Cetirizine pgd2 blocker

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xDante

Member
kos1987 είπε:
αχ βρε xDante τι PGE2 inhibitor γραφεις?Θα μπερδεψεις πολυ κοσμο...τεσπα μολις βρω λιγο χρονο θα αναλυσω.


βασικά πήγα να μπω στα λημέρια σου ...ανεπιτυχώς.... Κος κάνε μια ανάλυση ρε φίλε...

έκανα το διάλυμα 20 κάτι χάπια σύνολο με γλυκερίνες και λοιπά βγήκε γύρω στο 80 ml υγρό χρώματος καφετιού με μυρωδιά παστουρμά :) :-\ στην κυριολεξία... έκανα μια εφαρμογή σήμερις και πριν 5 λεπτά ικοανοποιητικότατη απορρόφηση .. τα - η μυρωδιά... πωπωωωωωωω :/
 

Georgex6

Well-Known Member
There was a mouse that was made in the ’90s by Sue Fisher, who studies skin cancer; it’s a transgenic mouse that makes the COX-2 enzyme in the skin, so you drive COX-2 gene expression with keratin K14 promoters. It’s up higher in the pathway so if you overexpress COX-2 you get increases in PGD2 and also PGE2. E2 and F2 are actually known to promote hair growth — bimatoprost (Latisse) is an F2 analog. We looked at levels of D2 in that mouse, which develops alopecia, and they were sky high. E2 was also higher than the control but D2 levels were much higher. What’s amazing is if you looked at that mouse’s skin histologically the hair follicles were miniaturized and the sebaceous glands were enlarged, just like in androgenetic alopecia.

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-3957-post-75396.html#pid75396
http://www.aad.org/dermatology-world/monthly-archives/2012/june/can-blocking-pgd2-prevent-androgenetic-alopecia-


εγω παντως παιδια εχοντας αρχισει να χανω πιστη στο vpa σκεφτομαι να αρχισω indomethacin http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/14786#content
σιγουρα δεν ειναι αυτο που θελουμε γιατι δεν μπλοκαρει μονο τη δ2 αλλα και τις "καλες προσταγλανδινες" λεει d2 agonist και οχι antagonist κλπ κλπ κλπ
ΑΛΛΑ λεφτα για να παραγγειλουμε εκλεκτικους αναστολεις δεν υπαρχουν
οποτε σκεφτομαι να δοκιμασω το gel (1,50ευρω) αρχικα μονο στη hairline μαζι με μινοξιδιλη και βλεπουμε αν παει χειροτερα το θεμα το σταματαω
στη τελικη αν δε δοκιμασουμε και τιποτα απλα θα περιμενουμε, ο κωτσαρελης δεν απανταει σε κανενα email απο αυτα που του εχω στειλει

Κωστη οριστε και το λινκ με το φορουμ που αναφερω πιο πανω αν δε βαριεσαι ριξε μια ματια
http://www.hairlosstalk.com/interact/showthread.php/59476-A-recently-discovered-new-factor-in-AA-the-cure-is-near-)/page64
 

Capri

Member
Sito,ήταν ΟΚ τα προϊόντα που είχες πάρει από εκεί?Γιατί κι εγώ το είχα βρεί το site αλλά δε μου είχε γεμίσει και τρελά το μάτι,τύπου πήρε κάποιος ένα μπλε μπουκαλάκι,κατούρησε μέσα και στο πουλάει για pgd2 inhibitor...
 

kos1987

New Member
Χαιρετω την παρεα!
Λοιπον xdante αυτες οι πολυφαινολες* μπλοκαρουν την απελευθερωση καποιων παραγοντων πρωτεινων που προκαλουν φλεγμονες, μεσω της συνθεσης προσταγλανδινων, μετα απο καποιο ερεθισμα.Οι παραγοντες αυτοι λεγονται tnf-a, ιντερλευκινες κ.α.Ετσι στις ερευνες μελετουν την PGE2 που αποτελει την κατεξοχην προσταγλανδινη που σχετιζεται με φλεγμονες...Το οτι μπλοκαρει τους προ-φλεγμονικους παραγοντες μας ενδιαφερει.Οπως πχ
Dihydrotestosterone-Inducible IL-6 Inhibits Elongation of Human Hair Shafts by Suppressing Matrix Cell Proliferation . Η α/α ειμαι μια "φλεγμονη".Το γραφω ετσι γιατι αυτος δεν ειναι ο ακριβης ορισμος.Γιατι?Συμφωνα με τον κλασικο ορισμο θα επρεπε η pge2 να ειναι ανεβασμενη στις καραφλες περιοχες...στην πραγματικοτητα ισχυει το ακριβως αντιθετο.
Με απλα λογια η PGE2 δεν μας ενδιαφερει τοσο πολυ.Τα μεταλλαγμενα ποντικια που ειχαν υψηλα επιπεδα pgd2 και pge2 ειχαν την εικονα της α/α.Δλδη η δραση της pgd2 ειναι σαφως πιο σημαντικη.
Tωρα το ερωτημα ειναι:Απο που προερχεται η pgd2?Απο τα mast cells που βρισκονται γυρω και μεσα στο τριχ/κιο, ή παραγεται ενδογενως?Αν ισχυει το πρωτο τοτε η cetirizine θα κανει δουλεια, εαν ισχυει το δευτερο μαλλον οχι(θα ψαξω να βρω τον ακριβη μηχανισμο της cetirizine στα mast cells)

*Το equol που βαζω εγω τωρα ανηκει σε αυτη την οικογενεια.Οποτε εχει και αντιστοιχες ενεργειες με το δικο σου διαλυμα+ οτι μπλοκαρει τη dht πολυ ισχυρα...

@georgex6 θα τις μελετησω αργοτερα....η ινδομεθακινη ειναι ρισκο...Αν υπαρχει κατι εναλλακτικο ειναι το φαρμακο απο την Ιαπωνια:wink:
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kos, η pge 2 γιατί δεν μας ενδιαφέρει? Νομίζω ότι αν είναι ανεβασμένη δίνει regrowth. Εγώ είχα την εντύπωση ότι πρέπει να περιοριστεί η δράση της pgd2 και να αυξηθεί η pge 2.
Δεν είναι έτσι?
 

kos1987

New Member
Δεν μας ενδιαφερει απο την αποψη του σκευασματος του xdante.Δεν θα την κατεβασει παραπανω.Αν ανεβει δινει regrowth εκτος και αν το τριχ/κιο ειναι πνιγμενο λογω ινωσης.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
α, οκ. Εγώ την παλεύω 2 εβδομάδες τώρα περίπου με αιθέρια έλαια που από έρευνες κάνουν γι αυτό το σκοπό, μέχρι να φανεί κάτι καλύτερο και ακίνδυνο...ψιλοκαλά πάει...ίδωμεν
 

$$$

New Member
GOMI είπε:
α, οκ. Εγώ την παλεύω 2 εβδομάδες τώρα περίπου με αιθέρια έλαια που από έρευνες κάνουν γι αυτό το σκοπό, μέχρι να φανεί κάτι καλύτερο και ακίνδυνο...ψιλοκαλά πάει...ίδωμεν

gomi τα αιθέρια ελαια για να αύξησης την pge2 τα βάζεις??
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
βάζω αιθέριο έλαιο από thyme oil ή/και oregano oil (έχουν υψηλή περιεκτικότητα Carvacrol που μειώνει την pgd2) με βάση από coconut oil.
Αυτό το βάζω το μεσημέρι.
Και το βράδυ castor oil που αυξάνει τα επίπεδα pge 2 μαζί με emu oil ως αντιφλεγμονώδη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

$$$

New Member
GOMI είπε:
βάζω αιθέριο έλαιο από thyme oil ή/και oregano oil (έχουν υψηλή περιεκτικότητα Carvacrol που μειώνει την pgd2) με βάση από coconut oil.
Αυτό το βάζω το μεσημέρι.
Και το βράδυ castor oil που αυξάνει τα επίπεδα pge 2 μαζί με emu oil ως αντιφλεγμονώδη.


Carvacrol μειώνει μονο την pgd2 ι και την pge2 ???
φιλε επειδή σύμφωνα με τα λεγόμενα του κωτσαρέλη μια αυξημένη pge2 αντισταθμίζει τα αρνητικά τις αυξημένης pgd2 ο καλύτερος τρόπος για να το κανεις αυτό είναι η υπεριώδης ακτινοβολία δηλαδή βγες στον ήλιο... αυξάνει 200-300% την pge2 και τώρα εξηγείται gt οι γύφτοι σπανια καραφλιάζουνε...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
carvacol μόνο για μείωση της pgd2. Απ όσα διάβασα δηλαδή.
Για τον ήλιο, σωστός. Εμένα κάθε καλοκαίρι το μαλλί τουμπανιάζει. Επειδή η βιταμίνη του ήλιου είναι η d3 φέτος θα το παλέψω και με συμπλήρωμα το οποίο το έχω ήδη ξεκινήσει.
Κάπου εδώ μέσα το έχουμε ξανα αναφέρει νομίζω...
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2712910
 

$$$

New Member
GOMI είπε:
carvacol μόνο για μείωση της pgd2. Απ όσα διάβασα δηλαδή.
Για τον ήλιο, σωστός. Εμένα κάθε καλοκαίρι το μαλλί τουμπανιάζει. Επειδή η βιταμίνη του ήλιου είναι η d3 φέτος θα το παλέψω και με συμπλήρωμα το οποίο το έχω ήδη ξεκινήσει.
Κάπου εδώ μέσα το έχουμε ξανα αναφέρει νομίζω...
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2712910

στα ποντίκια δίνει regrowth i vitamin d τοπικα
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12399436
αλλα το μυστήριο είναι ότι αυξάνει και την τετοστερόνη...


όπως και να έχει ο κωτσαρελις είναι κοντά αν δεν του το βουλώσουνε με $ ....gt ο θεός δεν μας έδωσε τα μαλλιά για να τα κάνουμε μπούκλες ουτε για να βγάλουμε γκόμενα αλλα για προστασία από τις εξωτερικές συνθήκες και αυτό φαίνεται από την αύξηση τις pge2 από τον ήλιο
http://www.hairlosstalk.com/interact/showthread.php/39234-UV-light-may-induce-hypertrichosis-via-production-of-PGE2
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
η αύξηση της Τέστο εφόσον η SHBG είναι σωστά ρυθμισμένη είναι πολύ καλό.
Όσοι έχουν ΑΑ στο σύνολό τους έχουν όλοι χαμηλή τέστο.
 

$$$

New Member
GOMI είπε:
η αύξηση της Τέστο εφόσον η SHBG είναι σωστά ρυθμισμένη είναι πολύ καλό.
Όσοι έχουν ΑΑ στο σύνολό τους έχουν όλοι χαμηλή τέστο.

φιλε ναι αυξάνει την τετοστερόνη αλλα δυστυχώς ρίχνει την shbg ...
και όπως είπες όσοι έχουνε αα έχουνε χαμηλή τετοστερόνη η οποια έχει θετική συσχέτιση με την shbg δηλαδή έχουνε και χαμηλή shbg και αυτό σημαίνει μεταβολικό σύνδρομο.... βασικά η AA έχει πόλους λόγους έναρξης ... εσύ φιλε έχεις χαμηλή τετοστερόνη και shbg?
 

kos1987

New Member
η αύξηση της Τέστο εφόσον η SHBG είναι σωστά ρυθμισμένη είναι πολύ καλό.

Γιατι?

βασικά η AA έχει πόλους λόγους έναρξης

Η ελλειψη βιτ D Ειναι απο αυτους?Εμεις οι Ελληνες(που μενουμε ακομα Ελλαδα) εχουμε τα υψηλοτερα επιπεδα βιτD στην Ευρωπη.

εσύ φιλε έχεις χαμηλή τετοστερόνη και shbg?

Προφανως αφου εχει α/α...

όπως και να έχει ο κωτσαρελις είναι κοντά αν δεν του το βουλώσουνε με $
Ο κωτσος τους τρωει τα λεφτα τοσα χρονια.

φιλε επειδή σύμφωνα με τα λεγόμενα του κωτσαρέλη μια αυξημένη pge2 αντισταθμίζει τα αρνητικά τις αυξημένης pgd2
Που το λεει ακριβως αυτο?
ο καλύτερος τρόπος για να το κανεις αυτό είναι η υπεριώδης ακτινοβολία δηλαδή βγες στον ήλιο... αυξάνει 200-300%

Ναι γιατι αναπτυσσεται φλεγμονη κανονικη γι'αυτο και το δερμα κοκκινιζει μετα φουσκωνει και τελος ξεφλουδιζει και ολα αυτα με τη συνοδεια πονου.

θεός δεν μας έδωσε τα μαλλιά για να τα κάνουμε μπούκλες ουτε για να βγάλουμε γκόμενα αλλα για προστασία από τις εξωτερικές συνθήκες και αυτό φαίνεται από την αύξηση τις pge2 από τον ήλιο

Καποιοι επιστημονες σχετικα προσφατα προτειναν οτι η καραφλα ειναι αποτελεσμα εξελιξης, ωστε ο εγκεφαλος των προγονων των χιμπαντηδων? να ψυχεται καλυτερα για να μπορεσει να επεξεργαζεται περισσοτερες πληροφοριες.
Οι χιμπαντηδες ειναι τα ξαδερφια μας.Εγω γνωρισει 2-3 και μπορω να πω οτι μου θυμιζουν κατι γνωστους μου αχαχαχαχ.
Τεσπα take a look με το πιο κοντινο ειδος του ανθρωπου στη γη.
Εδω μια μαμα με το μικρο(προσεξε πως το μικρο δεν εχει αναπτυξει ακομα φουλ μαλλι.
7236411528_a6950f6bed.jpg


Εδω ο νεανιας
1144.jpeg


Εδω η μαμα το μικρο και ο nw4-a πατερας
pd1108648.jpg


Το ιδιο και με τους μακακες που οι θηλυκες εχουν τα ιδια ποσοστα καραφλας με τους αρσενικους, λογω διαφορετικης αναλογιας υποδοχεων ανδρογονων/οιστρογονων σε σχεση με τους ανθρωπους.
Η καραφλα παει πολυ πισω λεμε....

Sorry George για ακομα μια φορα....που σου κατεστρεψα-εκαψα το θεμα.Μου βγηκε αυθορμητα... θα κανω και αφιερωμα στα ποντικια αν θες :mad::mad::mad:
 

$$$

New Member
1) Η ελλειψη βιτ D Ειναι απο αυτους?Εμεις οι Ελληνες(που μενουμε ακομα Ελλαδα) εχουμε τα υψηλοτερα επιπεδα βιτD στην Ευρωπη.

vdr σου λέει κάτι? αρχινά το ψάξιμο σε βλέπω αδιάβαστο :s ναι μεγάλο μέρος του πληθυσμού έχει έλλειψη βιταμίνης d...







2) Που το λεει ακριβως αυτο?
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3319975/
DISCUSSION--->Our findings also suggest that supplemental PGE 2 could be therapeutic By correcting its deficiency and increasing its level in bald scalp, the inhibitory effects of PGD 2 may be overcome.



3) Ναι γιατι αναπτυσσεται φλεγμονη κανονικη γι'αυτο και το δερμα κοκκινιζει μετα φουσκωνει και τελος ξεφλουδιζει και ολα αυτα με τη συνοδεια πονου.

ακόμα και αυτό χρειάζεσαι εξήγηση? δεν λέμε να γίνεις φρυγανιά 20 λεπτά αρκετά είναι


kos1987 είπε:
Καποιοι επιστημονες σχετικα προσφατα προτειναν οτι η καραφλα ειναι αποτελεσμα εξελιξης, ωστε ο εγκεφαλος των προγονων των χιμπαντηδων? να ψυχεται καλυτερα για να μπορεσει να επεξεργαζεται περισσοτερες πληροφοριες.
Οι χιμπαντηδες ειναι τα ξαδερφια μας.Εγω γνωρισει 2-3 και μπορω να πω οτι μου θυμιζουν κατι γνωστους μου αχαχαχαχ.
Τεσπα take a look με το πιο κοντινο ειδος του ανθρωπου στη γη.
Εδω μια μαμα με το μικρο(προσεξε πως το μικρο δεν εχει αναπτυξει ακομα φουλ μαλλι.
7236411528_a6950f6bed.jpg


Εδω ο νεανιας
1144.jpeg


Εδω η μαμα το μικρο και ο nw4-a πατερας
pd1108648.jpg


Το ιδιο και με τους μακακες που οι θηλυκες εχουν τα ιδια ποσοστα καραφλας με τους αρσενικους, λογω διαφορετικης αναλογιας υποδοχεων ανδρογονων/οιστρογονων σε σχεση με τους ανθρωπους.
Η καραφλα παει πολυ πισω λεμε....

Sorry George για ακομα μια φορα....που σου κατεστρεψα-εκαψα το θεμα.Μου βγηκε αυθορμητα... θα κανω και αφιερωμα στα ποντικια αν θες :mad::mad::mad:


ωραία εσένα τα έδωσε για να κανεις μπούκλες ρε :heart: και να δίνεις συμβουλές για vpa από μια ερευνα που διάβασες για ποντίκια που τα ποντίκια και σφαλιάρες να τα ρήξεις μαλλιά θα βγάλουνε :21m: η ημιμάθεια φιλε μου είναι χειρότερη από την αμάθεια :-/
 

somari

Active Member
Καποιοι επιστημονες σχετικα προσφατα προτειναν οτι η καραφλα ειναι αποτελεσμα εξελιξης, ωστε ο εγκεφαλος των προγονων των χιμπαντηδων? να ψυχεται καλυτερα για να μπορεσει να επεξεργαζεται περισσοτερες πληροφοριες.

Μονο των αρσενικών; Οι γυναίκες να μείνουν στόκοι; Πόσο μάλλον όταν από τα χρόνια των σπηλαίων το όπλο επιβίωσης του άντρα ήταν η μυική δύναμη ενώ της γυναίκας η πονηρια;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kos, κι όμως...έχω χαμηλή τέστο και ανεβασμένη πάνω του κανονικού SHBG. (προφανώς η αιτία είναι γιατί παίζω οριακά με υποθυρεοειδισμό)
Η τέστο, αν είναι σε υψηλά επίπεδα και δεν μετατρέπεται σε dht (εδώ είναι που βοηθάει η shbg) θέλει και ερώτημα γιατί είναι καλό?
Εγώ όσες φορές (2) έχω κάνει εξέταση βιταμίνης D3, ούτε καν πλησίαζα τα φυσιολογικά όρια. Το ότι μένουμε στην Ελλάδα που είναι κατ' εξοχήν ηλιόλουστη χώρα, δεν σημαίνει και ότι είμαστε φουλ από αυτή τη βιταμίνη. Απορροφάται υπό συνθήκες και κυρίως από τον κορμό τον οποίο τον έχουμε συνεχώς καλυμμένο με εξαίρεση το καλοκαίρι στη θάλασσα.
Τέσπα...όλα κρίνονται στη λεπτομέρεια...δυστυχώς.
 
Μπλουζα