DHI επιλογή γιατρού (vs νοσηλευτή)

agchrist

Member
Από 1,70 έως 2,20 ανά μόσχευμα στην HDC για όσους δεν γνωρίζουν.
Σίγουρα θα έπρεπε να είχες φωτογραφίες από το πριν και μετά,ζήτησε την κλινική να σου δώσει σίγουρα κρατάει αρχείο.

Με σύνολο 3700 μοσχεύματα περίπου όντως θα έπρεπε και με τέτοιο τύπο μαλλί που έχεις να ήσουν τούμπανο.
Το να έπεφταν από φίνα τα μεταμοσχευμενα λόγο διακοπής μου φαίνεται περίεργο.
Τώρα για να προχωρήσεις ξανά σε μεταμόσχευση σίγουρα χρειάζεσαι κάλο χέρι,έχεις κρατήσει αρκετά μεταμοσχευμενα και ο γιατρός πρέπει να μπει ανάμεσα σε όλα αυτά.
Μπορεί να φαίνεται περίεργο αλλά η σημερινή εικόνα των μαλλιών δείχνει ότι πέσανε δυστυχώς και μεταμοσχευμενα για κάποιο λόγο όταν σταμάτησα τη φίνα .. είχα ήδη κάποιες τρίχες πριν κάνω τις 3 μεταμόσχευσεις, αυτή η εικόνα δε δικαιολογείται μετά από τρεις μεταμοσχεύσεις (όπως είπαν κι οι άλλοι) ακόμα κι αν πέσανε όλα τα μαμισια μαλλιά όταν έκοψα τη φίνα θα έπρεπε να υπάρχουν περισσότερα από τα μεταμοσχευμενα ..ισως κατι να πήγε στραβά στο σχεδιασμό και να πήρανε από μη ασφαλή περιοχή; Τι να πω...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

agchrist

Member
Στην ahc εβαλα 2300 μοσχευματα τον μαιο του 2015 και ακομη 4,5 χρονια μετα ειμαι σε αριστη κατασταση χωρις θεραπειες και μινοξιδιλη τα τελευταια 2 χρονια. φινα δεν υπαρχει λογως να παρεις εσυ. η αραιωση σου δειχνει μεχρι που ειναι. απο εκει και πισω το μαλλι σου ειναι δυνατο.
μια πετυχημενη μεταμοσχευση θελεις και καθαρισες.
θα κανω μια ανανεωση γιατι μετα το update απο οτι βλεπω εχουν χαθει οσες φωτογραφιες εχουμε ανεβασει πριν.
Φίλε μου πριν κόψω τη φίνα είχα υπερδιπλάσιο μαλλί μπροστά. Δυστυχώς η φίνα χρειάζεται σε μένα τουλαχιστον.. σκέφτομαι να συνεχισω κάποιους μήνες ακόμα τη φίνα πριν κανω άλλη μεταμόσχευση (τώρα είμαι στους 7 μήνες που έχω ξαναρχίσει μετά από 6μηνη διακοπή) μήπως τυχόν κ ενεργοποιηθούν πάλι κάποιοι θύλακες. Είναι επίφοβο να γινει μεταμόσχευση πάνω σε θυλακες που κρύβουν μικρή τρίχα που αναγεννάται και που δε φαίνεται γιατί μπορεί μετα να αποβληθεί το μόσχευμα από τον οργανισμο, άρα τζάμπα λεφτά ..
 

dimitris50423

Well-Known Member
Η φιναστεριδη εχει ημερομηνια ληξης για αυτον που την παίρνει. Η μονη ληψη που εχει καποια βαση για εμενα ειναι να την παρει καποιος λιγους μηνες πριν τη μμ και λιγους μετα. Και παλι αναλογα την περιπτωση. Σε οποιαδήποτε αλλη μακροχρόνια ληψη προσωπικα διαφωνω γιατι επηρρεαζει ορμόνες. Ο καθενας βεβαια ειναι υπευθυνος για το σωμα του και τον οργανισμο του. Υπαρχουν πολλα αλλα πραγματα που κανουν ζημια οπως το τσιγάρο παρολα αυτα πολλοι καπνιζουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

agchrist

Member
Η φιναστεριδη εχει ημερομηνια ληξης για αυτον που την παίρνει. Η μονη ληψη που εχει καποια βαση για εμενα ειναι να την παρει καποιος λιγους μηνες πριν τη μμ και λιγους μετα. Και παλι αναλογα την περιπτωση. Σε οποιαδήποτε αλλη μακροχρόνια ληψη προσωπικα διαφωνω γιατι επηρρεαζει ορμόνες. Ο καθενας βεβαια ειναι υπευθυνος για το σωμα του και τον οργανισμο του. Υπαρχουν πολλα αλλα πραγματα που κανουν ζημια οπως το τσιγάρο παρολα αυτα πολλοι καπνιζουν.

Eίναι μεγάλη συζήτηση η φιναστερίδη. Εγώ έκανα μεγάλο λάθος που την έκοψα μαχαίρι πάντως.
 

makis25

Well-Known Member
Η φιναστεριδη εχει ημερομηνια ληξης για αυτον που την παίρνει. Η μονη ληψη που εχει καποια βαση για εμενα ειναι να την παρει καποιος λιγους μηνες πριν τη μμ και λιγους μετα. Και παλι αναλογα την περιπτωση. Σε οποιαδήποτε αλλη μακροχρόνια ληψη προσωπικα διαφωνω γιατι επηρρεαζει ορμόνες. Ο καθενας βεβαια ειναι υπευθυνος για το σωμα του και τον οργανισμο του. Υπαρχουν πολλα αλλα πραγματα που κανουν ζημια οπως το τσιγάρο παρολα αυτα πολλοι καπνιζουν.
Μεγαλη μπουκια φαε , μεγαλα λογια μη λες . Εξαλλου κι εσυ πολυ νεος εκανες μεταμοσχευση , εχεις ηδη 4 χρονια κοντα; Και ησουν nw3 πριν τα 30 . Υπαρχει πολυ σοβαρη πιθανοτητα στο κοντινο μελλον να αντιμετωπισεις απωλειες και αραιωση που δεν θα διορθονονται με τιποτα με μινοξ μονο .
Τελος η συγκριση της φιναστεριδης με το τσιγαρο ειναι κακη διοτι το τσιγαρο τεκμηριωμένα με χρόνια χρηση σκοτωνει , ενω η φινα αυτο που κανει τεκμηριωμενα με χρόνια χρηση ειναι 1) μειωνει την υπερπλασια του προστατη και βελτιωνει τη ζωη των αντρων που εχουν αυτο το προβλημα 2) βγαζει μαλλι και διατηρει το μαλλι σε εκατομμυρια ανθρωπους εδω και 22 χρονια επισημα , 27 χρονια off label . Το νουμερο προσπαθησε να συγκρατησεις λιγο . Εκατομμυρια συνταγες καθε χρονο! Περιπου 5 φορες τον πληθυσμό της Ελλαδας καθε χρονο . Και μαζευονται μετα μερικες παρεες σε μερικες σελιδες στο ιντερνετ και τρομοκρατουν το κοσμο και δεν μενει τριχα στο κεφαλι .

Γιαυτο και σε αλλο νημα εγραψα πως και στο ελληνικο φορουμ θα ερθει καποια στιγμη αναταραχη . Οταν θα χει περασει αρκετος χρονος και εμφανιστουν τα πρωτα σημαδια πως η φαλακρα συνεχιζει να αλωνίζει διχως φαρμακα , πολλα παιδια τα οποια καναν μεταμοσχευσεις , (καποια επιθετικες μεταμοσχευσεις ) θα βρεθουν εγκλωβισμένα σε μια κατασταση που θα τους κανει την ψυχολογια ανω κατω , επειδη οι κλινικες που πηγαν εδειξαν ντροπιαστικη αμέλεια σχετικα με τη φυση της ανδρογενετικης αλωπεκιας για να πουλησουν ακομια μια μεταμοσχευση 1-2 χρονια μετα , και επειδη ακουσαν τις γελοιες ανερμάτιστες σταυροφορίες ανθρωπων κατα των φαρμακων της φαλακρας . Το εχω δει να συμβαινει και σε ξενα φορουμ , γυρω στο 2007-9 (hairloostalk , hairlosshelp, hairsite) . Αργα η γρηγορα οι περισσοτεροι το γυρνανε στη φινα να σωσουν ο,τι δε σωζεται . Εσυ τωρα πιστευεις πως διχως φινα , αν πας nw5-6 διχως φαρμακα , πχ στα 40 , οι κλινικες του Βεκρη εχουν την παραμικρη πιθανοτητα να σε αποκαταστησουν; Γιατι εγω πιστευω οχι . Ασε που στην επομενη σου μεταμοσχευση θα ερθεις αντιμετωπος με τη ζημια που σου καναν τη πρωτη φορα στη δοτρια .
 
  • Like
Reactions: tol

vlafo

Well-Known Member
Φίλε μου πριν κόψω τη φίνα είχα υπερδιπλάσιο μαλλί μπροστά. Δυστυχώς η φίνα χρειάζεται σε μένα τουλαχιστον.. σκέφτομαι να συνεχισω κάποιους μήνες ακόμα τη φίνα πριν κανω άλλη μεταμόσχευση (τώρα είμαι στους 7 μήνες που έχω ξαναρχίσει μετά από 6μηνη διακοπή) μήπως τυχόν κ ενεργοποιηθούν πάλι κάποιοι θύλακες. Είναι επίφοβο να γινει μεταμόσχευση πάνω σε θυλακες που κρύβουν μικρή τρίχα που αναγεννάται και που δε φαίνεται γιατί μπορεί μετα να αποβληθεί το μόσχευμα από τον οργανισμο, άρα τζάμπα λεφτά ..
Φίλε μου έχω να σου προτείνω το εξής σαν χρόνιος χρήστης φίνας.
Κατ αρχήν για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα να σου πω πως η φίνα λειτουργεί σε όλους και όχι μόνο σε σένα,απλά σε άλλους εμφανίζει τις αναγραφόμενες παρενέργειες και σε άλλους όχι.Αυτό και τίποτα παραπάνω όπως ακριβώς στο λέω.
Η 6μηνη διακοπή που έκανες δεν είναι μεγάλη και μπορεί να αναστραφεί η κατάσταση σου και να ξαναγίνεις όπως ήσουν πρίν.Δεν έχουνε πεθάνει οι θύλακες.Άρα μην απογοητεύεσαι απλά δώστης χρόνο.
Αλλά:
Ti ακριβώς στοχεύεις και που αποσκοπεί να την ξαναξεκινήσεις λίγο πριν τη μμ.Δεν το καταλαβαίνω.
Η θα την κόψεις μαχαίρι και θα μπεις για μμ με το φόβο,ότι πολύ γρήγορα "πιθανόν" να προχωρήσει η αραίωση σου και να μείνεις με τα μμ,εξαρτάται πάντα από την ταχύτητα της εξέλιξης της α.α.΄Οπως βλέπω,σίγουρα θα προχωρήσει και άλλο.
Η θα συνεχίσεις να την παίρνεις και μετά τη μμ προκειμένου να δυναμώσεις τα υπάρχοντα,να ενεργοποιήσεις τους όποιους νέους θύλακες και να ενισχύσεις την μμ σου.
Αυτές τις 2 επιλογές έχεις δεν υπάρχει τρίτη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Akis-multi

Well-Known Member
Μεγαλη μπουκια φαε , μεγαλα λογια μη λες . Εξαλλου κι εσυ πολυ νεος εκανες μεταμοσχευση , εχεις ηδη 4 χρονια κοντα; Και ησουν nw3 πριν τα 30 . Υπαρχει πολυ σοβαρη πιθανοτητα στο κοντινο μελλον να αντιμετωπισεις απωλειες και αραιωση που δεν θα διορθονονται με τιποτα με μινοξ μονο .
Τελος η συγκριση της φιναστεριδης με το τσιγαρο ειναι κακη διοτι το τσιγαρο τεκμηριωμένα με χρόνια χρηση σκοτωνει , ενω η φινα αυτο που κανει τεκμηριωμενα με χρόνια χρηση ειναι 1) μειωνει την υπερπλασια του προστατη και βελτιωνει τη ζωη των αντρων που εχουν αυτο το προβλημα 2) βγαζει μαλλι και διατηρει το μαλλι σε εκατομμυρια ανθρωπους εδω και 22 χρονια επισημα , 27 χρονια off label . Το νουμερο προσπαθησε να συγκρατησεις λιγο . Εκατομμυρια συνταγες καθε χρονο! Περιπου 5 φορες τον πληθυσμό της Ελλαδας καθε χρονο . Και μαζευονται μετα μερικες παρεες σε μερικες σελιδες στο ιντερνετ και τρομοκρατουν το κοσμο και δεν μενει τριχα στο κεφαλι .

Γιαυτο και σε αλλο νημα εγραψα πως και στο ελληνικο φορουμ θα ερθει καποια στιγμη αναταραχη . Οταν θα χει περασει αρκετος χρονος και εμφανιστουν τα πρωτα σημαδια πως η φαλακρα συνεχιζει να αλωνίζει διχως φαρμακα , πολλα παιδια τα οποια καναν μεταμοσχευσεις , (καποια επιθετικες μεταμοσχευσεις ) θα βρεθουν εγκλωβισμένα σε μια κατασταση που θα τους κανει την ψυχολογια ανω κατω , επειδη οι κλινικες που πηγαν εδειξαν ντροπιαστικη αμέλεια σχετικα με τη φυση της ανδρογενετικης αλωπεκιας για να πουλησουν ακομια μια μεταμοσχευση 1-2 χρονια μετα , και επειδη ακουσαν τις γελοιες ανερμάτιστες σταυροφορίες ανθρωπων κατα των φαρμακων της φαλακρας . Το εχω δει να συμβαινει και σε ξενα φορουμ , γυρω στο 2007-9 (hairloostalk , hairlosshelp, hairsite) . Αργα η γρηγορα οι περισσοτεροι το γυρνανε στη φινα να σωσουν ο,τι δε σωζεται . Εσυ τωρα πιστευεις πως διχως φινα , αν πας nw5-6 διχως φαρμακα , πχ στα 40 , οι κλινικες του Βεκρη εχουν την παραμικρη πιθανοτητα να σε αποκαταστησουν; Γιατι εγω πιστευω οχι . Ασε που στην επομενη σου μεταμοσχευση θα ερθεις αντιμετωπος με τη ζημια που σου καναν τη πρωτη φορα στη δοτρια .
Φίλε Μάκη, όταν ένας γιατρός σου προτείνει φίνα για πριν αλλά κυρίως και μετά την μεταμόσχευση για όλη την υπόλοιπη ζωή σου για σε αναλάβει, και χωρίς να γνωρίζει κανείς ούτε γιατρός ούτε ασθενής αν θα υπάρξουν παρενέργειες και ο ασθενής συμφωνεί, θεωρείς πως είναι σωστό; Ειναι σε θέση κάποιος να πάρει εκείνη τη στιγμή μια απόφαση που θα την κρατήσει για όλη του τη ζωή; Ειδικά για ένα χάπι που χρησιμοποιείται μόνο μια 20ετια χωρίς να υπάρχει δείγμα ενός ανθρώπου που να ξεκίνησε στα 30 και να έφτασε στα 70-75 με αυτό το χάπι να δούμε πως κύλησε η ζωή του και τα μαλλιά του αυτά τα χρόνια;
 

dim d

Well-Known Member
Σου προτεινει δεν σε υποχρεωνει κανεις να παρεις ουτε μινοξ. Σε πολλες περοπτωσεις με διαχυτη αραιωση εγω θα προτιμουσα να μου πει καποιος μπορω να σε αναλαβω με θεραπεια η οχι κια να μην σου πει ελα να σε φτιαξω λες και αλλαζει λαδια σε αμαξι.
 

dim d

Well-Known Member
Επισης νομιζω και η ιδια η εταιρεια το προτεινει μεταξυ 19-41 για τριχοπτωση και οχι μεχρι πχ να πας 70 χρονων.
 

makis25

Well-Known Member
Ναι ειναι σωστο , ετσι δουλευει η επιστημη. Το φαρμακο αν ηταν επικίνδυνο για τη ζωη θα ειχε βγει εκτος κυκλοφοριας απο τα πρωτα χρονια κιολας . Πρεπει να συνειδητοποιησεις πως το χρησιμοποιουν εκατομυρια αντρες σε ολο το πλανητη αυτη τη στιγμη που μιλαμε. Το νουμερο ασυλυπτα τεραστιο .Που ειναι ολοι αυτοι που υποφερουν;; Με 40-50 εκατομυρια νεες συνταγες φιναστεριδης το χρονο για 27 χρονια , θα επρεπε να εμφανιζονται τουλαχιστον μερικα εκατομυρια αντρων καθε χρονο που υποφερουν απο το φαρμακο . Θα ηταν παγκοσμιο φαινομενο. Που ειναι ολοι αυτοι; Θα σου πω που ειναι . Πουθενα . Γιατι δεν υπαρχουν . Οσο για το ποσο καινουριο ειναι το φαρμακο και το track record Υπαρχουν πολλα φαρμακα που οντως αυξανουν το προσδοκιμο ζωης , η αν θες καλυτερα μειωνουν το ενδεχομενο προορου θανατου που εχουν εγκριθει ( και ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιουνται ευ ορου ζωης) οπως calcium channel blockers , beta blockers , που εγκριθηκαν και κυκλοφορουν μετα το 90 , οπως ακριβως και η φινα . Αλλα εδω υπαρχει μια διαφορα . Εδω μιλαμε για ενα ζητημα αισθητικης . Και φυσικα στο τελος παντα η αποφαση ειναι αυτη του ασθενη . Ομως ο γιατρος , η κλινικη μεταμοσχευσης , ολοι , εχουν υποχρεωση να λενε σε καποιον που ενδιαφερεται για μεταμοσχευση την απλη αληθεια . Πως η αντρικη φαλακρα ειναι προοδευτικη , δε σταματα σχεδον ποτε κατα τη διαρκεια της ζωης , η ζημια ειναι προοδευτικη , και διχως φαρμακα οπως η φιναστεριδη υπαρχει πολυ σοβαρος κυνδινος για μεγαλες απωλειες . Αυτη ειναι η αληθεια .
 

vlafo

Well-Known Member
Akis
Ο σωστός και έντιμος γιατρός είναι υποχρεωμένος να σου πει όλα τα δεδομένα με κάθε λεπτομέρεια.Τα σταθμίζει και αποφασίζει ο ασθενής.
Η ευθύνη πρέπει να είναι αποκλειστικά και μόνο τότε δική του.Αν τα γνωρίζει.Οι περισσότεροι γιατροί πράγματι δεν σου λένε τίποτα.
Μόνο ο Lorenzo σου δίνει εμπεριστατωμένες και ακριβείς πληροφορίες για τη φίνα και επειδή είναι και ο ίδιος χρόνιος χρήστης.
Το "μόνο μια 20ετία είναι τεράστιο χρονικό διάστημα για να εξαχθούνε ασφαλή συμπεράσματα για το φάρμακο.Μην το παρουσιάζεις έτσι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Και τελος παντων , η χρηση η οχι της φινας ειναι απλα ενα ακομη κομματι στο πλαισιο της μετριοτητας των Ελληνικων κλινικων για να μην απομακρυνομαστε απο το θεμα του νηματος . Στη dhi δεν γραφει πουθενα στη σελιδα τους για τη φιναστεριδη , δεν ξερω καν αν γραφει τιποτα για τη μινοξιδιλη η την κετοκοναζολη . Στη κλινικη του βεκρη απο οσο εχω καταλαβει προωθουν τοπικη φινα , διχως να στηρίζονται σε μελετες , στην ουσια κοροιδευοντας τον πελατη , κουτοπονηρια υπονοοντας πως ειναι πιο ασφαλης απο το χαπι . Ανοησιες δηλαδη . Ενα ακομα κομματακι του παζλ των Ελληνικων κλινικων μαζι με προβληματα στην εξαγωγη των μοσχευματων , προβληματα στην τοποθετηση , την βιωσημοτητα , το τρανσεξιον σε δοτρια ληπτρια , τον κακο σχεδιασμο , τον γενικοτερο ωχαδερφισμο που διχως εξαιρεση εχουν ολοι .
 
  • Like
Reactions: tol

vlafo

Well-Known Member
H dhi πουθενά δεν λέει για φίνα γιατί την απορρίπτει χωρίς να σου εξηγεί το "γιατί" εμπεριστατωμένα.Ούτε για μινοξιδίλη και κετοκοναζόλη.
Μόνο prp σε σπρώχνει να κάνεις γιατί αφήνει καλό κέρδος και κάνει τον πελάτη πρόσκαιρα να χαρεί.Ο Βεκρής μόνο τοπική φίνα γιατί έτσι το θέλει αυτός χωρίς καμία τεκμηρίωση που να στηρίζεται κάπου.
 

Akis-multi

Well-Known Member
Akis
Ο σωστός και έντιμος γιατρός είναι υποχρεωμένος να σου πει όλα τα δεδομένα με κάθε λεπτομέρεια.Τα σταθμίζει και αποφασίζει ο ασθενής.
Η ευθύνη πρέπει να είναι αποκλειστικά και μόνο τότε δική του.Αν τα γνωρίζει.Οι περισσότεροι γιατροί πράγματι δεν σου λένε τίποτα.
Μόνο ο Lorenzo σου δίνει εμπεριστατωμένες και ακριβείς πληροφορίες για τη φίνα και επειδή είναι και ο ίδιος χρόνιος χρήστης.
Το "μόνο μια 20ετία είναι τεράστιο χρονικό διάστημα για να εξαχθούνε ασφαλή συμπεράσματα για το φάρμακο.Μην το παρουσιάζεις έτσι.
Φίλε vlafo, το ότι χρησιμοποιείται για μόνο μια 20ετια σου δείχνει πως εσύ και γω η γενιά μας δηλαδή θα είναι το δείγμα για τις επόμενες. Δεν υπάρχουν ασφαλή συμπεράσματα για τις επιπτώσεις της φίνα εφ'ορου ζωής. Δεν είναι άποψη, απλά δεν υπάρχουν. Σε 30 χρόνια από τώρα σίγουρα θα υπάρξουν.
 

dim d

Well-Known Member
κανενας δεν παιρνει φινα εφορου ζωης, μετα απο μια ηλικια δεν εχει νοημα. Δεν ειμαι υπερ των φαρμακων αλλα ουτε υπερ και της τασης μερικων να λενε πχ εχεις πιεση? πιες βοτανα ξερω γω. τα φαρμακα δεν ειναι τοσο δαιμονικα οσο παρουσιαζονται σε πολλες περπτωσεις.
 

Akis-multi

Well-Known Member
Και τελος παντων , η χρηση η οχι της φινας ειναι απλα ενα ακομη κομματι στο πλαισιο της μετριοτητας των Ελληνικων κλινικων για να μην απομακρυνομαστε απο το θεμα του νηματος . Στη dhi δεν γραφει πουθενα στη σελιδα τους για τη φιναστεριδη , δεν ξερω καν αν γραφει τιποτα για τη μινοξιδιλη η την κετοκοναζολη . Στη κλινικη του βεκρη απο οσο εχω καταλαβει προωθουν τοπικη φινα , διχως να στηρίζονται σε μελετες , στην ουσια κοροιδευοντας τον πελατη , κουτοπονηρια υπονοοντας πως ειναι πιο ασφαλης απο το χαπι . Ανοησιες δηλαδη . Ενα ακομα κομματακι του παζλ των Ελληνικων κλινικων μαζι με προβληματα στην εξαγωγη των μοσχευματων , προβληματα στην τοποθετηση , την βιωσημοτητα , το τρανσεξιον σε δοτρια ληπτρια , τον κακο σχεδιασμο , τον γενικοτερο ωχαδερφισμο που διχως εξαιρεση εχουν ολοι .
Μάκη, έχεις δει νήματα
παιδιών εδώ στο φόρουμ που τους έχουν προτείνει κορυφαίοι γιατροί,όπως ο Ερντογάν σίγουρα (για τους Ισπανούς δεν ξέρω μην πω ψέματα) , φίνα ένα χρόνο πριν τη μεταμόσχευση και για ένα χρόνο μετά και μετά κόψιμο. Αυτό πως θα το χαρακτήριζες με τις γνώσεις σου πάνω στις μεταμοσχεύσεις;
 

makis25

Well-Known Member
Θα το χαρακτηριζα κοροϊδία και ανοησια. Δε μενοιαζει αν λεγεται erdogan , lorenzo , αν ειναι πρωθυπουργός , η παναγια , εξωγηινος. Πανω σε αυτο λεει ψεμματα. ΑΝ μετα απο ενα χρονο κοψεις την φινα , ειναι ζητημα να χρονου να επανελθεις εκει που ησουν και επειτα μεγαλος κατηφορος .
 

vlafo

Well-Known Member
Akis ναι δεν υπάρχουνε δείγματα για χρήση 50 χρόνων αφού το φάρμακο κυκλοφορεί 20 χρόνια.Και ούτε θα υπάρξει γιατί η αποτελεσματικότητα του συγκεκριμένου φάρμακου μειώνεται γραμμικά(>40) καθώς και η χρήση του.Και οι περισσότεροι ασθενείς αυτό κάνουνε.
Συνεπώς μην ψάχνουμε ψύλλους στα άχυρα.
 

agchrist

Member
Φίλε μου έχω να σου προτείνω το εξής σαν χρόνιος χρήστης φίνας.
Κατ αρχήν για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα να σου πω πως η φίνα λειτουργεί σε όλους και όχι μόνο σε σένα,απλά σε άλλους εμφανίζει τις αναγραφόμενες παρενέργειες και σε άλλους όχι.Αυτό και τίποτα παραπάνω όπως ακριβώς στο λέω.
Η 6μηνη διακοπή που έκανες δεν είναι μεγάλη και μπορεί να αναστραφεί η κατάσταση σου και να ξαναγίνεις όπως ήσουν πρίν.Δεν έχουνε πεθάνει οι θύλακες.Άρα μην απογοητεύεσαι απλά δώστης χρόνο.
Αλλά:
Ti ακριβώς στοχεύεις και που αποσκοπεί να την ξαναξεκινήσεις λίγο πριν τη μμ.Δεν το καταλαβαίνω.
Η θα την κόψεις μαχαίρι και θα μπεις για μμ με το φόβο,ότι πολύ γρήγορα "πιθανόν" να προχωρήσει η αραίωση σου και να μείνεις με τα μμ,εξαρτάται πάντα από την ταχύτητα της εξέλιξης της α.α.΄Οπως βλέπω,σίγουρα θα προχωρήσει και άλλο.
Η θα συνεχίσεις να την παίρνεις και μετά τη μμ προκειμένου να δυναμώσεις τα υπάρχοντα,να ενεργοποιήσεις τους όποιους νέους θύλακες και να ενισχύσεις την μμ σου.
Αυτές τις 2 επιλογές έχεις δεν υπάρχει τρίτη.
Eυχαριστω για την τοποθέτηση σου και την αισιόδοξη σκέψη σου. Μετά το βατερλο της 6μηνης διακοπής δεν τίθεται κανένα θέμα να ξανακοψω τη φίνα, παρά την όποια στυτική δυσλειτουργία που μου προκαλεί και προσπαθώ να αντιμετωπίσω με κάποιο άλλο φαρμακο. Η τέταρτη μεταμόσχευση μπορεί να περιμένει κάποιον καιρό μέχρι να δούμε πόσοι θηλακες μπορούν να "ξυπνήσουν" και σε ποιο βαθμό μπορώ να επανέλθω στην πρωθυστερη κατάσταση..(πριν διακόψω τη φίνα)
 

agchrist

Member
Μεγαλη μπουκια φαε , μεγαλα λογια μη λες . Εξαλλου κι εσυ πολυ νεος εκανες μεταμοσχευση , εχεις ηδη 4 χρονια κοντα; Και ησουν nw3 πριν τα 30 . Υπαρχει πολυ σοβαρη πιθανοτητα στο κοντινο μελλον να αντιμετωπισεις απωλειες και αραιωση που δεν θα διορθονονται με τιποτα με μινοξ μονο .
Τελος η συγκριση της φιναστεριδης με το τσιγαρο ειναι κακη διοτι το τσιγαρο τεκμηριωμένα με χρόνια χρηση σκοτωνει , ενω η φινα αυτο που κανει τεκμηριωμενα με χρόνια χρηση ειναι 1) μειωνει την υπερπλασια του προστατη και βελτιωνει τη ζωη των αντρων που εχουν αυτο το προβλημα 2) βγαζει μαλλι και διατηρει το μαλλι σε εκατομμυρια ανθρωπους εδω και 22 χρονια επισημα , 27 χρονια off label . Το νουμερο προσπαθησε να συγκρατησεις λιγο . Εκατομμυρια συνταγες καθε χρονο! Περιπου 5 φορες τον πληθυσμό της Ελλαδας καθε χρονο . Και μαζευονται μετα μερικες παρεες σε μερικες σελιδες στο ιντερνετ και τρομοκρατουν το κοσμο και δεν μενει τριχα στο κεφαλι .

Γιαυτο και σε αλλο νημα εγραψα πως και στο ελληνικο φορουμ θα ερθει καποια στιγμη αναταραχη . Οταν θα χει περασει αρκετος χρονος και εμφανιστουν τα πρωτα σημαδια πως η φαλακρα συνεχιζει να αλωνίζει διχως φαρμακα , πολλα παιδια τα οποια καναν μεταμοσχευσεις , (καποια επιθετικες μεταμοσχευσεις ) θα βρεθουν εγκλωβισμένα σε μια κατασταση που θα τους κανει την ψυχολογια ανω κατω , επειδη οι κλινικες που πηγαν εδειξαν ντροπιαστικη αμέλεια σχετικα με τη φυση της ανδρογενετικης αλωπεκιας για να πουλησουν ακομια μια μεταμοσχευση 1-2 χρονια μετα , και επειδη ακουσαν τις γελοιες ανερμάτιστες σταυροφορίες ανθρωπων κατα των φαρμακων της φαλακρας . Το εχω δει να συμβαινει και σε ξενα φορουμ , γυρω στο 2007-9 (hairloostalk , hairlosshelp, hairsite) . Αργα η γρηγορα οι περισσοτεροι το γυρνανε στη φινα να σωσουν ο,τι δε σωζεται . Εσυ τωρα πιστευεις πως διχως φινα , αν πας nw5-6 διχως φαρμακα , πχ στα 40 , οι κλινικες του Βεκρη εχουν την παραμικρη πιθανοτητα να σε αποκαταστησουν; Γιατι εγω πιστευω οχι . Ασε που στην επομενη σου μεταμοσχευση θα ερθεις αντιμετωπος με τη ζημια που σου καναν τη πρωτη φορα στη δοτρια .
Ενδιαφέρουσα τοποθέτηση. Συνήθως οι τάσεις και οι συμπεριφορές που παρατηρούνται στο εξωτερικό έρχονται στην Ελλάδα μερικά χρόνια αργότερα. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν ειμαι ακόμα 100% σίγουρος ότι αντιμετωπίζεται επιτυχώς το πρόβλημα στυτικής δυσλειτουργίας που μου προκαλεί η φίνα. Για τη δυσκολία τεκνοποίησης δε γνωρίζω ακόμα αλλά υπάρχει ένας κίνδυνος και σε αυτό.
 
Μπλουζα