Avodart 0,5mg(Ντουταστερίδη) για Υπερπλασία προστάτη και μαλλιά με low dose

Rev1608

Member
8ο μήνα Ντούτα και πλεον δεν καταλαβαίνω κάτι απο αραίωση εκτός απο το crown που εχω μια ουλή απο τα παιδικά μου χρόνια απο μόλυνση λειχήνα σε μέγεθος περίπου 6χ6εκ. Λούζομαι και τα στεγνώνω χωρίς να με ενδιαφέρει πλέον η υπόθεση μαλλί ότι καιρό να κάνει. Τρίχες καμία 10αριά σε κάθε λούσιμο νορμάλ, στα ρούχα μου ή στο πάτωμα σχεδόν τίποτα.
Το Avodart συνεχίζει να μου κάθεται πολύ καλά και πήρα θάρρος να κατεβάσω σε 2χ την εβδομάδα εδω και 1 μήνα για να δω αμα μπορεί να με διατηρήσει εδω εσαεί. Με την μείωση είχα μια μικρή πτώση της λιμπίντο την 4η εβδομάδα (απο εκει που ήταν πάλι καλά..) και το αραιό σπέρμα και η παλίνδρομη εκσπερμάτιση δεν υπάρχουν πλέον. Κάθε Δευτέρα και Παρασκευή και συνεχίζω την ζωή μου. Αν το ήξερα νωρίτερα θα είχα πάρει απευθείας ντούτα και οχι φίνα, και το λέω με γνώση στον εαυτό μου και οχι γενικά. Οι δυο ουσίες δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους αν και δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο στην θεωρία. Είναι άλλη δραστική ουσία, σε κάποιους κάθεται καλύτερα σε κάποιους όχι. Αμα η Glaxo ψάξει poster boy θα παω εθελοντής.

Προβολή συνημμένου 56090Προβολή συνημμένου 56091Προβολή συνημμένου 56092Προβολή συνημμένου 56093
Λαζαρε καλησπερα και πολλα συγχαρητηρια για την αναλυτικη καταγραφη της θεραπειας σου με ντουτα. Θα ηθελα να σε ρωτησω 2 πραγματα και θα εκτιμουσα πολυ αν μπορεις να με βοηθησεις. Ειμαι 30 ετων και χρησιμοποιω μινοξιδιλη τα τελευταια 8 χρονια. Τα πρωτα 2 η πυκνωση ηταν απιστευτη, πηγα απο NW2.5 σε NW0 μεσα σε 6 μηνες, μετα απο 2 χρονια σταδιακη πτωση τριχας μεχρι να παω ξανα σε NW2. Χρησιμοποιησα φιναστεριδη 24-26 ετων με οχι καποιο ιδιαιτερο αποτελεσμα και μετα την εκοψα με αποτελεσμα να φτασω σε 2.5 με 3. Ξανα απ την αρχη φινα και τωρα ειμαι σε ενα NW2. Αν θες φωτο πολυ ευχαριστως να ανεβασω. Πριν 1 εβδομαδα παρακολοθοντας τον Kevin Mann (HairCafe) μου απαντησε σε ενα σχολιο να αρχισω σταδιακα Ντουτα. Μετα απο ερευνα αποφασισα να την αρχισω με μια συχνοτητα 2 φορες την εβδομαδα. Δεν εχω παρατηρησει το παραμικρο συμπτωμα (το διαστημα ειναι πολυ μικρο βεβαια). Ηθελα να σε ρωτησω τα εξης.

1. Θα προτεινες να κανω καποιο loading με 1 χαπι ντουτα 0.5 ημερησιως ή να ξεκινησω πιο συντηρητικα με 2 την εβδομαδα;
2. Χρησιμοποιεις ακομη μινοξιδιλη; Και αν ναι, με τι συχνοτητα;
3. Χρησιμοποιεις καποια αλλη αγωγη περαν αυτων των 2;

Σε ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σου! Συνεχισε ετσι, το υλικο σου ειναι ανεκτιμητο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Λαζαρε καλησπερα και πολλα συγχαρητηρια για την αναλυτικη καταγραφη της θεραπειας σου με ντουτα. Θα ηθελα να σε ρωτησω 2 πραγματα και θα εκτιμουσα πολυ αν μπορεις να με βοηθησεις. Ειμαι 30 ετων και χρησιμοποιω μινοξιδιλη τα τελευταια 8 χρονια. Τα πρωτα 2 η πυκνωση ηταν απιστευτη, πηγα απο NW2.5 σε NW0 μεσα σε 6 μηνες, μετα απο 2 χρονια σταδιακη πτωση τριχας μεχρι να παω ξανα σε NW2. Χρησιμοποιησα φιναστεριδη 24-26 ετων με οχι καποιο ιδιαιτερο αποτελεσμα και μετα την εκοψα με αποτελεσμα να φτασω σε 2.5 με 3. Ξανα απ την αρχη φινα και τωρα ειμαι σε ενα NW2. Αν θες φωτο πολυ ευχαριστως να ανεβασω. Πριν 1 εβδομαδα παρακολοθοντας τον Kevin Mann (HairCafe) μου απαντησε σε ενα σχολιο να αρχισω σταδιακα Ντουτα. Μετα απο ερευνα αποφασισα να την αρχισω με μια συχνοτητα 2 φορες την εβδομαδα. Δεν εχω παρατηρησει το παραμικρο συμπτωμα (το διαστημα ειναι πολυ μικρο βεβαια). Ηθελα να σε ρωτησω τα εξης.

1. Θα προτεινες να κανω καποιο loading με 1 χαπι ντουτα 0.5 ημερησιως ή να ξεκινησω πιο συντηρητικα με 2 την εβδομαδα;
2. Χρησιμοποιεις ακομη μινοξιδιλη; Και αν ναι, με τι συχνοτητα;
3. Χρησιμοποιεις καποια αλλη αγωγη περαν αυτων των 2;

Σε ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σου! Συνεχισε ετσι, το υλικο σου ειναι ανεκτιμητο.
Φίλε μου καλησπέρα και σε ευχαριστώ που το πρώτο σου μήνυμα μετα απο 7 χρόνια είναι σε μένα! (και εγώ πέρυσι άρχισα να γράφω μετά απο 7 χρόνια..).
Η μινόξ δουλεύει για κάποιο διάστημα αλλά αυτό που εσυ νομίζεις οτι σταματάει να δουλεύει είναι στην ουσία οτι δεν μπορεί να παραμείνει το ισοζύγιο αυτών που πέφτουν με αυτές που βγάζει/κρατάει η μινόξ. Σε βάθος χρόνου το πηλίκο είναι πάντα μείον.

1. Οπωσδήποτε φόρτωση για 1 μήνα με 0,5 κάθε μέρα αλλιώς δεν φτάνει σε σταθερή απόδοση στο σώμα ούτε σε 6 μήνες με ρίσκο να απογοητευτείς και να σταματήσεις ή να ψάξεις άλλες επιλογές. Μετά προτείνω 3χ την εβδομάδα για τουλάχιστον 1 χρόνο+. Αυτό το προτείνω γιατί βλέπω μεγάλη διάθεση στις τρίχες για επισκευή σε αυτή την δόση κάτι που όταν έρχεσαι απο ζημιά την χρειάζεσαι. Μην κοιτάς εμένα, είμαι 54 και σχεδόν NW1 με ώριμη hairline. Η συντήρηση με 2χ νομίζω οτι θα δουλέψει αλλά είμαι ακόμα στον πρώτο μήνα με 2χ. Θα δείξει εαν δουλέψει όπως υπολογίζω αλλιώς σε 6 μήνες ή κοντά στον Μάη θα επαξιολογήσω.
2. Μινόξ έβαλα μόνο στην αρχή για 1 χρόνο στο κεφάλι κροτάφους και γένια και είχα μεγάλη δυσανεξία ακόμα και στον αφρό (πρήξιμο μάτια, νύστα, ταχυπαλμίες). Την δουλειά του την έκανε μια χαρά οπότε την ευχαριστώ.
3. Εδώ και 3 χρόνια μόνο φίνα εκ των οποίων τους τελευταίους 8 μήνες μόνο ντούτα 3χ και απο τον Γενάρη 2χ.

Ότι θέλεις ρώτα με και όποτε έχω χρόνο θα σου απαντήσω. Για αυτό είμαστε εδω άλλωστε όλοι.
 

Rev1608

Member
Φίλε μου καλησπέρα και σε ευχαριστώ που το πρώτο σου μήνυμα μετα απο 7 χρόνια είναι σε μένα! (και εγώ πέρυσι άρχισα να γράφω μετά απο 7 χρόνια..).
Η μινόξ δουλεύει για κάποιο διάστημα αλλά αυτό που εσυ νομίζεις οτι σταματάει να δουλεύει είναι στην ουσία οτι δεν μπορεί να παραμείνει το ισοζύγιο αυτών που πέφτουν με αυτές που βγάζει/κρατάει η μινόξ. Σε βάθος χρόνου το πηλίκο είναι πάντα μείον.

1. Οπωσδήποτε φόρτωση για 1 μήνα με 0,5 κάθε μέρα αλλιώς δεν φτάνει σε σταθερή απόδοση στο σώμα ούτε σε 6 μήνες με ρίσκο να απογοητευτείς και να σταματήσεις ή να ψάξεις άλλες επιλογές. Μετά προτείνω 3χ την εβδομάδα για τουλάχιστον 1 χρόνο+. Αυτό το προτείνω γιατί βλέπω μεγάλη διάθεση στις τρίχες για επισκευή σε αυτή την δόση κάτι που όταν έρχεσαι απο ζημιά την χρειάζεσαι. Μην κοιτάς εμένα, είμαι 54 και σχεδόν NW1 με ώριμη hairline. Η συντήρηση με 2χ νομίζω οτι θα δουλέψει αλλά είμαι ακόμα στον πρώτο μήνα με 2χ. Θα δείξει εαν δουλέψει όπως υπολογίζω αλλιώς σε 6 μήνες ή κοντά στον Μάη θα επαξιολογήσω.
2. Μινόξ έβαλα μόνο στην αρχή για 1 χρόνο στο κεφάλι κροτάφους και γένια και είχα μεγάλη δυσανεξία ακόμα και στον αφρό (πρήξιμο μάτια, νύστα, ταχυπαλμίες). Την δουλειά του την έκανε μια χαρά οπότε την ευχαριστώ.
3. Εδώ και 3 χρόνια μόνο φίνα εκ των οποίων τους τελευταίους 8 μήνες μόνο ντούτα 3χ και απο τον Γενάρη 2χ.

Ότι θέλεις ρώτα με και όποτε έχω χρόνο θα σου απαντήσω. Για αυτό είμαστε εδω άλλωστε όλοι.
Ειχα ενα αγχος για παρενεργειες και σκεφτομουν να αρχισω συντηρητικα με 2 χαπια την εβδομαδα αλλα μολις μιλησα με τον ανδρολογο μου και ειπε ειναι ασφαλες σε καθημερινη βαση και 1 χαπι την ημερα. Οποτε θα σε ακουσω και παμε με 1 την ημερα. Θα ειμαστε απο τα λιγα μελη που την χρησιμοποιουν κατ αυτο τον τροπο οποτε αν λειτουργησει και σε εμενα ετσι θεωρω θα δωσουμε ενα καλο πρωτο βημα και στα υπολοιπα μελη που εχουν τους ενδοιασμους τους.

Μακαρι να πανε ολα καλα και να μειωθει η ταλαιπωρια της μινοξ πρωι βραδυ συν φινα.

Αν τα αποτελεσματα ειναι καλα θα ανοιξω ενα νεο thread να μοιραστουμε την εμπειρια με τα υπολοιπα μελη. Σε ευχαριστω για της απαντησεις σου. Ειμαστε σε επικοινωνια
 

dlazaros

Well-Known Member
Είμαστε στον 9ο μήνα με την ντούτα και πλέον δεν υπάρχει αμφιβολία μέσα μου οτι είμαι στην καλύτερη θεραπεία που θα μπορούσα να έχω για τον οργανισμό μου. Όπως είχα πεί έχω πάει σε σχήμα κάθε 3η μέρα για να υπάρχει αρμονία ανάμεσα στις δόσεις οπότε είναι περίπου σαν 2,5χ την εβδομάδα (1 χάπι κάθε 72 ώρες). Έβαλα στο ημερολόγιο του Google μια υπενθύμιση για ντούτα κάθε 3η μέρα στις 9 το βράδυ και είμαι ήσυχος. Μέχρι στιγμής (απο 20 Γενάρη) δεν έχω καμία διαφορά και καμία ενόχληση και το κεφάλι συνεχίζει να βελτιώνεται. Έχω παρατηρήσει οτι tα φρύδια μου έχουν γεμίσει και παχύνει πολύ οπότε εχω αρχίσει να τα τριμάρω. Πλέον δεν υπάρχει κανένας λόγος να προσπαθώ να τα κουρέψω κάπως ή να τα χτενίσω κάπως ή να βάλω μάτ προϊόν ή να μείνω άλουστος 3 μέρες γιατί αρχίζει να γυαλίζει το σκαλπ. Είμαι και φαίνομαι σαν ενα κανονικός μεσήλικας χωρίς αραίωση, θα έλεγα οτι με κοιτάνε κιόλας καλά καλά με τα γκρίζα που λάμπουν και εχω αρχίσει να τα αφήνω πάλι να μακραίνουν. Ο στόχος μου είναι ο κύριος απο κάτω (Ινδός ηθοποιός, Shah Khan νομίζω). Για να φτάσω εκεί απο εδω που είμαι θέλω περίπου 3-4 μήνες οπότε θα δούμε πως θα είμαστε περίπου τον Ιούνιο που κλείνω και 1 χρόνο ντούτα. Μάλλον θα βάλω βίντεο τότε στο streamable.


PXL_2023_120357183.MP.jpg
6ed28cdbfc9df360374bdd10f6f3e3ae.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

dlazaros

Well-Known Member
Μπήκαμε 10ο μήνα ντούτα και είπα να γράψω μια ενημέρωση. Η βελτίωση συνεχίζεται αν και η δοκιμή όπου πήρα για 2μιση μήνες χάπι κάθε 72 ώρες ή αν προτιμάτε 2 φορές την εβδομάδα δεν πήγε όπως περίμενα. Κάπου στον 2ο μήνα τα μαλλιά άρχισαν να "λιποθυμάνε" και να είναι γενικώς άτονα αλλά με το που το γύρισα στο χάπι κάθε 48 ώρες ή 3 φορές την εβδομάδα επανήλθε η κατάσταση. Μάλλον είμαι στα όρια και δεν θέλω να ρισκάρω να χάσω την βελτίωση που μου προσφέρει η ουσία οπότε συνεχίζω με 3χ.
Στα υπόλοιπα, προστάτης και παρενέργειες δεν έχουν εμφανίσει κανένα πρόβλημα και αμα εμφανιστεί κάτι το πιθανότερο είναι να αναζητήσω αλλού την αιτία αντί για την ντούτα. Τα μαλλιά έχουν αρχίσει να κατσαρώνουν αρκετά και σχηματίζουν υγιείς μπούκλες και είμαι ακόμα διχασμένος για το πως να προχωρήσω αισθητικά σε αυτό το σημείο όσον αφορά το μήκος. Έχω πλέον "προβλήματα" που έχουν άτομα με πολλά μαλλιά και το γεγονός οτι τα έχω αφήσει φυσικά γκρίζα (αμα τα βάφεις τα πλαστικοποιείς με χρώμα και χημικά και κλείνουν τα κενά της τρίχας - porosity) δεν βοηθάει καθώς ξεραίνονται πολύ και βάζω συνέχεια leave in conditioner για να μην είμαι σαν τον τρελό επιστήμονα. Συνεχίζουμε.

1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

dlazaros

Well-Known Member
Και ξαφνικά επεισόδιο της χρόνιας προστατίτιδας.... (τελευταία φορά ήταν Μάρτιος του 2019) πυρετός δέκατα την μια μέρα, 37,5 την άλλη 39 την άλλη και η ούρηση off την τέταρτη μέρα...

Ή φταίω εγω και έριξα το επίπεδο της ντουταστερίδης με το οτι κατέβηκα σε 1 χάπι κάθε 3 μέρες (περίπου 2,5χ την εβδομάδα) πράγμα πολύ μα πολύ πιθανό, ή φταίω πάλι εγώ και έφαγα κάτι που τον ζόρισε απο πικάντικα και καφέδες ή ακόμα πάλι φταίω εγώ και είχα παραπάνω άγχος.
Το αποτέλεσμα είναι οτι ξεκίνησα Duodart σήμερα (δυστυχώς κάθε μέρα για 1 μήνα τουλάχιστον..), το αδελφάκι του Αvodart που περιέχει στο ίδιο καψάκι 0,5mg ντούτα και 0,4mg ταμσουλοζίνη που είναι μυοχαλαρωτικό του προστάτη και ύπιο αντιυπερτασικό (20€ αμα δεν το γράψεις τα 30...). Αυτό που πρέπει να δω τώρα είναι πόσες μέρες θέλει να ξεμπλοκάρει ο προστάτης με αυτό γιατί με προσκάρ 5mg ήθελε 5 μέρες με 1 εβδομάδα περίπου (με πήγε μια χαρά για 4 χρόνια). Θα ενημερώσω για να υπάρχει η πληροφορία για το μέλλον.

ps. έχω ξεμείνει απο ωμέγα 3 εδώ και 2-3 εβδομάδες και μπορεί να μου φταίει και αυτό...
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Λάζαρε προφανώς το έχεις αναφέρει αλλά δεν το θυμάμαι. Από πότε περίπου σε ταλαιπωρεί ο προστάτης;
Υπήρχε κάποιο κληρονομικό ιστορικό στην οικογένεια συγγενείς κτλ.;
 

dlazaros

Well-Known Member
Λάζαρε προφανώς το έχεις αναφέρει αλλά δεν το θυμάμαι. Από πότε περίπου σε ταλαιπωρεί ο προστάτης;
Υπήρχε κάποιο κληρονομικό ιστορικό στην οικογένεια συγγενείς κτλ.;
Από το 2005, ήμουν 36 αλλά τότε νόμιζα ότι έπαθα κολικό νεφρού! Επεισόδια είχα το 2013 (ο γιατρός νόμιζε οτι έχω βρογχίτιδα...), 2019 (ο γιατρός νόμιζε οτι έχω H1N1...) και το 2023 (οσο μεγάλωνα άρχισε να συνεισφέρει η dht). Στο πρώτο επεισόδιο έμαθα ότι έχω χρόνια προστατίτιδα και θα πρέπει να το διαχειριστώ στο μέλλον καθώς δεν έχω ποτέ μπορέσει να βρω βακτιριδιακή αιτία από καλλιέργειες ούρων (η πιο πρόσφατη πέρυσι για έλεγχο με φυσιολογικό μέγεθος προστάτη). Ή κρύβεται πολύ καλά ή είναι μη βακτιριδιακή. Η χρόνια φλεγμονή του προστάτη οδηγεί στην διόγκωση λόγο μη σωστής φαρμακευτικής αγωγής και η ορμόνη dht με έπιασε με τα βρακιά κάτω. Όταν πρωτοπήρα φιναστερίδη κατάλαβα ότι οι ουρολόγοι (όχι όλοι) διστάζουν να δώσουν φίνα. Φαντάσου ότι το Duadart γράφεται ενώ το Avodart όχι (γεννόσημο) και ας είναι της ίδιας εταιρείας (και ενω μου έλεγε οτι η φίνα θα μου φέρει ανικανότητα...).
Αυτό όμως που δεν γνώριζα είναι ότι μπορεί ο προστάτης να είναι σε νορμάλ μέγεθος αλλά να είναι σφιχτός, και να λύνεται μόνο με χαλαρωτικό φάρμακο. Όσο ζεις μαθαίνεις. Ιστορικό στην οικογένεια όχι, είμαι πρωτοπόρος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dlazaros

Well-Known Member
Η ώρα είναι 23:30 και η ταμσουλοζίνη κάνει την δουλειά της από το πρώτο χάπι που πήρα στις 15:00. Ροή κανονικότατη και σταθερή. Μέχρι στιγμής το μόνο που έχω είναι ότι ζαλίζομαι άμα σηκωθώ απότομα όρθιος. Αν το ήξερα δεν θα παιδευόμουν 5 μέρες περιμένοντας να μου το πει ο γιατρός λόγο τριημέρου. Όσο ζεις μαθαίνεις...
 

konelos

Active Member
Μέχρι στιγμής το μόνο που έχω είναι ότι ζαλίζομαι άμα σηκωθώ απότομα όρθιος.
Αυτό το έχω έντονα μετά τη μεταμόσχευση, άμα σκύψω και σηκωθώ απότομα τρώω τέτοιες σκοτοδίνες που δεν είχα νιώσει πότε στη ζωή μου, σε σημείο που με πιάνει πανικός, μπορεί να έχει σχέση με τοπική μινοξ-φίνα ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Αυτό το έχω έντονα μετά τη μεταμόσχευση, άμα σκύψω και σηκωθώ απότομα τρώω τέτοιες σκοτοδίνες που δεν είχα νιώσει πότε στη ζωή μου, σε σημείο που με πιάνει πανικός, μπορεί να έχει σχέση με τοπική μινοξ-φίνα ;
Η μινοξ είναι. Ρίχνει και αυτή την πίεση και κάνει ταχυκαρδίες.
 

bobby

Well-Known Member
Όλα τα αντι-υπερτασικά φάρμακα όχι μόνο η μινοξ. Και εγώ όταν τα πρωτοξεκίνησα είχα θέμα τώρα συνήθισα και σηκώνομαι με αργές κινήσεις…..
 

dlazaros

Well-Known Member
Όλα τα αντι-υπερτασικά φάρμακα όχι μόνο η μινοξ. Και εγώ όταν τα πρωτοξεκίνησα είχα θέμα τώρα συνήθισα και σηκώνομαι με αργές κινήσεις…..
Έτσι όπως τα λές είναι φίλε, νομίζω οτι δεν θα το ξαναπάρω μεσημέρι μετά το φαγητό αλλά μετά το απογευματινό κατά τις 7. Έτσι θα είναι στα φούλ του όταν θα κοιμάμαι και δεν θα με πειράζει τόσο, γιατί με το μεσημεριανό στος 3 έκανα αμάν να με πάρει ο ύπνος με το να ακούω την καρδιά μου 9 ώρες μετά που ήταν η ουσία στο 100% της δράσης της (9-12 ώρες ημιζωή). Λές και έπαιρνα μινόξ ενα πράγμα. Εντελώς το ίδιο.

χέσε μέσα φίλε, αμα αρχίζουμε και πάμε σιγά σιγά απο τώρα...
 

dlazaros

Well-Known Member
Το Duodart πάει στην κορυφή των φαρμάκων μου για αποφυγή... Τι να πρωτοαναφέρω, ταχυπαλμίες, πονοκέφαλοι κοπανάω το κεφάλι στον τοίχο, λούτσα στον ιδρώτα το βράδυ στον ύπνο, ζαλάδα λες και έχω πυρετό 40, η καρδιά μου να ακούγεται ενω βλέπω ταινία. Ξέρω οτι δεν είναι η ντουταστερίδη αφού παίρνω το απλό κοντά 10 μήνες τώρα οπότε είναι σίγουρα η ταμσουλοζίνη. Απο εμένα.... μακρυά, σαν να έχω αλλεργία.
 

dlazaros

Well-Known Member
Μετά την περιπέτεια μου είπα να δώσω μερικές διαφορές ανάμεσα στην φιναστερίδη και την ντουταστερίδη που παρατήρησα. Για το θέμα των "παρενεργειών" θα πω οτι η φιναστερίδη μου φέρνει νύστα ενω η ντουταστερίδη οχι, η ντουταστερίδη μου έχει ανεβάσει αρκετά τις "ορμές" μου ενω η φιναστερίδη οχι, η ντουταστερίδη μου δίνει παλίνδρομη εκσπερμάτιση ενω η φιναστερίδη νερουλό σπέρμα, η ντουταστερίδη μου ανέβασε λίγο το βάρος μου ενω η φιναστερίδη οχι (ανεβάζει τα τριγλυκερίδια).
Όσον αφορά τα θετικά η ντουταστερίδη δρά καταιγιστικά γρηγορότερα στο κεφάλι και μου έχει δώσει αρκετή επανέκφυση ιδιαίτερα στο crown και με έφερε σε 11 μήνες σχεδόν σε ολοκληρωτική επιδιόρθωση των μαλλιών μου (σχεδον δεν φαίνεται και η γυροειδής ουλή στο κεφάλι που είχα απο μικρός). Η φιναστερίδη μου δούλεψε καλά στην χερλαίν αλλά λιγότερο στο crown. Σεξουαλικά τώρα υπάρχει διαφορά ανάμεσα τους. Ενω η ντουταστερίδη είναι δυνατότερη, μου δίνει την καλύτερη λίμπιντο, στύση και διάρκεια στο σέξ αλλά είναι μειωμένη η αίσθηση ευχαρίστησης στο τέλος (όταν έρθει γιατί κρατάει ώρα..). Η φιναστερίδη με κρατάει σε επίπεδα λίμπιντο πιο κοντά στα φυσιολογικά για την ηλικία μου αλλά δεν με κρατάει τόσο "σκληρό" μέχρι το τέλος. Με ντούτα πρωινές στύσεις κάθε μέρα με το ρολόι ενω με φίνα ήταν πιο αραιές. Τώρα αυτά που αναφέρω είναι πάνω στο δικό μου οργανισμό και αποτελούν παρατηρήσεις μετά απο 2 χρόνια φίνα και σχεδόν 1 χρόνο ντούτα.

υγ. για όποιον ενδιαφέρεται για τον προστάτη, η φιναστερίδη με 2,5mg σε 5 μέρες είχα πλήρη ροή ούρων απο προστατίτιδα ενω με την ντουταστερίδη μου πήρε 10 μέρες με 2 εβδομάδες 0.5mg. Επίσης δεν υπολόγισα σωστά οτι η ντουταστερίδη έχει πολύ κακη βιοδιάσπαση και απορρόφηση απο τον οργανισμό και πρέπει να την παίρνεις με φαγητό αλλιώς έχεις πολύ χαμηλή απορρόφηση δόσης. Αν τα συνδυάσω με το γεγονός οτι έκανα 2 μήνες δοκιμή με 2χ την εβδομάδα παίρνοντας το χάπι το βράδυ νηστικός τότε μάλλον φταίω αρκετά για την μόλυνση ή απλά έτυχε.

PXL_20230516_125252837.MP.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

ManCyprus87

Well-Known Member
Πολύ δύνατος φίλε Λάζαρε. Μαλλί όλο υγίεια, μπράβο !
Πώς εξηγείς ότι η ντουταστερίδη δίνει καλύτερη λίμπιντο και στύση σε σχέση με τη φιναστερίδη;
Επίσης γιατή η ντουταστερίδη αυξάνει το βάρος ενώ η φίνα τα τριγλυκερίδια;
 

dlazaros

Well-Known Member
Πολύ δύνατος φίλε Λάζαρε. Μαλλί όλο υγίεια, μπράβο !
Πώς εξηγείς ότι η ντουταστερίδη δίνει καλύτερη λίμπιντο και στύση σε σχέση με τη φιναστερίδη;
Επίσης γιατή η ντουταστερίδη αυξάνει το βάρος ενώ η φίνα τα τριγλυκερίδια;
Σε ευχαριστώ φίλε, η φωτό δεν αποτυπώνουν την σωστή εικόνα, τα μαλλιά είναι λες και είμαι 30 ξανά.
Η λίμπιντο της ντουταστερίδης υποθέτω οτι έχει να κάνει με το γεγονός οτι μπλοκάρει περισσότερη dht οπότε κυκλοφορεί περισσότερη ελεύθερη τεστοστερόνη στο σώμα μου και έχει αυτή την επίδραση στην λίμπιντο. Καλοδεχούμενη!
Η ντουταστερίδη μου αυξάνει τα τριγλυκερίδια οχι η φιναστερίδη αν και τα δύο αναφέρεται οτι το κάνουν λόγο λιπώδους ύπαρ.

Να σου πω οτι στις εξετάσεις αίματος που έκανα λόγο της μόλυνσης το ζάχαρο στο αίμα μου ήταν 104 ενώ ήμουν νηστικός 24 ώρες!(ήταν 94 σε φίνα). Πάντως δεν επηρεάζει το βάρος μου πλέον (175 ύψος 80 κιλά) βέβαια οχι χωρίς αυτοέλεγχο ιδιαίτερα στα γλυκά.
 
Μπλουζα