τελευταίο χρόνο είναι που διέκοψα τη φιναστερίδη τελείως για 6 μήνες (λόγω στυτικής δυσλειτουργίας). Την ξανάρχισα εδώ και 6-7 μήνες αλλά φυσικά κάποια μαλλιά έχουν χαθεί οριστικά πιστεύω (η αραίωση μου είναι κλασικά ζώνη Α κυρίως και κορυφή λιγότερο). Οπότε τώρα σέφτομαι πάλι την DHI για μία τέταρτη μεταμόσχευση και πάλι λόγω αρκετά χαμηλής τιμής. Ο κ.Παπανικολάου έχει φύγει σε άλλη δική του κλινική και είναι πιο ακριβός. Στην DHI έχω δει στα forum καλά αποτελέσματα από τους Μπίρου και Ευαγγελάτο, όπότε θα επέλεγα έναν από αυτούς αν γίνεται, γιατί αν το αφήσω στην τύχη του, μπορεί να πέσω σε κάποιον νοσηλευτή (όχι γιατρό απαραίτητα) χαμηλότερης ικανότητας. Τι λέτε;
 

crossfire

Well-Known Member
3 μεταμοσχεύσεις λόγω χαμηλής τιμής συν μία τώρα πάλι λόγω χαμηλής τιμής.
Πάρε αυτές τις χαμηλές τιμές και κάνε μια πρόσθεση.
Χωρίς να ξέρω τι πλήρωσες είμαι σίγουρος ότι θα πληρώνες τα μισά από αυτά και θα είχες καλύτερο αποτελεσμα αν έκανες από την αρχή σωστή επιλογή.
Δεν βλέπεις ότι δεν παίρνεις αυτό που θες; Τι πιστεύεις ότι θα το πάρεις τωρα;
Η μπιρου και ο Ευαγγελάτος ;....ούτε αυτοί βγάζουν μάτια.
Πρόσεξε γιατί ίσως η δοτρια σου δίνει μια και τελευταία μεταμόσχευση .
Φύγε εξωτερικό για να κάνεις μια τελευταία και καλη.
Από Ελλάδα μόνο ο βε@@ης έχει δώσει μερικά καλά.
 

agchrist

Member
3 μεταμοσχεύσεις λόγω χαμηλής τιμής συν μία τώρα πάλι λόγω χαμηλής τιμής.
Πάρε αυτές τις χαμηλές τιμές και κάνε μια πρόσθεση.
Χωρίς να ξέρω τι πλήρωσες είμαι σίγουρος ότι θα πληρώνες τα μισά από αυτά και θα είχες καλύτερο αποτελεσμα αν έκανες από την αρχή σωστή επιλογή.
Δεν βλέπεις ότι δεν παίρνεις αυτό που θες; Τι πιστεύεις ότι θα το πάρεις τωρα;
Η μπιρου και ο Ευαγγελάτος ;....ούτε αυτοί βγάζουν μάτια.
Πρόσεξε γιατί ίσως η δοτρια σου δίνει μια και τελευταία μεταμόσχευση .
Φύγε εξωτερικό για να κάνεις μια τελευταία και καλη.
Από Ελλάδα μόνο ο βε@@ης έχει δώσει μερικά καλά.

Σαφώς δεν παίρνω το καλύτερο αποτέλεσμα, Μόνο που άλλο να δίνεις π.χ. 4.000 ευρώ μαζεμένα και άλλο σε 3 χρόνια. Για μένα δεν είναι το ίδιο εύκολο. H hdc για παράδειγμα λέει 2,7 ευ/graft ενώ στην dhi βγαίνει μόλις 1,5 ευ/graft. Μεγάλη διαφορά. Οπότε δε με παίρνει να πάω στην hdc. Όλα σχετικά είναι. Δε λέμε να βγάζουν μάτια με αυτά τα λεφτά, λέμε να είναι όμως αξιοπρεπείς και καλοί. Όσον αφορά τη δότρια, ο κ.Στάθης μου είχε πει ότι έχει περιθώριο να δώσει συνολικά άλλα περίπου 5.000 grafts αν θυμάμαι καλά. Τώρα σκέφτομαι να βάλω 1.000 grafts περίπου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis25

Well-Known Member
φιλε μ σκεψου λιγο να προσθεσεις και μινοξ στις θεραπειες σου ισως σε βοηθησει να αναστηθουν καποιες τριχες
 

agchrist

Member
φιλε μ σκεψου λιγο να προσθεσεις και μινοξ στις θεραπειες σου ισως σε βοηθησει να αναστηθουν καποιες τριχες

Χρησιμοποιώ φίλε μου μινοξιδίλη ανελλιπώς εδώ και 18 χρόνια. Και φίνα σχεδόν το ίδιο διάστημα (για ένα χρόνο έπαιρνα ντούτα αλλά τη σταμάτησα). Μόνο που διέκοψα τη φίνα απότομα κακώς για 6 μήνες και μου πέσανε απότομα πολλά μαλλιά...
 

makis25

Well-Known Member
ισως επανελθουν σταδιακα με το χρονο . Πες λιγο συνολικα με τις επεμβασεις σου , ποσα graft εχεις ξοδεψει μεχρι τωρα . Απο τοποθετηση και πυκνοτητες συνεβει αυτο που ειπα; , ο κλασσικος σχεδιασμος dhi; , με πολυ αραια αποτελεσματα; Αν θες μιλησε λιγο για τις εμπειριες σου , εχεις κανει 3 φορες , εισαι ο πλεον αρμοδιος να πεις .
 

nik1994

Active Member
Καλό θα ήταν να βαλει φωτογραφίες προ μεταμοσχεύσεις και.μετα μεταμοσχεύσεις με το τελικό αποτέλεσμα να πάρουμε μια ιδέα
 

agchrist

Member
ισως επανελθουν σταδιακα με το χρονο . Πες λιγο συνολικα με τις επεμβασεις σου , ποσα graft εχεις ξοδεψει μεχρι τωρα . Απο τοποθετηση και πυκνοτητες συνεβει αυτο που ειπα; , ο κλασσικος σχεδιασμος dhi; , με πολυ αραια αποτελεσματα; Αν θες μιλησε λιγο για τις εμπειριες σου , εχεις κανει 3 φορες , εισαι ο πλεον αρμοδιος να πεις .
Χοντρικά θα σου πω , πρώτη μεταμόσχευση 1500 grafts, δεύτερη μεταμόσχευση 1300 grafts, τρίτη 1050 grafts αν θυμάμαι καλά. Συνολικό κόστος πρέπει να ήταν 4.100 ευρω. Η φυτρωση ήταν αρκετά καλή αλλά το hairline μέτριο θα έλεγα κ γενικά η τοποθέτηση σχετικά αραιή ανά συνεδρία όπως ξέρετε. Ο ίδιος ο γιατρός που έχει φύγει πλέον από την dhi μου είπε ότι πολλές φορές θα μπορούσε να έχει βάλει περισσότερα μοσχεύματα ανά συνεδρία αλλά η πολιτική της κλινικης είναι να σταματάει σε συγκεκριμένο αριθμό grafts λόγω τιμής, κάτι με το οποίο διαφωνούσε και έφυγε από την κλινική (και) για αυτό.. Σίγουρα δεν είναι η καλύτερη πολιτική από θέμα πύκνωσης αλλά οι ίδιοι ισχυρίζονται ότι ένας λόγος που πάνε συντηρητικά εκτος των προσιτών τιμών είναι να μην ταλαιπωρούν πολύ τη δοτρια..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

anargiros88

Well-Known Member
Ο ίδιος ο γιατρός που έχει φύγει πλέον από την dhi μου είπε ότι πολλές φορές θα μπορούσε να έχει βάλει περισσότερα μοσχεύματα ανά συνεδρία αλλά η πολιτική της κλινικης είναι να σταματάει σε συγκεκριμένο αριθμό grafts λόγω τιμής, κάτι με το οποίο διαφωνούσε και έφυγε από την κλινική (και) για αυτό..

Καλησπερα φιλε . Γιατι δεν παιρνεις και μια γνωμη απο τον γιατρο που ανοιξε δικη του κλινικη ? Αφου εισαι παλιος του ασθενης μπορει να σου κανει και καλυτερη τιμη ασχετα απο τον τιμοκαταλογο που εχει .
 
  • Like
Reactions: tol

makis25

Well-Known Member
Χοντρικά θα σου πω , πρώτη μεταμόσχευση 1500 grafts, δεύτερη μεταμόσχευση 1300 grafts, τρίτη 1050 grafts αν θυμάμαι καλά. Συνολικό κόστος πρέπει να ήταν 4.100 ευρω. Η φυτρωση ήταν αρκετά καλή αλλά το hairline μέτριο θα έλεγα κ γενικά η τοποθέτηση σχετικά αραιή ανά συνεδρία όπως ξέρετε. Ο ίδιος ο γιατρός που έχει φύγει πλέον από την dhi μου είπε ότι πολλές φορές θα μπορούσε να έχει βάλει περισσότερα μοσχεύματα ανά συνεδρία αλλά η πολιτική της κλινικης είναι να σταματάει σε συγκεκριμένο αριθμό grafts λόγω τιμής, κάτι με το οποίο διαφωνούσε και έφυγε από την κλινική (και) για αυτό.. Σίγουρα δεν είναι η καλύτερη πολιτική από θέμα πύκνωσης αλλά οι ίδιοι ισχυρίζονται ότι ένας λόγος που πάνε συντηρητικά εκτος των προσιτών τιμών είναι να μην ταλαιπωρούν πολύ τη δοτρια..
grafts ή τριχες ;; γιατι αν ειναι grafts , τοτε με σχεδον 4000 γραφτς θα επρεπε να εχεις αποκαταστησει πληρως το μπροστα μισο του κεφαλιου σου με πολυ καλη πυκνοτητα . Ειναι υπερ αρκετα για πολυ καλη πυκνοτητα για μισο κεφαλι !! . Ο μονος λογος να ειναι αραια θα ειναι πως απλωσες τα μοσχευματα σε ολοκληρο το κεφαλι , ή/και ειχες χαμηλο ποσοστο επιβιωσης των μοσχευματων ή΄/και , δεν ειναι ακριβης ο αριθμος των μοσχευματων ( υπονοώ πως ισως ειναι χαμηλοτερος )
 

agchrist

Member
grafts ή τριχες ;; γιατι αν ειναι grafts , τοτε με σχεδον 4000 γραφτς θα επρεπε να εχεις αποκαταστησει πληρως το μπροστα μισο του κεφαλιου σου με πολυ καλη πυκνοτητα . Ειναι υπερ αρκετα για πολυ καλη πυκνοτητα για μισο κεφαλι !! . Ο μονος λογος να ειναι αραια θα ειναι πως απλωσες τα μοσχευματα σε ολοκληρο το κεφαλι , ή/και ειχες χαμηλο ποσοστο επιβιωσης των μοσχευματων ή΄/και , δεν ειναι ακριβης ο αριθμος των μοσχευματων ( υπονοώ πως ισως ειναι χαμηλοτερος )
Μιλάω για grafts. Βρήκα το χαρτί μετρήσεων της πρώτης μεταμόσχευσης (1.409 grafts) . Η δεύτερη και η τρίτη είχαν κατάτι λιγότερα grafts, αλλά σίγουρα πάνω από χίλια η καθεμία. Επαναλαμβάνω ότι κατά το εξάμηνο που σταμάτησα τη φινα χάθηκε πολύ μαλλί δυστυχώς, όπως φαίνεται και από τη συνημμένη φωτο σε φως.
 

Συνημμένα

  • μαλλια 230819.jpg
    μαλλια 230819.jpg
    122.3 KB · Προβολές: 492
  • μετρηση 1η μμ dhi.jpg
    μετρηση 1η μμ dhi.jpg
    175.1 KB · Προβολές: 409

makis25

Well-Known Member
agchrist απο τη φωτογραφια να υποθεσω πως ολο το μπροστα μισο του κεφαλιου ειναι μεταμοσχευμενο ε; Με τον αριθμο των επεμβασεων που εκανες θα επρεπε να ειναι πολυ πιο γεματο το κεφαλι .
 
  • Like
Reactions: tol

spi

Well-Known Member
Φίλε συγγνώμη κιόλας αλλα αυτό το.αποτελεσμα μετά από 3 μμ είναι ίσως ότι χειρότερο έχω δει εδώ μέσα. Ξέρω ότι τα λεφτά είναι πολύ σημαντικα (κι εγώ σκέφτομαι να αναβάλλω την μμ λόγω ότι έχω κάποιες στενότητες που βγήκαν πρόσφατα) αλλά εγώ με τέτοιο παμφτωχο αποτέλεσμα δεν θα έκανα ξανά εκεί μμ. Είναι λες και δεν έβαλες ποτέ μαλλιά. Και μόνο τα μεταμοσχευμενα να είναι αυτά είναι ελάχιστα
 
  • Like
Reactions: tol

agchrist

Member
agchrist απο τη φωτογραφια να υποθεσω πως ολο το μπροστα μισο του κεφαλιου ειναι μεταμοσχευμενο ε; Με τον αριθμο των επεμβασεων που εκανες θα επρεπε να ειναι πολυ πιο γεματο το κεφαλι .
Πριν κόψω τη φίνα ήταν πιο γεμάτο περίπου κατά 40-50% φαντάσου.. αλλά και πάλι θεωρώ ότι δεν είχαν επιβιώσει όλα τα μοσχεύματα που μπήκαν (συνολικά θα μπήκαν γύρω στα 3.700 grafts) κι επίσης είχαν τοποθετηθεί διάσπαρτα παντού όπου υπήρχε αραίωση(και στην κορυφή αρκετά). Πάει το μυαλό σου για ποιό λόγο δεν επιβίωσαν σε μεγάλο ποσοστό;; Επίσης λες να υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί η κατάσταση με τη φίνα; (ξανάρχισα πριν 7 μήνες)...Δυστυχώς η σημερινή εικόνα δεν απέχει πολύ από τότε που πρωτοξεκίνησα τις μεταμοσχεύσεις, αλλά έχουν παρέλθει και 6 χρόνια από τότε...
 

agchrist

Member
Φίλε συγγνώμη κιόλας αλλα αυτό το.αποτελεσμα μετά από 3 μμ είναι ίσως ότι χειρότερο έχω δει εδώ μέσα. Ξέρω ότι τα λεφτά είναι πολύ σημαντικα (κι εγώ σκέφτομαι να αναβάλλω την μμ λόγω ότι έχω κάποιες στενότητες που βγήκαν πρόσφατα) αλλά εγώ με τέτοιο παμφτωχο αποτέλεσμα δεν θα έκανα ξανά εκεί μμ. Είναι λες και δεν έβαλες ποτέ μαλλιά. Και μόνο τα μεταμοσχευμενα να είναι αυτά είναι ελάχιστα
ξέρω ότι δείχνει πολύ άσχημο αυτή τη στιγμή το αποτέλεσμα.. δεν ήταν τόσο χάλια πριν ένα χρόνο (όπως είπα η αραίωση ήταν σχεδόν η μισή) ..μακάρι να μην είχα σταματήσει ποτέ τη φίνα αλλά τώρα συνέβη.. και σε αυτό το budget που μπορώ να (ξανα)δώσω για 4η μμ δε νομίζω να υπάρχει άλλος να μου βάλει μαλλιά..
 

agchrist

Member
Καλησπερα φιλε . Γιατι δεν παιρνεις και μια γνωμη απο τον γιατρο που ανοιξε δικη του κλινικη ? Αφου εισαι παλιος του ασθενης μπορει να σου κανει και καλυτερη τιμη ασχετα απο τον τιμοκαταλογο που εχει .
η τιμή που μου έκανε ο παλιός μου γιατρός (τον πήρα σήμερα τηλ.) είναι 2.000 ευ. για 1.000-1.300 grafts (ανάλογα τη δυνατότητα της δότριας) και είναι special τιμή είπε γιατί είμαι παλιός του πελάτης (3 φορές). Η τιμή της dhi είναι 1.400 ευ. για 1.000 grafts, επίσης ειδική τιμή λόγω συνεργασιών...
 

agchrist

Member
Βρήκα και τις άλλες μετρήσεις, οπότε διορθώνω: 1η 1.409g., 2η 1.069g., 3η 878g. . Σύνολο: 3.356g. ητοι 6.385 τρίχες. Σημειώνων ότι σε όλη την αραιωμένη περιοχή υπήρχαν αραιές τρίχες δεν ήταν τελείως άδεια ποτέ.. σίγουρα φταίει και η διακοπή της φίνα αλλά και η επιβίωση των μμ.. δεν πήγε τόσο καλά φαντάζομαι, αν και αυτοί λέγανε ότι επιβιώνει σχεδόν το 90% των τριχών...
 
  • Like
Reactions: tol
Μπλουζα