Cetirizine pgd2 blocker

kouklos10

Member
mankar τι ειναι αυτα που λες για ποιο λογο υπαρχει αυτο το φορυμ??? εγω νομιζω για να ανταλαζουμε ιδεες γνωμες κλπ. αλλωστε κατι που μπορει να δουλευει σε καποιον μπορει να μην δουλευει για καποιον αλλο. νομιζω οτι ολοι εδω μεσα εχουμε κοινο στοχο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kos1987

New Member
βρε σεις χαλαρωστε...ακομα στο ψαξιμο ειμαι, τωρα που καθομαι και υπολογιζω δοσεις κλπ βλεπω οτι ειναι πανακριβο, με τιμες φαρμακειου παντα, οποτε απο αυτη την αποψη δεν αξιζει.

δωσε στο λαο σου κατι kos
Το εχω ηδη κανει http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4348.html?highlight=ciclopirox

Εαν δουλευει το neogenic της loreal τοτε δουλευει και αυτο.
Βασικα η μιση πατεντα της χιστοτζεν ειναι εκει μεσα.
 

kouklos10

Member
kos η αποψη σου ειναι παντα σεβαστη . απο αυτα που γραφεις καθε φορα θεωρω οτι εισαι απο τα ατομα που ψαχνουν παρα πολυ, πολυ καλα κανεις και δεν αποκαλυπτεις κατι πριν εισαι σιγουρος. παντος εδω μεσα γινετε μια καλη δουλεια παρα πολλα παιδια πιστευω εχουν ενημερωθει για πολλα πραγματα. ορεξη δηλαδη καποιος να εχει να διαβαζει. δεν αξιζει να τσακωνομαστε μεταξυ μας ο εχθρος ειναι κοινος.
 

MANKAR

Active Member
kouklos10 είπε:
kos η αποψη σου ειναι παντα σεβαστη . απο αυτα που γραφεις καθε φορα θεωρω οτι εισαι απο τα ατομα που ψαχνουν παρα πολυ, πολυ καλα κανεις και δεν αποκαλυπτεις κατι πριν εισαι σιγουρος. παντος εδω μεσα γινετε μια καλη δουλεια παρα πολλα παιδια πιστευω εχουν ενημερωθει για πολλα πραγματα. ορεξη δηλαδη καποιος να εχει να διαβαζει. δεν αξιζει να τσακωνομαστε μεταξυ μας ο εχθρος ειναι κοινος.


φιλε δεν τσακονωμαστε μεταξυ μας , αν ανοιξεις λιγο τα ματια σου και διαβασεις καλα τα διαφορα ποστ θα καταλαβεις τι γινεται!!!πηστεψε με δεν ειναι κοινος ο εχθρος κατα την δικη μου γνωμη!!!
 

mm05035

New Member
το ξερω ρε γαμωτο και εχω φρικαρει..


btw mm05035 εσυ δε μπορεις να βρεις φινα στο Αμερικα, που εδω την εχουμε σαν καραμελα;D
[/quote]
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Παίδες calm down.. we are alliances.. όλοι για την τρίχα μαχόμαστε, ότι λειτουργεί όλοι θα το μάθουμε ..για όλους θα φέξει η μέρα.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού

kouklos10

Member
MANKAR είπε:
kouklos10 είπε:
kos η αποψη σου ειναι παντα σεβαστη . απο αυτα που γραφεις καθε φορα θεωρω οτι εισαι απο τα ατομα που ψαχνουν παρα πολυ, πολυ καλα κανεις και δεν αποκαλυπτεις κατι πριν εισαι σιγουρος. παντος εδω μεσα γινετε μια καλη δουλεια παρα πολλα παιδια πιστευω εχουν ενημερωθει για πολλα πραγματα. ορεξη δηλαδη καποιος να εχει να διαβαζει. δεν αξιζει να τσακωνομαστε μεταξυ μας ο εχθρος ειναι κοινος.


φιλε δεν τσακονωμαστε μεταξυ μας , αν ανοιξεις λιγο τα ματια σου και διαβασεις καλα τα διαφορα ποστ θα καταλαβεις τι γινεται!!!πηστεψε με δεν ειναι κοινος ο εχθρος κατα την δικη μου γνωμη!!!

καταλαβαινω φιλε μου τι εννοεις. οταν λεω κοινος ο εχθρος εννοω γιαυτους που πραγματικα νοιαζονται που διαβαζουν και προσπαθουν να βρουν την λυση στο προβλημα τους η να βοηθησουν τα υπολοιπα μελη. σιγουρα παντου υπαρχουν φυτευτοι που θα σε κατηγορησουν για το ενα η το αλλο. αργα η γρηγορα το καταλαβενουμε ομως τι σκοπο εχουν , κουτοχορτο δεν τρωμε. τους αγνωουμε και συνεχιζουμε.


Chs είπε:
kipseli7 είπε:
Chs είπε:
Παίδες calm down.. we are alliances.. όλοι για την τρίχα μαχόμαστε, ότι λειτουργεί όλοι θα το μάθουμε ..για όλους θα φέξει η μέρα.

ως τοτε ας φεγγει η καραφλα μας χαχα

Όχι.. καλά κρατούμε ακόμα.. ;)

καλα κραταμε .... και ελπιζουμε σε κατι καλυτερο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Άγγελος είπε:
Υπάρχει κανείς που να μπορεί να μας διαφωτίσει στο θέμα περιεκτικότητα της ουσίας;

συμφωνα με την συνταγη της πρωτης σελιδας εχουμε 50 χαπια των 10mg σε 100ml υγρα=500mg=0,5%:angel:
και εχουμε και το υγρο περιεκτικοτητας 1%:18m::18m::18m:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgex6

Well-Known Member
kos1987 είπε:
Το ΝΕΟ ΕΥΡΗΜΑ ΤΟΥ ΚΩΤΣΑΡΕΛΗ που ειχε ασχοληθει 5 χρονια πριν, γιατι δεν εδωσε τη λυση στους καραφλους το 2007-2008?οεο?
http://patentscope.wipo.int/search/en/detail.jsf?docId=WO2007149312&recNum=10&docAn=US2007014031&queryString=%28GPR105%29%2520&maxRec=29

georgex6 o iron man που χαθηκε?Πηγε στον Gho εβαλε μαλλι και την εκανε απο το φορουμ?:huh:




ελα ντε εξαφανιστηκε
 
kapa είπε:
συμφωνα με την συνταγη της πρωτης σελιδας εχουμε 50 χαπια των 10mg σε 100ml υγρα=500mg=0,5%:angel:
και εχουμε και το υγρο περιεκτικοτητας 1%:18m::18m::18m:
Πώς προκύπτει η περιεκτικότητα 1% στο υγρό τώρα;
Έχουμε 200 mg στο μπουκαλάκι, για να πάρουμε 1% δεν χρειαζόμαστε 1 grm;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Άγγελος είπε:
kapa είπε:
συμφωνα με την συνταγη της πρωτης σελιδας εχουμε 50 χαπια των 10mg σε 100ml υγρα=500mg=0,5%:angel:
και εχουμε και το υγρο περιεκτικοτητας 1%:18m::18m::18m:
Πώς προκύπτει η περιεκτικότητα 1% στο υγρό τώρα;
Έχουμε 200 mg στο μπουκαλάκι, για να πάρουμε 1% δεν χρειαζόμαστε 1 grm;
200mg σε 20 ml=1000mg σε 100ml=1%
 
kapa είπε:
200mg σε 20 ml=1000mg σε 100ml=1%

Με την προϋπόθεση όμως ότι θα πάρεις 5 φιαλίδια των 20 ml κι όχι αραιώνοντας το 1 φιαλίδιο ας πούμε με 40/20/20 ml νερό/προπυλενογλυκόλη/οινόπνευμα. Δεν είναι εφικτό να πάρεις περισσότερη δραστική ουσία επειδή αυξάνεις τον όγκο του διαλύματος αραιώνοντάς το.
Κάνω κάπου λάθος;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Άγγελος είπε:
kapa είπε:
200mg σε 20 ml=1000mg σε 100ml=1%

Με την προϋπόθεση όμως ότι θα πάρεις 5 φιαλίδια των 20 ml κι όχι αραιώνοντάς το 1 φιαλίδιο ας πούμε με 40/20/20 ml νερό/προπυλενογλυκόλη/οινόπνευμα. Δεν είναι εφικτό να πάρεις περισσότερη δραστική ουσία επειδή αυξάνεις τον όγκο του διαλύματος αραιώνοντάς το.
Κάνω κάπου λάθος;
η περιεκτικοτητα δεν εχει να κανει με το ποσα μλ ειναι το σκευασμα αλλα με το ποσα mg ανα ml εχει πυκνοτητα.
το συγκεκριμενο εχει 200mg και ειναι 20ml που σημαινει οτι σε ποσοτητα 100ml εχει 1g της ουσιας,δηλαδη 1%.
στα ξενα καραφλοφορουμ το δοκιμαζουν σε περιεκτικοτητα 0,5% συμφωνα με την συνταγη που διαβαζω.
το υγρο πρεπει να το αραιωσουμε με αλλα 20 ml για να γινει 0,5%.
εγω δεν θα το αραιωσω θα χρησιμοποιησω 1% παρεα με μινοξιδιλη στους κροταφους
 
kapa είπε:
η περιεκτικοτητα δεν εχει να κανει με το ποσα μλ ειναι το σκευασμα αλλα με το ποσα mg ανα ml εχει πυκνοτητα.
το συγκεκριμενο εχει 200mg και ειναι 20ml που σημαινει οτι σε ποσοτητα 100ml εχει 1g της ουσιας,δηλαδη 1%.
στα ξενα καραφλοφορουμ το δοκιμαζουν σε περιεκτικοτητα 0,5% συμφωνα με την συνταγη που διαβαζω.
το υγρο πρεπει να το αραιωσουμε με αλλα 20 ml για να γινει 0,5%.
εγω δεν θα το αραιωσω θα χρησιμοποιησω 1%

Ορίστε;
Στα 20 έχεις 200 οπότε 0,2% (1χζιρτέκ)
Στα 100 θα έχεις 1000 οπότε 1% (5χζιρτέκ)
Στα ξένα φόρουμ παίρνουν 500 mg σε στερεή μορφή, στην υγρή είναι ήδη διαλυμένα.
Και σ'έναν κουβά νερό να τα βάλεις η περιεκτικότητα ίδια θα παραμείνει.
Όπως θα έπρεπε ν'αυξήσεις τα χάπια για ν'αυξηθεί το ποσοστό της ουσίας στο διάλυμά σου, έτσι κι εδώ πρέπει ν'αυξήσεις την ουσία σου που είναι ήδη διαλυμένη σε υγρά.

Αν αγοράσετε λοιπόν 1 μπουκαλάκι ζιρτέκ διάλυμα θα έχετε 0,2% σετιριζίνης, για να πάρετε 1% θα χρειαστείτε 5 μπουκαλάκια αντίστοιχα. Απλώς 5 φιαλίδια είναι ήδη 100 ml βάζοντας ΠΓ και οινόπνευμα, ξεφεύγετε από τα 100 ml, αυξάνοντας περαιτέρω τη δοσολογία, για να φτάσετε την επιθυμητή δραστικότητα του διαλύματος.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Άγγελος είπε:
Ορίστε;
Στα 20 έχεις 200 οπότε 0,2% (1χζιρτέκ)
Στα 100 θα έχεις 1000 οπότε 1% (5χζιρτέκ)
Στα ξένα φόρουμ παίρνουν 500 mg σε στερεή μορφή, στην υγρή είναι ήδη διαλυμένα.
Και σ'έναν κουβά νερό να τα βάλεις η περιεκτικότητα ίδια θα παραμείνει.
Όπως θα έπρεπε ν'αυξήσεις τα χάπια για ν'αυξηθεί το ποσοστό της ουσίας στο διάλυμά σου, έτσι κι εδώ πρέπει ν'αυξήσεις την ουσία σου που είναι ήδη διαλυμένη σε υγρά.

Αν αγοράσετε λοιπόν 1 μπουκαλάκι ζιρτέκ διάλυμα θα έχετε 0,2% σετιριζίνης, για να πάρετε 1% θα χρειαστείτε 5 μπουκαλάκια αντίστοιχα. Απλώς 5 φιαλίδια είναι ήδη 100 ml βάζοντας ΠΓ και οινόπνευμα, ξεφεύγετε από τα 100 ml, αυξάνοντας περαιτέρω τη δοσολογία, για να φτάσετε την επιθυμητή δραστικότητα του διαλύματος.
τα υπολογιζεις με λαθος τροπο
για να δεις τι περιεκτικοτητα ειναι ενα σκευασμα πρεπει να πολαπλασιασεις μλ και mg μεχρι να φτασεις τα 100μλ.η να διαιρεσεις και τα δυο μεχρι τα 100μλ παλι
και τα δυο ομως.πχ χ2 και τα δυο η χ5 και τα δυο.
το ποσο που θα βγει σε g ειναι και η περιεκτικοτητα
αν σε 100μλ ειναι 500mg ειναι 0,5%
αν σε 100μλ ειναι 1000mg ειναι 1%
κ.ο.κ.
 
kapa είπε:
τα υπολογιζεις με λαθος τροπο
για να δεις τι περιεκτικοτητα ειναι ενα σκευασμα πρεπει να πολαπλασιασεις μλ και mg μεχρι να φτασεις τα 100μλ.η να διαιρεσεις και τα δυο μεχρι τα 100μλ παλι
και τα δυο ομως.πχ χ2 και τα δυο η χ5 και τα δυο.
το ποσο που θα βγει σε g ειναι και η περιεκτικοτητα
αν σε 100μλ ειναι 500mg ειναι 0,5%
αν σε 100μλ ειναι 1000mg ειναι 1%
κ.ο.κ.

Δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ, αλλά δεν πειράζει.
Είμαι 99,9% σίγουρος ότι τα έχω υπολογίσει σωστά.
Και με 3 φιαλίδια που αγόρασα κι ετοίμασα διάλυμα 100 ml δεν έχω 3%, αλλά 0,6% σετιριζίνης.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Άγγελος είπε:
Δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ, αλλά δεν πειράζει.
Είμαι 99,9% σίγουρος ότι τα έχω υπολογίσει σωστά.
Και με 3 φιαλίδια που αγόρασα κι ετοίμασα διάλυμα 100 ml δεν έχω 3%, αλλά 0,6% σετιριζίνης.
μετρας τα συνολικα γραμμαρια και οχι την περιεκτικοτητα-πυκνοτητα,δηλαδη το ποσα mg ανα ml εχει
εχω καταλαβει που μπερδευεσαι αλλα αυτο δεν ειναι περιεκτικοτητα %
ειτε ενα μπουκαλακι ειτε 5 μουκαλακια εχουμε η περιεκτικοτητα παραμενει 1% απο την στιγμη που δεν το εχουμε αραιωσει
να σου δωσω ενα παραδειγμα σε στερεα κατασταση...
φαντασου οτι εχεις μια κρεμα περιεκτικοτητας 0,5%
οταν εχεις δυο κρεμες περιεκτικοτητας 0,5% τοτε συνολικα εχεις δυο κρεμες περιεκτικοτητας 0,5% οχι μια κρεμα περιεκτικοτητας 1%
η ποσοτητα δεν αλαζει την πυκνοτητα.
αυτο ομως ειναι μεταβαλλομενο οταν εχουμε να φτιαξουμε λοσιον επειδη εμεις θα βαλουμε τα χαπια σε σταθερα μλ υγρων,καθοριζουμε τον ογκο(τα μλ)αρα και την πυκνοτητα τα mg ανα ml δηλαδη
αν εχεις αυτο http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/954#content το σκευασμα εχεις 1% ειτε ειναι 1 μπουκαλακι ειτε 5 και αυτο επειδη θα εχει 10mg ανα ml ασχετα αν ειναι 20ml η 100ml
 
Μπλουζα