Cetirizine pgd2 blocker

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Λογικά το ζιρτεκ (η σεριτιζίνη γενικότερα) δρα μειώνοντας την Pdg2 και όχι ως pgr44 receptor blocker, σωστά?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kos1987

New Member
GOMI είπε:
Λογικά το ζιρτεκ (η σεριτιζίνη γενικότερα) δρα μειώνοντας την Pdg2 και όχι ως pgr44 receptor blocker, σωστά?

Σωστα...τωρα το ζητουμενο ειναι το εξης.Πόση pgd2 παραγεται απο τα mast cells?Αυτη τη pgd2 μπλοκαρει το ζιρτεκ.Pgd2 παραγουν και τα καραφλοκυτταρα???
 

dimos18

Member
κωστα εσυ εκτος απο το ζιρτεκ χρησιμοποιεις κατι αλλο?

το ζιρτεκ ειναι εναλλακτικο του OC που χρησιμοποιουν τα αμερικανακια?
 

kos1987

New Member
dimos18 είπε:
κωστα εσυ εκτος απο το ζιρτεκ χρησιμοποιεις κατι αλλο?

το ζιρτεκ ειναι εναλλακτικο του OC που χρησιμοποιουν τα αμερικανακια?

πρωι
1% equol 0.8ml στο καπακι 0.1ml minox και μετα 0.1ml κικλοπιροξολαμινε 1%
μεσημερι
ζιρτεκ

βραδυ
equol και ciclopirox

Απ οτι φαινεται ολο και περισσοτεροι δοκιμαζετε ζιρτεκ οποτε μαλλον ηρθε η ωρα να το κοψω και να αρχισω κατι καινουργιο, γιατι δε με παιρνει, κατι πρεπει να βγει...

Εναλλακτικο το ζιρτεκ?μπα...το oc ειναι πανισχυρο φαρμακο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
λεω να το δοκιμασω εις διπλουν σε κροταφους το ξεκινησα ηδη αλλα το τεστ ειναι μονο για regrowth
το ξεκιναω και σε nw6 να δω πως θα παει η τριχοπτωση.
το ζιρτεκ εχει στα εκδοχα γλυκερολη και προπυλαινογλυκολη,ειναι μια ετοιμη λοσιον.
το κακο ειναι οτι ειναι πολυ λιπαρο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kos1987 είπε:
Σωστα...τωρα το ζητουμενο ειναι το εξης.Πόση pgd2 παραγεται απο τα mast cells?Αυτη τη pgd2 μπλοκαρει το ζιρτεκ.Pgd2 παραγουν και τα καραφλοκυτταρα???

http://www.pgd2blockers.com/
We discovered a significant increase in PGD2 in the balding scalp compared to haired scalp by immunoassay. The absolute level of PGD2 was 16.3 ng/g tissue in balding scalp and 1.5 ng/g tissue in haired scalp.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
η pgd2 μπλοκαρεται και με Resveratrol 200-300mg/24h
http://www.hairloss-research.org/UpdatePDG7-12.html
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
crossfire είπε:
kapa είπε:
4η μερα χωρις τριχοπτωση....:chinscratch:chinscratch:beach:

καπα,το υγρο παιρνεις και το βαζεις οπως ειναι?
Τα 20ml?

σε ενα αδειο μπουκαλακι μινοξιδιλης εχω βαλει 50% νερο και 50% οινοπνευμα.
το υγρο ζιρτεκ εχει σταγονομετρο,20 σταγονες ειναι 1 ml.
στο καπακι του ζιρτεκ ριχνω 20 σταγονες απο το υγρο και με το dropper τραβαω σχεδον 1ml νερο και οινοπνευμα, το ριχνω και αυτο μεσα στο καπακι, ανακατευω και με αυτο κανω εφαρμογη σε nw6.
το αραιωνω μονο και μονο επειδη ειναι πολυ λιπαρο,ακομα και με αυτον τον τροπο δεν ειναι λιγοτερο λιπαρο απο ενα regaine η ενα kirkland.
απο αποτελεσματα εχω φτασει να χανω λιγο μαλλι απο πλαγια και δοτρια και σε επιφανεια nw6 που κανω την εφαρμογη δεν φευγει τριχα.
η κανονικη μου τριχοπτωση σε nw6 ειναι 100 τριχες την ημερα τον χειμωνα και αρκετα περισσοτερη τους καλοκαιρινους μηνες
αν χρησιμοποιεις ακομα vpa αντικατεστησε το με αυτο,3 μηνες με vpa δεν καταλαβα καν αν κανει κατι,σαν να εβαζα νερο σκετο,αυτο σιγουρα κανει κατι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

crossfire

Well-Known Member
το vpa το εκοψα γιατι πηρα μεγαλη κατηφορα.Ξαναμπηκα neoral και μινοξ για να επανελθω.
θα το ξεκινησω το ζιρτεκ μαλλον αλλα χωρις αραιωμα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
crossfire είπε:
το vpa το εκοψα γιατι πηρα μεγαλη κατηφορα.Ξαναμπηκα neoral και μινοξ για να επανελθω.
θα το ξεκινησω το ζιρτεκ μαλλον αλλα χωρις αραιωμα

Θεωρητικά το vpa ήταν η θεραπεία της χρονιάς αλλά το μονοπάτι που ενεργοποιεί δεν μπορεί να κάνει πολλά στη πράξη.και εγώ είχα κατηφόρα με αυτό.
Κρατάω επιφύλαξη για μακροχρόνια χρήση αποτελεσμάτων με ζιρτεκ,αν και θεωρητικά θα έχει
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Γιωργος 65 είπε:
Καπα καλησπερα.Θελω να σε ρωτησω αν βαζεις και κατι αλλο θεραπεια εκτος απο Ζιρτεκ.

Καλημέρα.βαζω μινοξιδιλη αλλά μόνο στους κροταφους
Την airol την σταμάτησα.
κάνω μια εφαρμογή την ημέρα ζιρτεκ μετά το μπάνιο σε στεγνό κεφάλι για να ξέρω μέχρι που έχω καλύψει.
την τριχοπτωση μου την μετραω με τον εξής τροπο.
πριν το μπάνιο βρεχω την παλάμη μου και τριβω δυνατά σε επιφάνεια nw6,πριν το μπάνιο όμως επειδή ειναι ακόμα στο κεφάλι μας οι πεθαμενες τρίχες.βεβαια δεν θα μείνουν στο χέρι όλες όσες χάσαμε στην ημέρα.
το καλοκαίρι με vpa σε nw6 60 τρίχες στην παλάμη
ζιρτεκ σε nw6 2? τρίχες στην παλάμη
επισης η λοσιον εχει ενα θεμα με την μυρωδια μεχρι να στεγνωσει,ειναι εντονη,πρωτη φορα μπορω να μυρισω την λοσιον που εχω στο μαλλι
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
dk1984 είπε:
Kapa αν δεν κανω λαθος καποιοι ειχαν αναφερει shedding στην αρχη εσυ δεν ειχες τιποτα τετοιο ?

Προς το παρόν όχι,γενικά οι θεραπείες δεν μου προκαλούν shedding η αραιωση στην αρχή
,δεν αποκλείεται όμως να αρχίσει πιο μετά.
Προς το παρόν έχω αποτελέσματα σαν να βάζω κορτιζονη(διακοπή τριχοπτωσης)
Αναμένω αποτελέσματα και από κροταφους
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
mm05035 είπε:
πως ακριβως παρασκευαζουμε αυτο το διαλυμα ρε παιδια?

Πας στο φαρμακείο και ζητάς "υγρό ζιρτεκ σε σταγόνες" κατα γράμμα όπως το ανέφερα.
Ειναι μια έτοιμη λοσιόν,ακόμα και προπυλαινογλυκολη περιέχει,ειναι όμως 1% (δεν ειναι και τραγικα μεγαλη περιεκτικοτητα)και αρκετά λιπαρο,κοστίζει σχεδόν 5ευρω και ειναι 20ml.
Αν κανεις την πατέντα που ακολουθώ ρίχνεις την λαδιλα και την περιεκτικότητα στο μισό.
υπάρχει και σε χάπια η συνταγή εδώ http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4356.html
 
Μπλουζα