Derma roller 1,5mm μονο του.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Εσυ βρεισκεις σιγα σιγα την χρυση τομη αλλα νομιζω οτι δεν ειναι ιδια για ολους.Εγώ βάζω και άλοη βέρα που και που και νομίζω έχω την εντύπωση ότι δεινει ωθηση
ναι γι αυτο λεω μην αλαξεις κατι,η χρυση τομη δεν ειναι ιδια για ολους.
κανεις αναισθησια με τον τροπο μου?
εγω εδω http://www.hairlossgr.com/threads/derma-roller-1-5mm-μονο-του.10024/page-31#post-149185
στον τελευταιο τραυματισμο πονεσα σαν να περνουσα με 0,75mm,πολυ πιασμενος την επομενη μερα,λιγο την μεθεπομενη,ετοιμος για τραυματισμο σημερα:p
δεν θα τραυματισω,θα κρατησω το καθε 5 μερες για τους κροταφους
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lalakis

Active Member
Κάνω αν αισθησια όπως έχεις υποδείξει αλλά ο πόνος είναι στα νεύρα νομίζω που χτυπάει στο κεφάλι έτσι το νιωθω. Σκέψου ότι όταν έκανα με folligenπριν ενάμιση χρόνο πάλι που έσταζα αίμα στην κυριολεξία δεν έβαζα κανενα αναισθητικο και βαρουσα με 1.5
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Κάνω αν αισθησια όπως έχεις υποδείξει αλλά ο πόνος είναι στα νεύρα νομίζω που χτυπάει στο κεφάλι έτσι το νιωθω. Σκέψου ότι όταν έκανα με folligenπριν ενάμιση χρόνο πάλι που έσταζα αίμα στην κυριολεξία δεν έβαζα κανενα αναισθητικο και βαρουσα με 1.5
και εχασε σε αποδοση σαν τοπικο να υποθεσω
 

lalakis

Active Member
Ναι 6 μήνες κράτησε αλλά που να το ξερά να διατηρούσα το ρολερ.ειχα φτάσει νο 2-.εχεις να μου προτείνεις ένα καλό δερμαπεν; πόσες βελόνες πρέπει να χει;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ναι 6 μήνες κράτησε αλλά που να το ξερά να διατηρούσε το ρολερ.εχεις να μου προτείνεις ένα καλό δερμαπεν; πόσες βελόνες πρέπει να χει;
παρε αυτο
που ειναι χειροκινητο και φθηνο,εχει πολλες βελονες για pen.
για να δεις αν κανει εισχωρηση.
υποψιν οτι θα χρειαστεις πολυ περισσοτερο χρονο για να τραυματισεις
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Αξίζει περισσότερο απτο να πάρω dermapen ηλεκτρονικό;ασπουμε ένα που κάνει 150 ευρω
δεν ξερω καποια καλη συσκευη,δεν ξερω και ποσο ευαισθητες ειναι,ποσο φθειρονται με την χρηση.
εγω θα επαιρνα το ανταλακτικο μονο και θα εκανα την κινηση με το δαχτυλο
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
δεν ξερω καποια καλη συσκευη,δεν ξερω και ποσο ευαισθητες ειναι,ποσο φθειρονται με την χρηση.
εγω θα επαιρνα το ανταλακτικο μονο και θα εκανα την κινηση με το δαχτυλο

xexe...το δοκίμασα και με το ανταλλακτικό μόνο, αλλά δεν μπορείς να πιάσεις τις ταχύτητες που βαράει το dermapen...Με 2.0 mm ήταν σαν να κάνω με 0,75 του κλασσικού ρολλερ σε θέμα πόνου, ενώ το αίμα σχεδόν το ίδιο και σήμερα το πρωί το δέρμα του κεφαλιού μου δεν πονάει σχεδόν καθόλου, σε αντίθεση με το ρολλερ που ήθελε 3 ημέρες να ηρεμήσει....
Ρώτησα μια αισθητικό της γυναίκας μου που χρησιμοποιεί στην δουλειά της αναισθητικές κρέμες για αποτρίχωση και μου είπε πως δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται πάνω από μια φορά το μήνα (2 ακόμα καλύτερα) γιατί προκαλούν μείωση της ευαισθησίας των νεύρων...
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
gkok, όταν σου έρθει προσπάθησε να δεις αν κάνει παλίνδρομη κίνηση το φυσίγγιο, (μπρος πίσω) όπως στο βίντεο, γιατί εμένα μετά τα 3 λεπτά, άρχισε μόνο να δονείται....

 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Mh2012

Member
Gomi καλημέρα , θα ήθελα την άποψη σου για την νέα προσπάθεια με τον τραυματισμό , αν έχει κρυφούς κινδύνους και αν είναι σωστό να τραυματιζουμε σε περιοχές όπου υπάρχουν μαλλιά ? ευχαριστώ!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi καλημέρα , θα ήθελα την άποψη σου για την νέα προσπάθεια με τον τραυματισμό , αν έχει κρυφούς κινδύνους και αν είναι σωστό να τραυματιζουμε σε περιοχές όπου υπάρχουν μαλλιά ? ευχαριστώ!

100% δεν μπορεί να πει κανείς σε ότι αφορά μακροχρόνια χρήση. Θεωρητικά από 1 mm και πάνω και ανάλογα το πάχος του δέρματος, υπάρχει ο κίνδυνος για ίνωση και επιρροής στα νεύρα. Δεν ξέρω αν υπάρχει χρυσή τομή πάνω σε αυτό...
Το αρνητικό για όπου υπάρχουν μαλλιά, είναι συνήθως το τράβηγμα κατά την κίνηση του ρόλλερ. Με dermapen, ο κίνδυνος αυτός δεν υπάρχει.
 

BioMike

Member
Ρε παιδι να ρωτησω κατι που παρατηρησα χτες που εκανα ρολλαρισμα.Ειμαι στους 3 μηνες και βλεπω οτι τωρα πια δεν χρειαζομαι 3-4 λεπτα που ηθελα παλιοτερα για να ματωσω αλλα πανω στο πρωτο λεπτο βλεπω αιμα και νιωθω τον τραυματισμο οποτε κανω κανα 2-3 λεπτα μονο με το ρολλερ.Τωρα αυτο ειναι καλο η κακο?Να ρολλαρω μεχρι να βγει αιμα η δεν παιζει ρολο και να κανω παντα κοντα στο 5λεπτο?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ρε παιδι να ρωτησω κατι που παρατηρησα χτες που εκανα ρολλαρισμα.Ειμαι στους 3 μηνες και βλεπω οτι τωρα πια δεν χρειαζομαι 3-4 λεπτα που ηθελα παλιοτερα για να ματωσω αλλα πανω στο πρωτο λεπτο βλεπω αιμα και νιωθω τον τραυματισμο οποτε κανω κανα 2-3 λεπτα μονο με το ρολλερ.Τωρα αυτο ειναι καλο η κακο?Να ρολλαρω μεχρι να βγει αιμα η δεν παιζει ρολο και να κανω παντα κοντα στο 5λεπτο?

Η αγγειογένεση είναι ένα από τα ζητούμενα και φαίνεται ότι την πετυχαίνεις...Κάνε 5 λεπτο, αλλά τα 2 πρώτα λεπτά μην πιέζεις τόσο, σαν ζέσταμα δηλαδή και μετά φορτσάρεις...
 

Mh2012

Member
100% δεν μπορεί να πει κανείς σε ότι αφορά μακροχρόνια χρήση. Θεωρητικά από 1 mm και πάνω και ανάλογα το πάχος του δέρματος, υπάρχει ο κίνδυνος για ίνωση και επιρροής στα νεύρα. Δεν ξέρω αν υπάρχει χρυσή τομή πάνω σε αυτό...
Το αρνητικό για όπου υπάρχουν μαλλιά, είναι συνήθως το τράβηγμα κατά την κίνηση του ρόλλερ. Με dermapen, ο κίνδυνος αυτός δεν υπάρχει.

Αρα δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα για ρολάρισμα σε περιοχές με μαλλιά , αυτο ομως με την ίνωση ειναι πολυ σοβαρό και θα πρέπει να το δούμε, αν θυμάμαι καλά κατι παρόμοιο είχες αναφέρει και στην περίπτωση του cg210.
 

On34

Member
Γεια σας και από έμενα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Άρχισα και εγώ roller βεβαία τραυματισμό έκανα ελάχιστο ακόμα δεν μπόρεσα να κάνω πολύ άλλα στην συνέχεια θα το κάνω πιστεύω.Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι οι πιο πολλοί αραιώνουν είτε πιο πολλυ κροτάφους και μετά πίσω είτε πίσω και μετά κροτάφους οπότε κάνουν ρολλερ όπου έχουν αδειάσει.Στην δικιά μου περίπτωση αραιώνω σταδιακά σε όλο το πάνω μέρος του κεφαλιού .Οπότε είναι καλό να κάνω σε όλο το κεφάλι θα έχει αποτελέσματα σε όλο το κεφάλι?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γεια σας και από έμενα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Άρχισα και εγώ roller βεβαία τραυματισμό έκανα ελάχιστο ακόμα δεν μπόρεσα να κάνω πολύ άλλα στην συνέχεια θα το κάνω πιστεύω.Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι οι πιο πολλοί αραιώνουν είτε πιο πολλυ κροτάφους και μετά πίσω είτε πίσω και μετά κροτάφους οπότε κάνουν ρολλερ όπου έχουν αδειάσει.Στην δικιά μου περίπτωση αραιώνω σταδιακά σε όλο το πάνω μέρος του κεφαλιού .Οπότε είναι καλό να κάνω σε όλο το κεφάλι θα έχει αποτελέσματα σε όλο το κεφάλι?

και γω σε όλο το κεφάλι κάνω...ακόμα και στα πλάγια
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αρα δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα για ρολάρισμα σε περιοχές με μαλλιά , αυτο ομως με την ίνωση ειναι πολυ σοβαρό και θα πρέπει να το δούμε, αν θυμάμαι καλά κατι παρόμοιο είχες αναφέρει και στην περίπτωση του cg210.

Το έχω ψάξει αρκετά με το θέμα ίνωσης...παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες και δεν βγαίνει σίγουρη εκτίμηση. Είναι απλά ένα ρίσκο που το παίρνει ο καθένας μόνος του.
 
Μπλουζα