BARGAIN FUΤ! Η απάντηση στο βιντεο! Νικήτης ειναι ο ....

Hairsick

Active Member
Απορία: με την τομή στην FUT δεν κόβονται και grafts; Και αν ναι, τι ποσοστό χάνεται;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Απορία: με την τομή στην FUT δεν κόβονται και grafts; Και αν ναι, τιμή ποσοστό χάνεται;

Μηδεν!
Σας το εγγυώμαι αυτό.
Αυριο που ένα από τα χειρουργεια ειναι combo (FUT + FUE) θα τραβηξω βιντεο το μοσχευμα να δείτε τα χειλη του.
Χρησιμοποιώ "scoring" τεχνική και δεν κόβεται ουτε ενα!
Αν θέλετε ανοίξτε νημα.

Ένα από τα πλεονεκτηματα της FUT ειναι ότι σε έμπειρα χέρια χειορυργού και ομάδας (διόι παρασκυεάζονται μετα), δεν χάνεται ουτε ένα μόσχευμα.
0%
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Ενδιαφερον θα χε παντως να ακουσουμε και για τη συγκριση αυτον των δυο, αν και ο γιατρος εχει αναφερθει στο zoom ποιο θεωρει πιο δραστικο για τοπικα στην κεφαλη.
Βάσει της βιβλιογραφίας φαίνεται ελαφρυ προβαδισμα το Dutasteride
Δεν έχω κάνει μελέτη όμως για να ειμαι ακριβής.
Μια μελέτη με διδύμους μόνο θα απαντούσε με σαφηνεια: οι μισοι Dutasteride οι άλλοι μισοι Finasteride και μετρηση στους 12 μηνες.
Δεν προκειται κανεις να την χρηματοσδοτησει όμως....
Ειναι 2 ουσίες με ληγμενες πατεντες που δεν έχουν να αποδειξουν κάτι που θα φερει λεφτα, οπότε...
 

JORJE

Active Member
Βάσει της βιβλιογραφίας φαίνεται ελαφρυ προβαδισμα το Dutasteride
Δεν έχω κάνει μελέτη όμως για να ειμαι ακριβής.
Μια μελέτη με διδύμους μόνο θα απαντούσε με σαφηνεια: οι μισοι Dutasteride οι άλλοι μισοι Finasteride και μετρηση στους 12 μηνες.
Δεν προκειται κανεις να την χρηματοσδοτησει όμως....
Ειναι 2 ουσίες με ληγμενες πατεντες που δεν έχουν να αποδειξουν κάτι που θα φερει λεφτα, οπότε...
Καλημέρα σας γιατρέ και καλή εβδομάδα!..Μια απορία κ από μένα,αν κ φαντάζομαι δεν έχει και πολύ νόημα..Ποια η αποψή σας για το stemoxydine 5% ? Ευχαριστώ.
 

jhack11

Verified MM member
Καλησπέρα και από μένα. Είμαι νέος στο γκρουπ και ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τη μέθοδο FUT. Έχω δύο φίλους που την έχουν κάνει παλαιότερα και φαίνεται μία ουλή στη δότρια περιοχή. Επομένως, δε μπορούν να κουρευτούν με την ψιλή επειδή φαίνεται πολύ άσχημο. Ήθελα να ρωτήσω αν η τεχνολογία της FUT έχει βελτιωθεί τελευταία ώστε να μην αφήνει τέτοια κακά αποτελέσματα στη δότρια περιοχή και σε ποιές περιπτώσεις προτιμάται αντί της FUE. Αν κάνει κάποιος FUT ή ένα υβρίδιο μεταξύ FUT/FUE θα μπορέσει να κουρευτεί στο μέλλον με την ψιλή;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Καλησπέρα και από μένα. Είμαι νέος στο γκρουπ και ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τη μέθοδο FUT. Έχω δύο φίλους που την έχουν κάνει παλαιότερα και φαίνεται μία ουλή στη δότρια περιοχή. Επομένως, δε μπορούν να κουρευτούν με την ψιλή επειδή φαίνεται πολύ άσχημο. Ήθελα να ρωτήσω αν η τεχνολογία της FUT έχει βελτιωθεί τελευταία ώστε να μην αφήνει τέτοια κακά αποτελέσματα στη δότρια περιοχή και σε ποιές περιπτώσεις προτιμάται αντί της FUE. Αν κάνει κάποιος FUT ή ένα υβρίδιο μεταξύ FUT/FUE θα μπορέσει να κουρευτεί στο μέλλον με την ψιλή;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δυστυχως εχει διαμορφωθει μια παραπλανητικη και λανθασμενη αποψη,η οποια αναμασαται διαρκως απο αρκετους της anti-fuss προπαγανδας, οτι πρεπει να αποφευγεται γιατι ειναι μια βαρβαρη παρωχημενη τεχνικη που αφηνει ουλες και σημαδια στον ασθενη.
Σαν αποτελεσμα αυτης της διασπορας τρομου,πολλοι ασθενεις που θα ηταν καταλληλοι για fuss οδηγουνται βιαιως στο μονοπατι της fue το οποιο ομως δεν αποτελει την βελτιστη επιλογη για αυτους.
Σημερα η τεχνικη fuss εχει εξελιχτει ακομη περισσοτερο και πλεον επιτυγχανονται pencil-τομες(λεπτες σαν ενα μολυβι) που δεν ειναι ορατες και δεν επηρεαζουν τις επιλογες για κουρεμα.Υπαρχουν απειρα παραδειγματα τομων απο καλους γιατρους που το αποδεικνυουν.
Η καταλληλοτητα για fue η fut βεβαια θα ειναι αποφαση του γιατρου που θα κρινει με βαση τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα σου και τις αναγκες σου.
Προσωπικα ειμαι της αποψης οτι γιατροι που ειδικευονται και στις 2 τεχνικες ειναι προτιμοτεροι απο αυτους που προσφερουν τη μια απο τις δυο και ο λογος ειναι απλος,ο καθε ενας θα προσπαθησει να σου πουλησει το προιον-τεχνικη που διαθετει,o fue-only θα προσπαθησει να σε πεισει για το ποσο καταλληλη ειναι η fue(ακομα και οταν δεν ειναι) και οι δε της fuss το ιδιο αντιστοιχα.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Δυστυχως εχει διαμορφωθει μια παραπλανητικη και λανθασμενη αποψη,η οποια αναμασαται διαρκως απο αρκετους της anti-fuss προπαγανδας, οτι πρεπει να αποφευγεται γιατι ειναι μια βαρβαρη παρωχημενη τεχνικη που αφηνει ουλες και σημαδια στον ασθενη.
Σαν αποτελεσμα αυτης της διασπορας τρομου,πολλοι ασθενεις που θα ηταν καταλληλοι για fuss οδηγουνται βιαιως στο μονοπατι της fue το οποιο ομως δεν αποτελει την βελτιστη επιλογη για αυτους.
Σημερα η τεχνικη fuss εχει εξελιχτει ακομη περισσοτερο και πλεον επιτυγχανονται pencil-τομες(λεπτες σαν ενα μολυβι) που δεν ειναι ορατες και δεν επηρεαζουν τις επιλογες για κουρεμα.Υπαρχουν απειρα παραδειγματα τομων απο καλους γιατρους που το αποδεικνυουν.
Η καταλληλοτητα για fue η fut βεβαια θα ειναι αποφαση του γιατρου που θα κρινει με βαση τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα σου και τις αναγκες σου.
Προσωπικα ειμαι της αποψης οτι γιατροι που ειδικευονται και στις 2 τεχνικες ειναι προτιμοτεροι απο αυτους που προσφερουν τη μια απο τις δυο και ο λογος ειναι απλος,ο καθε ενας θα προσπαθησει να σου πουλησει το προιον-τεχνικη που διαθετει,o fue-only θα προσπαθησει να σε πεισει για το ποσο καταλληλη ειναι η fue(ακομα και οταν δεν ειναι) και οι δε της fuss το ιδιο αντιστοιχα.

Πρόσεχε τι γραφεις.:)
θα σε εγκαλεσουν.
Συμφωνω σε όλα οσα γραφεις.
2 υποσημειώσεις: ceteris paribus το πιο σημαντικό στοιχειο ειναι η χειρουργική επιμέλεια.

1. Δεν έχουν αλλάξει τα εργαλεια ή οι γνώσεις από το 1993 ουσιαστικα!
Όλα τα στοιχεια και όλα τα εργαλεια ειναι υπαρκτα από τότε, απλα το να τα συνδυασει καποιος για το βελτιστο αποτέλεσμα
ειναι κατι που δεν γινεται συχνα.
Τα ραμματα που ραβω, τα εργαλεια που χρησιμοποιώ κτλ, ολα προυπαρχουν, αντιθετα μετο FUE που υπάρχουν όντως εξελιξεις.
Ο μονος λογος κακών τομών (ξαναλέω ceteris paribus) ειναι ο χειρουργος που δεν νοιάζεται.
και ο απο κταω λογοσ συμπεριλαμβανεται σε αυτο!

2. οι 2 πιο σημαντικές παραμετροι του ασθενούς που θα κρινουν την τελική ουλη ειναι η τάση του τραυματος και η ηλικία.
(Θεωρούμε φυσικά πως τηρει τις οδηγίες) Μια τριτη παραμετρος ειναι η υψηλη ελαστικότητα, που ευνοεί το μεγλαο, φαρδυ μόσχευμα αλλα και την φαρδια ουλη, ανεξαρτητα από το φαρδος του μοσχευματος.

Το να καταληξεις με μια λεπτη ουλή ειναι αλυσιδα επιλογής ασθενή, μετρησεων, χειρισμών και προβλεψης.
Ένας κρικος να ειναι αδυναμος, σπάει και καταλήγει κάποιος με μια κακη ουλή.

Την οποία ομως, δεν ειχες δει ποτε αν οι ασθενεις αυτοι ειχαν πυκνα και φυσικά μαλλια στην λήπτρια!

Ο μονος λογος που φαινονται οι ασχημες ουλες ειναι η λήπτρια!;)
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Γιατρε,ειδα ενα αποτελεσμα στο καναλι σας στο youtube,το οποιο εψαξα στο φορουμ να το βρω αλλα δεν τα καταφερα μαλλον δεν το εχετε ανεβασει.
Ενα περιστατικο fut που ο ασθενης σας ειχε κουρεψει την δοτρια ολη με την ψιλη και προσπαθουσατε να βρειτε την ουλη και ηταν αφαντη.Ισως η καλυτερη δουλεια σας.
Φυσικα οπως ανεφερα και πριν σε σχεση με τις τεχνικες,η αποφαση θα ειναι του γιατρου καθως μονο εκεινος ειναι σε θεση να γνωριζει ποτε ο ασθενης ειναι καταλληλος και για ποια τεχνικη και αν πληρει τις προυποθεσεις.

Και χαιρομαι που μου δινεται η δυνατοτητα σαν ενα απλο μελος να συμβαλλω στην διαλυση των σκιων γυρω απο την πολυπαθη fut,υπηρχαν πολλοι που εκαψαν κοσμο φεροντας απολυτες αποψεις(η γραμμες;)) για την ακαταλληλοτητα της fut και φυσικα οι φανταστικοι ισχυρισμοι τους οτι στην συχρονη εποχη τετοιες βαρβαρες πρακτικες δεν πρεπει να εχουν θεση.
Καιρος να αλλαξει αυτο,το μεσο αυτο μας δινει βημα και οφειλουμε ολοι να ειμαστε προσεκτικοι σε διατυπωσεις αποψεων και παντα να εχουμε στο πισω μερος του κεφαλιου μας οτι καθε αποψη μας μπορει να αποδειχτει ζημιογονα με ολεθριες συνεπειες για τον αλλον,προσωπικα δε θα μπορουσα να ζησω ποτε με τετοιο βαρος.
 

aeratos28

Just aeratos
.κανείς δεν εγκαλεί κανέναν γιατρέ..Νικ μος σε ποιους αναφέρεσε ότι έκαψαν κοσμακι με τις απόψεις?διαστρεβλώνεται η τοποθέτηση πολλών μελών για την fut ..συνεχώς ανακρίβειες αναπαράγεται για τα λεγόμενα των μελών ..πάτε την κουβέντα όπως θέλετε συνεχώς.ηρεμηστε παρακαλώ
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ πάντως θα παρακαλούσα, αφού και ο εκπρόσωπος δεν είναι εδώ, να αφήσουμε τα υπονοούμενα και να πάμε παρακάτω. Δεν είναι ανάγκη όλοι να συμφωνούμε σε όλα. Αυτό δεν μας εμποδίζει να συνυπάρχουμε ειρηνικά. Εξάλλου πλέον είναι γνωστές όλες οι απόψεις και οι διαφωνίες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Οπως πολλακις εχει πει και ο CVIAL ,σε αλλα θεματα βεβαια, δεν υπαρχει μονο ασπρο ή μαυρο αλλα υπαρχει και το γκρι.
Γενικοτερα τα κολληματα δεν οδηγουν σε σωστες επιλογες.
Πρεπει να δεις τα παντα χωρις να αποκλυεις επιλογες εκ των πρωτερων, πριν αποφασισεις.
 

aeratos28

Just aeratos
Γνωστές οι διαφωνίες και οι απόψεις.ομως μην γίνεται και διαστρέβλωση των πραγμάτων..κανείς δεν καταστράφηκε από απόψεις στο φόρουμ..μην ακούμε ανυπόστατα πράγματα..γιατί γυρνάει η κουβέντα εύκολα και μιλάμε με ντοκουμέντα και εμείς ,όχι με διαστρεβλώσεις.επικρατει ηρεμία,μην το γυρίσουμε σε φασαρία πάλι.
Εγώ πάντως θα παρακαλούσα, αφού και ο εκπρόσωπος δεν είναι εδώ, να αφήσουμε τα υπονοούμενα και να πάμε παρακάτω. Δεν είναι ανάγκη όλοι να συμφωνούμε σε όλα. Αυτό δεν μας εμποδίζει να συνυπάρχουμε ειρηνικά. Εξάλλου πλέον είναι γνωστές όλες οι απόψεις και οι διαφωνίες.
 

vlafo

Well-Known Member
Εγώ θέλω να ανέβει ένα περιστατικό που έχει κάνει fut,με ξύρισμα μαλλί δότριας να δω.
Γιατί μπορεί οι μικροσκοπικές τομές που σίγουρα δεν έχουν καμία σχέση με το παρελθον,να έχουν βελτιωθεί απίστευτα,αλλά σε ξύρισμα δότριας φαίνεται.
Αυτό είναι guarantee.
Μη λέμε ότι να'ναι.
 

vlafo

Well-Known Member
Η fut το έχουμε χιλιοπεί,πρέπει απαραίτητα να υπάρχει σαν επιλογή και για συγκεκριμένες περιπτώσεις,αλλά σε καμία των περιπτώσεων δεν υποκαθιστά την fue.
Αλλά ακόμα και αυτές οι περιπτώσεις που ενδείκνυται αυστηρά fut,είναι η μειοψηφία.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Επειδή υπάρχει παραπληροφόρηση από μερικούς που προσπαθούν να προωθήσουν την πολιτική μια κλινικής που κάνει FUT, η τομή όσο καλή και να είναι όπως και να το κάνουμε αφήνει ουλή και δεν μπορείς να ξυρίσεις κοντά μετά τη δότρια. Θα πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι θα πρέπει να αφήνεις πάντα ένα ορισμένο μακρος τη δότρια για να κρύβεις την ουλή άμα επιλέξεις FUT.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nik.Mos

Well-Known Member
.κανείς δεν εγκαλεί κανέναν γιατρέ..Νικ μος σε ποιους αναφέρεσε ότι έκαψαν κοσμακι με τις απόψεις?διαστρεβλώνεται η τοποθέτηση πολλών μελών για την fut ..συνεχώς ανακρίβειες αναπαράγεται για τα λεγόμενα των μελών ..πάτε την κουβέντα όπως θέλετε συνεχώς.ηρεμηστε παρακαλώ
Δημητρης ,tsek,akis-multi, ειναι λιγα απο τα ονοματα που μου ερχονται στο μυαλο.Αυτο το παρεακι που μας τα ειχε κανει τουμπανο με την κοινη γραμμη τους.Υπαρχουν και αλλοι βεβαια.
Οταν ενα νεο μελος ανοιγει νημα και ζηταει γνωμες και βοηθεια,εμεις οφειλουμε να του παρουσιαζουμε ολες τις διαθεσιμες επιλογες,ακομα και αυτες που εμας προσωπικα δεν μας αρεσουν.Αυτο βεβαια προυποθετει την υπαρξη αμεροληψιας και πραγματικου ενδιαφεροντος για τους αλλους.
Οταν ομως με copy paste μηνυματα τυπου :Μη κανεις το λαθος να μπεις για fut,θα καταστραφεις,δεν θα μπορεις να κουρευτεις και θα εισαι παντα δεσμευμενος να εχεις μακρυ μαλλι,καλα μικρος εισαι και θα καταστρεψεις το κεφαλι σου με τομες;(!),ή το οld time classic :μπες για fue να καλυψεις το προβλημα σου τωρα και νταξ μωρε βλεπεις τι κανεις στο μελλον,ας χαρεις τα χρονια σου τωρα και εχει ο θεος.
Και ρωταω ,ποσο τραγικο ειναι να δινεται μια απαντηση ατζεντας σε εναν απεγνωσμενο που δεν εχει ιδεα απο μμ και ψαχνει λυση στο προβλημα του;Μανι μανι του εχεις φυτευσει στο μυαλο την ιδεα της καταστροφικης fut και την αναγκη αποφυγης της παση θυσια.Δεν ξαναγραφω γιατι ξεπερασα το οριο του ενος μηνυματος αλλα δεν ηθελα να αφησω ζητηματα να αιωρουνται αναπαντητα.
@Ronaldo μια χαρα μπορεις να την κουρεψεις κοντα.Δερμα οχι αλλα κοντο μια χαρα μπορεις.Και αυτο στο λεει καποιος που ζει 15 χρονια με τομη στο κεφαλι και που δεν με εμποδισε ποτε να κουρευομαι οπως θελω.
@CVIAL αποδεχομαι την παραβιαση του κανονισμου απο μεριας μου και καθε αποφαση για ban θα ειναι απολυτως δικαιολογημενη και δικαιη.Μιλαω για τον εαυτο μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν ξαναγραφω γιατι ξεπερασα το οριο του ενος μηνυματος αλλα δεν ηθελα να αφησω ζητηματα να αιωρουνται αναπαντητα.

Για πες μου τώρα πόσοι έπρεπε να μπαναριστούν πριν από σένα με διπλά μηνύματα? Και να πεις ότι συζητάμε κάτι που έχουμε ανάγκη να υπερασπιστούμε τον εαυτό μας να το καταλάβω.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Επειδή υπάρχει παραπληροφόρηση από μερικούς που προσπαθούν να προωθήσουν την πολιτική μια κλινικής που κάνει FUT, η τομή όσο καλή και να είναι όπως και να το κάνουμε αφήνει ουλή και δεν μπορείς να ξυρίσεις κοντά μετά τη δότρια. Θα πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι θα πρέπει να αφήνεις πάντα ένα ορισμένο μακρος τη δότρια για να κρύβεις την ουλή άμα επιλέξεις FUT.

Αν εννοειτε την δική μου κλινική, θα ηθελα να ειστε ακριβης.
κανω και FUT
κανω και Body hair FUE
κανω και combo μεχρι 4500 grafts σε 1 συνεδρια.
κανω και FUE με manual, και με 3 διαφορετικα μηχανηματα motorized (WAW, PCID MAMBA)

Επίσης, αν εννοειτε την δική μου κλινική, θα ηθελα να μου πειτε ποιοι ειναι αυτοι οι fans μπας και τους καλεσω για ενα meeting
να υπάρχει μια κοινη γραμμη, μην ειμαστε σαν νεοσυστατο Κομμα που λεει ο καθενας τα δικα του.;)
Τους ψαχνω καιρο τωρα αλλα μου ξεφευγουν τα ατιμα.
 
Μπλουζα