Cetirizine pgd2 blocker

Άκης

Administrator
Παρόμοια φάση και σε εμένα. Παρατήρησα αραίωση, λίγες ημέρες μετά την χρήση του και οι τρίχες είναι όπως τα λες, μινιατούρες. Να δούμε αν θα συνεχίσει έτσι ή αν θα μας βγει σε καλό...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kos1987

New Member
Αντε να δουμε...παντως προσωπικα ειναι η πρωτη φορα που βλεπω τετοιο shed...Με τη μινοξ ή το βαλπροικο καμια σχεση...ΑΝτε να δουμε τι θα δειξουν τα clinical trials...
lab_mouse.jpg
 

sito

Active Member
http://en.wikipedia.org/wiki/Levocetirizine

μ'αυτην την ουσια κανουμε δουλεια;;; υποτιθεται οτι ειναι 3ης γενιας αντιισταμινκο με λιγοτερα σαιντσ σε σχεση με την Cetirizine
 

kos1987

New Member
sito είπε:
http://en.wikipedia.org/wiki/Levocetirizine

μ'αυτην την ουσια κανουμε δουλεια;;; υποτιθεται οτι ειναι 3ης γενιας αντιισταμινκο με λιγοτερα σαιντσ σε σχεση με την Cetirizine

Θεωρητικα ναι, αλλα δεν υπαρχει μελετη σχετικα με pgd2-δερμα-levocetirizine.Το εψαχνα και γω πριν αρχισω το ζιρτεκ γιατι εχω κατι κουτια ξοζαλ στο σπιτι, αλλα τελικα πηγα στο φαρμακειο...Τωρα για τις λιγοτερες παρενεργειες, δεν ξερω, εγω με το ξοζαλ κοιμομουν σαν το βοδι και την ακουγα με 2 μπυρες καθε ανοιξη.
 

Άκης

Administrator
Ναι με την ουσία Cetirizine ξεκίνησα εγώ, παράλληλα με το VPA.
Το Cetirizine μπλοκάρει μια πρωτείνη που οι ειδικοί παρατήρησαν ότι υπάρχει σε μεγαλύτερη ποσότητα στους έχοντες ανδρ.αλωπεκία, ενώ το VPA μπλοκάρει την πρωτείνη GSK-3, όπου οι ειδικοί αναφέρουν ότι η μείωση της οδηγεί στην αύξηση της beta-catenin, η οποία με λίγα λόγια παίζει σημαντικό ρόλο στην δημιουργία της τρίχας.
Στο 1ο ποστ του VPA, ο kos1987 τα εξηγεί καλύτερα.

Επίσης, παρόμοια φάση με το VPA [=http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21524889]κάνει και η minox[/url].
 

Άκης

Administrator
Ναι με την ουσία Cetirizine ξεκίνησα εγώ, παράλληλα με το VPA, αφού πιστεύω ότι έτσι θα χτυπήσω την τριχόπτωση από πολλές πλευρές.

Το Cetirizine μπλοκάρει μια πρωτείνη που οι ειδικοί (Corsarelis) παρατήρησαν ότι υπάρχει σε μεγαλύτερη ποσότητα στους έχοντες ανδρ.αλωπεκία, ενώ το VPA μπλοκάρει την πρωτείνη GSK-3, όπου οι ειδικοί αναφέρουν ότι η μείωση της οδηγεί στην αύξηση της beta-catenin, η οποία με λίγα λόγια παίζει σημαντικό ρόλο στην δημιουργία της τρίχας. Στο 1ο ποστ του VPA, ο kos1987 τα εξηγεί αναλυτικότερα.

Επίσης, παρόμοια φάση με το VPA κάνει και η minox.
 

somari

Active Member
Ρε παιδια, ο Κωτσαρέλης δεν υποτίθεται ήταν ο παπατζής της καραφλοκοινότητας; Τώρα γιατί τον ακολουθούμε;
 

kos1987

New Member
somari είπε:
Ρε παιδια, ο Κωτσαρέλης δεν υποτίθεται ήταν ο παπατζής της καραφλοκοινότητας; Τώρα γιατί τον ακολουθούμε;

Μεγας παπατζης ειναι, αλλα εχει καλο επιστημονικο υποβαθρο η ερευνα που εκαναν οι αλλοι για λογαριασμο του.Εμεις δεν κανουμε ακριβως αυτο που προτεινε.
τεσπα γρηγορα θα δειξει εαν δουλευει.
 

somari

Active Member
Πάντως το ότι έχεις έντονο shedding σε ΜΙΝΙΑΤΟΥΡΕΣ τρίχες μόνο για καλό μου κανει - αλλιώς θα έπεφταν οι νορμάλ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xDante

Member
ok να ρωτήσω αυτό δηλαδή υποτίθεται πως κάνει το ίδιο που κάνει και το vpa σε μεγαλύτερο βαθμό ας πούμε ?

αστο διάβασα ποιο πάνω....

μπλόκερ μιας προτείνης εν ολίγοις ...

ΑΛΛΆ ρε κώστα μήπως θα πρέπει να ψαχνόμαστε για στον τομέα histogenesis για REGROWTH και το τονίζω αυτό ? λέω εγώ τώρα....

αν το ρίξουμε μαζί στο ίδιο διάλυμα με το VPA θα κάνει καμιά αντίδραση ?
 

kos1987

New Member
Η μικροφλεγμονη που αναπτυσσεται γυρω απο το τρχ/κιο μπορει να εξηγησει πολλα στην α/α.Απο αυτα που ξερουμε μεχρι σημερα ειναι οτι πηγη pgd2 στο δερμα ειναι τα mast cells, που περιεργως βρισκονται γυρω απο την αποθηκη βλαστοκυτταρων του τριχ/κιου, οταν μιλαμε για δερμα απο καραφλο.Τωρα αυτο που πρεπει να εξακριβωθει ειναι εαν το ενζυμο που παραγει pgd2 βρισκεται και στα κυτταρα του τριχ/κιου πχ στα dp κυτταρα.Τεσπα,σαν growth stim. δε νομιζω οτι θα κανει φοβερα πραγματα.Το vpa θεωρητικα θα επρεπε να βγαζει πολλες τριχες αλλα δεν το κανει.Ενας λογος(που δεν ξερουμε ποσο σημαντικος ειναι) ειναι οτι δεν εχει πηγη ενεργειας το τριχ/κιο.Η pgd2 ειναι γνωστο οτι μπλοκαρει το σχηματισμο αγγειων.Οποτε τι μενει?Νεοαγγειωση.Η histogen στις ενεσεις που κανει εχει μεσα και ενα παραγοντα που λεγεται vegf ακριβως γι'αυτο τον λογο.Οποτε πιστευω εαν καταφερουμε να ανεβασουμε τα επιπεδα vegf(μεσω pge2, tb4, ciclopirox κλπ) θα δουμε να φυτρωνουν τριχες.
A και κατι τελευταιο ο ρολος του wnt ειναι καθοριστικος στη δημιουργια του τριχ/κιου.Σ'εμας ολες οι κυτταρικες δομες υπαρχουν απλα η τριχομοναδα ειναι μικροσκοπικη.

ΥΓ το εντυπωσιακο στην ερευνα του Κωτσαρελη ειναι οτι οταν εφτιαξαν μεταλλαγμενα ποντικια που υπερπαραγουν pgd2, αυτα ανεπτυξαν καραφλα και οταν εκαναν τομες στο δερμα ειδαν μικροσκοπικα τριχ/κια οπως εχουμε εμεις και υπερπλασια των σμηγμ. αδενων.Σας θυμιζει κατι?
 

Capri

Member
Παιδιά το διάλυμα που έχετε φτιάξει τι συγκέντρωση έχει?4% ή 5% ανάλογα με το πόσα χάπια διαλύεις?Η συνταγή είναι αυτή που πόσταρε ο Άκης?Θα κάνετε έναν κόπο να ενημερώνετε οι πασαλείβοντες με zyrtec!!!
 

soylios

Member
kos1987 είπε:
Η μικροφλεγμονη που αναπτυσσεται γυρω απο το τρχ/κιο μπορει να εξηγησει πολλα στην α/α.
μια που ειπες για φλεγομενες , πριν 2 μηνες περιπου επερνα κατι αντιφλεγμωνωδες για τη μεση μου χαπια τα Arcoxia με δραστικη ουσια την etoricoxib μια βδομαδα τα επερνα και το μαλλι ειχε τουμπανιασει οταν τα σταματησα μετα απο 2 βδομαδες ξαναεγινε το μαλλι οπως πριν, την αρχη δεν εδωσα σημασεια νομιζα οτι ηταν απο το vpa το αποτελεσμα η απο κατι αλλα που επερνα αλλα μολις τα σταματησα αυτα τα χαπια και μετα απο λιγο υποχωρισαν τα αποτελεσματα σιγουρευτηκα οτι αυτα εκαναν τη δουλεια

λιγο που το εψαξα βρηκα τα παρακατω

Σύμφωνα με τις πληροφορίες FDA, ετορικοξίμπη δρα αναστέλλοντας την παραγωγή των προσταγλανδινών, χημικές ουσίες στο σώμα που προκαλεί πόνο, οίδημα και φλεγμονή. Περιέχει μη-στεροειδή αντι-φλεγμονώδη χημική ουσία που αναστέλλει τη δράση της κυκλο-οξυγενάσης εμπλέκεται στην παραγωγή προσταγλανδινών, σε απόκριση σε τραυματισμό ή σε ορισμένες ασθένειες

δεν ξερω αμα εχει καμια σχεση με pgd2, παντως στο μαλλι βοηθαει σκευτομαι να το δοκιμασω και τοπικα...
 

kos1987

New Member
Capri είπε:
Παιδιά το διάλυμα που έχετε φτιάξει τι συγκέντρωση έχει?4% ή 5% ανάλογα με το πόσα χάπια διαλύεις?Η συνταγή είναι αυτή που πόσταρε ο Άκης?Θα κάνετε έναν κόπο να ενημερώνετε οι πασαλείβοντες με zyrtec!!!

Εγω το εχω 0,5%.Τωρα απο τριχοπτωση αλλο τπτα.Εκει που εχανα 50 τριχες φυσιολογικες maximum τη μερα τωρα χανω καμια 40αρια μικρες, αδυναμες τριχες και αλλες τοσες "φυσιολογικες".Σαφη εικονα δεν εχω μιας και βαζω equol παραλληλα.
 

Georgex6

Well-Known Member
κυκλοφορει μια θεωρια (σε ξενο φορουμ) η οποια υποστηριζει οτι υπαρχει σοβαρη συσχετιση μεταξυ τεστοστερονης φλεγμονων και προσταγλανδινων συγκεκριμενα λενε οτι η τεστοστερονη προκαλει τις φλεγμονες η dht αυξανει τη pgd2 και οτι η φιναστεριδη δρα εμμεσα στο προβλημα χαμηλωνοτας τη dht επισης αναφερουν οτι ηελλειψη progenitor cell οφειλεται στο οτι δε μπορουν να αναπτυχθουν σε περιββαλον με φλεγμονες

πιο αναλυτικα αυριο καλη
υχτα
 

xDante

Member
kos1987 είπε:
Εγω το εχω 0,5%.Τωρα απο τριχοπτωση αλλο τπτα.Εκει που εχανα 50 τριχες φυσιολογικες maximum τη μερα τωρα χανω καμια 40αρια μικρες, αδυναμες τριχες και αλλες τοσες "φυσιολογικες".Σαφη εικονα δεν εχω μιας και βαζω equol παραλληλα.

δηλαδή βάζεις ταυτόχρονα VPA + Cetirizine + Equol ?

wow έχεις γίνει ΤΟ ποντικάκι κώστα... ???
 
Μπλουζα